גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקסם של דרום קוריאה: איך ארץ אחת מן הפרוורים רוכבת על גל גואה

סדרה קוריאנית כובשת את נטפליקס, העניין באוכל קוריאני גובר ומיליונים בכל העולם לומדים את השפה ● איך ארץ אחת מן הפרוורים רוכבת על גל גואה

בונג ג'ון-הו, במאי ׳פרזיטים׳ / צילום: Associated Press, Richard Shotwell
בונג ג'ון-הו, במאי ׳פרזיטים׳ / צילום: Associated Press, Richard Shotwell

"הצלחה" ריצדה בתחילת החודש על המסך לפחות פעמיים. פעם אחת היא שימשה לתיאור האפקטיביות הגוברת של האקרים רוסיים במערכות מחשבים אמריקאיות. בפעם השניה היא תיארה את "הגל הקוריאני": היצוא המתרחב של תרבות דרום קוריאנית אל המערב.

איזה הבדל. בדיוק 30 שנה לאחר התמוטטות הקומוניזם הסובייטי, מדינת המשטרה של ולדימיר פוטין מוסיפה לתבוע לעצמה מקום תחת השמש באמצעות חתרנות אלימה, נסיונות בלתי פוסקים להזיק, לגנוב, לרמות. כמה מכם נסעו בזמן האחרון במכונית מתוצרת רוסיה, או השתמשו בטלפון חכם רוסי, או כיבסו, או אפו, או חיממו במכשיר חשמלי מתוצרת רוסיה?

קצת יותר מ-30 שנה חלפו מאז קמה דמוקרטיה בדרום קוריאה; כמעט 70 שנה חלפו מאז הסתיימה המלחמה ההרסנית, שהפגישה את ארה"ב ואת סין על אדמת קוריאה, והותירה עיי הריסות. תראו מה היטיבה הארץ הזו, שאינה מבורכת בפרומיל אחד מעושרה הטבעי של רוסיה, עם קצת יותר משליש אוכלוסייתה.

משחק הדיונון - הגרסה הלא מצוזנרת: המציאות שמאחורי הסדרה המדוברת

500 שנה ב-50

במרוצת השנים, התפעלותנו מדרום קוריאה השתנתה. קריאות ההשתאות פינו מקום להערכה מפוכחת. אבל מפעם לפעם, הדיוק ההיסטורי מצדיק קריאות השתאות, גם אם הן כרוכות במיחזור של קלישאות שחוקות יחסית, כמו זו המזכירה לנו שב-1957 ההכנסה השנתית לגולגולת בדרום קוריאה ובגאנה היו זהות, 490 דולר.

אין לנו שום דבר נגד גאנה, אדרבא היא אחד מסיפורי ההצלחה של אפריקה, ואחת הדמוקרטיות המעטות ביבשת. אבל לפני 60 שנה היא ודרום קוריאה עמדו על אותה מדרגה. בשנה שעברה, כלכלת דרום קוריאה הייתה ה-12 בגודלה בעולם, עם תמ"ג של 1.6 טריליון דולר והכנסה שנתית לגולגולת של 31,000 דולר (51 מיליון בני אדם); בעוד גאנה הייתה במקום ה-73, עם תמ"ג של 65 מיליארד דולר והכנסה שנתית לגולגולת של 2,200 דולר (27 מיליון בני אדם). 

דרום קוריאה גמאה מרחק של 500 שנה ב-50. קיצורי הדרך שלה לא היו תמיד מרשימים. היו לה דיקטטורים מרושעים, שדיכאו זכויות אדם בתיאבון מיוחד. הצלחתה הכלכלית נולדה מן הדיכוי הזה, שיצר יחסים מגונים של הון-שלטון, והניח את היסוד לאי-צדק חברתי. אבל תראו איפה היא היום.

הצלחתה להסמיך דמוקרטיה רעשנית, עם חילופי שלטון שגרתיים, להתקדמות טכנולוגית פנומנלית היא לא רק מקור של השראה, אלא גם מקור לתקווה. עצם קיומה ושגשוגה הם קריאת תיגר על הדגם הסמכותני של סין, זה המניח קשר הכרחי בין הצלחה כלכלית לשלילת החרויות.

לדגדג את החושים

כאן אנחנו מתעניינים ב"כוח הרך" של דרום קוריאה, זה הנובע מהצלחתה הגוברת לדגדג את החושים. על מה אני מדבר אם לא על "משחק הדיונון", המסנוור עכשיו מאות מיליונים (מס' 1 ברשימת נטפליקס ב-90 ארצות), ומתפתח לממדי "הסדרה הגדולה ביותר שלנו מאז ומעולם", כדברי טד סרנדוס, המנכ"ל המשותף של נטפליקס. הציצו נא בעמוד ה-K-dramas של ענקית הסטרימינג. ספרתי יותר ממאה, לפני שהתחלתי להתבלבל.

רוב ה-K-dramas ראויות כנראה לסיווג של אופרות סבון, אבל לא כולן. גם אופרות הסבון כוללות מסרים חברתיים, שאוזניים מערביות ולא-מערביות כרויות להם.

סרט קוריאני, "פרזיטים", היה הלא-אנגלי הראשון מאז ומעולם שקיבל את האוסקר ב-2019, מה שהניב התפרצות פומבית של הנשיא דאז דונלד טראמפ. "מה זה לעזאזל?", הוא שאל קהל מעריצים בעצרת פוליטית. "יש לנו די בעיות עם דרום קוריאה, עם סחר. נוסף על זה הם נותנים להם את 'הסרט הטוב ביותר' של השנה?". דרום קוריאה היא בעלת ברית צבאית ואסטרטגית של ארה"ב. אבל שנאה מיוחדת שמורה אצל טראמפ כמעט לכל בעלות בריתה של ארה"ב. הצלחותיהן תמיד חשודות בעיניו.

הנהלת המפלגה הדמוקרטית לגלגה אז: צפייה בסרט "מחייבת שעתיים של קריאת כתוביות", ומה הפלא שהנשיא הלא-ספרותי אינו מתלהב. האמת היא שרוב האמריקאים שונאים כתוביות (לפי סקר אחד, 59% מעדיפים דיבוב). חלק מן הדרמות הקוריאניות מדובבות, אבל חלקן מצריכות קריאה. במאי "פרזיטים" הכיר בבעיה הזו בדברי התודה שלו, אבל הביע בטחון שיהיה אפשר להתגבר על "המכשול בגובה אינץ'", הלוא הן האותיות בתחתית המסך. (אגב, לכיתוביות בדרמות הקוריאניות יצאו מוניטין לא טובים. "הן כל כך רעות", מצייצת פודקסטרית דו-לשונית, "עד שלא נשאר כלום מן המקור").

בשבוע שעבר, עורכי מילון אוקספורד, מן האורים והתומים של הלשון האנגלית, הודיעו כי הם מוסיפים 26 מלים קוריאניות ללקסיקון שלהם. כמעט כולן נוגעות לאוכל ולתרבות עממית. אבל אחת מהן מאפיינת את התופעה כולה, "האליוּ", המתורגמת לעתים קרובות כ"הגל הקוריאני".

הגל הזה פורץ את הסכרים. חוץ מן העניין האקזוטי הגואה באוכל קוריאני וההתפעמות מסודות החיים הקוריאניים ("נונצ'י"), מיליונים התחילו ללמוד קוריאנית. מספרם עלה בשנה האחרונה בארה"ב ב-40%; בבריטניה ב-78%. ממשלת הודו הוסיפה את הקוריאנית לשבע הלשונות הזרות בתכנית הלימודים הרשמית.

פרופסור באוניברסיטת פורדהם בניו יורק אומר, כי קוריאנית יכולה לעזור "להתבונן בעולם דרך פריזמה אחרת, ולהרחיב את עולם המחשבות והרעיונות".

למה דווקא קוריאנית? אולי מפני שהיא כל כך שונה; אולי מפני שדובריה (לפחות בדרום) אינם מכוונים טילים היפר-סוניים לעומתך. יתכן ש"כוח רך" אולי אינו מספיק בעולם שבו דיקטטורים נותנים את הטון. אבל אין זה מן הנמנע שדרום קוריאה מציגה נוסחה חלופית של תן-וקח ביחסים הבין לאומיים.

עוד כתבות

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

קצא"א: השרה ומנכ"לית המשרד להגנת הסביבה משחירות את שמנו

לדברי היו"ר ארז כלפון, השתיים "מטעות את הציבור" כשהן טוענות בראיונות ובהתבטאויות שונות שקצא"א הסתירה מהמשרד את דבר קיומו של הסכם רד-מד והוא דורש שהן יחזרו בהן פומבית ● המשרד להגנת הסביבה: "המשרד לא עודכן מראש על כוונת קצא"א להגדלת פעילות דרמטית בנמל אילת"

אריאלה עזריה ברקוביץ / צילום: גיא ברקוביץ

"הקורונה סייעה לי לפרוץ את גבולות הארץ ואני מתחילה לעצב בית גם בחו"ל"

אריאלה עזריה ברקוביץ, בת 55 ● נשואה+4 ● מעצבת הפנים ● "ההתמודדות עם עמידה בתקציב, האסתטיות, הטכנולוגיות והחוקיות של כל פרויקט לגופו, הופכים את הפרויקט להצלחה"

מקומות עבודה בכל רחבי ארה''ב מחפשים עובדים / צילום: Associated Press

חצי הכוס המלאה וחצי הכוס הריקה של ג'ו ביידן

שיעור בפוליטיקה של סטטיסטיקה: איך נתוני תעסוקה מצליחים להגיד דבר והיפוכו, ואיך יקרא אותם נגיד הבנק המרכזי בהתקרב ההחלטה על העלאת הריבית ● וגם, האם תיפול תקרת החוב הפדרלית (לא, אבל למה לא לנסות)

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

אירוע הדבקה המוני בנורווגיה מרמז כי אומיקרון אכן מדבק יותר

חולה אחד בוריאנט אומיקרון אחראי להדבקה של 60 איש בנורווגיה, כולם מחוסנים פעמיים, ונבדקו בבדיקה מהירה לפני האירוע ● בינתיים לכל הנבדקים תסמינים קלים ולא נרשמו אשפוזים, אך הם כולם צעירים - כך שאין בכך עדות בהכרח לנזק שהווריאנט הזה יכול לעשות בקהל מבוגר יותר

מערכות סולאריות של חברת סולאראדג’ / צילום: אתר החברה

"דרכון זר" ותשואה של 1,600% מההנפקה הובילו את סולאראדג' למדד הדגל האמריקאי

עם שווי של 16.1 מיליארד דולר מצטרפת החברה הסולארית למדד S&P 500, הכולל את 500 החברות הנסחרות הגדולות בארה"ב ● סולאראדג' הוקמה על-ידי יזמים ישראלים, ומטה החברה שוכן בהרצליה, אך חוקית היא רשומה כאמריקאית

מוצרי בן אנד ג'ריס / צילום: Shutterstock, Arne Beruldsen

פרשת בן אנד ג'ריס: גובר הלחץ בארה"ב על חברת יוניליוור לשנות גישה

הצעדים הכלכליים הראשונים נגד החברה היו משיכת השקעות של שבע מדינות בארה"ב מהמניה של יוניליוור ● עוד כעשרים מדינות הודיעו שהן שוקלות צעדים דומים ● במכתב שנשלח בימים האחרונים למנכ"ל יוניליוור העולמית נכתב: "לא רק שישראל היא אחת מבנות הברית הקרובות והאמינות ביותר של מדינתנו, אלא שהיא גם האומה הדמוקרטית היחידה באזור" ● מאז תחילת הפרשה ביולי ירדה מניית החברה בכ-12%

הנפקת סימילרווב בבורסה בניו יורק / צילום: NYSE

נובמבר שלילי לישראליות בארה"ב: מי החברות שבכל זאת בלטו לטובה?

מדד גלובס-פרומתאוס, שעוקב אחרי החברות הישראליות שנסחרות בוול סטריט, ירד בנובמבר ב-ב־7.6% ● חברות הביומד איבדו גובה גם בת"א וגם בנאסד"ק, אך ביונד אייר הצליחה לבלוט עם עלייה של 41% ● חברת הטכנולוגיה אינוויז גם סיימה את החודש בעליות גבוהות ● ומה צופים במחלקת המחקר של פרומתאוס לסימילרווב?

אבי לוי / צילום: איל יצהר

מחזירים את ההשקעה: דלק ישראל תחלק לבעליה דיבידנד של 150 מיליון שקל

החלוקה תתבצע בעקבות החלטת בית המשפט לאשר את בקשת החברה לביצוע החלוקה בתוך שישה חודשים ממועד ההחלטה ● הדיבידנד יתחלק בין שלושת בעלי המניות בחברה: אבי לוי, אורי מנצור וקבוצת דלק

משפחת גת-טובול. רעות, אוריאן, נגה ואחינועם / צילום: איל מרגולין

"לילדות יש חשיבה כלכלית שמרנית. הן לא קיבלו את זה מאיתנו": משפחות ישראליות מדברות על כסף

כמה דמי כיס הילדים מקבלים, איך לומדים לחסוך, על מה מעודדים אותם להוציא ואיפה עוברים הקווים האדומים? ● ארבע משפחות מספרות בגילוי לב על תפיסת החינוך הפיננסי שלהן ● פרויקט מיוחד על כסף וחיסכון להורים וגם לילדים

בניין HSBC במנהטן / צילום: Shutterstock, Roman Tiraspolsky

כמעט פי שלוש ב-10 שנים: נכסים ובניין מוכרת את מגדל HSBC ב-855 מיליון דולר

הבניין בניו יורק, שנרכש במחיר ששיקף את המשבר הפיננסי העולמי, נמכר כעת לחברת השקעות אמריקאית, בעסקה שתניב לנכסים ובניין תזרים של 1.1 מיליארד שקל ● מימוש נוסף לחברה בת"א - מוכרת את "בית נכסים" לאזורים ודלק נכסים תמורת 390 מיליון שקל

מה אפשר לקנות ב־2.2 מיליון שקל בעמק יזרעאל / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות בעמק יזרעאל ב-2.2 מיליון שקל?

קוטג' בן 6 חדרים בעפולה או בכפר תבור, 5 חדרים בנוף הגליל, דו-משפחתי ברמת ישי

נוסעים ממתינים לטיסה לניו יורק / צילום: Associated Press, Christophe Ena

האומיקרון מוביל להחמרת ההגבלות על הטסים: ארה"ב דורשת בדיקה שנעשית יום לפני הטיסה

עד כה נדרשו הנכנסים לארה"ב להציג בדיקה שנעשתה בטווח של 72 שעות לפני טיסה, אולם הטווח קוצר ליום אחד ● גם בריטניה, צרפת וקפריסין מחמירות את תנאי הכניסה ● בארץ פועלים אחרת: בשעה שמדינות מחליטות לחייב הצגת בדיקות מהנכנסים אליהן, ישראל הציגה גישה מחמירה כשהיא לא מאפשרת כניסה של תיירים כלל, למעט באישור מיוחד

מיכל ממותג של חברת גדות / צילום: מירב רביב

מכה לחנ"י: המכרז על אחסון התבואה של ישראל חוזר לנקודת ההתחלה

ביהמ"ש ביטל את הזכיה של חברת גדות במכרז של נמלי ישראל להפעלת מתקני אחסון התבואה הגדולים במדינה, אחרי 70 שנה בהן שלטה ממגורות דגון ● זאת, בשל אי עמידתה בתנאי המכרז - הן לגבי הניסיון המקצועי הנדרש והיותה יבואנית תבואות שהשתתפותה אסורה במכרז

מתחם אירוח של סלינה בליסבון / צילום: MagdalenaBodzioch

סלינה צופה צמיחה מהירה בעתיד, אך מדווחת על הפסדים עצומים בהווה

הדוחות הכספיים של רשת מתחמי האירוח הגלובלית חושפים ירידה חדה בהכנסותיה בשנת 2020, והפסד מצרפי של כמעט רבע מיליארד דולר בשנתיים ● החברה צופה התאוששות מלאה ממשבר הקורונה ב-2023, אך אינה מספקת תחזית בנוגע לשורת הרווח הנקי

תומר ראב''ד, מנכ''ל קבוצת ביקום / צילום: איל יצהר

בי קום הרחיבה את סדרת אג"ח ו' והבטיחה גיוס של 475 מיליון שקל

בי קומיוניקיישיינס, בעלת השליטה בבזק (26.7%), תשתמש בתמורת ההנפקה לפדיון חלקי מוקדם אגרות החוב מסדרה ג' של החברה ● המחיר שנקבע במכרז המוסדי עומד על 1.007 שקל לכל 1 שקל ערך נקוב של אג"ח ו'

רון אבידן, מנכ''ל אזורים / צילום: תמר מצפי

דלק נכסים ואזורים רוכשות 3.87 דונם ברחוב המסגר בתל אביב

הרוכשות ישלמו 390 מיליון שקל עבור השטח, וינסו להגדיל את זכויות הבנייה במתחם ל-50 אלף מ"ר במקום 37 אלף מ"ר שמאושרים כיום ● המוכרת, דסק"ש, הודיעה היום (א') גם על מכירת מגדל במנהטן, ניו יורק, תמורת 1.1 מיליארד שקל

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

תקציב הביטחון של ארה"ב מתעכב בגלל ויכוחים על האויגורים ונורד סטרים 2

הצעת החוק להרשאות הביטחון הלאומי כוללת העלאות שכר לחיילים וכסף לבנייה צבאית, ולרכישת ספינות ומטוסים

בנין הכנסת / צילום: יוסי זמיר

ועדה ציבורית תבחן את שכר הח"כים: השינוי רק החל מ-2023

הוועדה תדון בשכר חברי הכנסת, תנאי ההעסקה של היועצים הפרלמנטריים, הוצאות הקשר עם הבוחר, העסקת אנשים עם מוגבלויות ועוד ● לפני כחודש הגישו חברי כנסת מיש עתיד הצעת חוק שנועדה להוציא את היכולת של חברי הכנסת לקבוע את שכרם מידם,  אך בינתיים הצעת החוק לא קודמה

טורבינות רוח ברומניה / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג תקים ברומניה פרויקט טורבינות רוח בהשקעה של 109 מיליון אירו

זרוע האנרגיה של חברת הנדל"ן המניב תרכוש חברה רומנית בעלת זכויות בפרויקט להקמת טורבינות רוח במחוז בראילה ברומניה ● בוחנת הכנסת שותף לפרויקט בהיקף של עד 50%

הייטק ישראלי / אילוסטרציה: Shutterstock

ההייטק הישראלי לא נקי מהתערבות ממשלתית, אך הצלחתו לא קשורה לכך

מלחמת הקרדיטים על הצלחת ענף ההייטק הישראלי נמצאת בעיצומה: האם הענף מצליח בזכות הטבות כאלו או אחרות שקיבל מהמדינה, או שאי ההתערבות שלה היא שאיפשרה את השגשוג ● בהשוואה לתחומים אחרים, קשה להתעלם מההתערבות הממשלתית המינימלית לעומת ההצלחה העולמית האדירה