גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

5 מסלולים חדשים לשנת טיולים חדשה

כשאין כמעט חו"ל וכולם מטיילים באותה ביצה קטנה וצפופה, משמח למצוא מסלולים חדשים ולא מוכרים עדיין, שכולם סומנו ונחנכו בשנה האחרונה ● הרטוב, הקליל, למיטיבי הלכת ולרוכבי האופניים

מעין תרפו / צילום: אורלי גנוסר
מעין תרפו / צילום: אורלי גנוסר

מסלול רטוב: מעין שרונה לעין תרפ"ו, גליל תחתון

סוף הקיץ מבקש מסלול מים. למשל לאורך נחל שרונה, במקטע חדש שסומן לאחרונה. השביל המסומן בשחור מתחיל במעיין שרונה היפה, הנובע כל השנה אל ברכונת שכשוך. המעיין שוקם כחלק מתהליך הטיפול בשביל המוביל לרמת סירין. מהבריכה גולש הנחל מזרחה וזורם במדרון בואכה יבנאל בעוצמות משתנה, והשביל החדש לצדו.

גם הגוונים בנוף של בקעת יבנאל ורמת פוריה, הנפרשים כמו תשבץ חקלאי משתנים ומשובבי עין. השביל חולף בעין תרפ"ו, שבפאתי יבנאל, מעיין ששופץ בעבר. הנביעה פורצת מנקבה בנויה שדומה למיני אמבטיה ומשמשת את הברסלבים המקומיים לטבילה (יש גם "קיר צניעות"). מסביב שתלו בוסתן ובנו טיילת למושבה.

השביל שלנו ממשיך לרחוב הראשי בשכונת בית וגן ההיסטורית, עם המבנים הוותיקים שלצדם הציבו שלטים מספרים. חובבי מורשת והיסטוריה יאהבו את הסיום הלא שגרתי ובדרך גם יגלו את חורבות בית ג'ן על עתיקותיו. האזור הזה אינו שופע מעיינות והחיבור ביניהם הופך את שביל "המעיינות" החדש למשמעותי במרחב. למאמץ שותפות המועצות וגופים נוספים.

אורך המסלול: שלושה קילומטר (עד מעיין תרפ"ו כ-2.2) נדרשת הקפצת מכוניות.

אופניים: מערד למצדה, מדבר יהודה

חובבי רכיבה ישמחו לדעת שהשנה הושלמה בנייתו של מקטע נוסף בשביל ישראל לאופניים, זה היוצא מערד ומסתיים במצדה. שלא כמו שביל ישראל, שהוסט אף הוא בשנה החולפת כדי שהמטיילים יצעדו במצדה ובים המלח, מסלול הרכיבה תוכנן כך מראש, כדי להביא תיירים לאתרים החשובים. המקטע טכני ומורכב שכן היה צריך להתגבר על הפרש הגבהים שבין ערד למצדה ולכן המסלול טכני ואתגרי, למרות שהקפידו על בניית שיפועים נוחים.

שביל האופניים החדש למצדה / צילום: הילל גלוזמן

השביל החדש מהווה דרך אלטרנטיבית למצדה ומכיוון שכבר החלו לרכוב בו, הוא מתאים למסעות של בני נוער וטיולי בר מצווה. על המקטע עמלו יותר משנה והשתתפו בבנייתו גם בני נוער מתנדבים מערד. הלל גלוזמן, יזם השביל והאחראי מטעם רט"ג, מספר שהחיבור לערד עמוק, כי השביל הפך למנוע צמיחה כלכלי עבור העיירה שקיבלה עוד דחיפה נוספת לענף התיירותי שמתפתח בה. השביל גם חולף בכפר נוקדים שמשמש תחנה להצטיידות במים, אוכל ואם צריך גם מנוחה ולינה ויש בו את כל הפסיליטי'ז הנדרשים.

אורך המסלול: כ-40 קילומטרים, הוא חד כווני מצפון לדרום, מתאים לרוכבים מנוסים עם אופניים מתאימות, ולא בכל מזג אוויר. https://ibt.org.il/he

טיול לילה: נחל נקרות, מכתש רמון

שביל חדש ומרגש נמצא בנחל נקרות, אי שם בשוליו הדרומיים של מכתש רמון. עד לפני תשע שנים היה זה שביל טיולים מוכר ושימושי, אך לא מסומן. כאשר הרחיבו את שמורת הר הנגב, השביל נכנס לתחומה, ובהיעדר סימון, הפסיקו לטייל בו. רשות הטבע והגנים החזירה עטרה ליושנה ולפני חודשים אחדים, סימנה את השביל עם טוויסט מעניין.

כיוון שמדובר במסלול קצר, לא סביר שמטיילים יגיעו מרחוק, לכן בזכות מיקומו, סמוך לחניון לילה נקרות מערב (ליד כביש 40), הוא מאושר לטיולי לילה. תחילת המסלול מקבילה לדרך ג'יפים מסומנת בכחול, אבל אחרי כ-500 מטרים יש פנייה מערבה לשביל ירוק, שחוצה פירצה במצוק ועולה מעלה אל הרמה שבין מצלעות המכתש. משם ממשיך השביל לנחל וחולף בין גבעות חוואר לבנבנות, גולש בשביל עתיק שיש בו מלכודת נמרים (מבנה אבנים מלבני) עוקף מפל וחוזר לחניון.

חניון לילה נקרות / צילום: צור נצר - רשות הטבע והגנים

ליאור שווימר, מנהל מרכז הדרכה ורכז טיילות במרחב הר הנגב, ממליץ למי שמגיע לחניון בשעה מוקדמת לקפוץ לסיבוב קצר של כשעה, כי מלבד לילות ירח מלא, שהם התפאורה המושלמת לטיול בשביל, גם שעות הדמדומים מרהיבות בגוונים הרכים הצובעים את החווארים, כמו גם רגעי הזריחות. בחגים בלילות ירח מלא, יש סיורים מודרכים של הרשות. זהו טיול קל שמתאים לכל המשפחה.

אורך המסלול: כשני קילומטרים

משפחתי קל: חמוקי ניצנה, נגב

אזור פתחת ניצנה הוא מוכר, במיוחד השביל המוכר כ"חמוקי ניצנה", אבל מפתיע לגלות שכמעט ואין בו שבילי טיול מסומנים. במועצה האזורית יזמו תוספת של שביל חדש כדי לחשוף את האזור המיוחד.

המערה בחמוקי ניצנה / צילום: אורלי גנוסר

דנה אבידן, רכזת השטח של תיירות רמת נגב, מספרת שהשביל החדש עדיין לא מופיע במפות והוא מורכב מחיבור שני מקטעים עיקריים שיוצרים רצף מעגלי: הצפוני, באורך של שלושה קילומטרים שמסומן באדום, והדרומי - של חמישה קילומטרים המסומן בשחור. בצד המזרחי מחבר ביניהם מקטע כחול קצר. בין השבילים חולפת דרך הגישה לכביש 10 שהופכת אותו למודולרי. אפשר לעשות רק את הצפוני ולחזור מהכביש למכונית (תוספת של קילומטר) וכך גם את הדרומי.

ומה יש לראות? מערה ענקית ששימשה כנראה מחצבה לתל ניצנה, חווה חקלאית קדומה, טרסות, תצפיות מרהיבות לסיני ואזור ייחודי של גבעות קירטון בוהקות בלבן המוכר כ"חמוקי ניצנה". המסלול קל, לא מומלץ לימי קיץ לוהטים, ובכל מקרה מתאים לשעות הבוקר. את המקטע של חמוקי ניצנה אפשר לעשות גם בליל ירח מלא. נקודת ההתחלה במפגש עם השביל הכחול בדרך הגישה לכביש 10.

אורך המסלול המלא: שמונה קילומטרים. אם מוסיפים את תל ניצנה (בשביל כחול וירוק) תגיעו ל-12 קילומטרים.

מיטיבי לכת: נחל זויתן תחתון, גולן

אין ויכוח שנחל זוויתן הוא אחד האהובים ברמת הגולן, ויש בו הפתעות לרוב. הוא זורם כל השנה ומשובץ במפלים ובבריכות ובפינות קסומות וצוננות. במשך שנתיים היה המסלול סגור מסיבות בטיחותיות, ולאחר תיקונים ושדרוגים חזר לחיק המטיילים.

נחל זוויתן תחתון / צילום: ג'ורג' נורקין

נקודת ההתחלה היא בחניון יהודיה, שממנו יוצא שביל ירוק לכיוון מערב. השביל חוצה את יער יהודיה ואחרי כקילומטר נפגש עם שביל אדום בנקודת תצפית אל נחל זוויתן.
מכאן מתחיל מסלול מעגלי. פונים באדום ימינה וצפונה, בדרך שמלווה את המצוק ויש בה אינספור תצפיות יפות.

בהמשך חוצים את ערוץ הנחל בנקודה נוחה ומגיעים למפגש שבילים עם סימון שחור. ממשיכים על השחור שגולש בתלילות אל סדרת בריכות בנחל. שימו לב שמותר לשחות בהן, אך רצוי לא לקפוץ, כי הן זרועות סלעים סמויים. השביל בין הבריכות מאתגר ודורש זהירות ותשומת לב. לא חייבים להיכנס לכל בריכה, יש בהן עמוקות ורדודות.

כשהשביל השחור פוגש שוב באדום המטפס חזרה מעלה, אפשר לחזור, לפגוש את השביל הירוק ולשוב לחניון. אפשרות נוספת היא להמשיך עם השחור עוד כעשר דקות (כ-350 מטר) אל עין נטף. זהו מעין קטן ומקסים וזרזוף המים דומה למקלחת טבעית, נהדר לרחצה ולהתרעננות ואחר כך לחזור באותה דרך (שחור-אדום-ירוק).

אורך המסלול: כחמישה קילומטרים, תוספת לעין נטף כ-700 מטר

עוד כתבות

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

מטרו. רשות הצעת החוק תוציא לדרך את רשות המטרו / אילוסטרציה: אייל פישר

חוק המטרו אושר להצבעה סופית בכנסת: התושבים יסבסדו את עלויות העתק

בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת התחתית בגוש דן ישלמו "מס מטרו" מיוחד ● היטלי ומסי ההשבחה יגיעו לכ-75% מעליית ערך הנכס, למימון פרויקט התשתית היקר בתולדות המדינה, שעלותו עלולה לצמוח לרבע טריליון שקל ● חלק מחברי הכנסת התנגדו להטלת המס: "ההתעצמות הכלכלית של גוש דן אחרי המטרו תחזיר את הכסף לבד לקופת המדינה"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

"ליברמן הצליח לבטל את סבסוד המעונות לחרדים, ועל הדרך גם לכל שאר המדינה"

זרוע העבודה במשרד הכלכלה לא פתחה את האפשרות להגשת בקשות לסבסוד מעונות היום לזכאים, אף ששנת הלימודים נפתחה כבר בספטמבר ● הסיבה לעיכוב היא שינוי הקריטריונים לזכאות, שייכנס לתוקף רק ב-1 בנובמבר ● משמעות העיכוב היא שחלק מהזכאים נדרשים לשלם עבור הגנים מחיר מלא עד שיאושרו ורק אז יזכו להחזר רטרואקטיבי

קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות / אילוסטרציה: Shutterstock

כל מספר זוכה: קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות

קרנות ענק מפוצצות בכסף שמוכנות להיות נדיבות בהערכות, חישוב שווי על סמך הכנסות חזויות עתידיות, וציפייה שהמומנטום החיובי בשווקים ימשיך עד אין קץ ● כך מגיעות חברות סטארט־אפ כמו Wiz וסניק לשווי אסטרונומי תוך זמן קצר

שכונת שורדיץ' האופנתית בלונדון / צילום: Shutterstock, Tupungato

לונדון מתאוששת? מחירי השכירות בשכונות היקרות שבו לרמתם לפני המגפה

המחירים בשכונות היוקרתיות ביותר בלונדון עלו בספטמבר האחרון בכ-11.7%, לעומת ספטמבר בשנה שעברה, לפי נתוני חברת המידע הנדל"ני הבריטית LonRes ● ההתאוששות המסתמנת מתרחשת שלושה חודשים בלבד אחרי שהמשק בבריטניה נפתח מחדש ללא הגבלות קורונה. עד למועד זה, שוק השכירות בלונדון היה בצלילה

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

פאנל אסטרטגיות אמון בעסקים בוועידת אמון וכלכלה של גלובס / צילום: איל יצהר

יו"ר הבנק הדיגיטלי: "אחד הכשלים בישראל - חוסר אמון בעסקים ובממשלה"

שוקי אורן השתתף בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ואמר כי בהחלטות הממשלה יש לא פעם חוסר שקיפות, וכי תפקיד המנהיגות הוא לחנך את הציבור לאמון • עו"ד טלי הדרי, פרופימקס: "הסכם טוב הוא כזה שלא משתלם להפר אותו, ומאפשר להסיט משאבים מתביעות משפטיות להשקעה בהתייעלות"

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

פרויקט אורות חנן של קבוצת אלדד פרי ברחובות / צילום: איל יצהר

"הסיפור של קבוצות הרכישה חוזר בגלל שהמחירים עולים"

קבוצות הרכישה למגורים ספגו בשנים האחרונות כמה מהלומות בדמות קבוצות שקרסו ● עם זאת, רבים עדיין בוחרים בחלופה הזו נוכח מחירי הדיור הגואים, והצעת החוק שנועדה להסדיר את התחום אינה מתקדמת

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

נמכרת בפרמיה של 58% על מחיר השוק / צילום: Shutterstock, IgorGolovniov

חברת פלייטק, שהוקמה ע"י טדי שגיא, נמכרת תמורת 3.7 מיליארד דולר

הרוכשת, יצרנית מכונות מזל מאוסטרליה, רוכשת את החברה בפרמיה של 58% על מחירה בשוק ● שגיא, שהקים את החברה לפני יותר מ-20 שנה, מכר את יתרת החזקותיו בפלייטק לפני כשלוש שנים

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

קטרים וקרונות חשמליים. יורשו להיכנס למוסך? / צילום: רכבת ישראל

דרישה לתוספות שכר של אלפי שקלים והגנה מפיטורים: הקרב ברכבת חוזר, על חשבונכם

מזה תקופה שמתנהל מו"מ על תנאי העובדים ברכבת ישראל, על רקע פרויקט החישמול הגרנדיוזי שלה בעלות של מיליארדים ● לאור חוסר הסכמות, בין היתר על תוספות שכר, הורה הוועד לעכב עבודות הרצה והכנה ● בניסיון להחזיר את העובדים לעבודה ולנסות לעמוד בלוחות הזמנים, ההנהלה פנתה לבית הדין לעבודה

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף

מתקן הפקת נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock

הימורים "מטורפים" על 200 דולר לחבית נפט פולשים לשוק האופציות

סוחרים מהמרים שהראלי בנפט גולמי אמריקאי לשיא של שבע שנים הוא רק ההתחלה, למרות שהתרחבות הכלכלה העולמית מאטה מעט

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אולם בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום