גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף
אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

6 שנים אחרי שהוצא צו פירוק לחברת  רוביקון שייסד אמיר ברמלי, המרצה בימים אלה עונש מאסר של 10 שנים, צפויים מאות המשקיעים לקבל חלק מכספם בחזרה.

ביום חמישי האחרון הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה. הכונס הרשמי הביע את הסכמתו העקרונית, אך אישור ההסכם תלוי באישורה של השופטת איריס לושי-עבודי.

אם יאושר ההסכם, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים. מרבית המשקיעים צפויים לקבל החזר כספי ראשון בחודשים הקרובים.

"שני הצדדים אמורים לקבל עשרות מיליונים"

החוב למשקיעים עומד היום על כ-270 מיליון שקל. לקופת הפירוק נאספו 50 מיליון שקל וצפויים התקבל עוד 43 מיליון ממכירת הנכס נשוא המחלוקת שנפתרה, כך שלפחות 93 מיליון שקל ייאספו לקופת הפירוק. ההערכה היא שהיקף השבת החוב למשקיעים שהשקיעו בין מאות אלפי שקלים למספר מיליונים, עשוי להגיע לכ-20% במהלך השנים הקרובות.

מפרק קבוצת רוביקון עו"ד ארז חבר אמר לגלובס: "אני שמח שהגענו להסכם פשרה לאחר מאבקים משפטיים שנמשכו קרוב לשש השנים. הסכם הפשרה משקף באופן ראוי את חלוקת הסיכונים והסיכויים בין קבוצות הנושים. בסופו של דבר שני הצדדים אמורים לקבל עשרות מיליונים ממימוש הנכסים".

ביום חמישי האחרון הגיש המפרק יחד עם עו"ד יוסי מנדלבאום מליפא מאיר המייצג 275 משקיעים ועו"ד עופר שפירא המייצג קבוצה נוספת של כ- 50 משקיעים, הסכם לאישור בית המשפט המסיים מחלוקת ארוכת-שנים שמנעה את חלוקת הכספים שנאספו.

המחלוקת נגעה לאופן חלוקת הכספים בין המשקיעים השונים בנוגע למכירת נכס של חברת "גלים גלים" באשקלון. קבוצה מצומצמת של 53 משקיעים טענה לזכות קדימה על סכום של 43 מיליון שקל ממכירת נכס בפרויקט גלים גלים באשקלון. המחלוקת התבררה במשך שנים בהליך מורכב וארוך בפני השופטת איריס לושי-עבודי מבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרתו העידו עשרות עדים.

במסגרת ההסכם שטרם אושר על ידי בית המשפט, הקבוצה המצומצמת המחזיקה באג"ח של גלים יקבלו כנשייה מובטחת 22.5 מיליון שקל במספר פעימות עד מרץ 2024 אז תושלם הרכישה של הנכס. מיתרת סכום המכירה הקבוצה הגדולה של המשקיעים תקבל 50% כגמול מיוחד. סכום זה עומד על 10.2 מיליון שקל.

לאחר שקבוצת המשקיעים הגדולה תקבל 20% מהחובות - בסכום של כ- 150 מיליון שקל, מחזיקי האג"ח של גלים (קבוצת המשקיעים הקטנה) יהיו זכאים להשתתף בחלוקה נוספת מקופת הפירוק של רוביקון בהיקף של 2.5 מיליון שקל. קיים הליך בעניינה של עו"ד יפעת שוורצברד ששימשה כנאמנת עבור מחזיקי האג"ח של גלים. ההליך בעניינה עד קבלת פסק דין. לצדדים טענות להעדפת נושים והיא אינה חלק מההסכם.

הפשרה תאפשר לבצע חלוקה ראשונה למשקיעים מתוך הכספים שבקופת רוביקון כיום, וזאת בתוך פרק זמן קצר יחסית, באופן שהמשקיעים יוכלו לקבל לאחר 6 שנים סכומים ראשונים על חשבון ההשקעה שאבדה להם.

באוקטובר 2015 מונה עו"ד ארז חבר שותף במשרד עמית פולק מטלון למפרק רוביקון ול-11 חברות הקשורות אליה. מצבת הנשייה של רוביקון הגיעה לכ-300 מיליון שקל אל מול נכסים הנופלים משמעותית מהחובות. מאז מנהל המפרק הליכי הוכחות מורכבים ומנסה לאתר נכסים וכספים בישראל וברחבי העולם.

שכר-טרחה בגובה 10% מקופת הפירוק

למפרק חבר אושר שכר-טרחה בגובה של 10% מהכספים שיחולקו למשקיעים. זאת בשל חריגותו של התיק, משך הזמן ומורכבותו. הבקשה המקורית של המפרק היתה ל-18% מהכספים.

בהליך לוקחים חלק 275 משקיעים שהשקיעו כ-150 מיליון שקל המהווה כ-70% מסכום הנשייה. בשנת 2018 הגיש המפרק תביעה נזיקית על סכום של 75 מיליון שקל נגד 12 נתבעים בהם ברמלי, מנהלי רוביקון ומשרד רואי החשבון זיו-האפט BDO. בשנת 2019 השופט מגן אלטוביה מבית המשפט הכלכלי בתל אביב הורה למחוק את משרד רואי החשבון מהתביעה בנימוק שהמפרק אינו מוסמך להגיש תביעה בגין נזק למשקיעים אלא רק בגין נזק לחברות. ערעור המפרק יתברר בחודש הבא בבית המשפט העליון. ההליך נגד שאר הנתבעים נמשך.

בפברואר השנה הסתיים משפטו של ברמלי בעונש מאסר כבד. ברמלי הורשע בהונאת משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל. ברמלי גייס את הכספים דרך קרן קלע והעביר את הכספים לרוביקון. מאות משקיעים איבדו את כספם.

עו"ד יוסי מנדלבאום ממשרד ליפא מאיר, המייצג כ-275 משקיעים, מסר כי "ככל שהסכם הפשרה יאושר, המשמעות היא, בין היתר, מתן גמול מיוחד ל- 275 המשקיעים המיוצגים על ידי משרדנו, בשיעור של 50% מיתרת סכום התמורה שתתקבל עבור מכר זכויות המקרקעין של חברת גלים, במעמד של הוצאות הליך, וזאת בשל תרומתם הרבה בהליכים, כנושה פעיל".

לדבריו, "אישור הפשרה יאפשר לבצע חלוקה באופן שהמשקיעים המיוצגים על ידינו, ויתר הנושים של החברות, יוכלו לקבל סכומי החזר ראשונים על חשבון חובות העבר הרבים שאושרו להם".

עוד כתבות

עופר ינאי, שחר גרשון,נדב טנא,נועם פישר / צילום: שלומי יוסף

נופר אנרגיה סוגרת רבעון עם קפיצה של 43% בהכנסות

היקף הפרויקטים המחוברים צמח לכ-226 מגוואט, גידול של 234% ביחס לתחילת 2021 ● היקף הפרויקטים המצויים בהקמה ולקראת הקמה זינק לכ-873 מגהוואט, צמיחה של 245% בהשוואה לתחילת השנה

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: מוטי מילרוד, פול ''הארץ''

החל מינואר: דמי הקיום של משרתי השירות הלאומי יעלו בכ-50%

סכום דמי הקיום הבסיסיים למשרתי השירות הלאומי יעלה לכ-810 שקל בחודש, במקום 540 שקל כיום ● עלות ההחלטה, שתיכנס לתוקף לאחר אישור ועדת התעריף של הכנסת, היא כ-60 מיליון שקל, אשר יוקצו מתקציב משרד רה"מ ומשרד האוצר ● רה"מ בנט: "כמו שהעלינו את שכר חיילינו ששומרים על ביטחון ישראל, כך היה ראוי להעלות את שכר השירות הלאומי"

סין. כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר ייחסו את הצמיחה החלשה בהכנסותיהן להידרדרות התנאים המקרו־כלכליים / צילום: Shutterstock, IHOR SULYATYTSKYY

לא רק רגולטור חונק: ענקיות הטק הסיניות מתמודדות עם ההאטה בכלכלת סין

כשהצריכה והפרסום הדיגיטלי קיבלו מכה, ישנן חברות המחפשות מנועי צמיחה חדשים

ילדה מקבלת חיסון לקורונה בתל אביב / צילום: Associated Press, Oded Balilty

ממחר: מתחמי חיסון קורונה לילדים יחלו לפעול ללא תור

לקופות החולים המחסנות בתוך המרפאות יצטרפו החברות שרן, נובולוג ופמי פרימיום שיוכלו לחסן אלפי ילדים ביום

המשקיעים שופכים כסף לחברות העוסקות בתחום חישה מרחוק / צילום: צילום מסך

תעשיית הלוויינים הפרטיים גדלה, ומשקיעים מהמרים במיליארדים על נתונים מהחלל

חברות העוסקות בחישה מרחוק מהחלל באמצעים טכנולוגיים מתקדמים חוזות המשך צמיחה חזקה לתעשייה ● יחד עם זאת כמה מנהלים בכירים ואנליסטים צופים שהמספר הרב של החברות יילך ויצטמצם באמצעות מיוזגים בתוך הענף

באר שבע. ''עדיף להראות דירה באור יום ולא בחושך'' / צילום: Shutterstock

624 מיליון שקל ירדו לטמיון: כך נכשלה ההשקעה בהייטק בפריפריה

כיצד הושקעו מאות מיליוני שקלים לעידוד חברות הייטק להקים מרכזי פיתוח בבאר שבע, ומדוע מעולם לא קמה תוכנית "שמים את הפריפריה במרכז"? ● מחקר חדש של הכנסת מציג את הכישלון המערכתי ורב-השנים בהתפשטות ההייטק אל מחוץ לתל אביב

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

העסקים כרגיל אבל המניה יורדת: כך משפיעה עזיבת הבכירים על שיכון ובינוי

עזיבתם המפתיעה של מנכ"לי שתי חברות בנות, לצד החשש מגניזת הנפקתה של שו"ב אנרגיה, מכבידים על מניית ענקית הנדל"ן והתשתיות ● שיכון ובינוי: "לא ידענו על עזיבת הבכירים, ולא נחמד שזה קרה באותו היום. התזמון היה בעייתי, אבל ברמת ניהול העסק אנחנו לא רואים פגיעה משמעותית מהעזיבות"

עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין

ארגון פרילנסרים חדש יוצא לדרך: האם הפעם זה יעבוד?

הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס ● וגם: מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X בבאר שבע נחנכה ● אירועים ומינויים

פרופ' זאב רוטשטיין / צילום: איל יצהר

האם פרופ' רוטשטיין יעזור לחברת הביומד של רוצח לוכד הנחשים להגיע לבורסת ת"א?

רוטשטיין מונה ל"יושב ראש המועצה המדעית המייעצת" של סנט-טק, שמפתחת אבחון לקורונה ● הטכנולוגיה פותחה על ידי סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה ואחד מבעלי המניות הגדולים בה, הראל הרשטיק, בעודו מרצה עונש מאסר על רצח לוכד הנחשים יעקב סלע ב-1996 ● האסיפה לאישור המיזוג שלה לנקסט ג'ן נדחתה למועד לא ידוע

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

בנק דיסקונט השלים הנפקת אג"ח בהיקף של 4.6 מיליארד שקל

מדובר בהנפקה של שלוש סדרות חוב, כשהביקושים במכרז עמדו על כ-5.8 מיליארד שקל • הגיוס נועד לאפשר לבנק להגדיל את תיק האשראי, אחד מיעדי האסטרטגיה שלו • לאומי הנפיק בשבוע שעבר שתי סדרות וגייס יותר מ-2 מיליארד שקל

יהודה בן אסאייג, מנכ''ל מנורה מבטחים / צילום: יעל צור

מנורה מבטחים: הרווח מתחילת השנה הוכפל ל-578 מיליון שקל

בעוד שהרווח של מנורה בתשעת החודשים הראשונים של השנה עמד על יותר מחצי מיליארד שקל, ברבעון השלישי הוא הסתכם ב-140 מיליון שקל לעומת כ-312 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, בשל רווח קטן יותר מההשקעות • התשואה על ההון במונחים שנתיים הסתכמה בכ-16%

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Andrea Izzotti

הדמוקרטים מתמודדים עם שינויים בהצעת חוק העולה 2 טריליון דולר

פריטים נוספים ברשימת המשימות למחוקקים: שמירה על מימון הממשלה, העלאת תקרת החוב והעברת חוק תקציב הביטחון

הראל גילאון - מנכל / צילום: תמר מצפי

"אנשים מחפשים את האינפלציה במזון, אך היא באה לידי ביטוי בעיקר בשוק המניות"

הראל גילאון מנכ"ל אופנהיימר ישראל סבור כי הווריאנט החדש לא צפוי להביא לאסקלציה בשוק המניות: "העולם נמצא במקום אחר מהמקום שבו היה במרץ 2020"

כוסות קפה חד-פעמיות / צילום: איל יצהר

מצאו את הפירצה: כך ממוסמס המס על כוסות קפה חד-פעמיות

המס על כלים חד-פעמיים בדרך לריכוך משמעותי: לאור בקשת המסעדנים, ועדת הכספים תדון מחר בהפחתת המס על כוסות נייר המצופות בפלסטיק ● לפי הפשרה שהושגה, כוסות הנייר ימוסו לפי שיעור הפלסטיק שבהן, מה שעשוי להפוך את שיעור המס לזניח ● בארגון אדם טבע ודין מתנגדים: "הוועדה תסרס את החוק; ייצור כוסות נייר אחראי לכריתת 15% מהעצים בעולם מדי שנה"

משפט נתניהו, 22.11, בית המשפט המחוזי בירושלים / צילום: אורן בן חקון

ניר חפץ מעיד: נתניהו השמיע בפניי מסרים מאיימים כלפי מוזס

ביום הרביעי לעדותו, ניר חפץ סיפר על החלטתו לחתום על הסכם עד המדינה: "הופעלו עליי לחצים כבדים, החלטתי שאני מנתק את שיקול-הדעת העצמאי שלי ועושה מה שאומר לי עורך הדין" ● על יחסי נתניהו-מוזס אמר: "נתניהו אמר שכל מה שקורה זה ארנון מוזס; הייתה איבה וחוסר אמון ברמות הכי גבוהות שיש"

ג'ק דורסי / צילום: Reuters, Toby Melville

התפקיד שסיבך אותו: מאחורי הקלעים של עזיבתו המפתיעה של ג'ק דורסי מטוויטר

מנכ"ל הרשת החברתית טוויטר, ג'ק דורסי, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו ● המחליף שלו יהיה פאראג אגרוואל - מנהל הטכנולוגיות הראשי (CTO) בחברה ● "אני רוצה שכולם ידעו שזו הייתה החלטה שלי ואני לוקח על זה אחריות", כתב דורסי במכתב הפרישה

מפעל עלבד / צילום: איל יצהר

המפיץ האמריקאי שהלם בעלבד: מציגה הפסד רבעוני של כ-46 מיליון שקל

יצרנית המטליות הלחות הפרישה 35 מיליון שקל לירידת ערך מלאי וחוב מסופק ובמקביל הכירה בירידת ערך של רכוש קבוע בארה"ב

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: יונתן זיידל, פלאש 90

זינוק של 130% ב-9 חודשים: הראל רשמה רווח של כמעט מיליארד שקל

ההון העצמי של קבוצת הביטוח והפיננסים חצה את רף ה-8 מיליארד שקל והיא תחלק דיבידנד של 100 מיליון שקל, לאחר שכבר חילקה לאחרונה דיבידנד בסך 257 מיליון שקל • הרווח ברבעון השלישי הסתכם ב-380 מיליון שקל, קיטון של 22 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד

העובדים שמרוצים גם בזמני משבר / צילום: Shutterstock

מקורונה ועד זעזועים בהנהלה: הכירו את העובדים שמרוצים גם בזמני משבר

ברשימת 150 המעסיקים הטובים בישראל מופיעות גם חברות שחוו משברים כלכליים, תדמיתיים ומנהיגותיים ● מומחים לתרבות ארגונית מנתחים את הפער שבין מצב החברה לאופן שבו העובדים תופסים אותה ● פרויקט מיוחד 

בעלי הרשת פרשמרקט, שלומי ויוסי אמיר / צילום: יח''צ פרשמרקט

בדומה לשופרסל: גם פרשמרקט מציגה ירידה במכירות וברווח הנקי

רשת המזון שצפויה להימכר לפז מדווחת על קיטון בהיקפי הפעילות ברבעון השלישי, לאחר שהרבעון המקביל אשתקד התאפיין בביקושים חריגים בשל השפעות הקורונה