גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עימות בין המיליארדרים קנת' גריפין וג'יי בי פריצקר באילנוי צפוי לעצב את הבחירות למושל המדינה

מייסד קרן ההון סיכון גריפין אומר שיתמוך באופן תקיף במועמד הרפובליקאי שיתמודד מול המושל הדמוקרטי הרץ לכהונה שנייה

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor
מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor

שני מיליארדרים - אחד דמוקרטי ואחד רפובליקאי - מתמודדים זה מול זה לגבי התגובה ההולמת לאלימות הגואה בשיקגו והעימות ביניהם בנושאי מדיניות כלליים מביא לאפשרות שיקבעו שיא חדש בארה"ב להוצאה כספית על קמפיין למושל מדינה.

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר, שהמימון העצמי שלו לקמפיין שלו ב־2018 עזר לקבוע את השיא כיום, מצא עצמו בתחרות עם האיש העשיר ביותר באילינוי.

מייסד קרנות הגידור קנת' גריפין, תורם מרכזי למטרות פילנטרופיות ולרוב המועמדים של המפלגה הרפובליקאית, אמר שיתמוך כספית ברפובליקאי הרוצה להחליף את פריצקר בשנה הבאה, במדינה שנכון להיום אנשי המפלגה הדמוקרטית נושאים בה בכל המשרות הנבחרות.

"במהלך כהונת המושל, הפכה שיקגו ל'נערת הפוסטר' לאלימות פרועה ולפשע שמתפשט ברחבי המדינה", אמר גריפין בהודעה ששלח ל"וול סטריט ג'ורנל". גריפין ביקר את פריצקר על כך שלא השתמש במשמר הלאומי לעתים קרובות יותר. "לתושבי שיקגו מגיע יותר מדיבורי הסרק של מושל, שלא לוקח שום אחריות על חוסר הפעולה המשווע שלו".

משרד המושל הפנה להודעה קודמת בתגובה לגריפין. "המושל פריצקר מקדיש עצמו לביטחון העיר והמדינה, ושלח את המשמר הלאומי במהלך אי השקט החברתי בקיץ 2020 וכמו כן הוא משקיע הרבה במניעת פשיעה", נכתב בהודעה. "המושל פריצקר ימשיך לסייע למנהיגים מקומיים להתמודד עם המגפה הלאומית של אלימות כלי הנשק".

קנת' גריפין / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

לגריפין נכסי מקרקעין בשיקגו ובניו יורק והוא תרם 10 מיליון דולר ב־2018 למעבדת הפשע של אוניברסיטת שיקגו לשיפור השיטור ולניסיון להביא להפחתה בפשע האלים. הוא שווה כ־21 מיליארד דולר ונמצא ברשימת 50 האמריקאים העשירים ביותר, על פי מגזין "פורבס". בסוף שבוע שעבר, זכה במכירה פומבית בעותק מהמהדורה הראשונה של חוקת ארה"ב תמורת 43.2 מיליון דולר והוא מתכוון להשאיל אותו לעת עתה למוזיאון בארקנסו שהכניסה אליו אינה בתשלום.

פריצקר, יורש של רשת המלונות הייאט ואחיה של שרת המסחר של ארה"ב לשעבר פני פריצקר, שווה 3.6 מיליארד דולר, על פי "פורבס". המושל המתמודד על כהונה נוספת כבר תרם יותר מ־40 מיליון דולר לקמפיין שלו להיבחרות מחדש.

"מוכנותם של שחקנים משני צידי המרוץ להזריק כסף לקמפיינים משמעותה שיכול להיות שזה בסוף יהיה הקמפיין למושלות היקר ביותר" בהיסטוריה של ארה"ב, אמר פיט קוויסט, סגן מנהל מחקר בארגון המשקיף OpenSecrets, שאין לו שיוך מפלגתי.

גריפין, בן 53, עדיין לא נקב בשמו של מועמד שהיה רוצה לתמוך בו נגד פריצקר.

רפובליקאי אחד החושב על התמודדות הוא נציג בית הנבחרים אדם קינצינגר, מבקר קולני של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, שאמר שלא ינסה להיבחר שוב לבית הנבחרים לאחר הליך חלוקה מחדש למחוזות באילינוי שהכניס אותו לאותו מחוז עם מחוקק אחר. לפחות ארבעה רפובליקאים פחות מוכרים מאילינוי הכריזו שגם הם יתמודדו לתפקיד המושל במדינה ב־2022.

גריפין תרם בעיקר לרפובליקאים, אם כי בעבר תרם גם לכמה דמוקרטים מתונים. הוא גם שיבח וגם מתח ביקורת על הנשיא לשעבר טראמפ, ואמר שהוא לא רוצה לראות אותו רץ שוב לנשיאות ב־2024.

"שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב"

הסכסוך האחרון בין שני המיליארדרים מאילינוי נעשה פומבי באוקטובר, כשגריפין רמז שיעביר את חברות ההשקעות שלו, Citadel ו־Citadel Securities שמשרדיהן נמצאים בשיקגו, מחוץ לאילינוי בגלל שיעור הפשע הגואה ותקריות בהם היו מעורבים גם עובדים שלו.

"זו בושה שהמושל שלנו לא נכנס בעצמו לאתגר של טיפול בפשע בעיר שלנו", אמר גריפין למועדון הכלכלי של שיקגו. "שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב".

זיה אחמד, דובר של Citadel, אמר שקליע עבר דרך מכונית שיתוף נסיעות שנסע בה עובד של החברה במרכז העיר מוקדם יותר החודש, וארבעה עובדים אחרים נשדדו השנה באיומי אקדח. כמה עובדים הגרים במרכז העיר זקוקים לליווי אל ומהעבודה באופן קבוע בגלל שהוטרדו או שהם חוששים שיישדדו.

"אם לא יטופל נושא הבטיחות והביטחון, שיקגו מסתכנת באיבוד מעמדה כמרכז המסחר של המערב התיכון", אמר אחמד.

עד 14 בנובמבר, היו 175 מקרי רצח בעיר, על פי נתונים סטטיסטיים של משטרת שיקגו. מדובר בעלייה של 3% לעומת 2020, אבל עלייה של 59% לעומת התקופה המקבילה ב־2019.

גריפין, שהחברות שלו מעסיקות כ־1,100 איש בשיקגו, סיפר למועדון הכלכלי גם על שיחת טלפון שבה היה לצד המושל ומנהיגי עסקים אחרים באוגוסט 2020 לדיון באלימות ובמקרי הביזה בעיר. "אמרתי לו לשלוח את המשמר הלאומי והוא אומר לי, 'זה לא ייראה טוב אם יהיו גברים ונשים עם רובי סער בשדרות מישיגן'", סיפר גריפין.

לאחר דבריו של גריפין, משרדו של פריצקר השתמש במילה "שקרן" כדי לתאר את גריפין, אבל גריפין לא נסוג בו ממה שאמר.

ג'ורדן אבודאיה, דוברת של פריצקר, אמרה שהמשמר הלאומי לא נשלח לרחובות באוגוסט 2020 כפי שהציע גריפין. "המושל לא שולח חיילים לעיר בלי לבקש רשות מראשת העיר שם", אמרה.

במשרדה של ראשת העיר בשיקגו לורי לייטפוט לא הגיבו לבקשת תגובה בדואר אלקטרוני.

בעבר שלח פריצקר את המשמר הלאומי לבקשת בכירים בשיקגו לאחר הפראות שפרצו בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר במינאפוליס. הוא גם הרחיב את פעולת משטרת מדינת אילינוי בשיקגו, תוך תיאום עם כוחות אכיפת החוק המקומיים.

לא העימות הראשון בין השניים

האפשרות להוצאות מסיביות ב־2022 על ידי שני המיליארדרים קורית לאחר שהוציאו עשרות מיליונים ב־2020 כשהתעמתו על תיקון לחוקת המדינה שנועד לשנות את אילינוי ממדינה עם מס הכנסה שטוח למס מדורג לפי הכנסה.

גריפין הוציא 53.75 מיליון דולר להתנגדות לפריט המרכזי בסדר היום של פריצקר, והאחרון הוציא 58 מיליון דולר מכספו על מנת להביא לשינוי בחוקה, כך ניתן ללמוד מנתוני מימון הקמפיינים של מדינת אילינוי. בסופו של דבר היוזמה לשנות את החוקה נדחתה ברוב של 53% מול 47%.

ב־2018, קבעה אילינוי שיא לאומי לתרומות למרוץ של מושל - 288 מיליון דולר - כשפריצקר הוציא יותר מ־170 מיליון דולר מכספו האישי בדרכו לניצחון בבחירות, על פי נתוני OpenSecrets. גריפין תרם באותו מרוץ 22.5 מיליון דולר לקמפיין של המושל הרפובליקאי לשעבר ברוס ראונר, בעבר מנהל קרנות הון פרטי ששווה מאות מיליוני דולרים ועשרות מיליונים מהם השקיע בניסיונו הכושל להיבחר מחדש.

השיא הלאומי הקודם לתרומות במרוץ של מושל - 244 מיליון דולר - נקבע בקליפורניה ב־2010. באותו מרוץ נכללו הדמוקרט ג'רי בראון ומנכ"לית יולט פקרד לשעבר מג וויטמן, רפובליקאית שתרמה לקמפיין שלה כ־144 מיליון דולר.

מגבלות התרומה לקמפיינים באילינוי אינם נאכפים על משרות נבחרות ברמת המדינה אם מי מהמועמדים תורם יותר מ־250 אלף דולר לקמפיין האישי שלהם, כפי שעשה פריצקר ב־2018 וכן בקמפיין הנוכחי של 2021-2022.

עוד כתבות

חדירה לפרטיות / צילום: Shutterstock, Sashkin

פרשת NSO: אם איש לא ייתן את הדין, זה יקרה שוב

כל מי שעבד אי-פעם עם אזרחים שברחו ממשטרים דיקטטורים, יודע שהחדירה לפרטיותם היא אחת החוויות הקשות ביותר ● לכן הדרישה התקיפה לחקור את פרשת NSO – לבדוק מי בכירי המשטרה שנתנו את הפקודה, מי השופטים שאישרו זאת כחותמת גומי ומי החוקרים שעשו בחומרים שימוש אסור נוסף - מחויבת בתקיפות

המבורגר עם רוטב מנקאי / צילום: אתר החברה

בתוך חצי שנה בלבד עברה הינומן מהנפקה לפי שווי של כ-100 מיליון דולר לחדלות פירעון

החברה, המפתחת מוצרי מזון על בסיס צמח המנקאי, פנתה לביהמ"ש לאחר שצברה חובות של כ-170 מיליון שקל ● אחד מנושיה הגדולים - קיבוץ בארי, שבו היא מגדלת את המנקאי

עמנואל מקרון נואם בפרלמנט האירופי השבוע / צילום: Associated Press, Jean-Francois Badias

עיבוי כוחות צבא רוסיה גורם לחרדות באירופה

נשיא צרפת עמנואל מקרון מתחיל את תורו בתפקיד נשיא האיחוד האירופי בקריאה לאירופה לשרטט לעצמה מסלול הגנה בנפרד מנאט"ו

Dacia-Duster / צילום: יח''צ

דאצ'יה דאסטר היא קרוס-אובר במחיר של סופר מיני, אך מתקשה לתת פייט למתחרות

דאצ'יה דאסטר האוטומטית מציעה מנוע חזק ומרחב פנימי במחיר נמוך ● עם זאת, היא מתקשה ליישר קו עם המתחרות בכל הנוגע לגימור ואמצעי בטיחות

ארז חיימוביץ', שותף בקרן אורבימד ומנהל הפעילות של אורבימד ישראל. כיהן עד עתה כיו''ר החברה / צילום: יח''צ

חברת אימפקט ביו, בוגרת חממת FutuRx, הודיעה על גיוס של 111 מיליון דולר

החברה מפתחת סוג חדש של תאי CAR-T לטיפול בסרטן, שהם בעצם מעין "מחשבים קטנים" בתרופה ● בגיוס הנוכחי השתתפו אורבימד וקרן RMPG, שהוקמה במיוחד כדי להשקיע בחברות בוגרות חממת FutuRX, הייעודית לתחום פיתוח התרופות

שי באב''ד / צילום: איל יצהר

ממשרד האוצר לפוליטיקה המקומית: האם שי באב"ד יתמודד על תפקיד ראש עיריית חיפה?

המקומון החיפאי "ידיעות תקשורת" מפרסם היום כי באב"ד, מקורבו של משה כחלון ומי שכיהן כמנכ"ל האוצר בתקופתו עשוי להתמודד על התפקיד למרות שאינו מתגורר בעיר ● באב"ד: "הנושא לא על הפרק, אני נשאר במגזר העסקי"

דובי קוטב / צילום: Shutterstock

מה צבע עורו של דב הקוטב ולמה נחגג יום פו הדב דווקא ב-18 בינואר?

איך קשור רוצחו של רוברט קנדי לישראל ומי האכיל את המגפיים שלו במרק? ● הטריוויה השבועית

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; הנאסד"ק ירד ב-2.7%, נטפליקס צללה בכ-21%

נאסד״ק בשבוע הגרוע מאז אוקטובר 2020 ● מחיר הביטקוין ירד במעל 7% ביממה האחרונה, את'ריום נחתך בכ-8% ● מדד ביטחון הצרכנים בבריטניה ברמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2021 ● נעילה שלילית בבורסות אסיה ובאירופה ● מחירי הנפט הגולמי ירדו בכ-2%

מכרה ביטקוין של חברת BitRiver בעיר ברצק ברוסיה / צילום: Reuters, Alexander Ryumin

הבנק המרכזי של רוסיה נגד קריפטו: מקדם איסור כרייה במדינה

הבנק המרכזי של רוסיה פרסם דוח על פיו מטבעות קריפטו וכרייתם מהווים סכנה ברורה לביטחון הפיננסי במדינה ולביטחון האזרחים, וגם גוזלים יותר מדי אנרגיה ● השימוש בקריפטו כאמצעי תשלום כבר נאסר ברוסיה בשנת 2020

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

העליות בוול סטריט נמחקו: ענקיות הטק שוב גררו את הנאסד"ק לירידות

לאחר שפתח את היום בעלייה חזקה של 2%, נאסד"ק סיים את הערב בירידה של 1.3% ● נעילה חיובית באירופה ● מספר תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב זינק ב-55 אלף ● הבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% ועל הפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס

ברק, מלצר ואקירוב / צילום: אמיל סלמן, מארק ישראל סלם, איל יצהר

מלצר, ברק ואקירוב מוכיחים: העולם לא תמיד שייך לצעירים

הצעירים חושבים אחרת, אוכלים אחרת, מדברים אחרת - וזר (או זקן) לא יבין זאת - אבל בנימין נתניהו, חנן מלצר, אהרן ברק ואלפרד אקירוב הדגימו השבוע שעדיין יש חשיבות רבה בעצות ובהחלטות של הזקנים ● וגם: המשכירים ממשיכים לחגוג על גב השוכרים

דוד בן אבי ואמיר נחמד / צילום: ניר סלקמן

נאייקס מצילה את און טראק הוותיקה מקריסה - לאחר שכבר החלה בהליכי חדלות פירעון

חברת הפינטק שהונפקה בת"א צפויה להשקיע כ-10 מיליון דולר בהלוואה ורכישת מניות  און טראק ● החברה הפועלת בתחום פתרונות התשלומים הונפקה בנאסד"ק לפני כ-20 שנה

הזמן הולך ואוזל? ביידן במסיבת עיתונאים השבוע / צילום: Reuters, KEVIN LAMARQUE

הכלכלה משגשגת ותוכנית הדגל מתפוגגת: ביידן מסכם שנה בתפקיד

בתום שנה בתפקיד, הנשיא יכול להתגאות בצמיחה מרשימה ובאבטלה נמוכה ● אבל האינפלציה מזנקת, הציבור מאוכזב, והדמוקרטים חוששים ממפלה בבחירות לקונגרס ● ובעיקר: הקושי להשיג רוב לתוכניות הכלכליות שלו מרחיק אותו מההבטחה לנשיאות היסטורית

''מלון ריזורט יוקרה מדברי'', ערד / הדמיה: בר אוריין אדריכלות

"עיר עם חומה": מלון חדש בקצה ערד מציע נוף מרהיב והגנה מהמדבר

המלון המתוכנן בערד ישקיף לנוף של מדבר יהודה ● האדריכל גידי בר אוריין: "זה פחות בניין שמתחנף למדבר ויותר בטון חשוף. בניין צנוע, ישר ואדריכלי, שלא מנסה להתמזג"

נתניהו, אדלשטיין וכ''ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הליכוד כמרקחה: נתניהו הניע קרב ירושה, והצית תרחיש חלומי אצל לפיד-בנט

הדיונים על הסדר הטיעון במשפט רה"מ לשעבר מייצרים אצל בכירי הממשלה מחשבות על עריקות של חברי ליכוד, שיאפשרו קואליציה נוחה יותר ללא רע"ם ומרצ ● ובינתיים, המאבק סביב היישובים בנגב דוחק את יו"ר רע"ם עוד קצת לפינה

רוני צארום / צילום: איל יצהר

אספן מעדכנת: המו"מ עם איש העסקים טדי שגיא הופסק

בדיווח לבורסה מסרה אספן כי "המשא ומתן שהתקיים בין החברה לבין קבוצת שגיא, כמשמעותה בדוחות הקודמים, לא הבשיל לכדי הסכם מחייב מפאת פערים מסחריים"

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

הפסקול ששבר את ספוטיפיי ושגרת הטיפוח של הסלבס בטיקטוק: על מה כולם דיברו השבוע

הספר זוכה פרס ספיר שכולם יצאו לקנות, המותחן הטלוויזיוני המטורף שכולם שואלים עליו והסיפור ההיסטורי שחושפות, ובכן, השיניים שלנו● על מה דיברו השבוע

קרקע ומבנה מגורים של החברה ברחוב חורב בחיפה / צילום: מצגת החברה

מי זוכר? שמונה שנים לאחר הסדר החוב מנסה א. לוי לחזור ולהנפיק אג"ח בבורסה בת"א

חברת הנדל"ן שנסחרה בעבר בבורסה מייעדת כ-75 מיליון שקל מתמורת הגיוס לפירעון חובות, בהם 18 מיליון שקל לבעל השליטה עזרא לוי ● בקופת המזומנים של א. לוי כ-3 מיליון שקל בלבד, ויש לה התחייבויות שוטפות של כ-110 מיליון שקל

לופטהנזה / צילום: עינת לברון

חברות תעופה מבטלות טיסות לארה"ב עקב החשש מטכנולוגיית G5

מספר חברות תעופה בינלאומיות מבטלות טיסות לארה"ב עקב החשש מההפרעות שהדור החדש של הטכנולוגיה הסלולרית עלול ליצור במד הגובה של המטוס ● בינתיים, פרישת האנטנות החדשות נדחתה ואף צפויה להידחות עוד על רקע פנייה של חברות התעופה אל הנשיא ביידן

מחקר אחד בשבוע. שולחים לעובדים מיילים מחוץ לשעות העבודה? / צילום: Shutterstock

שולחים לעובדים מיילים מחוץ לשעות העבודה? כך תעשו זאת בלי להלחיץ אותם

שלל האמצעים הדיגיטליים לתקשורת ארגונית יצרו תופעה, שבה עובדים מרגישים שהם נדרשים להיות "תמיד מחוברים" ולהגיב במהירות לכל שאלה או בקשה, במיוחד כאשר מדובר באדם בעל סמכות או מעמד בארגון