גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עליבאבא מתמודדת עם איום חדש: קונים סינים מתוחכמים

חברת המסחר המקוון, שכבר היום נתונה לביקורת רגולטורית, מאבדת נתח שוק, כשלקוחות עוברים מחיפושי מוצרים ממוקדים לחוויית קנייה המאופיינת בשיטוט ואינטראקציה עם אנשים אחרים

עליבאבא. מתחרות חדשות נוגסות בנתח השוק שלה / צילום: Shutterstock, zhu difeng
עליבאבא. מתחרות חדשות נוגסות בנתח השוק שלה / צילום: Shutterstock, zhu difeng

החברה עליבאבא החזקות (Alibaba Group Holdings), שעברה שנה לא קלה בגלל צעדי הענישה של בייג'ינג על יוזמות פרטיות, מתמודדת עם בעיה נוספת: תחרות גוברת.

במשך יותר מ־15 שנה, עליבאבא הייתה אלופת המסחר המקוון של סין. החברה שנוסדה על ידי ג'ק מא גדלה להיות אחת החברות הגדולות ובעלות השווי הגדול ביותר בעולם, על ידי הפעלת טקטיקות קשוחות לטיפול במתחרותיה.

כיום, לאחר ששוק המסחר המקוון בסין הבשיל, צרכנים החלו לאמץ דרכים חדשות לעשות קניות, ומעדיפים שיטוט בין מוצרים ואינטראקציות על פני חיפושי מוצרים ממוקדים. המגמה הזו הותירה את עליבאבא מאחור והיא מנסה להדביק את הקצב בכמה תחומים, ומתחרותיה ניצלו את השינוי על מנת לקנות לעצמן דריסת רגל בשוק המסחר המקוון הגדול ביותר בעולם.

עליבאבא היא עדיין הפלטפורמה המובילה במסחר מקוון, אבל הנתח שלה בשוק הקמעונאי באינטרנט בסין ירד ל־51% ב־2021, לעומת 78% ב־2015, על פי חברת המחקר eMarketer.

החברה שמצליחה לנגוס בנתח השוק של עליבאבא היא טנסנט (Tencent Holdings), שמשלבת חנויות מקוונות באפליקציית המסרים שלה WeChat; Pinduoduo, אפליקציית מסחר מקוון בת שש שנים שהכניסה מרכיבים של משחק לחוויית הקניות ומושכת ציידי מבצעים עם הנחות על סחורות רבות; ו־Douyin, אפליקציה אחות לפלטפורמת הסרטונים טיקטוק בסין, המוכרת מוצרים דרך סרטונים קצרים ולייב סטרימינג בעזרת האלגוריתמים שלה.

צורך בשיפור עסקי המסחר המקוון של החברה

עליבאבא הגיבה על ידי הגדלת ההשקעה בתחומים כמו יצירת תוכן, סטרימינג בלייב והנחות על מוצרים. במאי, המנכ"ל דניאל ז'אנג ציין את התחרות הגוברת כאחד המכשולים הגדולים ביותר לחברה בשנה שעברה ואמר שכל רווח מעבר לרווחים שנרשמו בשנה שעברה יושקע בשיפור עסקי המסחר המקוון של עליבאבא.

"כשהיינו מדברים על הליבה של השוק, היינו מדברים על Taobao ועל Tmall", אמר ז'אנג באוגוסט, בהתייחסות לפלטפורמות הדגל של עליבאבא. "אבל כעת אנו עובדים חזק על בניית כל החברות השונות האלה, שלכל מהן הצעת ערך מושכת משל עצמה". כששלח העיתון לעליבאבא שאלה לגבי יוזמותיה להתמודד עם התחרות, הפנתה החברה להודעות לתקשורת ודוחות רווחים שפרסמה בעבר.

תחת עינו של הרגולטור הסיני

ההכנסות של עליבאבא עדיין מגמדות את אלה של השחקנים האחרים בשוק המסחר המקוון של סין וגודלה העצום ממשיך להעניק לה יתרונות בולטים. אבל הגודל הזה גם הכניס את עליבאבא לכוונת של הרגולטורים, שנקטו צעדי ענישה נגד ענקיות הטכנולוגיה בסין.

מוקדם יותר השנה, הרגולטור המרכזי של השוק הסיני קבע שעליבאבא ניצלה לרעה את מעמדה בשוק על מנת למנוע מסוחריה למכור בפלטפורמות מתחרות. החברה קיבלה קנס בסכום שיא של 2.8 מיליארד דולר באפריל. בזמנו, אמרה עליבאבא שהיא מקבלת את העונש והבטיחה לציית לכללים.

ועדיין, אנליסטים אומרים שהלחץ הגובר על ענקיות הטכנולוגיה הסיניות לשחק בשוק באופן הוגן מגביל את המהירות והאגרסיביות שבה עליבאבא יכולה להגיב לאיומים חדשים.

יריבותיה החדשות של עליבאבא מתמודדות עם אתגרים משלהן. Pinduoduo אינה רווחית ונשענה על סובסידיות לחלק מהצמיחה שלה. רוב המכירות של Douyin בשנה שעברה הושלמו דרך פלטפורמות המנוהלות על ידי מתחרות כמו עליבאבא או JD.com. בחברות Pinduoduo ו־ByteDance, המפעילה את Douyin, סירבו להגיב.

האפליקציה Wechat נמצאת תחת לחץ מצד הרגולטורים לפתוח את סביבת העבודה הענקית של אפליקציית המסרים והרשת החברתית שלה, יתרונה הגדול מבחינת תעבורת אינטרנט, לשחקני המסחר המקוון האחרים. ב־Tencent סירבו להגיב.

מחיפוש לשיטוט

מגמה בקרב הצרכנים שפעלה נגד עליבאבא הייתה מעבר של קונים מחיפוש לשיטוט. בעוד שצרכנים סינים רבים עדיין פונים ישירות ל־Taobao של עליבאבא או ל־Tmall בחיפוש אחר מוצרים, אחרים נמשכים לרכישות בזמן שהם עושים אינטראקציות דיגיטליות או צורכים תוכן מקוון.

לי שינרו, מנהלת חשבונות בת 31 מגואנגז'ו, משתמשת בפלטפורמות סטרימינג על מנת לרכוש מוצרים, כולל מזון ומוצרי חשמל, מנהג שהחליף אצלה את הצורך באפליקציות מסחר מקוון מסורתיות.

לי אמרה שהיא משוטטת ב־Douyin יותר משעה כל יום, כשהיא עומדת בתור לארוחות בקנטינה של מקום עבודתה, בזמן נסיעות בתחבורה ציבורית למשרד או כשהיא נחה בבית לאחר שהשכיבה את בנה לישון. הפלטפורמה חוסכת לה כסף עם המלצותיה המותאמות, אמרה.

"כיום האיכות לא נופלת מזו של סוחרים באתרי מסחר מקוון מסורתיים", אמרה. "הפלטפורמה שיכולה להציע ללקוחות מוצרים יותר מעניינים או לשכנע אותם לקנות באופן יותר מעניין או במחירים זולים יותר מנצחת".

Douyin הקימה בשנה שעברה צוות מסחר מקוון שעומד בפני עצמו והחלה מאז לאסור על לינקים למוכרים חיצוניים, מה שעודד יותר מותגים למכור באפליקציה שלה ולהשתמש בפלטפורמת התשלומים שלה להשלמת הרכישות.

שיונג וונטינג, סוחרת בת 25 מסויז'ו במרכז סין, הייתה מוכרת צמחים סוקולנטים באתר Taobao לפני שעברה ל־Douyin לפני שנה. שיונג אמרה שהיא אוהבת את האפשרות להראות את מוצריה בווידאו, וב־Taobao היה קשה לה למצוא מספיק עוקבים כדי לעשות לייב סטרימינג באופן מוצלח.

"כל עוד יש לי האפשרות והיצע המוצרים, אני יכולה לפתוח חנות ולעשות לייב סטרים", אמרה שיונג.

בינואר, האפליקציה של Taobao שונתה כדי לאפשר למוכרים לשתף סרטונים קצרים על סגנון חיים ועל המוצרים שלהם. האפליקציה גם אימצה כמה מאפיינים פופולריים אחרים ממתחרותיה, כולל שיפור של האלגוריתם על מנת לספק ללקוחות המלצות מותאמות יותר ובניית מעגלים אינטראקטיביים בהם משפיענים וקונים רגילים יכולים להתחבר, כך אמרו עובדים בעליבאבא.

גם Wechat הפכה לחברה רצינית של מסחר מקוון, עם יותר ממיליארד משתמשים שיכולים לשוטט ולקנות מוצרים בלי לצאת מהאפליקציה. ב־Wechat אמרו שהשווי של כל מכירות הסחורה דרך תוכנות המיני שלה, המתפקדות כאפליקציות בתוך הרשת החברתית שלה, עלה יותר מכפלים ב־2020 לעומת 2019 והגיע לסכום של 123.5 מיליארד דולר.

הסוחר מבייג'ינג מייק לינג אמר שפתח עסק של משקאות יוגורט לפני כמה שנים גם ב־Taobao של עליבאבא וגם ב־JD.com. אבל בשנה שעברה רוב לקוחותיו הגיעו דרך תוכנת מיני שהקים ב־Wechat. כתוצאה מזה, אמר לינג, הוא הקטין את ההוצאות שלו בפלטפורמות מסחר מקוון מסורתיות לטובת השקעה בחנות שלו ב־Wechat.

"כוחה של עליבאבא ידולל בעתיד", אמר. "יש פשוט כל כך הרבה סוחרים שמוכרים סחורה ב־Wechat כיום".

הדרך לניצחון עוברת בתמחור אגרסיבי

בינתיים נע שדה הקרב לזכייה בלקוחות חדשים לערים פחות מפותחות, שם צמחה Pinduoduo דרך תמחור אגרסיבי. בשנה שעברה, החברה עקפה את עליבאבא בכמות המשתמשים הפעילים השנתיים, אם כי הקונים שלה נוטים להוציא פחות כסף על כל רכישה.

בתחילה הגיבה עליבאבא על ידי התמקדות באפליקציה שכבר הייתה קיימת לקניות קבוצתיות, אבל לא העריכה נכונה עד כמה רגישים למחירים הקונים ב־Pinduoduo, כך אמרו עובדים בעליבאבא.

אחר כך עברה עליבאבא להתמקד ב־2020 באפליקציה אחרת, Taobao Deals, ששילבה ידיים עם בתי חרושת לפיתוח מוצרים חדשים במחירים זולים. לדוגמה, החברה עזרה ליצור מברשת שיניים חשמלית שעולה פחות מעשרה יואן, כדולר וחצי, כך אמר וואנ האי, סגן נשיא בעליבאבא. פיתוח המוצר לקח כחודש ובימים הראשונים אחרי הצגתו נמכרו כ־100 אלף יחידות ממנו.

"נקודת הצמיחה הגדולה ביותר לתעשייה היא ההזדמנות לזכות בלקוחות בערים המדורגות נמוך יותר", אמר וואנג.

ב־12 החודשים שנגמרו ביוני, היו ב־Taobao Deals יותר מ־190 מיליון משתמשים שנתיים. וואנג קודם לתפקיד שותף בעליבאבא השנה.

רפאלה הואנג השתתף בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

אראל מרגלית, מייסד ויו''ר JVP ואניקליפ / צילום: שחר עזרן

שותף לשעבר ב-JVP תובע את היו"ר אראל מרגלית: "העביר החזקות במחיר מופחת"

גלן שוובר, שהיה שותף בקרן ארבע של JVP, טוען כי מרגלית העביר את המניות המועדפות שהחזיקה הקרן באחת מחברות הפורטפוליו המובילות ליישות עסקיות בשליטתו במחיר נמוך משמעותית מהשווי האמיתי שלהן ● מ- JVP נמסר בתגובה כי "מדובר בתביעה משוללת כל יסוד משפטי ועסקי, מנוגדת לדין, של עובד לשעבר של JVP שעזב את הקרן בשנת 2006, לפני למעלה מ-15 שנים, ובניגוד לדין"

פריסת סיבים אופטיים / אילוסטרציה: Shutterstock

משרד התקשורת מסרב לפתרונות אלחוטיים במכרזי הסיבים בפריפריה

במסגרת הבהרות שפרסם המשרד לקראת המכרזים לפריסת סיבים באזורי תמרוץ, הבהיר שכל מפעיל חייב להתחבר בסיבים לכל יישוב ולא יוכל להסתמך על תמסורת אלחוטית דוגמת מיקרוגל ● ההחלטה תקשה להגיש הצעות בעיקר ביו"ש

משככי כאבים. לטענת הרשויות בניו יורק, שיווק אגרסיבי של חברות התרופות הוביל למגפת התמכרויות לחומרים ממכרים / צילום: Associated Press, Jessica Hill

הסכם הפשרה של אלרג'ן משאיר את טבע לבד בתביעת האופיואידים בניו יורק

לפי הסדר הפשרה, קבוצת אלרג'ן תשלם לרשויות במדינת ניו יורק 200 מיליון דולר בשל חלקה במגפת ההתמכרויות למשככי כאבים במדינה ● בכך נשארת חברת טבע החברה היחידה שלא הגיעה להסדר עם הרשויות במדינה בנושא, לאחר שלמעלה מ-20 חברות כבר עשו זאת

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

רן קוניק, ראש עיריין גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

רן קוניק: "מתקרבים להסכם עם ת"א להעברת הבעלות על גבעת קוזלובסקי לגבעתיים"

לפי ראש עיריית גבעתיים, שתי הערים צפויות לחתום על הסכם שלפיו גבעתיים תקבל 15 דונם מגבעת קוזלובסקי, שבבעלות ת"א ● "אנחנו מאוד זקוקים לקרקע הזאת כי עד שלא נבנה שם מאגר מים, לא נוכל לאשר אלפי יחידות דיור בתוכניות הפינוי בינוי שלנו"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בוול סטריט; אפל עלתה בעוד 2.3% לשיא חדש

צים ריכזה מחזור גבוה וסיימה בירידה של 3.2% ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות ● סנטינל וואן רשמה ירידה של 4.7% ואילו וויקס קפצה בכ-5%

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

בורסת טוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

עליות קלות באירופה; הביטקוין שב ויורד מתחת ל-50 אלף דולר

מדד המחירים לצרכן בסין רשם עלייה של 2.3% ב-12 החודשים האחרונים (עד נובמבר) לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 2.5% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמת יציבות

מאיר שפיגלר, מנכ''ל הביטוח הלאומי / צילום: איל יצהר

הכללים החדשים של הביטוח הלאומי: הנטל הבירוקרטי עובר למעסיקים

רפורמה חדשה מצמצמת את השימוש במסמכים בהגשת התביעות לביטוח הלאומי ופותחת מאגר דיגיטלי שייתן תמונת מצב על שוק התעסוקה והזכאים לקצבאות

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

עליות קלות בבורסה; לייבפרסון מטפסת ב-4.4%, טקטונה ב-5.5%

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.2% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3% ● עליות קלות באירופה ● פריון מעלה תחזיות ומפרסמת תשקיף לגיוס של כ-100 מיליון דולר ● הדולר נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.10 שקלים

רותם סלע / צילום: אמיר מאירי

בגלל המעבר לדיסקונט: טורנדו תובעת את רותם סלע

החל משנת 2016 משמשת סלע כפרזנטורית של מוצרי טורנדו ● כפי שנחשף לראשונה בגלובס, סלע קיבלה הצעה מפתה במיוחד מבנק דיסקונט, לפיה תקבל כ-2.5 מיליון שקל לשנה ותחתום על סעיף בלעדיות ● לטענת סלע, ניסיונות טורנדו לסכל את החוזה עשויים לגרום לה לנזקים של עשרות מיליוני שקלים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

צריך לדעת גם איך להיפרד / צילום: Shutterstock

לפטר 900 עובדים בזום? מנהלים מבינים שהם צריכים לדעת גם איך להיפרד

הפיטורים של מאות עובדי Better.com האמריקאית בישיבת זום היו צעד חריג בעידן שבו מנהלים מבינים שכדאי להם לתת הרגשה טובה גם לעובד שלא הצליח בתפקידו ● מחשש לשיימינג ברשתות ועד הזדמנות לקבל פידבק על הארגון - כל הסיבות לגמור את זה יפה ● ניהול וקריירה

הניסוי הגדול לשינוי מודל השכר של עובדי המדינה יוצא לדרך / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לקראת מהפכה בשכר עובדי המדינה: רק המצטיינים יזכו לבונוסים

כ-3,000 עובדים משתתפים בפיילוט חדש שמוביל משרד האוצר הבוחן 3 מודלים לשינוי שיטת התמריצים הנוכחית ● באוצר מקווים לחסוך מאות מיליוני שקלים שניתנים כיום כתוספות שכר, המבוססות על מדדים רופפים ולא משקפים באמת את ביצועי העובדים ● כך זה יעבוד

קרן ברק, ליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אין הבדל בין אכילת פרי לבין צריכתו בצורת 100% מיץ טבעי?

מה ההבדל בין לאכול תפוז ללשתות אותו? "מס הסוכר" הוא הזדמנות להסביר ● המשרוקית של גלובס

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה