גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צילו של בנימין נתניהו מוביל את הכנסת למעשה אובדני

זו לא התחולה הפרסונלית נגד נתניהו שהופכת את החוק אותו מקדם גדעון סער, המונע מנאשם פלילי להקים ממשלה, לבעייתי כל כך ● דווקא העובדה שהחוק אמור לחול על כל ראשי הממשלה, מכאן והלאה היא שמגבירה את מידת הסכנה בו ● מה חושבים על כך שרי הממשלה, ומה חשבו על כך בעבר?

גדעון סער / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות
גדעון סער / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

גדעון סער מתראיין בימים האחרונים באולפני הטלוויזיה השונים בניסיון למכור את הצעת החוק, אותה הוא מקדם בימים אלה, אשר תמנע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. ראיון אחרי ראיון סונט ראש מפלגת תקווה חדשה באלה המביעים התנגדות להצעתו ומייחס להם את מה שהוא מכנה "האידאולוגיה החדשה", ולפיה - "רק עם כתב אישום אפשר להיות ראש ממשלה".

אז ברור שמדובר בניסיון להציג את המתנגדים להצעתו באור קריקטורי, ובכל זאת - כמו בכל קריקטורה גם בזו של סער יש מן האמת. אמנם איש אינו מאמין שהיותו של אדם נאשם בפלילים מהווה תנאי הכרחי שרק בהתקיימו רשאי הוא להתמודד על ראשות הממשלה בישראל, אך בכיוון ההפוך המשפט הזה ודאי נכון. היותו של אדם מכהן בתפקיד ראש ממשלת ישראל מהווה תנאי מספיק להפיכתו לנאשם בפלילים. לכל הפחות - לנחקר תחת אזהרה.

הטבלה לא משקרת

החיבור הזה בין כהונה בתפקיד ראש הממשלה להסתבכות בפלילים אינו פרי של אידאולוגיה פוליטית. הוא קשר סטטיסטי מתמטי שלא ניתן להכחישו. כל ראשי הממשלה שכיהנו כאן בעשרים וחמש השנים האחרונות מצאו את עצמם מתישהו מסובכים עד צוואר בדין הפלילי. היו מהם שהגיעו למשטרה כנחקרים תחת אזהרה. היו מהם שסיימו את כהונתם כשהפרקליטות הפכה אותם לנאשמים. והיה מהם כמובן מי שהורשע וריצה את עונשו בכלא. גורל אחר אין לראשי ממשלה שלנו. איש מהם לא יוצא מכהונתו כשהוא נקי מרבב פלילי.

כשכל ראש ממשלה בישראל מסתבך בפלילים משמעות ההצעה של סער היא מסירת מפתחות בית ראש הממשלה לידי הפרקליטות, שכן כל ראשי הממשלה יהיו מעתה בטווח הכוונות שלה. בידיה יהיה להחליט מי ייכלל ברשימת המועמדים לתפקיד ראש הממשלה ומי לא. כמה זמן תארך כהונתו של כל אחד מראשי הממשלה ומי הם שיוכלו להחליפו. וזו, רבותיי, סיבה מספקת להתנגד להצעה של סער.

זה לא שהאלטרנטיבה בה ראש ממשלה ממשיך לכהן תחת כתב אישום מזהירה במיוחד. רחוק מכך. אלא שהיא הרסנית הרבה פחות לשיטה הדמוקרטית שלנו מההצעה של סער. כששלטון מתחיל להתחלף - לא באמצעות הבחירה הציבורית, אלא בגלל החלטה פקידותית, אפשר להכריז על סגירת העסק.

הבחירה בזהות ראש הממשלה היא תמצית ההליך הדמוקרטי בישראל. היא הסיבה שבגללה אנשים משתתפים עדיין בבחירות. אם החוק של סער ייקח מהאזרחים גם את זה נישאר עם מעטפת ריקה. טקס מפואר למהות שאבדה. אז האם אין בממשלה הזו שרים שרואים את הדברים אחרת מסער? ובכן, האמת היא שיש גם יש. ברשותכם, מכאן והלאה אני מקדיש את הדברים שלי לאחד מהם.

שתיקה טקטית

ישבנו בסוף שנת 2019 בבית קפה בירושלים. כתבת לי שתרצה להיפגש כדי לשמוע על האתגרים שעומדים בפני מערכת המשפט והשירות הציבורי בכלל. באתי בשמחה כדי להעניק לך הרצאה של שעה בדבר יחסי הכוחות המעוותים שמתקיימים בישראל בין הפקידות המקצועית והדרג הנבחר.

בסוף דבריי אמרת לי שאתה מאוד מסכים עם הדברים שלי. "כמעט עם הכל", הדגשת. האמנתי לך. ראיתי שגם אתה רואה את הכפפת הדרג הפוליטי להחלטותיו של הדרג המקצועי כגירעון דמוקרטי חמור. אם כך, מדוע אינך משמיע קול בסוגיות האלה, שאלתי אותך. הסברת שעוד תגיע העת לכך. אמרת שכשנתניהו כבר לא יהיה ראש ממשלה בהחלט תדבר ואף תפעל. כעת, כך הסברת, כל דבר עלול להתפרש כהסכמה עם הקו שנתניהו מוביל.

מאז עברו כמעט שנתיים. שיחה כמו זו שהייתה לי איתך ניהלתי עם עוד מספר מקבילים לך. נתתם אז את התחושה שאתם ממתינים על הקווים. הנה עוד רגע ואתם מתגייסים למשימה הדמוקרטית החשובה של איזון היחסים בין הפקידות לנבחרי הציבור. כפי שרצוי במדינה דמוקרטית. רק שעכשיו, עד כמה שאני מצליח להתרשם, נתניהו כבר לא מאייש את לשכת ראש הממשלה. ולמרות שעת הזמיר הגיע, קול התור עדיין אינו נשמע בארצנו. אותה דממה דקה שאפיינה אתכם אז ממשיכה להישמע מכיוונכם גם היום.

במקום לתקן את התוצאה הדמוקרטית הרעה שיצר פסק הדין בעניין דרעי ופנחסי שקבע כי החלטת הפרקליטות להעמיד לדין שר מספיקה על מנת להביא לסיום כהונתו ושעליו סיכמנו שחייבים לתקנו, כעת נראה שאתם נחושים לצעוד בכיוון הפוך. במקום לבטל את מאזן האימה של היועמ"ש כנגד השרים אתם עומדים לתמוך בהצעתו של סער המרחיבה את ההלכה ומעמיקה עוד את הבור הדמוקרטי שחפר עבורנו בית המשפט העליון. גם ראש ממשלה, ועל אף שהוא זוכה לתמיכת יותר ממחצית חברי הכנסת שנבחרו ישירות על ידי הציבור, לא יוכל לכהן בתפקידו, ככל שהפרקליטות החליטה להגיש נגדו כתב אישום.

מנסרים את הענף

והכל, מיותר לומר - מבלי שהורשע. מבלי שתוכח אשמתו. מבלי שנשמעו טענותיו. מבלי שהוצגו ראיותיו. רק על בסיס החלטת הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום. כשהתקדימים לחברי ממשלה שזוכו לאחר הגשת כתב אישום נגדם מוכרים לכל.

אין לי ספק שאתם מבינים את משטר התמריצים המעוות שאתם עומדים לייצר פה עבור הפרקליטות. את העוצמה המשחיתה שתפקידו בידיה. את ההשפעה הפוליטית הדרמטית שתהיה מעתה לעצם החלטתה להגיש כתב אישום. אני יודע שאתם יודעים שמדובר בתקדים עולמי. ובכל זאת, אתם שותקים. גם כעת. אז חששתם שאחרת נתניהו יישאר. היום אתם מונעים מהחשש שאחרת הוא עוד יחזור.

אלא שהפחד שלכם מצילו של נתניהו כה עמוק, שאתם מוכנים להשליט עליכם, לעולמים, את מערכת התביעה, שהיא מערכת המחזיקה בסמכויות המסוכנות לחירותכם הרבה יותר מאלה שהחזיק בהן היריב הפוליטי האולטימטיבי שלכם. אתם נחושים לנסר את הענף שעליו כולכם, כפוליטיקאים, יושבים.

אתם מתעקשים להתעלם ממה שתפגשו בוודאות במטר הבא של מסלולכם הפוליטי. שותקים את תמיכתכם בהצעת החוק מבלי לראות את מי שאתם משליטים על עצמכם בשם סילוקו המוחלט והנצחי של נתניהו מהזירה. האם אתם לא מבינים שאתם, חברכם, או ראש מפלגתכם, הם הבאים בתור? האם אתם באמת ובתמים מאמינים שדווקא אצלכם יפוג קסמה של הסטטיסטיקה? שדווקא אצלכם משטר התמריצים של הפרקליטות יפעל אחרת?

הכותב הוא דוקטורנט בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, מעניק ייעוץ לגופים שונים, לרבות בתחום הבנקאות, ושימש בעברו בתפקידי יעוץ שונים בכנסת ובממשלה. לקראת הקמת הממשלה הנוכחית שימש כחבר בצוות המשא-ומתן של ימינה לממשלה.

עוד כתבות

יאיר הירש, מנכ''ל משרד הפנים / צילום: יוסי זמיר

מנכ"ל משרד הפנים בראיון ראשון: "מודל גביית הארנונה למגורים ישתנה. אנחנו בוחנים את הדרך"

יאיר הירש עומד בין הרשויות המקומיות לממשלה ומנסה לספק תשובות למשבר הדיור ● בראיון ראשון מאז שנכנס לתפקיד הוא מדבר על התוכנית לחיזוק הרשויות, שכוללת ביזור סמכויות מהשלטון המרכזי אליהן ושינוי בשיטת הארנונה ● מסביר למה יש צורך ביישובים חדשים הרחק מאזורי הביקוש: "ציונות היא ערך הבסיס" ● ומבטיח: "נתערב ביישום הסכמי הגג"

ג'ק דורסי / צילום: Reuters, Toby Melville

התפקיד שסיבך אותו: מאחורי הקלעים של עזיבתו המפתיעה של ג'ק דורסי מטוויטר

מנכ"ל הרשת החברתית טוויטר, ג'ק דורסי, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו ● המחליף שלו יהיה פאראג אגרוואל - מנהל הטכנולוגיות הראשי (CTO) בחברה ● "אני רוצה שכולם ידעו שזו הייתה החלטה שלי ואני לוקח על זה אחריות", כתב דורסי במכתב הפרישה

האזרח הישראלי נמצא כיום בין הפטיש לסדן / צילום: Shutterstock, New Africa

חוסר אונים מול פרסומים אנונימיים ברשתות

האזרח הישראלי נמצא כיום בין הפטיש לסדן. את הפלטפורמה הוא לא יכול לתבוע כי לא היא זו שביצעה את ההפרה, ואילו את המפר עצמו הוא לא יכול לתבוע כי הוא כלל לא יודע מי זה ● דיני לשון הרע, זכויות יוצרים, פרסום סמוי, שימוש בבוטים להפצת תכנים פוליטיים אנונימיים, הפרת צווי איסור פרסום ברשת, הסתה לטרור - כל אלה ועוד ממתינים לגואל שיבוא ויקבע מחדש את כללי המשחק

לי קא-שינג איש עסקים סיני / צילום: איל יצהר

פרטנר: הסיבוב החלומי של המשקיעה הזרה, הכישלון של הטייקונים המקומיים

ההשקעה במניות השליטה בחברת התקשורת הישראלית פרטנר "הפילה" בעבר את אילן בן דב ואת חיים סבן ● לעומתם, האצ'יסון מהונג קונג לא רק שרשמה אקזיט מרשים על השקעתה בפרטנר, אלא גם מחזירה לעצמה כעת את מלוא המימון שהעמידה בזמנו לרוכשי השליטה

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה ירוקה בת"א: פוקס זינקה ב-5%, רמי לוי נחלשה אחרי הדוחות

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 עלה ב-1% ● המסחר בוול סטריט נפתח בעליות של עד 1% ● דוחות: ורידיס ועלבד עברו להפסד ● עליות חדות במחירי הנפט, השקל שוב נחלש מול הדולר

טל הראל-מתתיהו, ראש מטה המפקח על הבנקים / צילום: דוברות בנק ישראל

בנק ישראל חשף: 10,000 בקשות ניוד במערכת המעבר בין הבנקים

בפיקוח על הבנקים הביעו שביעות רצון באשר למספר המשתמשים במערכת לניוד בקליק מאז נכנסה לפעולה בחודש ספטמבר ● ראש מטה המפקח על הבנקים, טל הראל-מתתיהו: יש אינדיקציות שלקוחות ביקשו לעזוב והבנק הקיים הציע להם הצעת ערך טובה יותר, כך שהם ביטלו את בקשת המעבר

סמדר ברבר צדיק / צילום: רמי זרנגר

מ-150 אלף ל-50 אלף: הבינלאומי מפחית את סכום הכניסה לייעוץ השקעות

רף הכניסה הגבוה בכל הבנקים היווה עד עכשיו חסם בפני לקוחות עם עשרות אלפי שקלים בודדים • הייעוץ ייעשה הן באמצעות מרכזי הייעוץ של הבנק והן באמצעות מערכת דיגיטלית

העובדים שמרוצים גם בזמני משבר / צילום: Shutterstock

מקורונה ועד זעזועים בהנהלה: הכירו את העובדים שמרוצים גם בזמני משבר

ברשימת 150 המעסיקים הטובים בישראל מופיעות גם חברות שחוו משברים כלכליים, תדמיתיים ומנהיגותיים ● מומחים לתרבות ארגונית מנתחים את הפער שבין מצב החברה לאופן שבו העובדים תופסים אותה ● פרויקט מיוחד 

השרה אורית פרקש הכהן / צילום: אורן בן חקון - לע''מ

הממשלה בוחנת הקלות מס להייטקיסטים ברילוקיישן

שרת המדע אורית פרקש-הכהן ושר האוצר אביגדור ליברמן הודיעו על גיבוש תוכנית שתכלול שורה של הטבות מס לתושבים חוזרים ולזכאי חוק השבות ● התוכנית, שנמצאת בשלבי הגיבוש הסופיים שלה, תאפשר ככל הנראה לעולים ולתושבים החוזרים לעבוד תקופה בחו"ל עבור חברות ישראליות בטרם יחליטו האם הם מעוניינים לעבור לישראל

מייסדי טיילורמד, שרוליק דבורסקי ואדם סיטון / צילום: שלומי יוסף

טיילורמד רוכשת את המתחרה האמריקאית Vivor ומתמקמת בראש תחום התמיכה הפיננסים למטופלים

טיילורמד תשלם לבעלי המניות של Vivor סכום שלא פורסם ● מהחברה נמסר כי "מיזוג החברות עתיד להאיץ את הפיתוח של פתרונות חדשניים ובכך לסייע בהפחתת עלות הטיפול בחולים ושיפור הביצועים הפיננסיים של ספקי שירותי בריאות" ● בעקבות הרכישה, TailorMed פותחת משרד בפורטלנד, בנוסף לפעילות הקיימת שלה בחוף המזרחי של ארה"ב

מפעל עלבד / צילום: איל יצהר

המפיץ האמריקאי שהלם בעלבד: מציגה הפסד רבעוני של כ-46 מיליון שקל

יצרנית המטליות הלחות הפרישה 35 מיליון שקל לירידת ערך מלאי וחוב מסופק ובמקביל הכירה בירידת ערך של רכוש קבוע בארה"ב

מנכ''ל פרטנר אבי צבי / צילום: ישראל שם טוב

פרטנר הפרישה 10 מיליון שקל בשל צפי לנטישת מנויי טלוויזיה בגלל עליית מחירים

למרות זאת מציגה חברת התקשורת, שעומדת בפני העברת שליטה לקבוצת גבאי-רודב, דוחות טובים ● רשמה רווח של 24 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד ברבעון המקביל אשתקד

אמיר גבע, מנכ״ל לטסטוק / צילום: LetsTok

"בקורונה היו רגעי חשש והוצאות רבות בלי אף משקיע באופק, אבל פתאום צמחו הרבה משפיענים חדשים"

אמיר גבע, בן 50, נשוי ואב לשניים ● מנכ"ל ומייסד משותף בלטסטוק ● "בהתחלה חשבנו להתמקד ביועצים ומומחים קלאסיים מהדור הישן, אבל מהר מאוד הבנו שזה לא הכיוון" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

השקת השידורים של הערוץ באפיק 14. שינוי דפוסי צפייה דורש הרבה מאוד זמן וסבלנות כספית / צילום: צילום מסך

השראה מפוקס ניוז: האם המיתוג החדשותי של ערוץ 14 יכול להצליח?

עם גרעין צופים קטן אך קשה ומיקוד בתוכן חדשותי, ערוץ 20 מנסה לשנות את מעמדו בתודעה הציבורית ● אלא שאם הערוץ "קופץ כיתה" במקום שהוא מבקש לתפוס במפת התקשורת, כדאי אולי שתירשם קפיצה גם בדרישות הרגולטוריות ממנו

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה ירוקה בניו יורק; NRX הישראלית נסקה לאור תוצאות טובות בטיפול לקורונה

ביידן אמר שלא יחולו הגבלות על הטיסות והקפיץ את המדדים ● מנכ"ל טוויטר ג'ק סורסי פורש מתפקידו ● נעילה ירוקה בשוקי אירופה, דאקס עלה ב-0.1% והפוטסי הוסיף 1% ● החוזים על הנפט נסחרים בעליות, גם הביטקוין מטפס ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עלתה ל-1.52%

דגל איראן מונף מחוץ לבניין המרכז הבינלאומי בוינה על רקע פתיחת השיחות על הסכם הגרעין / צילום: Associated Press, Florian Schroetter

שיחות הגרעיון בווינה יוצאות לדרך, באווירה חשדנית ובציפיות נמוכות

בשל תמונת המצב העולמית, יש סיכוי שהשיחות יובילו להסכם ביניים, אלא שקלחת פוליטית בינלאומית שלמה מטילה צל על השיחות כמו הרצון של ארה"ב להראות שהיא לא "חלשה" אחרי הנסיגה מאפגניסטן, והפנייה ימינה של בריטניה עם הכרזתה על חמאס כארגון טרור ● עם זאת, ההערכה והחשש בישראל הם שההיסטוריה חוזרת

אבידן על צמצום סניפי הבנקים: "המערכת הבנקאית חייבת לגלות רגישות וחמלה"

בכנס הפיקוח על הבנקים, המפקח על הבנקים יאיר אבידן התייחס למתח המובנה בין הפעילות הדיגיטלית לבין העלייה בתוחלת החיים וההיבטים האתניים, וקרא למערכת הבנקאית לגלות תשומת-לב לצורכי הלקוחות ● שלח גם מסר בנוגע לרפורמת הבנקאות הפתוחה: "יש שיאמרו שלא השקל, הדולר או המטבע הקריפטוגרפי הם המטבע העיקרי, אלא המידע"

כך תוודאו שלא תשלמו יותר מדי / צילום: Shutterstock

השקעה בימים של חוסר ודאות: 5 דברים שצריך להביא בחשבון

לא לפעול מתוך פחד, לא לנסות לתזמן את השוק, לחפש הזדמנויות ולהבין מה רמת הסיכון המתאימה לנו: כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם כשהשוק הופך לתנודתי

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

מיכאלי התניעה את האוטובוס מוקדם מדי? בקואליציה עוד אין הסכמות

שרת התחבורה פרסמה תקנות שיאפשרו הפעלת תחבורה שיתופית בשבת ● עם זאת, ליברמן אמר לגלובס כי "אי אפשר לקדם באופן חד צדדי דבר כה מהפכני"

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: מוטי מילרוד, פול ''הארץ''

החל מינואר: דמי הקיום של משרתי השירות הלאומי יעלו בכ-50%

סכום דמי הקיום הבסיסיים למשרתי השירות הלאומי יעלה לכ-810 שקל בחודש, במקום 540 שקל כיום ● עלות ההחלטה, שתיכנס לתוקף לאחר אישור ועדת התעריף של הכנסת, היא כ-60 מיליון שקל, אשר יוקצו מתקציב משרד רה"מ ומשרד האוצר ● רה"מ בנט: "כמו שהעלינו את שכר חיילינו ששומרים על ביטחון ישראל, כך היה ראוי להעלות את שכר השירות הלאומי"