גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחפשים את האג'נדה: איך מגיעים לארנק של בני דור ה-Z ודור האלפא

איך לולו למון מצליחה לקנות את ליבם של בני הנוער, ומה בעצם דור ה-Z והדור האלפא מחפשים במותג? איגוד השיווק קיים השבוע כנס בנושא ● שותפות המו"פ מילניום פוד-טק תוביל את סבב הגיוס הקרוב של חברת תחליפי הביצים EGG'N'UP, וגם: קבוצת Geomatrix פותחת זרוע לטובת מיזמים מתחילים שאין בידם מימון ● אירועים ומינויים

מימין: גל גברעם, סיגלית הורן גלפרין ויניב ויצמן / צילום: לנס הפקות
מימין: גל גברעם, סיגלית הורן גלפרין ויניב ויצמן / צילום: לנס הפקות

מה האג'נדה שחשובה לבני הנוער כיום, איך מתפתחת התודעה הדיגיטלית שלהם, כיצד מפתחים מערכת יחסים נכונה בין חברות עסקיות לארגונים חברתיים, ומה התפקיד של המוזיקה כמנוע לשינוי - אלה חלק מהנושאים שעלו בכנס השיווק לצעירים ולבני נוער שערך השבוע איגוד השיווק הישראלי.

באירוע לקחו חלק מומחים בתחום, וכן משפיעניות רשת צעירות, ובהן גל גברעם. "יצאתי מהאח הגדול פמיניסטית בלי להתכוון", היא סיפרה. "ברחוב בירכו אותי מכל עבר, ואני בכלל לא ידעתי שאני כזו. אני בסך הכול ילדה בת 20 כמו כולן".

המשנה למנכ"ל האיגוד, סיגלית הורן גלפרין, הבהירה כי בני דור ה-Z ודור האלפא מצפים מחברות להשמיע את קולן - הם אינם מעוניינים ב"סתם" מפגש רכישה, אלא "במפגש עם מותג עם עמדות בנושאים חברתיים. חשוב להם שתהיה לו אג'נדה ברורה ומלאת ערכים, שיוצרת מעורבות צרכנית עד כדי הפיכתם לקהילה.

"כשחברת לולו למון מובילה את נושא היוגה כדרך חיים, היא מציגה את יתרונות היוגה, משתמשת בחלונות הראווה שלה לאירוח שיעורי יוגה ומעניקה טיפים וידע בנושא. מדובר בהרבה מעבר להלבשה או מזרון, זה קשור להתפתחות אישית ורווחה רוחנית, וזה מה שמחבר אנשים למותג והופך אותם לקהילה.

"דוגמה נוספת מהעולם היא חברת דאב, שמובילה באופן עקבי אג'נדות בנושא דימוי גוף, נשיות ויופי, שמשפיעות על התפיסה החברתית ומעניקות למותג משמעות רחבה יותר. דוגמה עדכנית ניתן למצוא בקמפיין המתמקד בהשפעה ההרסנית שיש לשימוש בפילטרים ברשתות החברתיות".

הורן גלפרין הזכירה כי לא רק הצרכנים מושפעים ממטרות וערכי המותג, אלא גם העובדים. "שניים מתוך שלושה בני דור המילניום אומרים שמטרת הארגון שלהם היא הסיבה שהם בוחרים לעבוד שם. גם בארץ יותר ויותר חברות הבינו ששיווק עם אג'נדה מועיל לשינוי האקלים החברתי, בחברה ומחוץ לה, מקדם שיח חיובי, מדבר לצרכנים, לעובדים ומביא אך תועלת לחברה ולמותג".

יניב ויצמן, מנכ"ל teenk, סבור כי הצעירים הם הקטר של עולם השיווק הכללי, "הכול מתחיל בסקטור הזה, ולכן החברות משקיעות ככל יכולתן להבין מה מניע אותו". לדבריו, מאחורי המגמה של הנעת בני נוער באמצעות אג'נדה עומדים שני תהליכים. "הראשון הוא הבנת הנזקים של המהפכה הדיגיטלית, וההשלכות שלה על הילדים הדיגיטליים בני דור ה-Z והאלפא. הם נולדו לעולם המדיה החברתית, וחווים על בשרם את תחושת הניכור והפילוג שהיא מייצרת, לצד הפייק ניוז והעדר אינטראקציה אנושית.

"התהליך השני הוא צמיחתו של דור האלפא ('הדור שישנה את העולם'), שסופג בגנים עולם ערכים שיהפוך אותו לשונה מכל דור אחר שהיה כאן. תהליכים אלה משפיעים ישירות על התנהגותם של בני ובנות הנוער גם כצרכנים, ובעיקר בציפיות שיש להם מכל מי שפונה אליהם, מוכר להם משהו או מנסה להניע אותם. מותגים שלא יניעו אותם באמצעות ערך ולא יובילו אג'נדה רלוונטית, יישארו מאחור".

חוקר התודעה הדיגיטלית נעם מנלה, שדיבר בכנס, סבור כי "זה כעשור אנו נמצאים בפנדמיה של רעיונות, אשר חוצים מגדר, מעמד וגם גיל. לכן, החלוקה הגילאית פחות מקובלת על דעתי. בעיניי, אנחנו נמצאים בעידן 'מלחמת התודעות': מצד אחד ניצבים אנשי התודעה הישנה הסמכותנית, מוטי שליטה, סדר ויציבות, שלרוב ישלטו בעמדות המפתח בארגונים ובממסד. מהעבר השני ניצבים אנשי התודעה החדשה, החיים בעולם מושטח, כאוטי ומבוזר - פה נמצא לרוב את הצעירים".

לדעת מנלה, "כדי לשווק לצעירים צריך קודם להכיר ולהזדהות עם התודעה החדשה, כי הצעירים מגיבים לכל סימן של מניפולציות ולחוסר אותנטיות מצד המשווק".

אזור התעשייה

מילניום פוד-טק משקיעה בתחליפי ביצים

האם הטבעונים הצליחו לשנות את התודעה העולמית בנוגע לצריכת מוצרים מן החי? הדעות על כך חלוקות, אפילו בקרב הטבעונים עצמם, אבל נתונים מראים כי עוד יש תקווה. על פי שותפות המו"פ מילניום פוד-טק, שוק תחליפי הביצים העולמי צפוי לצמוח בשיעור שנתי ממוצע של 5% עד 2026, ולעמוד על 2.1 מיליארד דולר.

זו הסיבה שהשותפות, שמנוהלת על ידי המנכ"ל חנן שניידר והיו"ר גיא רוזן, תוביל את סבב הגיוס הקרוב של חברת תחליפי הביצים EGG'N'UP (חברה בת של סבוריט), לפי שווי של 8 מיליון דולר. מילניום פודטק תשקיע כ-2 מיליון דולר, כאשר הרשות לחדשנות תממן 40% מההשקעה, ומנגד מילניום פוד-טק תקבל אופציה לרכישת חוזרת של המניות לשלוש שנים.

המוצרים של EGG’N’UP מבוססים על סיבי צלולוז ייחודיים שפותחו בסבוריט, והם יתאימו לצרכי בישול, אפייה וטיגון. לדברי רחלי ויזמן, מנכ"לית ומייסדת שותפה של סבוריט (שבעצמה פיתחה מערכת לייצור תחליפי בשר מבוססי רכיבים צמחוניים), "אנחנו מוצאים פוטנציאל בסיסי הצלולוז, ומתכננים פיתוח של מוצרים נוספים על בסיס התכונות של סיבים אלה, במטרה לספק אפשריות בחירה רחבות וטובות יותר בשוק המזון העולמי".

רחלי ויזמן, מנכ''לית ומייסדת שותפה בסבוריט / צילום: אתיאל ציון

גיאומטריקס תומכת במיזמים חסרי מימון

קבוצת Geomatrix, המתמחה בפיתוח מוצרי היי אנד בתחום המכשור הרפואי, ביטחון ואבטחת המידע, פותחת זרוע מימון וחדשנות לטובת מיזמים מתחילים שאין בידם מימון. זאת לאחר שהשנה גייסה כ-15 מיליון שקל בעבור לקוחותיה.

"המטרה היא להציע לפרויקטים המובילים בחברה לא רק שירותי פיתוח, הנדסה, טכנולוגיה והכנה לייצור, אלא גם את התשתית הכלכלית המאפשרת השקה מהירה ואפקטיבית לשוק", מסביר אביב אנתבי, מנכ"ל הקבוצה.

החברה, שבין מקימיה נמנים יוצאי המרכז הטכנולוגי של יחידת 8200, השיקה בשנים האחרונות מוצרים כמו מסכת הפנים Vue Shield שפיתחה לצד המעצב הבינלאומי ג'ו דוסה, ומכשיר רפואי המקל על משתמשי קנאביס רפואי בשלב ההכנה.

אביב אנתבי, מנכ''ל קבוצת Geomatrix / צילום: glodpro76

מצנח הזהב

הילה חדד-חמלניק תכהן כמנכ"לית משרד החדשנות, בראשות השרה אורית פרקש-הכהן.

יניב גודר, מנכ"ל חברת התחבורה השיתופית ליים ישראל, יכהן גם כמנהל אזור באירופה של ליים, וכן יהיה אחראי על שוק איחוד האמירויות.

יניב גודר, מנכ''ל ליים אזור דרום אירופה / צילום: סוף כהן

אורית סגל מונתה לסמנכ"לית משאבי אנוש עולמית בחברת סלברייט, המתמחה בפתרונות בינה דיגיטלית למגזר הציבורי והפרטי.

בני מלכה מונה למנהל מכירות אזורי בחברת דל, וינהל המכירות מול ארגונים גדולים ובינונים בישראל, ביניהם גם סקטור הבנקאות והיי-טק.

יפית יהודה מונתה למנכ"לית קרן ההשקעות "הלמן-אלדובי התחדשות עירונית". הקרן גייסה עד היום כ-230 מיליון שקל, והשקיעה בכ-20 פרויקטים.

יפית יהודה, מנכ''לית קרן ההשקעות ''הלמן-אלדובי התחדשות עירונית'' / צילום: יח''צ

אמיר צוקר, 40, מונה למנהל טכנולוגיות ראשי בחברת CodeValue, המציעה פתרונות IT, דיגיטל וענן.

אמיר צוקר, CTO בחברת CodeValue / צילום: מוטי ווגמן

ד"ר מתן גוטמן מונה על ידי שר המשפטים לחבר במועצה הציבורית להגנת הפרטיות.

פאולינה קוטליאר דב, 43, מונתה למנהלת חטיבת מיצובישי בקבוצת כלמוביל.

פאולינה קוטליאר דב / צילום: גל חרמוני

מרב רותם נעמן ואנדי בלאס מצטרפים כשותפים לניהול הקרנות בקרן הון הסיכון State of Mind Ventures) SOMV).

שי אסיה מונה למנכ"ל מלון קיסר פרימייר ירושלים.

גלית כספי כהן מונתה למנכ"לית קרן אייסף, הפועלת לקידום מצוינות וצמצום פערים חברתיים בחברה הישראלית.

מטיאס אליסבסטסקי מונה לסמנכ"ל המסחרי של חברת הטרוולטק Bookaway.

שחר אורן, סמנכ"לית השיווק של EX.CO (לשעבר פלייבאז) מונתה למייסדת שותפה בחברה.

חדשות טובות

למען מלאכיות הדממה: מרוץ השטח של העמותה לתסמונת רט יתקיים בשבת 16.10, בהשתתפות מאות רצים וצועדים מקצועיים וחובבנים. לצד המקצים התחרותיים של 10 ק"מ, 5 ק"מ ו-2 ק"מ, יתאפשר לחובבנים ולילדים להשתתף במקצים מיוחדים - הליכה עממית של 5 ק"מ, ומקצה קטקטים של 300 מ'. המרוץ יוזנק מגינת רוזין ברמת אביב ג' וימשיך לאורך השדות החקלאיים של צפון תל אביב.

עוד כתבות

סמדר ברבר צדיק / צילום: רמי זרנגר

מ-150 אלף ל-50 אלף: הבינלאומי מפחית את סכום הכניסה לייעוץ השקעות

רף הכניסה הגבוה בכל הבנקים היווה עד עכשיו חסם בפני לקוחות עם עשרות אלפי שקלים בודדים • הייעוץ ייעשה הן באמצעות מרכזי הייעוץ של הבנק והן באמצעות מערכת דיגיטלית

יצחק אברכהן, מנכ''ל שופרסל / צילום: איל יצהר

"התייעלות ושיפור בתנאי הסחר" הקפיצו את הרווחיות הגולמית של שופרסל למרות ירידה בהכנסות

חזרת המשק לשגרה וצמצום הגבלות הקורונה, הובילו לירידה של 3.6% בהכנסות הרבעון השלישי של רשת המזון המובילה, אך היא ידעה לפצות על כך ולהציג גידול ברווחיות הגולמית ● בכירי החברה נמנעו מלהתראיין בשל חקירת רשות התחרות בחשד להסדר כובל

לי קא-שינג איש עסקים סיני / צילום: איל יצהר

פרטנר: הסיבוב החלומי של המשקיעה הזרה, הכישלון של הטייקונים המקומיים

ההשקעה במניות השליטה בחברת התקשורת הישראלית פרטנר "הפילה" בעבר את אילן בן דב ואת חיים סבן ● לעומתם, האצ'יסון מהונג קונג לא רק שרשמה אקזיט מרשים על השקעתה בפרטנר, אלא גם מחזירה לעצמה כעת את מלוא המימון שהעמידה בזמנו לרוכשי השליטה

שר החוץ יאיר לפיד / צילום: רונן טופלברג

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במשרד החוץ

לאחר ההכרזה יוכל הוועד לנקוט עיצומים נרחבים בעוד כשבועיים ולשבש את פעולת המשרד, החשובה במיוחד בימי הגבלות הקורונה החדשות ● ועד העובדים: "מזה מספר שנים שתנאי ההעסקה של עובדי משרד החוץ בארץ ובעולם מורעים באופן שיטתי ומגמתי"

עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין

ארגון פרילנסרים חדש יוצא לדרך: האם הפעם זה יעבוד?

הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס ● וגם: מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X בבאר שבע נחנכה ● אירועים ומינויים

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

נגיד בנק ישראל מאותת: מהפכה בריביות על הלוואות בין הבנקים

אמיר ירון אמר היום כי "נחליף את ריבית התלבור בריבית של בנק ישראל" ● התלבור היא ריבית להלוואות בין-בנקאיות והיא החלופה הישראלית של הליבור

סין. כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר ייחסו את הצמיחה החלשה בהכנסותיהן להידרדרות התנאים המקרו־כלכליים / צילום: Shutterstock, IHOR SULYATYTSKYY

לא רק רגולטור חונק: ענקיות הטק הסיניות מתמודדות עם ההאטה בכלכלת סין

כשהצריכה והפרסום הדיגיטלי קיבלו מכה, ישנן חברות המחפשות מנועי צמיחה חדשים

מנכ''ל פרטנר אבי צבי / צילום: ישראל שם טוב

פרטנר הפרישה 10 מיליון שקל בשל צפי לנטישת מנויי טלוויזיה בגלל עליית מחירים

למרות זאת מציגה חברת התקשורת, שעומדת בפני העברת שליטה לקבוצת גבאי-רודב, דוחות טובים ● רשמה רווח של 24 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד ברבעון המקביל אשתקד

ילדה מקבלת חיסון לקורונה בתל אביב / צילום: Associated Press, Oded Balilty

ממחר: מתחמי חיסון קורונה לילדים יחלו לפעול ללא תור

לקופות החולים המחסנות בתוך המרפאות יצטרפו החברות שרן, נובולוג ופמי פרימיום שיוכלו לחסן אלפי ילדים ביום

נמל חיפה. תור האוניות מתארך / צילום: איל יצהר

200 עובדי נמל חיפה שמשתכרים יותר מהמנכ"ל גם רוצים מענקים

ברשות החברות מתנגדים לשלם תוספות ל-200 עובדים המרוויחים יותר מ-‏50 אלף שקל בחודש • בית הדין לעבודה הוציא צו מניעה להשבתה שגרמה לעיכובים בפריקת הסחורות

באר שבע. ''עדיף להראות דירה באור יום ולא בחושך'' / צילום: Shutterstock

624 מיליון שקל ירדו לטמיון: כך נכשלה ההשקעה בהייטק בפריפריה

כיצד הושקעו מאות מיליוני שקלים לעידוד חברות הייטק להקים מרכזי פיתוח בבאר שבע, ומדוע מעולם לא קמה תוכנית "שמים את הפריפריה במרכז"? ● מחקר חדש של הכנסת מציג את הכישלון המערכתי ורב-השנים בהתפשטות ההייטק אל מחוץ לתל אביב

מפעל עלבד / צילום: איל יצהר

המפיץ האמריקאי שהלם בעלבד: מציגה הפסד רבעוני של כ-46 מיליון שקל

יצרנית המטליות הלחות הפרישה 35 מיליון שקל לירידת ערך מלאי וחוב מסופק ובמקביל הכירה בירידת ערך של רכוש קבוע בארה"ב

אבידן על צמצום סניפי הבנקים: "המערכת הבנקאית חייבת לגלות רגישות וחמלה"

בכנס הפיקוח על הבנקים, המפקח על הבנקים יאיר אבידן התייחס למתח המובנה בין הפעילות הדיגיטלית לבין העלייה בתוחלת החיים וההיבטים האתניים, וקרא למערכת הבנקאית לגלות תשומת-לב לצורכי הלקוחות ● שלח גם מסר בנוגע לרפורמת הבנקאות הפתוחה: "יש שיאמרו שלא השקל, הדולר או המטבע הקריפטוגרפי הם המטבע העיקרי, אלא המידע"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה ירוקה בניו יורק; NRX הישראלית נסקה לאור תוצאות טובות בטיפול לקורונה

ביידן אמר שלא יחולו הגבלות על הטיסות והקפיץ את המדדים ● מנכ"ל טוויטר ג'ק סורסי פורש מתפקידו ● נעילה ירוקה בשוקי אירופה, דאקס עלה ב-0.1% והפוטסי הוסיף 1% ● החוזים על הנפט נסחרים בעליות, גם הביטקוין מטפס ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עלתה ל-1.52%

פרופ' זאב רוטשטיין / צילום: איל יצהר

האם פרופ' רוטשטיין יעזור לחברת הביומד של רוצח לוכד הנחשים להגיע לבורסת ת"א?

רוטשטיין מונה ל"יושב ראש המועצה המדעית המייעצת" של סנט-טק, שמפתחת אבחון לקורונה ● הטכנולוגיה פותחה על ידי סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה ואחד מבעלי המניות הגדולים בה, הראל הרשטיק, בעודו מרצה עונש מאסר על רצח לוכד הנחשים יעקב סלע ב-1996 ● האסיפה לאישור המיזוג שלה לנקסט ג'ן נדחתה למועד לא ידוע

מפעל TSMC בטייוואן / צילום: Shutterstock

היזם בן ה-57 שהיה לו פתרון אבל לא "בעיה" - ובנה את יצרנית השבבים הגדולה בעולם

השם TSMC מוכר הרבה פחות מזה של גוגל ופייסבוק, אבל הכוח שלה בשוק לא פחות גדול משלהן ● בתוך 30 שנה הפכה חברת ייצור השבבים הטיוואנית למונופול שכל החברות הגדולות - מאפל ואמזון ועד וואווי ואנבידיה - תלויות בשירותיה, ואפילו מגדירות אותה "אוויר לנשימה" ● עד כמה גם אנחנו בישראל תלויים בה ומה יקרה בעתיד? ● האזינו

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: יונתן זיידל, פלאש 90

זינוק של 130% ב-9 חודשים: הראל רשמה רווח של כמעט מיליארד שקל

ההון העצמי של קבוצת הביטוח והפיננסים חצה את רף ה-8 מיליארד שקל והיא תחלק דיבידנד של 100 מיליון שקל, לאחר שכבר חילקה לאחרונה דיבידנד בסך 257 מיליון שקל • הרווח ברבעון השלישי הסתכם ב-380 מיליון שקל, קיטון של 22 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד

השקת השידורים של הערוץ באפיק 14. שינוי דפוסי צפייה דורש הרבה מאוד זמן וסבלנות כספית / צילום: צילום מסך

השראה מפוקס ניוז: האם המיתוג החדשותי של ערוץ 14 יכול להצליח?

עם גרעין צופים קטן אך קשה ומיקוד בתוכן חדשותי, ערוץ 20 מנסה לשנות את מעמדו בתודעה הציבורית ● אלא שאם הערוץ "קופץ כיתה" במקום שהוא מבקש לתפוס במפת התקשורת, כדאי אולי שתירשם קפיצה גם בדרישות הרגולטוריות ממנו

טל הראל-מתתיהו, ראש מטה המפקח על הבנקים / צילום: דוברות בנק ישראל

בנק ישראל חשף: 10,000 בקשות ניוד במערכת המעבר בין הבנקים

בפיקוח על הבנקים הביעו שביעות רצון באשר למספר המשתמשים במערכת לניוד בקליק מאז נכנסה לפעולה בחודש ספטמבר ● ראש מטה המפקח על הבנקים, טל הראל-מתתיהו: יש אינדיקציות שלקוחות ביקשו לעזוב והבנק הקיים הציע להם הצעת ערך טובה יותר, כך שהם ביטלו את בקשת המעבר

בעלי הרשת פרשמרקט, שלומי ויוסי אמיר / צילום: יח''צ פרשמרקט

בדומה לשופרסל: גם פרשמרקט מציגה ירידה במכירות וברווח הנקי

רשת המזון שצפויה להימכר לפז מדווחת על קיטון בהיקפי הפעילות ברבעון השלישי, לאחר שהרבעון המקביל אשתקד התאפיין בביקושים חריגים בשל השפעות הקורונה