גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מציגים את עצמכם בשם חיבה? דעו שזה משפיע על איך שתופסים אתכם

מחקרים מראים שמי שמשתמש בשמות חיבה נתפס אומנם כטיפוס כיפי ופופולרי, אך כפחות מצליחן, ופחות אתי לעומת מי שמוצג דרך שמו הרגיל. ועוד לא דיברנו על שמות ארוכים מדי ● על המשמעות של שמות פרטיים בשוק העבודה

לשם החיבה יש השפעה לאופן שבו תיתפסו / צילום: Shutterstock
לשם החיבה יש השפעה לאופן שבו תיתפסו / צילום: Shutterstock

 

ריבקי וג'ינאן, סבטלנה ועדי, שמואל ואנדריאה נכנסו לבר, או הגיעו לראיון עבודה, או עלו לשיחה בזום. למרות שזה נשמע כמו התחלה של בדיחה - השאלה המעניינת שעולה היא כיצד כל אחד מהשמות האלה - שם "עדכני" יותר או פחות, ארוך או קצר, נפוץ או לא, גברי או נשי - ישפיע על ההתנהגות שלהם ושל הסובבים אותם. האם וכיצד משפיע עלינו השם שניתן לנו?

מחקרים בשפה ובפסיכולוגיה בחנו לאורך השנים זוויות שונות של הנושא. לדוגמה, מה הרגשות ששמות שונים מציפים כלפי בעל השם - עוינות, שמחה, אושר, חרדה וכדומה, או האם שמות מסויימים גורמים לנו להעריך את נושאי השם כיותר או פחות אטרקטיבים - יותר או פחות "מצליחנים", "בריאים", "אתיים", "חמים", ו"שמחים". יש אפילו מחקר שמצא קשר בין ראשי התיבות של השם שלנו (כולל השם האמצעי, הנפוץ מאוד בארה"ב) - כאשר הוא מקטלג שמות על פי היותם בעלי הקשר "חיובי" (Jim O. Young לדוגמא זה JOY), "שלילי" (Bard A. Dillen לדוגמא זה BAD) ו"נייטרלי" - ובוחן את הקשר שלהם לתוחלת החיים של נושא השם.

המחקר מצא שגברים עם ראשי תיבות "חיוביים" יותר, חיים 5.4 שנים יותר מאלה עם ראשי תיבות "נייטרליים"; נשים עם ראשי תיבות "חיוביים" חיות 3.4 שנים יותר, גברים עם ראשי תיבות "שליליים" חיים 2.8 שנים פחות, אולם לנשים עם ראשי תיבות "שליליים" תוחלת חיים זהה לנשים עם ראשי תיבות "נייטרלים". זהו ממצא יוצא דופן שאי אפשר להסבירו דרך מאפייני מגדר, גזע, מצב סוציו-אקונומי וכדומה.

מחקר מקיף בחן לאורך שבעה ניסויים שונים מאפיינים מרכזיים של שמות, וכיצד הם משפיעים על תפיסתו של נושא השם על-ידי אחרים. המחקר התמקד בניתוח השמות על פי חלוקה לשמות גבריים מול נשיים, שמות חיבה מול שמות רגילים, שמות עם איות מיוחד לעומת איות סטנדרטי, ושמות ארוכים לעומת שמות קצרים.

בניסוי הראשון, עם מדגם של 165 אנשים, התגלו המשתנים המרכזיים שעל בסיסם אנחנו מעריכים אנשים על פי שמם: אכפתיות/אתיות, פופולריות/כיף, הצלחה, וגבריות־נשיות.

בניסוי השני, עם מדגם של 274 אנשים, נמצא שבעלי שמות גבריים נתפסים כפחות אכפתיים/אתיים, יותר מצליחנים, ובאופן טבעי כיותר גבריים מבעלי שמות נשיים.
בניסוי השלישי, עם מדגם של 289 אנשים, נמצא שמי שמשתמש בשמות חיבה נתפס כפחות מצליחן, יותר פופולרי/כיף, ופחות אכפתי/אתי לעומת מי שמוצג דרך שמו הרגיל.
בניסוי הרביעי, עם מדגם של 378 משתתפים, נמצא ששמות יוניסקסיים (היכולים לשמש גם גבר וגם אישה) השפיעו באופן שונה על נשים וגברים. ספציפית, שמות כאלה גרמו לגברים להיתפס כיותר פופולריים/כיפיים ופחות גבריים בהשוואה לשימוש בשם גברי טיפוסי. לעומת זאת, נשים עם שמות כאלה נתפסו כיותר פופולריות/כיפיות, יותר גבריות ופחות אכפתיות/אתיות מאשר נשים שהשתמשו בשם נשי טיפוסי.

בניסוי החמישי, עם מדגם של 145 משתתפים, התגלה באופן גורף כי אנשים עם שמות שאנחנו לא רגילים לאיית קיבלו הערכות שליליות יותר.

בניסוי השישי, עם מדגם של 620 משתתפים, התגלה כי עבור גברים, שמות ארוכים יותר גרמו להערכה חיובית יותר בהקשר של אכפתיות/אתיות, הצלחה, אך פחות גבריות ופופולריות/כיפיות.

הניסוי השביעי והאחרון, בקרב 137 איש, גילה כי אנשים עם שמות לא פופולריים או לא מקובלים נתפסו כחרדים (חוששים) יותר, ולעומתם אלה עם שמות פופולריים ומקובלים נתפסו כשמחים ו"חיים" יותר.

חשוב להיות מודעים לסוגייה משני היבטים. גם לגבי השם שלנו עצמנו, במידה והוא עונה על אחד הקריטריונים שזוהו במחקרים שלעיל, ניתן לעשות התאמות כמו לקצר שם ארוך "מדי", לא להשתמש בשם חיבה בריאיון עבודה או בעת הצורך להתאים את השם לתרבות מקומית.

אולם חשוב יותר להיות מודעים לאופן שבו יש לשמות השפעה תת-מודעת עלינו, באופן שבו אנחנו מגבשים דעה על אנשים ושופטים אנשים על בסיס מידע שאיננו רלוונטי. דעה מוקדמת על אופי, בהתבסס על שם שניתן לאדם על ידי הוריו, יכולה להיות הרסנית ולגרום לנו לטעות בשיקול הדעת. בנוסף, דעה מוקדמת זו יכולה להיות פוגענית כלפי אנשים מתרבות גיאוגרפית או חברתית שונה ובכך לפגוע ביכולנו ליצר סביבה מגוונת ומכילה לכולם. 

פרופ’ גרינשטיין מרצה וחוקר שיווק ויזמות באוניברסיטת Northeastern בבוסטון ו-VU באמסטרדם. כותב בטוויטר על מחקר התנהגותי @AmirGrinstein. יאנה שכטרמן היא יועצת ארגונית ומאמנת מנהלים ומלמדת באוניברסיטת Northeastern בבוסטון yanashechterman.com

עוד כתבות

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

האוזניות החדשות של אפל - AirPods דור 4 / צילום: צילום מסך

הדור הבא של האיירפודס ומקבוק פרו נחשף: כל הפרטים מאירוע ההשקה של אפל

אירוע ההכרזה הווירטואלי של אפל התקיים הערב, תחת הכותרת "Unleashed" • אפל הכריזה על דגמי MacBook חדשים, חידושים באפל מיוזיק וגם - הדור הרביעי של AirPods

גיורא סניפר, מנכ''ל וממייסדי החברה / צילום: יח''צ

אוטוטק בבורסה בת"א? קונטיניואל מבקשת להנפיק למרות ההפסדים והערת עסק חי

קונטיניואל, שמספקת שירותים מבוססי תוכנה (SaaS) למטרת ניתוח, ניטור וטיוב של תקשורת לתחבורה מתקדמת, הגישה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה בת"א ● מבקשת לגייס כ-20 מיליון שקל ● נכון לסוף 2020 עמד הגירעון בהונה העצמי על 6.6 מיליון דולר

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

יוג'ין קנדל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

יוג'ין קנדל: "יש קורלציה בין אמון לתוצאות כלכליות. ישראל לא נמצאת במקום גבוה"

קנדל, יו"ר המכון למדיניות ומחקר מבית סטארט אפ ניישן סנטרל, מסביר בוועידת אמון וכלכלה של גלובס, כי אמון זה משהו מאד אמורפי אך "מעילה באמון משולה לשריפת בניין", ולממשלה יש חלק בלהבהיר זאת לאנשים

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

נדל''ן במיסיסיפי / צילום: Shutterstock

חשבתם ששוק הדיור הישראלי בוער? בארה"ב המחירים זינקו השנה ב-20%

זינוק של 12% בשלושה חודשים: יותר מעשור עבר מאז שישראל ראתה עלייה כזו במחירי הדיור ● אבל כשמסתכלים על התמונה הגלובלית, בהינתן משבר הקורונה, המצב בארץ לא חריג במיוחד ● בינתיים, במקום פתרונות קונקרטיים, שרי הממשלה ממשיכים לתת פרשנויות שרק מוסיפות עוד שמן למדורה של שוק הנדל"ן

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

מתקן הפקת נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock

הימורים "מטורפים" על 200 דולר לחבית נפט פולשים לשוק האופציות

סוחרים מהמרים שהראלי בנפט גולמי אמריקאי לשיא של שבע שנים הוא רק ההתחלה, למרות שהתרחבות הכלכלה העולמית מאטה מעט

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

מטרו. רשות הצעת החוק תוציא לדרך את רשות המטרו / אילוסטרציה: אייל פישר

חוק המטרו אושר להצבעה סופית בכנסת: התושבים יסבסדו את עלויות העתק

בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת התחתית בגוש דן ישלמו "מס מטרו" מיוחד ● היטלי ומסי ההשבחה יגיעו לכ-75% מעליית ערך הנכס, למימון פרויקט התשתית היקר בתולדות המדינה, שעלותו עלולה לצמוח לרבע טריליון שקל ● חלק מחברי הכנסת התנגדו להטלת המס: "ההתעצמות הכלכלית של גוש דן אחרי המטרו תחזיר את הכסף לבד לקופת המדינה"

תעודת כשרות / צילום: Shutterstock

רפורמת הכשרות המתגבשת: האם היא תייקר את העלויות?

מתנגדי הרפורמה מכנים אותה "מתווה הפרטת הכשרות" וטוענים כי היא תייקר את הכשרות בישראל ● במשרד האוצר טוענים טענה הפוכה לחלוטין

אלחנן רוזנהיים, מנכ''ל פרופימקס, ואלונה בר און, יו''ר גלובס, בוועידת האמון / צילום: איל יצהר

שומרים על האמון, ומה הקשר האקולוגי בין יין לקפה?

בכירי המשק השתתפו בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ● כבר יצא לכם לשתות יין שעבר דישון בקומפוסט של קפסולות קפה? וגם: צה"ל רכש מאות מכשירי טייטו עבור אזרחים חולי קורונה ● אירועים ומינויים

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; טסלה קפצה ב-3.2% לקראת הדוחות

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות ● קולמקס שוקי הון: המלצת קנייה חזקה לבנק אוף אמריקה ● טסלה צפויה לפרסם דוחות ביום רביעי