גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל מידאס מסר עדות בפרשת שי ליפמן: "אין חשדות נגד החברה"

החברה מעדכנת כי המנכ"ל רן שטיינמן זומן בימים האחרונים למסור עדות בפרשת שי ליפמן במשרדי רשות ני"ע ● במידאס מדגישים כי "אין חשדות כלשהם נגד החברה או נושאי משרה בה" ● בד-בבד החברה החליטה להשהות הקצאת מניות לאיתן אירני תמורת כ-3 מיליון שקל

שי ליפמן / צילום: רוני שיצר
שי ליפמן / צילום: רוני שיצר

גלי ההדף ממעצרו של האנליסט שי ליפמן מגיעים לחברת הנדל"ן הבורסאית הקטנה מידאס . בעקבות פרסום הפרשה, שבמסגרתה נעצר בשבוע שעבר אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, מעדכנת מידאס כי מנכ"ל החברה, רן שטיינמן, זומן בימים האחרונים למסור עדות "בפרשת ווליו בייס (שי ליפמן) במשרדי רשות ניירות ערך".

במידאס מדגישים כי "אין חשדות כלשהם נגד החברה או נושאי משרה בה", וכן כי "אין בינה ובין שי ליפמן או חברת ווליו בייס כל קשר, והחברה מעולם לא השתמשה בשירותיו של שי ליפמן ולא שכרה את שירותיה של ווליו בייס בדרך כלשהי".

בד-בבד מעדכנת מידאס על ביטול הקצאת מניות למשפחת אירני, בעלת רשת חנויות האופנה "פקטורי 54", הפועלת גם בתחום הנדל"ן, ובמקום זאת נדרשת לקבל הלוואה מבעלי השליטה בה, שתסייע לה במימון רכישה שעליה סיכמה באחרונה.

מידאס עדכנה בסוף השבוע על החלטתה להשהות הקצאה של כ-3.5% מהונה שתכננה לבצע לאיתן אירני תמורת כ-3 מיליון שקל, ואשר בעקבותיה צפוי היה אירני להפוך לבעל עניין עם החזקה של כ-7.5% מהונה של החברה הבורסאית, שאיתה הוא כבר שותף בחברת הניהול של מתחם המסחר והבילויים "גני שרונה" שבמרכז תל אביב. את ההקצאה תכננה מידאס לבצע לאירני בהנחה של אחוזים בודדים על שווי המניה בשוק, המשקף לה שווי חברה של כ-80 מיליון שקל.

החקירה נוגעת גם לעסקה עם רני צים מרכזי קניות

 החקירה נוגעת גם לעסקה עם רני צים מרכזי קניות על פי החשד ביצע אנליסט ווליו בייס בין השנים 2019 ו-2021 עשרות עסקאות בניירות ערך שונים של חברות ציבוריות שונות, תוך שימוש סדרתי במידעי פנים אשר אליהם נחשף במסגרת עבודתו. זאת תוך גריפת רווחים אסורים (ממומשים ותיאורטיים) בהיקף כולל של יותר מחצי מיליון שקל. 

במידאס מדגישים כי "אין חשדות כלשהם נגד החברה או נושאי משרה בה", וכן כי "אין בינה לבין שי ליפמן או חברת ווליו בייס כל קשר והחברה מעולם לא השתמשה בשירותיו של שי ליפמן ולא שכרה את שירותיה של ווליו בייס בדרך כלשהי".

מאז שנחשף דבר חקירתו של ליפמן ברשות ניירות ערך בשבוע שעבר, נודע כי חלק מהחקירה נוגעת גם לחברת רני צים מרכזי קניות אשר הייתה בקשרים עסקיים עם מידאס בשנים האחרונות, שבמרכזם עמדה פעילות ייזום ופיתוח מרכזים מסחריים במגזר הערבי, תחת המותג SEVEN. רני צים, יו"ר חברת הנדל"ן הנושאת את שמו, שגם הוא אינו חשוד בפרשת ווליו בייס, מסר גם הוא עדות ברשות ניירות ערך בימים האחרונים.

ווליו בייס היה בית ההשקעות שהוביל, באמצעות חברת החיתום שלו, את הנפקת המניות הראשונית של רני צים מרכזי קניות בבורסה בשנת 2018, ומאז המשיך ללוות את פעילות גיוסי ההון והחוב שרני צים מרכזי קניות מבצעת בבורסה.

בפברואר 2020 חתמה רני צים על מזכר הבנות לרכישת השליטה במידאס, אולם העסקה בוטלה כשלושה חודשים לאחר מכן בעקבות פרוץ משבר הקורונה. בהמשך השנה שעברה רכשה רני צים את חלקה של מידאס בפעילות המשותפת של שתי החברות במרכזים המסחריים במגזר הערבי, תמורת כ-70 מיליון שקל.

מלבד עסקאות שביצעו החברות רני צים ומידאס, במסגרת החקירה נבדק ככל הידוע השימוש שעשה ליפמן גם במידע שהגיע אליו במסגרת עבודתו בנוגע לעסקאות שערכה חברת הנדל"ן המניב גב ים מקבוצת דסק"ש.

הלוואות של 9 מיליון שקל מבעלי השליטה

בתחילת השנה הנוכחית רכשה קבוצת משקיעים נתח של 25% ממניות חברת מידאס תמורת כ-17 מיליון שקל, והפכו לחלק מדבוקת השליטה בחברה, הכוללת גם את משפחת שטיינמן ואת קורין אוונס.

את עיקר הרכישה ביצעה החברה הפרטית "כוכב המערב" שמובילים המשקיעים דובי ואברהם פרננס, לצד רפאל כהן, מרים זבלדוביץ ומשפחת גץ. בעלי מניות נוספים שהצטרפו למידאס באותה עסקה הם מאיר ואורית יעקובסון. הרכישות בוצעו לפי מחיר ששיקף למידאס שווי חברה של כ-65 מיליון שקל, ומאז השלמתן התחזקה המניה בכ-15%. מתחילת 2020 טיפסה המניה 180%.

כאמור, במקביל לביטול הקצאת מניות מידאס לאירני, אישר דירקטוריון מידאס קבלת הלוואות של כ-9 מיליון שקל מבעלי השליטה בה - חלק מהסכום מכוכב המערב של פרנסס ושותפיו, וחלקו מחברה של המנכ"ל רן שטיינמן ואביו יוסין.

ההלוואה, בריבית שנתית של כ-2.5%, שהיא לפי הדירקטוריון נמוכה "באופן משמעותי מהריבית שניתן היה לקבל בתנאי השוק", נחוצה למידאס "לצורך ביצוע תשלומים שלהם התחייבה החברה במסגרת עסקת נתניה".

מדובר ברכישת 22% מפרויקט תעסוקה ומסחר "קרית השרון" בנתניה, הנמצא בשלבי גמר, תמורת כ-75 מיליון שקל. על הסכם הרכישה חתמה מידאס בחודש שעבר, והיא צפויה להתבצע במשותף עם חברה פרטית שבה שותפים חלק מבעלי השליטה במידאס.

גני שרונה: הפסדים ושחיקה בשווי

פרויקט גני שרונה, המיזם שבו שותפים מידאס ואירני, הסב בשנים קודמות הפסדים משמעותיים לחברה הבורסאית, ושוויו, שנשחק בשנים האחרונות, הוערך בדוחותיה הכספיים האחרונים של מידאס בכ-212 מיליון שקל.

הפרויקט הוא מתחם בשטח בנוי של כ-6,000 מ"ר של בניינים טמפלריים במתחם הקריה בתל אביב, סמוך לרחובות ארניה וקפלן, והוא ממוקם באזור שהתפתח משמעותית בשנים האחרונות עם הקמת בנייני משרדים ומגורים גדולים סביבו. מדוחות מידאס עולה כי בסיכום המחצית הראשונה של השנה הסתכמו הכנסות המתחם ב-4.5 מיליון שקל, ולצד זאת הוא הציג רווח נקי של כ-1 מיליון שקל, אחרי שאת 2020 כולה - שנת משבר הקורונה - סיכם בהפסד של כ-1.5 מיליון שקל.

לפני כשלוש שנים מכרה מידאס נתח של 18% ממניות חברת הפרויקט לקרן ההשקעות בנדל"ן ריט 1, אחת מהשותפות בו, תמורת קרוב ל-20 מיליון שקל, וזאת נוכח הצורך שלה במזומנים כדי להתמודד עם תשלומי אג"ח באותה עת.

הבעלות בפרויקט מתחלקת לשניים - אגף מערבי, שבו שותפה מידאס, ומזרחי, שבו שותף אירני, שבעבר גם כיהן כמנכ"ל המתחם.

משפחת אירני, בראשות האב אברהם אירני, נחשבת לאחת מקבוצות האופנה הפרטיות הגדולות בישראל, המציעה מגוון רחב של מותגים ומפעילה את הרשת הרב-מותגית פקטורי 54, וכן חנויות של מותגי היוקרה טומי הילפיגר, מייקל קורס, ארמני, קלווין קליין, דיזל ועוד.

מלבד זאת, כאמור, למשפחה גם פעילות נדל"ן ענפה, ובחודשים האחרונים הייתה אחת מהמתעניינות ברכישת החזקות חברת בסר אירופה בקניון בקפריסין.

חברת אברהם אירני להשקעות ומסחר, שנוסדה בשנת 1965, מנוהלת על-ידי היו"ר איתן אירני, ולפי תיאוריה, במהלך השנים רכשה "מבנים למגורים ונכסים מסחריים מניבים במיקומים מרכזיים, והיא שמה לה למטרה להשקיע בפרויקטים בעלי ערך מוסף גבוה וייחודי בתחומים מגוונים, המשקפים את רוח היזמות שלה, וביניהם פרויקט שרונה".

עוד כתבות

עגלה חכמה של Walkout / צילום: מאיה לגוטין

לא נעמוד יותר בתור לקופה? מחסני השוק תטמיע עגלות חכמות בכל סניפיה

רשת מחסני השוק תטמיע ב-62 סניפיה את העגלות החכמות של חברת WalkOut במהלך החודשים הקרובים ● העגלה מצוידת במצלמות הממוקמות בזוויות שונות המאפשרות את סריקת וזיהוי הפריטים שמוספים או מוסרים מהעגלה ● שיעור הדיוק, על פי נתוני החברה, עומד על 99.2%

אלפרד אקירוב / צילום: איל יצהר

מאבי טיומקין, דרך רשת הילטון ועד כלל ביטוח: אלפרד אקירוב לא חושש מעימותים

בתוך כ-40 שנה הפך אקירוב את חברת אלרוב לאימפריה של נדל"ן ומלונאות הנסחרת בשווי של יותר מ-4.5 מיליארד שקל ● בדרך הוא נאבק עם שורה של גופים ואנשי עסקים מהבולטים במשק, שהאחרונים שבהם הם בכירי חברת הביטוח שעליה הוא מבקש להשתלט כעת

יו''ר מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע / צילום: Heinz Troll European Patent Office-min

"הפעילות השקטה" שתסדר לה שווי ענק: כל הדרך של מובילאיי לבורסה

ההנפקה של מובילאיי בשוק ההון, שמתוכננת לשנה הבאה, צפויה להתרחש לפי שווי גבוה משמעותית מ-15 מיליארד הדולר, שבהם נמכרה לאינטל ב-2017 ● היא גם עשויה להניח את הבסיס להפיכתה של מובילאיי ליצרנית מלאה של רכב חשמלי-אוטונומי ממותג משלה

גלית צוקר, סמנכ''לית משאבי האנוש של סודה סטרים / צילום: איל יצהר

גלית צוקר, סמנכ"לית משאבי אנוש בסודהסטרים: "משאבי אנוש זה כבר לא רק רווחה, אלא דאטה"

גלית צוקר מספרת לגלובס איך הגיעה למשאבי אנוש במקרה, מסבירה מדוע היא מעודדת עובדים להגיע למשרד במקום לעבוד מהבית ונותנת עצת זהב אחת למנהלים ● בכל שבוע נארח במדור זה סמנכ"ל/ית משאבי אנוש מהחברות המובילות במשק

דידי גורפינקל, אייל כהן, עודד הר-טל, מייסדי datarails / צילום: שני צידקיו

הסטארט-אפ המבטיח של 2021: החברה שמשדרגת את האקסל

הסטארט-אפ של דידי גורפינקל, אייל כהן ועודד הר-טל נחלץ לעזרת מיליוני עובדים במחלקות פיננסיות בארגונים ברחבי העולם ● המוצר של דאטה ריילס קורא מידע לא מובנה מתוך אקסל וממזג אותו עם מידע ממערכות אחרות בארגון ומאפשר ניתוח בזמן אמת של הנתונים וגם תצוגה ויזואלית ברורה

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את מתווה תמ"א 38 החדש

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה שתמ"א 38 תסתיים בתחילת אוקטובר 2022, והמתווה שקודם על ידי שרת הפנים איילת שקד הוא גרסה מתוקנת של התוכנית הישנה

רז בכר, מנהל פעילות הסטארט-אפים של  Microsoft בישראל / צילום: איל יצהר

"הסטארט-אפ הישראלי הראשון ששווה 100 מיליארד דולר אולי יקום בקרוב"

את הדברים אמר רז בכר, מנהל פעילות הסטארט-אפים של מיקרוסופט ישראל, בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס ● השאלה המרכזית בעיניו היא "מאיפה הסטארט-אפ הזה יבוא, ומה התפקיד של מיקרוסופט במסגרתו היא תוכל לעזור לו"

בני שטיימץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

למרות שהצו נגדו בוטל: איש העסקים בני שטיינמץ עוכב ביוון

שטיינמץ מעוכב ביוון מאז ה-24 בנובמבר, למרות שהאינטרפול החליט להסיר את צו המעצר הבינלאומי שדרשה רומניה ● הוא הורשע ברומניה בפרשת הונאת קרקעות ונגזר עליו 5 שנות מאסר, ובימים אלו הוא מנהל מאבק משפטי לביטול ההרשעה ● עו"ד איתן מעוז, בא כוחו של שטיינמץ: "אנו מטפלים בעניין הזה ומקווים כי מר שטיינמץ יחזור לביתו ולעסקיו במהרה"

דניאל לישינסקי עם המכשיר שפיתח / צילום: שי וזדיאס הדס

בלי מרשם רופא: המכשיר שיתחרה בוויאגרה

טכנולוגיה שנולדה בתחום האסתטיקה הרפואית הוסבה לטיפול באין אונות עם הבטחה: לא רק זקפה על פי דרישה, אלא ממש "הצערת" הפין

AppsFlyer הישראלית תשתף פעולה עם אינטל: יפתחו טכנולוגיה חדשה להגנה על פרטיות

AppsFlyer הישראלית מכריזה על שיתוף פעולה שיעזור לגורמים שונים לחלוק ביניהם מידע ולייצר תובנות עסקיות, תוך שמירה על פרטיות המשתמשים ● בשלב הראשוני מדובר בחדרי מידע נקיים שיאפשרו לגורמים שונים לשתף ביניהם את המידע בלי לדאוג שהוא יזלוג החוצה ובלי שנחשפים למידע אחד של השני ● השלב הבא: שיתוף הפעולה עם אינטל העולמית

אנטנה סלולרית / צילום: Shutterstock

החברות הסלולריות לא מימשו את ההקלה בהיתר נדידה פנים ארצית

שנה חלפה מאז התיר משרד התקשורת לחברות הסלולריות לרכוש שירותי נדידה זו מזו בפריפריה ב-120 אתרי סלולר, אך החברות לא ניצלו זאת ● בנתיים, החברות משלימות הגשת בקשה לאישור שיתוף פעולה בהקמת אתרים סלולריים חדשים

גוגל פיי / צילום: Shutterstock

גוגל פיי הושק בישראל: איך זה יעבוד, ומה תעשה הכניסה למתחרים

השקת שירות התשלומים של גוגל תעמיד למבחן את השאלה איך ייראה השוק עם שמונה ארנקים דיגיטליים מבוססי אנדרואיד ● גלובס עם מה שצריך לדעת לפני שאתם משלמים דרך הנייד

איסר ליפקוביץ’, ה־CIO בג’י.פי מורגן (ראיון בזום)

"הקריפטו הוא 'שיבוש' שלקוחות ייהנו ממנו בסוף"

כך אמר איסר ליפקוביץ' מ-CIO J.P. Morgan בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס 2021 ● שיחה על קריפטו, ענקיות הטכנולוגיה, סטארט אפים ופיננסים

חשיפה: 10 הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס

זו השנה ה-16 ברציפות שגלובס עורך את דירוג הסטארט-אפים המבטיחים, המסמן את החברות הבאות שיובילו את ההייטק הישראלי ● בכנס הוכרזו עשר החברות המבטיחות ● מי הצטרפה השנה לחברות כמו מאנדיי, למונייד, ג'ייפרוג ומלאנוקס שדורגו בעבר במקומות גבוהים?

מתמודדות התחרות בשיעור יוגה באילת. מאות מיליוני אנשים נחשפים לעיר לראשונה / צילום: גיא יחיאלי

בהשקעה של 30 מיליון שקל: מה מרוויחה ישראל מתחרות מיס יוניברס?

תחרות היופי שתתקיים באילת בשבוע הבא מצטרפת לאירועים בינלאומיים שהמדינה אירחה בשנים האחרונות, במטרה לשפר את התדמית ולהגדיל את התיירות הנכנסת ● מארגני התחרות מעריכים כי שווי החשיפה של ישראל ברשתות החברתיות מגיע ל-90 מיליון דולר ● אלא שבעידן הקורונה, יקח זמן לגזור את הקופון הכלכלי

ועדת הכספים, היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

דיון ראשון במס הפחמן: ועדת הכספים לוטשת עיניים להקלות לתעשיינים

למרות שוועדת הכספים הייתה אמורה לאשר בשבוע הבא את מס הפחמן, הדיונים צפויים להתארך ● מס פחמן נחשב לדרך היעילה ביותר להפחתת פליטות, אך בכנסת חושבים כיצד להקל על התעשיינים ● שני מנדל לאופר, משרד האוצר: "אם תצליח ישראל להשיג את יעדי האנרגיה המתחדשת שהציבה, ייתכן שמחירי החשמל לא יעלו"

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון / צילום: דוברות בנק ישראל

בנק ישראל יידחק לפינה? הבנקים מתקרבים לתקרת האשראי לענף הנדל"ן

למרות אזהרות הרגולטור מפני הזינוק בסיכון האשראי לבינוי, הבנקים, ובראשם לאומי והפועלים, מגדילים את ההלוואות למיזמי בנייה ונדל"ן בטענה שהסיכונים בענף מינימליים ● בינתיים, היזמים נהנים ממימון בסכומי עתק

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

מנכ''ל חברת המשכנתאות Better.com, וישאל גארג / צילום: צילום מסך

הבוס האמריקאי שפיטר 900 עובדים בשיחת זום

"אם אתם בשיחה הזאת - אתם חסרי מזל", כך הודיע מנכ"ל חברת משכנתאות בארצות הברית ל-900 עובדים על פיטוריהם, בשיחת זום ● הביקורות ברשתות החברתיות לא איחרו לבוא

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מניות הטק משכו את וול סטריט מעלה: נאסד"ק קפץ 3%, אפל 3.5%

מדד נאסד"ק קפץ 3%, מדד דאו ג'ונס התחזק 1.4% ומדד S&P 500 עלה 2.1% ● נפט WTI קפץ 3.7%, נפט ברנט עלה 3.2% ● באירופה: מדד דאקס עלה ב-2.8%, פוטסי 100 התחזק ב-1.5% וקאק 40 התקדם 2.9% ● חברות הרכב זינקו בטוקיו ודחפו את הניקיי ב-1.9%