גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הודות לקורונה ולמתחרה נחום ביתן: פרשמרקט ויוחננוף ממשיכות לצמוח

שתי רשתות המזון מציגות רבעון שלישי חזק לנוכח השפעות משבר הקורונה, כשהן ממשיכות להגדיל את ההכנסות תוך שמירה על הרווחיות, וזאת למרות שלשתיהן אין מכירות אונליין במשלוחים ● שתי החברות רכשו סניפים מהרשת המתחרה יינות ביתן-מגה

איתן יוחננוף, בעלי רשת יוחננוף / צילום: איל יצהר
איתן יוחננוף, בעלי רשת יוחננוף / צילום: איל יצהר

קמעונאיות המזון ממשיכות להציג רבעון שלישי חזק לנוכח השפעות משבר הקורונה בישראל, כששתי הרשתות "הבינוניות" בגודלן - פרשמרקט  ויוחננוף  - ממשיכות להציג צמיחה תוך שמירה על הרווחיות. זאת, תוך שהשתיים מביאות לידי ביטוי את שני הקטבים של השפעות הקורונה על ענף המזון, הודות למאפיינים השונים שלהן: הראשונה מאופיינת בחנויות עירוניות, והשנייה בחנויות דיסקאונט בשטחים גדולים, כשלשתיהן אין פעילות מכירות אונליין במשלוחים.

האחים שלומי ויוסי אמיר, בעלי פרשמרקט / צילום: יח"צ

פרשמרקט של האחים שלומי ויוסי אמיר נהנתה ברבעון השלישי מהנוכחות שלה בחנויות עירוניות ומהרכישות החדשות שביצעה, אשר תמכו בצמיחה של 37% בהכנסות, כשהרווח הנקי זינק בכ-95% ברבעון ל-29 מיליון שקל.

החברה מציגה שיפור משמעותי בהכנסות גם בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2020, הודות להשפעות החיוביות של הקורונה ולכך שהשתלטה על ארבעה סניפי סופר דוש ושלושה סניפים נוספים שנרכשו מקבוצת יינות ביתן. כך, הכנסות החברה זינקו מתחילת השנה ב-48% ל-1.2 מיליארד שקל, כשהרווח הנקי בתקופה עלה ב-108% ל-84 מיליון שקל.

עוד עולה מדוחות החברה כי הרווח הגולמי שלה צמח ב-43% ברבעון השלישי לסך של 143 מיליון שקל, וזאת הודות לרכישות סניפים חדשים שבוצעו במחצית הראשונה של 2019, וכן בשל הגידול בביקושים על רקע משבר הקורונה. נוסף על כך, החברה מציינת שקיים שיפור בשיעור הרווח הגולמי גם הודות לשיפור בתנאי הסחר עם הספקים.

לצד הגידול בפעילות, פרשמרקט גם מציגה גידול בהוצאות. הוצאות המכירה והשיווק של החברה ברבעון גדלו ב-32%, עם תוספת של כ-23 מיליון שקל עקב התרחבות עסקיה, בעוד הוצאות ההנהלה וכלליות גדלו ב-24% - תוספת של כ-2 מיליון שקל, ואילו הוצאות המימון גדלו ב-25% - תוספת של מיליון שקל. הרווח התפעולי ברבעון זינק ב-88% לסך של 41 מיליון שקל.

פרשמרקט עוסקת בשיווק קמעונאי בתחום המזון, והיא הונפקה בבורסה במאי 2019. החברה מפעילה 38 סופרמרקטים בפריסה ארצית תחת שישה מותגים שונים. בשנה האחרונה ביצעה שתי רכישות משמעותיות, שאפשרו לה להגדיל את מספר הסניפים מ-31 ל-38, והיד עוד נטויה הודות לחולשה של המתחרה יינות ביתן.

כך, באחרונה אושרה לה על ידי רשות התחרות עסקה לרכישת שלושה סניפים נוספים מידי יינות ביתן, שניים מהם באשדוד וסניף נוסף בפתח תקוה, בשטחי מכירה של 3,000 מ"ר, בתמורה ל-46.8 מיליון שקל, אבל העסקה טרם הושלמה. החברה נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ-2 מיליארד שקל, לאחר שהמניה עלתה בכ-50% מתחילת השנה.

גידול של 5% בהכנסות יוחננוף

גם המתחרה יוחננוף נהנתה מהשתלטות על סניפים חדשים ומהשלכות משבר הקורונה על צריכת המזון הביתית. בסיכום תשעת החודשים של 2020 יוחננוף חצתה הרשת לראשונה את סך המכירות הכולל שלה ב-2019, מה שמשקף לה גידול של 5% בהכנסות, לסך כ-2.3 מיליארד שקל.

ככל שתשמור על קצב המכירות הנוכחי, יוחננוף עשויה להפוך בסיכום 2020 לקמעונאית המזון השלישית בגודלה בישראל במונחי מחזור, אחרי שופרסל ורמי לוי, שכן היא צפויה לעקוף לראשונה את המכירות של יינות ביתן המדשדשת. עם זאת, נכון לתשעת החודשים הראשונים השנה, קצב הגידול של יוחננוף נמוך משל מתחרותיה.

אגב, גם ברבעון השלישי היה קצב המכירות של יוחננוף נמוך משל המתחרות. הרשת בהובלת איתן יוחננוף צמחה בשיעור של 7% לסך של 821 מיליון שקל. זאת, הודות לפתיחת חנות חדש באיירפורט סיטי ומצמיחה בחנויות הזהות.

בשורה התחתונה מציגה יוחננוף גידול של 4% ברווח הנקי מתחילת השנה לסך של 62 מיליון שקל. עם זאת, ברבעון רושמת יוחננוף שחיקה של 41% לסך של 10 מיליון שקל בלבד. זאת, בשל הפסד הון ממכירה ומגריעת רכוש קבוע נטו שנרכש במסגרת רכישת סניפים בסכום של 25 מיליון שקל ברבעון.

למעשה, ההכנסות של יוחננוף מתחילת השנה אמנם כפולות מאלה של פרשמרקט, אבל ברבעון השלישי הרווח של פרשמרקט היה גבוה פי שלושה משל יוחננוף. יוחננוף נסחרת לפי שווי שוק של כ-2.2 מיליארד שקל, לאחר שהמניה שמרה על רמתה מתחילת השנה.

החסרונות של יוחננוף באו לידי ביטוי ברבעון המדווח - חולשת הפריסה שלה בתוך הערים, והיעדר מכירה מקוונת במשלוחים, בדומה למרבית המתחרות שלה, כמו גם בשיא משבר הקורונה, כשהציבור העדיף רכישות באונליין או בקרבת הבית, ולא בחנויות דיסקאונט מרוחקות יחסית.

יוחננוף הציגה ברבעון השלישי גידול של 13% ברווח הגולמי לסך של 210 מיליון שקל, על רקע השפעות משבר הקורונה והתרחבות עסקיה. יוחננוף מציינת כי עיקר הגידול בשיעור הרוווח הגולמי שלה נובע מטיפול חשבונאי בהסדרי קונסיגנציה (של 0.4% ברבעון) ומשיפור בכוח הקנייה ותנאי הסגר של החברה.

רשת יוחננוף שבשליטת משפחת יוחננוף עוסקת בתחום המסחר הקמעונאי ומפעילה 28 חנויות בשטח מסחר כולל של 68 אלף מ"ר. בשנתיים האחרונות החברה הרחיבה את הפריסה שלה במידה ניכרת ופתחה חנויות בירושלים ובאיירפורט סיטי. לאחר תקופת הדוח, נפתחה חנות נוספת של הרשת במושב מבקיעים שליד אשקלון. נוסף על כך, החברה פועלת לפתיחה של עשר חנויות חדשות ברחבי הארץ.

הפערים בין יוחננוף למתחרותיה בקצב בולטים. כך, לצד הגידול במכירות שנובע מההתרחבות שביצעה, פרשמרקט מציגה צמיחה בחנויות הזהות מעבר לקצב הצמיחה של מכירות שוק המזון, הודות להשפעות משבר הקורונה על צריכת המזון הביתי.

ברבעון השלישי מציגה החברה גידול של 12.5% במכירות החנויות הזהות, לעומת קצב גידול של 9% בשוק המזון והמשקאות. מדובר בקצב מכירות גבוה גם מזה שרשמה המתחרה ויקטורי ברבעון - 11.6% בחנויות הזהות - אבל נמוך מהקצב שרשמה שופרסל, של 13.6% ברבעון השלישי במגזר הקמעונאות. ואולם, אל מול כל אלה המתחרה יוחננוף רושמת קצב גידול מתון בהרבה במכירות מחנויות זהות שצמחו ב-5.9%, לסך של 792 מיליון שקל. 

עוד כתבות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון במרכז חיסונים של אסטרהזנקה / צילום: Associated Press, Stefan Rousseau

עימות חזיתי בין האיחוד האירופי לאסטרהזנקה סביב כמות חיסוני הקורונה

זעם באיחוד האירופי לאחר הודעת אסטרהזנקה כי תספק רק כשליש מכמות חיסונים שלה ציפו מדינות האיחוד האירופי בשבועות הקרובים, בעוד תמשיך לספק מיליוני חיסונים לבריטניה ● מנכ"ל החברה: "האיחוד האירופי חתם על העסקה לאספקת מאות מיליוני מנות חיסון שלושה חודשים אחרי שבריטניה חתמה על העסקה, אך משום מה מצפה לקבל את החיסונים במקביל"

משלמים באפל פיי בחנות של דיסני / צילום: Associated Press, Jason DeCrow

שיטת התשלומים של אפל: ככה היא עובדת וככה יגרמו לנו להתמכר אליה

השירות, שצפוי להיות מושק בקרוב בישראל, לא זכה להצלחה גדולה בהתחלה אך זינק בחסות הקורונה שהפכה את התשלום ללא מגע לעניין בריאותי • ההצלחה כבר מדאיגה רשויות הגבלים עסקיים בעולם

צילום: כפיר זיו

"אנחנו ה'רובין הוד' של האינטרנט": אדם סינגולדה בראיון בלעדי לקראת ההנפקה בוול סטריט

חברת המלצות התוכן הישראלית אישרה השבוע את חשיפת גלובס ותיהפך בקרוב לחברה ציבורית נסחרת ● בראיון בלעדי מביט המייסד אדם סינגולדה על הדרך שעבר, מדבר על ביטול המיזוג עם המתחרה הישראלית אואוטבריין, על ענקיות הטכנולוגיה ועל הדרך להנפקה

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

אושר מינויו של קובי בליטשטיין למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

נציב שירות המדינה קבע כי המינוי "עומד בתנאי הסף" מאחר שבליטשטיין הנו עובד מדינה, ובתקופת בחירות ניתן למנות לתפקידי המנכ"ל עובדים משירות המדינה בלבד ● בליטשטיין ימלא את תפקיד ממלא מקום המנכ"ל בנוסף לתפקידו הנוכחי כראש מטה התשתיות הלאומיות

חימי אבי / צילום: דור מלכה

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי מצטרף לצוות ההגנה של רונאל פישר

עו"ד אבי חימי צפוי להתייצב לדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בפני השופט משה סובל ולהודיע על הצטרפותו לצוות ההגנה ● עו"ד אלי פרי ימשיך לייצג בהליך יחד עם חימי

מעבר גבול טאבה / צילום: שלומי יוסף

אחרי סגירת השמיים: איך בכל זאת אפשר להיכנס ולצאת מישראל?

במהלך של סגירת הכניסה לישראל חשבו על האוויר אבל לא על הקרקע – וישראלים יכולים להיכנס לישראל בדרך יבשתית, כך למשל במעבר הגבול טאבה ● עוד פתרונות יצירתיים: מטוס פרטי או טיסות מטען

האם המדינה מנעה מקרנות הפנסיה להשקיע 50 מיליארד שקל בהייטק?

כ"ץ ונתניהו הבטיחו לשחרר סכומים אגדיים להשקעה בטכנולוגיה ● אבל איש לא כלא אותם ● המשרוקית של גלובס

מתחם חיסוני קורונה בית חולים שיבא תל השומר / צילום: איל יצהר

מבצע חוזרים לחיים מתרחב: משרד הבריאות הורה לחסן בני 35

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הנחה להוריד את גיל המתחסנים ל-35 בתיאום עם קופות החולים, החל ממחר

עמוס גבאי, מנכ"ל פריץ / צילום: יח"צ פריץ

שלושה חודשים אחרי פרישת המנכ"ל: חברת השילוח פריץ ממנה מנכ"ל חדש

עמוס גבאי יתפוס בפברואר את מקומו של יורם איל, שעוזב את פריץ כדי לנהל את חברת הקמעונאות של דלק ● בתפקידיו הקודמים ניהל גבאי בחברת HP תחומים שונים בעולם התפעול, ובין היתר שימש כסמנכ"ל לרכש ושרשרת האספקה

מפגינים בכיכר רבין בתל אביב / צילום: התנועה לאיכות השלטון

ונצואלה ותימן מדורגות בראש מדד השחיתות העולמי. ואיפה ישראל?

הארגון "שקיפות בינלאומית" דירג את ישראל במקום ה-35 עם הציון 60 מתוך 100 במדד השחיתות העולמי - 9 מקומות בלבד מעל לקו ה"אדום" של המדינות המושחתות ● היעדר שקיפות בפעילות הממשלה גורר חוסר אמון והיעדר שיתוף פעולה הנדרש מן הציבור בהתמודדות עם משבר הקורונה ● במקום הראשון דנמרק וניו זילנד, שדורגו כהכי פחות מושחתות

יעקב לוקסנבורג (לוקסי),  בעל השליטה בלפידות קפיטל / צילום: יונתן בלום

חוזרת ובגדול: דניה סיבוס פרסמה תשקיף להנפקה לפי שווי של 2.2-2.5 מיליארד שקל

ההנפקה, בהיקף מוערך של 600-800 מיליון שקל, תכלול הצעת מכר של בעלת השליטה אפריקה ישראל ● הנהנות העיקריות: לפידות קפיטל ואלטשולר שחם גמל, שמחזיקות בשליטה באפריקה ישראל

הרכב הופך מ"ברזל" לפלטפורמת מיחשוב ברת שדרוג / צילום: יח"צ

החידושים שישדרגו את חווית הנהיגה, אבל עוד לא תמצאו בישראל

כלי הרכב החדשים מציגים קפיצות דרך טכנולוגיות, שעשויות להפוך את דגמי הדור הנוכחי למיושנים בטרם עת ● אפילו הרכב העממי כבר נוסע למחוזות חדשים ● אלא שדווקא ישראל, הנמצאת בחזית הפיתוח בתחום, לא ממהרת לאמץ אותן ● למה זה קורה, ומה בכל זאת חשוב לחפש ברכב הבא שלכם

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

פרקליטות מיסוי וכלכלה מבקשת מביהמ"ש שתיים מבקשות רה"מ למחיקת סעיפים מכתב האישום

בתגובה לבקשתו של רה"מ למחיקת סעיפים מכתב האישום נגדו בטענה כי הוא לא נחקר אודותיהם, כתבה הפרקליטות כי בניגוד לנטען, במהלך חקירותיו הוצגו לנתניהו פעם אחר פעם עובדות האישום והחשדות המיוחסים לו לרבות בנוגע להיענות של וואלה לדרישות הסיקור של נתניהו

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

עמיר פרץ דורש ממרב מיכאלי לחזור בה מההאשמות נגדו: "מהוות לשון הרע"

השבוע האשימה מיכאלי את פרץ כי פעל למנוע מחברי מפלגת העבודה להצביע בפריימריז ● פרץ טוען כי דבריה מהווים לשון הרע ו"דברי הבל ורשע שאינם אמת", ולכן הוא דורש את הסרת הסרטון בתוך 24 שעות לצד פרסום התנצלות - אחרת יגיש נגדה תביעת דיבה

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מנהל היחידה למחלות זיהומיות באסותא: "איננו יודעים אם הבדיקות הסרולוגיות באמת מנבאות הדבקה"

בימים האחרונים מתחסנים ניגשים לעיתים לבדיקות סרולוגיות, כדי לראות אם יש סיכוי שהחיסון לא לחלוטין עבד ● מדבריו של ברוש עולה כי זו דרך לא מומלצת בעיניו להתנהל: "שירותי רפואה המבטיחים פרשנות של המוגנות לפי רמת נוגדנים, יש בזה קצת הונאה של הציבור"

גיורא אלמוגי / צילום: יונתן בלום

מתחבר לחשמל: אלטשולר שחם רוכש 5.5% מחברת האנרגיה OPC

ההקצאה הפרטית לבית ההשקעות נעשתה תמורת השקעה של כ-350 מיליון שקל ובהנחה של כ-7% על מחיר המניה בשוק

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

נתניהו: כנראה יהיה צורך להתחסן נגד הקורונה פעם בשנה, כמו שפעת

בנאום וידאו שנשא בוועידת דאבוס שהתכנסה השנה דיגיטלית התייחס ראש הממשלה לנושא החיסונים וקצב ההתחסנות המהיר בישראל ● עוד עלו תחומי התקפות הסייבר, ויכולות ההמצאה והחדשנות של ישראל

קזינו באילת / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

ההצגה הטובה בניו יורק, קזינו וול סטריט: פושטת הרגל שמזנקת ב-360%, והמניה שמפילה קרנות גידור

הצעירים מול המבוגרים: האופנה החדשה בשוק של רכישת מניות שבהן מספר פוזיציות השורט הוא הגבוה ביותר מגיעה לשיאה ● מפעילת בתי הקולנוע AMC נסחרת בפראות, וגיים סטופ לא עוצרת ומפילה קרנות גידור ● פלטפורמות המסחר, כמו רובין הוד, אמריטרייד, צ'רלס שוואב, ופידליטי מדווחות על בעיות בחוויית המשתמשים

וויל סמית' / צילום: Associated Press, Thibault Camus

שיתוף הפעולה של וויל סמית' עם טדי הפקות ועידו רוזנבלום

וגם: רדיו תל אביב משיק תוכנית חדשה בשיתוף "פתחון לב", ואורי אבל מתמנה למנכ"ל קניון שבעת הכוכבים

חנות גיים סטופ בניו יורק/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המסע הפראי של מניית גיים סטופ: מה עומד מאחורי העליות החדות במנייה ואיך זה ייגמר?

גיים סטופ הפכה לזירת קרב בין סוחרי יום שמחזיקים בעמדות שוריות, שמתקשרים זה עם זה בעיקר באתר Reddit, לבין קרנות גידור ושורטיסטים, והיא לא לבד ● המניות שמככבות ברשימת פוזיציות השורט הגבוה ביותר, הפכו לכלי בזירת המלחמה בין המלניאלס למנהלי הקרנות ● איך זה ייגמר? כולם יודעים