גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

מנהל רשות המסים ערן יעקב בכנס לשכת יועצי המס באילת. "נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" / צילום: רועי בית און
מנהל רשות המסים ערן יעקב בכנס לשכת יועצי המס באילת. "נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" / צילום: רועי בית און

"אין מחקר בעולם שכלכלן בעל שם יכול לשים עליו את היד לגבי היקף ההון השחור. מי שקרא את המחקרים רואה שיש קושי לומר מה ההיקף. בעולם, הבנק העולמי וה-OECD מדברים על עולם של סביב 20% מהתל"ג. אבל האם זה 20% או 6% בלי הימורים ובלי ההון השחור בזנות (עוד פעילות עבריינית שמייצרת הון שחור) - זו השאלה. אנחנו יודעים, וזה בוודאות, שרמת ההון השחור, כלכלת הצל במשק הישראלי, מאוד מאוד גבוהה. זה לא בהכרח נמצא בעסקים המאוד גדולים. זה נמצא ופוגע מאוד בחברה הישראלית. מי לא חווה, ולא פעם, מצב שבעל מקצוע שבא אליו, ולא תמיד חשב שצריך להוציא חשבונית. אנחנו ברשות המסים נאבקים בהון השחור באופן תמידי".

כך אמר הבוקר (ב') מנהל רשות המסים, ערן יעקב, בכנס לשכת יועצי המס באילת. לשאלת גלובס, איך בדיוק רשות המסים מתכננת להיאבק בהון השחור לאחר שרוב התוכניות שלה ירדו והוצאו מחוק ההסדרים המתגבש, השיב מנהל רשות המסים כי בכוונתו להמשיך לקדם את הרפורמה למאבק בחשבוניות הפיקטיביות שהוצאה מחוק ההסדרים הנוכחי. 

התוכנית, שאמורה הייתה להכניס מיליארדים לקופת המדינה, מוכרת בשם "המודל הצ’יליאני". במסגרת התוכנית שנחשפה בגלובס, כל בעל עסק שמוציא חשבונית בסכום של מעל 5,000 שקל, אמור לקבל אישור מיידי אונליין בזמן ביצוע העסקה מרשות המסים. חשבונית שלא תאושר - לא ניתן יהיה לקזז את המע"מ בגינה. המטרה של רשות המסים הייתה להיות נוכחת בהעברות כספים בין עסקים ולמנוע חשבוניות פיקטיביות, אך כאמור התוכנית נבלמה. 

"החשבוניות הפיקטיביות - תופעה סרטנית" 

יעקב התייחס לכך ואמר כי "אני מאמין בלב אמיתי שככל שיאפשרו לרשות המסים כלים להתמודד, יותר נצליח. וחלק מהמאבק בהון השחור הוא היכולת לעבור לעולם של מניעה. הטכנולוגיה היא הדרך. מודל 'חשבוניות ישראל', שאנחנו עומלים עליו במקביל, מסיבות כאלה ואחרות לא אפשרו לנו להביא את זה. אנחנו נמשיך להיאבק כדי להביא את זה, ולא תהיה דרך אחרת להתמודד עם התופעה הסרטנית הזו.

"אני, כמנהל רשות המסים, יודע את מקומי היטב, ואני די משוכנע שנצליח לשכנע את מקבלי ההחלטות בתועלת המכשיר הזה. וכן, אנו נהיה הראשונים בעולם כמו שהיינו עד עכשיו ראשונים בעולם, וזה לא רע לפעמים. אנחנו מאמינים שמודל ייחודי, ראשוני, משמעותי לא חף מסיכון, אבל כשהמטוטלת נמצאת במקום שפוגע בכל אזרחי מדינת ישראל ובכלכלה ובתחרות הישראלית, צריך להיעזר בכלים, ואני מאמין שנצליח להביא את זה. אני חושב שהייתה צריכה להיות מלחמה עיקשת בתופעה הזו שאוכלת היום בכל המגזרים. יש היום שיח מאוד גדול מה קורה ומי מנצל את התהליך הזה".

לשאלה מדוע רשות המסים לא מצליחה לקדם את המהלך ומהלכים נוספים למאבק בהון השחור - בהם הפיקוח על המטבעות הווירוטאליים וקבלת מידע ממוסדות פיננסיים  - השיב מנהל רשות המסים: "היא תצליח. גם בתוך הממשל, השיח הוא כזה שלא תמיד מבינים את גודל השעה, וחלק מתפקידנו לנסות להנגיש ולהסביר. אני חושב שיש הבנה קולקטיבית למאבק, ואני מאמין ובטוח שאחת הדרכים לנצח את זה זה באמצעות הכלים הטכנולוגיים. זה יהיה לא פשוט, אבל אני מאמין שיקרה".

בהמשך לדבריו של מנהל רשות המסים - נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, חשף כי ח"כ אלכס קושניר, יו"ר ועדת הכספים, הבטיח למנהל רשות המסים בשיחה סגורה כי הוא יעלה את מודל המאבק בחשבוניות הפיקטיביות במושב החורף של הכנסת.

לדברי גינדי, "היינו בחדר אחד ודיברנו על זה. הבעתי את דעתי בעד, וח"כ קושניר אמר לערן יעקב - 'אני אביא את זה אחרי חוק ההסדרים'". גינדי הוסיף כי לשכת יועצי המס הייתה בעד מודל שלפיו ידווחו לרשות המסים על כל החשבוניות במשק, מהשקל הראשון - ולא מרף של 5,000 שקל.

מנהל רשות המסים אמר כי "בעולם עובדתי אין לנו צורך לקבל את כל החשבוניות. יש מדינות שעושות את זה, איטליה ומדינות אחרות מקבלות 100% מהחשבוניות, אבל הו מפחדות מסייבר. אנחנו לא רוצים לפחד. אז מה אנחנו כן רוצים? להתעסק ב-B2B, שם יש לנו את הבעיה. אנחנו מצמצמים ממיליארדי חשבוניות למשהו מאוד קטן. ולאחר שאנחנו עושים את זה, אנחנו נעמיד תפיסה טכנולוגית שתאפשר להיות בקרות העסקה. כדי להתמודד עם תופעה של חשבוניות פיקטיביות ולייצר מהלך מאוזן, מקסימום תועלת להתמודדות עם התופעה הבלתי נסבלת הזו - אין דרך אחרת אלא טכנולוגיה".

באשר לתוכנית של רשות המסים להחיל חובת דיווח קשיחה על השחקנים בשוק הקריפטו (חובת דיווח על החזקת מטבע וירטואלי בשווי של 200 אלף שקל ומעלה או שעלות רכישתו הייתה 200 אלף שקל ומעלה), שאף היא ירדה מחוק ההסדרים, אמר מנהל רשות המסים כי "אנחנו בחוק הנוכחי ניסינו לשים את הדברים באור השמש ולעשות אותם שקופים. אנחנו לא יושבים על השמרים. כמו שהגענו לבעלי החשבונות בשווייץ וקיבלנו את כל המידע מכאלה ששינו דקה לפני את החשבוניות שלהם, וכמו שעכשיו בעולם הצ'יינג'ינג אנחנו רואים הכול ונדע להגיע לכולם - אז גם במטבעות הווירטואליים אנחנו שם גם בלי החקיקה. ככל שזה ישוקף אלינו יותר, נדע יותר".

"גם בלי חוק, אנחנו נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" 

יעקב הדגיש כי גם ללא חובת דיווח על החזקת מטבעות וירטואליים, רשות המסים תתפוס את כל מי שמעלים מס בזירת הקריפטו. "אם תהיה חקיקה או לא, אני מודיע לכם ואומר גם לציבור - אנחנו נמצאים שם בטכנולוגיה הכי מתקדמת בהתמודדות אל מול הבלוקצ'יין. עשינו לא מעט תיקים פורצי דרך בהתמודדות שלנו עם המטבעות הדיגיטליים. היכולת שלנו להגיע לאותם כאלה שבוחרים להתחכם עם החוק היא ברמה בינלאומית. אל תנסו את רשות המסים.

"אנחנו כן חושבים שיש מקום לקבל דיווח שנוכל באמצעותו להשקיף את זה בצורה טובה יותר, אבל אנחנו שם גם ללא החוק. כרגע אנחנו מתמודדים עם כלים מאוד מתקדמים טכנולוגית. אל תנסו אותנו, וככל שהדבר יתאפשר לנו, אנחנו מאמינים שכן צריך להציף לנו מידע שיאפשר לנו להתמודד בצורה טובה יותר".

לשאלת גלובס מדוע ברשות לא מבקשים להחיל חובת דיווח כללית שתצמצם את האפשרות להעלים, ותייתר חלק מהרפורמות ואת חובות הדיווח שרשות המסים מבקשת להחיל, השיב מנהל רשות המסים כי "יש לא מעט שיח בעולם על חובת דיווח כללית, והדבר הזה נמצא בדיון גם ברשות המסים, אבל השאלה המרכזית היא מה המשמעות או הנחיצות. במדינות שיש בהן ניכוי מס במקור סופי, אין הרבה מדינות כאלה, אבל שם אין חובת דיווח כללית, כי הרבה פעמים הניכוי מס במקור הסופי נותן מענה בדרך כזו או אחרת לחלק מהדבר הזה. השאלה אם צריך דיווח כללי. אני לא אומר שלא צריך לחשוב על השאלה הזו".

בעבר הביע מנהל רשות המסים התנגדות נחרצת להחלת חובת דיווח כללית, אך כעת נראה כי הגישה השתנתה מעט. "אני רואה את היתרונות אל מול החסרונות. בסוף זה יוצר חיכוך שאנחנו לא רוצים, בירוקרטיה, עלויות לא מבוטלות שאנחנו לא רוצים להחיל על הציבור".

"נגיע לכל מי שלקח מענקים שלא כדין"

לדברי יעקב, "כמו שאנחנו פועלים בהרבה מקומות אחרים, הדרך להילחם במאבק בהון השחור הוא דאטה, שקיפות והמהפכה התעשייתית הרביעית, וחייבים לאפשר לנו את זה דרך חקיקה להגיע לנתונים האלה".

יעקב התייחס גם להודעות ששיגרה רשות המסים לבעלי עסקים בדרישה להחזר המענקים שקיבלו ביתר או ללא זכאות. לשאלה מה תעשה הרשות לבעלי עסקים שיתעלמו מההודעה, השיב יעקב: "לגבי המענקים - גם פה נמשיך ונתמודד מתוך הסתכלות של עלות-תועלת. רשות המסים בתפיסתה עובדת בעלות-תועלת - יש לה משאבים מוגבלים ויכולות מוגבלות. סדר העדיפויות שלנו הוא כזה, שנתמודד ונמשיך להתמודד עם מי שלא משלמים מסים כדין בקריפטו, בצ'יינג'ים, אלה שבמטבעות הווירטואליים ושמחביאים את החשבונות בשווייץ שחושבים שאנחנו לא יודעים כי הם סגרו את החשבונות - אני יודע מי הם וכמה כסף היה להם ולאיפה הוא הלך.

"ולאותם אלה שהמידע שאנחנו מקבלים בצ'יינג'ים לפי חוק - יש מיליארדים רבים שלא משולמים ולא מדווחים לרשות המסים, וגם אלה שבחרו לקחת את המענקים לא על-פי דין - גם אליהם נגיע, וגם הם ישיבו את הכספים לאזרחי מדינת ישראל, כי זה הכסף של אזרחי ישראל. יש רבים אחרים שלא ביקשו מענקים למרות שירדו בהיקפים וכן יכלו, וצריך להבין שאותם אנשים נורמטיביים מצפים שאנחנו נאפשר החזרה של כל אלה שביקשו את המענקים לא לפי החוק".

עוד כתבות

אריק שטיינברג / צילום: אביב חופי

אריק שטיינברג מונה ליו"ר הבורסה לניירות ערך

שטיינברג מכהן בתור יו"ר דירקטוריון זמני מאז פרישתו של אמנון נויבך מהתפקיד ב-1 באוגוסט ● המינוי אושר פה אחד על ידי הדירקטריון

לחסוך מס / צילום: Shutterstock

הרגע האחרון ממש: איך לחסוך מס לקראת סוף השנה?

סוף שנה מסמנת במקרים רבים הזדמנות אחרונה לנקות שולחן מחובות מס וחובות דיווח שונות לרשות המסים ● האם יש דרך לחסוך במס על רווחים מהשקעות בשוק ההון, ומה עם זירת הקריפטו?  מומחי מס עונים לפני ההגעה לקו הגמר של שנת 2021

גגות בניינים. דודי השמש תופסים את החלל על הגג / צילום: גיא ליברמן

המדינה רוצה שתתקינו פאנלים סולאריים בבניין, אבל הצ'ופר עלוב: 75 שקל בחודש

מבדיקת הפורום הישראלי לאנרגיה, אף בניין משותף בארץ לא הגיש בקשה להצבת פאנלים סולאריים על הגג מאז שעבר בשנה שעברה תיקון חקיקה שנועד לקדם את התחום ● הסיבה: תמריץ כלכלי מזערי, ומנגד עבודה אינטנסיבית מול דיירים

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

מניין מאומתי האומיקרון בישראל עלה ל-11; מהם שישה מחוסני בוסטר

עדיין לא ברורה רמת ההגנה שהחיסון נותן למי שנדבק בווריאנט האומיקרון ● קיים חשד גבוה לאומיקרון בקרב 24 מאומתי קורונה נוספים

בצלאל סמוטריץ’, הציונות הדתית / צילום: צחק קלמן

כמעט כל עצורי "שומר החומות" הם מהמעמד הגבוה בחברה הערבית?

מאילו בתים הגיעו העצורים ב"שומר החומות"? השאלה מעניינת, הממצאים דלים ● המשרוקית של גלובס

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון תעשייה אווירית הצביע בעד מינוי עמיר פרץ לתפקיד היו"ר

מינוי פרץ אושר באופן חריג על ידי הממשלה בשבוע שעבר, לאחר שנפסל על ידי ועדת גילאור ● התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה לבג"ץ נגד המינוי

טורבינות רוח ברומניה / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג תקים ברומניה פרויקט טורבינות רוח בהשקעה של 109 מיליון אירו

זרוע האנרגיה של חברת הנדל"ן המניב תרכוש חברה רומנית בעלת זכויות בפרויקט להקמת טורבינות רוח במחוז בראילה ברומניה ● בוחנת הכנסת שותף לפרויקט בהיקף של עד 50%

מתן פלד (מימין) ועמי דניאל, מייסדי החברה / צילום: איל יצהר

בדרך ללונדון: הישראלית שפיתחה טכנולוגיה לניתוח סיכונים ימיים

Windward עתידה להתחיל להיסחר בבורסת AIM לפי שווי של כ-530 מיליון שקל ● טכנולוגיית הבינה המלאכותית שלה מספקת מידע על כלי שיט מרכזיים בים

פרויקט תמ''א 38 בקריות / צילום: פאול אורלייב

אם אין תכנון מתחמי, יש לאשר תמ"א גם על מגרשים בודדים

ועדת הערר במחוז תל אביב קבעה כי אין סיבה למנוע התחדשות נקודתית באופן גורף, כל אימת שלא הוצגה חלופה ראויה לתכנון מתחמי

יו''ר הפד ג'רום פאוול בסנאט בארה''ב / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

סיבוב הפרסה של פאוול: בשוק חוששים מטעות במדיניות של הפד

איך הידוק המדיניות המוניטרית משתלב בעולם הסובל מקשיים בשרשרת האספקה, שבתורה מתדלקת את האינפלציה?

מתחם אירוח של סלינה בליסבון / צילום: MagdalenaBodzioch

סלינה צופה צמיחה מהירה בעתיד, אך מדווחת על הפסדים עצומים בהווה

הדוחות הכספיים של רשת מתחמי האירוח הגלובלית חושפים ירידה חדה בהכנסותיה בשנת 2020, והפסד מצרפי של כמעט רבע מיליארד דולר בשנתיים ● החברה צופה התאוששות מלאה ממשבר הקורונה ב-2023, אך אינה מספקת תחזית בנוגע לשורת הרווח הנקי

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: אייל טואג

כיצד משפיעה המערכת הבנקאית על האקלים והמצב החברתי? הבנקים יחויבו לדווח על היבטי ESG בפעילותם

הבנקים יידרשו להציג באופן שקוף לציבור את ההיבטים הסביבתיים, החברתיים והנוגעים לממשל תאגידי בפעילותם (ESG), כך במסגרת צעדים שנוקט הפיקוח על הבנקים ● בדוח הדירקטוריון יחוייבו הבנקים להתייחס לסיכוני אקלים והשפעתם על פעילותם הפיננסית ● זהו צעד ראשון, כאשר בשלב זה לבנקים נותרה גמישות רבה באשר למדידת השפעתם והצגתה לציבור

בניין HSBC במנהטן / צילום: Shutterstock, Roman Tiraspolsky

כמעט פי שלוש ב-10 שנים: נכסים ובניין מוכרת את מגדל HSBC ב-855 מיליון דולר

הבניין בניו יורק, שנרכש במחיר ששיקף את המשבר הפיננסי העולמי, נמכר כעת לחברת השקעות אמריקאית, בעסקה שתניב לנכסים ובניין תזרים של 1.1 מיליארד שקל ● מימוש נוסף לחברה בת"א - מוכרת את "בית נכסים" לאזורים ודלק נכסים תמורת 390 מיליון שקל

מכוניות חשמליות בתחנת טעינה / צילום: Shutterstock

אל תבנו על פחות זיהום אוויר: הטבת המס על רכב חשמלי בארגונים מיטיבה בעיקר עם קופת המדינה

רשות המסים הציעה תוכנית לעידוד המעבר למכוניות חשמליות שמזהמות פחות, ובמקביל צמצמה את הטבות המיסוי על כלי רכב היברידיים ופלאג-אין • אלא שבפועל, יש מחסור בכלי רכב בכלל ובחשמליים בפרט עקב משבר האספקה, ובמקביל עדיין אין מספיק עמדות טעינה כדי להפוך את המעבר לאטרקטיבי

נוסעים ממתינים לטיסה לניו יורק / צילום: Associated Press, Christophe Ena

האומיקרון מוביל להחמרת ההגבלות על הטסים: ארה"ב דורשת בדיקה שנעשית יום לפני הטיסה

עד כה נדרשו הנכנסים לארה"ב להציג בדיקה שנעשתה בטווח של 72 שעות לפני טיסה, אולם הטווח קוצר ליום אחד ● גם בריטניה, צרפת וקפריסין מחמירות את תנאי הכניסה ● בארץ פועלים אחרת: בשעה שמדינות מחליטות לחייב הצגת בדיקות מהנכנסים אליהן, ישראל הציגה גישה מחמירה כשהיא לא מאפשרת כניסה של תיירים כלל, למעט באישור מיוחד

ברמן אלון / צילום: יח''צ

דוח הניידות השנתי של אריקסון לגבי הדור החמישי שופע אופטימיות

לא בטוח שהמפעילים ימצאו בדוח תשובה לשאלה כיצד גידול בצריכת הנתונים יביא מזור לרווחיותם הנשחקת ● אין ספק שהביקושים לדור החמישי רק יגדלו, אבל מהו אותו שירות נעלם שעשוי להוות מנוע צמיחה למפעילים, אריקסון לא מפרטת

מיכל ממותג של חברת גדות / צילום: מירב רביב

מכה לחנ"י: המכרז על אחסון התבואה של ישראל חוזר לנקודת ההתחלה

ביהמ"ש ביטל את הזכיה של חברת גדות במכרז של נמלי ישראל להפעלת מתקני אחסון התבואה הגדולים במדינה, אחרי 70 שנה בהן שלטה ממגורות דגון ● זאת, בשל אי עמידתה בתנאי המכרז - הן לגבי הניסיון המקצועי הנדרש והיותה יבואנית תבואות שהשתתפותה אסורה במכרז

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

קצא"א: השרה ומנכ"לית המשרד להגנת הסביבה משחירות את שמנו

לדברי היו"ר ארז כלפון, השתיים "מטעות את הציבור" כשהן טוענות בראיונות ובהתבטאויות שונות שקצא"א הסתירה מהמשרד את דבר קיומו של הסכם רד-מד והוא דורש שהן יחזרו בהן פומבית ● המשרד להגנת הסביבה: "המשרד לא עודכן מראש על כוונת קצא"א להגדלת פעילות דרמטית בנמל אילת"

מירב כהן, השרה לשוויון חברתי / צילום: יונתן בלום

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק חדשה שתאפשר חידוש אוטומטי בהנחה בארנונה לאזרחים ותיקים

כיום נדרשים אזרחים ותיקים בכל שנה מחדש להגיש בקשה להנחה מהרשות המקומית בכפוף לבדיקת הכנסות ● הבירוקרטיה הכרוכה בכך גורמת לרבים מהם לוותר על הזכות המוקנית להם בחוק להנחה משמעותית של 30% מגובה הארנונה ● מרגע אישור החוק במליאה, אזרח ותיק שמלאו לו 75 שנים וניתנה לו הנחה בארנונה לפי חוק "אזרחים ותיקים", יהיה זכאי לקבלתה באופן אוטומטי גם ללא הגשת בקשה מחודשת

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Evan Vucci

טראמפ הצליח לגייס מיליארד דולר לטובת הרשת חברתית שלו

הנשיא לשעבר השיק את  Truth Social לאחר שנחסם מהרשתות החברתיות המובילות  בעקבות המתקפה על גבעת הקפיטול בתחילת השנה ● זהות המשקיעים לא נחשפה, אך ב"רויטרס" דיווחו שמדובר בקרנות גידור ומשקיעים פרטיים