גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

624 מיליון שקל ירדו לטמיון: כך נכשלה ההשקעה בהייטק בפריפריה

כיצד הושקעו מאות מיליוני שקלים לעידוד חברות הייטק להקים מרכזי פיתוח בבאר שבע, ומדוע מעולם לא קמה תוכנית "שמים את הפריפריה במרכז"? ● מחקר חדש של הכנסת מציג את הכישלון המערכתי ורב-השנים בהתפשטות ההייטק אל מחוץ לתל אביב

באר שבע. מאות מיליוני שקלים הושקעו בעידוד חברות הייטק להקים מרכזי פיתוח בעיר / צילום: Shutterstock
באר שבע. מאות מיליוני שקלים הושקעו בעידוד חברות הייטק להקים מרכזי פיתוח בעיר / צילום: Shutterstock

למרות הצמיחה המהירה של מגזר ההייטק בישראל - הגידול המואץ בהכנסות, בשווי החברות, במספר העובדים החדשים ובמסים הזורמים לקופת המדינה - ההשקעה של המדינה, כמו גם של חברות ההייטק הישראליות והבינלאומיות בפריפריה, כשלה, וגם היום 53% מחברות ההייטק הישראליות ממוקמות בתל אביב; כך עולה ממחקר חדש של הכנסת שפורסם לקראת ועדת הכלכלה שיוחדה הבוקר (ב') לדיון בדבר הגדלת התעסוקה בתחום ההייטק בפריפריה.

המחקר מציג את כישלונן של תוכניות שבעבר הוגדרו על-ידי משרד הכלכלה ורשות החדשנות כתוכניות דגל - כמו תמרוץ חברות הייטק לפעילות בבאר שבע שנכשלה או תוכנית "שמים את הפריפריה במרכז" של השר לשעבר אלי כהן שמעולם לא התרוממה.

"היו כמה הצלחות בפרפריה, כמו הגעת אינטל לקריית גת או הפיכתה של יוקנעם למרכז פעילות חשוב, אבל קריית גת ויוקנעם כבר מזמן אינן פריפריה", אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון.

624 מיליון שקל שירדו לטמיון בבאר שבע

אחד הכישלונות הגדולים שמציגה מחלקת המחקר בכנסת נוגע לתמרוץ חברות הייטק לפעול בפריפריה, הוא במה שכונה "תקציב מסלול 15", במסגרתו קיבלו החברות סבסוד משכורות בתמורה להקמת מרכז פיתוח בבאר שבע והעסקת עובדים מקומיים.

במסגרת הפרויקט, שהחל את פעילותו ב-2010 והגיע לשיא ב-2014, הוענקו 624 מיליון שקל - או בממוצע 2 מיליון שקל לעובד- לרשימה מצומצמת של חברות גדולות שהקימו מרכזי פיתוח בבאר שבע: ECI, שגייסה את החלק הארי של הסכום - 354 מיליון שקל, לצד חברות נוספות כמו רד, אודיוקודס ו-EMC.

התוכנית, כך חושף המחקר, נגנזה כבר לפני שנתיים. לגלובס נודע כי "לקוחותיה" צמצמו את פעילותן במקום, או לכל הפחות לא הגדילו את נוכחותן בפריפריה, למרות ההון הרב שגייסו מהמדינה. ECI, למשל, סגרה את פעילותה בדרום; רד ואודיוקודס לא הרחיבו את פעילות מרכזי הפיתוח שלהן, וכיום הן מעסיקות פחות ממאה עובדים כל אחת; ואילו EMC, חברת ההייטק הבינלאומית היחידה שניגשה לתוכנית, הפחיתה באופן משמעותי את מספר מהנדסי הפיתוח העוסקים במו"פ והפכה אותו למעין מרכז "אוף שור" - כלומר מרכז תוכנה שמחקר ופיתוח של מוצרים חדשים אינם נמצאים בליבתו.

"סבסוד חברות לממן משכורות של עובדי פריפריה מביא בטווח הארוך להפיכת הפעילות לכזו המאפיינת מרכזי אוף שור", אומר לגלובס גורם בכיר המעורה בפרטי התוכנית. "חברות מחליטות להקים מרכז תוכנה בבאר שבע, במקום בהודו או באוקראינה, אבל לא לכך התכוון המשורר. במקור ביקש משרד הכלכלה לעודד פעילות הייטק - כלומר מחקר ופיתוח במלוא מובן המילה - אבל לצערנו זה לא קרה". 

אחת הבעיות ממנה סבל הפרויקט הייתה ניסיון הנפל לעודד עובדים מהמרכז להעתיק את מגוריהם לדרום. מאחר שהתוכנית סבסדה אך ורק עובדים מאזור הדרום, החברות התקשו באיתור כוח-אדם מתאים, וגם בקשותיהן להרחיב את גבולות סבסוד העובדים עד קריית גת ואשקלון לא התקבלה.

לאחר גניזת התוכנית, החליטו ברשות החדשנות להקים תוכנית דומה תחת השם "עידוד הקמת שלוחות מו"פ בפריפריה", במסגרתה החברה אינה מקבלת סבסוד משכורות אלא תמיכה כוללת בהיקף של 50%-70% של הוצאות המו"פ, כל עוד מרבית העובדים מתגוררים באזור.

התוכנית עובדת מול אשכולות של רשויות מקומיות, וגם היא עד כה לא זכתה לביקוש גדול מדי מצד החברות, אשר חוששות ממחסור בטאלנטים בפריפריה ובעידן הקורונה מעודדות עבודה מהבית. עד כה ניגשה למסלול רק חברה אחת שזכתה בו בסופו של דבר: חברת DSPG, שקיבלה מענק של 6 מיליון שקל בלבד בשנה שעברה.

שמים את הפריפריה בצד

אחת הטענות של מרכז המחקר של הכנסת, ובעקבותיה גם של יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון, היא שתוכנית "שמים את הפריפריה במרכז" של שר הכלכלה הקודם אלי כהן לא יצאה אל הפועל.

אחד ההסברים לכך הוא שרשות החדשנות לא תוקצבה כראוי, ושמשרד האוצר או הכלכלה מעולם לא העביר לה תקציב ייעודי לתוכנית זו. "ברשות החדשנות לא מכירים את התוכנית", טען ח"כ ביטון במהלך הדיון.

ברשות החדשנות הודפים את הטענות וטוענים כי לאחר ההכרזה, התוכנית מעולם לא יצאה אל הפועל ולא תוכללה על-ידי גורמי הממשלה. "מאז ההודעה לעיתונות שיצאה בנושא, לא הייתה פעילות ממשלתית מסונכרנת מולנו בנושא 'שמים את הפריפריה במרכז'", נמסר מרשות החדשנות. "הרשות מפעילה כמה יוזמות מוצלחות בפריפריה, בהן הקמת שלוחות מו"פ של חברות גדולות בגליל והשקת שלוש חממות יזמות בכרמיאל, בירוחם ובבני שמעון (בסמוך לרהט)".

בעבר פעלו חממות במודל שבו יזמים מתומרצים לעבוד במשך שנתיים מהפריפריה, אך לאחר מכן רובם היו עוברים למרכז. החממות החדשות של רשות החדשנות מתבססות על יזמים מקומיים בלבד, ורובן מאמצות התמחות בכלכלות המקומיות, כמו פודטק או קנאביס.

על-פי נתוני הכנסת, בשנת 2018 התרכזו 53% מחברות ההייטק בתל אביב, 24% בשאר אזור המרכז, 8% בירושלים, 7% בחיפה, 6% בצפון ו- 3% בלבד בדרום. ההשקעה של רשות החדשנות בפריפריה לא קטנה עם השנים, אך גם לא גדלה: באופן עקבי, בין השנים 2010 ועד 2019, נשמר שיעור ההשקעה בה סביב שליש (קיים קיטון ב- 2020 אך זאת משום הגידול החד-פעמי בתקציב לצורך פיצוי חברות שנפגעו ממשבר הקורונה, א"ג).

הפתרון: טאלנטים ועוד טאלנטים

בדיון בכנסת דובר על הבעיה, אך לא הוצגו הסיבות לכשילון תוכניות העבר. על-מנת ללמוד מלקחי העבר יש להימנע בעתיד מסבסוד משכורות עובדים, כיוון שחברות ההייטק נוטות להעביר יותר ויותר משרות במרכזי מו"פ בפריפריה למשרות אוף שור על חשבון מחקר ופיתוח; יש לפתור את העבודה מול ריבוי הרשויות המקומיות בפריפריה ולרכז אותן אל מול אשכולות של מועצות מקומיות, כפי שהדבר נעשה כיום בפארק התעשייה בר-לב; יש להשקיע ביזמי הייטק מקומיים המתגוררים בפריפריה במקום למשוך עובדים מהמרכז; ויש להשקיע ישירות במיזמים לחינוך צעירים ונוער, כיוון שהמרכיב החשוב ביותר בגאוגרפיה הוא פיתוח טאלנט.

אחד המיזמים המוצלחים המדגימים זאת הוא פרויקט הקמת מרכזי החינוך למדעים של מכון ויצמן בדרום. בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים "בלבד" בנתיבות ובערד, מעודד המכון לימודי מדעים, מתמטיקה ופיזיקה בקרב תלמידי כיתות י' עד י"ב. 

עוד כתבות

בנייה בראשון לציון / צילום: Shutterstock

בנייה להשכרה: כ-350 בקשות במסלול הטבות מס לפי חוק עידוד השקעות הון

לפי סקירת רשות ההשקעות במשרד הכלכלה, "מתחילת שנת 2022 הוגשו למעלה מ-350 בקשות במסלול הטבות מס לפי חוק לעידוד השקעות הון, שאם יאושרו, יביאו לבניית כ-12 אלף דירות להשכרה בכל רחבי המדינה" ● בתל אביב אושרו הכי הרבה תוכניות

יאיר לפיד ואביגדור ליברמן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מורים, מתמחים ומחירי חשמל מזנקים: המשברים הכלכליים נערמים

המשברים הכלכליים העומדים לפתחה של ישראל הופכים לזירת התנגשות פוליטית, אך הדחיפות לפתרונות עולה ככל שיום הבחירות מתקרב ● האינפלציה מתגברת ואיתה הביקורת על יוקר המחיה, מינויים רבים מתעכבים, משבר המורים מעמיק, ומערכת הבריאות בדרך למחסור בכוח-אדם ● תמונת מצב

נורית אלפסי / צילום: איל יצהר

פרופ' לתכנון ערים: "שיווקי קרקע למגורים יורידו מחירים? זו שטות גמורה"

פרופ' נורית אלפסי, ראש מגמת תכנון ערים באוניברסיטת בן גוריון, סבורה כי המערכת התכנונית בישראל תקועה בשלל של אינטרסים וקונספציות מיושנות, וכי התוכניות שהיא מייצרת קורצות ליזמים ולא מיטיבות עם הציבור ● על תוכנית המתאר למטרו היא זועמת: "האבסורד הכי גדול כאן הוא שלוקחים את מערכת התכנון ומשתמשים בה ככלי לצורך מימון המטרו"

פתיחת מסחר של חברת פאגאיה בנאסד''ק / צילום: עידו איז'ק  - יח''צ

סחירות נמוכה? פאגאיה תמכור מניות בשווי 300 מיליון דולר לבנק השקעות אמריקאי

חברת הפינטק הישראלית, ששווי מנייתה זינק בקרוב ל-700% בחודש האחרון, חתמה על הסכם מסגרת למכירת מניות לבנק ההשקעות B. Riley ● העסקה טרם הושלמה, ומחיר המניה עוד יכול להשתנות

רני צים / צילום: רמי זרנגר

פסגות של רני צים: הוצאות חשבונאיות מחקו את עיקר הרווח

בעוד שפסגות גייס 1.4 מיליארד שקל לקרנות הנאמנות בשנת 2022, קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם פדו יותר מ-6.5 מיליארד שקל

אהרון צ'חנובר / צילום: אביב חופי

מה לחתן פרס נובל ולחברת המכשור הרפואי שמנייתה קרסה לאחר ההנפקה

מניית יומן אקסטנשנס יותר מהכפילה את ערכה ביומיים על רקע הצעת השקעה לא מחייבת מצד קרן סינית, שעם יועציה נמנה הפרופסור אהרון צ'חנובר ● שוויה עדיין נמוך ב-90% מהשיא בפברואר אשתקד ● ואיזה בית השקעות ניצל את ההזדמנות לחתוך הפסדים ומימש חלק מהפוזיציה?

רון פאינרו, מנכ''ל מקס / צילום: הדר דולן

על רקע מכירתה לכלל ביטוח: מקס עקפה את ישראכרט ברווחיות

חברת כרטיסי האשראי רשמה רווח של 66 מיליון שקל ברבעון השני, גידול של 43% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד • תיק האשראי צמח ב-38%

בקרוב ההשקה של אייפון 14 / צילום: Shutterstock

תכניסו ליומנים: התאריך המסתמן להשקת אייפון 14

עפ"י דיווח בבלומברג, אירוע ההשקה ייערך ב-7 בספטמבר ● באירוע מתוכננים להיות מושקים ארבעה דגמים של אייפון 14 וככל הנראה גם כמה מחשבי מק, אייפד וגם שלושה דגמים של שעוני אפל ● דובר אפל סירב להגיב לדיווח

יו''ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Reuters, Graeme Jennings

הפרוטוקולים מאחורי החלטת הריבית של הפדרל ריזרב נחשפו: "האינפלציה תחזור לרמה של 2%"

אמש פורסמו הפרוטוקולים מישיבת החלטת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי בארה"ב, והאינפלציה הייתה הנושא החם ● השוק מתמחר העלאת ריבית מתונה יותר, של 50 נקודות, בפגישה הקרובה בספטמבר

פסק דין / צילום: Shutterstock

השכנה מכרה את הגג, ואז טענה שההסכם עושק: מה קבע בית המשפט?

בית המשפט קבע: ביטול חוזה בגין עושק אפשרי רק כשמתקיימות כל יסודות עילת העושק

קאסמירו מתאים ליונייטד? לאלגוריתם המייצר לכל שחקן ''ניתוח אופי'' על המגרש יש תשובה / צילום: Shutterstock

המערכת שתנבא אם קאסמירו מתאים ליונייטד

סטארט-אפ ישראלי מאפשר לבחון ולשפר התאמה של שחקנים לקבוצות כדורגל ● רשימת הסטארט-אפים הזוכים באירוע ה-Demo Day של האקסלרטור "סטארט-אפ נגב" המעודד יזמות בדואית ● וגם: מי נותן החסות של הג'ודוקא ענבר לניר לאולימפיאדת פריז 2024 ● אירועים ומינויים

מייסדי פאגאיה - מימין: אביטל פרדו, יהב יולז'רי, גל קרובינר / צילום: ענבל מרמרי

שעון החול מתקתק: יזמי פאגאיה רחוקים שבוע בלבד מאפשרות של אקזיט חלומי

חברת הפינטק הישראלית שזינקה לשווי דמיוני של 14.5 מיליארד דולר, דיווחה על עלייה של 83% בהכנסותיה ברבעון השני, לצד הפסד חשבונאי גדול

החברות בהן תעבדו בתחילת הקריירה עתידות להכתיב את מסלולה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סיפור על שני מנהלים שהתחילו באותו מקום. איפה הם היום?

החברות בהן תעבדו בתחילת הקריירה עתידות להכתיב את מסלולה, בפרט אם חציתם את נקודת האל-חזור

נורבגיה. ההפסדים החדים עומדים בניגוד לרווחים הגדולים שרשמה הקרן בשנת 2021 / צילום: Shutterstock, Grisha Bruev

קרן העושר הנורבגית ספגה את ההפסד הכי גדול שלה בחצי שנה אי פעם

קרן העושר של נורבגיה רשמה בין ינואר ליוני השנה הפסדים חדים - כ-174 מיליארד דולר, המהווים תשואה שלילית של כ-14.4% ● "השוק אופיין במחצית הראשונה של 2022 על ידי ריביות עולות, אינפלציה גבוהה ומלחמה באירופה", אמר ניקולאי טנגן, המכהן כנגיד הבנק המרכזי של נורבגיה וכיו"ר ועדת ההשקעות המיוחדת של הקרן

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

ההכנסות של ניו-מד אנרג'י מלוויתן מזנקות, וגם הכנסות המדינה ממסים

שותפות חיפושי הגז והנפט, לשעבר דלק קידוחים, מחזיקה ב-45% ממאגר הגז לוויתן ונהנית מהעלייה ביצוא למצרים ● ההכנסות נטו ברבעון זינקו ב-32%, הרווח הנקי הסתכם ב-121 מיליון דולר

ראובן הריסון (מימין) ורובי כיטוב, מייסדי חברת תופין (Tufin), בבורסת ניו יורק / צילום: יח''צ / צילום: יח''צ

הקיצוצים מגיעים לסייבר: תופין מפטרת 55 עובדים

חברת הסייבר הוותיקה תופין יצאה למהלך קיצוצים במסגרתו פיטרה 55 עובדים, 25 מתוכם בישראל ● החברה הודיעה בחודש אפריל על כוונתה להימכר לחברת השקעות אמריקאית בתמורה ל-570 מיליון דולר ● מתופין נמסר: "אנו נפרדים בצער מאנשים נהדרים שתרמו רבות לחברה"

הירידה במספר המשרות הפנויות של מפתחי תוכנה הייתה החדה ביותר מבין המשרות המבוקשות בענפי המשק

ההאטה בהייטק: ירידה חדה בהיקף המשרות הפנויות של מתכנתים ומהנדסים

שיעור המשרות הפנויות במשק מהווה אינדיקציה לביקוש לעובדים מצד הפירמות, כך שהירידה במספר המשרות הפנויות מסמנת את התקררות השוק ● נתוני הלמ"ס של חודש יולי מצביעים על ירידה של 11% במספר המשרות הפנויות של מפתחי תוכנה, ירידה של 8% בכלל המהנדסים וירידה עקבית מפברואר של משרות שירותי ההייטק

תא''ל (במיל') גל הירש ביציאה מהדיון / צילום: ניצן שפיר

אושרה חשיפת עד המדינה בפרשת גל הירש. הפרקליטות שוקלת לערער

בית משפט השלום בת"א אישר לפרסם את שמו של עד המדינה בפרשת גיל הירש, אך ההחלטה מעוכבת עד ל-6 לספטמבר לצורך לצורך שקילת הגשת ערר ע"י הפרקליטות ● השופט שאול אבינור: "חששות סובייקטיביים לא יכולים להוות מבחן מכריע לאיסור פרסום פרטיו"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Pavel Byrkin, Sputnik, Kremlin

פוטין מבטיח לאימהות הרוסיות מיליון רובל אם ילדו 10 ילדים

כשברקע המלחמה באוקראינה והירידה המתמשכת באוכלוסיית רוסיה, הנשיא ולדימיר פוטין חתם על צו המשיב לפעילות את הענקת תואר הכבוד מתקופת ברית המועצות "אם גיבורה", לנשים שילדו 10 ילדים ומעלה ● האימהות שיעמדו בקריטריונים יזכו בפרס של מיליון רובל (כ-16,000 דולר) אחרי שילדן העשירי יחגוג את יום הולדתו הראשון

קובץ Word / צילום: Shutterstock

הטריקים שאתם חייבים להכיר כדי להקל את העבודה עם Word

האם אפשר להכתיב טקסט לוורד, מה עושים כדי שטקסט מועתק ומודבק לא יהרוס את המסמך, כיצד ממירים קבצי PDF בקלות, ואיך אפשר לשחזר קובץ שלא נשמר?