גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בת"א: מימון ישיר ואלקטרה זינקו, אפולו מחקה 5%

יום המסחר הסתיים ב-14:30 בעקבות חול המועד ● דלק קידוחים תחלק רווחים בהיקף של 100 מיליון דולר לאחר מכירת החזקותיה במאגר תמר ● הפד הותיר את הריבית בארה"ב על כנה ורמז: צמצום רכישות האג"ח עשוי לקרות כבר בנובמבר

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

14:30

יום המסחר המקוצר בתל אביב הסתיים בעליות שערים, כאשר מדד ת"א 35 התחזק ב-0.6%, ת"א 125 עלה ב-0.7% ות"א 90 התקדם 0.9%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל, מחזור גבוה יחסית ליום הקצר.

בנק לאומי , שדיווח על מכירת זרוע הבנקאות האמריקאית שלו לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר, ריכז את המחזור הגבוה ביותר בשוק היום, אך המניה עלתה ב-0.2% בלבד. הפועלים  ירד ב-0.3%, הבינלאומי  התחזק ב-1.5%.

מדד הנפט וגז רשם עלייה גבוהה יחסית של 2.6%, בהובלת דלק קידוחים , קבוצת דלק , רציו  וישראמקו .

עליות יפות נצפו היום אצל מימון ישיר  שעלתה ב-5.8%, אלקטרה  שהוסיפה כמעט 5%, נאייקס , מיטרוניקס , טקטונה , אסאר אקורד , טופ גאם , מאפיות אנג'ל , אריקה כרמל  ועוד.

מנגד, אפולו פאוור  מחקה 5% משוויה ועוד ירידות בולטות נרשמו אצל בלייד ריינג'ר , רבוע נדלן , דניה סיבוס , אשטרום , ראדא  וג'נסל .

13:05

העליות בת"א נמשכות. מדד הנפט מתחזק כאשר דלק קידוחים  קופצת 4.7% לאחר שדיווחה מוקדם יותר על חלוקת דיבידנד בהיקף של 100 מיליון דולר. קבוצת דלק  מסתפקת בעלייה של 3.3%.

המחזור עד כה, כשעה וחצי לפני תום יום המסחר המקוצר (בעקבות חול המועד), מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל.

קבוצת קליין דיווחה כי היא השלימה מכירת זכויות בנכס בפנסליבניה (כ-45%) ברווח של כ-8.5 מיליון דולר, וכן ייווצר לחברה תזרים חיובי של כ2.5 מיליון דולר.

11:15

עליות השערים בתל אביב נמשכות, אם כי בשיעורים נמוכים יותר. מדד ת"א 35 עולה ב-0.3%, ת"א 90 ב-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-790 מיליון שקל.

מדד הבנקים משיל כמעט 0.3% בניגוד למגמה, כשאת הירידות מובילים דיסקונט  ומזרחי טפחות . הבינלאומי  דווקא מתחזק ב-0.8%. גם מדד הביטוח נחלש, בין השאר לאור ירידות חדות של אנליסט  וגיבוי אחזקות .

איירובוטיקס , שהחלה להיסחר בבורסה המקומית אתמול, מטפסת מעל 5%, אוגווינד עולה ב-6% לאחר שדיווחה על השלמת מערכת שלה בקיבוץ יהל (ראו דיווח קודם), מטריסלף  ומאפיות אנג'ל  עולות בשיעור דומה, אלרוב נדל"ן  מתחזקת ב-4.7% ואורמד  ב-3.6%.

טאואר  ממשיכה להוביל את מדד ת"א 35, ואחריה אלקטרה , לייבפרסון , נייס  וביג . בתחתית המדד נמצאות אשטרום  שמאבדת 1.6% והפניקס  שיורדת 1.5%. 

10:03

המסחר בתל אביב נפתח במגמה חיובית, עם עליות של כ-0.5% במדדים המובילים. 

עליות חדות נרשמות במניית מאפיות אנג'ל (אנגל שלמה ) ובחברת ביונ תלת מימד , על אף שהשתיים לא פירסמו עדכונים חדשים. בפסגת מדד ת"א 35 נמצאת טאואר  עם עלייה של 3.3%, אחריה לייבפרסון , נייס , מיטרוניקס  ואלקטרה .

אוגווינד  דיווחה שהושלמה הקמת מערכת AirBattery בקיבוץ יהל והחברה ביצעה הרצה לקראת הפעלתה המלאה. למערכת יכולת אגירה של כ-1,000 קוט"ש. להערכת החברה, שלב ההרצה לקראת הפעלתה המלאה של המערכת צפוי להסתיים עד סוף השנה. המערכת הוקמה במסגרת הסכם שיתוף פעולה בין החברה לאגודה שיתופית מקיבוץ יהל ושותפות בין הקיבוץ לבין קבוצת דוראל אנרגיה. לאחר הפעלתה המלאה בכוונת הצדדים לחבר את המערכת לצורך אספקת חשמל לצריכה עצמית עבור מספר צרכני קצה שבגבולות הקיבוץ. 

מטריקס  קיבלה המלצת "קנייה" מקולמקס שוקי הון. האנליסט הראשי ד"ר רון אייכל מסביר כי הכנסות החברה ברבעון השני צמחו ב-24.3% ביחס לרבעון המקביל והרווח הנקי צמח ב-31.5%. כמו כן, מתחילת השנה, החברה חילקה דיבידנד של 114 מיליון שקל. "טכנית לשבוע הקרוב, המניה נסחרת במגמה חיובית כאשר רוב המדדים חיוביים לגבי המניה" ציין, והוסיף כי "חשוב להתבונן בסיכון הסיסטמטי לשוק כולו. עלינו להבין האם ברמת המאקרו של שוק המניות, אנו עומדים בפתחו של תיקון מהותי במחירי המניות שעשוי להוריד גם את מחיר מניית מטריקס".

9:35

דלק קידוחים  דיווחה על החלטת הדירקטוריון לאשר חלוקת רווחים בהיקף של 100 מיליון דולר, בהמשך לתוצאות הרבעון הראשון והשני שבהם רשמה שיאי מכירות ורווחים, ובהמשך להסכם שנחתם לאחרונה עם מובדאלה פטרוליום למכירת אחזקות דלק קידוחים (22%) במאגר תמר.

8:53

אלביט מערכות  מעדכנת כי החברה הבת שלה בארה"ב זכתה בחוזה בסך 54 מיליון דולר עבור אספקת מערכות ראיית לילה דו-עיניות מתקדמות לצבא היבשה של ארה"ב. המערכות יסופקו עד פברואר 2023.

7:40

1. צפי לפתיחה ירוקה

יום המסחר בבורסה המקומית ככל הנראה ייפתח בעליות שערים, במקביל למתרחש באסיה ובחוזים העתידיים. בשל חול המועד, יום המסחר יהיה מקוצר והבורסה תיסגר ב-14:30.

אתמול ננעלו המדדים בירידות, כאשר ת"א 35 נסוג בכ-0.8% ות"א 90 רשם ירידה של כ-0.3%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.26 מיליארד שקל.

2. הפד רומז: טייפרינג בנובמבר

הבנק המרכזי האמריקאי (הפדרל ריזרב) עדכן אמש כי הריבית בארה"ב תישאר ללא שינוי בשיעור של 0.25%. יחד עם זאת, רוב חברי הוועדה צופים כעת העלאת ריבית ראשונה בשנת 2022.

כמו כן, בתום ישיבה בת יומיים, חברי ועדת השוק הפתוח פרסמו החלטתם באשר לצמצום (Tapering) תוכנית רכישות האג"ח החודשיות. יו"ר הפד, ג'רום פאוול, אמר במסיבת העיתונאים לאחר ההכרזה כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל לצמצם את רכישות הנכסים כבר בנובמבר ולהשלים את התהליך עד אמצע 2022. פאוול אמר לעיתונאים כי החמרת מדיניות "עשויה להגיע כבר בפגישה הבאה" (2-3 בנובמבר).

הפד רוכש כיום נכסים בשווי 120 מיליארד דולר מדי חודש - 80 מיליארד דולר בניירות ערך באוצר ו-40 מיליארד דולר בניירות ערך בגיבוי משכנתאות.


3. פערים מעורבים לדואליות

המניות הדואליות שבו מוול סטריט עם פערי ארביטראז' מעורבים, כאשר המרכזיות שבהן צפויות לעלות ולתמוך במדד ת"א 35. טאואר  תתחזק לאחר שרשמה פער חיובי של 3%, וגם נייס , לייבפרסון  ונובה  עם פער של יותר מ-1%.

מנגד, טבע  צפויה לאבד גובה הבוקר לאחר ששבה עם פער שלילי של 1.9%. גם אופקו הלת'  ופריגו  רשמו פערים שליליים.

4. מחירי הנפט טיפסו לאור התאוששות הביקושים בארה"ב

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד ב-3.48 מיליון חביות, לעומת צפי של 2.44 מיליון חביות. הנתון מעיד על התאוששות במשק האמריקאי ועל חזרת הביקושים לדלק. בשבוע הקודם ירד המלאי ב-6.4 מיליון חביות, נתון חריג יחסית שהיה מעל הצפי.

מחירי הנפט הגולמי טיפסו לאחר פרסום הנתונים, כאשר הנפט האמריקאי חצה את רף ה-72 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט נסחר תמורת בדיוק ארבעה דולרים יותר: 76.3 דולר לחבית.

5. עליות באסיה ובחוזים; גם הביטקוין מתרומם

המסחר באסיה מתנהל במגמה חיובית, עם עליות שערים ברוב הבורסות ביבשת. בטוקיו לא מתקיים מסחר הבוקר בעקבות חג במדינה.

אוורגרנד הסינית מטפסת מעל 10% הבוקר, לאחר מספר ימים של ירידות חדות. 

גם בשוק הקריפטו נרשמת התאוששות הבוקר, כאשר הביטקוין עולה ב-5% לרמה של 44.2 אלף דולר, והאת'ר עולה ב-8% ונסחר סביב 3,120 דולר. מטבע הסולנה מזנק ב-16% בהשוואה לאתמול וממריא ל-149 דולר ליחידה.

עוד כתבות

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

"ליברמן הצליח לבטל את סבסוד המעונות לחרדים, ועל הדרך גם לכל שאר המדינה"

זרוע העבודה במשרד הכלכלה לא פתחה את האפשרות להגשת בקשות לסבסוד מעונות היום לזכאים, אף ששנת הלימודים נפתחה כבר בספטמבר ● הסיבה לעיכוב היא שינוי הקריטריונים לזכאות, שייכנס לתוקף רק ב-1 בנובמבר ● משמעות העיכוב היא שחלק מהזכאים נדרשים לשלם עבור הגנים מחיר מלא עד שיאושרו ורק אז יזכו להחזר רטרואקטיבי

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

נטו חושפת בוננזה של בשר בהכשר מהודר: מניב רווח של 52 מיליון שקל בשנה

רוכשת את חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל ● המיזם מניב הכנסות של 690 מיליון שקל בשנה

קטרים וקרונות חשמליים. יורשו להיכנס למוסך? / צילום: רכבת ישראל

דרישה לתוספות שכר של אלפי שקלים והגנה מפיטורים: הקרב ברכבת חוזר, על חשבונכם

מזה תקופה שמתנהל מו"מ על תנאי העובדים ברכבת ישראל, על רקע פרויקט החישמול הגרנדיוזי שלה בעלות של מיליארדים ● לאור חוסר הסכמות, בין היתר על תוספות שכר, הורה הוועד לעכב עבודות הרצה והכנה ● בניסיון להחזיר את העובדים לעבודה ולנסות לעמוד בלוחות הזמנים, ההנהלה פנתה לבית הדין לעבודה

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אולם בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

אלחנן רוזנהיים, מנכ''ל פרופימקס, ואלונה בר און, יו''ר גלובס, בוועידת האמון / צילום: איל יצהר

שומרים על האמון, ומה הקשר האקולוגי בין יין לקפה?

בכירי המשק השתתפו בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ● כבר יצא לכם לשתות יין שעבר דישון בקומפוסט של קפסולות קפה? וגם: צה"ל רכש מאות מכשירי טייטו עבור אזרחים חולי קורונה ● אירועים ומינויים

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף

אלונה בר און בשיחה עם אסף שגיא, מנכ''ל טיקטוק ישראל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל טיקטוק ישראל: "קו דק בין חופש ביטוי למניעת אלימות ופגיעה בקהילה. קשה לשרטט את הקו הזה"

מו"לית גלובס אלונה בר און ראיינה את אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, בוועידת אמון וכלכלה של גלובס ● שגיא: "בתעשייה שלנו - אינטרנט לשחקני קצה - כל יום מקבלים את האמון מחדש מהמשתמשים. אם נשבור את האמון, סיכוי טוב שלא נהיה לא בטווח קצר ולא בטווח ארוך"

יוג'ין קנדל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

יוג'ין קנדל: "יש קורלציה בין אמון לתוצאות כלכליות. ישראל לא נמצאת במקום גבוה"

קנדל, יו"ר המכון למדיניות ומחקר מבית סטארט אפ ניישן סנטרל, מסביר בוועידת אמון וכלכלה של גלובס, כי אמון זה משהו מאד אמורפי אך "מעילה באמון משולה לשריפת בניין", ולממשלה יש חלק בלהבהיר זאת לאנשים

שקרים רבים מתפרסמים ברבים, ומוצגים כאמת / אילוסטרציה: Shutterstock

מלחמת חורמה: יש להוקיע אנשי ציבור שמשתמשים בפייק ניוז

השימוש בפייק ניוז הפך לנפוץ, וצריך להילחם בתופעה רווחת והרסנית זו • אם יידע מנהיג ציבור כי התקשורת תבדוק היטב כל אמירה עובדתית שלו ולא תהסס להוקיע אותו ברבים אם ייתפס בדבר שקר, תוך "ביושו" עקב כך, יש לקוות כי ייזהר מאוד בטרם ישקר

נדל''ן במיסיסיפי / צילום: Shutterstock

חשבתם ששוק הדיור הישראלי בוער? בארה"ב המחירים זינקו השנה ב-20%

זינוק של 12% בשלושה חודשים: יותר מעשור עבר מאז שישראל ראתה עלייה כזו במחירי הדיור ● אבל כשמסתכלים על התמונה הגלובלית, בהינתן משבר הקורונה, המצב בארץ לא חריג במיוחד ● בינתיים, במקום פתרונות קונקרטיים, שרי הממשלה ממשיכים לתת פרשנויות שרק מוסיפות עוד שמן למדורה של שוק הנדל"ן

תעודת כשרות / צילום: Shutterstock

רפורמת הכשרות המתגבשת: האם היא תייקר את העלויות?

מתנגדי הרפורמה מכנים אותה "מתווה הפרטת הכשרות" וטוענים כי היא תייקר את הכשרות בישראל ● במשרד האוצר טוענים טענה הפוכה לחלוטין

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%