גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ממה נובע הצורך שלנו לייחס שיקול דעת ענייני לאויבים שלנו, והאם זה יעיל?

הטליבאן, חמאס, חיזבאללה: האם אנשים עם קוד טוטליטרי ועם הזיה משיחית מסוגלים לפתח תפיסה של "אינטרס עצמי", שתהפוך אותם לפרגמטיים? ● התשובה הפשוטה והפשטנית: לא

לוחמי טאליבן בקאבול / צילום: Reuters
לוחמי טאליבן בקאבול / צילום: Reuters

נסיונו של ג'ו ביידן להתנער מאחריות לחלקו בכישלון באפגניסטן נכרך בהערות מעוררות השתאות על הטליבאן. תחילה השתמע מדבריו נכונות "לבטוח" בשיתוף הפעולה שלהם בהוצאת אמריקאים ומשת"פים, מפני שהטליבאן "רוצים לזכות באיזושהי לגיטימציה בין לאומית".

ביידן, שהוא מועד לשוני סדרתי, ניסה לחזור בו מן הרושם שהוא מקווה לעזרה מן הטליבאן. "הם לא חבר'ה טובים", הוא אמר למחרת הטבח בנמל התעופה בקאבול, וחזר מייד אל סורו: "אנחנו סומכים על זה שהאינטרס העצמי שלהם ישפיע על פעילויותיהם (...) זה לא עניין של אמון, זה עניין של אינטרס עצמי הדדי".

לייחס שיקול דעת ענייני ליריבים, או אפילו אויבים, הוא כמעט כורח המציאות בהתנהגות אנושית נורמלית. סוף סוף, רוב הסכסוכים נוטים להסתיים בהסכמה כלשהי. בהיעדר ייחוס של מניעים ענייניים, מה נשאר לנו לעשות, חוץ מאשר להתבונן בזולתנו תמיד דרך הכוונת, או למשוך בכתפינו בתערובת לא מועילה של ייאוש ושל אדישות.

הדחף לייחס דרגה של רציונליות לאויבים רווחת יותר בחברה המבורכת בפרגמטיות. מה לנו אנשים פרגמטיים יותר מן האמריקאים. הם מגלים לא פעם להיטות להחיל את אמות המידה הענייניות שלהם על אחרים, כמעט באופן כפייתי. הם עושים כן ביחסים בין בני אדם ובעסקים; והן עושים כן גם בענייני מלחמה ושלום.

אז אולי הוא אהב ג׳אז

הצורך לקלף די שכבות מהאויב, כדי שיראה לנו קצת פחות מאיים, הוא רב שנים ועתיר גיחוכים: משהו ממין ההפלגות הבנאליות לפני 40 שנה, כאשר שליט חדש עלה לשלטון בברית המועצות, ועיתוני ארה"ב התענגו על השמועות שהוא אוהב ג'אז. אפשר אולי לפחד קצת פחות מפני קומוניסט האוהב ג'אז (שנאסר בהשמעה ברדיו הסובייטי), גם אם הוא היה במשך 15 שנה הבוס הכול־יכול של המשטרה החשאית, בזמן של דיכוי מסיבי מבית ומחוץ.

"אינטרס עצמי" הוא טיעון מסוג אחר. לא כרוכה בו אידיאליזציה או רומנטיזציה. הוא מניח שאפשר לעשות עסקים גם עם "חבר'ה לא־טובים". האומנם אפשר?

את השאלה הזו מוטב לשאול לא רק ביחס לטליבאן, אלא כלפי כל תנועה עם דוקטרינה מהפכנית, עם קוד התנהגות טוטליטרי ועם תיאולוגיה משיחית. איזה מרכיב משלושת המרכיבים האלה הוא בן-שינוי? האם מספיק שאחד ישתנה, כדי שהמשוואה כולה תשתנה? האם שליפת אחד שקולה כנגד הוספת מים לספל קפה?

אנחנו יכולים בהחלט לחשוב על האייתוללות, על חיזבאללה, על חמאס; לפני 30 שנה יכולנו לחשוב על אש"ף. הנוסחה המפורסמת של הימים ההם הייתה, ש"אש"ף יחדל להיות אש"ף" אם הוא יכיר בישראל. אגב, כך בדיוק נהגה ארה"ב. היא הכירה באש"ף ביום שבו הודיע על הכרה בקיומה של ישראל, בדצמבר 1988.

קח-ותן עם גלימות כתומות

מה יכול לשנות ארגון, המסור לא רק לרעיונות של תיקון עולם מהפכני אלא גם לתיקון קוסמולוגי? לשינוי סדרי הבריאה עצמם? האם ארגון כזה מסוגל לחשוב על "אינטרס עצמי" באותו אופן שרובנו חושבים עליו? קח-ותן? חיה ותן לחיות?

וכי לטליבאן לא היה "אינטרס עצמי" ב-2001 שלא להרשות לאל קאעידה לתקוף את אדמת ארה"ב? אפילו כוהני הדת הנבערים במדרסה שלהם בקנדהאר היו מסוגלים להבין, כי "האינטרס העצמי" מחייב אותם להימנע מלחצות קווים אדומים. כאשר הגיעו המראות הראשונים מן המגדלים התאומים, לוחמי הטליבאן נראו חוגגים ברחובות. ממשלתם חדלה להתקיים חודשיים אחר כך.

ההנחה היא שהם למדו את הלקח, הלא כן. ׳פייננשל טיימס׳ של לונדון מעטר רשימה על השינוי בטליבאן בשני צילומים השוואתיים: אחד מ-1996, המראה את לוחמיהם נושאים נשק, כשהם לבושים בגלביות שחורות קודרות; ואחד מן הקיץ הזה, שבה הקורטה המסורתית (החולצה הארוכה הגולשת מתחת לברכיים), צבועה כתום אופנתי. אולי הם אפילו אוהבים ג׳אז.

איך זה קרה? התשובה היא, שרוחות העולם החיצון הורשו לנשוב דרך פתחי המערות. מנהיגיהם הספרטניים משכבר הימים למדו להתענג על חדרי האורחים של בתי מלון מפוארים. הם כבר יודעים שאי אפשר להחביא את כל עתודות הבנק המרכזי בתוך תופי טמבור במשרדו של הבוס (כפי שהיה לפני 2001).

אבל האומנם על פי הצמרת יישק דבר? עדויות מכל רחבי אפגניסטן מעמידות בספק מראיות עין של התאפקות במרכז קאבול. רוב הלוחמים לא התרווחו בספות הנוחות של מלונות דוחא. מוטב להניח את האפשרות שסבלנותם תפקע, והם ירצו לראות חזרה אל ממלכת הכוהנים והגוי הקדוש של הגלגול הקודם.

מה מוטל על כפות המאזניים

אינטרס עצמי מוכח לא החליש את נכונותה של מדינת החמאס להקריב הכול לטובת שיגור לילה אורגזמי; או, 15 שנה קודם, להשליך את אנשי הפתח מן הגגות.
אבל בזה בדיוק העניין: הגדרת האינטרס העצמי של אנשים פרגמטיים אינה מתיישבת עם הגדרתו אצל מהפכנים משיחיים. נכונותם של המשיחיים לציית לכללים, מפעם לפעם, היא זמנית ומטעה. זה לא נוגע רק לג׳יהאדיסטים. ראינו המוטאציה הזו כמעט לפני 90 שנה ברוסיה הסובייטית, בדרך הבטוחה אל גיהינום סטליניסטי (עיינו ערך NEP, או נא"פ). ראינו אותה מתחילה, ואפילו מתארכת, בסין לפני 40 שנה, עד שחזרה ופינתה את מקומה לקנאות טוטליטרית.

כאשר גנרל פקיסטני, מן האפוטרופסים של הטליבאן, מודיע בעונג כי חזרתם לשלטון "מתחילה תהליך בלתי הפיך של הריסת אורח החיים [המערבי]", ברור בהחלט שמשהו לא פרגמטי מאוד מוטל על כפות המאזניים: העתיד עצמו.

עוד כתבות

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%

יו''ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

TPR תשקיע 20 מיליון דולר בחברה הבת של אקוואריוס מנועים ביפן

TPR, שחקנית משמעותית בתעשיית הרכב ביפן, רוכשת 20% ממניות אקוואריוס יפן בהשקעה שמשקפת לחברה שווי של 100 מיליון דולר ● החברות ישתפו פעולה בפיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס ביפן ● מניית אקוואריוס בת"א מגיבה בעלייה

חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76

המחיר עלה: גזית גלוב תשלם 376 מיליון אירו לבעלי מניות המיעוט באטריום

העלתה ב-8.4% את מחיר הצעת הרכש לחברה הבת, המפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה ● המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית

 

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

שכונת שורדיץ' האופנתית בלונדון / צילום: Shutterstock, Tupungato

לונדון מתאוששת? מחירי השכירות בשכונות היקרות שבו לרמתם לפני המגפה

המחירים בשכונות היוקרתיות ביותר בלונדון עלו בספטמבר האחרון בכ-11.7%, לעומת ספטמבר בשנה שעברה, לפי נתוני חברת המידע הנדל"ני הבריטית LonRes ● ההתאוששות המסתמנת מתרחשת שלושה חודשים בלבד אחרי שהמשק בבריטניה נפתח מחדש ללא הגבלות קורונה. עד למועד זה, שוק השכירות בלונדון היה בצלילה

שקרים רבים מתפרסמים ברבים, ומוצגים כאמת / אילוסטרציה: Shutterstock

מלחמת חורמה: יש להוקיע אנשי ציבור שמשתמשים בפייק ניוז

השימוש בפייק ניוז הפך לנפוץ, וצריך להילחם בתופעה רווחת והרסנית זו • אם יידע מנהיג ציבור כי התקשורת תבדוק היטב כל אמירה עובדתית שלו ולא תהסס להוקיע אותו ברבים אם ייתפס בדבר שקר, תוך "ביושו" עקב כך, יש לקוות כי ייזהר מאוד בטרם ישקר

יוג'ין קנדל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

יוג'ין קנדל: "יש קורלציה בין אמון לתוצאות כלכליות. ישראל לא נמצאת במקום גבוה"

קנדל, יו"ר המכון למדיניות ומחקר מבית סטארט אפ ניישן סנטרל, מסביר בוועידת אמון וכלכלה של גלובס, כי אמון זה משהו מאד אמורפי אך "מעילה באמון משולה לשריפת בניין", ולממשלה יש חלק בלהבהיר זאת לאנשים

תעודת כשרות / צילום: Shutterstock

רפורמת הכשרות המתגבשת: האם היא תייקר את העלויות?

מתנגדי הרפורמה מכנים אותה "מתווה הפרטת הכשרות" וטוענים כי היא תייקר את הכשרות בישראל ● במשרד האוצר טוענים טענה הפוכה לחלוטין

קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות / אילוסטרציה: Shutterstock

כל מספר זוכה: קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות

קרנות ענק מפוצצות בכסף שמוכנות להיות נדיבות בהערכות, חישוב שווי על סמך הכנסות חזויות עתידיות, וציפייה שהמומנטום החיובי בשווקים ימשיך עד אין קץ ● כך מגיעות חברות סטארט־אפ כמו Wiz וסניק לשווי אסטרונומי תוך זמן קצר

פאנל אסטרטגיות אמון בעסקים בוועידת אמון וכלכלה של גלובס / צילום: איל יצהר

יו"ר הבנק הדיגיטלי: "אחד הכשלים בישראל - חוסר אמון בעסקים ובממשלה"

שוקי אורן השתתף בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ואמר כי בהחלטות הממשלה יש לא פעם חוסר שקיפות, וכי תפקיד המנהיגות הוא לחנך את הציבור לאמון • עו"ד טלי הדרי, פרופימקס: "הסכם טוב הוא כזה שלא משתלם להפר אותו, ומאפשר להסיט משאבים מתביעות משפטיות להשקעה בהתייעלות"

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אולם בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

חדר עבודה וירטואלי של פייסבוק / צילום: פייסבוק

פייסבוק מכריזה על תוכנית גיוס עובדים שאפתנית באירופה - וגם בתל אביב

פייסבוק הודיעה כי היא מתכננת "ליצור כ-10,000 הזדמנויות תעסוקתיות חדשות באיחוד האירופי במהלך חמש השנים הקרובו, ● במקביל, מרכז המחקר והפיתוח של פייסבוק בתל אביב ממשיך לגייס עובדים ל-250 משרות פתוחות

נמכרת בפרמיה של 58% על מחיר השוק / צילום: Shutterstock, IgorGolovniov

חברת פלייטק, שהוקמה ע"י טדי שגיא, נמכרת תמורת 3.7 מיליארד דולר

הרוכשת, יצרנית מכונות מזל מאוסטרליה, רוכשת את החברה בפרמיה של 58% על מחירה בשוק ● שגיא, שהקים את החברה לפני יותר מ-20 שנה, מכר את יתרת החזקותיו בפלייטק לפני כשלוש שנים

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה / צילום: שלומי יוסף

"תחטפו תביעה": כך הגיב ראש העיר לבקשת "השולמנים" להיפגש איתו

שתי מתנדבות מטעם "השולמנים" ביקשו להיפגש עם ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ובתגובה, פדלון איים עליהן בתביעה בסך מיליון שקל במזומן לכל אחת ● מעיריית הרצליה לא נמסרה התייחסות בנוגע לשיחת האיום, אולם נמסר כי "עיריית הרצליה תמשיך ותפעל ללא משוא-פנים על-מנת לשרת את האינטרס הציבורי"