גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אינטל קובעת תוכנית להפוך שוב ליצרנית השבבים המובילה בעולם

המנכ"ל פט גלסינגר ממפה את הדרך להדביק את היריבות האסיאתיות של החברה עם סדרת שבבים חזקים יותר ויותר שיהיו בהם טרנזיסטורים קטנים יותר

אינטל שואפת לייצר שבבים מתוחכמים יותר ויותר / צילום: Shutterstock, Alexander_Safonov
אינטל שואפת לייצר שבבים מתוחכמים יותר ויותר / צילום: Shutterstock, Alexander_Safonov

בתאגיד אינטל המרוץ החל, כשענקית המעבדים הבטיחה לחזור לעמדת ההובלה העולמית ולייצר את השבבים הטובים ביותר בעולם בתוך ארבע שנים.

על מנת להגיע לכך, המנכ"ל פאט גלסינגר הציג תוכנית לפיה החברה תציג לפחות מעבד עיקרי אחד (CPU) - המוח של מחשב מודרני - בכל שנה בין השנים 2021 ו-2025. כל מעבד אמור להיות מבוסס על טכנולוגיית טרנזיסטורים מתקדמת יותר מקודמתה.

אינטל הייתה המובילה בביצועי מחשבים שנים ארוכות. המייסד השותף גורדון מור הגדיר כלל הקובע את מהלך התעשייה כולה, ומתאר איך מהנדסים ימצאו דרכים לכווץ מעגלים בקצב שניתן לחזות מראש משנה לשנה. אבל החברה פיגרה אחרי יריבותיה לאחר סדרה של צעדים שגויים ועיכובים.

החברות באסיה עקפו בסיבוב

גם החברה הטייוואנית TSMC וגם תאגיד סמסונג מדרום קוריאה כעת מובילים על פני אינטל בטכנולוגיית ייצור המעבדים. החברות מייצרות מעבדים על פי חוזים למומחי עיצוב שבבים, ומאפשרות ליצרניות האלה להשיג יתרון על פני אינטל.

"אנו מאיצים את מפת הדרכים שלנו לחדשנות על מנת לוודא שאנו נמצאים במסלול ברור להוביל בייצור מעבדים עד שנת 2025", אמר גלסינגר. המנכ"ל הצטרף לאינטל מחדש בפברואר, עם מנדט להחיות את החברה לאחר שקודם לכן כיהן כמנהל הטכנולוגיה הראשי שלה.

על פי התוכנית ניתן להבין שאינטל לא מאמינה ש"כלל מור" מתקרב לקיצו אפילו בזמן שייצור מעבדים הופך ליותר יקר ומורכב מבחינה טכנית (במסגרת הכלל, מעבדים אמורים להכפיל את כוח החישוב שלהם כל שנתיים, במקביל לכך שעלותם תרד).

החברה חזרה על כוונתה לשחרר לשוק מעבד למחשבי PC השנה ומעבד לשרתים ברבעון הראשון של 2022. מוקדם יותר השנה אינטל עיכבה הצגה של המעבד לשרתים על מנת להוסיף לו מאפיינים, ובכך הראתה שדרכה לשיקום אינה חפה מאתגרים.

אינטל אמרה שהיא מתכננת את הסבב הבא של מחשבים אישיים ומעבדי שרתים ב-2023. אלה, אמרה, יאמצו באופן מלא דרך חדשה להדפסת מעגלים הנקראת ליתוגרפיה אולטרא-סגולה קיצונית - מסוג הכלים בחזית הטכנולוגיה הנחוצים לייצור הטרנזיסטורים הקטנים ביותר, כל אחד מהם בעובי שבריר מהרוחב הממוצע של שערה אנושית. טרנזיסטורים הם אבני הבניין של השבבים, וכדי לבצע את החישובים שנעשים בתוך מחשבים ניידים מודרניים, מחשבים ביתיים ושרתים נדרשים מיליארדי טרנזיסטורים.

שיפורי ביצוע נוספים וחדשנות בייצור טרנזיסטורים אמורה לקרות עד 2025, אמרו באינטל.

עד שנה זו, אמרה החברה שהיא מקווה להציג מעבדים עם טכנולוגיית טרנזיסטורים שהיא קוראת לה 18A, בהתייחסות לגודל המזערי - הנמדד ביחידת המידה אנגסטרום ולא בננומטר, שהיא כרגע היחידה המשמשת להגדרת גודלם של טרנזיסטורים. אינטל אמרה שהיא כבר עובדת על השבב הזה.

אן קלהר, המנהלת של פיתוח טכנולוגיה באינטל, אמרה שהחברה נמצאת בדרכה להגיע ליעדיה, וציינה את אימוץ טכנולוגיית החריטה באור אולטרא-סגול, תהליך פיתוח שבבים יעיל יותר ופתיחות לחדשנות המגיעה מחוץ לאינטל.

אינטל נמצאת במרוץ מול מתחרות העובדות גם הן על פיתוח שבבים מתוחכמים יותר ויותר. ב-TSMC כבר מפתחים שבבים שיש בהם טרנזיסטורים קטנים יותר מאלה הנמצאים במעבדים המובילים של החברה.

גם Nvidia עוברת את אינטל

בנייה מחדש של עיצוב השבבים של אינטל ותהליך הייצור היא רק חלק מהתוכנית של גלסינגר להחיות את החברה. בעוד שאינטל היא עדיין יצרנית השבבים הגדולה ביותר בארה"ב לפי נפח המכירות, תאגיד  Nvidia  עבר אותה בהערכת השווי. החברה מוכרת בגלל כרטיסי המסך שלה, והפכה ליקירת המשקיעים בהימור שלה על כמה מהתחומים הלוהטים ביותר של הטכנולוגיה, כמו משחקי מחשב ואינטליגנציה מלאכותית. החברה, יחד עם היריבה הוותיקה של אינטל AMD, לקחו חלק מנתח השוק שהיה פעם של אינטל.

במרץ אמר גלסינגר שאינטל תהפוך ליצרנית שבבים מובילה לא רק לצרכיה אלא גם בשביל חברות אחרות. הוא התחייב להשקיע מיליארדי דולרים במטרה הזו, ואינטל נמצאת בשיחות לרכוש את החברה המתמחה בייצור שבבים GlobalFoundries, כך דווח על ידי הוול סטריט ג'ורנל.

אינטל אמרה החתימה את יצרנית המעבדים לטלפונים  קוואלקום  (Qualcomm) כלקוחה לשבבים שאמורים להיות מיוצרים ב-2024. קואלקום השתמשה במידה נרחבת בשבבים שיוצרו על ידי TSMC וסמסונג.

על מנת לעזור לוודא שבלת"מים טכנולוגיים לא מעכבות את תוכנית השיקום והחזרה לעליונות טכנולוגית של החברה, אינטל תפקח על הצעדים בכל שלב, אמרה קלהר. "בתחומים בהם זיהינו סיכון אמיתי בתוך תהליך כלשהו, אנחנו שואפים בכל לב שתהיה לנו תוכנית חלופית", אמרה. "כך שאם התוכנית הראשית לא עובדת, נוכל לעבור לחלופית הרבה יותר בקלות".

החברה אמרה גם שהיא משנה את השם של טכנולוגיית הטרנזיסטורים על מנת לשקף טוב יותר את הסטנדרטים של התעשייה. שבבים של אינטל בטכנולוגיה של 10 ננומטר יכונו מעתה אינטל 7, בעוד ששבבים בטכנולוגיה של 7 ננומטר יכונו אינטל 4. לפני שנים, שמות מספריים של טרנזיסטורים שיקפו את ממדיהם, אבל מאז השתנה המבנה של הטרנזיסטורים והטרמינולוגיה איבדה קשר לעולם האמיתי.

גלסינגר מנסה להוציא לפועל את השינוי בזמן של מחסור חסר תקדים בשבבים שהונע על ידי ביקוש גבוה בהרבה מהצפוי בזמן מגפת הקורונה למשחקי ווידאו, מחשבים ניידים ומכשירים רבים אחרים. המנכ"ל חזה שהביקוש הגדול למעבדים ימשיך במשך שנים, ויצדיק את יכולת הייצור של אינטל. המחסור העולמי הנוכחי בשבבים, כך אמר, עשוי להיפתר רק בשנת 2023.

המצב גם התגלה כסוג של רוח גבית לחברה. ביום חמישי שעבר דיווחה אינטל על תוצאות הרבעון השני שהרוויחו ממכירות גבוהות מהצפוי בשבבים הקשורים לתחום המחשבים הביתיים.

עוד כתבות

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: כפיר הרכבת הקלה ירושלים

לודן תספק את מערכות הכרטוס לפרויקט הרכבת הקלה בירושלים

גיא פישר / צילום: יח''צ

אחרי המנכ"ל: מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, גיא פישר, עוזב

פישר הודיע על רצונות לסיים את התפקיד כשנה וחצי אחרי שנכנס אליו וכחודשיים לאחר שהמנכ"ל רן עוז עזב לישראכרט • פישר הוביל את מדיניות החברה להשקיע מתוך אחריות סביבתית ואת המיקוד בטכנולוגיה

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

הסוף צפוי מראש: המדינה כנראה לא תיתן לאל על לקרוס, השאלה מה יקרה בדרך?

במכתב לאוצר דרשה חברת התעופה פיצוי של 100 מיליון דולר במקום הלוואה, "בגין הנזקים שנגרמו בשל החלטות המדינה" • מה מצב החברה, איזו תוכנית היא מציעה ואילו אפשרויות עומדות בפניה?

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הפד משתהה עם ההחלטה: צמצום רכישות האג"ח - "בקרוב"

הפד סיפק מועד גמיש לגבי מועד צמצום תוכנית הרכישות אג"ח ● חברי ועדת השוק הפתוח של הפד חלוקים בנוגע להעלאת ריבית ב-2022 ● למרות ההודעה ה'ניצית' המדדים עלו אחרי שהפד לא הביע מחויבות לסגת מהמדיניות המרחיבה

המרכז הלוגיסטי באבן יהודה

לאומי מצטרף לטרנד הלוגיסטי: יממן הקמת פרויקט ב-145 מיליון שקל

עלות ההשקעה הכוללת בפרויקט, שיוקם באבן יהודה בהובלת סופרין אחזקות, מוערכת ב-260 מיליון שקל ● אורי יוניסי, סמנכ"ל המשכנתאות בלאומי: "המגמה של הקמת קבוצות רכישה למרכזים לוגיסטיים נמצאת רק בראשיתה, וצפויה להתחזק בשנים הקרובות"

גלובס מדרג את משרדי עורכי הדין הטובים בישראל: הירשמו עכשיו

גלובס וחברת המידע העסקי הבינלאומית Statista פותחים את ההרשמה לדירוג משרדי עורכי הדין הטובים בישראל

בניין דיור מוגן עד 120 ראשון לציון / צילום: דוברות ההסתדרות

נחתמה מכירת השליטה ברשת "עד 120": שפיר תחזיק ב-53% מהרשת תמורת 845 מיליון שקל

חברת ההנדסה תשלם 600 מיליון שקל במזומן להפניקס עבור 44% ממניות "עד 120", ובמקביל תמכור לשותפויות מוגבלות שבבעלות עד 120 קרקעות בירושלים ובנס ציונה בשווי 245 מיליון שקל ● הפניקס, שתרד להחזקה של 47% בחברה, תרשום רווח של בין 220 מיליון ל-270 מיליון שקל

אילוטסרציה / צילום: Shutterstock

הסיכון בביצוע עסקה עם אפוטרופוס או מיופה-כוח

אנשים רבים טועים לחשוב שהאפוטרופוס או מיופה-הכוח נכנסים בנעליו של האדם המוגבל לכל דבר ועניין, ויכולים לבצע בשמו כל פעולה ● לאמיתו של דבר, החוק מגביל הן את האפוטרופוס והן את מיופה-הכוח בשורה ארוכה של פעולות

סטודנטים בעיר ראלי בצפון קרוליינה / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

הסטודנטים חוזרים ללימודים, ומשקיעי הנדל"ן רוצים לשכן אותם

חברות ההשקעות משקיעות מיליארדי דולרים ברכישה ובפיתוח של מעונות מחוץ לקמפוסים ● מאחורי ההשקעה עומדים הנתונים שמראים שאפילו בימי המגפה והלמידה מרחוק הביקוש למגורי סטודנטים ירד רק במעט

תחבורה ציבורית. לתמרץ את העובדים / צילום: כדיה לוי

כמו סיבוס, אבל לנסיעות: הכרטיס החדש של HopOn לעובדים

חברת הופאון מנסה לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית ושיתופית דרך המעסיקים: מציעה לספק לעובדים שוברי שימוש בתחבורה, בסכום משתנה אותו בוחר כל מעסיק ● וגם: מה מתכוונת לעשות רונית רפאל עם הציוד של סטודיו C ● אירועים ומינויים

מפה שמציגה את הפרויקטים של אוורגרנד בסין, שעומדת ליד פרויקט של החברה שנבנה בבייג'ינג' / צילום: Associated Press, Andy Wong

אוורגרנד הודיעה כי תסדיר את תשלומי הריבית על האג"ח הסיניות שלה

חטיבת Hengda Real Estate Group של החברה תשלם 232 מיליון יואן (כ-36 מיליון דולר) כריבית על האג"ח המקומיות שלה שמועד הפירעון שלהן הוא ספטמבר 2025 ● בינתיים, המשקיעים ברחבי העולם ממתינים לראות אם החברה תשלם ריבית גם על האג"ח שהונפקו מחוץ לסין

וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה ירוקה בוול סטריט; פייסבוק ירדה ב-4%, סימילרווב וסול-ג'ל ב-6%

יו"ר הפד במסיבת העיתונאים: "הטייפרינג עשוי להתחיל כבר בנובמבר" ● פייסבוק איבדה גובה לאחר שדיווחה שעדכון הפרטיות באייפון יפגע בתוצאותיה ברבעון ● מחירי הנפט עולים לאחר פרסום מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ● הביטקוין נסחר בירידה קלה סביב 43 אלף דולר

האם ב-2004 נקטה הממשלה יד קשה מול האסירים הפלסטינים והם נכנעו?

מה אפשר ללמוד מהתנהלות הממשלה מול שביתת האסירים של 2004? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

יו"ר ה-SEC: לא צופה למטבעות הקריפטו עתיד בטווח הארוך

רגולטורים אומרים כי ההיסטוריה של "בנקאות פרועה" בארה"ב מראה שהישימות של סוגים פרטיים של כסף מוגבלת

ליאונרדו דיקפריו / צילום: Shutterstock

שחקן חיזוק מפתיע לאלף פארם הישראלית: ליאונרדו דיקפריו משקיע בחברת הבשר המתורבת

השחקן ההוליוודי השקיע לאחרונה בחברת הבשר המתורבת הישראלית "אלף פארמס" המפתחת סטייק מתאי בעלי חיים במעבדה ● הסכום אותו השקיע דיקפריו לא נחשף, אך במסגרת ההשקעה הודיעה החברה על צירופו לוועד הקיימות המייעץ שלה

עדכון התוכנה הגדול של אפל / צילום: אפל

עדכון התוכנה הגדול של אפל כבר כאן. אלו כל הפרטים והחידושים

אפל שחררה את עדכון התוכנה השנתי הגדול שלה שכולל מספר שינויים - אחד מהם הוא בשורה של ממש בתחום הפרטיות ● מה השיפור ב-FaceTime שישמח כמה משתמשים, ומי לא יוכל לקבל את העדכון החדש? ● גלובס עושה סדר

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

המסחר בוול סטריט הסתיים במגמה מעורבת; אוטונומו צנחה ב-7.6%

הנאסד"ק ננעל בעלייה של 0.2%, והדאו ג'ונס ו-S&P 500 ננעלו שניהם בירידה של כ-0.1% ● המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין יורד ב-3.2%, והאת'ריום מאבד 5.2% ● החוזים העתידיים על נפט ברנט לנובמבר עולים ב-0.6%

לימור גולן / צילום: פרטי

"כשאת עצמאית אין לך תקרת זכוכית. יש בזה סיפוק אדיר"

לימור גולן ● בת 40, נשואה ואם לשתיים מראשון לציון ● בעלים של "לימור גולן" - מוצרי בד לתינוקות, מסכות רב-פעמיות והדרכות תפירה ● "עבדתי בשיא עד הבוקר. זה בדיוק מה שכיף"

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בירידות; טראלייט קפצה ב-6%, אנרג'יאן ב-4.3%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.8% ומדד ת"א 90 רשם ירידה של כ-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.26 מיליארד שקל

קורין טל שונשון

"במהלך הסגרים וההגבלות לא הייתה עבודה בכלל. הרגולציה הקשתה עוד יותר"

קורין טל שונשון (34) ● נשואה ואם לשניים ● תושבת רמת גן, בעלת little touch -עסק לסידור, ארגון והום סטיילינג של הבית ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז