גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

ירידות קלות בנעילה בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל.

ירידות בולטות רשמו תורפז , ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור.

מנגד, עליות חדות רשמו מניות אירודרום , טוגדר, אייסקיור, אקסיליון, תדיראן ופרידנזון.

16:35

מדד ת"א 35 יורד בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ב-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות נטו מלינדה , אקוואריוס, טוגדר , תדיראן, אייסקיור מדיקל  ואירודרום. 

14:40

הירידה של מניית ביומיקס, שדיווחה על תוצאות פושרות בניסוי שלב 2 לטיפול שלה באקנה (ראו דיווח קודם) העמיקה לכ-12%, בעוד שבטרום המסחר בוול סטריט היא מאבדת כ-11%.

14:15

הירידות בבורסה נמשכות, כאשר מדד ת"א 35 יורד בקרוב ל-0.4%, ומדד ת"א 90 ב-0.7%. מדד הביטוח והפיננסים ממשיך לבלוט עם ירידה גבוהה יחסית לשאר המדדים הענפיים, שעומדת כעת על כ-1.2%. מחזור המסחר עד כה מסתכם ב-720 מיליון שקל.

גילת  דיווחה על הרחבת רשת 4G עם מפעילת תקשורת סלולרית בצפון אמריקה עבור אספקת שירותי תקשורת להתאוששות מאסונות ותקשורת פס רחב לצרכים עסקיים שוטפים.

ביומיקס  דיווחה על תוצאות מהשלב השני במחקר הקליני לטיפול באקנה, שלפיו המוצר הוכח כבטוח וללא תופעות לוואי. עוד ציינו כי נצפה שיפור מובהק סטטיסטית מההתחלה במראה עור מועד לאקנה, אך לא הוכח הבדל משמעותי מבחינת היעילות בהשוואה לפלסיבו (או יותר נכון Vehicle, גרסה שזהה לתרופה הנבדקת אך ללא החומר הפעיל).
המנכ"ל ג'ונתן סולומון ציין כי מחקר זה כלל יותר נבדקים מאשר השלב הראשון ובדק את המוצר (BX001) לאורך תקופה ארוכה יותר, "ולכן שמחנו לראות כי הוא שומר על פרופיל בטיחות מצוין. עם זאת, אנו מאוכזבים מכך שלא הוכיח הבדל משמעותי בהשוואה לפלסיבו מבחינת יעילות". מניית החברה יורדת ביותר מ-2% בת"א ונופלת ב-5% בטרום המסחר בוול סטריט.

אנויז'ן , שפתחה את היום בזינוק לאחר שסיימה פיתוח צינורות הזנה יעודיים לתינוקות ופגים, שינתה מגמה ומאבדת מעל 6%.

13:10

הבורסה ממשיכה להתנהל בירידות מתונות, כאשר ת"א 35 משיל 0.3%, ת"א 125 יורד בכמעט 0.5%, ות"א 90 מאבד 0.8%. כלל המדדים הענפיים נסחרים בירידות. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-550 מיליון שקל.

טוגדר  ממשיכה לבלוט עם עלייה של מעל ל-15%, אירודרום  עולה ב-7%, אייסקיור ואקוואריוס ב-6%.

ארפורט סיטי  דיווחה כי פרי (פריאל) אטיאס הודיע על סיום כהונתו כמנכ"ל החברה.

11:35

המומנטום השלילי בבורסה נמשך, עם ירידות של כ-0.5% בשלושת המדדים המובילים. בקרב המדדים הענפיים בולט מדד הביטוח ופיננסים עם ירידה גבוהה יחסית של 0.9%. מדד הנפט נסחר ביציבות יחסית, כאשר את הירידות של נפטא  ונאוויטס  מאזנת עלייה נאה של גבעות . מחזור המסחר עד כה עומד על יותר מ-300 מיליון שקל.

אנויז'ן  ממשיכה בזינוק במחזור מסחר עצום ביחס לממוצע שלה, לאחר שסיימה את הליך הפיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב. 

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר  ממשיכה במומנטום החיובי שרשמה אתמול, בעקבות הודעתה על משלוח מסחרי ראשון של קנאביס רפואי מהחווה של החברה באוגנדה לגרמניה, בהיקף של כ-440 ק"ג. גם אקוואריוס מנועים (ראו דיווח קודם), קאנומד , הכשרה התחדשות , אייסקיור מדיקל , טונדו סמארט  ואירודרום  רושמות עליות יפות.

10:05

הבורסה בתל אביב נפתחה במגמה שלילית. מדד ת"א-35 יורד ב-0.3, מדד ת"א-125 רושם ירידות של 0.27%, מדד ת"א-90 שומר על יציבות.

גזית גלוב  עולה ב-1.5% לאחר שדיווחה כי התקשרה בהסכם מיזוג עם החברה הבת אטריום (ראו דיווח קודם).

אנויז'ן מדיקל  דיווחה על סיום הליך הפיתוח של צינור הזנה ייעודי בעל קוטר המותאם להזנת תינוקות ופגים. החברה ציינה כי נכון להיום כ-50% מכלל צינורות ההזנה אשר מוחדרים לתינוקות ופגים מוחדרים בצורה לא נכונה.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  הודיעה שהיא נכנסת לתחום קרנות ההשקעה, ומקימה יחד עם בית ההשקעות מיטב דש  קרן ייעודית להשקעות במקבצי דיור (מולטי-פמילי) בארה"ב. 

8:55

גזית גלוב  דיווחה כי התקשרה בהסכם מיזוג עם החברה הבת אטריום, שלפיו תרכוש את יתרת הבעלות בחברה (25% מהון המניות) במחיר של 3.63 יורו למניה, ובסך הכל 376 מיליון יורו - כ-1.4 מיליארד שקל. המחיר משקף פרמיה של 13.4% על מחיר המניה היום בבורסת אמסטרדם, 3.2 יורו.

אקוואריוס מנועים  דיווחה כי חברת TPR היפנית תשקיע 20 מיליון דולר תמורת 20% מחברת הבת ביפן. ההשקעה משקפת שווי של 100 מיליון דולר לחברת הבת, אקוואריוס יפן. "הצדדים פועלים לגיבוש הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי, שיכלול את ההשקעה האמורה, לצד שת"פ עסקי בין החברות בנוגע לייצור, פיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס בשוק היפני, המהווה מרכז לתעשיית הרכב העולמית", נמסר בהודעה. 

אזורים  פרסמה את נתוני המכירות לרבעון השלישי. במהלך שלושה רבעונים מכרה החברה 1,039 יח"ד בהיקף כספי בסך של 2.4 מיליארד שקל, וזאת לעומת 625 יח"ד שנמכרו בתקופה המקבילה אשתקד בהיקף כספי בסך של 1.2 מיליארד שקל - עלייה של 66% במספר יחידות הדיור שנמכרו ושל 200% בהיקף הכספי. מדובר בתוצאות גבוהות מאלו שהושגו במהלך שנת 2020 כולה, שבה מכרה החברה 976 יח"ד בהיקף כספי בסך של 2.1 מיליארד שקל.

7:55

5 דברים שכדאי לדעת לקראת פתיחת המסחר

1. צפי לירידות בפתיחה

יום המסחר ייפתח, ככל הנראה, בירידות קלות, במקביל למגמה בחלק משוקי אסיה ולאור הירידות במסחר על החוזים העתידיים בוול סטריט.

אמש ננעל היום בירידות מזעריות לאחר יום שקט ויציב יחסית. מחזור המסחר הסתכם במעט יותר מ-900 מיליון שקל.

2. עונת הדוחות בוול סטריט

החברות הציבוריות בארה"ב נערכות לפרסום תוצאותיהן הרבעוניות. בין הדוחות שיפורסמו השבוע אפשר לציין את נטפליקס , ג'ונסון אנד ג'ונסון, IBM, פרוקטר אנד גמבל, טסלה , אינטל , ורייזון ועוד.

גם באירופה חלק מהחברות החלו לפרסם תוצאות, והשבוע בין השאר יתפרסמו דוחות לוריאל, הרמס, יוניליוור, ברקליס, רנו ועוד.

3. מחיקת חוב למפעלי ים המלח של ICL

חברת מפעלי ים המלח, מקבוצת איי.סי.אל  (לשעבר כיל) שבשליטת איש העסקים עידן עופר,  לא צריכה לשלם לחברת מקורות 65 מיליון שקל בגין מי ים המלח שבהם נעשה שימוש כחלק מפעילות החברה במקום, כך קבע צוות במשרד המשפטים.

4. הנפט ממריא, נתוני תמ"ג מאכזבים בסין

המסחר בבורסות אסיה הגדולות מתנהל בירידות שערים הבוקר, כאשר מדד שנחאי מאבד 0.3%, שנזן יורד ב-0.9%, ומדד האנג סנג יורד ב-0.6%. זאת בעיקר בשל נתוני תוצר מאכזבים שפורסמו הבוקר, שלפיהם כלכלת סין התרחבה ברבעון השלישי ב-4.9% בחישוב שנתי, בעוד שהתחזיות העריכו צמיחה של 5.2%. בחישוב רבעוני, הכלכלה הסינית צמחה ב-0.2% (לעומת תחזיות של 0.5%). גם נתוני הייצור התעשייתי לא עמדו בתחזיות, וגדלו ב-3.1% בחישוב שנתי לעומת תחזית גבוהה בהרבה של 4.5%. 

בשוק הסחורות המגמה דווקא חיובית הבוקר, עם עליות של 1%-1.5% בשני סוגי הנפט הגולמי. נפט מסוג WTI נסחר תמורת 82.9 דולר לחבית, נפט מסוג ברנט תמורת 85.7 דולר.

בשוק הקריפטו העליות מתונות, אך זה מספיק בשביל הביטקוין שכבר חצה את ה-62 אלף דולר.

5. "תנאים פחות טובים להשקעה באג"ח ממשלתי"

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון , מתייחסים בסקירתם השבועית לשוק האג"ח בישראל ומעריכים כי "העלייה בציפיות האינפלציה עשויה להימשך בתקופה הקרובה, על רקע התמשכות מצב של צווארי בקבוק והמשך העלייה במחירי האנרגיה. סביבת הריבית בארץ צפויה להיוותר ללא שינוי בעתיד הנראה לעין, כאשר החלק הארוך של העקום יושפע מסביבת התשואות בעולם וההתפתחות בציפיות האינפלציה.

"ככלל, תנאי הרקע להשקעה בשוק האג"ח הממשלתי פחות טובים, בעיקר על רקע הציפייה לתהליכי הידוק מוניטאריים ברחבי העולם, גם אם איטיים ומדורגים. לאור רמת המרווחים אנו סבורים כי לא נכון כרגע להגדיל חשיפה לאפיק הקונצרני כאשר עדיף להגדיל רמות הסיכון דרך הגדלת החשיפה לשוק המניות. עם זאת נראה שהמגמה החיובית באפיק הקונצרני עשויה להימשך לפחות בטווח הקצר".

עוד כתבות

 

בכמה נמכר דופלקס בן 5 חדרים עם מרפסת ענקית בשוהם?

הדופלקס, בשטח 180 מ"ר עם מרפסת בשטח 70 מ"ר, נמכר ב-4.25 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע האחרון

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor

עימות בין המיליארדרים קנת' גריפין וג'יי בי פריצקר באילנוי צפוי לעצב את הבחירות למושל המדינה

מייסד קרן ההון סיכון גריפין אומר שיתמוך באופן תקיף במועמד הרפובליקאי שיתמודד מול המושל הדמוקרטי הרץ לכהונה שנייה

יו''ר ה־FTC, לינה קאהן / צילום: Associated Press, Graeme Jennings

פייסבוק, חופש הדיבור וחוקי התחרות: האם התרופה גרועה מהמחלה?

בוושינגטון השסועה פוליטית המחוקקים משתי המפלגות מצאו לסיבה להתאחד: כוחן האדיר של חברות הביג־טק ● אך כדאי לעצור רגע ולשאול אם יש בכלל קשר בין חוקי הגבלים העסקיים לבין האשמות על "דיבור רעיל" ו"שיח השנאה" בפייסבוק או בטוויטר? האם חוקים אלו בכלל רלוונטים לשירותים הניתנים בחינם ללקוחות? והאם תחרות בין החברות הגדולות הוא מקום להפעלת חוקי המונופולים?

פטוצ'יני עגבניות / צילום: שני הלוי

גבן אמן נפטר והותיר 250 ק"ג של גבינה נדירה. ברוברטה וינצ'י יגישו מנות עמה

לכבוד הסתיו שהגיע קבלו 3 מתכונים של השף עידו פיינר לרטבי פסטה על בסיס שמן זית, מהשמן הראשון של המסיק, שמגיע השבוע לשווקים וידוע בטעמו העוצמתי ● ככה אוכלים באיטליה בעונה הזו

קפה סיבריס / צילום: רוני לאופר

חגית אברון תופרת לכם יום: משיטוט ירושלמי ברחביה ועד טיפ ליום הולדת מיוחד

שיטוט ירושלמי נינוח מהבוקר עד אחר הצהריים בין רחובות וחצרות, פינות נסתרות ודרכים צדדיות בהוויה השכונתית שבין עזה לברלין, וגם טיפים למי שמחפשים איך לחגוג יום הולדת מיוחד או מקום רומנטי להצעת נישואים. מדור חדש

משה ממרוד, זוהר לוי וצחי נחמיאס / צילום: סיון פרג', יח''צ, ורד פיצ'רסקי

גם צחי נחמיאס וזוהר לוי ברשימה: 20 יזמים שהפכו השנה למיליארדרים, ולא מהייטק

הגאות בשוק המניות הפכה עשרות יזמים מקומיים הפועלים בתחומים מסורתיים למיליארדרים "על הנייר"● החל מאקירוב, דמרי, נחמיאס וחץ בנדל"ן, דרך רמי לוי במזון וממרוד במזגנים, ועד אגמון ברכב, פתאל בתיירות והאחים שפירא בתשתיות - כולם יזמים שבנו את העסק במו ידיהם

מוטי לוין, מנכ''ל קבוצת חיפה / צילום: יח''צ

קבוצת חיפה תקים פרויקט אנרגיה סולארית במפעלה שבמישור רותם

קבוצת חיפה (חיפה כימיקלים לשעבר) חתמה על מזכר הבנות יחד עם משק אנרגיה לפרויקט סולארי (PV) בהספק של 45 מגהוואט, שיכלול גם מתקן לאגירת אנרגיה

זהבה ויצמן באולם התצוגה של המותג / צילום: ענבל מרמרי

מלכת הפאות של בני ברק: הכירו את זהבה ויצמן, שהפכה מפעל קטן לאימפריה

עם תג מחיר של עד 25 אלף שקל לפאה, עיצוב בהתאמה אישית, שליטה במגמות האופנה החזקות בעולם ועמוד אינסטגרם מתוחזק הפכה זהבה ויצמן את מותג הפאות שלה למעצמה ● "הבנתי שנשים חרדיות רוצות להשקיע במותג שמכבד את עצמו, הן נפתחו לעולם חדש"

חבילות קוקאין שנעצרו בקולומביה / צילום: Reuters, משטרת קולומביה

עקבות הקוקאין הובילו מאירופה לאקוודור: כך נראה המרדף אחר סוחר סמים חמקני

קטטה בכיכר בפירנצה שבאיטליה העירה את תשומת לב השוטרים לכנופייה שלטענתם הציפה את אירופה בקוקאין ● מבצע שארך שנה הוביל אותם למנהיג - מתנקש אלבני שכלוא באקוודור

דורון כהן / צילום: כדיה לוי

סלקום: היו"ר דורון כהן מונה לתפקיד ממלא מקום המנכ"ל

לאחר שבשבוע שעבר הודיע אבי גבאי במפתיע על עזיבתו את תפקיד מנכ"ל סלקום לטובת רכישת השליטה בפרטנר, פרסמה הבוקר החברה כי דורון כהן, היו"ר, ימונה לתפקיד מ"מ המנכ"ל ● זאת עד לתחילת כהונת המנכ"ל החדש ואישור אסיפת בעלי המניות

הנשיא ארדואן בראיון לסוכנות רויטרס. בארמונו הנשיאותי באנקרה / צילום: Reuters, Umit Bektas

הדיפלומטיה הישראלית במסלול (המהיר) אל לבם של עריצים

פעם היה זה רצון להשתייך ל"משפחת הדמוקרטיות" ● עכשיו משאת הנפש הישראלית היא להגיע אל שליטים יחידים, בלי קואליציות או דעת קהל ● ארדואן, פוטין או שי ג'ינפינג

מטוסי שילוח של  FedEx / צילום: Shutterstock, Philip Lange

מרוץ שליחים: חברות שינוע המטענים חוגגות את הפקקים בענף

משבר הקורונה הנחית מהלומה על ההיצע בתחום שינוע המטענים והסחורות ברחבי העולם - אבל הביקוש אינו מראה שום סימן להאטה ● הפער העצום הזה מאפשר לחברות החולשות על ענף השינוע - ובראשן FedEx - להעלות מחירים, לשפר את התוצאות הכספיות ולהפוך ליעד אטרקטיבי להשקעה

אריק קייזר / צילום: סטודיו לזרף

בגט או פוקאצ'ה? הבעלים של רשת מייזון קייזר העולמית מנסה להתאים את עצמו לטעם הישראלי

ענף המאפיות הישראלי כולל למעלה מ-1,100 סניפים ולתוך השוק הצפוף הזה נכנס אריק קייזר, מהבולונז'רים המובילים בעולם ● היום, עם שלושה סניפים וביסטרו בתל אביב, הוא מסביר בראיון לגלובס איך השפיעה הקורונה על עסקיו, מה ההבדל בין הישראלים לצרפתים, ולמה הוא חושב שיצליח במקום שבו רשתות מזון בינ"ל אחרות נכשלו

ראיין ריינולדס / צילום: Reuters

כך הפך ראיין ריינולדס משחקן על סף פרישה למעצמה עסקית חסרת מעצורים

עם חברת הפקות מצליחה, מותגים בבעלותו ומגוון סרטים בדרך - הכריזמה הקולנועית של השחקן והיזם הקנדי הפכה למעצמה שיווקית משגשגת

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף

ההשוואה הבעייתית של ליברמן: איפה מחירי הדירות מזנקים יותר?

מצגת שפרסמו משרדי הממשלה מראה כי למרבה ההפתעה העלייה שנרשמה במחירי הדירות בישראל בתקופה האחרונה היא דווקא די מינורית ביחס לעולם ● השר ליברמן חזר על הממצאים שנכללים בה בכמה וכמה כלי תקשורת ● אנחנו מצאנו בה כמה וכמה בעיות ● המשרוקית של גלובס

אושרת גני גונן - ראש מועצת דרום השרון / צילום: שלומי יוסף

17 ראשי רשויות מקומיות מתנגדים להקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר

בקרוב תקיים הוות"ל דיון מכריע בעניין תחנות הכוח החדשות שיוקמו בישראל ● ראשי רשויות ממרכז הארץ שמתנגדים להקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר בשטחיהן, טוענים כי עמדתה של הממונה על התחרות, מיכל כהן, לתעדף את שתי התחנות הללו, בטענה שיש להכניס שחקניות חדשות לתחום "שגויה פסולה ומטעה"

משאית בהודו מובילה את החיסונים של אסטרהזניקה / צילום: Reuters, DANISH SIDDIQUI

"הבנו שאף פעם לא נחיה בעולם ללא מגפה, אלא רק בהפוגה, וכולם צריכים להיות מוכנים"

אחרי חיסון שהפך לאחד הנפוצים בעולם השלישי, פיתחה אסטרהזניקה נוגדן למניעת קורונה המבסס אותה כשחקנית משמעותיות בתחום המחלות הזיהומיות ● המנהל הרפואי של החברה מסביר למי המוצר מיועד, מדוע תמחור החיסון משתנה ואיך הוא מתכוון להפוך צוות שהוקם בזמן חירום לחטיבה שנערכת למגפות עתידיות

בדרך לאילת, תופעת הטבע ''עמודי עמרם'' / צילום: אורלי גנוסר

חופשת חנוכה באילת? הזדמנות לחוות עיר קצת אחרת, במקום זו המוכרת

גם למי שהיה כבר לא מעט פעמים באילת, יש הזדמנות לחוות את העיר באופן שונה, עם טיולי טבע, תצפיות כוכבים, תיאטרון באקווריום הכרישים ופרויקט מיוחד, שמציע 101 חוויות באפס שקלים

משרדי NSO / צילום: Associated Press, Sebastian Scheiner

למה משרד הביטחון לא באמת הגביל את NSO והאם תושבי בני ציון ויתרו לגוגל?

משרד הביטחון ידרוש מ-NSO יותר אישורים אבל לא בהכרח יפריע לה למכור ללקוחות חדשים ● וגם: מיהן ארבעת החברות הישראליות היחידות שהונפקו השנה ונסחרות מעל השווי שלהן בכניסה לבורסה ● השבוע שהיה בהייטק ומדע