גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את ג'נט ילן, שרת האוצר הראשונה של ארה"ב

ילן שזוכה להערכה משני צדי המפה הפוליטית, צפויה לקבל את אישור הסנאט ובכך להפוך לאישה הראשונה בתפקיד זה ● זאת אחרי שכבר שברה תקרת זכוכית אחרת - הנגידה הראשונה של הפד ● ילן יורשת את אחד התפקידים התובעניים ביותר בממשל ביידן, ותעמוד מול אתגרים ייחודים בשל הקורונה

ג'נט ילן צילום: רויטרס,
JONATHAN ERNS
ג'נט ילן צילום: רויטרס, JONATHAN ERNS

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן מתכוון למנות את נגידת הפדרל ריזרב לשעבר, ג'נט ילן, כלכלנית הנמצאת בחזית קבלת ההחלטות כבר שלושה עשורים, למזכירת האוצר הבאה שלו.

אם תאושר על ידי הסנאט, תהיה ילן האישה הראשונה המחזיקה בתפקיד. ביידן ממצב את ילן, כלכלנית שהתמחתה בתחום העבודה והתעסוקה, להובלה של מאמצי ממשלו לקדם את השיקום הכלכלי של ההרס, שנגרם עקב מגפת הקורונה והסגרים, שנכפו בעקבותיה.

אלחנדרו מיורקס. הלטיני הראשון שיכהן כשר לביטחון המולדת
צילום: AP

ילן, שהייתה האישה הראשונה שהובילה את הפדרל ריזרב, הייתה גם האישה הראשונה שעמדה בראש מועצת היועצים הכלכליים של הבית הלבן בתקופת ביל קלינטון, תהפוך כאמור גם לאישה הראשונה שתעמוד בראש האוצר.

היא לא המינוי החשוב היחיד שהוכרז השבוע. צוות המעבר של ביידן הודיע על כוונתו למנות את אלחנדרו מיורקס לראש המחלקה לביטחון המולדת ואת אבריל היינס כראשת המודיעין הלאומי של ארה"ב. שניהם כיהנו בתפקידים רשמיים בממשל אובמה. בנוסף להם, ביידן ממנה את ג'ון קרי, שהיה מזכיר המדינה תחת אובמה, לשליח מיוחד מטעם הבית הלבן לשינויי האקלים.

ג'ון קרי. יוביל את המאבק בשינויי האקלים צילום AP

הקורונה ממשיכה להכביד

הצוות הכלכלי של ביידן צפוי להתמודד עם תחזיות מאתגרות לעתיד, כאשר מיליוני אנשים עדיין לא עובדים וכשהעלייה בתעסוקה נמצאת בהאטה לאחר שהיא קפצה באופן חד כשעסקים חזרו לעבוד במאי, יוני ויולי. כלכלנים ב"גי' פי מורגן" אמרו בשבוע שעבר שהם מצפים שכלכלת ארה"ב תתכווץ מעט ברבעון הראשון של 2021 עקב העלייה בהידבקות בנגיף.

ממשל אובמה גם התמודד עם תחזיות לא קלות לפני שנכנס לתפקיד בינואר 2009, אבל אז היה לדמוקרטים רוב נוח גם בסנאט וגם בבית הנבחרים ובעקבות זאת היו הרבה פחות אילוצים פוליטיים, שהיה צריך להתחשב בהם בבואם לבחור דרכי פעולה - מה שלא יהיה לביידן אפילו אם הדמוקרטים יצליחו למנוע מהרפובליקאים שליטה בסנאט על ידי ניצחון בשני מרוצים בג'ורג'יה בתחילת ינואר.

אבריל היינס. ראשת המודיעין הלאומי הראשונה צילום AP

ילן אמרה לאחרונה שההתאוששות תהיה לא אחידה אם הקונגרס לא יוציא עוד כסף במסגרת המלחמה באבטלה ועל מנת שעסקים קטנים לא יתמוטטו. "יש כמות ענקית של סבל שם בחוץ. הכלכלה זקוקה להוצאות הללו", אמרה ילן בריאיון ב-28 לספטמבר.

בכירים בצוות המעבר של ביידן רואים בה דמות סמכותית בהקשר של הסכנות של נסיגה מוקדמת של הממשלה מתוכניות הסיוע, ומישהי שתוכל לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם הפדרל ריזרב ורשויות אחרות על מנת לרכז את התמיכה הנחוצה במידה והקונגרס יתמהמה בהכרעה על צעדים נוספים.

רפובליקאים בכירים תומכים

ילן היא "בחירה מצוינת למזכירת האוצר", אמר גארי קוהן, היועץ הכלכלי הראשי לשעבר של הנשיא היוצא דונלד טראמפ, בהודעה לאחר מינויה. "לאחר שהייתה לי האפשרות לעבוד עם ילן כשהייתה נגידה, אין לי ספק שהיא תהווה את היד הבוטחת שאנחנו צריכים על מנת לקדם כלכלה שעובדת בשביל כולם, בייחוד בזמנים קשים אלה".

הודעה רשמית על בחירתה של ילן אינה צפויה לקרות לפני ה-30 לנובמבר. ביום שני, בכיר בצוות המעבר של ביידן אמר שהמשרד יודיע על המינויים הכלכליים הראשונים שלו כבר בתחילת השבוע הבא.

אנתוני בלינקן. 
שר החוץ המיועד
צילום רויטרס, 
Kim Hong-Ji

הסנאטור פט טומי (רפובליקאי, פנסילבניה), חבר בוועדת הכספים של הסנאט, אמר ביום שני שהוא מצפה בכיליון עיניים לשקול את מינויה. "אמנם לד"ר ילן ולי היו חילוקי דעות בזמן כהונתה כיו"ר הפדרל ריזרב, אך אין לי ספק לגבי היושרה שלה או המומחיות שלה", אמר. בזמנו היה טומי סבור שהפדרל ריזרב תחת הנהגתה נקט במדיניות שמקבלת את המצב באופן סביל מדי.

ילן אושרה כראשת הפדרל ריזרב בתמיכת שתי המפלגות ב-2014 ולפני כן כסגנית יושב הראש בשנת 2010. באישור שלה על ידי הסנאט בשנת 2014 קיבלה תמיכה מאחד עשר רפובליקאים, כולל שלושה סנאטורים רפובליקאים שעדיין מכהנים כרגע: ריצ'רד בר מצפון קרוליינה, סוזן קולינס ממיין וליזה מורקובסקי מאלסקה.

כיום, כלכלנים רבים אומרים בדיעבד שהדחף של חברי שתי המפלגות לרסן את הוצאות הממשלה בגלל שיקולי חוב לאומי בשנים, שלאחר המשבר הכלכלי של 2008, עיכבו את ההתאוששות מהמשבר. "זה לא זמן טוב לגרום למדיניות הכלכלית לעבור מתמיכה ליצירת עיכובים", אמרה ילן. "זה מה שקרה בעשור הקודם וזה עיכב את ההתאוששות". לדבריה, האינפלציה הנמוכה הגדילה את הצורך במדיניות אגרסיבית יותר והורידה את הסיכונים הכרוכים בכך.

לילן היו יחסים נרחבים עם שרי חוץ ובנקים מרכזיים בעולם והם מתייחסים אליה בהערכה רבה, נכס חשוב לממשל ביידן, השואף לחזק קשרים עם בנות בריתו. ביידן העריך בשבוע שעבר שהבחירה שלו תתקבל גם על ידי האגפים הליברליים וגם המתונים במפלגה הדמוקרטית. רבים הניחו מהצהרתו שהוא בחר בילן.

לינדה תומאס גרינפלד. תמונה לשגרירה באו"ם
צילום: AP

חיזוק נשים בכוח העבודה

בתקופתה בפדרל ריזרב, ילן דחפה את הקולגות שלה להתמקד בתפקיד הבנק המרכזי לקדם שוק תעסוקה חזק; ולשמר את האינפלציה ברמה יציבה. בנאומיה, הסבה תשומת לב למחירים של צמיחה המפוזרת באופן לא אחיד ולמדיניות ממשלתית, שתחזק את השתתפותן של נשים בכוח העבודה.

הדגש האחרון גרם מדי פעם למחוקקים רפובליקאים להעביר עליה ביקורת שהיא חורגת מתחומי הסמכות של הבנק. אך היא גם הביאה לתמורה רחבה יותר בפדרל ריזרב, אשר תחת מחליפה, ג'רום פאוול, הדגיש אפילו יותר את הנושאים הללו והפך אותם באוגוסט לחלק מהמדיניות - פאוול לא קיבל ביקורת על ההתמקדות בנושאים אלה.

"היא מאמינה גדולה במטרות האלה. החדשות הרעות הן שיש מעט שהפד יכול לעשות לגביהן", אמר אלן בליינדר, סגן יו"ר לשעבר בפדרל ריזרב ששירת לצד ילן. "אך הזרוע המבצעת יכולה לעשות המון. כשרת האוצר, כיועצת הסמוכה אל אוזנו של הנשיא, יכולה להיות לה הרבה יותר השפעה על הנושאים האלה".

ילן שירתה כנגידת הפדרל ריזרב של סן פרנציסקו מ-2004 עד 2010 במהלך הבועה והקריסה של שוק הדיור, במשבר הכלכלי של 2008, ובמיתון החריף וההתאוששות האיטית. היא שירתה כסגנית נגידה של הפד מ-2010 עד 2014, לצד היושב ראש דאז בן ברננקי, כשהבנק המרכזי חילק הלוואות לטווח קצר כמעט ללא ריבית על מנת לעודד צמיחה בתעסוקה.

אובמה בחר בה להוביל את הפד משנת 2014 עד 2018, תקופה בה היא הובילה פשרות בין קולגות שרצו להעלות את שיעור הריבית לבין אלה, כמוה, שחששו לנוע באופן אגרסיבי על אף הצמיחה. היא בחרה להשאיר את שיעורי הריבית קרובים לאפס עד סוף 2015 ואז להעלות אותם לאט מאוד על מנת לעזור לקדם את העלייה בתעסוקה.

"כולם אוהבים אותה, אך היא בסוף משיגה מה שהיא רוצה", אמרה ג'וליה קורונדו, מייסדת חברת הייעוץ הכלכלי "פרספקטיבות מקרו-כלכליות". "אחד הכישרונות שלה שלא מעריכים מספיק הוא יכולתה להביא לקונצנזוס בדרכים משכנעות. היא גורמת לדברים לקרות".

טראמפ, הרפובליקאי, שקל להאריך את מינויה לקדנציה נוספת אך לבסוף מינה את פאוול, שהיה אז אחד המושלים בפד, ולפני כן יועץ השקעות פרטי.

ילן שירתה בעבר כמושלת בפדרל ריזרב בשנים 1994-1997. היא ישבה בראש מועצת היועצים הכלכליים של הבית הלבן בסוף שנות ה-90. קולגות לשעבר מתארים אותה כמישהי שמדקדקת בפרטים. בפגישות מדיניות של הפד, היא הייתה מנומסת, רצינית ותמיד מוכנה היטב מראש.

"אם היא תמונה למזכירת האוצר, כאשר היא תיכנס לחדר עם שרי אוצר ממדינות אחרות, היא תהיה האישה הכי מוכנה מראש בחדר - כנראה גם האישה הכי חכמה, אבל בטוח שהכי מוכנה מראש", אמר בליינדר, שנשאר מקורב לילן ומכהן כפרופסור לכלכלה באוניברסיטת פרינסטון.

תרמה 2,800 ד' לקמפיין של ביידן

משרת מזכיר האוצר, המשרה החמישית בסדר החשיבות מהנשיא, אחראית על הביורוקרטיה שנוגעת לכל נושא מגביית מיסים לניהול החוב הלאומי ולהטמעת סנקציות בינלאומית.

הנושא הדחוף ביותר לפתחה של ילן יהיה פיקוח על מאמצי ההתאוששות הכלכלית. ילן תהיה במרכז ההחלטות הגדולות של ביידן לגבי הוצאות הממשלה ומיסוי, יחסי ארה"ב-סין, עתיד ענקיות הלוואות המשכנתא "פני מיי" (Fanny Mae) ו"פרדי מאק" (Freddie Mac) והמאמצים לחזק את עמידות האוצר אחרי, שהמגפה טלטלה את השווקים במרץ.

מאז שעזבה את הפדרל ריזרב בשנת 2018, ילן תרמה למועמדים דמוקרטים לקונגרס ולוועידות שונות בסכום כולל של 44 אלף דולר, כולל 2,800 דולר לקמפיין של ביידן באוגוסט, על פי "המרכז לפוליטיקה קשובה".

ילן דיברה לעתים קרובות במהלך השנה שעברה על נושאים שיכולים להגדיר את הכהונה שלה כמזכירת האוצר. היא תמכה במס פחם בתור הדרך הטובה ביותר להפחית את פליטת גזי החממה ועל מנת להתמודד עם משבר האקלים.

בינואר, אמרה בהונג קונג שנקודות חיכוך ארוכות שנים בין ארה"ב לסין, שהשלב הראשון בעסקת הסחר של טראמפ התעלם מהם, כגון סובסידיות ליוזמות ממשלתיות ותחרות על טכנולוגיות חדשות בעלות השלכות ביטחון משמעותיות, עשויות לחלק את העולם לשתי ספירות המתחרות זו בזו.

לגבי רגולציה, היא הגנה באופן נחרץ על ניסיונות להגביר את הפיקוח על הבנקים, בזמן המשבר הכלכלי של 2008. מוקדם יותר השנה הביעה אכזבה מכך שחוק פרנק-דוד משת 2010 התרכז בבנקים הגדולים, ולא נתן לרגולטור כלים טובים יותר להתמודד עם סיכונים, המאיימים על המערכת הכלכלית באופן נרחב יותר, כמו החוב הגדל של תאגידים שאינם פיננסיים בהגדרה.

"אני מאוד מתוסכלת שלא עשינו יותר להתמודד עם הסיכון הזה", אמרה בריאיון במרץ. "החוק למעשה לא נתן לרגולטורים בסיס טוב לפעול ממנו".

"כלכלת טיפול שורש"

אחת מההחלטות הראשונות שתקבל עם כניסתה לתפקיד עשויה להיות האם להפעיל מחדש ואולי לשנות מעט, באישור פאוול, סדרה של תוכניות תמיכה להלוואות שהפד והאוצר הכריזו עליהן באביב כשהשווקים החלו להתאושש ממגפת הקורונה.

הפרמטרים של אחת מהתוכניות האלה - לקנות הלוואות שניתנו לעסקים קטנים ובינוניים - עשויה להיות "לא מספיק נדיבה", אמרה. תוכנית ההלוואות עליה הכריז הממשל האמריקאי במרץ, נתנה אשראי בסך כולל של 4 מיליארד דולר ליותר מ-400 חברות בארבעה החודשים הראשונים שלה.

שר האוצר, סטיב מנוצ'ין, החליט בשבוע שעבר שהתוכניות לא יימשכו מעבר לסוף השנה, ודחה את בקשת ההארכה שביקש הפד. צוות המעבר של ביידן אינו מרוצה מהחלטתו של מנוצ'ין. ילן טענה בתוקף בעבר שעל הממשלה להוציא יותר כסף על מנת להילחם במגפה גם במחיר הגדלת החוב הלאומי, אך מצד שני הזהירה שלא ניתן יהיה להגדיל את הגירעון בתקציב הפדרלי עוד זמן רב.

בנאום אחד לקבוצת סחר בנדל"ן בשנה שעברה, הזהירה שמיסים גבוהים יותר אולי לא יספיקו על מנת לייצב תוכניות כמו ביטוח לאומי וביטוח בריאות, והזהירה מפני המחירים שבעתיד ארה"ב תצטרך לשלם על כך. "זוהי כלכלת טיפול שורש", אמרה.

ילן כתבה בעבר על מגוון נושאים מקרו-כלכליים, והתמחתה בסיבות, במנגנונים ובהשלכות של האבטלה. "אלה לא רק סטטיסטיקות בשבילי", אמרה בפברואר 2013 לאיגוד העובדים AFL-CIO. "אנו יודעים שאבטלה במשך זמן רב היא הרסנית לעובדים ולמשפחותיהם".

רקורד של תחזיות מוצלחות

ילן נולדה בברוקלין, ניו יורק ולמדה באוניברסיטת בראון כלכלה. את הדוקטורט שלה בכלכלה עשתה באוניברסיטת ייל והיא פרופסור אמריטוס באוניברסיטאות קליפורניה וברקלי. היא נשואה לכלכלן זוכה פרס הנובל והסופר ג'ורג' אקרלוף, ויש להם בן אחד.

בייל, למדה עם זוכה פרס נובל ג'יימס טובין, שנחשב ליורש אינטלקטואלי של הכלכלן מתקופת השפל הגדול, ג'ון מיינרד קיינס, שראה בממשלה את הכלי המרכזי למניעת תקופת של שפל כלכלי.

ניתוח שנעשה בידי הוול סטריט ג'ורנל של יותר מ-700 תחזיות של בכירים פדרליים שנעשו בין 2009 ל-2012 הראה שלילן היה הרקורד הטוב ביותר. היא הזהירה את העמיתים שלה שההתאוששות תהיה איטית ולא התרגשה מהסיכון לאינפלציה.

ילן הייתה רוצה לראות יותר תמיכה מהממשלה בכלכלה בתקופה זו. בפגישה בדצמבר 2012, חלק מהקולגות שלה חששו שהפד מזמן לעצמו סיכונים פוליטיים ברכישות אג"ח משכנתאות ואג"ח ממשלתי, שנועדו להוריד את הריביות בטווח הארוך לאחר שהריביות בטווח הקצר נקבעו קרוב לאפס.

ילן אמרה לעמיתיה שהם צריכים לחשוש יותר מלחזור על טעויות שיפן עושה במשך עשור, כאשר נכנסה לאינפלציה לאחר שמשכה תוכניות סיוע מוקדם מדי. "כשלון מתמשך למלא אחר המנדט המרכזי של הבנק יכול להיות מזיק" כמו הפסדים על קניית נכסים, אמרה, על פי תמליל הפגישה.

ג'נט ילן (74)

כאישה היא שברה בעבר שתי תקרות זכוכית כשמונתה ליו"ר הפדרל ריזרב ב-2014 ויו"ר מועצת היועצים הכלכליים של הנשיא ביל קלינטון ● קיבלה דוקטורט בכלכלה מאוני' ייל ב-1971 ● ילן היא יהודייה ונשואה לחתן פרס נובל לכלכלה ג'ורג' אקרלוף, ולהם בן אחד

עוד כתבות

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנימין נתניהו בפרשת הצוללות / צילום: רפי קוץ

בג“ץ ביקש הבהרות על חלקו של נתניהו בפרשת המניות: "איך זה קשור לתפקידו?"

בג"ץ דן בעתירות לפתיחת חקירה נגד רה"מ בפרשת הצוללות ובפרשת מכירת המניות שרכש מבן דודו ● השופטים הקשו על העותרים בנוגע לטענת ההתיישנות על פרשת המניות ולמידת הקשר שלה לצוללות

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

אנסקי אלכס / צילום: תמר מצפי

אלכס אנסקי עובר להגיש תוכנית אישית בתאגיד השידור הציבורי

אנסקי, אחד הקולות המזוהים ביותר עם גלי צה"ל, מצטרף ל"כאן קול המוסיקה" וחוזר לשדר תוכנית אישית בשעה 07:00, שעת שידור איתה היה מזוהה במשך שנים

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

חייבים לטוס לחו"ל? רק אם יש לכם 10,000 דולר לשעת טיסה

סגירת השמיים איננה הרמטית לחלוטין ● מי שירצה בכל זאת לטוס יצטרך להגיש בקשה לועדת חריגים ● אם בקשתו תאושר הוא יוכל לצאת או להיכנס לישראל ● בהיעדר טיסות מסחריות הדרך היחידה לעשות זאת היא להצטרף לטיסת מטען, או לחכור מטוס פרטי

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה: החיסון שלנו מגן נגד הקורונה הבריטית והדרום אפריקאית

ההגנה נגד הווריאנט הדרום אפריקאי נמוכה מאשר מול ויראנטים קודמים ● מודרנה תצא גם לניסוי קליני לבדוק את ההגנה של החיסון שלה נגד הווריאנטים החדשים

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

חיסון לקורונה / צילום: Reuters, Johnny Louis

לא כל חיסון זוכה: מרק מודיעה על הפסקת פיתוח שני חיסוני קורונה

החברה תפסיק לפתי את הניסויים לאחר שניסויי שלב I שנערכו בהם הראו תגובה חיסונית נמוכה מזו של מחלימים או שנוצרת על ידי החיסונים הקיימים ● מרק לא תנסה בינתיים להנדס את החיסונים הללו מחדש, אלא תקצה את המשאבים שיועדו להם לשתי תרופות לקורונה שהיא מפתחת

פרופ' נחמן אש  / צילום: דפנה גזית

פרופ' נחמן אש: "פתיחה לא הדרגתית של המשק עלולה להוביל לסגר רביעי"

פרויקטור הקורונה אמר היום כי במשרד הבריאות מגבשים שתי תוכניות שונות ליציאה מהסגר ● "אנחנו מצפים לראות את המגמות בהמשך השבוע, ובהתאם לכך נגבש את המלצותינו לממשלה" ●  שיעור התחלואה בילדים עלה, ככל הנראה בהשפעת הווריאנט הבריטי

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקורונה לא הבריחה את עמיתי הגמל: אלה הקופות שהובילו בשנה האחרונה

בצל התשואות החיוביות וההפקדות שנמשכו, שוק הגמל לתגמולים גדל בשנה שעברה בכ-6%, והעמיתים שילמו דמי ניהול בהיקף 1.46 מיליארד ש' - 0.57% מהצבירה ● קופות הגמל מסכמות שנה תנודתית עם תשואות חיוביות, בהובלת מור בית השקעות, מיטב דש וכלל ביטוח

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

לפני הסגר השלישי: מספר דורשי העבודה החדשים בדצמבר היה פי 2.4 ממספר החוזרים לעבודה

לפי נתוני שירות התעסוקה, בתחילת דצמבר היו רשומים כ-629 אלף מובטלים בשירות התעסוקה ובסופו חלה עלייה ל-659 אלף איש, שמשקפת רק במעט את תוצאות הסגר השלישי ● שיעור היוצאים לחל"ת בדצמבר נמוך יחסית לחודשי הסגר השני, ועמד על 64%

המטה של הפורום הכלכלי העולמי בז'נבה שווייץ / צילום: Reuters, Francois Glories/ABACAPRESS.COM

ללא שיחות מסדרון והרחק מדאבוס: הכינוס הכלכלי העולמי נפתח היום באינטרנט

הכינוס ה-51 של הפורום הכלכלי העולמי מתקיים לראשונה במתכונת מקוונת בשל מגפת הקורונה ● הדגש השנה: "אתחול מחדש של הכלכלה העולמית" אחרי המגפה ● נתניהו ינאם בכנס ביום רביעי הקרוב

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

החשב הכללי יהלי רוטנברג צפוי להתמנות למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

זאת לאחר שנציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר לתפקיד ● רוטנברג מונה על-ידי כ"ץ לתפקיד החשב הכללי בסוף 2020

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים