גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המדינה דאגה לגדולים ולוותיקים ושכחה את העסקים החדשים מאחור"

אביאל צוריה, בן 26, בעלים משותף של מסעדת "חומוס אברהם" בבאר שבע ● 
גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אביאל צוריה, בעלים משותף של מסעדת "חומוס אברהם" בבאר שבע / צילום: עדן זמר
אביאל צוריה, בעלים משותף של מסעדת "חומוס אברהם" בבאר שבע / צילום: עדן זמר

לפני כשנה וחצי, ביוני 2019, קיבלו אביאל צוריה ואביב פרטוש, שני צעירים באמצע שנות ה-20 לחייהם, החלטה לפתוח מסעדת חומוס בבאר שבע. הם אספו את כל הכספים שהיו להם - צוריה את הפיצויים שקיבל מעבודה קודמת, ופרטוש את מענק השחרור שקיבל מהצבא - וגם קצת כסף שלא היה להם - כל אחד מהם נטל הלוואה - ויצאו לדרך.

מצוידים בביטחון ואנרגיות של אנשים צעירים בראשית דרכם המקצועית, וגם בלקוחות שהיו להם מתקופה קצרה בה ניהלו עסק קטן של משלוחי חומוס מהבית, הם פתחו את "חומוס אברהם" - מסעדה עם 70 מקומות ישיבה בלב האזור הסטודנטיאלי של באר שבע. והעסק פרח.

"איך שפתחנו העסק עבד מאוד חזק", מספר צוריה, "לפני כן, עשינו משלוחים מהבית אז כשפתחנו כבר היה לנו קהל לקוחות מאוד גדול והתחלנו בווליום גבוה, עם החומוסייה הכי גדולה בבאר שבע, שיש בה מטבח פתוח שהסועדים יכולים לראות כל מה שקורה במטבח, ומקומות ישיבה במרפסת פנימית ובגינה חיצונית. לפני המשבר פתחנו ב-11:00 בבוקר כל יום וסגרנו ב-18:00 ובשישי ב-16:00, וכל הזמן הייתה תנועה".

השניים העסיקו שתי מלצריות, טבח, שוטף כלים ומשלוחן בכל משמרת, ועבדו גם הם במקום כדי לענות על הביקושים, אבל מי שעובר היום בחומוסייה לא ימצא שם מלצריות, טבח או משלוחן. הוא יראה שני שותפים שעושים את כל התפקידים הללו לבד רק כדי לשמור על העסק שלהם בחיים בתקופת משבר הקורונה.

"המקום שלנו נמצא באזור סטודנטיאלי, וברגע שהתחיל המשבר המון סטודנטים חזרו לגור אצל ההורים, כי לא היה להם כסף לשלם שכירות. אין להם את העבודות המזדמנות שלהם כברמנים ומלצרים, כי הכול סגור ולכן הם לא יכולים להמשיך לממן שכירות. זה השפיע עלינו באופן חד".

בכמה ירדו המחזורים שלכם?
צוריה: "בתקופת הסגרים הירידה בעבודה שלנו הייתה ב-70%. עשינו משלוחים בחינם רק כדי להזיז דברים ולהניע אותם ועשינו טייק-אוויי כשנפתחה האפשרות. בין הסגרים העבודה ירדה ל-50%. הייתה תקופה קצרה שבה אנשים יכלו לשבת במקום, במגבלות, וזה עבד מאוד יפה והעסק קצת התחיל לחזור לעצמו, אבל מהר מאוד חזרנו לסגר ולמצב שבו העבודה מאוד דלילה".

היום, תמונת העסק הפורח בראשית דרכו - שהייתה ממש לא מזמן נזכיר - נראית רחוקה מתמיד. "אין חזרה לשגרה. גם מי שחזר לגור באזור של העסק, לא חזר לקנות באופן רגיל, כי הכול היום עושים בבית, מבשלים יותר בבית ואוכלים בבית. אין גם ישיבה במקום בגלל המגבלות, וגם אם המשלוחים גדלו - מ-20 ביום לפני המשבר ל-40 כיום - זה לא מתקרב להכנסות שהיו לנו כשהייתה ישיבה במקום. זה לא מחליף את ההכנסות הללו.

"אז עכשיו אנחנו במצב שאנחנו עובדים במינוס. השותף שלי ואני לא משכנו משכורות ממרץ. כרגע אנחנו עובדים לבד במקום, עושים הכול, גם כטבחים, שטיפת כלים, משלוחים ועוד. לפני המשבר העסקנו שתי מלצריות במשמרת, טבח ושוטף כלים , וגם היה לנו משלוחן קבוע, אבל בסגר הראשון הוצאנו את כולם לחל"ת ומאז אנחנו עושים הכול בעצמנו. הכול כדי לשמור את העסק חי.

"כשאני אומר שאנחנו עובדים במינוס, אני מתכוון שהעסק מצליח לשמור את הראש מעל המים אבל אני לא מצליח להתפרנס ממנו כרגע. לא אני ולא השותף שלי".

קיבלתם סיוע כלשהו מהמדינה?
צוריה: "אנחנו לא זכאים לכלום, כי אנחנו עסק צעיר מדי לגישת המדינה. בגל הראשון היינו פתוחים פחות משנה, אז אין לנו דוחות שנה אחורה להראות למדינה ולכן אין לנו זכאות. העסקים הגדולים והוותיקים מקבלים כספים אבל זה לא נוגע אלינו. ניסינו להגיש בקשות אבל אנחנו לא זכאים לכלום.

"אין לנו גם הקלות בשכירות שאנחנו משלמים מדי חודש. בגל הראשון ביטלו לנו את הארנונה לשלושה חודשים, אבל עכשיו קבעו שעסקים יקבלו פטור מארנונה בכפוף לזכאותם למענק מהמדינה, ואני לא זכאי למענק אז גם לזה לא".

בכלל, לדברי צוריה, המדינה שכחה במשבר הזה את העסקים הקטנים, שהכי זקוקים לה. "לאורך כל המשבר, המדינה דאגה לגדולים ולוותיקים ושכחה את העסקים הקטנים ובעיקר את החדשים מאחור. עסק חדש זה עסק שהכי צריך את העזרה והתמיכה, כי הוא עוד לא יודע איך להתמודד עם זה ואין לו שום רזרבות ושומן שאפשר לחיות ממנו תקופה.
"כשפתחנו את העסק הפקדנו את הפיקדון של השותף שלי מהצבא ואני השקעתי מענק מעבודה קודמת, פיצויים של שמונה שנות עבודה, ולקחנו גם כל אחד הלוואה, שאנחנו עדיין משלמים, על ההקמה של העסק, ולמרות זאת אנחנו לא זכאים לשום סיוע מהמדינה. לא סופרים אותנו ולא מתייחסים אלינו - את כל החדשים שבאמת צריכים את העזרה והסיוע".

אתם תשרדו את התקופה?
צוריה: "אנחנו רואים מה קורה מסביבנו. יש עסקים שנאחזים בשיניים, אבל לא כולם ישרדו. הרבה עסקים לא יעברו את זה. הרבה לוקחים הלוואות ושורדים בינתיים, אבל נראה את ההתמוטטות עוד שנה ואפילו שנתיים כשלכולם לא יהיה את הכסף להחזיר את ההלוואות שלקחו. אבל אנחנו נעבור את המשבר. אני בטוח בזה. אנחנו מתנהלים בצורה מאוד מדויקת, צמצמנו הוצאות למינימום האפשרי ואנחנו עושים הכול מכל הכיוונים כדי להשאיר את הכסף בבית, ולכן אנחנו נשרוד. אין לי ספק בזה".

עצמאים, בעלי עסקים קטנים ושכירים בעלי שליטה - אנחנו רוצים לשמוע אתכם. להשתתפות במדור אפשר לפנות למייל i-can-help@globes.co.il

עוד כתבות

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

החשב הכללי יהלי רוטנברג צפוי להתמנות למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

זאת לאחר שנציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר לתפקיד ● רוטנברג מונה על-ידי כ"ץ לתפקיד החשב הכללי בסוף 2020

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

בקורונה נופשים פחות / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

נתניהו. מנסה לתת מענה למתקפות שיספוג במהלך קמפיין הבחירות על "הקורונה הכלכלית" בישראל / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הקמפיין של נתניהו הציג תוכנית כלכלית, בניסיון לחפות על נקודות החולשה שלו

מגפת הקורונה העלתה את הנושא הכלכלי לראש סדר העדיפות הציבורי, ואתמול התייצב ראש הממשלה והציג תוכנית חדשה ● נראה שנתניהו ממש מחכה שהיועץ המשפטי לממשלה יעצור את התוכנית, בטענה ל"כלכלת בחירות", כדי שיהיה לו את מי להאשים במצב

המטה של הפורום הכלכלי העולמי בז'נבה שווייץ / צילום: Reuters, Francois Glories/ABACAPRESS.COM

ללא שיחות מסדרון והרחק מדאבוס: הכינוס הכלכלי העולמי נפתח היום באינטרנט

הכינוס ה-51 של הפורום הכלכלי העולמי מתקיים לראשונה במתכונת מקוונת בשל מגפת הקורונה ● הדגש השנה: "אתחול מחדש של הכלכלה העולמית" אחרי המגפה ● נתניהו ינאם בכנס ביום רביעי הקרוב

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה: החיסון שלנו מגן נגד הקורונה הבריטית והדרום אפריקאית

ההגנה נגד הווריאנט הדרום אפריקאי נמוכה מאשר מול ויראנטים קודמים ● מודרנה תצא גם לניסוי קליני לבדוק את ההגנה של החיסון שלה נגד הווריאנטים החדשים

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

גיורא ארדינסט / צילום: אייל טואג

6 שותפים חדשים מצטרפים למשרד ארדינסט-בן נתן-טולידאנו ושות'

המשרד צירף את עוה"ד ליאור אתגר, אפרת ציבולסקי, נועה בר, יובל נעים, איריס קושל והדס ארנברג

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שרות המדינה

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

ירידות בת"א אחרי 'פתיחה אנגלית': אופקו מזנקת, פורסייט צונחת

ת"א 35 מאבד 0.4%, ת"א 90 יורד ב-0.3% ● מודרנה מעדכנת על יעילות החיסון על המוטציות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי

אנסקי אלכס / צילום: תמר מצפי

אלכס אנסקי עובר להגיש תוכנית אישית בתאגיד השידור הציבורי

אנסקי, אחד הקולות המזוהים ביותר עם גלי צה"ל, מצטרף ל"כאן קול המוסיקה" וחוזר לשדר תוכנית אישית בשעה 07:00, שעת שידור איתה היה מזוהה במשך שנים

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

דוד צרויה / צילום: קרן גפני

פלטפורמת ההשקעות Plus500 מקימה מרכז פיתוח בתל אביב

חברת הפינטק הישראלית, שמניותיה נסחרות בבורסת לונדון, מעוניינת לגייס עשרות מהנדסי תוכנה למרכז הפיתוח הטכנולוגי, שיצטרפו אל 160 עובדיה בישראל ● עפ"י Plus500, המסחר בחוזי הפרשים בפלטפורמה שלה צמח להיקפי שיא בשנה שעברה

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות