גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בעליות קלות; הדולר נחלש 0.5%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בעליות קלות במדדים המובילים. מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2%.

מבין המדדים הענפיים, בצד החיבוי בלטו מדדי הבנקים והנדל"ן שעלו ב-0.6%, מדד טכנולוגיה תחזק ב-0.5% ומדד פיננסים התקדם 0.2%. בצד השלילי, מדד ביומד ירד ב-0.8% ומדד ביטוח נסוג 0.2%

16:50

הפתיחה החיובית בניו יורק לא ניכרת בתל אביב. מדד ת"א 90 התחזק אומנם לעלייה של 0.4%, אך מדד ת"א 35 נסחר סביב רמת הפתיחה.

15:27

הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים. הליש"ט התחזקה בכ-0.2% לשער של 4.44 שקלים והאירו התקדם ב-0.1% לשער של 3.75 שקלים.

14:40

המגמה החיובית בבורסה נמשכת ואף מתחזקת. ת"א 35 עולה ב-0.2%, ת"א 90 ב-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-770 מיליון שקל.

אבוג'ן  דיווחה כי החברה קאנוניק, שבבעולתה המלאה, הודיעה על השקה מסחרית מלאה של מוצרי הקנאביס הרפואי הראשונים שלה בישראל. קאנוניק הקדימה את לוח הזמנים בעקבות משוב חיובי ממטופלים שהתנסו במוצרים במסגרת קמפיין טרום-השקה. לוח הזמנים המקורי להשקת המוצרים היה במהלך 2022.

13:30

הבורסה מתנהלת ביציבות יחסית, כאשר מדדי ת"א המובילים רושמים עלייה קטנה של 0.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-560 מיליון שקל עד כה.

בפסגת הטבלה נכון לצהרי היום נמצאות פינרג'י עם זינוק של 14%, אי.טי.ג'י.איי  (ETGA) עם קפיצה של 8% וארנה גרופ  שמתקדמת 7.2%. סטורג' דרופ, קבוצת גאון, קדימהסטם, טונדו סמארט וכן פייט ביופארמה ממשיכות לרשום עליות יפות.

בתחתית הטבלה אנויז'ן  שמאבדת 7.6%, מצלאוי  שיורדת ב-5.8%, ביומיט פוד  ונקסט ג'ן  שנסוגות ב-5% ו-ויליפוד  שנחלשת ב-4.5%.

12:15

מזרחי טפחות  מדווח על הצלחה בשלב המוסדי בהנפקת אג"ח חדשה (סדרה 62), שבה התכוון הבנק לגייס סכום של 2 מיליארד שקל. על רקע ביקושי שיא של קרוב ל-5 מיליארד שקל, החליט הבנק להגדיל את סכום הגיוס ולהעמידו על כ-3.6 מיליארד שקל. מדובר באג"ח צמודות למדד המחירים לצרכן, לתקופת פירעון של 7 שנים.

11:35

הבורסה עברה למגמה מעורבת, כאשר העליות שנרשמו במדדים המרכזיים עם פתיחת המסחר נמחקו, וכעת ת"א 35 עומד במקום ות"א 90 מאבד כ-0.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-260 מיליון שקל.

מניית סטורג' דרופ  יורדת ביותר מ-5% וביוליין  אחריה. גם ויליפוד, תיקון עולם, טופ גאם ואייאיאס  מאבדות גובה. מנגד, פינרג'י ממשיכה לבלוט וכך גם קדימהסטם, אדרי-אל , איירובוטיקס  והכשרה התחדשות .

מניית מרחביה  עולה ב-3% לאחר שדיווחה קארדיאקסנס שמוחזקת על ידיה (5.5%) סיפקה הפצה מסחרית ראשונה של מאות שעוני ניטור רפואי להודו. מדובר בשעון לניטור רציף וארוך טווח מרחוק של מדדים חיוניים, זיהוי הפרעות קצב-לב והדרדרות במצבם הרפואי של חולים במחלות כרוניות. לקרדיאקסנס צבר הזמנות של יותר מ-32 מיליון דוחר לשעונים בהודו וסה"כ צבר הזמנות של למעלה מ-150 מיליון דולר. כמו כן, החברה נמצאת בהליך הנפקה בת"א.

10:55

העליות בבורסה נמשכות בשיעורים מתונים. מחזור המסחר עד כה עומד על כ-150 מיליון שקל.

אפולו פאוור  קופצת ב-4.5% לאור חיבור המתקן המסחרי הראשון שלה לחשמל (ראו דיווח קודם), גם פינרג'י, יונט קרדיט, קדימהסטם וטוגדר רושמות עליות נאות.

אפסלון , העוסקת בהקמה, רכישה, תפעול והשבחה של חנויות וירטואליות הפועלות באמזון, הודיעה שקיבלה קו אשראי בהיקף של 2.5 מיליון דולר מבנק הפועלים. ההלוואה תשמש למימון הון חוזר, חיזוק פעילות החברה והרחבת היקף המוצרים הנמכרים בפלטפורמות השונות.

שותפות המו"פ סמארט אגרו  עולה בכ-4%, בהמשך לדיווח שלה אתמול על הצפת ערך משמעותית: חברת הפורטפוליו שלה בטרסידס (BetterSeeds) התקשרה בהסכם השקעה של 2 מיליון דולר כחלק מסבב גיוס בהיקף של 5 מיליון דולר, לפי שווי חברה לבטרסידס המשקף עלייה של כ-300% מהשווי בו השקיעה השותפות בחברה בנובמבר 2020 (18 מיליון דולר לפני הכסף). לסמארט אגרו יש אופציה להשתתף בסבב הגיוס הבא בהיקף של מיליון דולר ובהנחה של 15% על הגיוס. נכון למועד הדיווח, השותפות בוחנת השתתפות בסבב הגיוס.

יוניברסל מוטורס הודיעה שמכרה היום בעסקה מחוץ לבורסה כ-6.5 מיליון מניות רגילות של הפניקס  לצד שלישי בתמורה ל-37.6 שקל למניה ובסך כולל של כ-250 מיליון שקל. לאחר המכירה תחזיק החברה ב-2.6% מהון המניות המונפק של הפניקס ומזכויות ההצבעה בה. 

10:05

יום המסחר בתל אביב נפתח בעליות קלות, כאשר שלושת המדדים המובילים מטפסים בכ-0.3%. מדד הביומד בולט כנגד המגמה עם ירידה בשיעור דומה, בעיקר בשל ירידות גבוהות של אבוג'ן וביוליין.

מניית פינרג'י  מזנקת בקרוב ל-10% ללא דיווח משמעותי ברקע, ונטו מלינדה  קופצת ב-5% לאחר שדיווחה אתמול על רכישת חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל.

אמות  דיווחה כי דירקטוריון החברה אישר הקצאה פרטית למשקיעים של 800 מיליון שקל ע"נ (ערך נקוב) אגרות חוב מסדרה ח' . במסגרת ההליך קיבלה החברה התחייבויות מטעם משקיעים מסווגים לרכישת אג"ח בהיקף של כ-1.09 מיליארד שקל ע"נ ובשווי כספי של כ-1.18 מיליארד שקל. מתוכם כאמור בחרה להיענות להתחייבויות בהיקף של 800 מיליון ש"ח ע"נ בשווי כספי של 864 מיליון שקל.

9:40

אפולו פאוור  דיווחה כי הפרויקט הסולארי הצף בחוף הכרמל חובר לרשת החשמל אתמול. עוד צוין כי מי חוף הכרמל אישרה תשלום תמורה בגובה של 335 אלף שקל (בתוספת מע"מ) אף בטרם חלוף 90 ימים ממועד חיבורו לרשת החשמל, לאור ביצועיו ממועד השלמת התקנתו. זהו המתקן המסחרי הראשון של החברה שמתחבר לרשת החשמל.

להב אל.אר  דיווחה כי חתמה על הסכם מחייב להקמת פרויקט קרקעי של 33 מגה וואט בתחום הפוטו-וולטאי עם מושב בדרום הארץ, על קרקע שנמצאת בהליכי רישוי מתקדמים. ההסכם נחתם ע"י חברת להב אנרגיה ירוקה הנמצאת בשליטת להב אל.אר, ולהב צפויה להשקיע בפרויקט כ-100 מיליון שקל. לפי הדיווח, הפרויקט צפוי להניב הכנסות של כ-12 מיליון שקל לשנה ו-NOI שנתי של 10 מיליון שקל.

9:15

בהמשך לדיווח מסוף ספטמבר, חברה לישראל  דיווחה שבעלי המניות של אקווה גרופ נענו להצעת הרכש שלה, שלפיה תרכוש 18% מהון המניות של אקווה תמורת כ-74 מיליון דולר. מניות החברה נסחרות בבורסת אוסלו שבנורבגיה.

רבוע כחול נדל"ן  הודיעה אמש שהתקבלו בידיה התחייבויות של מספר משקיעים לרכוש אגרות חוב (סדרה ח') של החברה, שיונפקו בדרך של הרחבת הסדרה במסגרת הנפקה פרטית, בתמורה כספית כוללת של 296.5 מיליון שקל בגין 261 מיליון שקל ע"נ אגרות חוב (סדרה ח' ). החברה בוחנת את האפשרות להיענות להתחייבויות המשקיעים.

7:55

5 דברים לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי לפתיחה שקטה

יום המסחר בתל אביב ייפתח ככל הנראה ללא תנודות חדות, במקביל ליציבות שנרשמת במסחר על החוזים העתידיים בוול סטריט.

אתמול ננעלה הבורסה בירידות קלות. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל.

2. פערי ארביטראז' נמוכים

מרבית המניות הדואליות המרכזיות שבו עם פערי ארביטראז' שליליים, אך בשיעור נמוך יחסית. אופקו הלת'  עם פער שלילי של 1.7%, טבע  1.2%, פריגו  0.6%, נובה  0.5% ולייבפרסון  0.4%. אבוג'ן רשמה פער שלילי גבוה יותר בשיעור של 4.3% ופלוריסטם עם 3.3%.

מנגד, איי.סי.אל  עם פער חיובי קטן של 1.2% שיתמוך במחיר המניה הבוקר, קמטק וראדא עם פער חיובי של 1.5%.

3. אל על במגעים למיזוג עם ארקיע 

חברת אל על  דיווחה אמש כי "החלה במגעים עם ארקיע לבחינת עסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע". 

לאורך השנה האחרונה ניסתה ארקיע ללכת על כיוון של הנפקה כשהיא ניסתה אף לקדם מהלך של מיזוג לשלד ציבורי לפי שווי של 100 מיליון שקל.

ב-2018 פסלה הרשות לתחרות מיזוג בין אל על וישראייר על רקע חשש לפגיעה בתחרות בקו באילת. הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר.

4. מגמה חיובית באסיה, יציבות בחוזים לקראת הדוחות

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר בעליות שערים קלות, כאשר מדד ניקיי מוסיף 0.6%, שנחאי עולה ב-0.7% והונג קונג ב-1.1%. 

בגזרת החוזים העתידיים נרשמת יציבות, עם תנודות מזעריות מעלה ומטה. היום יתפרסמו דוחותיהן של ג'ונסון אנד ג'ונסון , פיליפ מוריס, פרוקטר אנד גמבל וענקית התוכן נטפליקס  - שתפרסם את תוצאותיה רק בסוף יום המסחר בארה"ב.

5. ירידה במחירי הנפט? "אולי ב-2022"

מחירי הנפט מטפסים בתקופה האחרונה וגם בשעה זו מתחזקים קלות, לרמה של 81.8 דולר לחבית נפט מסוג WTI ו-84.3 דולר לחבית נפט ברנט. 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, התייחס להשפעות על הנפט ועל הצפי לטווח הבינוני: "עליית מחיר הגז הטבעי צפויה להביא להסטת ביקושים לנפט, מה שיתמוך במחירי הנפט הגבוהים ויתכן שאף יביא לעלייה נוספת, במיוחד אם ההיצע לא יגדל בהתאם. בטווח הבינוני, עם חלוף המחסור בגז טבעי, מחירי הנפט צפויים לרדת, בפרט על רקע הגידול הצפוי בייצור הנפט של OPEC+ ובארה"ב", העריכו בבנק. 

"סביר שעד לסוף השנה מחירי הנפט ישארו גבוהים והירידה במחיר תהיה רק במהלך שנת 2022. אם האירוע בגז טבעי לא יפתר במהלך החודשים הקרובים" כתב, בהתייחסו להפעלת צינור הגז Nord Steam 2 ע"י רוסיה, "אזי סביר שירידת מחיר הנפט תהיה במחצית השנייה של שנת 2022".

עוד כתבות

שלב א' בפרויקט דניזן-בושוויק / צילום: מצגת החברה

לאחר קריסתה של חברת הנדל"ן הזרה: מחזיקי האג"ח המובטחות של אול-יר ייפגשו עם רוב הכסף

מימוש נכסים של החברה צפוי להניב לנושים המובטים יותר ממיליארד שקל - 85%-94% מקרן החוב ● סכום דומה חייבת החברה לנושיה הבלתי מובטחים, הנמצאים במצב גרוע בהרבה

מייקל שין / צילום: Associated Press, Andy Kropa/Invision

מייקל שין הכריז על עצמו כעל מיזם חברתי: שחקן ללא מטרות רווח

השחקן מתכוון להשקיע את ההכנסות שלו בקידום פרויקטים חברתיים בוויילס, שבה נולד ● בין הפרויקטים שכבר השקיע בהם: מימון מלגות לסטודנטים וטורניר כדורגל למחוסרי בית

יואל רזבוזוב, שר התיירות / צילום: איל יצהר

הכניסה לישראל אסורה, אבל מטרות יש: זה החזון של משרד התיירות

שר התיירות יואל רזבוזוב הציג בוועדת הכלכלה של הכנסת את מטרת המשרד להגיע להיקף של 10 מיליון תיירים בשנה ● אם אכן יצליח המשרד להגיע ליעד - הוא אומד את ההכנסות למשק בכ-60 מיליארד שקל

גוגל פיי / צילום: Shutterstock

גוגל פיי הושק בישראל: איך זה יעבוד, ומה תעשה הכניסה למתחרים

השקת שירות התשלומים של גוגל תעמיד למבחן את השאלה איך ייראה השוק עם שמונה ארנקים דיגיטליים מבוססי אנדרואיד ● גלובס עם מה שצריך לדעת לפני שאתם משלמים דרך הנייד

ח''כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

רופא או נציג של קוקה קולה? מאחורי המופע המוזר בדיון על מיסוי משקאות ממותקים

חברי הכנסת שהגיעו לדיון, תקפו את אנשי המקצוע של משרד הבריאות, והביעו התנגדות למס ● יו"ר הוועדה דרש מכל המשתתפים להציג גילוי נאות באשר לקשר העסקי שלהם, אך התקשה לחלץ זאת מנציג החברה המרכזית למשקאות שטען ש"לא שמע את השאלה" ● חלק ניכר מהדיון הוקדש למשקאות הדיאט, אותן מנסות חברות המשקאות להחריג מהחוק

שוק מחנה יהודה. הצפי הוא ששטחי ההסעדה והבילוי ידחקו את השוק הקלאסי עד היעלמותו / צילום: Shutterstock

מאבדים את האותנטיות ואת הירקנים: איזה עתיד מצפה לשווקים העירוניים

השתלטות המסעדות, המעדניות ומקומות הבילוי על שווקי המזון מציבה סימן שאלה מעל המשך קיומם סביב מכירת מוצרי מזון ● השווקים שיצליחו הם אלה שיספרו סיפור חדש, ויעניקו חוויה מגוונת מבלי לוותר על העוגן של השוק הקלאסי

איסר ליפקוביץ’, ה־CIO בג’י.פי מורגן (ראיון בזום)

"הקריפטו הוא 'שיבוש' שלקוחות ייהנו ממנו בסוף"

כך אמר איסר ליפקוביץ' מ-CIO J.P. Morgan בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס 2021 ● שיחה על קריפטו, ענקיות הטכנולוגיה, סטארט אפים ופיננסים

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

מימין: נדב אמסלם, סמנכל לקוחות עסקיים בסלקום וניר צוק, מייסד ומנכ״ל פאלו אלטו / צילום: כפיר סיון

מה מחפשת פאלו אלטו של ניר צוק אצל סלקום

סלקום ופאלו אלטו מרחיבות את שיתוף הפעולה ביניהן וציעו פתרונות סייבר משותפים לחברות גדולות ● וגם: מי החברות זוכות באות הגיוון ע"ש דב לאוטמן?

שרי אריסון / צילום: יוסי כהן

שרי אריסון מכרה מניות בנק הפועלים ב-450 מיליון דולר

שבעה חודשים אחרי המכירה האחרונה שביצעה אריסון והביאה אותה לאחזקה של 11.3%, היא מכרה נתח נוסף ממניותיה בבנק • הקונים הם מוסדיים בארץ ובחו"ל • ברק קפיטל הובילה את המכירה בישראל ובנק אוף אמריקה בחו"ל

מנהלים בכירים בלמונייד, ג׳ייפרוג, ורביט ג׳יי.פי מורגן וקרן ורטקס בכנס הסטארט אפים המבטיחים / צילום: איל יצהר

״החוזה עם הסטארט-אפ המפורסם כבר היה חתום אבל אז גילינו שהמוצר לא עומד באיומי סייבר״

איך גדלים מצוות מייסד לחברה של אלף עובדים ועל מה מסתכלים בנקאי ההשקעות כשחברה מחפשת השקעה ורוצה לגדול עוד ● מנהלים בכירים בלמונייד, ג׳ייפרוג, ורביט ג׳יי.פי מורגן וקרן ורטקס משתפים את נוסחת הקסם שלהם

יו''ר מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע / צילום: Heinz Troll European Patent Office-min

"הפעילות השקטה" שתסדר לה שווי ענק: כל הדרך של מובילאיי לבורסה

ההנפקה של מובילאיי בשוק ההון, שמתוכננת לשנה הבאה, צפויה להתרחש לפי שווי גבוה משמעותית מ-15 מיליארד הדולר, שבהם נמכרה לאינטל ב-2017 ● היא גם עשויה להניח את הבסיס להפיכתה של מובילאיי ליצרנית מלאה של רכב חשמלי-אוטונומי ממותג משלה

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

חבר המושבעים בתביעת סאטושי נקמוטו לא מצא עדויות לשותפות ביצירת הביטקוין

בתביעה האזרחית בפלורידה לא נפתרה השאלה המסתורית לגבי זהות האדם או האנשים שהמציאו את המטבע הקריפטוגרפי הראשון ורב הערך מכולם

עדי צים / צילום: יח''צ

עדי צים רכש 25 דונם בבת ים ב-400 מיליון שקל; יקים מאות אלפי מ"ר מגורים ומסחר

הפרויקט, המכונה ALL IN BAT YAM, עתיד לשלב 6 מגדלי יוקרה, מאות דירות בגדלים שונים, בהן דירות להשכרה, מלונאות, קניון, מסחר חנויות, בתי קפה, מסעדות ומשרדים

גלית צוקר, סמנכ''לית משאבי האנוש של סודה סטרים / צילום: איל יצהר

גלית צוקר, סמנכ"לית משאבי אנוש בסודהסטרים: "משאבי אנוש זה כבר לא רק רווחה, אלא דאטה"

גלית צוקר מספרת לגלובס איך הגיעה למשאבי אנוש במקרה, מסבירה מדוע היא מעודדת עובדים להגיע למשרד במקום לעבוד מהבית ונותנת עצת זהב אחת למנהלים ● בכל שבוע נארח במדור זה סמנכ"ל/ית משאבי אנוש מהחברות המובילות במשק

מימין: לאוניד בלקינד (CTO), עופר סמדרי (CEO) ואלדד לבני  (CINO), מייסדי Torq / צילום: גיא חמוי

אינסייט פרטנרס וסנטינל וואן משקיעות בסטארט-אפ של יזמי לומינייט

הסטארט-אפ Torq, המפתח מערכת המסייעת לארגונים לפתור אוטומטית איומי ותקלות אבטחה, הודיע על גיוס 50 מיליון דולר ● מייסדיו מכרו את החברה הקודמת שלהם ב-2019 לסימנטק בכ-200 מיליון דולר

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

נחשף בגלובס: יבואנית האייפונים נכנסה לבורסה לאחר שקיצצה כ-20% ממחיר ההנפקה

איידיגיטל, יבואנית מוצרי אפל בישראל, גייסה כ-150 מיליון שקל לפי שווי של פחות מ-800 מיליון שקל ● מחצית הסכום מיועדת לקופת החברה ומחצית הסכום לידי בעליה, בראשות קרן סקיי

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בירוק בוהק: ת"א 90 קפץ 2.6%, פורסייט זינקה 8.1%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9% ● טאואר קפצה, פריון זינקה ● הביטקוין מתאושש, הנפט נסחר בעלייה חדה

איתן סטיבה / צילום: אוריה תדמור

"הטעה וניצל את האמון": הסכסוך בין איתן סטיבה לשותפיו לשעבר עולה שלב

שותפיו לשעבר של סטיבה, עמיחז לוסטיג ורועי בן ימי, טוענים כי הציג בפניהם מצגי שווא שהובילו אותם למכור בזול את חלקתם באחת מהחברות המשותפות ● לטענתם, סטיבה חייב להם מעל למיליארד שקל ● מטעמו של סטיבה נמסר: "הטענות של לוסטיג ובן ימי מופרכות"

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון / צילום: דוברות בנק ישראל

בנק ישראל יידחק לפינה? הבנקים מתקרבים לתקרת האשראי לענף הנדל"ן

למרות אזהרות הרגולטור מפני הזינוק בסיכון האשראי לבינוי, הבנקים, ובראשם לאומי והפועלים, מגדילים את ההלוואות למיזמי בנייה ונדל"ן בטענה שהסיכונים בענף מינימליים ● בינתיים, היזמים נהנים ממימון בסכומי עתק