גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד אנרגיה ירוקה לבורסה: סולאיר הגישה תשקיף לגיוס של כ-150 מיליון שקל

חברת האנרגיה הסולארית המפסידה של בני הזוג אלון ופאולה שגב פועלת בישראל ובאירופה ● מכוונת לשווי של עד 600 מיליון שקל בהנפקה

פאנלים סולאריים בישראל/ צילום: Shutterstock
פאנלים סולאריים בישראל/ צילום: Shutterstock

חברת אנרגיה ירוקה נוספת בדרך לבורסה, והפעם מדובר בסולאיר אנרגיות מתחדשות, המבקשת על פי ההערכות לגייס כ-150 מיליון שקל, לפי שווי חברה שינוע בטווח של 500-600 מיליון שקל "לפני הכסף". סולאיר, שייסדו בני הזוג אלון שגב ופאולה וילין שגב, המכהנים כמנכ"ל וכיו"רית, מתרכזת בתחום האנרגיה הסולארית (פוטו-וולטאית) בישראל ובאירופה, כיום בעיקר בספרד. אלון שגב הוא אחד מהיזמים הראשונים בתחום האנרגיה הסולארית בישראל, והחל לפעול בתחום כבר בשנת 2009.

 

את ההנפקה של סולאיר מובילות חברות החיתום של אפסילון ופועלים אי.בי.אי, והתמורה בה מיועדת, בין היתר, לרכישת זכויות בפרויקטים בספרד ובאיטליה, נוסף על מימון פעילותה השוטפת.

בשנות הפעילות הראשונות שלה, סולאיר שימשה בעיקר כקבלן ראשי לפיתוח, תכנון והקמת פרויקטים סולאריים לחברות אחרות ובייזום פרויקטים עבור עצמה ועבור אחרים. במהלך השנים האחרונות נכנסה החברה גם לייזום פרויקט גגות בישראל, שבמסגרתו היא פועלת להקמת מערכות בהיקף כולל של כ-80 מגוואט (חלק החברה 72 מגוואט), אחרי שבשנים 2019-2020 החברה הקימה והחלה בהקמת כ-140 מערכות סולאריות.

מטיוטת התשקיף עולה כי החברה נמצאת בשלבי ייזום ראשוני של תחנת הכוח עיט, לייצור חשמל סולארי ושימוש בטכנולוגיית אנרגיה שאובה בהר עיט שבדרום הערבה, בהספק של כ-250 מגוואט ובעלות מוערכת של כ-750 מיליון שקל - פרויקט שלצורך קידומו היא פועלת כבר כמה שנים. בית ההשקעות מיטב דש שותף (כ-20%) בחברה המקדמת את הפרויקט.

פעילה בספרד, באיטליה, בפולין ובבולגריה

נוסף על ישראל פועלת סולאיר בייזום פרויקטים סולאריים בספרד ובמדינות נוספות באירופה, שם היא מזהה פוטנציאל גדול לצמיחה. בספרד יוזמת סולאיר שני פרויקטים, בעיר אלצ'ה ובמחוז סרגוסה, בהיקף נוכחי של כ-100 מגוואט, היכול לגדול עד לכ-450 מגוואט, יחד עם שותף ספרדי.

בחודשים האחרונים חתמה סולאיר על הסכמי מסגרת לפיתוח פרויקטים סולאריים באיטליה, ולפני כמה שבועות חתמה על מזכר הבנות לצורך כניסה לפעילות בפולין, וזאת אחרי שבמהלך 2019 החלה לספק שירותי ייעוץ בבולגריה.

לפי הנתונים שסולאיר מציגה, לחברה פרויקטים בהפעלה מסחרית, בהקמה ולקראת הקמה בהיקף של 161 מגוואט, וסך צבר הפרויקטים שלה בהפעלה מסחרית ובשלבי פיתוח שונים בישראל ובחו"ל מגיעה עד לכ-1.4 ג'יגוואט, כל זאת יחד עם שותפים. יעד החברה הוא להגיע להיקף פרויקטים של כ-4 ג'יגוואט עד שנת 2025.

משרדי סולאיר ממוקמים ברחובות, ובסך הכול החברה מעסיקה קצת יותר מ-20 עובדים.

כמו הרבה בעלי חברות העושות דרכם לבורסה, גם בני הזוג שגב דאגו לשדרוג תנאי העסקתם לקראת ההנפקה, בשיעורים של כ-25%-30%, לעלות חודשית של כ-83 אלף שקל כל אחד, על בסיס שכר חודשי של 60 אלף שקל.

בסיכום המחצית הראשונה של 2020 הכנסותיה של סולאיר עלו ב-16% והתקרבו ל-4 מיליון שקל, אולם היא סבלה מעלייה בהוצאות מימון, כך שההפסד שלה גדל ב-65% והתקרב ל-8 מיליון שקל. זאת אחרי שבסיכום שנת 2019 הכנסותיה הוכפלו, ל-14 מיליון שקל, והפסדיה הצטמצמו ב-19% לקצת יותר מ-7 מיליון שקל.

כיום סולאיר מממנת את פעילותה "בעיקר באמצעות הלוואות מתאגיד בנקאי זר, חברת ביטוח בישראל, הלוואות משותפים ומעודפי תזרים מזומנים חיובי של פעילותה".

טרנד לוהט בבורסה התל אביבית

במהלך השנה החולפת הפכו חברות האנרגיה המתחדשת (הירוקה) לטרנד הלוהט בבורסת ת"א, עם עליות חדות במניותיהן וזרם של הנפקות חדשות של חברות הפועלות בתחום, על נגזרותיו השונות.

אותן חברות נהנות מהדרישה העולמית הגוברת להפחתה דרמטית בשימוש בדלקים מזהמים וממעבר לאנרגיות נקיות (בעיקר סולארית ואנרגיית רוח) ומרגולציה תומכת, כשמנגד נרשמה במהלך משבר הקורונה קריסה אדירה בשווי חברות האנרגיה המסורתיות, על רקע צניחת מחירי הנפט לרמות שפל שלא נראו מעולם (שמאז התאוששו חלקית).

בזכות הביקושים הגבוהים לחברות הפועלות בתחומי האנרגיה הירוקה, הבורסה בתל אביב שברה שיא פעילות בתחום ההנפקות הראשוניות.

בסך הכול, יותר מרבע מהחברות שהצטרפו לבורסה ב-2020 השתייכו לתחום האנרגיה המתחדשת, עם גיוסי IPO בסכום מצרפי של כ-1.6 מיליארד שקל - הגדול מהם, בסכום של כ-600 מיליון שקל, ביצעה נופר אנרג'י רגע לפני סיומה של 2020, במהלך שבוצע לפי שווי חברה של כ-2 מיליארד שקל "לפני הכסף".

כך, כמות חברות האנרגיה המתחדשת בבורסה הגיעה כבר למספר דו-ספרתי, כשלצידן הצטרפו חברות נוספות מתחומים משיקים, דוגמת ניקוי מתקנים סולאריים, פיתוח מערכות אספקת חשמל, מנועים וגנרטורים "ירוקים". 

סולאיר

תחום פעילות: ייזום, פיתוח, הקמה ותפעול מתקני ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת • שוקי פעילות: ישראל ואירופה • מייסדים: אלון שגב (מנכ"ל) ופאולה וילין שגב (יו"רית) • היקפי פעילות: 161 מגוואט פרויקטים בהפעלה מסחרית, הקמה ולקראת הקמה • הכנסות מחצית ראשונה של 2020: 3.8 מיליון שקל • הפסד מחצית ראשונה של 2020: 7.6 מיליון שקל

עוד כתבות

ספרייה ציבורית / אילוסטרציה: Shutterstock

תביעות שונות, טענות זהות: המקרה המוזר של התובע הייצוגי הסדרתי

אדם לקוי ראייה רצה לארגן מפגש לאנשים עם מוגבלויות בספרייה ציבורית, אך לא יכול לעשות זאת בשל היעדר מידע על התאמות הנגישות במקום • טענה זו נשלחה לעשרות רשויות ע"י עו"ד מוחמד ספורי, כהתראה לפני תביעה • זכרון יעקב החליטה להשיב מלחמה: "סיפור מומצא"

בני גנץ / צילום: אורן בן חקון

חודש לבחירות: הדילמה של נתניהו, האתגר של לפיד, ולמה כולם מתמקדים בבני גנץ?

לקראת הבחירות, גלובס כינס פאנל של יועצות ויועצים אסטרטגיים שינתחו את התנהלות המועמדים בתקשורת • והפעם: למה ההתחזקות של בני גנץ מחזקת גם את נתניהו ואיך זה קשור ללפיד • המומחים מנתחים, מדור חדש  

שי דתיקה / צילום: איל יצהר

עוד לא השלימה הנפקה וכבר מתמזגת? חברת הקריפטו INX סיכמה על עסקה עם שלד בורסאי בקנדה

חברת הקריפטו הישראלית חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברת Valdy Investments הקנדית לעסקת מיזוג, שבאמצעותה יוכלו לגייס הון בבורסת TSX Venture בטורונטו ● INX נמצאת בעיצומה של הנפקה ראשונית בארה"ב של מטבעות דיגיטליים הנחשבים לניירות ערך

מה קורה למנהל ישראלי כשהוא מגיע לתאגיד אמריקאי / צילום: Shutterstock

לא רק מנכ"ל וויז: מה קורה למנהל ישראלי כשהוא מגיע לתאגיד אמריקאי

פרופ' ברוך שמעוני מבר-אילן, שחקר כיצד מתמודדים מנהלים מתרבויות שונות בתאגידים רב-לאומיים, לא הופתע מהפוסט של מנכ"ל ווייז הפורש ● ניהול וקריירה

מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה / צילום: אוריה תדמור

שבח שטרן תקף את מרב מיכאלי: "בניסיון לנקות את שם קסטנר, ירקה בפרצופם של נרצחים"

ח"כ שבח שטרן האשים את ח"כ מרב מיכאלי בניסיונות לטהר את שם סבה, ישראל קסטנר ז"ל וטען כי "ההיסטוריה היא שתשפוט אותו" ● מיכאלי: "ההסתה שהביאה לרצח קסטנר היא אותה ההסתה שהביאה לרצח רבין וזו אותה ההסתה שמאיימת ומכרסמת ביסודות הדמוקרטיה הישראלית כאן ועכשיו"

האם ניתן לחשוף את המידע הדיגיטלי של נפטר או שהוא זכאי להגנת הפרטיות / צילום: Shutterstock, oatawa

מי ישמור על פרטיות המת ומתי ניתן לחשוף מידע אודות הנפטר?

כיום אין מחלוקת עקרונית על הקביעה שגם לאדם שנפטר קיימת זכות להגנה על פרטיותו, על אף שאין חוק שמסדיר זאת ● לשאלת חשיפת המידע הנוגע לאדם שהלך לעולמו קיימים שני היבטים: למי שייך המידע מבחינה קניינית והאם הבעלות עליו מקנה גם זכות להפר את פרטיות המנוח

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה בת"א ננעלה בעליות: סלקום וגילת קפצו ביותר מ-7%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בעלייה של כ-1.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● אלקו הגישה הצעה לרכישה של בין 27% ל-29% מהון המניות של חברת השקעות דיסקונט, באותם תנאים שהגישה מגהאור, תמורת 400 מיליון שקל

תור למילוי מכלי גז פרופאן בשבוע שעבר ביוסטון, טקסס. המתינוו בגשם מקפיא / צילום: Associated Press, David J. Phillip

האם ארה"ב הפכה לארץ המחדלים הבלתי-מוגבלים

בצל חצי מיליון מתי הקוביד, בסימן חקירת חוסר האונים במניעת ההתקפה על הקפיטול, תחת הרושם של משבר אנרגיה קטלני בטקסס, משבר האמון במערכת האמריקאית מעמיק והולך ● האם האמריקאים הם רשלנים במיוחד?

גבי אשכנזי / צילום: אורון בן חקון

אשכנזי: צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינלאומית מיידית

ביקורת חריפה של שר החוץ גבי אשכנזי על איראן ואיתות לאמריקאים על עמדת ישראל בסוגיה: אשכנזי פרסם הודעה, ולפיה איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני, ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א

קניון מלחה ירושלים / צילום: איל יצהר

H&O עוזבת את קניון מלחה לטובת הרחוב. מי יחליף אותה?

החנות צפויה להיסגר ב-15 במרץ ובמקומה תיפתח החנות השנייה בישראל של המותג COS ● בעלי קבוצת H&O מנהלים מגעים לפתיחת חנות גדולה יותר ברחוב בירושלים

קמפיין בחירות של מפלגת יש עתיד בשלטים של חוצות להב / צילום: חוצות זהב

חברות השילוט דורשות מיש עתיד להסיר שילוט זמני מגשרים ומתקני ציבור

חברת חוצות זהב עתרה לוועדת הבחירות נגד מפלגת יש עתיד, בבקשה לחייב אותה להסיר שלטים זמניים מעל גבי גשרים ומתקנים ציבוריים ברחבי הארץ ● טוענת כי הצבת השלטים מהווה הפרה של חוק הבחירות ודרכי תעמולה ● יש עתיד: "דרישה דרקונית היכולה לאפיין משטרים חשוכים"

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

נתניהו מציג את תוכנית החזרה לשגרה / צילום: מתוך מסיבת העיתונאים

נתניהו: פתיחה מלאה של המשק ב-5 באפריל, בהתאם להתקדמות החיסונים

ראש הממשלה הציג היום חמישה שלבים לפתיחה מלאה של המשק ● המשוכה העיקרית: הגעה ל-6.2 מיליון מתחסנים

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק / צילום: ישראל שם טוב

אינטרנט מהיר, בהרבה: בזק משיקה את פרויקט הסיבים

החברה פנתה היום לספקיות האינטרנט ועדכנה אותם על כוונתה להשיק אינטרנט בקצבים של 1 גיגה ו-600 מגה ● הצעד מתבצע על רקע ההבנה של בזק כי משרד התקשורת לא יאפשר לה לספק אינטרנט כמוצר אחד

מלון דן פנורמה ירושלים, מלונית קורונה / צילום: רפי קוץ

המלוניות חוזרות בשילוב אזיק אלקטרוני

פיילוט שצפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב עם 100 צמידים קובע שמי שיפונה לבידוד במלונית ויקבל תשובה שלילית לבדיקת קורונה יוכל לקבל צמיד למעקב ולהשתחרר לבידוד ביתי ● חובת הבידוד במלניות נכנסת לתוקף מחדש היום

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ, / שאטרסטוק

כתב אישום נגד ניר עזרא בגין הונאה והתחזות לאדם אחר

לדברי הפרקליטות, במעשיו של עזרא הוא קיבל לידיו במרמה שוברים, ביטקוין וכספים בשווי אלפי שקלים