גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתווה ימי הבידוד: האם המדינה באמת הכניסה יד לכיס?

העובדים אולי קיבלו הסדר שבהחלט מיטיב עמם, אבל אף אחד לא מדבר על כך שהמעסיקים כבר שילמו מעל 4 מיליארד שקל עבור עלות ימי הבידוד עד כה, וגם לא על העצמאים שעובדים לבד ויושבים בבית

צחי בן עיון, חקלאי ממושב צוריאל, מגדל אפרסקים וקיווי. באוקטובר הוא נשלח לבידוד עם חלק מעובדיו לאחר שנחשף לחולה קורונה. העסק בבעלותו היה מושבת בהעדרו וההכנסות נעצרו.

ליאת שנער היא בעלת מפעל לוחות פלסטיק משפחתי קטן, המעסיק עשרה עובדים, העובדים זה לצד זה כבר שנים. כשהעובדים שלה נדרשו לשהות בבידוד היא לא התלבטה - העסק מימן עבור העובדים את ימי הבידוד. זאת, למרות שהיקף העבודה פחת. כדי להמשיך להפעיל את העסק, שנער עבדה עם אביה בן ה-75 על פס הייצור במקום העובדים.

שני המעסיקים הללו, ורבים אחרים, התבשרו בשבוע שעבר כי אחרי שמונה חודשי מחלוקת בין האוצר לארגוני המעסיקים והעובדים נמצא הפתרון לשאלה מי יישא בעלות ימי הבידוד: מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק הקובעת כי המדינה תישא ב-75% מעלות ימי הבידוד למעסיק בעסק קטן ו-50% למעסיקים אחרים. על פי החוק החדש, עובד שנמצא בבידוד לא יקבל שכר על יום הבידוד הראשון בלבד, המדינה תשפה את המעסיק על עלות היום השני לבידוד במלואו, ולאחר מכן על מחצית מעלות הבידוד לעסק "גדול" ו-75% לעסק "קטן". בגין הבידוד ינוכו עד 4 ימי מחלה ממכסתו הצבורה של העובד בלבד. זאת, לעומת ניכוי כל ימי המחלה של העובד לפי המצב שהיה נהוג עד כה, ומימון מלוא ימי המחלה על ידי המעסיק, ללא כל השתתפות של המדינה בנטל.

האם זה יפתור לבן עיון ושנער את הבעיה? האם הפתרון הזה הוא הפתרון האידיאלי עבור המעסיקים והעובדים והאם המדינה הכניסה את היד עמוק מספיק לכיס כדי לסייע לציבור? תלוי את מי שואלים.

בעוד ארגוני מעסיקים ועובדים שונים מברכים על ההסדר, יש מי שסבור שהוא לא מספיק טוב, בלשון המעטה, ושוכח ציבורים שלמים (למשל העצמאים שעובדים לבד ואף אחד לא מחזיר להם כסף על ידי הבידוד האבודים). אחרים חושבים שהיה צריך ליישם את ההסדר הקודם שהאוצר חתם עליו אך לא עבר את אישור ועדת העבודה והרווחה (אשר קבע חלוקה של 50% מהעלות בין המדינה למעסיקים, והפחתה מימי המחלה של העובד). ויש מי שטוען עדיין שהמדינה צריכה לשאת במלוא הנזק.

על רקע המחלוקת המתמשכת והבלבול הרב בנוגע למתווה שאושר, נענה היום בשעה 13:00, בשידור חי בפייסבוק ובאתר גלובס, על כל השאלות בנוגע למתווה מימון ימי הבידוד. בשידור ישתתפו שנער ובן עיון שיספרו על הקושי של העסקים שעובדיהם נשלחים לבידוד, וכן רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים בישראל, עו"ד רוית גרוס, מנכלית התאחדות המלאכה והתעשייה, עו"ד רועי כהן , נשיא ארגון להב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל) ועו"ד גיל בר טל, מנכ"ל הסתדרות העובדים בישראל.

נזכיר כי הצעת החוק למימון עלות ימי הבידוד הוגשה ואושרה על רקע החלטת בג"ץ לבטל את תעודת המחלה שהוצאה על ידי משרד הבריאות עד שהגורמים הרלוונטיים יבחנו מיהו הגורם שראוי שיישא בנזק הכלכלי שנגרם מחובת הבידוד שהוטלה על עשרות אלפים רבים של ישראלים בתקופת משבר הקורונה. בג"ץ נימק את החלטתו בכך שהימצאות בבידוד מכוח הצו אינה מהווה "מחלה" כהגדרתה בחוק דמי מחלה.

ההערכות הן כי עד החודש מימנו המעסיקים ימי בידוד לעובדיהם בעלות של מעל 4 מיליארד שקלים. הם אלה שהביאו את הסוגיה לבג"ץ.

בג"ץ נתן למדינה חודשיים כדי לגבש הסדר שלא מטיל את מלוא עלות ימי הבידוד על העצמאים, ולאחר משא ומתן מול נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי ויו"ר ההסתדרות החדשה ארנון בן דוד הוצג ההסדר הראשון שלפיו ימי הבידוד עדיין ייחשבו לימי מחלה של העובדים, והעלות עבורם תתחלק בחלקים שווים בין המעסיקים למדינה.

ההסדר ספג ביקורת עזה מצד ארגוני המעסיקים שלא היו סביב שולחן הדיונים, וטענו שאסור להטיל את עלות ימי הבידוד על המעסיקים, וגם מצד ארגוני העובדים השונים (למעט ההסתדרות החדש) שטענו שאסור להטיל את עלות ימי הבידוד על העובדים, שמפסידים את ימי המחלה שלהם על פי ההסדר. ועדת העבודה והרווחה סירבה לאשר את ההסדר לאחר שאימתה את הביקורת וביקשה כי יגובש הסדר טוב יותר עבור העובדים והעסקים הקטנים - וכך הגענו להסדר האחרון, שלפיו המדינה תממן 75% מעלות ימי הבידוד לעסקים קטנים עד 20 עובדים, ולכל השאר 50%, ובדרך ינוכו רק 4 ימי מחלה לעובדים.

העובדים, יש לומר, קיבלו הסדר שבהחלט מיטיב עמם. לא יקחו מהם את כל ימי המחלה שלהם, והם נושאים ביום אחד בלבד ללא שכר. גם עבור המעסיקים הקטנים מדובר בבשורה. בכל זאת 75% מימון מהמדינה. אבל בהסדר הזה אף אחד לא מדבר על כך שהמעסיקים כבר שילמו מעל 4 מיליארד שקל עבור עלות ימי הבידוד עד כה, וגם לא על העצמאים שעובדים לבד ויושבים בבית בימי הבידוד ללא כל שכר או הכנסה.

עוד כתבות

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

יוסי אלקובי/ צילום: דני שביט

המעסיקים הקטנים בפנייה לעובדים: "שאו איתנו בנטל יום השבתון בבחירות"

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה המייצגת מעסיקים קטנים, פנה ליו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בבקשה שהעובדים יכנסו "מתחת לאלונקה", יוותרו על יום השבתון מרצונם החופשי, יצביעו ויחזרו למקום עבודתם ● העלות המוערכת של יום השבתון בבחירות נאמדת ב-1.5-2 מיליארד שקל

פרופ' נחמן אש  / צילום: דפנה גזית

פרופ' נחמן אש: "פתיחה לא הדרגתית של המשק עלולה להוביל לסגר רביעי"

פרויקטור הקורונה אמר היום כי במשרד הבריאות מגבשים שתי תוכניות שונות ליציאה מהסגר ● "אנחנו מצפים לראות את המגמות בהמשך השבוע, ובהתאם לכך נגבש את המלצותינו לממשלה" ●  שיעור התחלואה בילדים עלה, ככל הנראה בהשפעת הווריאנט הבריטי

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל יוצא נגד התוכנית הכלכלית: "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן איננה יעילה"

בבנק ישראל מלינים כי עקרונות התכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה, וכי דרושים נתונים על מנת לבחון את הנחיצות שלה ● בנק ישראל: "חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה"

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

שוטרים אוכפים את כיום ההנחיות באוקטובר 2020 / צילום: דוברות משטרת ישראל

חוק הגדלת קנסות על הפרת הגבלות נתקע: עובר לוועדת חוקה

בדיון בוועדת הכנסת נוצר רוב להעברת החוק לוועדת החוקה, כאשר גם נציגי הרשימה המשותפת תומכים בכך ● יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע לליכוד כי עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא יאפשר את העברת תקנות הסגר

אדם סינגולדה, מנכ"ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

טאבולה מגיעה לבורסת ניו יורק בשווי של 2.6 מיליארד דולר וחושפת הכנסות של 1.2 מיליארד דולר ב-2020

חברת המלצות התוכן של אדם סינגולדה תמוזג לחברת SPAC שמוביל יונתן קולבר, ותגייס במהלך 545 מיליון דולר ● סינגולדה: "בתוך 10 שנים אני רואה את טאבולה צומחת לכוח שממליץ על הכול – מסחר מקוון, משחקים, אפליקציות - בכל מקום ובכל מכשיר"

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

לפני הסגר השלישי: מספר דורשי העבודה החדשים בדצמבר היה פי 2.4 ממספר החוזרים לעבודה

לפי נתוני שירות התעסוקה, בתחילת דצמבר היו רשומים כ-629 אלף מובטלים בשירות התעסוקה ובסופו חלה עלייה ל-659 אלף איש, שמשקפת רק במעט את תוצאות הסגר השלישי ● שיעור היוצאים לחל"ת בדצמבר נמוך יחסית לחודשי הסגר השני, ועמד על 64%

דני ירדני - אלטשולר שחם / צילום: איל יצהר

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

מייסדי מליו אילן אטיאס, מתן בר, זיו פז / צילום: מיכאל טומרקין

שוק הפינטק העולמי לוהט, ומליו מתל אביב הפכה לחד-קרן בתוך שנה וחצי

מליו, שמפתחת פלטפורמה להעברת כספים בין עסקים קטנים בארה"ב, העלתה מוצר לאוויר רק במאי 2019. אולם לאור קשיי התזרים של העסקים האמריקאים בימי הקורונה והמשקיעים הנלהבים, החברה מגייסת כעת לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל מתן בר: "יש לנו מזל להיות במקום ובזמן הנכון"

בקורונה נופשים פחות / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

אנסקי אלכס / צילום: תמר מצפי

אלכס אנסקי עובר להגיש תוכנית אישית בתאגיד השידור הציבורי

אנסקי, אחד הקולות המזוהים ביותר עם גלי צה"ל, מצטרף ל"כאן קול המוסיקה" וחוזר לשדר תוכנית אישית בשעה 07:00, שעת שידור איתה היה מזוהה במשך שנים

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"