גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגרי הקורונה מסתיימים, שרשראות האספקה לא עומדות בעומס, והאינפלציה עולה בכל העולם

השאלה הגדולה של הכלכלה העולמית: האם עליות המחירים יזינו מחזורי אינפלציה נוספים?

פריקת קונטיינרים בנמל פליקסטו, בריטניה / צילום: Reuters, PETER CZIBORRA
פריקת קונטיינרים בנמל פליקסטו, בריטניה / צילום: Reuters, PETER CZIBORRA

האינפלציה הגואה גורמת לחרדה ברחבי העולם כשהעלייה בביקוש לאחר הקלה בסגרי הקורונה נתקלת בצווארי בקבוק באספקה ובעלייה במחירי האנרגיה וחומרי הגלם.

העליות החדות ביותר במחירים לצרכנים מזה שנים במדינות רבות גרמו לבנקים מרכזיים שונים להגיב באופן שונה. יותר מתריסר בנקים כאלה העלו את שיעור הריבית אבל השניים שלא העלו הם גם אלה שיש להם ההשפעה הגדולה ביותר על הכלכלה העולמית: הפדרל ריזרב של ארה"ב והבנק המרכזי של אירופה.

התגובות השונות שלהם משקפות הבדלים בתפישות לגבי השאלה אם עלייה המחירים תזין מחזורים נוספים של אינפלציה או דווקא תדעך. איזה מהדעות האלה נכונה תהיה נושא רב השפעה בקביעת כיוון הכלכלה העולמית בשנים הקרובות.

הבנקים המרכזיים הגדולים נסמכים על כך שמשקי בית מראים אמון ביכולת הבנקים לשמור על אינפלציה נמוכה, ועל כך שישנם מספיק עובדים שאינם מועסקים דיים על מנת לרסן את העלאות השכר.

רשויות כספיות אחרות לא בטוחות שזכו במידת האמינות הזו כלוחמים נגד האינפלציה, ורואות סיכון גדול יותר שתהיה גם עלייה במשכורות. במדינות עניות יותר, חלק גדול יותר של ההוצאה הולך לרוב על דברים חיוניים כמו אוכל ואנרגיה שבהם הורגשו עליות המחירים הגדולות ביותר, ולכן קובעי המדיניות ממהרים להיאבק באינפלציה.

ביום רביעי הבנק המרכזי של צ'ילה העלה את שיעור הריבית ב־1.25% ל־2.75%, והפתיע כלכלנים בהעלאת הריבית הגדולה ביותר מזה 20 שנה.

"זה השפיע עלינו כל כך, הכל עלה", אמרה סנדרה ולנצואלה, בת 46 מסנטיאגו שאיבדה את עבודתה במכירות בשנה שעברה וכעת נאבקת לשים אוכל על השולחן בבית. "נצטרך להסתגל למצב הכלכלי".

משפחתה קיצצה בצריכת הבשר, בגלל שכעת הוא יקר מדי, וקונה מוצרים אחרים ממותגים זולים יותר.

עליות המחיר החלו להאיץ ברחבי העולם במרץ, וגרמו לשיעור האינפלציה לעלות יותר ממה שציפו נציבי בנקים מרכזיים בעולם. עד אוגוסט, שיעור האינפלציה השנתי בקבוצת 20 הכלכלות הגדולות ביותר - שאחראיות לארבע חמישיות מהתוצרת בעולם - עלה לשיא של עשור.

העלייה באינפלציה מונעת על ידי שילוב של כוחות כלכליים שמעט בנקים מרכזיים מכירים מהעבר.

ההיצע נאבק למלא את הביקוש

הזינוק בחזרה בביקוש מצד הצרכנים קרה מוקדם יותר ובעוצמה גדולה ממה שלרוב קורה לאחר צמצום כלכלי. אבל ההיצע נאבק למלא את הביקוש הזה. בציפייה לשיקום יותר חלש ויותר ממושך, מעט יצרנים הוסיפו יכולת ייצור בזמן מגפת הקורונה, בעוד שבתי חרושת וחלקים נרחבים מרשת ההובלה בעולם נפגעו בגלל מגבלות ממשלתיות על עבודה ועל נסיעות.

בנקאים מרכזיים מ־20 הכלכלות המובילות, שנפגשו ביום רביעי בוושינגטון, אמרו שהם מצפים שכוחות ההיצע והביקוש יתאזנו בחודשים הקרובים, וכשיתאזנו גם שיעור האינפלציה יירד.

חלקם כבר העלו את שיעור הריבית, בעיקר ברזיל ורוסיה, שהיו בין הראשונות להעלותו במרץ. אבל ככל שהאינפלציה התקדמה, בלי סוף נראה לעין, בנקים מרכזיים אחרים הצטרפו אליהם.

הבנקים המרכזים שהעלו את הריבית

מתוך 38 בנקים מרכזיים הנמצאים במעקב של הבנק להסדרים בינלאומיים, 13 העלו את שיעור הריבית לפחות פעם אחת. באוקטובר, הבנקים המרכזיים של ניו זילנד, פולין ורומניה העלו את עלויות הלוואה בפעם הראשונה מתחילת המגפה. סינגפור, שהידקה מדיניות על ידי העלאת שיעור הריבית, הצטרפה לקבוצה הזו ביום חמישי.

עבור כל הבנקאים המרכזיים, החשש הגדול הוא שהאינפלציה תהפוך למוטמעת: משקי בית יתחילו להכניס לחישוביהם את השיקול שהאינפלציה הגבוהה היא כאן כדי להישאר כשהמפרנסים העיקריים דנים בשכרם, ומצד שני חברות יעשו את השיקול הזה בבואן לתמחר מוצרים. במדינות בהן הזיכרונות מאינפלציה גבוהה טריים יותר מאשר בארה"ב ובמערב אירופה, זה סיכון גדול יותר.

"שווקים מתעוררים הופכים לניציים בגלל שיש סיכון שציפיות האינפלציה יעלו הרבה יותר", אמר בהאנו באווג'ה, אסטרטג ראשי ב־UBS Research.

כמעט כל מדינה בדרום אמריקה עברה תקופה של אינפלציה גבוהה מאוד בשנים האחרונות, וכעת המחירים עולים שוב לאחר ירידה בכמות ההדבקות בקורונה. ללא עלייה בשכר בהתאם לזה, משקי בית רבים נמצאים בסכנה כלכלית.

כמו בצ'ילה, גם בקולומביה ובפרו המחירים עולים לאחר שנים של שליטה באינפלציה. זה הביא את הבנקים המרכזיים בשתי המדינות להדק מדיניות כספית כשמשקי בית נאבקים לסגור את החודש.

פרו, שהיה בה אחד הכיווצים הכלכליים הגדולים ביותר בדרום אמריקה ב־2020, מתמודדת עם העלייה המהירה ביותר במחירים לצרכנים כבר יותר מעשור. הבנק המרכזי העלה את שיעור הריבית החל מאוגוסט, כולל עלייה של חצי אחוז באוקטובר, לשיעור של 1.5%. האינפלציה בפרו הגיעה ל־5.2% בספטמבר.

רוב הבנקאים המרכזיים כיום עובדים על פי תוכנית פעולה שחייבת הרבה למאבקים נגד אינפלציה גבוהה מאוד שקרו במדינות עשירות בשנות ה־70. לקח מפתח מהתקופה ההיא: שכשהמשכורות עולות במהירות כדי להדביק את האינפלציה, ניתן לצפות לעלייה נוספת באינפלציה ואז מתחיל מעגל קסמים שלילי.

בכמה מדינות, הסיכון של הסתחררות של המשכורות והמחירים גדול יותר בגלל שיש בהן פחות עובדים שניתן לגייס כדי לעמוד בפרץ הביקוש הגואה.

זו בעיה במיוחד במרכז אירופה, שם כמה בנקאים מרכזיים העלו את שיעורי הריבית בחודשים האחרונים. הגירה לתוך מדינות עשירות יותר במערב אירופה ושיעורי ילודה נמוכים הורידו את מספר העובדים. על פי הערכות של סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, עד שנת 2100 עלולה אוכלוסיית פולין להצטמצם בחמישית.

"מרכז ומזרח אירופה הוא אחד המקומות בעולם בהם אנו חושבים שהסכנה מאינפלציה גבוהה יותר שתתמשך כמה שנים היא הכי גדולה", אמר ליאם פיץ', כלכלן בחברה Capital Economics.

עבור קובעי המדיניות בפדרל ריזרב ובבנק המרכזי של אירופה, האיום של סחרחרת עלייה בשכר ובמחירים נראה נמוך יותר, והם גם סומכים על זיכרונות מתקופה ארוכה מאוד של אינפלציה נמוכה על מנת לקרקע את ציפיות משקי הבית וכן את עליות המחירים העתידיות. לאחרונה הטילו כלכלנים ספק בתפישה הזו, כולל הכלכלן בפדרל ריזרב ג'רמי ראד, שטען שהעדויות פשוט לא מצביעות על כך שהציפיות מניעות את האינפלציה.

עלייה במחירי המזון והאנרגיה גם העלתה את האינפלציה ברוב אפריקה מדרום לסהרה. באוגוסט העלה הבנק המרכזי של אתיופיה את הריבית שלו להלוואות לבנקים מסחריים מ־13% ל־16% והכפיל את דרישת רזרבות המזומנים לבנקים מסחריים ל־10%.

האינפלציה אצל יצרן החיטה הגדול ביותר באפריקה מדרום לסהרה עלתה ל־30% בספטמבר, לעומת 26.4% בחודש שלפניו, כתוצאה משילוב של סכסוכים, דרכי סחר חסומות ומתקפת ארבה שפגעה בייצור המזון.

ברוב החלקים של אסיה, בנקים מרכזיים עדיין זהירים לגבי הידוק המדיניות הכספית מוקדם מדי מחשש שיחתור תחת שיקומים כלכליים חלשים שלא קיבלו עידוד רב על ידי הממשלות.

הפגיעה ברווחיות של היצרנים הסיניים

יצרנים סיניים בינתיים ספגו את העלייה במחירי סחורות, וזה פגע ברווחיות שלהם. האינפלציה בשער בית החרושת בסין עלתה ל־10.7% בספטמבר, העלייה הגדולה ביותר מזה כמעט 25 שנה, בין היתר בגלל עלייה במחירי הפחם. האינפלציה לצרכנים בסין עלתה ב־0.7%, הרבה מתחת ליעד הרשמי של הממשלה, 3%.

בנאום בפורום 20 הכלכלות החזקות ביום רביעי, אמר נציב הבנק המרכזי של סין, יי גאנג, שהאינפלציה במדינה ברובה "חלשה".

בטורקיה, פיטר השבוע הנשיא רג'פ טאיים ארדואן שלושה בכירים בנק המרכזי. הוא דרש שיורידו את שיעור הריבית על מנת לעודד צמיחה, וגרם לחשש בקרב משקיעים שאומרים שקיצוצי הריבית יוסיפו ללחץ האינפלציוני. האינפלציה השנתית בטורקיה הגיעה לשיעור של 19.58% בספטמבר, הרמה הגבוהה ביותר מזה שנתיים וחצי, על פי משרד הסטטיסטיקה הרשמי בטורקיה.

במדינות אחרות, ממשלות פונות לצעדים שהיו נפוצים בשנות ה־70 אבל מאז הופסק בהם השימוש באופן נרחב. ביום רביעי, הודיע השר למסחר פנים בארגנטינה, רוברטו פלטי, על הקפאת המחירים של 1,247 מוצרים במכולות, עקב חשש על עלייה במחירי המזון.

"אנחנו צריכים למנוע ממחירי המזון לשחוק את המשכורות", אמר.

ניקולאס באריו בקמפאלה, אוגנדה וג'ארד מלסין באיסטנבול השתתפו בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את מתווה תמ"א 38 החדש

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה שתמ"א 38 תסתיים בתחילת אוקטובר 2022, והמתווה שקודם על ידי שרת הפנים איילת שקד הוא גרסה מתוקנת של התוכנית הישנה

איסר ליפקוביץ’, ה־CIO בג’י.פי מורגן (ראיון בזום)

"הקריפטו הוא 'שיבוש' שלקוחות ייהנו ממנו בסוף"

כך אמר איסר ליפקוביץ' מ-CIO J.P. Morgan בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס 2021 ● שיחה על קריפטו, ענקיות הטכנולוגיה, סטארט אפים ופיננסים

ועדת הכספים, היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

דיון ראשון במס הפחמן: ועדת הכספים לוטשת עיניים להקלות לתעשיינים

למרות שוועדת הכספים הייתה אמורה לאשר בשבוע הבא את מס הפחמן, הדיונים צפויים להתארך ● מס פחמן נחשב לדרך היעילה ביותר להפחתת פליטות, אך בכנסת חושבים כיצד להקל על התעשיינים ● שני מנדל לאופר, משרד האוצר: "אם תצליח ישראל להשיג את יעדי האנרגיה המתחדשת שהציבה, ייתכן שמחירי החשמל לא יעלו"

איתן סטיבה / צילום: אוריה תדמור

"הטעה וניצל את האמון": הסכסוך בין איתן סטיבה לשותפיו לשעבר עולה שלב

שותפיו לשעבר של סטיבה, עמיחז לוסטיג ורועי בן ימי, טוענים כי הציג בפניהם מצגי שווא שהובילו אותם למכור בזול את חלקתם באחת מהחברות המשותפות ● לטענתם, סטיבה חייב להם מעל למיליארד שקל ● מטעמו של סטיבה נמסר: "הטענות של לוסטיג ובן ימי מופרכות"

העגלה החכמה של A2Z / צילום: יח''צ

חברת A2Z הישראלית תפרוס עגלות חכמות ברשת המרכולים אוורגרין בארה"ב

במסגרת הפיילוט ישולבו עשרות עגלות חכמות בסניפי הרשת הכשרה, שסניפיה ממוקמים בניו יורק ובניו ג'רזי ● לאחרונה חתמה A2Z על הסכם דומה עם הרשת מורטון וויליאמס בניו יורק ● בישראל נמצאות העגלות החכמות של A2Z בשלב פריסה ברשת יוחננוף שמחזיקה בכ-6% ממניות החברה

אישה מקבלת חיסון קורונה ביוהנסבורג / צילום: Reuters, SUMAYA HISHAM

עומס של חולי קורונה בבתי החולים בדרום אפריקה; רוב המאושפזים לא מחוסנים וחלקם ילדים

בסוף נובמבר נרשמו במדינה כ-600 מאומתים ביום בממוצע, והיום כבר מדובר ב-10,000 ● לדברי מומחה לרפואה זיהומית במדינה, מספר האשפוזים בדרום אפריקה עקב קורונה מוכפל בכל יום ● כ-75%-80% מן המאושפזים בדרום אפריקה הם לא מחוסנים

הפרויקט ברחוב שפת אמת בבית שמש / צילום: ניצן שפיר

"הולילנד בית שמש": כתב אישום נגד בכירים לשעבר בעירייה

כתב האישום מתאר קשר מושחת בין היזמים לבין שלושה מעובדי העירייה, במהלך השנים 2010 עד 2018, שכלל עבירות שונות באישור פרויקט נדל"ן רחב-היקף על מגרש ברחוב שפת אמת בבית שמש ● עפ"י כתב האישום, הקמת הפרויקט השאפתני התאפשרה רק בשל שחיתות חמורה של עובדי הציבור, המואשמים כי אפשרו את הקמתו של הפרויקט - אף שידעו כי הוא מיועד למגורים, בניגוד לחוק

שי מישל,  מנהל קרן Merlin Ventures TLV / צילום: איל יצהר

"הממשל בארה"ב הקשיח עמדות בנושא הסייבר וזו הזדמנות לחברות הישראליות"

שי מישל, מנהל קרן Merlin Ventures TLV, שתשקיע 50 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים בתחום הסייבר, מסביר בכנס הסטארט-טפים המבטיחים של גלובס כי חברה ששואפת לעבוד מול וושינגטון צריכה לבנות את עצמה ככזו כבר בהתחלה ● "יזמים ותיקים מעידים שהממשל בארה"ב רעב לעבוד עם סטארט-אפים ישראליים"

אמנון שעשוע פרופ' חברת מובילאיי / צילום: רפי קוץ

המסלול של מובילאיי חזרה לבורסה והסיכוי שתהפוך ליצרנית רכב אוטונומי

אינטל הודיעה כי מובילאיי בדרך לוול סטריט ● על פי הודעת החברה, אינטל תיוותר בעלת מניות הרוב במובילאיי, ושתי החברות ימשיכו לפעול כשותפות אסטרטגיות ● השווי הפוטנציאלי עדיין בגדר תעלומה, אבל ההערכות מגיעות ל-50 מיליארד דולר, פי 10 מהסכום שלפיו הונפקה בגלגול הציבורי הקודם

מיכל שיר, תקווה חדשה / צילום: תמר מצפי

האם רק 0.003% מהילדים שיחלו בקורונה ידרדרו למצב קשה?

הסיכוי שילד שנדבק בקורונה יהפוך לחולה קשה הוא קטן. אבל עד כמה קטן? ● המשרוקית של גלובס

מתמודדות התחרות בשיעור יוגה באילת. מאות מיליוני אנשים נחשפים לעיר לראשונה / צילום: גיא יחיאלי

בהשקעה של 30 מיליון שקל: מה מרוויחה ישראל מתחרות מיס יוניברס?

תחרות היופי שתתקיים באילת בשבוע הבא מצטרפת לאירועים בינלאומיים שהמדינה אירחה בשנים האחרונות, במטרה לשפר את התדמית ולהגדיל את התיירות הנכנסת ● מארגני התחרות מעריכים כי שווי החשיפה של ישראל ברשתות החברתיות מגיע ל-90 מיליון דולר ● אלא שבעידן הקורונה, יקח זמן לגזור את הקופון הכלכלי

התובע הכללי של ארה''ב, מריק גרלנד, ווניטה גופטה, עוזרת לתובע הכללי / צילום: Reuters, Mandel Ngan/Pool

משרד המשפטים האמריקאי תובע את טקסס על אפליית מיעוטים במפת מחוזי הבחירה

הממשלה הפדרלית אומרת שהחלוקה מחדש למחוזות במדינה הדרומית מפלה נגד מצביעים ממוצא לטיני

שלב א' בפרויקט דניזן-בושוויק / צילום: מצגת החברה

לאחר קריסתה של חברת הנדל"ן הזרה: מחזיקי האג"ח המובטחות של אול-יר ייפגשו עם רוב הכסף

מימוש נכסים של החברה צפוי להניב לנושים המובטים יותר ממיליארד שקל - 85%-94% מקרן החוב ● סכום דומה חייבת החברה לנושיה הבלתי מובטחים, הנמצאים במצב גרוע בהרבה

שליח וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

חברת שליחויות או טכנולוגיה? הקרב הגדול על מודל ההעסקה של וולט הגיע לאולם בית המשפט

החל שלב ההוכחות בתביעה נגד הענקית הפינית, על סך 24 מיליון שקל ● התובע טוען ליחסי עובד-מעביד בין החברה ל-10,000 שליחיה, ולכן מגיעות להם זכויות סוציאליות ● וולט מצידה מציגה עצמה כפלטפורמה טכנולוגית וטוענת: "נדרשת גמישות מחשבתית"

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

בנין בית משפט מחוזי לוד / צילום: תמר מצפי

כתב אישום נגד קבלני תשתיות בפרשת שחיתות בראשל"צ

כתבי אישום הוגשו נגד הקבלנים בני עוזיאל ואברהם יצחק והחברות שבבעלותם ● התיק נגד מנכ"ל החברה הכלכלית לשעבר ניצן פלג וחבר מועצת העיר ראשל"צ אייל מושיוב נסגר ● הפרשה נחקרה כחלק מ"תיק 1803", במסגרתו הוגשו כתבי אישום נגד חבר הכנסת דוד ביטן ואחרים בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון בתשע פרשות שונות בין השנים 2017-2011

גלית צוקר, סמנכ''לית משאבי האנוש של סודה סטרים / צילום: איל יצהר

גלית צוקר, סמנכ"לית משאבי אנוש בסודהסטרים: "משאבי אנוש זה כבר לא רק רווחה, אלא דאטה"

גלית צוקר מספרת לגלובס איך הגיעה למשאבי אנוש במקרה, מסבירה מדוע היא מעודדת עובדים להגיע למשרד במקום לעבוד מהבית ונותנת עצת זהב אחת למנהלים ● בכל שבוע נארח במדור זה סמנכ"ל/ית משאבי אנוש מהחברות המובילות במשק

יו''ר מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע / צילום: Heinz Troll European Patent Office-min

"הפעילות השקטה" שתסדר לה שווי ענק: כל הדרך של מובילאיי לבורסה

ההנפקה של מובילאיי בשוק ההון, שמתוכננת לשנה הבאה, צפויה להתרחש לפי שווי גבוה משמעותית מ-15 מיליארד הדולר, שבהם נמכרה לאינטל ב-2017 ● היא גם עשויה להניח את הבסיס להפיכתה של מובילאיי ליצרנית מלאה של רכב חשמלי-אוטונומי ממותג משלה

שר הביטון בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מחדל אבטחת גנץ: שני מנהלים בשב"כ קיבלו הערה פיקודית

בתום שורה של תחקירים שערך השב"כ, התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של אחראי הניקיון בביתו של גנץ, עומרי גורן, זאת בשל מה שהוגדר "פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה" ● בשל הכשלים שנמצאו בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים - נהלי הבדיקה והאבחון הוחמרו ● "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה", אמר ראש השירות, רונן בר

האחים צחי ועידו חג'ג' / צילום: טל צ'יקורל

המניה זינקה 330% מהשפל והאחים חג'ג' מוכרים מניות ב-45 מיליון שקל

צחי ועידו חג'ג' מכרו נתח של 3.5% מהחזקתם בחברת חג'ג' נדל"ן ● המכירה נעשתה לפי מחיר מניה של 24 שקלים, דומה לערכה בשוק אחרי טיפוס של כ-40% השנה - המשקף לחברה שווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל