גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוק הפינטק העולמי לוהט, ומליו מתל אביב הפכה לחד-קרן בתוך שנה וחצי

מליו, שמפתחת פלטפורמה להעברת כספים בין עסקים קטנים בארה"ב, העלתה מוצר לאוויר רק במאי 2019. אולם לאור קשיי התזרים של העסקים האמריקאים בימי הקורונה והמשקיעים הנלהבים, החברה מגייסת כעת לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל מתן בר: "יש לנו מזל להיות במקום ובזמן הנכון"

מייסדי מליו: אילן אטיאס, מתן בר, זיו פז / צילום: מיכאל טומרקין
מייסדי מליו: אילן אטיאס, מתן בר, זיו פז / צילום: מיכאל טומרקין

פחות משלוש שנים לאחר הקמתה ושנה וחצי בלבד לאחר שהעלתה מוצר לאוויר, חברת הפינטק הישראלית מליו היא כבר באופן רשמי חד-קרן. הסטארט-אפ, שמפתח פלטפורמה להעברות כספים דיגיטליות בין עסקים קטנים בארה"ב, הודיע היום (ב') על גיוס של 110 מיליון דולר לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר. בסבב הגיוס הקודם של מליו באוגוסט האחרון, השווי של החברה הוערך רק ב-700 מיליון דולר. מליו נבחרה בנובמבר במקום השלישי ברשימת הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס.

"הייתה לנו גדילה מטורפת בשנה האחרונה וכאשר בנינו תוכנית עבודה ל-2021 החלטנו שנבנה את התוכנית הכי אגרסיבית שאפשר. בשביל תוכנית כזו היינו צריכים לגייס סכום נוסף. כמובן שיכולנו להיות יותר שמרניים בתוכנית, אבל המטרה שלנו היא להפוך למובילי השוק בתחום העברת תשלומים בין עסקים ובשביל זה אנחנו צריכים לגדול מ-200 עובדים היום ל-500 עובדים בסוף השנה, לפתח מוצרים ותשתית חדשה", אמר מתן בר, מנכ"ל ומייסד שותף במליו.

הגיוס של מליו ממשיך את פתיחת השנה הלוהטת של 2021 בכל הנוגע להשקעות בשוק הפינטק העולמי. אתר המחקר Pitchbook מנה בשבוע שעבר 10 עסקאות השקעה בגובה 100 מיליון דולר ומעלה בסטארט-אפים מתחום הפינטק מאז תחילת 2021, בהשוואה לשלוש בלבד באותה תקופה אשתקד. במסגרת הגיוסים זינק השווי של חברות הפינטק, כאשר המשקיעים כך נראה מוכנים לשלם הרבה יותר מתוך הערכה כי חברות אלו ימשיכו לצמוח במהירות בשנים הבאות.

כך למשל ראפיד הישראלית, שמסייעת לאתרי מכירות להפעיל שירות תשלומים דיגיטלי, הודיעה החודש על גיוס לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר, בהשוואה לשווי של 1.2 מיליארד דולר בסוף 2019. חברת Checkout.com מלונדון, מתחרה של ראפיד, קפצה החודש לשווי של 15 מיליארד דולר, לעומת 10.65 מיליארד דולר בספטמבר, והפכה לסטארט-אפ עם השווי הגבוה באירופה.

"מתקרבים ל-100 אלף משתמשים"

בר עצמו מעיד על כך שהוא לא מתרגש במיוחד מההפיכה לחד-קרן. "אני לא מתחבר למונח כל כך ולא הייתי רוצה שזה יהיה הגורם למוטיבציה עבורנו", הוא מודה. "אנחנו שמחים על המשך הצמיחה אבל מבחינתנו הנתון החשוב, שאנחנו גם מקרינים על כל המסכים במשרד, הוא מספר המשתמשים הפעילים". על המספר הזה, כמו מספרים אחרים על הפעילות של החברה, בר מוכן רק לרמוז. "המוביל בשוק התשלומים לעסקים בארה"ב כיום הוא האתר Bill.com, שיצא להנפקה בדצמבר 2019, ויש לו 100 אלף משתמשים פעילים. אנחנו מתקרבים לזה בקצב מהיר. מה שהם עשו ב-15 שנה אנחנו עושים בהרבה פחות".

לדברי בר, הוא בכל מקרה חושב שהשווי של החברה נכון וראוי. "ישנה צמיחה חסרת תקדים בעולם של תשלומים ולכן אני מרגיש נוח עם זה", הוא אומר. "צריך לזכור שבמאי עלינו לאוויר וביולי-אוגוסט 2019 המספרים שלנו היו עדיין אפסיים. היום כבר העברנו מיליארדי דולרים. אני עבדתי קודם בפייפאל ואלו קצבי צמיחה שלא היו אפילו שם. המספרים האלה מלהיבים את המשקיעים. בסופו של דבר התחום הזה של תשלומים בין עסקים עדיין עובד על נייר ב, חשבוניות מנייר ותשלומים בצ'קים. בכל שנה 14 טריליון דולר עוברים בצ'קים בין עסקים בארה"ב. אני משוכנע שתוך כמה שנים זה ירד לאפס והשאלה יהיה רק מי יהיה התחליף. לכן אנחנו עובדים על להיות מובילי השוק".

בעוד חברות כמו טיפלתי הישראלית מציאות פתרונות תשלומים לחברות גדולות, מליו פונה לעסקים קטנים. בין השאר מליו מאפשרת לעסקים לשלם הישר מתוך תוכנת הנהלת החשבונות QuickBooks. לפי דירוגים באתר התוכנות Capterra, זוכה השירות של מליו לציון 4.3 מתוך 5, בהשוואה ל-4.7 לשירות של טיפלתי לשם השוואה, כאשר הממשק הנוח של החברה זוכה לביקורות חיוביות מאוד לצד פידבק פחות גבוה על שירות לקוחות.

מליו אינה גובה עמלה על העברת תשלום בסיסית מחשבון בנק של לקוח לספק. אולם אם העסק רוצה להשתמש בתשלום בכרטיס אשראי כדי לשלם לספק הוא מחויב בעמלה של 2.9% . עסקים יכולים לשלם במליו גם לספקים שאינם מנויים לשירות בעצמם, בניגוד למשל לאפליקציות תשלומים דוגמת ביט בישראל.

לדברי בר, הצמיחה המהירה של מליו בימי הקורונה נובעת בחלקה מהריחוק החברתי, שהקשה לפעמים על העברת צ'קים לספקים, אך בעיקר מהלחץ התזרימי על עסקים קטנים בימי הקורונה. "אנחנו מציעים לעסק מערכת דיגיטלית שמאפשרת לו בקרה על ההוצאות. אנחנו גם נותנים לו גמישות דרך זה שהוא משלם באשראי אבל הספק מקבל את הכסף מיד בצ'ק או העברה בנקאית. זה משהו שיכול להיות ממש הצלה עבור העסק".

להתחרות על מהנדסים בארץ

בסיוע הגיוס מתכוונת החברה להרחיב את הפיתוח בישראל. מליו מעסיקה כיום 110 עובדים בתל אביב. "כדי להתחרות עם כל החברות שרוצות לגייס מהנדסים בארץ צריך משאבים", צוחק בר. "כמובן שגם היינו מעדיף ששער הדולר יהיה גבוה יותר, כי אנחנו משלמים משכורת בשקלים, אבל בגלל שאנחנו עדיין חברה קטנה אז זה פחות אקוטי לנו". חוץ מזה מליו תרחיב את פעילות השיווק והמכירות בארה"ב. "יש חברות ישראליות כמו וויקס ופייבר שהלכו על פרסומות גדולות בסופרבול. אנחנו עדיין זהירים במהלכים גדולים ומעדיפים לנסות ליצור ויראליות בעלויות נמוכות יותר", אומר בר.

בר הוא יזם חוזר שהסטארט-אפ הראשון שלו, The Gifts Project שאפשר רכישת מתנות קבוצתיות, נמכר לאיביי ב-2011. אחרי הרכישה הוא עבד באיביי ופייפאל, חברת התשלומים שבבעלותה. את מליו הוא הקים באפריל 2018 יחד עם אילן אטיאס (סמנכ"ל טכנולוגיה), שעבד בתפקידי פיתוח בשורת סטארט-אפים כולל אאוטבריין ו- PrimeSense, וזיו פז (סמנכ"ל תפעול), לשעבר VP בקרן פימי.

בסבב הגיוס הנוכחי של מליו השתתפו רק המשקיעים הקיימים של החברה, ללא משקיעים חדשים. הגיוס הובל על-ידי קרן Coatue, שהובילה גם את ההשקעה בראפיד מוקדם יותר החודש, ובהשתתפות הקרנות בסמר, אלף, אקסל, קורנר, וג'נרל קטליסט, לצד אמריקן אקספרס וסיילספורס. כולל הסבב הנוכחי, גייסה החברה עד היום 256 מיליון דולר.

מה בכל זאת מפחיד אותך לגבי העתיד?
"אני חושב שהמעבר לדיגיטל ימשיך גם אחרי הקורונה, ולכן יש לנו מזל להיות במקום ובזמן הנכון. החשש שלי הוא רק להצליח להמשיך להביא אנשים באיכות גבוהה ולשמור על Good Vibes בחברה תוך כדי שאנחנו גדלים. כחברה צעירה אנחנו מפתחים אישיות שאחר כך קשה לשנות אותה. ליצור אווירה טובה זה מעבר ליום כיף וברז בירה, אלא להיות מכובד באינטראקציות, לא לקטוע אחרים, לערב את כולם בשיחה ולדעת לא להסכים אבל עדיין להתחייב להחלטה וגם להישאר צנוע". 

עוד כתבות

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

שלמה רודב, יו"ר יינות ביתן / צילום: איל יצהר

הבנקים מוציאים כרטיס אדום לנחום ביתן: חוסמים את ניסיון ההדחה של רודב

לפי לשון המכתב שנשלח לנחום ביתן, טוענים בנק הפועלים ומזרחי טפחות כי נודע להם שזימן וכינס אסיפה כללית של בעלי המניות "בה נכחת לבדך, ובה קיבלת החלטות חד צדדיות" וזאת בלא כל מתן הודעה מוקדמת לבנקים, מה שלטענתם מהווה "הפרה יסודית" של הסכם המימון אשר נחתם מולם

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

הזפת שנערמה באחד החופים / צילום: דפנה בן נון

אסון הזפת: מה הסיכוי שהאחראים ישלמו מחיר, ומה יהיה על דגי המאכל בים התיכון

סביב אחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים שהתרחשו במדינה עדיין ניצבים כמה סימני שאלה משמעותיים ● גלובס בוחן את הסוגיות הבוערות ומבהיר את הקושי בניהול המערכה ● וגם: מה סיכויי ההצלחה של תוכנית הפעולה שהציגה הממשלה, ואיך להימנע ממקרים דומים בעתיד

יריב גילת / צילום: יוטיוב

וויטסמוק בדרך אל שוק הקריפטו: בוחנת רישום מניותיה למסחר בארה"ב

לאחר שדירקטוריון החברה אישר את כניסתה לפעילות בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים, זינקה מניית וויטסמוק ב-12% במהלך המסחר בתל אביב

תור למילוי מכלי גז פרופאן בשבוע שעבר ביוסטון, טקסס. המתינוו בגשם מקפיא / צילום: Associated Press, David J. Phillip

האם ארה"ב הפכה לארץ המחדלים הבלתי-מוגבלים

בצל חצי מיליון מתי הקוביד, בסימן חקירת חוסר האונים במניעת ההתקפה על הקפיטול, תחת הרושם של משבר אנרגיה קטלני בטקסס, משבר האמון במערכת האמריקאית מעמיק והולך ● האם האמריקאים הם רשלנים במיוחד?

מיצג מחאה לפתיחת ועדת חקירה בפרשת הצוללות / צילום: ניצן שפיר

הפרקליטות: עד סוף אפריל 2021 תתקבל החלטה בפרשת הצוללות

הנציב דוד רוזן קובע ביחס לתלונה נגד הפרקליטות בפרשת הצוללות וכלי השיט: "הימשכות ההליכים בתיק לא נעוצה בשיקולים בלתי סבירים" ● השימוע האחרון בפרשה ייערך החודש למיקי גנור ולאחר מכן תתקבל החלטה לכלל הנאשמים

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

מלון דן פנורמה ירושלים, מלונית קורונה / צילום: רפי קוץ

המלוניות חוזרות בשילוב אזיק אלקטרוני

פיילוט שצפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב עם 100 צמידים קובע שמי שיפונה לבידוד במלונית ויקבל תשובה שלילית לבדיקת קורונה יוכל לקבל צמיד למעקב ולהשתחרר לבידוד ביתי ● חובת הבידוד במלניות נכנסת לתוקף מחדש היום

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי ● "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" ● כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

נחום ביתן נגד שלמה רודב: "ניסיון לבצע השתלטות במחטף"

המלחמה בתוך יינות ביתן נמשכת ומהצעד הנוכחי משתמע כי נחום ביתן, בעל השליטה ביינות ביתן, בוחן אפשרות לנקוט נגד יו"ר החברה, שלמה רודב, הליכים משפטיים

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

הנתונים המלאים מאששים: חיסון המנה האחת של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל במניעת תחלואה

מהממצאים שפרסמה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מנע 76.7% מהתחלואה הקשה, ואילו בהשוואת המקרים שהתרחשו 28 ימים אחרי החיסון, נמצא כי הוא מנע 85.4% מהמקרים ● הנתונים מציגים חיסון יעיל, בעיקר במניעת התחלואה הקשה ביותר, אולם הם לא משתווים לתוצאות של חיסונים קודמים

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק / צילום: ישראל שם טוב

אינטרנט מהיר, בהרבה: בזק משיקה את פרויקט הסיבים

החברה פנתה היום לספקיות האינטרנט ועדכנה אותם על כוונתה להשיק אינטרנט בקצבים של 1 גיגה ו-600 מגה ● הצעד מתבצע על רקע ההבנה של בזק כי משרד התקשורת לא יאפשר לה לספק אינטרנט כמוצר אחד

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

האחים זלקינד מצטרפים לנחמיאס ברכישת השליטה בדסק"ש

בעלי השליטה בחברת אלקו מציעים לרכוש 27%-29.8% ממניות דיסקונט השקעות תמורת כ-400 מיליון שקל

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

משרד השיכון: "המשך הירידה בהיקפי התחלות הבנייה עשוי לתרום לעליית מחירי הדירות"

לפי סקירה שהוציא משרד הבינוי והשיכון על ענף הדיור, רכישת הדירות המתוגברת, שלוותה בירידה בהיקפי התחלות הבנייה, הביאה לכך שמלאי הדירות החדשות העומד למכירה הלך והצטמצם במהלך השנה האחרונה בשיעור של 22%, מרמה של כ-49,200 דירות בינואר, לכ-38,400 בדצמבר

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

השופט סולברג בדיון על פסילת מרעאנה: דיברה בצורה מפורשת על השמדת זכרון יעקב

הרכב של 9 שופטי ביהמ"ש העליון דן בהליך אישור פסילת מועמדת מפלגת העבודה אבתיסאם מראענה ● הנשיאה חיות: "יש לנו פה מקרה אחד של אמירות בעייתיות מאוד, ועכשיו שמענו התנצלות" ● העליון צפוי להפוך את ההחלטה

מלונית קורונה בירושלים. “זה נראה רע בדיוק כפי שזה נשמע” / צילום: רפי קוץ

המודל נכשל, אז למה השבוע החיו אותו מחדש? פארסת מלוניות הקורונה כמשל

כ-30% מהנוחתים בנתב"ג הצליחו לחמוק מהחובה להיכנס למלונית, ואפילו במשרד הבריאות הודו בכישלון המודל • אלא שיומיים בלבד אחרי שהמודל בוטל והשוהים במלוניות שוחררו לבתיהם, החליטו בממשלה להחזיר את הגלגל לאחור • כרוניקה של ניהול בעייתי

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

יו"ר ועדת הבחירות מצפה כי היועמ"ש לא יאפשר למנוע מאזרחים להצביע

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בנוגע לסגירת השמיים והחשש כי ישראלים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע: "בטוחני שמקבלי ההחלטות יתנו דעתם למשקלה של זכות יסוד זו"