גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

ירידות קלות בנעילה בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל.

ירידות בולטות רשמו תורפז , ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור.

מנגד, עליות חדות רשמו מניות אירודרום , טוגדר, אייסקיור, אקסיליון, תדיראן ופרידנזון.

16:35

מדד ת"א 35 יורד בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ב-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות נטו מלינדה , אקוואריוס, טוגדר , תדיראן, אייסקיור מדיקל  ואירודרום. 

14:40

הירידה של מניית ביומיקס, שדיווחה על תוצאות פושרות בניסוי שלב 2 לטיפול שלה באקנה (ראו דיווח קודם) העמיקה לכ-12%, בעוד שבטרום המסחר בוול סטריט היא מאבדת כ-11%.

14:15

הירידות בבורסה נמשכות, כאשר מדד ת"א 35 יורד בקרוב ל-0.4%, ומדד ת"א 90 ב-0.7%. מדד הביטוח והפיננסים ממשיך לבלוט עם ירידה גבוהה יחסית לשאר המדדים הענפיים, שעומדת כעת על כ-1.2%. מחזור המסחר עד כה מסתכם ב-720 מיליון שקל.

גילת  דיווחה על הרחבת רשת 4G עם מפעילת תקשורת סלולרית בצפון אמריקה עבור אספקת שירותי תקשורת להתאוששות מאסונות ותקשורת פס רחב לצרכים עסקיים שוטפים.

ביומיקס  דיווחה על תוצאות מהשלב השני במחקר הקליני לטיפול באקנה, שלפיו המוצר הוכח כבטוח וללא תופעות לוואי. עוד ציינו כי נצפה שיפור מובהק סטטיסטית מההתחלה במראה עור מועד לאקנה, אך לא הוכח הבדל משמעותי מבחינת היעילות בהשוואה לפלסיבו (או יותר נכון Vehicle, גרסה שזהה לתרופה הנבדקת אך ללא החומר הפעיל).
המנכ"ל ג'ונתן סולומון ציין כי מחקר זה כלל יותר נבדקים מאשר השלב הראשון ובדק את המוצר (BX001) לאורך תקופה ארוכה יותר, "ולכן שמחנו לראות כי הוא שומר על פרופיל בטיחות מצוין. עם זאת, אנו מאוכזבים מכך שלא הוכיח הבדל משמעותי בהשוואה לפלסיבו מבחינת יעילות". מניית החברה יורדת ביותר מ-2% בת"א ונופלת ב-5% בטרום המסחר בוול סטריט.

אנויז'ן , שפתחה את היום בזינוק לאחר שסיימה פיתוח צינורות הזנה יעודיים לתינוקות ופגים, שינתה מגמה ומאבדת מעל 6%.

13:10

הבורסה ממשיכה להתנהל בירידות מתונות, כאשר ת"א 35 משיל 0.3%, ת"א 125 יורד בכמעט 0.5%, ות"א 90 מאבד 0.8%. כלל המדדים הענפיים נסחרים בירידות. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-550 מיליון שקל.

טוגדר  ממשיכה לבלוט עם עלייה של מעל ל-15%, אירודרום  עולה ב-7%, אייסקיור ואקוואריוס ב-6%.

ארפורט סיטי  דיווחה כי פרי (פריאל) אטיאס הודיע על סיום כהונתו כמנכ"ל החברה.

11:35

המומנטום השלילי בבורסה נמשך, עם ירידות של כ-0.5% בשלושת המדדים המובילים. בקרב המדדים הענפיים בולט מדד הביטוח ופיננסים עם ירידה גבוהה יחסית של 0.9%. מדד הנפט נסחר ביציבות יחסית, כאשר את הירידות של נפטא  ונאוויטס  מאזנת עלייה נאה של גבעות . מחזור המסחר עד כה עומד על יותר מ-300 מיליון שקל.

אנויז'ן  ממשיכה בזינוק במחזור מסחר עצום ביחס לממוצע שלה, לאחר שסיימה את הליך הפיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב. 

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר  ממשיכה במומנטום החיובי שרשמה אתמול, בעקבות הודעתה על משלוח מסחרי ראשון של קנאביס רפואי מהחווה של החברה באוגנדה לגרמניה, בהיקף של כ-440 ק"ג. גם אקוואריוס מנועים (ראו דיווח קודם), קאנומד , הכשרה התחדשות , אייסקיור מדיקל , טונדו סמארט  ואירודרום  רושמות עליות יפות.

10:05

הבורסה בתל אביב נפתחה במגמה שלילית. מדד ת"א-35 יורד ב-0.3, מדד ת"א-125 רושם ירידות של 0.27%, מדד ת"א-90 שומר על יציבות.

גזית גלוב  עולה ב-1.5% לאחר שדיווחה כי התקשרה בהסכם מיזוג עם החברה הבת אטריום (ראו דיווח קודם).

אנויז'ן מדיקל  דיווחה על סיום הליך הפיתוח של צינור הזנה ייעודי בעל קוטר המותאם להזנת תינוקות ופגים. החברה ציינה כי נכון להיום כ-50% מכלל צינורות ההזנה אשר מוחדרים לתינוקות ופגים מוחדרים בצורה לא נכונה.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  הודיעה שהיא נכנסת לתחום קרנות ההשקעה, ומקימה יחד עם בית ההשקעות מיטב דש  קרן ייעודית להשקעות במקבצי דיור (מולטי-פמילי) בארה"ב. 

8:55

גזית גלוב  דיווחה כי התקשרה בהסכם מיזוג עם החברה הבת אטריום, שלפיו תרכוש את יתרת הבעלות בחברה (25% מהון המניות) במחיר של 3.63 יורו למניה, ובסך הכל 376 מיליון יורו - כ-1.4 מיליארד שקל. המחיר משקף פרמיה של 13.4% על מחיר המניה היום בבורסת אמסטרדם, 3.2 יורו.

אקוואריוס מנועים  דיווחה כי חברת TPR היפנית תשקיע 20 מיליון דולר תמורת 20% מחברת הבת ביפן. ההשקעה משקפת שווי של 100 מיליון דולר לחברת הבת, אקוואריוס יפן. "הצדדים פועלים לגיבוש הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי, שיכלול את ההשקעה האמורה, לצד שת"פ עסקי בין החברות בנוגע לייצור, פיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס בשוק היפני, המהווה מרכז לתעשיית הרכב העולמית", נמסר בהודעה. 

אזורים  פרסמה את נתוני המכירות לרבעון השלישי. במהלך שלושה רבעונים מכרה החברה 1,039 יח"ד בהיקף כספי בסך של 2.4 מיליארד שקל, וזאת לעומת 625 יח"ד שנמכרו בתקופה המקבילה אשתקד בהיקף כספי בסך של 1.2 מיליארד שקל - עלייה של 66% במספר יחידות הדיור שנמכרו ושל 200% בהיקף הכספי. מדובר בתוצאות גבוהות מאלו שהושגו במהלך שנת 2020 כולה, שבה מכרה החברה 976 יח"ד בהיקף כספי בסך של 2.1 מיליארד שקל.

7:55

5 דברים שכדאי לדעת לקראת פתיחת המסחר

1. צפי לירידות בפתיחה

יום המסחר ייפתח, ככל הנראה, בירידות קלות, במקביל למגמה בחלק משוקי אסיה ולאור הירידות במסחר על החוזים העתידיים בוול סטריט.

אמש ננעל היום בירידות מזעריות לאחר יום שקט ויציב יחסית. מחזור המסחר הסתכם במעט יותר מ-900 מיליון שקל.

2. עונת הדוחות בוול סטריט

החברות הציבוריות בארה"ב נערכות לפרסום תוצאותיהן הרבעוניות. בין הדוחות שיפורסמו השבוע אפשר לציין את נטפליקס , ג'ונסון אנד ג'ונסון, IBM, פרוקטר אנד גמבל, טסלה , אינטל , ורייזון ועוד.

גם באירופה חלק מהחברות החלו לפרסם תוצאות, והשבוע בין השאר יתפרסמו דוחות לוריאל, הרמס, יוניליוור, ברקליס, רנו ועוד.

3. מחיקת חוב למפעלי ים המלח של ICL

חברת מפעלי ים המלח, מקבוצת איי.סי.אל  (לשעבר כיל) שבשליטת איש העסקים עידן עופר,  לא צריכה לשלם לחברת מקורות 65 מיליון שקל בגין מי ים המלח שבהם נעשה שימוש כחלק מפעילות החברה במקום, כך קבע צוות במשרד המשפטים.

4. הנפט ממריא, נתוני תמ"ג מאכזבים בסין

המסחר בבורסות אסיה הגדולות מתנהל בירידות שערים הבוקר, כאשר מדד שנחאי מאבד 0.3%, שנזן יורד ב-0.9%, ומדד האנג סנג יורד ב-0.6%. זאת בעיקר בשל נתוני תוצר מאכזבים שפורסמו הבוקר, שלפיהם כלכלת סין התרחבה ברבעון השלישי ב-4.9% בחישוב שנתי, בעוד שהתחזיות העריכו צמיחה של 5.2%. בחישוב רבעוני, הכלכלה הסינית צמחה ב-0.2% (לעומת תחזיות של 0.5%). גם נתוני הייצור התעשייתי לא עמדו בתחזיות, וגדלו ב-3.1% בחישוב שנתי לעומת תחזית גבוהה בהרבה של 4.5%. 

בשוק הסחורות המגמה דווקא חיובית הבוקר, עם עליות של 1%-1.5% בשני סוגי הנפט הגולמי. נפט מסוג WTI נסחר תמורת 82.9 דולר לחבית, נפט מסוג ברנט תמורת 85.7 דולר.

בשוק הקריפטו העליות מתונות, אך זה מספיק בשביל הביטקוין שכבר חצה את ה-62 אלף דולר.

5. "תנאים פחות טובים להשקעה באג"ח ממשלתי"

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון , מתייחסים בסקירתם השבועית לשוק האג"ח בישראל ומעריכים כי "העלייה בציפיות האינפלציה עשויה להימשך בתקופה הקרובה, על רקע התמשכות מצב של צווארי בקבוק והמשך העלייה במחירי האנרגיה. סביבת הריבית בארץ צפויה להיוותר ללא שינוי בעתיד הנראה לעין, כאשר החלק הארוך של העקום יושפע מסביבת התשואות בעולם וההתפתחות בציפיות האינפלציה.

"ככלל, תנאי הרקע להשקעה בשוק האג"ח הממשלתי פחות טובים, בעיקר על רקע הציפייה לתהליכי הידוק מוניטאריים ברחבי העולם, גם אם איטיים ומדורגים. לאור רמת המרווחים אנו סבורים כי לא נכון כרגע להגדיל חשיפה לאפיק הקונצרני כאשר עדיף להגדיל רמות הסיכון דרך הגדלת החשיפה לשוק המניות. עם זאת נראה שהמגמה החיובית באפיק הקונצרני עשויה להימשך לפחות בטווח הקצר".

עוד כתבות

מיכל ממותג של חברת גדות / צילום: מירב רביב

מכה לחנ"י: המכרז על אחסון התבואה של ישראל חוזר לנקודת ההתחלה

ביהמ"ש ביטל את הזכיה של חברת גדות במכרז של נמלי ישראל להפעלת מתקני אחסון התבואה הגדולים במדינה, אחרי 70 שנה בהן שלטה ממגורות דגון ● זאת, בשל אי עמידתה בתנאי המכרז - הן לגבי הניסיון המקצועי הנדרש והיותה יבואנית תבואות שהשתתפותה אסורה במכרז

אבי לוי / צילום: איל יצהר

מחזירים את ההשקעה: דלק ישראל תחלק לבעליה דיבידנד של 150 מיליון שקל

החלוקה תתבצע בעקבות החלטת בית המשפט לאשר את בקשת החברה לביצוע החלוקה בתוך שישה חודשים ממועד ההחלטה ● הדיבידנד יתחלק בין שלושת בעלי המניות בחברה: אבי לוי, אורי מנצור וקבוצת דלק

שלמה רודב / צילום: איל יצהר

כונסת הנכסים הרשמית מתנגדת למכירת פרטנר לקבוצת רודב-גבאי

סיגל יעקבי תומכת בקיום מכרז למכירת מניות האצ'יסון בפרטנר כדי "לקבל מושג האם ישנן הצעות רציניות מטעם מתעניינים נוספים" ● קבוצת סבן התנגדה גם היא למכירת המניות לקבוצה של שלמה רודב ואבי גבאי

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון תעשייה אווירית הצביע בעד מינוי עמיר פרץ לתפקיד היו"ר

מינוי פרץ אושר באופן חריג על ידי הממשלה בשבוע שעבר, לאחר שנפסל על ידי ועדת גילאור ● התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה לבג"ץ נגד המינוי

לחסוך מס / צילום: Shutterstock

הרגע האחרון ממש: איך לחסוך מס לקראת סוף השנה?

סוף שנה מסמנת במקרים רבים הזדמנות אחרונה לנקות שולחן מחובות מס וחובות דיווח שונות לרשות המסים ● האם יש דרך לחסוך במס על רווחים מהשקעות בשוק ההון, ומה עם זירת הקריפטו?  מומחי מס עונים לפני ההגעה לקו הגמר של שנת 2021

יו''ר הפד ג'רום פאוול בסנאט בארה''ב / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

סיבוב הפרסה של פאוול: בשוק חוששים מטעות במדיניות של הפד

איך הידוק המדיניות המוניטרית משתלב בעולם הסובל מקשיים בשרשרת האספקה, שבתורה מתדלקת את האינפלציה?

מקומות עבודה בכל רחבי ארה''ב מחפשים עובדים / צילום: Associated Press

חצי הכוס המלאה וחצי הכוס הריקה של ג'ו ביידן

שיעור בפוליטיקה של סטטיסטיקה: איך נתוני תעסוקה מצליחים להגיד דבר והיפוכו, ואיך יקרא אותם נגיד הבנק המרכזי בהתקרב ההחלטה על העלאת הריבית ● וגם, האם תיפול תקרת החוב הפדרלית (לא, אבל למה לא לנסות)

עו''ד יוסי לוי / צילום: עינת לברון

השותפים עוזבים אחד אחרי השני - מה עובר על משרד עו"ד יוסי לוי?

ראשי מחלקות הליטיגציה, ההגבלים העסקיים והמחלקה המסחרית עוזבים את המשרד יחד עם עורכי דין נוספים ● השותפים עוה"ד אסף שובינסקי ואביאל פלינט עוזבים על רקע מחלוקת קשה לגבי הסכם שותפות ההון שהתבררה בהליך בוררות ● בעקבות העזיבות, לוי הודיע על צירופם של חמישה עורכי דין חדשים וצירופים נוספים עתידיים ● עו"ד לוי: השותפות שהייתה אמורה להירשם לא תירשם ולכן הם אינם שותפי הון"

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

אירוע הדבקה המוני בנורווגיה מרמז כי אומיקרון אכן מדבק יותר

חולה אחד בוריאנט אומיקרון אחראי להדבקה של 60 איש בנורווגיה, כולם מחוסנים פעמיים, ונבדקו בבדיקה מהירה לפני האירוע ● בינתיים לכל הנבדקים תסמינים קלים ולא נרשמו אשפוזים, אך הם כולם צעירים - כך שאין בכך עדות בהכרח לנזק שהווריאנט הזה יכול לעשות בקהל מבוגר יותר

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה שלילית בת"א; אורמד נפלה ב-12.4%, דלק קידוחים קפצה ב-4.5%

ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1% ● מדד הנפט והגז טיפס ב-2.1%, ומדד הביומד ירד ב-2.1% ● וול סטריט ננעלה באדום ביום שישי, דאו ג'ונס רשם שבוע שלילי רביעי ברצף ● הביטקוין החל בהתאוששות לאחר הנפילה אתמול ● מי הישראלית הראשונה במדד S&P 500?

סריקת מחירים בסופרמרקט בשווייץ / צילום: Reuters, Arnd Wiegmann

מדבקות המחירים ייעלמו מהמדפים: במשרד הכלכלה מקדמים תוכנית חדשה, ולא כולם מרוצים

הרשות להגנת הצרכן מנסה לקדם חקיקה שתאפשר לרשתות המזון הגדולות להציג את מחירי המוצרים שעל המדפים באמצעות צג דיגיטלי ● למה שרת הכלכלה תומכת במהלך שקודמיה בתפקיד ראו כלא מתאים, מי המרוויחים הגדולים מהמהלך ומה הטיעון המוביל של המתנגדים

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

מניין מאומתי האומיקרון בישראל עלה ל-11; מהם שישה מחוסני בוסטר

עדיין לא ברורה רמת ההגנה שהחיסון נותן למי שנדבק בווריאנט האומיקרון ● קיים חשד גבוה לאומיקרון בקרב 24 מאומתי קורונה נוספים

הנפקת סימילרווב בבורסה בניו יורק / צילום: NYSE

נובמבר שלילי לישראליות בארה"ב: מי החברות שבכל זאת בלטו לטובה?

מדד גלובס-פרומתאוס, שעוקב אחרי החברות הישראליות שנסחרות בוול סטריט, ירד בנובמבר ב-ב־7.6% ● חברות הביומד איבדו גובה גם בת"א וגם בנאסד"ק, אך ביונד אייר הצליחה לבלוט עם עלייה של 41% ● חברת הטכנולוגיה אינוויז גם סיימה את החודש בעליות גבוהות ● ומה צופים במחלקת המחקר של פרומתאוס לסימילרווב?

מערכות סולאריות של חברת סולאראדג’ / צילום: אתר החברה

"דרכון זר" ותשואה של 1,600% מההנפקה הובילו את סולאראדג' למדד הדגל האמריקאי

עם שווי של 16.1 מיליארד דולר מצטרפת החברה הסולארית למדד S&P 500, הכולל את 500 החברות הנסחרות הגדולות בארה"ב ● סולאראדג' הוקמה על-ידי יזמים ישראלים, ומטה החברה שוכן בהרצליה, אך חוקית היא רשומה כאמריקאית

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ליברמן יקדם המלצות להוצאה לחל"ת של עובדי מדינה שמסרבים להציג תו ירוק

שר האוצר בוחן הקמת צוות בינתחומי שינסח כללים שיאפשרו להוציא עובדים במגזר הציבורי שאינם מעוניינים להציג תו ירוק במקום עבודתם לחופשה ללא תשלום ● ההנחיות הללו שיגבשו בין משרדי הממשלה יחולו לצורך העניין רק על עובדים בשירות המדינה, ולא על העובדים במשק ככלל

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

תקציב הביטחון של ארה"ב מתעכב בגלל ויכוחים על האויגורים ונורד סטרים 2

הצעת החוק להרשאות הביטחון הלאומי כוללת העלאות שכר לחיילים וכסף לבנייה צבאית, ולרכישת ספינות ומטוסים

משפחת גת-טובול. רעות, אוריאן, נגה ואחינועם / צילום: איל מרגולין

"לילדות יש חשיבה כלכלית שמרנית. הן לא קיבלו את זה מאיתנו": משפחות ישראליות מדברות על כסף

כמה דמי כיס הילדים מקבלים, איך לומדים לחסוך, על מה מעודדים אותם להוציא ואיפה עוברים הקווים האדומים? ● ארבע משפחות מספרות בגילוי לב על תפיסת החינוך הפיננסי שלהן ● פרויקט מיוחד על כסף וחיסכון להורים וגם לילדים

מוצרי בן אנד ג'ריס / צילום: Shutterstock, Arne Beruldsen

פרשת בן אנד ג'ריס: גובר הלחץ בארה"ב על חברת יוניליוור לשנות גישה

הצעדים הכלכליים הראשונים נגד החברה היו משיכת השקעות של שבע מדינות בארה"ב מהמניה של יוניליוור ● עוד כעשרים מדינות הודיעו שהן שוקלות צעדים דומים ● במכתב שנשלח בימים האחרונים למנכ"ל יוניליוור העולמית נכתב: "לא רק שישראל היא אחת מבנות הברית הקרובות והאמינות ביותר של מדינתנו, אלא שהיא גם האומה הדמוקרטית היחידה באזור" ● מאז תחילת הפרשה ביולי ירדה מניית החברה בכ-12%

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

לשכת רואי החשבון קוראת להסדרת מיסוי הקריפטו: "זמן להחלטות אמיצות"

רו"ח חן שרייבר הודיע על הקמת ועדת מומחים שתפעל לגיבוש המלצות מיידיות בנושא: "לא יעלה על הדעת שמאות אלפי ישראלים קונים ומוכרים קריפטו תוך הפרת החוק, אי דיווח לרשות המסים והיעדר אכיפה ופיקוח רגולטוריים"

אלפרד אקירוב / צילום: תמר מצפי

"לא ניקח את הניהול על גבנו": אלפרד אקירוב מספק הצצה לתוכניות שלו ושל משפחתו לחברת כלל

איש העסקים אלפרד אקירוב הגיש ביום חמישי בקשת היתר שליטה בכלל באמצעות חברת הנדל"ן אלרוב • בשיחה עם גלובס אמר שאינו צופה קשיים במימון רכישת 15% נוספים ממניות כלל בהיקף של כ-800 מיליון שקל • נראה כי שינה תכניות ובשלב הראשון לפחות לא ימנה את בנו ג'ורג'י לדירקטוריון