גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חגית אברון תופרת לכם יום: משיטוט ירושלמי ברחביה ועד טיפ ליום הולדת מיוחד

שיטוט ירושלמי נינוח מהבוקר עד אחר הצהריים בין רחובות וחצרות, פינות נסתרות ודרכים צדדיות בהוויה השכונתית שבין עזה לברלין, וגם טיפים למי שמחפשים איך לחגוג יום הולדת מיוחד או מקום רומנטי להצעת נישואים. מדור חדש

קפה סיבריס / צילום: רוני לאופר
קפה סיבריס / צילום: רוני לאופר

"למה ירושלים תמיד שתיים, של מעלה ושל מטה.
ואני רוצה לחיות בירושלים של אמצע" (יהודה עמיחי)

"חו"ל זה כאן, ממש כאן", מתפעלים כולם בפיתולי כביש 1. בילוי של יום בירושלים משול לטיול המאיים לכסות את אירופה ב-14 יום, שהרי אין באמת אפשרות להכיל את העיר הזו על כל הרבדים האנושיים והתרבותיים שלה, בביקור אחד, גם לא בשנה אחת ויש האומרים גם לא במחזור חיים אחד. הואיל וצריך להתחיל מתישהו, קחו לכם יום חולין, והקדישו אותו לשיטוט בין רחובות רחביה וטלביה. גלו את החצרות, המבנים והאנשים, המייצרים את ההוויה השכונתית המשתרעת בין עזה לברלין.

בשוך הפקקים יש צורך בטיפה מרה, הכוונה לטיפת קפאין. זוהי שעת בוקר קרירה ואפרורית במעט בשכונת רחביה. בית הקפה של עידו עמנואל, מהחילוניים שמטורפים על עירם, הוא מעוז שכונתי הנחבא אל העצים. כמה כסאות מפוזרים באגביות על מדרכה סמוכה לתחנת אוטובוס המובילה 50 גוונים של ירושלמים - מי לישיבה ומי למסגד, מי לאוניברסיטה ומי לעמל יומה.

עידו מצייד את הממהרים בכוס הקפה אולטימטיבית. כל אלה שזמנם בידם מוזמנים לתפוס מושב ולהזמין כריך מינימליסטי מוקפד ועוגה טרייה, שהגיחה זה עתה חמימה מתנורה של קונדיטורית מהשכונה. הקפה, הבטחת הבחירות המרכזית של עידו, מופק בשקדנות מדי יום מפולי קפה זניים הבוקעים ממכונת קלייה ומפיצים ריח שדי בהם כדי לשגע שועלים. מעבר לטעם, מקדם עידו אג'נדה חברתית הגורסת סחר הוגן ושאר סעיפי קיימות.

קפה סיבריס רחוב עזה 13, רחביה, ירושלים

לילך רובין היא מהגרת וותיקה, המתגוררת בעיר למעלה משני עשורים. זמן שלדבריה נקנה באינספור שעות של תהייה וטעייה, ובניסיונות מאתגרים לרדת לפשרה של ההוויה הירושלמית. חמושה בסקרנות של חתול רחוב ובנחישות של לוחם סיירת, יוצאת רובין מידי יום לשיטוט בשכונה אחרת בעיר. על העובדה שאינה ילידת המקום מחפה השכלה משפטית רשמית, המאפשרת לה להישיר מבט מאיים לעבר קומץ מטורפים מחוצפים במאה שערים, שדורשים ממנה ומהקבוצה להתפנות, בטענה להסגת גבול וצניעות.

הנרטיב של השיטוטים הירושלמים אינו מיועד לרכי לבב, אלא לבעלי יכולת התבוננות על מציאות מורכבת. למרבה השמחה רובין מרפדת את שיטוטיה בטעימות ברוח השכונה שבה מבקרים (רחביה, בית חנינא ו/או מאה שערים), מה שהופך את החוויה לגיאו-קולינרית שלמה.

רחוב ברחביה / צילום: אפרת ליכטנשטט

השיטוט ברחביה מסביר פנים לעושים את צעדיהם הראשונים בבירה, שמסחררת גם נווטי לילה בוגרי בה"ד 1. ה"שאנז אליזה" הקולינרי של השכונה הוא רחוב עזה. שם שוכנים בשעטנז נינוח ברי יין וגלידריות הפתוחים גם בשבת, לצד מסעדות מהדרין ובתי קפה השומרים שבת בפרהסיה. יש כמובן גם טעימות, ואלה לעולם ילוו בהסברים הצוללים לעומק: חלקם נוגעים לענייני הכשרות בשכונה, נושא שמזמן חרג מגבולות הגזרה של התעודה, הסברים אחרים מבקשים לתאר את המתח הקולינרי בין שתי מאפיות. ובכלל, חלק ניכר מהקסם שבשיטוט עם לילך הוא העדר הגדרה ברורה, רק הצעת הגשה לנקודת מבט מעט שונה.

ההליכה בשכונה מניבה גם מפגשים אקראיים עם מקומיים, שיחה וטעימה בניב מקומי עם רחל מהכריכים האלמותיים בשדרה, לצד כניסה לפינות נסתרות שרק עין חדה תבחין בקיומן. כך למשל, חמושה רובין במפתחות לבית לוי אשכול (בתמונה משמאל), מבנה יפהפה בעיבורה של השכונה, ששימש מעון רשמי של ראשי הממשלה עד יצחק רבין. הביקור בבית מעניין במיוחד לאור העובדה שמעטים בלבד מכירים אותו, והסמיכות הגיאוגרפית למעון הנוכחי של ראש הממשלה מעוררת דיון שרק מגביר את העניין.

יש עצירה גם בקבר יאסון המסתורי, הצצה לבית לאה גולדברג, עצירה ספרותית באתנחתא, חנות וותיקה לחובבי המילה הכתובה, והיכרות עם אדם המקדיש את גנו לבניית ספינות מעץ, ככה פתאום, באמצע השכונה שעיבורה של עיר שלא ידעה מעולם מה זה ים.

WalkEatJlm שוטטות ואסופת הרפתקאות בשכונות ירושלים, 054-4545868

הליכה מדודה בדרכים צדדיות לכיוון ממילא מגלה עושר קהילתי במרכז אורבני צפוף: הצצה לגינת ירק שכונתית, מבט חטוף לעבר ספרייה ומשחקייה באמצעו של רחוב והשתאות לנוכח ריבוי מרכזי התרבות הקהילתיים מכל הצבעים והגוונים. כל תת-זרם והבית התרבותי שלו.

''המפעל'' / צילום: שרי אסף

מומלץ לבקר ב"מפעל", מיזם אמנות חברתי השוכן בלב העיר, פלטפורמה קהילתית-אמנותית לתערוכות, מיצגים, אמנים וסדנאות. כוורת אמנים שיתופית ושוקקת שבכל רגע נתון מתרחש בה משהו מעניין. לצד תערוכת הקבע והעבודות המתחלפות, המפעל פותח את שעריו בכל יום שלישי לסדנת יצירה לקהל.

כדאי לקחת את הזמן בנחת, ולגלות את שלל התצוגות והתערוכות. כל חלל ופינה בחצר טומנים בחובם מיצג שובר שגרה אחר. אם תחפצו בשעת רביצה ובהייה, אפשר להזמין קפה ועוגה באסקית מעולה בקפיטריה המקומית ולהתיישב בפינה הפונה לחצר הפנימית היפהפייה מלון ולדורף אסטוריה.

המפעל המערבים 3, ירושלים. מומלץ לבדוק שעות פתיחה. סגור בשבת

חגית, הצילו!

מחפשים הפתעה ליום הולדת? טיול מיוחד לחובבי טבע צמחונים? מקום מיוחד להצעת נישואים? יש את מי לשאול!

חגית היקרה,
אשתי חוגגת יום הולדת לא עגול בעליל, ועדיין מצפה שאפתיע אותה. בשנים האחרונות הפכה לצמחונית חובבת טבע, ואני רוצה לערוך לה אירוע משפחתי ברוח הזאת.
גדי

גדי היקר,
ראשית, מזל טוב לאשתך. שנית, בדוק את עצמך עם כמה חברים טובים, כי אם אשתך עדיין מצפה שתפתיע אותה ליום הולדת ועוד לא עגול, כנראה שעשית משהו לא נכון.

נורית הרץ / צילום: דן פרץ

ובכל זאת, הואיל ושאלת, המלצתי היא להפתיע אותה ואת המשפחה כולה בסיור ליקוט ובארוחה צמחונית נפלאה אצל נורית הרץ האחת והכמעט יחידה. לנורית, העונה לשם הקולינארי נורה, יש סיפור אישי מרתק שכדאי לחלוב ממנה, שעה שהיא לוקחת אתכם - קבוצות קטנות של משפחות וחברים - לליקוט סביב ביתה שבמטע, שבסיומו יושבים לארוחה נהדרת מעשה ידיה בחצר היפה שבירכתי ביתה.

חגית

נורית הרץ, סיור ליקוט וארוחה. בתיאום מראש. 052-8333844

עוד כתבות

דגנית קרמר, מ''מ מנכ''ל, פלאפון, yes ובזק בינלאומי / צילום: תמר מצפי

ההכנסות משירותי נדידה חזרו לרמות שקדמו לקורונה, ורווחי פלאפון יותר מהוכפלו ברבעון

הישראלים טסו בהמוניהם לחו"ל, והכנסות חברת הסלולר משירותים צמחו ברבעון השני ב-9% לשיא של שלוש שנים ● מספר המנויים מטפס - וגם ההכנסה הממוצעת
פר לקוח ● הרווח הנקי ברבעון זינק ב-130%, ובמחצית השנה הראשונה נסק ב-264%

אבישי אברהמי, מנכ''ל WIX / צילום: שלומי יוסף

מיזם הטלוויזיה החדש ומבוסס הפרסומות של מנכ"ל וויקס

מיזם click.tv מנסה לשכפל מודלים מהעולם המציעים ערוצים פתוחים לצפייה דרך האינטרנט בנוסף לתוכן בינלאומי ● התכנים מוצעים בחינם בתמורה לפרסומות

תחום האגריטק מניע את החקלאות העולמית קדימה והופך אותה לחכמה ואוטומטית יותר / צילום: Shutterstock

אגריטק בצמיחה: החקלאות החכמה תניב פירות גם בבורסה

תהליכים דמוגרפיים ובראשם התארכות תוחלת החיים, בשילוב עם המלחמה באירופה שמאיימת על הביטחון התזונתי בחלקים נרחבים בעולם, מביאים לייעול מואץ בייצור המזון ● כל אלה מניחים יסודות שוק חזקים להמשך צמיחת סקטור האגריטק, שצפוי לצמוח ב-11% בשנה ולהגיע ל-36 מיליארד דולר ב-2030

צינור הנפט הרוסי ''דרוז'בה'' / צילום: Associated Press, Bela Szandelszky

משבר האנרגיה מחריף: נפט רוסי הפסיק לזרום לשלוש מדינות אירופיות

החל מיום חמישי האחרון לא מגיע נפט להונגריה, סלובקיה וצ'כיה ● המדינות חסרות נמלי ים והן תלויות בנפט רוסי המגיע באמצעות צינור "דרו'זבה" ● בהונגריה הבהירו השלטונות כי מאגרי הנפט הנוכחיים יספיקו ל"שבועות רבים"

עומס תנועה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחקר של הטכניון: הישראלים נשארים בבית בגלל הייאוש מהפקקים והאוטובוסים

החוקרים מצאו כי אזרחים רבים בארץ נמנעים מנסיעות מבעוד מועד, אפילו אם הם בדרכם לרופא או לביקור משפחתי ● התופעה ניכרת בעיקר אצל מי שאינם משתמשים ברכב פרטי, והנפגעים העיקריים הם אוכלוסיות מוחלשות שנאלצות לוותר על נסיעות

לוי הלוי, מנכ''ל כאל / צילום: רמי זרנגר

דוחות כאל: מחזורי העסקאות זינקו במחצית הראשונה - וכך גם הרווחים

חברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח נקי של 161 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2022, לאחר שמחזור העסקאות זינק ב-19% ● תיק האשראי צמח ב-24% בהשוואה לסוף הרבעון השני של השנה שעברה

נגיד הבנק המרכזי  של אנגליה, אנדרו ביילי / צילום: Associated Press, Dan Kitwood

מקרה המבחן הבריטי: שש העלאות ריבית לא עזרו למתן את האינפלציה

בריטניה מספקת הצצה לאפשרות שהעלאות הריבית לא יצליחו להוריד במהירות אינפלציה: שש עליות ריבית מצד הבנק המרכזי של אנגליה לא בלמו את האינפלציה שצפויה לזנק לפי התחזיות מ־9.4% ל־13% עד סוף השנה ● ובעוד שבוריס ג'ונסון אורז את חפציו, הדלפות מכיוונה של ליז טראס, המועמדת המובילה להחליפו, רומזות שיש תכנון לשנות את יעדי האינפלציה כדי לעודד צמיחה

עפרה שטראוס, ציון בלס, גיורא בר דעה / צילום: שי יחזקל, סיון פרג', איל יצהר

מאחורי הקלעים של הטלטלה בשטראוס: למה פורש המנכ"ל ומי היורש המיועד

גורמים בענף מעריכים כי סיום כהונתו של גיורא בר דעה סוכם מראש, ללא קשר למשבר מפעל הממתקים ● המועמדים להחליפו צמחו בתוך החברה, כשהמוביל ביניהם הוא ציון בלס, העומד בראש חברת הקפה ● היעד האסטרטגי: הרחבת הפעילויות בארה"ב ופיתוח שווקים חדשים

נעמה לזימי, מפלגת העבודה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השרים של מפלגת העבודה נדחקו הצידה: כך תיראה הרשימה לכנסת

מרב מיכאלי נבחרה לראשות העבודה, וחמשת המקומות הראשונים במפלגה הם: נעמה לזימי, גלעד קריב, אפרת רייטן, רם שפע ואמילי מואטי ● אחוזי ההצבעה היו יחסית נמוכים ועמדו על 57% מקרב המתפקדים

משרדי חברת פייבר (Fiverr) / צילום: אמיר מאירי

למדו שרווחיות היא לא מילה גסה: בהייטק המקומי פיטרו כבר מעל לאלף עובדים

היום נודע כי וויקס וקלטורה יפטרו יחד כמעט 200 עובדים ● בשבוע שעבר פלטפורמת הפרילנסרים הישראלית פייבר הכריזה כי תפטר 8% מהעובדים, ותחזית הרווח שלה כמעט והכפילה את עצמה ● האם יהיו עוד חברות הייטק ישראליות אמיצות מספיק כדי להתרכז ב-EBITDA והתזרים החופשי?

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

ג'פריס: שוק המניות הגואה מתקרב לאיתות על מהלך "ענק", אבל באיזה כיוון?

קצב העלייה של שוק המניות, בעודו ממשיך להתאושש מהשפל של יוני, מתקרב לעוצמה שקדמה למהלכים "ענקיים" בעבר ● המשקיעים עומדים בפני דילמה, משום שמהלכים מסוג זה יכולים ללכת לשני הכיוונים, כפי שציינו אנליסטים בבנק ההשקעות ג'פריס

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז, כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"

יו”ר הפד, ג’רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

האינפלציה בארה"ב כנראה התמתנה, אבל הפדרל ריזרב לא מוכן עדיין לשינוי כיוון

בשווקים דרוכים לקראת פרסום מדד המחירים לצרכן האמריקאי, ומקווים לירידה בשיעור האינפלציה השנתי כפי שמעריכות התחזיות ● כלכלנים בכירים מזכירים כי יש נתונים נוספים הטמונים במדד, שיש להם נטייה לצבוע את התמונה בצבעים אחרים - ואף לטלטל את השווקים

חברת מילו - עובדי החברה / צילום: איל יצהר

אחרי שחתם הסכם אסטרטגי, יוניקורן הפינטק מליו מפטר 60 עובדים

הפיטורים של 10% מהחברה מגיעים אחרי שהחברה חתמה על הסכם עם הבנק האמריקאי קפיטל וואן והשיקה מוצר חדש ● רוב המפוטרים הם אנשי מכירות בארה"ב ● מליו: "על רקע שינויים בסדר העדיפויות, נאלצנו לקבל החלטה קשה"

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

מסע הקניות של אלקטרה הגיע לטרגט מרקט: רכשה שליטה לפי 160 מיליון שקל

אלקטרה רוכשת בשלב ראשון 51% ממניות החברה הפועלת בתחום השירותים המנוהלים, ועשויה לרכוש בעתיד את יתרת המניות ● טרגט מרקט מפתחת עבור לקוחותיה מערכי ניהול המשלבים לוגיסטיקה, מערכות מחשוב, כוח-אדם, רכש ובקרה

מהארנונה ועד הפנסיה התקציבית: המחירים הסמויים של האינפלציה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מקבלי הפנסיה התקציבית יזכו לתוספת נדיבה, הדלק יתייקר: המרוויחים והמפסידים מהאינפלציה

סעיף ההצמדה למדד המחירים לצרכן היה בעשור האחרון עוד כוכבית שולית בחוזים ובתשלומים רבים, אך אינפלציה של 4.4% הפכה אותו לסעיף ששווה 11 מיליארד שקל ● בקצבאות ביטוח לאומי, בארנונה, בבלו, בפנסיות התקציביות וגם במשכנתאות ובשכר במגזר הציבורי: כמה מהמשק הישראלי צמוד למדד?

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

יציבות בת"א; דלתא מותגים צונחת ב-5% אחרי הדוחות, ברן מזנקת

ירידות באסיה ובאירופה, החוזים בוול סטריט יציבים; המשקיעים דרוכים לקראת נתוני האינפלציה בארה"ב היום ● בזק פרסמה דוחות, בארה"ב דיסני תדווח הלילה ● ירידות בשוק הקריפטו

בנייה בתל אביב. אדריכלים שיחרגו מהוראות החוק ישלמו קנסות בגובה של עד 226 אלף שקל / צילום: שלומי יוסף

לקראת רפורמת הרישוי העצמי: אלו הקנסות לאדריכלים שיחרגו מהחוק

טיוטת תקנות שפרסם משרד המשפטים מפרטת את העונשים למי שייתן היתרי בנייה בניגוד להוראות החוק ● הקנסות מגיעים לגובה של 226 אלף שקל ● בענף חוששים: "מאחר שמרחב הטעות גדול, אדריכלים יימנעו ממתן היתרים"

מירב בן ארי, יש עתיד / צילום: שלומי יוסף

האם נשים מהוות רוב בקרב הקצינים הבכירים בשב"ס?

הפרשה הקשה שנחשפה בשב"ס העלתה שאלות לגבי הייצוג הנשי בו. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

מיזוג איירון סורס עם יוניטי / צילום: Shutterstock

עסקת המכירה של איירון סורס בסכנת ביטול; המניה צוללת בוול סטריט

חברת AppLovin הגישה הצעה לא מחייבת לרכישת יוניטי, שאמורה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית ב-4.4 מיליארד דולר, והעמידה כתנאי את ביטול העסקה ● מניית איירון סורס צונחת במעל ל-15% בוול סטריט