גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאומי מצטרף לטרנד הלוגיסטי: יממן הקמת פרויקט ב-145 מיליון שקל

עלות ההשקעה הכוללת בפרויקט, שיוקם באבן יהודה בהובלת סופרין אחזקות, מוערכת ב-260 מיליון שקל ● אורי יוניסי, סמנכ"ל המשכנתאות בלאומי: "המגמה של הקמת קבוצות רכישה למרכזים לוגיסטיים נמצאת רק בראשיתה, וצפויה להתחזק בשנים הקרובות"

המרכז הלוגיסטי באבן יהודה / הדמיה: איוולב מדיה
המרכז הלוגיסטי באבן יהודה / הדמיה: איוולב מדיה

תחום המרכזים הלוגיסטיים (המרלו"גים) נהנה בתקופה האחרונה מביקושים גבוהים, הרבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה, שהגדילה את היקף הרכישות המקוונות מהארץ ומחו"ל, וחייבה חברות רבות לרכוש שטחי אחסון לסחורות שהן מספקות ללקוחותיהן. השיא הגיע בתחילת החודש, כשחברת אמות רכשה ב-1.52 מיליארד שקל את הפארק הלוגיסטי בצריפין, בסיומו של מכרז שעורר את זעמם של המתחרים האחרים בו.

לגלובס נודע כי גם בנק לאומי  רוצה לקחת חלק במגמה הצוברת תאוצה, וכי הוא יממן ב-145 מיליון שקל את הקמת המרכז הלוגיסטי (מרלו"ג) שמקדמת קבוצת הרכישה בהובלת חברת הנדל"ן סופרין אחזקות, יחד עם קבוצת הנדל"ן וייס, באזור התעשייה באבן יהודה. מדובר בקבוצת רכישה הכוללת 36 משקיעים, וההשקעה בפרויקט צפויה להסתכם בכ-240 מיליון שקל.

המרלו"ג, שהקמתו החלה בחודש שעבר וצפויה להסתיים בסוף 2023, יתפרס על כ-20 אלף מ"ר ויכלול שטחי מסחר, מלאכה וחניה. בלאומי מסבירים כי חלק מחברי הקבוצה הם בעלי עסקים שמעוניינים במרכזים לוגיסטיים לשימוש עצמי, וחלקם משקיעים שזיהו את פוטנציאל ההשקעה בהקמת מרכזים לוגיסטיים, וצפויים להשכיר את היחידות שבבעלותם.

צח צמח, מנהל ענף קבוצות רכישה בלאומי, הסביר בשיחה עם גלובס כי "עבור המשתתפים בקבוצת הרכישה הם אומנם נוטלים על עצמם את כל סיכוני הבנייה, אבל בהתאם גם צפויים ליהנות מרווחיות מסוימת, כפי שיזם היה נהנה אם היה בונה ומוכר את הנכס בתום הבנייה".

"פוטנציאל לרווחיות גבוהה מההערכות"

לדברי צמח, לאור הביקוש הגבוה למרלו"גים והפריחה של מכירות מרחוק בשנים האחרונות, הצפי הוא להמשך עליית מחירי המרלו"גים בשנים הקרובות, "כך שיש פוטנציאל לרווחיות גבוהה אף יותר מזו שמעריכים ביום הכניסה להשקעה".

לאומי אומנם לא התמקד בהשקעה במרלו"גים, אך עשה זאת כבר לפני שלוש שנים, אז מימן פרויקט אחר של קבוצת רכישה בהובלת סופרין-וייס. מדובר בפרויקט טכנו פארק חולון, שהוקם על-ידי קבוצת רכישה הכוללת 83 משקיעים, בהשקעה של כ-265 מיליון שקל, ולאומי מימן את הפרויקט בהיקף של 160 מיליון שקל. לאחרונה התקבל טופס 4 לפרויקט זה, שהיה הראשון בישראל של הקמת מרכז לוגיסטי על-ידי קבוצת רכישה.

אורי יוניסי, בנק לאומי / צילום: כפיר סיון

אורי יוניסי, סמנכ"ל המשכנתאות בלאומי, אמר: "להערכתנו, המגמה של הקמת קבוצות רכישה למרכזים לוגיסטיים נמצאת רק בראשיתה, וצפויה להתחזק בשנים הקרובות. בימים אלה אנו נמצאים במגעים למימון מספר עסקאות נוספות בתחום זה".

סופרין: מוותיקי תחום קבוצות הרכישה

סופרין אחזקות הוקמה בשנת 2009 על-ידי קלמן סופרין ושלושת בניו. סופרין הוא מוותיקי תחום קבוצות הרכישה בישראל, והוא ייסד בעבר (יחד עם נחשון קיויתי) את קבוצת ב.ס.ר. כיום מחזיקים בבעלות על סופרין אחזקות שניים מבניו, ליאון וצחי, בחלקים שווים. 

בחודש שעבר פרסמה סופרין טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונה (שמתעכבת בינתיים) ועל פי הערכות, בכוונת החברה לגייס בהנפקה סכום שנע בטווח של כ-50-70 מיליון שקל, לפי שווי חברה שינוע בטווח של כ-160-180 מיליון שקל לפני הכסף.

פעילותה של סופרין אחזקות, כפי שעולה מטיוטת התשקיף, מתרכזת בשלושה תחומים - קבוצות רכישה, נכסים מניבים (שעיקרם נרכשים כחלק מפעילות קבוצות הרכישה) וייזום נדל"ן - שבמסגרתו היא מפתחת בניינים, בעיקר בתחום ההתחדשות העירונית, ומוכרת אותם.

בסך הכול מציגה סופרין 32 פרויקטים שבהם הייתה ועדיין מעורבת, הכוללים יחד עם שותפים יותר מ-1,200 דירות, כ-527 אלף מ"ר שטחי מסחר ומשרדים וכ-44 אלף מ"ר שטחי לוגיסטיקה.

את הפרויקט באבן יהודה היא מקדמת כאמור בשיתוף קבוצת וייס, שבבעלות האחים יואל ורוני וייס והיזם רוני בן יוסף. הקבוצה עוסקת בייזום, ניהול והשבחה של נכסי נדל"ן בארץ ובעולם, ושתי הקבוצות כבר קידמו מספר פרויקטים משותפים, כמו ONYX בצומת סביון, והיו שותפות גם לפרויקט EAST&TLV שמקימה תדהר יחד עם רבוע כחול נדל"ן וחברות נוספות סמוך למחלף השלום בתל אביב.

מחאה בעקבות זכייתה של אמות

ההשקעה במרכזים לוגיסטיים הופכת כאמור לנפוצה יותר ויותר. בשבוע שעבר עלה כאמור התחום לכותרות סביב רכישת המתחם הלוגיסטי בצריפין שביצעה אמות בסכום של 1.52 מיליארד שקל, לאחר שזכתה במכרז שפרסמה החברה לניהול קופת התגמולים והפנסיה של עובדי הסוכנות היהודית. זכייתה של אמות במכרז עוררה את זעמה של חברת התיירות והנדל"ן איסתא, שהגיעה שנייה במכרז, שטענה כי היה ראוי להמשיך את ההתמחרות בין הצדדים, לאחר שהצעתה הייתה נמוכה ב-12 מיליון שקל בלבד מהצעתה של אמות.

באיסתא פנו לדירקטוריון של חברת ניהול קרנות הפנסיה בבקשה להבהרות, וגם משתתפים אחרים במכרז טענו כי היו שוקלים להגיש הצעה גבוהה יותר, שעשויה הייתה להגיע גם ל-1.55 מיליארד שקל, במקרה של התמחרות נוספת.

עם זאת, ברשות שוק ההון, הרגולטור המפקח על קרנות הפנסיה, לא יתערבו ככל הנראה בתוצאות המכרז, אך הרשות עשויה להטיל עיצומים על חברת ניהול הקרנות במקרה שיימצאו פגמים בהתנהלותה. ערב חג הסוכות הודיעה אמות כי גייסה כמחצית מהכסף למימון הרכישה בהנפקת אג"ח.

עבור אמות מדובר בפרויקט רביעי בתחום המרלו"גים בתקופה האחרונה. בחודש יוני האחרון היא רכשה 60% מקרקע של כ-40.5 דונם בבית שמש, בתמורה לסך של כ-53.5 מיליון שקל, מידי חברת י.ד.ע. מניבים בע"מ (מקבוצת ערן י.ד החזקות, שבבעלות האחים יפרח). לפני כן היא רכשה את המרכז הלוגיסטי של טבע באזור התעשייה חבל מודיעין, תמורת כ-450 מיליון שקל, וסיכמה על הקמת מרכז לוגיסטי במודיעין עבור שופרסל, בהשקעה מוערכת של כ-330 מיליון שקל.

אולם לא רק אמות משקיעה בתחום. חברת פוקס למשל הודיעה בחודש אוגוסט על כוונתה להקים מרכז עסקים בבית שמש, בעלות של יותר מחצי מיליארד שקל. המרכז יוקם בשיתוף עם מגה אור ומשפחת וייל, המחזיקות במשותף בקרקע של כ-140 דונמים בבית שמש.

שבועיים לפני כן הודיעו החברות דיפלומט ונכסי קיסריה כי חתמו על עסקת שכירות והקמה של מרכז לוגיסטי בשטח של כ-82 אלף מ"ר בפארק התעשייה קיסריה. בהקמת המבנה תשקיע החברה לנכסי קיסריה כ-340 מיליון שקל. דיפלומט צפויה להשקיע סכום של כ-270 מיליון שקל במערכות אוטומציה, מידוף וניהול מלאי חכמות. המבנה יושכר לחברת דיפלומט לתקופה של 20 שנה.

לאלו יש להוסיף את חברת מגה אור שמכרה נכס לוגיסטי במודיעין ליבואן הרכב רמי אונגר תמורת כ-470 מיליון שקל, בעסקה שנחשבה כשיא מבחינת התשואה הנמוכה (כ-5%) שבה מומש הנכס.

עוד כתבות

מטוס אל על / צילום: דני שדה

בדרך למפץ בענף התעופה? אל על במגעים למיזוג עם ארקיע

אל על בהודעה לבורסה: "מגעים לעסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע" ● הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר

אלונה בר און בשיחה עם אסף שגיא, מנכ''ל טיקטוק ישראל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל טיקטוק ישראל: "קו דק בין חופש ביטוי למניעת אלימות ופגיעה בקהילה. קשה לשרטט את הקו הזה"

מו"לית גלובס אלונה בר און ראיינה את אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, בוועידת אמון וכלכלה של גלובס ● שגיא: "בתעשייה שלנו - אינטרנט לשחקני קצה - כל יום מקבלים את האמון מחדש מהמשתמשים. אם נשבור את האמון, סיכוי טוב שלא נהיה לא בטווח קצר ולא בטווח ארוך"

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

יוג'ין קנדל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

יוג'ין קנדל: "יש קורלציה בין אמון לתוצאות כלכליות. ישראל לא נמצאת במקום גבוה"

קנדל, יו"ר המכון למדיניות ומחקר מבית סטארט אפ ניישן סנטרל, מסביר בוועידת אמון וכלכלה של גלובס, כי אמון זה משהו מאד אמורפי אך "מעילה באמון משולה לשריפת בניין", ולממשלה יש חלק בלהבהיר זאת לאנשים

חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76

המחיר עלה: גזית גלוב תשלם 376 מיליון אירו לבעלי מניות המיעוט באטריום

העלתה ב-8.4% את מחיר הצעת הרכש לחברה הבת, המפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה ● המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית

 

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

פקח חניה - רושם דו''ח / צילום: עינת לברון

בקרוב אתם תשלמו הרבה יותר על חניה. כל מה שאתם צריכים לדעת על רפורמת החניה העירונית

ביטול תקרת המחיר על חניה בכחול לבן והגבלת האזורים החינמיים לקרבה לאזור המגורים: ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את רפורמת החניה העירונית ● השינוי יחול משנת 2024 והמניעים העיקריים הם הפחתת הפקקים וזיהום האוויר בערים הגדולות ● כמה זה יעלה לכם ולאן יגיע הכסף? גלובס עושה סדר

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

משרדי פייסבוק בדבלין. רגולציה, אם תגיע, תהיה בגדר מעט מדי, מאוחר מדי / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

מפייסבוק ועד NSO: התאגידים מתחננים לרגולציה ולמדינות נגמר הכוח

ברחבי העולם קמה דרישה מצד חברות הטכנולוגיה להחלת רגולציה עליהן • תאגידי ענק כמו פייסבוק וגוגל מודעים לכוחם, והם מנהלים דיון נוקב עם פוליטיקאים וגופים ממשלתיים בכל מדינה ומדינה - הגיע הזמן להסדיר את התחום, ואולי אפילו להקים גוף בין מדינתי שייצג אותם

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

חדר עבודה וירטואלי של פייסבוק / צילום: פייסבוק

פייסבוק מכריזה על תוכנית גיוס עובדים שאפתנית באירופה - וגם בתל אביב

פייסבוק הודיעה כי היא מתכננת "ליצור כ-10,000 הזדמנויות תעסוקתיות חדשות באיחוד האירופי במהלך חמש השנים הקרובו, ● במקביל, מרכז המחקר והפיתוח של פייסבוק בתל אביב ממשיך לגייס עובדים ל-250 משרות פתוחות

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

שקרים רבים מתפרסמים ברבים, ומוצגים כאמת / אילוסטרציה: Shutterstock

מלחמת חורמה: יש להוקיע אנשי ציבור שמשתמשים בפייק ניוז

השימוש בפייק ניוז הפך לנפוץ, וצריך להילחם בתופעה רווחת והרסנית זו • אם יידע מנהיג ציבור כי התקשורת תבדוק היטב כל אמירה עובדתית שלו ולא תהסס להוקיע אותו ברבים אם ייתפס בדבר שקר, תוך "ביושו" עקב כך, יש לקוות כי ייזהר מאוד בטרם ישקר

פרויקט אורות חנן של קבוצת אלדד פרי ברחובות / צילום: איל יצהר

"הסיפור של קבוצות הרכישה חוזר בגלל שהמחירים עולים"

קבוצות הרכישה למגורים ספגו בשנים האחרונות כמה מהלומות בדמות קבוצות שקרסו ● עם זאת, רבים עדיין בוחרים בחלופה הזו נוכח מחירי הדיור הגואים, והצעת החוק שנועדה להסדיר את התחום אינה מתקדמת

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

מטרו. רשות הצעת החוק תוציא לדרך את רשות המטרו / אילוסטרציה: אייל פישר

חוק המטרו אושר להצבעה סופית בכנסת: התושבים יסבסדו את עלויות העתק

בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת התחתית בגוש דן ישלמו "מס מטרו" מיוחד ● היטלי ומסי ההשבחה יגיעו לכ-75% מעליית ערך הנכס, למימון פרויקט התשתית היקר בתולדות המדינה, שעלותו עלולה לצמוח לרבע טריליון שקל ● חלק מחברי הכנסת התנגדו להטלת המס: "ההתעצמות הכלכלית של גוש דן אחרי המטרו תחזיר את הכסף לבד לקופת המדינה"