גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עדכון התוכנה הגדול של אפל כבר כאן. אלו כל הפרטים והחידושים

אפל שחררה את עדכון התוכנה השנתי הגדול שלה שכולל מספר שינויים - אחד מהם הוא בשורה של ממש בתחום הפרטיות ● מה השיפור ב-FaceTime שישמח כמה משתמשים, ומי לא יוכל לקבל את העדכון החדש? ● גלובס עושה סדר

עדכון התוכנה הגדול של אפל / צילום: אפל
עדכון התוכנה הגדול של אפל / צילום: אפל

בכנס המפתחים השנתי של חברת אפל, ה-WWDC 21, שהתקיים לפני כשלושה חודשים, השיקה ענקית הטכנולוגיה את מערכת ההפעלה החדשה שלה - iOS15. כעת, אפל משחררת את עדכון התוכנה השנתי הגדול שלה. בגרסה החדשה יש כמה שינויים, רובם לא משמעותיים - אחד מהם הוא בשורה של ממש. כדי לעשות סדר בדברים, הנה שאלות ותשובות.

מה השינוי המשמעותי במערכת ההפעלה החדשה?

נפתח דווקא בשינוי שאפל כנראה הכי שמחה להשיק, וזה עניין הפרטיות במכשיר. אפל הכניסה תכונה חדשה שנקראת "App Privacy Report", מה שיראה לכם באיזו תדירות אפליקציות שונות משתמשות במיקרופון או במיקום שלכם במהלך השבוע. הפיצ'ר יידע לעדכן את המשתמשים אם אפליקציות מתקשרות לשרתים משלהן, שזה הגיוני שהן יעשו, אבל זה יכול להדגיש כל מיני שימושים בנתונים שלא היו ידועים.

בנוסף, משתמשים שמשלמים על iCloud, יוכלו להשתמש ב-"iCloud Private Relay" בגרסת הבטא - מערכת הדומה ל-VPN ומסתירה את כתובת IP, מה שיסווה את המיקום שלכם. לטענתה, אפל מסתירה את המידע גם ממנה. "הבקשות שלכם מתבצעות באמצעות שני ממסרי אינטרנט נפרדים", נאמר בהכרזה אז למפני שלושה חודשים - במילים אחרות, אפל לא יכולה לראות את המידע עליכם. מי שישתמש באפליקציית הדואר של אפל יוכלו להסתיר את פיקסלי המעקב שאומרים למשווקים אם ההודעות נפתחו.

סירי הופכת למהירה יותר?

אז לפי החברה, העוזרת הקולית החכמה, סירי, הופכת מהירה יותר ואטרקטיבית יותר. אם בעבר סירי הייתה צריכה להעביר את פעולות העיבוד לשרת חיצוני, כעת היא תעשה את הפעולה במכשיר עצמו - זה אמור להוביל לחוויה מהירה יותר. בנוסף, לאפל לא תהיה גישה יותר לכל השיחות שעושים סירי, אז זה מהלך מבורך מהסיבה הזו.

אפל מכניסה שיפורים בשיחות הווידאו שלה, FaceTime. מהם?

אז ראשית, בגזרת ה-FaceTime יש שיפור אחד שישמח כמה משתמשים: עד כה, אפשר היה לעשות FaceTime עם בעלי אייפונים או מכשירי אפל באופן כללי. כעת, יהיה אפשר לעשות את שיחות הווידאו גם עם משתמשי Windows וגם עם משתמשי אנדרואיד. כל מי שיש לו מכשיר אפל יוכל לשתף קישור לשיחה ולשלוח את הקישור לכל מחשב או טלפון. אם ירצו להצטרף לצ'אט, הם יצטרכו לעבור אישור של מנהל השיחה.

בהכרזה, אפל הכריזה על עוד כמה שיפורים, כמו Spatial Audio - כלומר, שהסאונד יגיע בצורה יותר כללית, בדומה לאיך שהם נמצאים בחדר אצלם. מבחינת אודיו, החברה מוסיפה השתקת רעשים - ככה שתשמעו את הסאונד עם מי שאתם מדברים בצורה יותר נקייה. ומבחינת הווידאו - יהיה אפשר לעשות שיחות עם גריד שרואים את כולם, וגם הוספת אפשרות דיוקן לשיחות - משמע טשטוש הרקע כדי להדגיש את הדמות.

מה זה אומר "נא לא להפריע" משופר?

אחד הדברים שאפל רוצה לעזור לכם - הוא להפוך לפרודוקטיביים יותר. בשל כך, היא מקבצת את ההתראות בעיצוב מאוורר יותר לטענתה. בנוסף, אפל משיקה את "סיכום התראות", סיכום של ההתראות בזמנים שתבחרו, נגיד בבוקר אחרי השינה.

לצד זאת, החברה משיקה את "פוקוס", שזה "נא לא להפריע" אבל משופר יותר. עד כה אפשר היה להפעיל את המצב של לא להפריע ולא לקבל התראות למעט רשימת אנשי קשר קרובים. כעת, ב"פוקוס" התכונה תאפשר לכם לבחור איזה אפליקציות יוכלו לעקוף את החסימה ואיזה אנשים יוכלו לשלוח לכם הודעה. התכונה החדשה תתריע גם למי ששולח לכם הודעה שההודעות הושתקו.

בנוסף, אפשר יהיה ליצור פרופילים שונים לזמנים שונים - שינה, עבודה או משחק. יהיה אפשר לבחור בכל פעם איזו אפליקציות יעברו ואיזה אנשי קשר מאושרים.

אפל משחררת את עדכון התוכנה השנתי הגדול שלה / צילום: אפל

איזו בינה מלאכותית אפל מכניסה למצלמה שלה?

ענקית הטכנולוגיה מכניסה טכנולוגיית בינה מלאכותית חדשה שתזהה מה יש בתמונה, כולל טקסט. אפל שיפרה את יכולות זיהוי התמונה שלה באפליקציה. בעזרת המערכת החדשה, התוכנה תדע לזהות בעלי חיים, צמחים, ספרים ועוד. בנוסף, החברה השיקה את " Live Text ",שיאפשר לכם להשתמש במצלמה ולזהות את הטקסט שמופיע שם, וכך תוכלו להעתיק את הטקסט שמופיע.

עד כה האנגלית עובד אחלה, השפה העברית לא עובדת כרגע לפי הניסיון שלנו. חשוב לציין שהבינה המלאכותית הזו פועלת בתוך המכשיר ולא משתמשת בענן, כך שהדברים שתעתיקו מתוך התמונות נשארים בתוך המכשיר שלכם.

איזה עוד שינויים אפל הכניסה?

שיפורים "Apple Maps" - כמו זמנים מעודכנים של תחבורה ציבורית, מסלולים טובים יותר ותכונות מציאות רבודה טובות יותר. בנוסף, מפות תעדכן אתכם מתי אתם צריכים לרדת מהאוטובוס או הרכבת, כדי לא לפספס את התחנה. בנוסף, במדינת נבחרות - יהיה אפשר להכניס את רישיון הנהיגה או מפתחות שונים לארנק אפל. יתרה מזאת, החברה השיקה את Universal Control - מה שמאפשר לקשר כמה מוצרים שלה לשימוש כללי יותר. כך יהיה אפשר להעביר קבצים בין המוצרים ולעבוד בצורה יותר רחבה, נגיד בין ה-Mac שלכם לאייפד, וכן הלאה.

הדפדפן של החברה, Safari, מקבל עיצוב חדש: שורת הלשוניות מצומצמת, ההגדרות עברו ל-3 הנקודות שבשורת הקישור למעלה. בנוסף, אפל מכניסה "תוספים" גם לאייפון ולאייפדים - תוספים כמו grammarly , ייכנסו גם לאייפון ולאייפדים. אם אתם לא תאהבו את המראה החדש, תוכלו להחזיר אחורה.

בהכרזה אפל השיקה כמה שיפורים לאפליקציית הבריאות שלה: ניידות - החברה תדע לזהות אם יש סיכוי שאתם הולכים בצורה לא יציבה, מה המהירות שלכם, מה המרחק של הצעדים שלכם. ככה הם ידעו אם אתם הולכים בצורה שיכולים לסכן אתכם. האפליקציה תתריע לכם אם היציבות שלכם נמוכה, ותציע לכם תרגילים שיעזרו לכם; מעבדות - אפליקציית הבריאות של אפל תכלול גם מידע שיעזור לכם להבין את בדיקות המעבדה שלכם ; טרנדים - כשיש ממצא חדש, האפליקציה תזהה את זה ותתריע לכם על זה.

בנוסף, החברה השיקה אפשרויות שיתוף לגבי בריאות. יהיה אפשר לקבל מידע בהסכמה על בני המשפחה ועל האנשים הקרובים עליכם. תוכלו לקבל התראה אם יש מידע בריאותי חשוב על מישהו שאישר שתקבלו את המידע עליו.

יש משהו שאפל הבטיחה ולא מקיימת?

למעשה, אפל הכריזה במערכת ההפעלה החדשה על פיצ'ר חדש בשם SharePlay , מה שמאפשר למשתמשים לצפות עם חברים או משפחה בסרט או תוכנית טלוויזיה דרך ה-FaceTime. ולא רק זה, אלא גם לשתף מסך יחד או להאזין יחד למוזיקה. אבל התכונה החדשה לא נמצאת במערכת ההפעלה החדשה, והיא מובטחת להמשך השנה, לפי אפל.

מי לא יוכל לקבל את העדכון החדש?

מערכת ההפעלה החדשה לא זמינה לכל המכשירים. בדרך כלל החברה מסירה מכשיר אחד ככל שהשנים עוברות, וכיום ה- iOS 15 זמינה עד האייפון 6S, שיצא בשנת 2015.

עוד כתבות

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת בוול סטריט; טסלה עולה ב-3.5% לקראת הדוחות

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות ● קולמקס שוקי הון: המלצת קנייה חזקה לבנק אוף אמריקה ● טסלה צפויה לפרסם דוחות ביום רביעי

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

משרדי פייסבוק בדבלין. רגולציה, אם תגיע, תהיה בגדר מעט מדי, מאוחר מדי / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

מפייסבוק ועד NSO: התאגידים מתחננים לרגולציה ולמדינות נגמר הכוח

ברחבי העולם קמה דרישה מצד חברות הטכנולוגיה להחלת רגולציה עליהן • תאגידי ענק כמו פייסבוק וגוגל מודעים לכוחם, והם מנהלים דיון נוקב עם פוליטיקאים וגופים ממשלתיים בכל מדינה ומדינה - הגיע הזמן להסדיר את התחום, ואולי אפילו להקים גוף בין מדינתי שייצג אותם

שקרים רבים מתפרסמים ברבים, ומוצגים כאמת / אילוסטרציה: Shutterstock

מלחמת חורמה: יש להוקיע אנשי ציבור שמשתמשים בפייק ניוז

השימוש בפייק ניוז הפך לנפוץ, וצריך להילחם בתופעה רווחת והרסנית זו • אם יידע מנהיג ציבור כי התקשורת תבדוק היטב כל אמירה עובדתית שלו ולא תהסס להוקיע אותו ברבים אם ייתפס בדבר שקר, תוך "ביושו" עקב כך, יש לקוות כי ייזהר מאוד בטרם ישקר

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

מטרו. רשות הצעת החוק תוציא לדרך את רשות המטרו / אילוסטרציה: אייל פישר

חוק המטרו אושר להצבעה סופית בכנסת: התושבים יסבסדו את עלויות העתק

בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת התחתית בגוש דן ישלמו "מס מטרו" מיוחד ● היטלי ומסי ההשבחה יגיעו לכ-75% מעליית ערך הנכס, למימון פרויקט התשתית היקר בתולדות המדינה, שעלותו עלולה לצמוח לרבע טריליון שקל ● חלק מחברי הכנסת התנגדו להטלת המס: "ההתעצמות הכלכלית של גוש דן אחרי המטרו תחזיר את הכסף לבד לקופת המדינה"

פאנל ''משבר אמון עמוק במוסדות המדינה'', ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

"הפקידות בנויה על לא לומר את האמת לציבור"

בוועידת אמון וכלכלה של גלובס דנו בנושא של המחסור בשקיפות מצד אחד, ובקבלת החלטות איכותיות ומבוססות נתונים מצד שני ● עוד דנו בתרבות הארגונית הבעייתית במגזר הציבורי, עשיית מדיניות מבוססת ראיות בצורה מעוררת אמון ועל קבלת החלטות באמצעות נתונים

פרויקט אורות חנן של קבוצת אלדד פרי ברחובות / צילום: איל יצהר

"הסיפור של קבוצות הרכישה חוזר בגלל שהמחירים עולים"

קבוצות הרכישה למגורים ספגו בשנים האחרונות כמה מהלומות בדמות קבוצות שקרסו ● עם זאת, רבים עדיין בוחרים בחלופה הזו נוכח מחירי הדיור הגואים, והצעת החוק שנועדה להסדיר את התחום אינה מתקדמת

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

מטוס אל על / צילום: דני שדה

בדרך למפץ בענף התעופה? אל על במגעים למיזוג עם ארקיע

אל על בהודעה לבורסה: "מגעים לעסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע" ● הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

פאנל אסטרטגיות אמון בעסקים בוועידת אמון וכלכלה של גלובס / צילום: איל יצהר

יו"ר הבנק הדיגיטלי: "אחד הכשלים בישראל - חוסר אמון בעסקים ובממשלה"

שוקי אורן השתתף בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ואמר כי בהחלטות הממשלה יש לא פעם חוסר שקיפות, וכי תפקיד המנהיגות הוא לחנך את הציבור לאמון • עו"ד טלי הדרי, פרופימקס: "הסכם טוב הוא כזה שלא משתלם להפר אותו, ומאפשר להסיט משאבים מתביעות משפטיות להשקעה בהתייעלות"