גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העובדים שלכם עברו לעבוד מהבית? כך תתאימו את המשרד לעבודה היברידית

האם ניפרד מהאופן ספייס? ולמה עובדים לא רוצים את שיטת העמדה החמה? ● מעצבת המשרדים מיכל רוזן והסוציולוגית גלית סיני קרמונה בדקו את העדפות העובדים והמנהלים לסביבת העבודה העתידית והגיעו לכמה מסקנות ● ניהול קריירה, מדור חדש

סביבת עבודה
סביבת עבודה

תקופת הקורונה טרפה את הקלפים בשוק העבודה. מנהלים ועובדים כאחד נאלצים לעכל שינויים מהירים ולהסתגל אליהם תוך כדי תנועה. איך מנהלים ומתנהלים בעולם כזה? במדור החדש "ניהול וקריירה", שיתפרסם בימי שלישי וחמישי, נציג בפניכם את מיטב המומחים שיציעו דרכים להתמודד עם עולם העבודה המשתנה, או לכל הפחות ייתנו לנו כמה נקודות למחשבה

 מגפת הקורונה, אפשר לומר שמודל העבודה ההיברידית, המשלב עבודה מהמשרד ומהבית כאן כדי להישאר. בסקר שערכו באוקטובר האחרון ד"ר גלית סיני קרמונה ומיכל רוזן, מעצבת משרדים ואסטרטגית של סביבת העבודה בשיתוף הפאנל האינטרנטי סקרנט, בקרב מועסקים, מנכ"לים וסמנכ"לי משאבי אנוש, נמצא כי כמעט מחצית מהעובדים (47%) עובדים בארגונים שעברו למודל ההיברידי, ורוב העובדים (61%) והמנהלים (76%) חושבים שזו צורת העבודה העתידית "הנכונה ביותר".

המצב הזה נותן לארגונים הזדמנות לצמצם שטחי משרדים ולהפחית את העלות הגבוהה של דמי השכירות, אבל לפני שהם עושים זאת, עליהם לשאול את עצמם איך עליהם לעצב את סביבת העבודה החדשה באופן שישפר את התפוקה.

הסקר של סיני קרמונה ורוזן נועד לבחון את עמדות המועסקים והמעסיקים לגבי סביבת העבודה האופטימלית והשיקולים שצריך להביא בחשבון בעידן שאחרי הקורונה.

1. בין הפרטי לציבורי: פרדוקס האופן ספייס

בשנים האחרונות חברות עסוקות יותר ויותר בשאלה כיצד לדאוג לחיבור העובדים למקום העבודה. חלקן אף גיבשו מדדים פנימיים למחוברות, שביעות רצון ואושר ארגוני. בד בבד ניכרת מגמה של מעבר מחדרים פרטיים לאופן ספייס, בניסיון לחסוך שטחי משרד אבל גם מתוך כוונה, לפחות ברמה ההצהרתית, לקרב בין העובדים ולהדק את שיתוף הפעולה ביניהם. אלא שלדברי החוקרות, ניסיונות אלה גורמים לעובדים לבנות סביבם "מחיצות וירטואליות" שמאפשרות להם לשמור על פרטיותם ולהבנות דפוסי תקשורת המבוססים על מיילים ולא על תקשורת ישירה.

לדבריהן, "מחיצות וירטואליות" אלה מאפשרות לעובדים להתנתק מרעש, מהפרעות ומעודף גירויים שמאפיינים סביבות עבודה משותפות. כך, מתוך כוונה להבנות שיתופיות מרבית, ארגונים רבים יוצרים בפועל ריחוק חברתי ומקצועי של העובדים - שמבקשים למצוא לעצמם מקום שקט ופרטי. מחקר שנעשה באוניברסיטת הרווארד מדגים זאת היטב. הוא הראה שבמעבר לאופן ספייס, התקשורת הדיגיטלית בין העובדים עלתה ב-56% והתקשורת פנים אל פנים ירדה ב-72%.

ומה אומר הסקר? הרוב, 49%, אמרו שהם מעדיפים לעבוד בחדר פרטי. 26% ענו שהיו מעדיפים שילוב של חדרים פרטיים עם חללים משותפים, ורק 6% מעדיפים אופן ספייס ו-4% עמדה חמה (שעוד נחזור אליה בהמשך).

2. כל ארגון צריך חללים משותפים וחדרים פרטיים

מהסקר עולה שרוב העובדים והמנהלים חושבים שעבודה בחדרים פרודוקטיבית יותר, וכי להשגת היעדים הארגוניים הקשורים לעבודת צוות, יצירתיות, מחוברות, תקשורת ויחסים בינאישיים ומקצועיים, נדרשת סביבה משותפת. כלומר, ארגונים לא יכולים להסתפק באחת משתי האופציות בלבד.

"במודל העבודה ההיברידי, כמחצית העובדים או פחות מכך עתידים להגיע בכל יום נתון למשרדים, כך שאפשר לתכנן כמחצית ממספר החדרים הפרטיים לעובדים ועדיין לאפשר הקצאת חדר פרטי לכל עובד", אומרת רוזן ומוסיפה שהדבר יאפשר לארגונים לעצב משרדים עם חדרים פרטיים קטנים - כאלה שיאפשרו לעובדים לבצע את החלק הקטן יחסית של עבודה פרטנית מהמשרד באופן אופטימלי.

מיכל רוזן / צילום: אלדד רפאלי

3. העמדה החמה מעבירה מסרים סותרים לעובדים

עמדת עבודה חמה היא אותה עמדה שאינה שייכת לאף עובד וכל מי שמגיע למשרד משתמש בה בהתאם לצורך. מדברים עליה הרבה בימי הקורונה, אלא שהיא זכתה בסקר לציונים נמוכים בכל המדדים. רק 4% אמרו שהיא תורמת לפרודוקטיביות. 8% אמרו שהיא תורמת ליצירתיות או למחוברות ורק 7% לתחושת השייכות לארגון.

"שיטת העמדה החמה, כאשר היא עומדת בפני עצמה ולא כחלק נוסף אופציונלי, מפספסת את מטרתה. בעוד שצורת העבודה הזאת, הנהוגה בעיקר בארגונים עם עובדים צעירים, יוצרת תנאים נכונים ליעדים השיתופיים, היא מתעלמת לחלוטין מהצורך הבסיסי של עובדים בפרטיות ולמעשה פוגעת בחוויית העובד", אומרת סיני קרמונה. "השיטה הזו אמנם מאפשרת שיתופיות וחיסכון בשטח, אבל יש לה הרבה חסרונות".

רוזן מוסיפה: "ארגונים מדברים על פרסונליזציה לעובדים ופתאום מציגים את שיטת העמדה החמה שסותרת את הגישה הזו. החברה מדברת בשני קולות: מצד אחד אומרים לעובד אתה בשבילנו יחיד ומיוחד ומצד שני הופכת אותו לאנונימי עד שאין לו אפילו את העמדה שלו. קשה מאוד למדוד תפוקות, אבל נדל"ן קל מאוד למדוד. אתה יודע שחסכת שכירות של 100 מ"ר, חסכת בשנה איקס כסף. למשאבי אנוש אין הכלים האלה".

ד"ר גלית סיני קרמונה / צילום: ליבי קטן נאור, יח"צ

4. החדר משנה צורה בהתאם לעובד שמגיע

סיני קרמונה ורוזן בדקו גם את גודל החדרים המועדף במשרד ולא העלו ממצא חד משמעי. 49% מעדיפים חדרים מרווחים (5 מ"ר), גם במחיר ויתור של חלק מהעובדים על חדר משלהם; 51% מעדיפים חדרים קטנטנים, אבל שתהיה פרטיות לכל עובד. בקרב הסמנכ"לים 68% חשבו שחדר בגודל 2.4 הוא קטן מדי. מה זה חדר בגודל 2.4? בערך הגודל של קיוביקל, אבל עם דלת.

אם מדובר על חדרים פרטיים כחלק מעבודה היברידית, שישמשו לסירוגין כמה עובדים, איך תיווצר אותה תחושת פרסונליזציה? רוזן מסבירה שהחדר יעוצב כך שהציוד הפרטי יאוחסן בארונות בימים שהעובד לא נמצא ויישלף כשהוא יגיע לעבודה, כך שיוכל להרגיש שהחדר הוא לגמרי שלו. 

עוד כתבות

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

החשב הכללי יהלי רוטנברג צפוי להתמנות למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

זאת לאחר שנציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר לתפקיד ● רוטנברג מונה על-ידי כ"ץ לתפקיד החשב הכללי בסוף 2020

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

רחפן של איירובוטיקס / צילום: אתר החברה

מרחפת לבורסה: איירובוטיקס תנסה להנפיק בת"א לאחר שכבר גייסה כ-120 מיליון דולר

חברת הרחפנים לשימוש תעשייתי וביטחוני מבקשת לגייס כ-50 מיליון דולר לפי שווי של כ-200-180 מיליון דולר לפני הכסף ● בין המשקיעים בחברה - המנכ"ל הפורש של waze נועם ברדין

חיסון קורונה של אסטרהזנקה / צילום: שאטרסטוק

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

שוטרים אוכפים את כיום ההנחיות באוקטובר 2020 / צילום: דוברות משטרת ישראל

חוק הגדלת קנסות על הפרת הגבלות נתקע: עובר לוועדת חוקה

בדיון בוועדת הכנסת נוצר רוב להעברת החוק לוועדת החוקה, כאשר גם נציגי הרשימה המשותפת תומכים בכך ● יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע לליכוד כי עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא יאפשר את העברת תקנות הסגר

מייסדי מליו אילן אטיאס, מתן בר, זיו פז / צילום: מיכאל טומרקין

שוק הפינטק העולמי לוהט, ומליו מתל אביב הפכה לחד-קרן בתוך שנה וחצי

מליו, שמפתחת פלטפורמה להעברת כספים בין עסקים קטנים בארה"ב, העלתה מוצר לאוויר רק במאי 2019. אולם לאור קשיי התזרים של העסקים האמריקאים בימי הקורונה והמשקיעים הנלהבים, החברה מגייסת כעת לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל מתן בר: "יש לנו מזל להיות במקום ובזמן הנכון"

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

אנסקי אלכס / צילום: תמר מצפי

אלכס אנסקי עובר להגיש תוכנית אישית בתאגיד השידור הציבורי

אנסקי, אחד הקולות המזוהים ביותר עם גלי צה"ל, מצטרף ל"כאן קול המוסיקה" וחוזר לשדר תוכנית אישית בשעה 07:00, שעת שידור איתה היה מזוהה במשך שנים

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

יותר מ-155 אלף איש הפכו לדורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי

עם הארכת הסגר, בשירות התעסוקה מעריכים כי מספר דורשי העבודה שנוספו יגיע ל-170 אלף איש ● אתמול נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים ● כ-80% מהם הוצאו לחל"ת ● ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה

גיורא ארדינסט / צילום: אייל טואג

6 שותפים חדשים מצטרפים למשרד ארדינסט-בן נתן-טולידאנו ושות'

המשרד צירף את עוה"ד ליאור אתגר, אפרת ציבולסקי, נועה בר, יובל נעים, איריס קושל והדס ארנברג

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, AP

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.5% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית