גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שרת האוצר של ביידן שרוצה לכוונן מחדש את הקפיטליזם

ג'נט ילן עומדת לעשות היסטוריה פעם נוספת כאשר היא תהיה האישה הראשונה שעמדה בראשות שלושת התפקידים הכלכליים החשובים בממשל כראש מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן תחת קלינטון; כנגידת הפד; ועכשיו כשרת האוצר בממשל ביידן

ג'נט ילן, מזכירת האוצר הבאה של ג'ו ביידן / צילום: Andrew Harnik, Associated Press
ג'נט ילן, מזכירת האוצר הבאה של ג'ו ביידן / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

ג'נט ילן כבר עשתה היסטוריה פעם אחת, כאשר הייתה לאשה הראשונה שעומדת בראש הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי האמריקאי. עכשיו היא עומדת לעשות היסטוריה פעם נוספת כאשר היא תהיה האישה הראשונה שעמדה בראשות שלושת התפקידים הכלכליים החשובים בממשל כראש מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן תחת קלינטון; כנגידת הפד; ועכשיו כשרת האוצר בממשל ביידן.

■ הכירו את ג'נט ילן, שרת האוצר הראשונה של ארה"ב

במובנים אחרים ילן, כלכלנית מבריקה המתמחה בכלכלת עבודה, היא לא דמות מהפכנית. היא מגיעה לתפקיד בגיל 74, אחרי שלל תפקידים, עם עמדות ידועות וקבלות מוכחות. היא משתלבת בין שאר המינויים הבכירים של ביידן, שמשקפים דגש על ניסיון והכרות עמוקה עם המערכת - קבינט מגוון שיתחיל לרוץ מהרגע הראשון.

המינוי של ילן מבטא רצון לעבור משוכה כפולה. היא מקובלת על שני הפלגים של המפלגה הדמוקרטית, המרכזי והפרוגרסיבי, שכבר החלו להתקוטט מאז הבחירות. הסנאטורית אליזבת וורן, הלוחמת בריכוזיות שנחשבה בעצמה מועמדת לאוצר, כבר נתנה את ברכתה. מעבר לכך, ילן אמורה לעבור בקלות את אישור הסנאט, גם אם זה יישאר בשליטה רפובליקאית.

מהותית יותר, נראה שהעמדות שלה מתאימות לאג'נדה של ביידן. "הפיננשייל טיימס" דיווח על תדרוך שערכה ילן באוגוסט לביידן ולסגניתו המיועדת קמלה האריס. ילן הסבירה לשניים שלאור סביבת הריביות הנמוכה, יהיה לממשל מרחב ניכר להוציא על תמרוץ הכלכלה ועל השקעות חדשות - שני נדבכים חשובים במצע של ביידן.

לאורך השנים, ילן התבטאה רבות בנושא אי השוויון, והצורך לוודא שהצמיחה מגיעה לכולם. בראיון ל"רויטרס" בחודש שעבר, היא דיברה על כך שהקפיטליזם צריך לעבור כיוונון מחדש, והדגישה את הצורך בקיימות ובהתמודדות עם שינוי האקלים, נדבכים חשובים נוספים באג'נדה של ביידן.

כאשר ילן עמדה בראש הפד היה לה תפקיד מכריע בניווט תהליך ההתאוששות מהמשבר. הכהונה שלה נחשבת למוצלחת, אף כי בדיעבד, הפד בראשותה החל כנראה להעלות את הריבית מוקדם מדי (גם אם באופן איטי ומהוסס). שוק העבודה האמריקאי, הסתבר, טרם סיים אז להתאושש, ושיעור האבטלה יכול היה לרדת עוד. הפד שינה מאז מדיניות, וילן עצמה דיברה בכנס בשנה שעברה על היתרונות של לתת לשוק העבודה 'להתחמם': זה מאפשר לעובדים בני מיעוטים, ובעלי השכלה נמוכה, להיכנס לשוק העבודה וליהנות מעליה בשכר.

כמו אז, גם היום, הפד ממלא תפקיד מכריע בכלכלה. אבל כרגע יש בידי הבנקים המרכזיים יכולת מוגבלת לסייע להתאוששות. כפי שילן הסבירה במאמר שפרסמה באוגוסט יחד עם ג'ארד ברנשטיין, אחד מיועציו הקרובים של ביידן, "הפד יכול לוודא שסביבת האשראי תומכת בצמיחה; הקונגרס והנשיא מוודאים שלמשפחות ולעסקים יש מספיק כסף בכיס".

לשים לאמריקאים כסף בכיס, ולדאוג שההתאוששות מהמשבר תהיה מהירה ומקיפה ככל האפשר. זו ללא ספק תהיה אחת המשימות המרכזיות של ילן. אבל להבדיל מחופש הפעולה הטכנוקרטי שהיה לה בפד, היכולת שלה לקדם את מדיניות הממשל כשרת אוצר תהיה תלויה באופן קריטי בפוליטיקה, וביכולת להעביר את התקציב בקונגרס. על פי כל הסימנים, הרפובליקאים, אם יהיה להם רוב, מתכוונים לנסות לכפות על הממשל תקציב מרוסן יחסית.

באביב שעבר, ילן ביקרה בארץ והשתתפה בסימפוזיון בפני חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב. היא נראתה מחויכת ומרוצה מהחיים, מי שיכולה לחגוג את הישגיה בעבר. עכשיו היא חוזרת לזירה, לקרבות ובחישות בגבעת הקפיטול, ולניסיון לעשות את המרב ביציאה מעוד משבר היסטורי.

עוד כתבות

קניון פתח תקווה בזמן הסגר. חנויות האופנה מקבלות ימי אשראי קצרים יותר מספקים / צילום: בר - אל

פוקס, קסטרו וגולף הן לא דוגמה: הצצה למציאות מאחורי השנה השחורה של ענף האופנה

התוצאות החיוביות יחסית של רשתות האופנה הציבוריות שנסחרות בבורסה בת"א, ובראשן פוקס, גולף וקסטרו, לא מספרות את הסיפור המלא של ימי המגפה ● ניתוח מיוחד של דן אנד ברדסטריט עבור גלובס מספק הצצה לקושי האדיר של ענף האופנה

הפרסומת והטלה "הטרי". שברה שיאים של צפייה אורגנית / צילום: יוטיוב

העבירו את המסר: הפרסומת של ויגן פרנדלי תשודר באנגליה

וגם: מסעדה של אסף גרניט צפויה להיפתח במלון גלי כנרת בטבריה

רכב הפנאי החשמלי המפואר TANG של BYD: מגיע בקיץ לאירופה / צילום: יח"צ

קבוצת אלייד וקבוצת שלמה מקימות חברה משותפת לשיווק רכבי BYD בישראל

החברה תשווק את כלי הרכב הפרטיים, המסחריים, האוטובוסים ומוצרי האנרגיה של התאגיד הסיני בישראל

חופשה / צילום: Shutterstock, Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל יוצא נגד התוכנית הכלכלית: "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן איננה יעילה"

בבנק ישראל מלינים כי עקרונות התכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה, וכי דרושים נתונים על מנת לבחון את הנחיצות שלה ● בנק ישראל: "חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה"

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה על ידי רשויות הצבא"

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

אדם סינגולדה, מנכ"ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

טאבולה מגיעה לבורסת ניו יורק בשווי של 2.6 מיליארד דולר וחושפת הכנסות של 1.2 מיליארד דולר ב-2020

חברת המלצות התוכן של אדם סינגולדה תמוזג לחברת SPAC שמוביל יונתן קולבר, ותגייס במהלך 545 מיליון דולר ● סינגולדה: "בתוך 10 שנים אני רואה את טאבולה צומחת לכוח שממליץ על הכול – מסחר מקוון, משחקים, אפליקציות - בכל מקום ובכל מכשיר"

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקורונה לא הבריחה את עמיתי הגמל: אלה הקופות שהובילו בשנה האחרונה

בצל התשואות החיוביות וההפקדות שנמשכו, שוק הגמל לתגמולים גדל בשנה שעברה בכ-6%, והעמיתים שילמו דמי ניהול בהיקף 1.46 מיליארד ש' - 0.57% מהצבירה ● קופות הגמל מסכמות שנה תנודתית עם תשואות חיוביות, בהובלת מור בית השקעות, מיטב דש וכלל ביטוח

חיסון לקורונה / צילום: Reuters, Johnny Louis

לא כל חיסון זוכה: מרק מודיעה על הפסקת פיתוח שני חיסוני קורונה

החברה תפסיק לפתי את הניסויים לאחר שניסויי שלב I שנערכו בהם הראו תגובה חיסונית נמוכה מזו של מחלימים או שנוצרת על ידי החיסונים הקיימים ● מרק לא תנסה בינתיים להנדס את החיסונים הללו מחדש, אלא תקצה את המשאבים שיועדו להם לשתי תרופות לקורונה שהיא מפתחת

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה: החיסון שלנו מגן נגד הקורונה הבריטית והדרום אפריקאית

ההגנה נגד הווריאנט הדרום אפריקאי נמוכה מאשר מול ויראנטים קודמים ● מודרנה תצא גם לניסוי קליני לבדוק את ההגנה של החיסון שלה נגד הווריאנטים החדשים

האוטובוס החשמלי של מרצדס / צילום: יח"צ

כלמוביל ואגד מבצעות בישראל ניסוי באוטובוס חשמלי של מרצדס

האוטובוס משיג טווח של עד 280 ק"מ בין טעינות וייבחן ייבואו לישראל

מייסדי מליו אילן אטיאס, מתן בר, זיו פז / צילום: מיכאל טומרקין

שוק הפינטק העולמי לוהט, ומליו מתל אביב הפכה לחד-קרן בתוך שנה וחצי

מליו, שמפתחת פלטפורמה להעברת כספים בין עסקים קטנים בארה"ב, העלתה מוצר לאוויר רק במאי 2019. אולם לאור קשיי התזרים של העסקים האמריקאים בימי הקורונה והמשקיעים הנלהבים, החברה מגייסת כעת לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל מתן בר: "יש לנו מזל להיות במקום ובזמן הנכון"

הפגנה ברוסיה נגד השלטון / צילום: דייוויד ו. צ'רני

פוטין מתמודד עם אי-שביעות רצון בקרב האזרחים ברקע ההפגנות בעד אלכסיי נבלני

הקרמלין ייאלץ לבחור איך להגיב להפגנות התומכות במנהיג האופוזיציה הכלוא

גיורא ארדינסט / צילום: אייל טואג

6 שותפים חדשים מצטרפים למשרד ארדינסט

המשרד צירף את ליאור אתגר, אפרת ציבולסקי, נועה בר, יובל נעים, איריס קושל והדס ארנברג

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

לפני הסגר השלישי: מספר דורשי העבודה החדשים בדצמבר היה פי 2.4 ממספר החוזרים לעבודה

לפי נתוני שירות התעסוקה, בתחילת דצמבר היו רשומים כ-629 אלף מובטלים בשירות התעסוקה ובסופו חלה עלייה ל-659 אלף איש, שמשקפת רק במעט את תוצאות הסגר השלישי ● שיעור היוצאים לחל"ת בדצמבר נמוך יחסית לחודשי הסגר השני, ועמד על 64%

רחפן של איירובוטיקס / צילום: אתר החברה

מרחפת לבורסה: איירובוטיקס תנסה להנפיק בת"א לאחר שכבר גייסה כ-120 מיליון דולר

חברת הרחפנים לשימוש תעשייתי וביטחוני מבקשת לגייס כ-50 מיליון דולר לפי שווי של כ-200-180 מיליון דולר לפני הכסף ● בין המשקיעים בחברה - המנכ"ל הפורש של waze נועם ברדין