גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדמוקרטים מתמודדים עם שינויים בהצעת חוק העולה 2 טריליון דולר

פריטים נוספים ברשימת המשימות למחוקקים: שמירה על מימון הממשלה, העלאת תקרת החוב והעברת חוק תקציב הביטחון

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Andrea Izzotti
בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Andrea Izzotti

כשיחזרו הדמוקרטים לוושינגטון יצטרכו למיין רשימה גדולה של משימות, כולל יישוב אי ההסכמה לגבי הצעת החוק "לבנות מחדש טוב יותר", שמירה על מימון הממשלה והגדלת תקרת החוב לפני שלארה"ב נגמר הכסף לשלם את חובותיה.

חבילת החינוך, הבריאות והאקלים בגובה 2 טריליון דולר של המפלגה, שעברה בבית הנבחרים לפני פגרת חג ההודיה, עוברת כעת לסנאט המחולק 50-50, שם מקווה מנהיג הרוב צ'אק שומר (מניו יורק) לאשר אותה לפני חג המולד.

הסנאטורים הדמוקרטיים חייבים להגיע להסכמה פה אחד על הצעות המדיניות ולצלוח אתגרים פרוצדורליים, ושני הדברים האלה עשויים לגרום לעוד לשינויים בתוכן הצעת החוק.

סנאטורים רבים רוצים לתקן את ההגדלה המוצעת בהצעת החוק בהנחות על מיסי מדינה ומסים מקומיים כך שיהיה בה דירוג לפי רמת ההשתכרות. בנוסף, הסנאטור ג'ו מנצ'ין (ממערב ווירג'יניה), שחודשים רבים ביטא ספקות לגבי קנה המידה של הצעת החוק, רוצה להסיר ממנה את ארבעת השבועות לחופשה משפחתית בתשלום שהגרסה שאושרה בבית הנבחרים כללה בהצעה. גם הוא וגם הסנאטורית קירסטן סינמה, הדמוקרטית מאריזונה שהכריחה את המפלגה לשנות את סעיפי המס המרכזיים בהצעת החוק, לא התחייבו שיתמכו בה בגרסתה הסופית.

פקיד בכיר בבית הלבן אמר שהממשל היה בקשר קרוב עם מחוקקים ואנשי צוות לגבי חבילת ההוצאה. נושאים מרכזיים כוללים את השאלה איך לקבוע סדר זמנים לתהליך ואיזה שינויים צריכים להיעשות בתחומים הכוללים את החופשה בתשלום או מסים.

כל שינוי שיעשה הסנאט יצטרך להיות מאושר על ידי בית הנבחרים לפני שיועבר לשולחנו של הנשיא ג'ו ביידן. הבית הלבן רוצה שהחבילה תועבר עד סוף השנה, אמר הפקיד.

הדמוקרטים רוצים גם להתמודד עם ההאשמות של רפובליקאים שהחבילה תעודד עוד יותר את האינפלציה, שעלתה בחודשים האחרונים, על ידי הזרמת יותר כסף לכלכלה. הדמוקרטים אומרים שהפרעות לשרשראות אספקה בגלל הקורונה והשיקום הכלכלי הם האשמים האמיתיים בעלייה החדה במחירים, ואומרים שכמה סעיפים בתוכנית שלהם יורידו למשפחות את יוקר המחיה.

בגלל שהדמוקרטים משתמשים בהליך חקיקה מיוחד המכונה השלמה להעברת החבילה ברוב פשוט ללא תמיכת הרפובליקאים, הם חייבים לעצב את הצעת החוק בהתאם לכללים בהם ניתן להצביע בהליך כזה. אחת המגבלות העיקריות היא שסעיפי הצעת החוק חייבים להתייחס באופן ישיר לתקציב הפדרלי. הרפובליקאים יכולים לטעון שסעיף כלשהו אינו עומד בתנאים אלה והדמוקרטים יכולים להגן על הליך ההשלמה אך מדובר בתהליך שעלול להימשך כמה שבועות.

הוויכוחים האלה, שהפרלמנטרית בסנאט (שאינה קשורה לאף אחת מהמפלגות) מכריעה בהם, סיבכו את הניסיונות הקודמים של הדמוקרטים לכלול בהצעת החוק סעיפים הקשורים בהגירה. בהצעת החוק כפי שעברה בבית הנבחרים, הציעו הדמוקרטים להגן באופן זמני על מהגרים לא חוקיים בארה"ב מגירוש. המחוקקים עשויים להיאלץ להסיר את הסעיף הזה מהצעת החוק אם תקבע הפרלמנטרית שהוא לא תואם את הכללים להעברת חוק בהליך השלמה.

חלקים אחרים מהצעת החוק עשויים להתמודד עם בעיות פרוצדורליות אחרות, כולל צעדים המיועדים להוריד את מחיר התרופות בסקטור הציבורי - אם כי נראה שצעדים המשפיעים על המחירים בתוך תוכנית Medicare לא מתמודדים עם בעיות דומות. על פי הצעת החוק של בית הנבחרים, חברות שיעלו את מחיר התרופות מהר יותר מקצב האינפלציה ייענשו, ועל מחיר האינסולין תהיה תקרה של 35 דולר לחודש.

שומר אמר במסיבת עיתונאים בנוי יורק בסוף השבוע האחרון שהתקרה על מחיר האינסולין עלולה להתמודד עם בעיות פרוצדורליות. "אני חושב שאנחנו במצב טוב לקבל 50 קולות", אמר שומר. "אנחנו צריכים להיות בטוחים, אבל אני חושב שאני במצב טוב כאן, באמת. אבל יש דרכים שונות, דרך הפרלמנטרית ודרכים אחרות, בהן הרפובליקאים יכולים לנסות להעיף את זה".

סעיפים בהצעת החוק שנועדו לחזק את הסטנדרטים להעסקת עובדים במשק עשויים גם הם לעמוד מול אתגרים, כך אומרים עוזרי המחוקקים. הדמוקרטים והרפובליקאים יצטרכו לשתף פעולה לגבי הפריטים הנותרים ברשימת המשימות.

הרפובליקאים חסמו ניסיון להצביע על מאמץ דו מפלגתי להעביר 20 תיקונים בחוק הרשאת ההגנה הלאומית, תקציב ביטחון שנתי בגובה 777.9 מיליארד דולר, לפני שיצאו המחוקקים לחופשת חג ההודיה. הדמוקרטים קבעו הצבעה פרוצדורלית ליום שני עם רף של 60 קולות על הצעת חוק חלופית הכוללת את התיקונים שרוצים הרפובליקאים להכניס. אם 60 סנאטורים יסכימו להתקדם, תקציב הביטחון יוכל לעבור בקרוב.

בינתיים, המימון לתוכניות הממשלה הקיימות ייגמר ביום שישי 3 בדצמבר, מה שנותן למחוקקים רק ימים בודדים להעביר חקיקה שתמנע סגירה של הממשלה. כמה דמוקרטים רצו הארכה מאוד קצרת טווח של מימון הממשלה, אולי עד 17 בדצמבר, בעוד הרפובליקאים רוצים הארכה שתימשך אל תוך 2022.

כמה רפובליקאים ציינו שיקבלו הארכה של המימון בגובהו הנוכחי לתוכניות ממשלה שעדיין פועלות עד סוף שנת הכספים, מה שישמור על רמות המימון שנידונו עוד בזמן סוף כהונת הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. הדמוקרטים רוצים להגדיל את המימון.

המחוקקים יצטרכו גם להתמודד עם תקרת החוב של הממשלה. שרת האוצר ג'נט ילן אמרה למחוקקים שלממשלה עשויים לאזול המשאבים למלא את התחייבויות המדינה כבר ב־15 בדצמבר, מה שקובע לקונגרס עוד דדליין קרוב.

שלא כמו המלחמה הציבורית של כשהדמוקרטים והרפובליקאים על הנושא הזה, שומר ומיטץ' מקונל מוביל המיעוט בסנאט (רפובליקאי מקנטאקי) דנו באופן פרטי בשאלה איך להתמודד עם הנושא. הרפובליקאים ביקשו לגרום לדמוקרטים להשתמש בהליך ההשלמה להעלאת תקרת החוב ללא תמיכה רפובליקאית, בעוד שהדמוקרטים התעקשו שהרפובליקאים ישתפו פעולה בהעלאת תקרת החוב דרך הצבעה שגרתית.

דרכים אפשריות לכך כוללות הסכמה של הרפובליקאים לאפשר לדמוקרטים להעלות את תקרת החוב על פי קווים מפלגתיים - ולא בהליך השלמה - או שהדמוקרטים יעלו את תקרת החוב בהליך השלמה שהרפובליקאים יתמכו בו.

קתרין לוסי ולינדזיי ווייז השתתפו בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

מריו דראגי / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

היום יחלו הבחירות לנשיאות איטליה: דראגי מוביל, ברלוסקוני פרש מהמרוץ

מוסד הנשיא באיטליה הוא בעל עמדה מכרעת בעניינים פוליטיים, משום שביכולתו למנות ראשי ממשלה, להכריז על ממשלת מומחים חיצונית או להקדים את הבחירות הכלליות ● קידומו של דראגי לתפקיד הנשיא עשוי להיות ברכה ליציבות ארוכת-הטווח באיטליה, אך במחיר של חוסר יציבות בחודשים הקרובים

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בת"א: המדדים המובילים איבדו כ-4%

ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4% ● ת"א ביומד התרסק ב-5.6% ומדד הבנקים איבד 4.1% ● ירידות חדות בבורסות אירופה וארה"ב ● הדולר והאירו התחזקו מול השקל

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סופרים הפסדים בקריפטו: 130 מיליארד דולר נמחקו מהשוק ב-24 שעות

הירידות החדות בשוק הקריפטו נמשכות גם היום: הביטקוין צונח לכ-33,400 דולר, האת'ר נופל ל-2,186 דולר ● מטבעות קריפטו אחרים, ביניהם קרדנו, XRP וסולנה, צונחים ב-10%-20%

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת מרים נאור / צילום: ענבל מרמרי

זכויות אדם, דת ומדינה והגנה על שלטון החוק: המורשת של השופטת מרים נאור

נשיאת העליון בדימוס עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון ונפטרה במפתיע ● נאור הותירה אחריה שלל פסיקות: מהרשעת דרעי, דרך פתיחת עסקים בת"א בשבת ועד גיוס תלמידי ישיבות ● הנשיא ספד: "תיזכר כאחת מענקיות המשפט הישראלי"

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

רכבת בלי גלגלים, ההימור התחבורתי החדש של ראשון לציון

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3,000? ● האזינו

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ