גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסכם באל על: 300 עובדים יפרשו במסגרת תוכנית פרישה מרצון

לכל עובד תוצע תוכנית פרישה מותאמת במסלול פיצויים מוגדלים או במסלול פנסיה מוקדמת ● במסגרת ההסכם עתידים לפרוש מרצון עד 50 עובדים קבועים במגזר התחזוקה וההנדסה ועד 250 עובדים קבועים במגזר המינהלי

מימין: יהודית גריסרו, סמנ''כלית משאבי אנוש באל על; אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות; ארנון בר-דוד, יו''ר ההסתדרות; ושרון בן יצחק, יו"ר רוחבי של מועצת עובדי אל על / צילום: דוברות ההסתדרות
מימין: יהודית גריסרו, סמנ''כלית משאבי אנוש באל על; אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות; ארנון בר-דוד, יו''ר ההסתדרות; ושרון בן יצחק, יו"ר רוחבי של מועצת עובדי אל על / צילום: דוברות ההסתדרות

300 עובדי אל על  יפרשו במסגרת תוכנית פרישה מרצון, כך על-פי הסכם שנחתם בין הנהלת החברה, עובדיה וההסתדרות בה הם מאוגדים. במסגרת ההסכם עתידים לפרוש מרצון מאל על עד 50 עובדים קבועים במגזר התחזוקה וההנדסה ועד 250 עובדים קבועים במגזר המינהלי.

לכל עובד תוצע תוכנית פרישה מותאמת במסלול פיצויים מוגדלים או במסלול פנסיה מוקדמת. במסגרת ההידברות האינטנסיבית שקיימת בין הצדדים סוכם כי יוענק, זו הפעם הראשונה, סיוע מיוחד לעובדי אל על ששוהים עדיין בחל"ת.

עוד קובע ההסכם כי התוכנית להקטין את צי המטוסים מ-45 ל-29 מטוסים תתמתן, וכי החברה תקטין את הצי שלה בכ-10 מטוסים לכ-36 מטוסים, ובהתאם היא תיפרד מפחות עובדים מהמתוכנן.

השיח בין העובדים וההנהלה הגיע לנקודת רתיחה בימים האחרונים בעקבות ראיון שפורסם בלעדית בגלובס, שבו נחשף לראשונה בעלי השליטה באל על קני רוזנברג, שהתייחס להתייעלות המחויבת בחברה במסגרת המשימה להוביל אותה להתאוששות כחברה קטנה וחזקה יותר.

רוזנברג, ששהה בארה"ב לאחרונה, אף הגיע לישראל בשבוע שעבר לטובת פגישה עם נציגי העובדים. במסגרת המחלוקת בין הצדדים הוכרז החודש על סכסוך עבודה באל על, במסגרתו עלה חשש להסלמה ולשיבושים בטיסות.

העובדים טענו לחוסר תום-לב מצד ההנהלה ולנקיטה במהלכים חד-צדדיים, כאשר הובן כי בכוונת אל על לבטל את פעילותה של החברה-הבת סאן דור שפעלה מראשיתה לטובת טיסות צ'רטר בעיקר, כולל בשבת.

בשיח בין הצדדים דובר על פיצוי שיינתן לעובדים ששכרם ייגרע בעקבות עצירת הפעילות בשבת. זאת ועוד - העובדים מחו על הכוונה לפטר עובדים נוספים: אל על נכנסה למשבר הקורונה כשכוח-האדם שלה כולל כ-6,300 עובדים. במסגרת תוכנית התייעלות שעוגנה בהסכם שנחתם בין ההסתדרות, ועדי העובדים ואל על ביולי נפרדה החברה מכ-1,900 עובדים, לצד תוכנית הבראה שיושמה בכלל מגזרי החברה - כך למשל בהיבט תנאי הרווחה.

במכתב ששיגרה אל על לאוצר לפני מספר שבועות פירטה החברה כי בכוונתה להקטין את צי המטוסים שלה מ-45 ל-29 מטוסים, ובתוך כך להיפרד מעובדים עם הפיכת החברה לקטנה ומפוקסת יותר בשוק צפון אמריקה בעיקר. בהודעה של ההסתדרות בעקבות תוכנית הפרישה כאמור מצוין כי "לנוכח הימשכות המשבר שפגע בחברות התעופה בכלל, ובאל על בפרט, נדרשת כעת החברה לבצע פעולת הבראה נוספת".

מי יוכל לפרוש ומה הוא יקבל

הסכמי הפרישה מרצון באל על יחולו על עובדים קבועים עם ותק של למעלה מ-10 שנות עבודה בחברה - במגזר המינהלי ובמגזר התחזוקה וההנדסה. במסגרת ההסכמים עתידים לפרוש מרצון, בתהליך מדורג, עד 50 עובדים קבועים במגזר התחזוקה וההנדסה ועד 250 עובדים קבועים במגזר המינהלי. אחרון הפורשים יסיים את עבודתו עד 28.2.2022.

לכל עובד תוצע תוכנית פרישה המתאימה לנתוניו האישיים, באחד משני מסלולי פרישה הקבועים בהסכם - מסלול פיצויים מוגדלים או מסלול פנסיה מוקדמת, כשבמסגרת מנגנון הליך הפרישה המדורג שהוסכם בין הצדדים, כל עובד יקבל סימולציה אישית ומותאמת לנתוני הפרישה המוצעים לו. לאחר מכן תהיה לו הזדמנות לחזור בו מבקשתו להיכלל בתוכנית הפרישה מרצון.

בנוסף, נחתם הסכם המפרט סיוע לעובדי אל על שנמצאים עדיין בחל"ת. באמצע חודש ספטמבר פרסמה אל על כי היא מאריכה את החופשה הכפויה ל-1,389 מעובדי החברה שמצויים בחל"ת, וזאת עד ל-31 באוקטובר.

לאחר שהופסק תשלום דמי האבטלה לעובדים בני 45 ומעלה השוהים בחל"ת על-פי החלטת האוצר, עלה הצורך בסיוע לעובדים שטרם הוחזרו לעבודתם. ההסכם קובע כי לעובדים שבחל"ת יוענק סכום השווה לסכום (ברוטו) הממוצע של דמי ביטוח לאומי שקיבל כל עובד בהתאם לנתוניו האישיים בתקופות הקבועות בהסכם, וייקבע בהתאם למנגנונים הקבועים בהסכם.

ההסכם שנחתם בין ההסתדרות, הוועדים וחברת אל על יהיה בתוקף באוקטובר-דצמבר 2021 ויחול על עובדים קבועים השוהים למעלה מ-10 שנים בחברה, שוהים בחל"ת במועד חתימת ההסכם, אינם מועסקים במקום אחר ולא זכאים לקבלת דמי אבטלה מביטוח לאומי. 

"צעד לא קל" 

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר: "הבטחתי בתחילת משבר הקורונה שאעשה הכול למען הצלת חברת אל על, שמהווה נכס אסטרטגי חשוב למדינת ישראל. מאז פרוץ המשבר ההסתדרות פועלת באופן נמרץ לשמור על הביטחון התעופתי של ישראל, לשקם את הענף ולהציל את החברה. ההסתדרות העבירה עד כה למעלה מ-10 מיליון שקל כדי לאפשר את הסכמי ההתייעלות באל על. הסכמי הפרישה מרצון ומענק הסיוע לעובדי אל על הנמצאים בחל"ת, עליהם אנחנו חותמים היום, הם רובד חיוני בדרך להשגת היעד הזה.

"אני מודה להנהלת החברה על ההירתמות ועל שיתוף-הפעולה בנקודת זמן קריטית זו, וכן תודה והערכה ליו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, ולצוותו המסור, שעמלו ללא לאות כדי לגשר על הפערים בין הצדדים ולגבש הסכמים שיאפשרו לאל על לצלוח את המשבר ולשמור על פרנסתם של אלפי עובדיה הנוספים. קשרנו את גורלנו בגורל ההנהלה. על מטוסי אל על מתנוסס דגל המדינה, וזו גאווה ישראלית. אנשים רוצים לחזור לטוס, ואני משוכנע שאל על בדרך הבטוחה להצלחה".

מנכ"ל אל על, אביגל שורק, מסר: "ההסכם הוא צעד חשוב בתוכנית הרחבה שלנו לחילוץ אל על מההשלכות הקשות של משבר הקורונה וליישום אסטרטגיית צמיחה בצד הקורונה. חשוב לי לציין כי מדובר בצעד לא קל עבור כל הצדדים - אך הוא משקף את הרצון של כולנו להעלות את החברה לפסים של הבראה וביטחון כלכלי, לטובת כלל מחזיקי העניין".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר: "מדובר בהסכמים שממלאים את הריאות ומזכירים לכולנו את עוצמתה ורגישותה של העבודה המאורגנת גם בזמנים קשים. עוד בתחילת המשבר ליבנו היה עם העובדים ששוהים בחל"ת, ומרגע שהבנו שהמדינה מפסיקה את תשלומי החל״ת, החלטנו שאנחנו דואגים להם בכל מחיר. הצלחנו לשכנע את המעסיק להיכנס בנעליו של הביטוח הלאומי ולהמשיך לשלם לעובדים את דמי החל"ת, ולא פחות חשוב מכך - הצלחנו לסכם תוכנית פרישה מרצון נדיבה לעובדים שיחליטו מרצונם לפתוח דף חדש. נמשיך לשמור על חברת אל על ועובדיה ונביא אותה בכוחות משותפים לקדמת התעופה העולמית". 

"אל על תישאר חברה גדולה" 

יו"ר רוחבי של מועצת עובדי אל על, שרון בן יצחק, מסר: "מדינת ישראל צריכה את חברת אל על חזקה. הקורונה הביאה אותנו למציאות לא פשוטה, שבה נפרדנו מ-2,000 עובדים והגענו להסכמי פרישה מכובדים עבור אלה שביקשו לא להמשיך. עכשיו אנחנו עם הפנים קדימה להסתער על השוק ולהחזיר את החברה ואת החברה-הבת סאן דור לטוס. אל על תישאר חברה גדולה עם לפחות 36 מטוסים ו-4,000 עובדים, אשר ימשיכו לשאת את דגל ישראל בגאווה".

סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל באל על, יהודית גריסרו, מסרה: "אני מברכת על הסיכום ורואה בו צעד חשוב ובונה אמון בין ההסתדרות ונציגי העובדים. אנו נמשיך, מתוך ראייה עתידית של צמיחה משותפת, לקחת אחריות מלאה על העובדים ולסייע ככל הניתן לשמור על הביטחון התעסוקתי".

המשא-ומתן לגיבוש ההסכם לווה מצד ההסתדרות על-ידי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד; יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי; מנהל חטיבת אל על באיגוד עובדי התחבורה, עו"ד מור אבלה; מנהל חטיבת מטה ורגולציה באיגוד עובדי התחבורה, עו"ד רועי בליטנטל; סגנית היועץ המשפטי להסתדרות, עו"ד רעות רינצקי; ראש תחום רפורמות בלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד מירי מלכי; ראש תחום מרחבים בלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד גלי שטיינברג; יועץ משפטי באגף הפנסיה, עו"ד יניב וייס; וראש תחום בכיר באגף הפנסיה בהסתדרות, טל שטיין. המשא-ומתן לווה גם על-ידי ראשי ועדי העובדים ועו"ד יפעת גירון.

הנהלת אל על יוצגה במשא-ומתן על-ידי סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל, יהודית גריסרו; ראש אגף משאבי אנוש, לימור בוזגלו; מנהלת יחסי עבודה ונציבת התלונות, עו"ד קרן קלפר; ראש ענף יחסי עבודה, עו"ד גפן שפירו; ועו"ד אוהד גלעדי, שותף במשרד נ. פינברג ושות'.

עוד כתבות

איילת נחמיאס ורבין / צילום: איל יצהר

איילת נחמיאס-ורבין מונתה ליו"ר מכון היצוא

נחמיאס-ורבין תיכנס לתפקידה בסוף חודש דצמבר והיא תחליף את אדיב ברוך המסיים את כהונתו ● נחמיאס-ורבין היא עורכת דין בהכשרתה: "זהו יום מרגש במיוחד עבורי. אני צופה בתקווה ובדאגה במתרחש ונרגשת מהזכות להשפיע כיו״ר המכון"

שחקן נבחרת שוודיה מובל באלונקה לאחר פציעה במשחק נגד נבחרת איטליה / צילום: Shutterstock

מחיר הפציעות באירופה: מיליונים לשחקנים מושבתים

השחקנים היקרים בקושי רואים דשא, הקבוצות נדרשות לסגל עמוק יותר והנזק הכלכלי נאמד כבר ברבע מהכנסות המועדון במחזור ● הפציעות הפכו לעניין מרכזי בהוויה של הכדורגל באירופה

חביב הקהל הסטארט-אפים המבטיחים 2021

מיהו הסטארט-אפ המבטיח בתעשייה? הצביעו והשפיעו

במסגרת דירוג הסטארט-אפים המבטיחים של השנה, יוכרז השנה "חביב הקהל" שזהותו תקבע באמצעות סקר גולשים ● הזוכה יוכרז ב-7 בדצמבר, לצד רשימת עשר החברות המבטיחות שדורגו על ידי משקיעים ישראלים

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

משרד האנרגיה אישר מכירת 22% ממניות מאגר הגז תמר למובדאלה

הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה אישר את העסקה למכירת 22% מהמאגר לחברת מובדאלה פטרוליום שבבעלות ממשלת אבו דאבי ● דלק קידוחים הודיעה שמועד השלמת העסקה צפוי להתקיים בהתאם למנגנון שנקבע בהסכם המכר

סטנט רפואי / אילוסטרציה: Shutterstock, Alexpunker

הפילטר שמכרה אולמד יאוחזר, והיא ככל הנראה לא תקבל תמורתו תשלום אבן דרך

חברת Cardiovascular Systems (CSI), שרכשה מאולמד את זכויות היצור והשיווק של המוצר Wirion להגנה מפני תסחיפים, תאחזר את המוצר לאחר תלונות על התפרקות הפילטר בתוך עורקי המטופלים ● בעקבות זאת אולמד ככל הנראה לא תקבל את תשלום אבן הדרך שהגיע לה בעקבות מכירת המוצר ● בעקבות ההודעה יורדת מניית החברה ב-32% והיא נסחרת לפי שווי של כ-37 מיליון שקל

האוטובוס העירוני החשמלי של CRRC / צילום: Shutterstock

שרשרת האוטובוסים הסיניים והדגמים החדשים של יונדאי וקיה

ההשקעה הממשלתית בתחבורה הציבורית מעודדת יבואניים להוציא זיכיונות לאוטובוסים חשמליים מסין, שכבר מתחילים להגיע לישראל ● וגם: כלמוביל משיקה שני דגמים חדשים וקבוצת לובינסקי מביאה את הדור החדש של רכב הפנאי מוקה ● השבוע בעולם הרכב

נועה קולר בקמפיין שטראוס / צילום: צילום מסך

בזכות ההומור, קמפיין בזק מצליח גם בלי שכולם מכירים את כוכבי קופה ראשית

החשש שההומור של קמפיין בזק לא יתפוס את מי שאיננו צופה ב”קופה ראשית” התבדה ובגדול, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה • נועה קולר רושמת הצלחה גם אצל שטראוס, ושיעור האהדה לפרסומת של ביטוח ישיר עם ליאור רז עלה השבוע משמעותית

מתקפות סייבר / צילום: Shutterstock

גם אם NSO תיפול - ענף הסייבר ההתקפי כאן כדי להישאר

גם אם הממשל האמריקאי, אפל או אפילו משרד הבטחון הישראלי יצרו את צעדיה של NSO ויפילו אותה - יש לה יורשות רבות ● וכיצד תראה NSO ביום שבו לא תצליח להחלץ מהרשימה השחורה של משרד המסחר האמריקאי?

חצי שעה של השראה. מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? / צילום: מנחם רייס

מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? זה כל הסיפור

איך כלכלת הנרטיב משתלטת על שוק ההון ומשפיעה על הכיס של כולנו: אנחנו חיים בעידן שבו הנרטיב הוא זה שמוביל את הכלכלה ● סיפורים תמיד השפיעו, אבל בשנים האחרונות משהו השתנה ● חצי שעה של השראה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט נצבעה אדום על רקע החששות מהווריאנט החדש

הירידות נרשמו לאחר גילוי זן חדש של הקורונה והמידע שמראה שהווירוס עלול להיות מדבק יותר, גם מחוסנים ● בארה"ב מדובר ביום המסחר הגרוע השנה ● אירופה ננעלה בירידות חדות ביום הגרוע ביותר מאז יוני 2020 ● הניקיי נסגר בירידת שערים של 2.5% ● היום בורסות וול סטריט יפעלו רק חצי יום בשל חג ההודיה

צלבי קרס בגוש דן-רפרדוקציה / צילום: אבי מועלם

תוכנית "פגוש יהודי" תנסה להתמודד עם העלייה באנטישמיות בגרמניה

תוכנית חדשה רוצה להילחם בסטראוטיפים ע"י הזמנת גרמנים להיפגש עם יהודים

דניאל שיכמן מנכ''ל ומייסד-שותף של Wsc Sports / צילום: יונתן תמר

פיקסלוט ו-WSC Sports הישראליות בין 50 חדשניות הספורט בעולם

שתי החברות התברגו ברשימת 50 מותגי הספורט המובילים בתחום החדשנות לשנת 2021 - לצד פיפ"א, אופ"א, NBA, בי.בי.סי, פוקס, אמזון ועוד ● וגם: הפיתוחים של מיקרוסופט, מצנח הזהב, וחדשות טובת ● אירועים ומינויים

זהבה ויצמן באולם התצוגה של המותג / צילום: ענבל מרמרי

מלכת הפאות של בני ברק: הכירו את זהבה ויצמן, שהפכה מפעל קטן לאימפריה

עם תג מחיר של עד 25 אלף שקל לפאה, עיצוב בהתאמה אישית, שליטה במגמות האופנה החזקות בעולם ועמוד אינסטגרם מתוחזק הפכה זהבה ויצמן את מותג הפאות שלה למעצמה ● "הבנתי שנשים חרדיות רוצות להשקיע במותג שמכבד את עצמו, הן נפתחו לעולם חדש"

פרופ' פריד מורד עושה סיור במעבדה שלו אחרי קבלת פרס נובל ב־1998 / צילום: Reuters, Adrees Latif

העולם אומר כן ל-NO: המולקולה שהתגלתה לפני 50 שנה מתחילה לממש את הפוטנציאל שלה

כשמולקולת NO, חנקן חמצני, התגלתה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, היא התקבלה בחשדנות, וגם אחרי שהוכתרה כ"מולקולת קסם" וזיכתה את מגליה בפרס נובל, חברות התרופות לא עטו עליה ● עכשיו כל זה משתנה ● חתן פרס נובל פרופ' פריד מורד, ממגלי המולקולה, מספר בראיון לגלובס על הפוטנציאל שלה בטיפול במחלות, מסרטן ועד סוכרת

דניאל קידר, החשוד ברצח אלדד פרי / צילום: יוסי כהן

"ירי אכזרי ללא רחם": הוגש כתב אישום נגד דניאל קידר בגין רצח אלדד פרי

לפי כתב האישום, קידר ירה למוות באיש הנדל"ן אלדד פרי על רקע אכזבתו מפרויקט בו השקיע ● כתב בקבוצת הוואטסאפ של קבוצת הרכישה לפרויקט: "When you have to shoot, shoot, don't talk" ● הפרקליטות: "קידר ביצע את המעשים בקור-רוח, בשיטתיות וביסודיות, באופן מושכל ומתוכנן"

מחירי מוצרי המזון טיפסו ב-5.4% לעומת אותו חודש לפני שנה / צילום: Shutterstock, George Rudy

למה המחירים ממשיכים לעלות ומה הסיבה לאינפלציה?

זו אחת הבעיות המטרידות ביותר איתה מתמודדים כלכלנים וקובעי מדיניות בממשלות

הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח''צ

שוחה בכסף: זינוק של 43% ברווחי מיטרוניקס, ההכנסות עלו ב-23%

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות נהנית מהשגשוג בענף הבריכות הפרטיות שהביאה איתה הקורונה ● מכירות הרובוטים בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הגיעו למיליארד שקל ● היום הודיעה החברה על כניסתו של שרון גולדנברג לתפקיד המנכ"ל, במקום אייל טרייבר שפורש לאחר 5 שנים בתפקיד

קרחון צף באוקיינוס הארקטי. התחיל להתחמם כבר בתחילת המאה ה-20 / צילום: Associated Press, David Goldman

מחקר קודר חושף: האוקיינוס הארקטי במצב הרבה יותר רע ממה שחשבנו

מחקר שהתפרסם השבוע מעלה את האפשרות שהטמפרטורה של המים בהאוקיינוס הארקטי עלתה ב-2 מעלות מאז שנת 1990 ● המשמעות: ייתכן שהמודלים האחרים שחוזים את קצב ההתחממות הגלובלית פספסו את היקף הנזק האמיתי

התכונות הדרושות ליזם בזמן משבר / צילום: גלובס

קצת צניעות לא תזיק: התכונות הדרושות ליזם בזמן משבר

מחקר שעשתה פרופ' דפנה קריב בקרב 1,000 יזמים בדק מדוע דווקא הם גילו התאוששות מהירה בקורונה ואילו תכונות אפיינו אותם ● ביטחון עצמי מופרז דווקא פעל כמו בומרנג ● ניהול וקריירה

מטוס A380 של אמירייטס / צילום: Shutterstock, Davide Calabresi

מטוס הנוסעים הגדול והמפואר בעולם בדרך לישראל

חברת התעופה הגדולה באיחוד האמירויות אמירייטס צפויה להשיק ב-6 בדצמבר את קו הישיר שלה בין תל אביב ודובאי, והטיסה הראשונה תתבצע במטוס ה-A380 ● מדובר במטוס רחב-גוף הבנוי משתי קומות של מושבי נוסעים, וזו תהיה הפעם הראשונה שהדגם נוחת בנתב"ג