גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לא פועלים לטובת החברה": בעלי מניות מיעוט בפוליגון נגד ילדיו של הטייקון קובי מימון

דורשים החלפת כל חברי הדירקטוריון של חברת הנדל"ן ובהם בעלי השליטה אורי וניר מימון ● פוליגון: "שיקולים זרים שאינם עולים עם טובתה של החברה או של יתר בעלי מניותיה"

קובי מימון / איור: גיל ג'יבלי
קובי מימון / איור: גיל ג'יבלי

בעלי מניות המיעוט של חברת הנדל"ן הקטנה פוליגון  ממשיכים לעשות חיים קשים לבעלת השליטה בה, משפחתו של טייקון הגז והנדל"ן קובי מימון. בהמשך למאבקים קודמים שניהלו, יוצאים כעת שניים מבעלי מניות המיעוט בפוליגון נגד התנהלות דירקטוריון החברה, ודורשים להחליף את כל חבריו, בהם צמד בניו של מימון - אורי וניר מימון.

השניים מחזיקים מאז יולי 2020 בשליטה בפוליגון יחד עם אחיהם דן מימון, בעקבות החלטת אביהם קובי מימון להעביר את מניות השליטה בפוליגון (כ-52%) לנאמנות שהוקמה לטובת שלושת בניו, אשר מוחזקת על-ידי משרד עורכי דין בגיברלטר. צמד בעלי המניות הדורש את כינוס האסיפה המיוחדת ואת הפסקת כהונת הדירקטוריון הם אהרון כהן ומשה כהן, המחזיקים יחד בקצת יותר מ-5% ממניות פוליגון.

בהודעת עמדה שפרסמה פוליגון מטעם השניים בערב יום כיפור הם מנמקים את בקשתם, באמצעות עו"ד גולן קאשי, "מהטעם שהדירקטורים... כלל לא פועלים לטובת החברה ומנצלים את ההגנה שניתנה להם במסגרת כתב הפטור והשיפוי כדי לשרת את האינטרסים של בעלי השליטה בחברה".

מלבד בניו של מימון, מדובר גם בדרישה להפסקת כהונתם של הדירקטורים יהודה בכר, רונית בן יעקב, אורן ונונו ויחזקאל חוגי, וכן את הפסקת כהונת הדירקטור החיצוני רו"ח חן שרייבר. תחת אלה, הצמד כהן מבקשים להעלות לסדר יומה של האסיפה שהם דורשים לכנס הצבעה למינוי חמישה דירקטורים אחרים.

טרם הדרישה הנוכחית, מוקדם יותר החודש פרסמה פוליגון הודעת עמדה נוספת מטעמו של אהרון כהן, שבה הוא טען כי דירקטוריון החברה סירב להעלות על סדר היום של אסיפת בעלי המניות את מינוין של שתי מועמדות שהציע, וכי סירוב זה "הוא לא כדין ומהווה הפרה של חובות האמונים של הדירקטורים בחברה".

באותה פנייה טען כהן, כי "החברה והדירקטורים שלה (ולא רק הם) פועלים בחוסר תום לב ובניגוד לדין, תוך הפרת חובת האמונים שלהם בסירובם להעלות לסדר היום" את המינויים שהציע (ד"ר אסתרי גילעז-רן ורו"ח ניצה ליפשיץ). כן טען כהן, כי "סירוב החברה אינו נובע משיקולים של טובת החברה אלא מיישם הלכה למעשה את רצון בעלי השליטה בחברה".

בתגובה לכך דחה דירקטוריון פוליגון "מכל וכל" את טענות כהן, והצר "על השימוש לרעה בזכותו של בעל מניות בחברה להביע את עמדתו באמצעות הודעת עמדה ועל התנהלותו חסרת תום הלב של בעל המניות, אשר מונעת מתוך שיקולים זרים שאינם עולים עם טובתה של החברה או של יתר בעלי מניותיה".

מתחם פוליגון חדרה / צילום: איל יצהר

בעלי המניות סירבו להאריך את כתב השיפוי

כאמור, אין זו הפעם הראשונה שבה נתקלת משפחת מימון במאבק של בעלי מניות למהלכים שנוקטת פוליגון.

רק לפני שנה, בספטמבר 2020, הודיע קובי מימון על התפטרותו המיידית מתפקיד יו"ר פוליגון, בעקבות החלטת בעלי מניות החברה שלא לאשר לו גמול חודשי של 10,000 שקל בגין כהונתו.

באותה אסיפה החליטו בעלי המניות שלא לאשר למימון ולבנו ניר את הארכת כתב ההתחייבות לשיפוי, וזאת אחרי שגם ב-2017 סירבו בעלי המניות, ובהם כמה גופים מוסדיים, לאשר שיפוי לניר מימון, וחלק מהם גם יצאו נגד עצם צירופו של מימון, אז בן 21 בלבד וללא ניסיון קודם, לדירקטוריון.

פוליגון פועלת בתחום הנדל"ן המניב, והנכס המרכזי שלה הוא המרכז המסחרי MIXX שבחדרה, בשטח בנוי של כ-22 אלף מ"ר, ושוויו ההוגן הוערך בכ-211 מיליון שקל בסוף שנת 2020.

נכס זה עלה לכותרות לפני כשנה בעקבות שריפה שפרצה בו - אשר עיכבה את מתחם בתי הקולנוע סינמה סיטי של משפחת אדרי - העוגן המרכזי של הנכס, אשר סבל מעיכוב בפתיחה עוד טרם השריפה, וכמו יתר בתי הקולנוע נפגע בהמשך ממשבר הקורונה.

בדוחותיה הכספיים האחרונים של פוליגון, לסיכום המחצית הראשונה של השנה, החברה עדכנה כי מתחם בתי הקולנוע נפתח בחודש יוני האחרון, אחרי קבלת רישיון עסק עבורו.

מניית פוליגון מציגה שנה לאחור טיפוס של כ-20%, כך שהיא משקפת לחברה שווי של כ-150 מיליון שקל, ושווי של כ-80 מיליון שקל להחזקות משפחת מימון.

העביר לילדים גם את ההחזקות באקויטל

פוליגון נחשבת לפעילות הקטנה של משפחת מימון בבורסה. קובי מימון, הנחשב לאחד מאנשי העסקים המצליחים והמתוחכמים בישראל, הצטרף רשמית בשנת 2019 לגרעין השליטה בשותפות "יחק להשקעות" השולטת בחברת ההחזקות אקויטל (בעלת השליטה בחברת הנדל"ן איירפורט סיטי  ובשותפות חיפושי הגז ישראמקו , המחזיקה במאגר "תמר"), אחרי שנים ארוכות שבהן הכחישו מימון ומקורביו את ההערכות בשוק על אודות שליטתו המעשית בקבוצה.

בשנה שעברה העביר מימון גם את החזקותיו בקבוצת אקויטל , בשווי של מאות מיליוני שקלים, לשלושת ילדיו, וגם מהלך זה נעשה באמצעות הנאמנות בגיברלטר.

עוד כתבות

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; סולאראדג' קפצה ב-9.1%

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות ● התשואה על אג"ח ממשל ארה"ב ל-10 שנים ירדה  בחדות ל-1.54% ● טבע פספסה את תחזיות האנליסטים - המניה צנחה בכ-5% ● קוקה קולה, גוגל ומקדונלד'ס רשמו עליות חדות לאחר הדוחות שפרסמו אתמול והיום

הפגנה בורשה פולין למען האיחוד האירופי / צילום: Shutterstock, Zuttmann Benoelken

פולין תשלם לאיחוד האירופי קנס של מיליון אירו ליום עד להסדרת מערכת המשפט

בית הדין העליון של אירופה הטיל קנס יומי על פולין בגלל הרפורמות שעשתה בבתי הדין שלה

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

על רקע העברת השליטה לווישור: יו"ר איילון ביטוח מוקי אברמוביץ התפטר

אברמוביץ הסביר את החלטתו ברצון לאפשר לרוכשים הצפויים לבחור חברי דירקטוריון מטעמם ● חברת הביטוח הדיגיטלי שהקימו אמיל וינשל וניצן צעיר-הרים רוכשת את השליטה בחברת הביטוח הוותיקה תמורת יותר מ-470 מיליון שקל, מתוכם 180 מיליון שקל היא מוכרת לאיש העסקים צבי ברק

אוהד עיני,  השמאי הממשלתי / צילום: תמר מצפי

השמאי הממשלתי: "לא תמיד ההצעה הזוכה במכרזי רמ"י משקפת את שווי השוק"

אוהד עיני ערך מסמך הנחיות לשמאים שבו הוא קורא לאתר הצעות חריגות על קרקעות רמ"י ולהימנע מלהתחשב בהן בחישובי מחיר השוק

מטבעות קריפטוגרפיים / צילום: Shutterstock

קרנות סל הן דרך גרועה להמר על ביטקוין

למה סוחרים נוהרים לקרן סל על ביטקוין כשהם יכולים להחזיק במטבע הקריפטו באופן ישיר - ולחסוך לעצמם את הפסדי הכספים הנובעים מהשיטה שבה פועלת הקרן? התשובה קשורה לעניינים של אמון

רני צים / צילום: מאיר אדרי

תביעה של 8 מיליון שקל נגד רני צים: "מסרב לשלם עמלה על התיווך בעסקת פסגות"

ליאור פינקלר הגיש תביעה נגד חברת וואליו קפיטל שבשליטת צים, נגד צים עצמו ונגד מנכ"ל פסגות יואן קדוש בטענה שהם מסרבים לשלם לו עמלה בסך 2% על התיווך בעסקה ● צים וואליו קפיטל: "מדובר בטענות המשרבבות שמותיהם של גורמים שאינם נוגעים לעניין נשוא התביעה"

מייסדי Immunai מימין לואיס וולוך ונועם סולומון / צילום: אריק סולטן

הסטארט-אפ שבונה את מאגר המידע של מערכת החיסון הפך ליוניקורן

אימיונאיי השלימה סבב גיוס בהיקף של 215 מיליון דולר לפי שווי של מעל מיליארד דולר אחרי הכסף ● החברה בונה מאגר מידע הממפה את מערכת החיסון ועוזר לחברות שנמצאות בתהליך הפיתוח תרופות ● המנכ"ל נועם סולומון: "כשנגיע לרמת בשלות מספיקה נצא להנפקה, אבל לא בשנה-שנתיים הקרובות"

מידול תלת מימדי של לב אנושי / צילום: Shutterstock

איך הפכה ישראל למעצמה מובילה של הנדסת איברים

מחר בגיליון מיוחד של מוסף G: התעשייה פורצת דרך של מדע בדיוני־מציאותי שהולכת ומתפתחת - ותשנה את כל מה שאנחנו יודעים על הגוף האנושי

מרכז לוגיסטי של טבע בשוהם / צילום: סיון פרג'

טבע תשלם מס בגין רווחים כלואים בהיקף מאות מיליוני שקלים

בפסק הדין נקבעו מספר קביעות עקרוניות הרלוונטיות לחברות רבות הנהנות מהטבות מס בחוק עידוד השקעות הון • השופט שמואל בורנשטין: "השקעת כספים בחברת בת שאינה בעלת המפעל המוטב, אינה מקדמת את תכלית החוק באופן אותו ביקש המחוקק לקדם"

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

מבנה גייסה 1.04 מיליארד שקל בהנפקת סדרת אג"ח חדשה

במסגרת שלב המכרז המוסדי המקדים שנערך אתמול, זכתה החברה לביקושי ענק בהיקף של כ-1.6 מיליארד שקל ● מחיר האג"ח במכרז משקף תשואה אפקטיבית של 0.29% צמודת מדד, כאשר המח"מ של סדרה כ"ה החדשה עומד על 8.5 שנים

לוחות סולאריים של חברת סולאראדג' / צילום: יח''צ

השמש זורחת על סולאראדג': הפכה (שוב) לישראלית בעלת השווי הגבוה ביותר בוול סטריט

סולאראדג' זינקה כ-9% בעקבות פרסום דוחות חיוביים של המתחרה Enphase, לשווי של כ-18 מיליארד דולר, ועקפה בכך את נייס ● טבע איבדה כחצי מיליארד דולר בשווי, וכבר אינה בין עשר הישראליות הגדולות ביותר

מהנדסי ומהנדסות אינטל ישראל שפיתחו את האלדר לייק / צילום: אוהד פאליק

התשובה של אינטל לאנבידיה מגיעה מישראל: משיקה שבבי גיימינג, שרתים ובינה מלאכותית

בשנים האחרונות סובלת אינטל מסביבה תחרותית הולכת וגוברת במגוון החזיתות בהן היא פעילה ● עכשיו אינטל מודיעה על מספר מוצרים חדשים שפותחו ברובם בישראל שיתחרו במוצרי אנבידיה

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, רונן זבולון

השקעה ראשונה ליוסי כהן: סופטבנק משקיעה 25 מיליון דולר בפלטפורמת ההשקעות OurCrowd

ההשקעה עומדת על 25 מיליון דולר, כום קטן ביחס להשקעות הסטנדרטיות של סופטבנק שמתחילות מ-50 מיליון דולר ● "אנחנו רואים באוורקראוד שותף להשקעה בעל מוניטין וקשרים שיסייע לסטארט-אפים ישראלים מבטיחים להפוך לחברות טכנולוגיות גלובליות", מסר יוסי כהן בהודעה כתובה

נמל חיפה / צילום: Shutterstock

בצל החשש הביטחוני: הקבוצה הטורקית בדרך לצאת מהמירוץ על נמל חיפה

בישורת האחרונה של המכרז להפרטת הנמל, רשות החברות הודיעה לקונסורציום הטורקי-אמריקאי על הכוונה לפסול אותו, בכפוף לשימוע: "מחשש לפגיעה בביטחון וביחסי החוץ" ● כעת, נותרו רק 4 שחקניות במירוץ

אבי עמית, מתוך התחקיר / צילום: צילום מסך

התנהלות שערורייתית של בתי המשפט? התחקיר של "זמן אמת" מלא חורים

הפרומואים טענו כי בכירי הנהלת בתי המשפט הוציאו חומרים מכפישים וחסויים נגד אזרחים כחלק מחיסול חשבונות ● התחקיר, לעומת זאת, הציג תמונה אחרת לגמרי, שמבוססת על המון טענות אווירה והטעיה ומעט מאוד עובדות

בניין בפרדס חנה-כרכור. הטבות מיוחדות במס שבח במכירת דירות מגורים / צילום: איל יצהר

לידיעת רשות המסים: פרצת מס במימוש זכויות במקרקעין

למי שמוכר דירת מגורים יש הטבות מס שאינה ניתנת למי שמוכר מגרש לבנייה ● לרשות המסים יש הזדמנות לתקן את העיוות

חמורים. ההנחיות נשארו רלוונטיות למאה שעברה / צילום: Shutterstock, babeaudufraing

זו לא בדיחה: בישראל 2021 עסקים עדיין יכולים לקבל הטבות מס על חמור, סוס ובאר

עסקים יכולים לקבל היום פחת על בלאי של חמור, באר עם מסנן חול ומכונות טוויה - אבל אין פחת ייחודי למכשירים שכולנו משתמשים בהם, כמו סמארטפונים או טאבלטים ● השר במשרד האוצר חמד עמאר אמר בדיון שנערך בנושא כי "לא יכול להיות שעדיין במדינת ישראל מדברים על פחת של סוס"

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מי מנסה להילחם בהפחתת דמי הקישוריות, ולמה?

במשרד התקשורת מתכננים להתחיל בהפחתת תעריפי סיום שיחה ברשתות הסלולר, והגורמים שמרוויחים מהתעריפים יוצאים למתקפה ● פרסומים בעיתונות החרדית יצאו נגד הרפורמה והפיצו טענות כי דווקא בזק היא זו שעומדת להרוויח מהמהלך, ולכן צריך למנוע אותו ● הטענות משוללות כל יסוד

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האם ממשלת בנט אפשרה איחוד משפחות של 4,000 פלסטינים?

ראש האופוזיציה מתריע שממשלת בנט מאפשרת איחוד משפחות של פלסטינים. זה לא הכיוון ● המשרוקית

רכב שברולט קורבט שעוקל / צילום: רשות המסים

עשרות מיליוני שקלים ורכבי יוקרה עוקלו במסגרת מבצע של רשות המסים

במסגרת מבצע מע"מ ארצי שנערך אתמול לפנות בוקר, רשות המסים עיקלה שברולט קורבט, ג'יפים ותכשיטים בשווי מאות אלפי שקלים ● בתקופה הקרובה צפויות פעולות אכיפה בכל רחבי הארץ