גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחירי הפירות והירקות בישראל במגמת עלייה, וזו הסיבה

הפירות והירקות בארץ התייקרו ביותר מפי שניים מהממוצע ב-OECD ● אבל הקמעונאים, הסיטונאים וגם החקלאים לא קובעים מחירים מופקעים על חשבון הצרכן הישראלי ● אז למה בכל זאת הענבים בארץ יקרים יותר מאשר בפינלנד? שוב, התשובה היא חסמי היבוא

הפגנת החקלאים נגד הרפורמה בחקלאות
הפגנת החקלאים נגד הרפורמה בחקלאות

בכל פעם שעולה נושא יוקר המזון, מתחולל קרב גרסאות: מצד אחד, שר האוצר אביגדור ליברמן הסביר בראיון לגלובס כי "לא יכול להיות שבפינלנד מחירי הענבים זולים יותר מבישראל. בהלסינקי, אחת הערים היקרות באירופה, הענבים יותר זולים מבארץ". מנגד, דובי אמיתי, יו"ר התאחדות האיכרים בישראל, טען: "חבל שבאוצר לא טרחו לעשות מעולם בדיקה מקצועית היכן נמצא הרווח האמיתי בין המחיר שמקבל החקלאי למחיר שמשלם הצרכן", בעודו רומז שבין החקלאי לצרכן יש מי שגוזר קופון מנופח. אבל המציאות הרבה יותר מורכבת.

הקמעונאים לא אשמים

בפעם הקודמת בה ניסו להעביר רפורמת יבוא בחקלאות, ב-2016, פנה משרד החקלאות לוועדת המחירים הממשלתית ודרש להטיל פיקוח מחירים מלא על מרווח השיווק ("פערי התיווך") בין החקלאים לצרכנים. לטענת משרד החקלאות, הסיטונאים ורשתות השיווק קונים מהחקלאים פירות וירקות במחירים נמוכים, ומוכרים אותם לצרכנים במחיר מופקע. שם, לטענתם, חבוי יוקר המזון בישראל. ועדת המחירים החליטה לא להטיל מיידית פיקוח על המחירים, אלא קודם לאסוף מידע בצורה נרחבת על פערי התיווך, ועל-פי המידע הזה לקבוע האם יש צורך בפיקוח מחירים.

שוק הפירות והירקות מתנהל כך: חקלאים מגדלים את התוצרת, ומוכרים אותה לסיטונאים (מפיצים). הסיטונאים מוכרים את התוצרת לקמעונאים (סופרמרקטים), ואלו בתורם מוכרים אותה לצרכנים יחד עם עוד מאות מוצרים אחרים. חלק מהקמעונאים, חשוב לציין, מחזיקים גם מרכז לוגיסטי שהופך אותם גם לחלק מהשוק הסיטונאי - זאת במטרה להפחית את עלויות התיווך הכוללות ולהוריד את המחירים.

מחקר של משרדי האוצר והחקלאות בדק את הריכוזיות בשוק הסיטונאי. בניגוד לרושם המקובל, ישנן מתחרות רבות בשוק, ולכן מאתגר לשכנע את המוכר (החקלאי) למכור דווקא לסיטונאי ספציפי. גם הרווחים של הסיטונאים הגדולים נמוכים בהתאם: ב-2017, שיעור הרווח התפעולי של הסיטונאים הגדולים עמד על 7.9% במכירת פירות, ומינוס 0.3% במכירת ירקות. כלומר - הם דווקא הפסידו כסף על מכירת הירקות, מה שמעיד על הסיכונים הגדולים שלוקחים על עצמם העוסקים במקצוע.

גם תחום הקמעונאות, כלומר מכירת המוצרים לצרכנים, נחשב תחרותי מאוד בישראל: בעקבות התפרקות "מגה", חלה מגמה של התחזקות הקמעונאים הבינוניים על חשבון הגדולים. כיום, שופרסל מחזיקה ב-30% מהמכירות בענף, יינות ביתן - 15%, רמי לוי - 10%, אושר עד - 6%, חצי חינם - 5%, ושאר השוק מוחזק בידי רשתות שיווק זעירות של 3% או פחות.

תחרותיות זו מתבטאת בשיעור רווח תפעולי נמוכים ביחס לעולם, של 2.7% בממוצע בין 2015 ל-2017, לעומת 3-5% במגוון רשתות שיווק בארה"ב והולנד שנבדקו על-ידי משרד החקלאות.

המחקר בוחן גם את שיעור הרווח התפעולי גם על פירות וירקות באופן ספציפי: המרוויחים הגדולים ביותר הם הקמעונאים שמחזיקים ברשותם מרכז לוגיסטי, ועל כן מרוויחים הן כסיטונאים והן כקמעונאים ושיעור הרווח התפעולי הממוצע בשנים 2015-2017 עמד על 4.3%. הקמעונאים שלא מחזיקים מרכז לוגיסטי משל עצמם, ותלויים בסיטונאים הגדולים, הפסידו כסף על פירות וירקות - בממוצע, 3.7% בין 2015 ל-2017. על מוצרים תחרותיים במיוחד, כמו עגבניות, הפסידו הקמעונאים (ככלל) 40%-56 מהמחיר הסופי. זה נקרא "לוס לידר" - כלומר, מוצר שמפסידים עליו כסף בכוונה, כדי לשכנע את הצרכנים להגיע דווקא לסופרמרקט הזה ולא למתחרים.

נראה כי על-פי המחקר של משרד החקלאות, הסיטונאים מרוויחים מעט מאוד, ולעיתים אף מפסידים כסף על מכירת פירות וירקות, וזה נכון עוד יותר לקמעונאים העצמאיים. רשתות שיווק שכן מחזיקות מרכז לוגיסטי הן יעילות יותר, אך גם הן מצליחות להרוויח בממוצע רק 4.3% על פירות וירקות.

שר החקלאות עודד פורר / צילום: ראובן קסטרו

אך אולי רשתות השיווק והסיטונאים הישראלים לא יעילים, וכך המחירים עולים למרות שהם לא "גוזרים קופון" על הפירות והירקות? לשם כך, אנחנו צריכים להשוות את פערי התיווך הכלליים מהחקלאי לצרכן בכמה מדינות בעולם. מחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מראה שבעוד שסך פערי התיווך בסל הירקות שנבדק עומד על 101%, בארה"ב הנתון המקביל עומד על 335%. בפירות הפערים בין ישראל לבין העולם קיצוניים אפילו יותר, ונראה כי בסך-הכול פערי התיווך בישראל נמוכים ביחס לעולם. כלומר, לא רק שרשתות השיווק והסיטונאים בישראל לא מרוויחים המון, הם גם נחשבים יעילים ותחרותיים מאוד ביחס למקביליהם במערב.

החקלאים לא גרגרנים

אז האם החקלאים הם המרוויחים הגדולים? רק מיעוט מהם. "ענבי טלי", למשל, המותג המוביל של מושב לכיש, מגלגל מעל 300 מיליון שקל בשנה ומרוויחים לא מעט מזה. הם נמכרים ב-25 שקל לק"ג, לעומת 16.5 שקל לק"ג של הענבים הירוקים חסרי המותג של רמי לוי. גם תמרי המג'הול הישראליים, הנחשבים איכותיים במיוחד, מיוצאים לעולם במחירים גבוהים יחסית. אך רובם של החקלאים, בייחוד אלו המגדלים גידולים עתירי מים כמו עגבניות וגידולים שאינם מתאימים לאקלים בארץ כמו אננס ואוכמניות - אינם מצליחים להרוויח סכומי עתק שיצדיקו את המחירים הגבוהים.

בניגוד לאינסטינקט הישראלי, אין אף אחד שיושב ו"גוזר קופון" על הפירות והירקות. אף אחד בשרשרת הייצור והשיווק לא מרוויח המון עליהם. אז למה אנחנו משלמים לעיתים סכומים מופרכים? קודם כל, הם לא בהכרח יקרים - על-פי דוח מבקר המדינה, הפירות והירקות בישראל זולים מהממוצע ב-OECD ב-5%. עם זאת, צריך לזכור שהפירות והירקות בישראל פטורים ממע"מ, ומחיריהם עלו ב-20% בעשור האחרון.

הבעיה נעוצה במבנה

המדיניות היום מאמינה שחקלאים ישראלים צריכים לייצר את כל הצריכה הישראלית: גם את מה שיש לנו יתרון יחסי בו, וגם את מה שממש לא. זאת בניגוד למדינות עם חקלאות חזקה, המתמחות בגידולים בהם יש להן יתרון יחסי, מייצאות אותם בצורה המונית, ומייבאות את השאר. מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, שלמה בן אליהו, אמר בעבר ש"ביטחון תזונתי" והניסיון לגדל הכול בישראל הוא חסר תוחלת, בייחוד בכל הנוגע למוצרים מן החי. זו הסיבה שהמספוא לבעלי חיים, למשל, מיובא מחו"ל.

נראה ש"פערי התיווך" הם בעיקר תירוץ, ונובעים מחוסר הבנה של הקושי, העבודה, ההוצאות והסיכונים שהמפיצים והקמעונאים לוקחים על עצמם בבואם להנגיש לנו את הפירות והירקות. על חלקם הם מפסידים כסף, ועל השאר - לא מרוויחים המון. זה לא אומר שהחקלאים גורפים לעצמם רווח ניכר, אלא שהחקלאות בישראל "מתפזרת" על פני מוצרים רבים שמשתלם יותר לייבא. הדרך לפתור את זה תהיה פתיחה לסחר חופשי כמקובל בעולם, יחד עם השקעה במחקר ופיתוח וסבסוד ישיר של עצם עיבוד הקרקע בידי חקלאי ישראל. כך, החקלאות הישראלית תהפוך לעסק תחרותי וממוקצע השואף לענות על הביקושים העולמיים, ואנחנו נהנה ממחירים זולים הרבה יותר.

עוד כתבות

האם ב-2004 נקטה הממשלה יד קשה מול האסירים הפלסטינים והם נכנעו?

מה אפשר ללמוד מהתנהלות הממשלה מול שביתת האסירים של 2004? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

מפה שמציגה את הפרויקטים של אוורגרנד בסין, שעומדת ליד פרויקט של החברה שנבנה בבייג'ינג' / צילום: Associated Press, Andy Wong

אוורגרנד הודיעה כי תסדיר את תשלומי הריבית על האג"ח הסיניות שלה

חטיבת Hengda Real Estate Group של החברה תשלם 232 מיליון יואן (כ-36 מיליון דולר) כריבית על האג"ח המקומיות שלה שמועד הפירעון שלהן הוא ספטמבר 2025 ● בינתיים, המשקיעים ברחבי העולם ממתינים לראות אם החברה תשלם ריבית גם על האג"ח שהונפקו מחוץ לסין

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

חצי מהוועדה שקובעת את הריבית מתחלפת: האם הפעם זה יעבור חלק?

נציגי הציבור בוועדה המוניטרית של בנק ישראל צפויים להתחלף ● השכר אטרקטיבי, אבל אולי לא מספיק עבור פרופ' בסקטור הפרטי ● בפעם הקודמת בחילוף חברי הוועדה, האוצר שבוחר שניים מנציגי הציבור גרר רגליים, והוועדה פעלה בהרכב חסר

5 דברים על התנהלות בתשלומים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

קל לגהץ, קשה לעקוב: 5 דברים על התנהלות בתשלומים

כאשר אנחנו קונים מוצרים יקרים, הכי קל לבקש לפרוס לתשלומים וכמה שיותר, כך קל לנו יותר לכאורה "לבלוע" את ההוצאה ● כמה זה עולה לנו באמת?

רונן ויוני אסיא - חברת eToro איטורו / צילום: איל יצהר

עיכוב אצל "רובין הוד הישראלית": מיזוג איטורו ל-SPAC נדחה לרבעון הרביעי

איטורו הודיעה לפני כחצי שנה על מיזוגה לחברת ה-SPAC האמריקאית FinTech Acquisition Corp V ● השבוע דיווחה החברה לרשות ניירות הערך של ארה"ב על עיכוב  במיזוג, לאחר שהיה אמור להיות מושלם בעוד כשבוע, עד סוף הרבעון השלישי ● המיזוג מתבצע לפי שווי של 10.4 מיליארד דולר לאיטורו בהשלמת העסקה

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

בכיר בפייסבוק עוזב, המחליף שלו איש חומרה. מה זה אומר על העתיד של החברה?

מנהל טכנולוגיות ראשי בפייסבוק, מייק שרופר, הודיע כי הוא פורש מתפקידו ● הוא יהפוך לעמית הבכיר הראשון בפייסבוק ● הבחירה במחליף שלו, בוסוורת', היא ללא ספק קריאת כיוון של החברה לכך שהיא הולכת יותר לכיווני החומרה בעתיד של פייסבוק

מערכת כיפת ברזל / צילום: Shutterstock, Moshe EINHORN

הדמוקרטים לחצו - וארה"ב תעכב סיוע בגובה מיליארד דולר לכיפת ברזל

המימון, בסך מיליארד דולר, ייכלל במקום זאת בהצעת חוק מאוחרת יותר, למימון משרד ההגנה האמריקאי ● ג'מאל באומן, נציג דמוקרטי מניו יורק, הבהיר כי המחלוקת היא על כך שהסיוע נוסף לחוק התקציב ברגע האחרון, ללא דיון ● ההבטחה האמריקאית לסיוע הזה ניתנה עוד בחודש יוני, לאחר מבצע "שומר החומות"

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

המסחר בוול סטריט הסתיים במגמה מעורבת; אוטונומו צנחה ב-7.6%

הנאסד"ק ננעל בעלייה של 0.2%, והדאו ג'ונס ו-S&P 500 ננעלו שניהם בירידה של כ-0.1% ● המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין יורד ב-3.2%, והאת'ריום מאבד 5.2% ● החוזים העתידיים על נפט ברנט לנובמבר עולים ב-0.6%

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אל על במכתב חריף לאוצר: דורשים פיצוי של 100 מיליון דולר במקום הלוואה

במכתב שיועד למנכ"ל האוצר רם בלינקוב, כתב אביגל שורק, מנכ"ל החברה, כי "אל על דורשת פיצוי מיידי בהיקף 100 מיליון דולר בגין הנזקים שנגרמו בשל החלטות המדינה, בדומה לנעשה בענפים אחרים במשק" ● בעל השליטה, קני רוזנברג: "המחויבות שלי לאל על אינה עניין של מה בכך"

שר המשפטים, גדעון סער / צילום: ניב קנטור

יותר שקיפות: משרד המשפטים יוציא הנחיה לגבי פגישות עם לוביסטים

מנכ"ל משרד המשפטים ערן דוידי הורה על הכנת חוזר מנכ"ל שיסדיר פגישות עובדי המשרד עם לוביסטים ● במשרד האוצר והגנת הסביבה כבר גיבשו נהלים, אך הם לא כוללים חובת פרסום לציבור

בניין דיור מוגן עד 120 ראשון לציון / צילום: דוברות ההסתדרות

נחתמה מכירת השליטה ברשת "עד 120": שפיר תחזיק ב-53% מהרשת תמורת 845 מיליון שקל

חברת ההנדסה תשלם 600 מיליון שקל במזומן להפניקס עבור 44% ממניות "עד 120", ובמקביל תמכור לשותפויות מוגבלות שבבעלות עד 120 קרקעות בירושלים ובנס ציונה בשווי 245 מיליון שקל ● הפניקס, שתרד להחזקה של 47% בחברה, תרשום רווח של בין 220 מיליון ל-270 מיליון שקל

ליאונרדו דיקפריו / צילום: Shutterstock

שחקן חיזוק מפתיע לאלף פארם הישראלית: ליאונרדו דיקפריו משקיע בחברת הבשר המתורבת

השחקן ההוליוודי השקיע לאחרונה בחברת הבשר המתורבת הישראלית "אלף פארמס" המפתחת סטייק מתאי בעלי חיים במעבדה ● הסכום אותו השקיע דיקפריו לא נחשף, אך במסגרת ההשקעה הודיעה החברה על צירופו לוועד הקיימות המייעץ שלה

עדכון התוכנה הגדול של אפל / צילום: אפל

עדכון התוכנה הגדול של אפל כבר כאן. אלו כל הפרטים והחידושים

אפל שחררה את עדכון התוכנה השנתי הגדול שלה שכולל מספר שינויים - אחד מהם הוא בשורה של ממש בתחום הפרטיות ● מה השיפור ב-FaceTime שישמח כמה משתמשים, ומי לא יוכל לקבל את העדכון החדש? ● גלובס עושה סדר

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בירידות; טראלייט קפצה ב-6%, אנרג'יאן ב-4.3%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.8% ומדד ת"א 90 רשם ירידה של כ-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.26 מיליארד שקל

בניין הסוכנות היהודית ירושלים / צילום: בר - אל

שכר של ראש ממשלה וניהול תקציב שני של מיליארד וחצי שקל: מי יעמוד בראש הסוכנות היהודית?

לאחר שנשיא המדינה יצחק הרצוג פינה את כיסא היו"ר, המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה ● במי תומכים בנט? איך היריבות בין לפיד וגנץ קשורה לנושא? והאם אחת מ-50 היהודים המשפעים בעולם תהיה האישה הראשונה בתפקיד?

רן גוראון, מנכ''ל פלאפון, yes ובזק בינלאומי / צילום: תמר מצפי

בזק בינלאומי במו"מ עם סרבר פארם הבונה חוות שרתים לגוגל

בזק בינלאומי מתכוונת להרחיב פעילות חוות השרתים דרך החברה החדשה שתקום במקום החטיבה העסקית ● המטרה היא לשכור שטחים עודפים בחוות קיימות במקום לבנות חדשות

אמיר ברמלי / צילום: תמר מצפי

6 שנים אחרי: המחלוקת שמונעת חלוקת כספים למאות משקיעי אמיר ברמלי

אף שהוצע צו פירוק לחברת רוביקון לפני 6 שנים, מאות משקיעים שאיבדו את הונם לא ראו עדיין כספים כלשהם ● ברמלי הורשע בפברואר בהונאת משקיעים בהיקף 340 מיליון שקל ומרצה מאסר בן 10 שנים

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

קוגנייט צנחה ב-16% ביומיים; "אנחנו מרוצים מהתוצאות החזקות"

החברה צופה ברבעון השלישי הכנסות בסך 112-117 מיליון דולר, נמוך מתחזיות האנליסטים שציפו ל-124 מיליון דולר, ורווח נקי Non-GAAP של 10 סנט למניה, בעוד שהאנליסטים ציפו ל-19 סנט

לימור גולן / צילום: פרטי

"כשאת עצמאית אין לך תקרת זכוכית. יש בזה סיפוק אדיר"

לימור גולן ● בת 40, נשואה ואם לשתיים מראשון לציון ● בעלים של "לימור גולן" - מוצרי בד לתינוקות, מסכות רב-פעמיות והדרכות תפירה ● "עבדתי בשיא עד הבוקר. זה בדיוק מה שכיף"

וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה ירוקה בוול סטריט; פייסבוק ירדה ב-4%, סימילרווב וסול-ג'ל ב-6%

יו"ר הפד במסיבת העיתונאים: "הטייפרינג עשוי להתחיל כבר בנובמבר" ● פייסבוק איבדה גובה לאחר שדיווחה שעדכון הפרטיות באייפון יפגע בתוצאותיה ברבעון ● מחירי הנפט עולים לאחר פרסום מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ● הביטקוין נסחר בירידה קלה סביב 43 אלף דולר