גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri
נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין שי ג'ינפינג מתכונן להשאיר חותם אישי ברישומים ההיסטוריים של המפלגה הקומוניסטית, אות לאחיזתו המתחזקת במפלגה אל מול אי וודאות גוברת לגבי הכלכלה הסינית והמתח של סין מול מדינות המערב.

בדיון בדלתות סגורות בבייג'ינג בחודש הבא, שי ופקידים בכירים אחרים יבחנו הצעה הבוחנת נוסח רשמי של "הישגים גדולים וחוויות היסטוריות" של המפלגה מאז שנוסדה לפני 100 שנה, כך נכתב בתקשורת המדינתית. הדיון נקבע לאחר החלטה בנושא של הפוליטביורו של המפלגה, שיש בו 25 חברים.

ההחלטה היא המסמך השלישי מסוג זה שתנסח המפלגה, והוא ישים את שי במעמד דומה לזה של מאו דזה דונג ודנג שיאופינג כמנהיגים שהייתה להם הסמכות הנחוצה לפירוש מחדש של ההיסטוריה של סין המודרנית.

ההחלטה לנהל את הדיון בתאריכים 8-11 בנובמבר, תיצור תחושה של אחדות סביב הנהגתו של שי המתכונן לקונגרס מפלגה שקורה פעמיים בעשור ומתוכנן לשנה הבאה. שי צפוי בקונגרס הזה לבצר לעצמו כהונה שלישית כנשיא, ולהפר את התקדים של שתי כהונות שקבע הנשיא הקודם.

בדיון בהחלטה המתוכננת מיום שני, הפוליטביורו שיבח את שי, ואמר שהממשל שלו הוביל את סין ל"מסלול היסטורי" חדש של קדמה לכיוון גדולה לאומית.

המטרה: לחזק את דימוי המפלגה ואת שי 

היסטוריונים אומרים שההחלטות של מאו ודנג על ההיסטוריה, שאומצו ב־1945 וב־1981 בהתאמה, נועדו לחזק את שליטתם במפלגה, על ידי סילוק דעות מתנגדות וקידוש הפרספקטיבה האידיאולוגית שלהם כקנון של המפלגה. המסמך של דנג, למשל, גינה את המהפכה התרבותית של מאו מ־1966-1976 כטעות הרסנית, וסלל את הדרך לרפורמות פתיחת השוק שיניעו את הנס הכלכלי של סין.

"שתי ההחלטות הקודמות היו מאוד ביקורתיות באופיין. הפעם, זה יהיה בעיקר על אישור עצמי", אמר פרופסור בדימוס לפוליטיקה מבייג'ינג. המטרות הצפויות, אמר, הן "לחזק את דימוי המפלגה, לחזק את מעמדו של המנהיג הנוכחי ולחזק את רצונו של המנהיג הנוכחי".

העברת ההחלטה, שצופים אומרים שהיא עניין פורמלי, תסמן שאחיזתו של שי במפלגה חזקה אפילו בזמן שסין מנסה לייצב כלכלה שהיו בה נפילות גדולות, הפרעות בשרשראות אספקה, וצעדי ענישה של בייג'ינג על תחומי הטכנולוגיה, ההוראה הפרטית והמקרקעין. סין דיווחה ביום שני על צמיחה איטית מהצפוי ברבעון השלישי, כשהתמ"ג שלה צמח ב־4.9% לעומת השנה הקודמת, בהשוואה להתרחבות בחישוב שנתי של 7.9% ברבעון הקודם.

אל מול האתגרים הכלכליים, שי חיזק את המאמצים לבצר מה שהוא מכנה כ"הסתכלות נכונה על ההיסטוריה" בתוך סין, שנועדה להחליש את ההתבוננות בטעויות עבר של המפלגה. במקום זה, ביקש לצייר את המפלגה ככוח בלתי ניתן לעצירה שעמד בפני מלחמות וכאוס והנהיג את סין לגדולה.

שי, שהוא בנו של אחד מגיבורי המהפכה, הדגיש את החשיבות של שליטה בנרטיבים לגבי עבר המפלגה. הוא התעקש שההצלחות של סין בעשורים האחרונים לא יכולות להיות מנותקות ממאבקיה תחת הנהגתו של מאו, שאת הטקטיקות הפוליטיות שלו החיה הנשיא שי כדי לרמוס מתנגדים ולהגדיל את שליטתו בחברה האזרחית הסינית.

כחלק מקמפיין לאומי לחגוג את יום השנה ה־100 למפלגה השנה, הרשויות שינו טקסטים היסטוריים על מנת להצניע את פעולותיו הרודניות של מאו בזמן המהפכה התרבותית, והסירו כמה ציטוטים מפורסמים של דנג שהזהירו נגד הסכנות של שלטון על ידי אדם יחיד ושיבחו את הדיפלומטיה הצנועה.

שי שוב פנה להיסטוריה מוקדם יותר החודש כשחזר על החלטיותה של בייג'ינג לזכות בשליטה על טייוואן שיש בה שלטון עצמי, אי שנשלט על ידי השושלת הקיסרית האחרונה בסין, שושלת קינג, לפני שהעביר את האי לשליטת יפן ב־1895.

בנאום לרגל יום השנה ה־110 למהפכת שינהאי מ־1911 שהפילה את שושלת קינג, הכריז שי שאנשים שהתנגדו לאיחוד של סין וטייוואן "יגונו על ידי ההיסטוריה".

עוד כתבות

איתן סטיבה / צילום: אוריה תדמור

"הטעה וניצל את האמון": הסכסוך בין איתן סטיבה לשותפיו לשעבר עולה שלב

שותפיו לשעבר של סטיבה, עמיחז לוסטיג ורועי בן ימי, טוענים כי הציג בפניהם מצגי שווא שהובילו אותם למכור בזול את חלקתם באחת מהחברות המשותפות ● לטענתם, סטיבה חייב להם מעל למיליארד שקל ● מטעמו של סטיבה נמסר: "הטענות של לוסטיג ובן ימי מופרכות"

העגלה החכמה של A2Z / צילום: יח''צ

חברת A2Z הישראלית תפרוס עגלות חכמות ברשת המרכולים אוורגרין בארה"ב

במסגרת הפיילוט ישולבו עשרות עגלות חכמות בסניפי הרשת הכשרה, שסניפיה ממוקמים בניו יורק ובניו ג'רזי ● לאחרונה חתמה A2Z על הסכם דומה עם הרשת מורטון וויליאמס בניו יורק ● בישראל נמצאות העגלות החכמות של A2Z בשלב פריסה ברשת יוחננוף שמחזיקה בכ-6% ממניות החברה

שי מישל,  מנהל קרן Merlin Ventures TLV / צילום: איל יצהר

"הממשל בארה"ב הקשיח עמדות בנושא הסייבר וזו הזדמנות לחברות הישראליות"

שי מישל, מנהל קרן Merlin Ventures TLV, שתשקיע 50 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים בתחום הסייבר, מסביר בכנס הסטארט-טפים המבטיחים של גלובס כי חברה ששואפת לעבוד מול וושינגטון צריכה לבנות את עצמה ככזו כבר בהתחלה ● "יזמים ותיקים מעידים שהממשל בארה"ב רעב לעבוד עם סטארט-אפים ישראליים"

האחים צחי ועידו חג'ג' / צילום: טל צ'יקורל

המניה זינקה 330% מהשפל והאחים חג'ג' מוכרים מניות ב-45 מיליון שקל

צחי ועידו חג'ג' מכרו נתח של 3.5% מהחזקתם בחברת חג'ג' נדל"ן ● המכירה נעשתה לפי מחיר מניה של 24 שקלים, דומה לערכה בשוק אחרי טיפוס של כ-40% השנה - המשקף לחברה שווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל

שר הביטון בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מחדל אבטחת גנץ: שני מנהלים בשב"כ קיבלו הערה פיקודית

בתום שורה של תחקירים שערך השב"כ, התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של אחראי הניקיון בביתו של גנץ, עומרי גורן, זאת בשל מה שהוגדר "פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה" ● בשל הכשלים שנמצאו בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים - נהלי הבדיקה והאבחון הוחמרו ● "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה", אמר ראש השירות, רונן בר

השייח' יוסף אלבאז / צילום: פאנט

הורשע השייח' המסית מלוד: "השקר נחשף במלוא מערומיו"

השייח יוסף אלבאז הורשע בעבירת איומים ותקיפה בנשק קר ● נגדו קיים כתב אישום נוסף בשל הסתה לאלימות נגד שוטרים

הודעת תקלה בשירותי אמזון פריים / צילום: צילום מסך

תקלה בשירותי אמזון: אלפי משתמשים מדווחים על בעיות בהתחברות

לפי מונה הדיווחים, יש מעל ל-9,000 דיווחים על בעיות מצד משתמשים ● ישנם דיווחים על הפסקות בסטרימינג של דיסני פלוס, טינדר ועוד ● יונתן חצור, מנכ"ל Parametrix: "שוב אנו רואים שגם ענקיות הטכנולוגיה לא חסינות בפני תקלות, אירוע כזה פוגע בעשרות אלפי חברות ומאות אלפי לקוחות ומוביל להפסדים כספיים עצומים"

דידי גורפינקל, אייל כהן, עודד הר-טל, מייסדי datarails / צילום: שני צידקיו

הסטארט-אפ המבטיח של 2021: החברה שמשדרגת את האקסל

הסטארט-אפ של דידי גורפינקל, אייל כהן ועודד הר-טל נחלץ לעזרת מיליוני עובדים במחלקות פיננסיות בארגונים ברחבי העולם ● המוצר של דאטה ריילס קורא מידע לא מובנה מתוך אקסל וממזג אותו עם מידע ממערכות אחרות בארגון ומאפשר ניתוח בזמן אמת של הנתונים וגם תצוגה ויזואלית ברורה

חשיפה: 10 הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס

זו השנה ה-16 ברציפות שגלובס עורך את דירוג הסטארט-אפים המבטיחים, המסמן את החברות הבאות שיובילו את ההייטק הישראלי ● בכנס הוכרזו עשר החברות המבטיחות ● מי הצטרפה השנה לחברות כמו מאנדיי, למונייד, ג'ייפרוג ומלאנוקס שדורגו בעבר במקומות גבוהים?

עגלה חכמה של Walkout / צילום: מאיה לגוטין

לא נעמוד יותר בתור לקופה? מחסני השוק תטמיע עגלות חכמות בכל סניפיה

רשת מחסני השוק תטמיע ב-62 סניפיה את העגלות החכמות של חברת WalkOut במהלך החודשים הקרובים ● העגלה מצוידת במצלמות הממוקמות בזוויות שונות המאפשרות את סריקת וזיהוי הפריטים שמוספים או מוסרים מהעגלה ● שיעור הדיוק, על פי נתוני החברה, עומד על 99.2%

טקס החתימה על הסכם שיתופי פעולה בתחום המחקר המדעי והטכנולוגי בין ישראל לקפריסין / צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ

ישראל מחזקת את הברית עם קפריסין ויוון

קפריסין וישראל יפעלו יחדיו בתחום המחקר המדעי והטכנולוגי: שתי המדינות חתמו על הסכם שיאפשר שיתופי פעולה בין שתי המדינות לקידום המצוינות המדעית שלהן ● ההסכם נחתם במסגרת סדרת מפגשים טרילאטרליים המתקיימת בימים אלה בהשתתפות ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס ונשיא קפריסין, אנסטסיאדיס, עם כמה משרי ממשלותיהם

בנין בית משפט מחוזי לוד / צילום: תמר מצפי

כתב אישום נגד קבלני תשתיות בפרשת שחיתות בראשל"צ

כתבי אישום הוגשו נגד הקבלנים בני עוזיאל ואברהם יצחק והחברות שבבעלותם ● התיק נגד מנכ"ל החברה הכלכלית לשעבר ניצן פלג וחבר מועצת העיר ראשל"צ אייל מושיוב נסגר ● הפרשה נחקרה כחלק מ"תיק 1803", במסגרתו הוגשו כתבי אישום נגד חבר הכנסת דוד ביטן ואחרים בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון בתשע פרשות שונות בין השנים 2017-2011

יו''ר מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע / צילום: Heinz Troll European Patent Office-min

כשהמניה של אינטל מדשדשת: מנפיקים את ביצת הזהב

עובדי מובילאיי הפכו להיות עובדי אינטל - ומעובדים של חברה צומחת ומצליחה, פגשו אנשי מובילאיי את אינטל בתקופה הקשה שלה, עם תחלופה תדירה של מנכ"לים, בעיות בפסי הייצור ובמותג בדעיכה ● הנפקה של מובילאיי, יותר מאשר לשתף את העולם החיצוני בהצלחה של החברה הישראלית, תאפשר לאינטל לשמר את העובדים, שיזכו להנות מפירות עמלם - כפי שהיה ב-2016

בני שטיימץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

למרות שהצו נגדו בוטל: איש העסקים בני שטיינמץ עוכב ביוון

שטיינמץ מעוכב ביוון מאז ה-24 בנובמבר, למרות שהאינטרפול החליט להסיר את צו המעצר הבינלאומי שדרשה רומניה ● הוא הורשע ברומניה בפרשת הונאת קרקעות ונגזר עליו 5 שנות מאסר, ובימים אלו הוא מנהל מאבק משפטי לביטול ההרשעה ● עו"ד איתן מעוז, בא כוחו של שטיינמץ: "אנו מטפלים בעניין הזה ומקווים כי מר שטיינמץ יחזור לביתו ולעסקיו במהרה"

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את מתווה תמ"א 38 החדש

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה שתמ"א 38 תסתיים בתחילת אוקטובר 2022, והמתווה שקודם על ידי שרת הפנים איילת שקד הוא גרסה מתוקנת של התוכנית הישנה

מנהלים בכירים בלמונייד, ג׳ייפרוג, ורביט ג׳יי.פי מורגן וקרן ורטקס בכנס הסטארט אפים המבטיחים / צילום: איל יצהר

״החוזה עם הסטארט-אפ המפורסם כבר היה חתום אבל אז גילינו שהמוצר לא עומד באיומי סייבר״

איך גדלים מצוות מייסד לחברה של אלף עובדים ועל מה מסתכלים בנקאי ההשקעות כשחברה מחפשת השקעה ורוצה לגדול עוד ● מנהלים בכירים בלמונייד, ג׳ייפרוג, ורביט ג׳יי.פי מורגן וקרן ורטקס משתפים את נוסחת הקסם שלהם

בת אל אסולין, קמפוס רופין מייסדת ומנכ''לית סאנדו / צילום: יח''צ

"אחרי הסגר הראשון התרסקנו. היו לנו חודשיים קשוחים, כי אנשים רצו בירה ובתי קפה ולא להתנדב"

בת אל אסולין, מייסדת ומנכ"לית סאנדו ● בת 40, נשואה ואם לחמישה, מתגוררת בניר עציון ● בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת חיפה, את רוב הקריירה עשתה בצילום וסטיילינג, ובארגון "ערי חינוך" ● "המטרה שלי היא "לעשות מהפכה בתפיסה של המרחב החקלאי הגלובלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

מנכ''ל חברת המשכנתאות Better.com, וישאל גארג / צילום: צילום מסך

הבוס האמריקאי שפיטר 900 עובדים בשיחת זום

"אם אתם בשיחה הזאת - אתם חסרי מזל", כך הודיע מנכ"ל חברת משכנתאות בארצות הברית ל-900 עובדים על פיטוריהם, בשיחת זום ● הביקורות ברשתות החברתיות לא איחרו לבוא

שלב א' בפרויקט דניזן-בושוויק / צילום: מצגת החברה

לאחר קריסתה של חברת הנדל"ן הזרה: מחזיקי האג"ח המובטחות של אול-יר ייפגשו עם רוב הכסף

מימוש נכסים של החברה צפוי להניב לנושים המובטים יותר ממיליארד שקל - 85%-94% מקרן החוב ● סכום דומה חייבת החברה לנושיה הבלתי מובטחים, הנמצאים במצב גרוע בהרבה

דניאל לישינסקי עם המכשיר שפיתח / צילום: שי וזדיאס הדס

בלי מרשם רופא: המכשיר שיתחרה בוויאגרה

טכנולוגיה שנולדה בתחום האסתטיקה הרפואית הוסבה לטיפול באין אונות עם הבטחה: לא רק זקפה על פי דרישה, אלא ממש "הצערת" הפין