גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארגון פרילנסרים חדש יוצא לדרך: האם הפעם זה יעבוד?

הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס ● וגם: מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X בבאר שבע נחנכה ● אירועים ומינויים

עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין
עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין

ארגון חדש ינסה לקדם את זכויות הפרילנסרים בישראל. הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס, הכשרות מקצועיות, ייעוץ כלכלי ועוד.

מי שעומדת בראש ארגון הפרילנסרים היא עו"ד כרמית שחיבר (36), המעריכה כי 22% מהמועסקים בישראל עובדים כפרלינסרים בענפים שונים, בהם משפט, תקשורת ועוד. "הצעירים של היום, שאולי נהנים מאופן העבודה כפרילנסרים, הם העניים של עוד 30 שנה. אין להם הפרשות לחסכונות וזכויות לעתיד", היא אומרת.

בתקופת הקורונה גדל מעגל הפרילנסרים משמעותית, ושחיבר טוענת כי עם הצמיחה הגיעו הרעה בתנאי ההעסקה. "פרילנסר הוא שכיר בחובות - חייב נאמנות למעסיק, שפעמים רבות הוא עובד עבורו באופן בלעדי, חי מדדליין לדדליין, ולא תמיד מקבל שכר על עמלו. אל מול החובות, בזווית הזכויות הוא נמצא מרחק שנות אור מביטחון תעסוקתי, היות שיחסי העובד מעביד הם חד צדדיים. המעסיק למעשה לא חייב לו כלום, כשהוא יכול לפטר את הפרילנסר מהיום למחר".

שחיבר היא עורכת דין עצמאית בתחום הנדל"ן, ומעורבת זה עשור בפעילות למען העצמאים. "אני נושמת וחיה איגודים מקצועיים, וזיהיתי את הכשל שהוא בעיקר חקיקתי. לפני 30 שנה כמעט שלא היו פרילנסרים. זה תחום שצמח בעולמות נותני השירות החיצוניים. בארה"ב הוא מקיף 35% מהעוסקים, נתח שיגדל לפי ההערכות ל-50% ב-2040.

"פרילנסר הוא מוצר מבוקש בתחומים רבים. הנטייה היא לשלם לו יותר מלשכיר, במטרה ברורה לייצר הפרדה ביחסי עובד מעביד. מטרת הארגון היא לדאוג ולוודא שיהיה מי שידאג לפרילנסרים וישמש להם כ'אבא ואימא'".

הארגון, שפונה לכ-240 אלף פרילנסרים הפועלים כיום על פי הערכות בישראל, לא יגבה מהם דמי חבר והוא יכלכל את עצמו מחסויות. במקביל פועלת שחיבר להקמת חברה לתועלת הציבור, לטובת קידום הרעיון, כשהיא משוכנעת שבשונה ממיזמים אחרים - הפעם יצליח הארגון להוביל לשינוי.

מיכל רז-חיימוביץ'

אזור התעשייה

13 מיליון שקל למעבדת חדשנות 

מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X נחנכה לאחרונה בפארק ההייטק גב-ים נגב בבאר שבע. היא הוקמה בהשקעה של 13 מיליון שקל למשך שלוש שנים, לאחר שהשתיים זכו במכרז שערכה רשות החדשנות, בשיתוף עם משרד האוצר ומערך הסייבר הלאומי.

סידני גוטסמן, מנכ''ל ה-FinSec Innovation Lab  ומנכ''לי חברות הסטארטאפ שנבחרו / צילום: אושר בן שטרית

עד כה התקבלו לתוכנית המעבדה (FinSec Innovation Lab) חמישה סטארט-אפים מתחומי הסייבר, הפינטק והאינשורטק: Imvision המסייע לצוותי אבטחה בארגונים, Rescana שמתרכז בדרך שבה מנהלי סיכונים ואבטחה מחברים סיכוני סייבר ליעדים עסקיים, Mirovia Security שפיתח אייג'נט לדפדפן לחסימת התקפות פישינג, Connected Insurance שמפתח פלטפורמת ביטוח ייעודית לרבות לנושא הסייבר, ו-Kenbi, שהמודל שלו מאפשר לאשר עסקאות אינטרנטיות שעד כה היו מסורבות.

הסטארט-אפים מקבלים מימון של כחצי מיליון שקל לתקופה של חצי שנה, במהלכה הם צפויים לפתח מוצר ולהגיע לבשלות הטכנולוגית שהוגדרה במסגרת התוכנית.

המעבדה משתרעת על פני 480 מ"ר, והיא תאפשר לסטארט-אפים לבצע סימולציות של תהליכים פיננסיים מורכבים ובדיקות מוצרי סייבר, וכן לפתח מוצרים חדשים בתמיכה מקצועית של מנטורים ישראלים ובינלאומיים. כחלק מהפרויקט הייחודי ושיתוף הפעולה עם מערך הסייבר ועם משרד האוצר, ניתן יהיה לקשר אותם גם עם רגולטורים וגורמים רלוונטיים אחרים בעולמות הסייבר והפינטק.

מאז פרסום הקול הקורא להגיש מועמדות בפברואר השנה, נרשמו לתוכנית יותר מ-100 סטארט-אפים. כאמור נבחרו חמישה, ובעוד כששה חודשים קבוצה נוספת של חברות תיכנס לתוכנית. "המטרה המרכזית של המעבדה היא לבסס מערכות יחסים ושיתופי פעולה אסטרטגיים בין הסטארט-אפים וארגונים בינלאומיים. בדרך הזו, אנחנו יכולים לאפשר חדשנות אמיתית תוך יצירת ערך עבור קהילות מרכזיות בישראל וברחבי העולם", אומר סידני גוטסמן, מנכ"ל ה-FinSec Innovation Lab.

מצנח הזהב

דקלה עדי-פרץ, 49, נבחרה למתכננת מחוז צפון במינהל התכנון. בתפקידה האחרון שימשה כסגנית מתכנן המחוז לפרויקטים לאומיים ומרחביים בלשכת התכנון מחוז צפון.

צחי חבושה מונה לסמנכ"ל הכספים של דלק קידוחים, ורונן אדוארד יכהן לסמנכ"ל פרויקט לוויתן. יוסי גבורה, המשנה למנכ"ל, פורש מתפקידו לאחר 14 שנה.

ליאב פלד מונה למשנה למנכ"ל חברת דנשר, המייבאת ומשווקת בין היתר את מוצרי אנרג'ייזר, סופט טאץ', טוסו ופופ סטאר.

ליאב פלד / צילום: סיון פרג'

אילן בן חקון מונה למנכ"ל מלון דן תל אביב ומלון LINK בתל אביב. בן חקון חוזר לרשת מלונות דן לאחר עשור, שבמהלכו ניהל את מלונות לאונרדו פלאזה ירושלים, הרודס הרצליה והרודס תל אביב.

קרן לודומירסקי זית / צילום: יח''צ

מלכית חיון וקרן לודומירסקי-זית מונו לסמנכ"ליות פיתוח עסקי בסלברייט, המתמחה בפתרונות Digital Intelligence.

מלכית חיון / צילום: יח''צ

רנת טויבין מונתה לסמנכ"לית משאבי אנוש ביד2. קודם לכן כיהנה כמנהלת משאבי אנוש של חטיבת המכירות והפיתוח של חברת יוניליוור העולמית.

כנרת מילר מונתה לדירקטורית ומנהלת פיתוח עסקי במעבדת החדשנות של NTT בישראל. תאגיד NTT הוא מהספקים הבולטים בעולם של פתרונות טכנולוגיים ועסקיים.

פרופ' הדרה בר-מור מונתה לדיקנית ביה"ס למשפטים במכללה האקדמית נתניה.

איתמר שרוני, 38, מונה למשנה למנכ"ל ההסתדרות הלאומית. בשנים האחרונות כיהן כראש מערך הגיוס והתאגדויות העובדים של הארגון. לצד היו"ר, יואב שמחי, פעל להקמת מערך הגיוס של הארגון ויחד הובילו לצמיחה של עשרות אלפי חברים חדשים.

חדשות טובות

תחליפי בשר למשפחות באי ביטחון תזונתי. הסטארט-אפ וונדרס של זוגלובק, הפועל בתחום תחליפי הבשר, תרם מוצרים בהיקף של 600 אלף שקל לארגון "לתת", התומך במשפחות שחיות באי ביטחון תזונתי.

חבילות לחנוכה. חברת הביטוח AIG, בשיתוף עם עמותת "מעגל נשים", חילקה לכבוד החנוכה עשרות חבילות שי למשפחות קשות יום, מקלטים לנשים הסובלות מאלימות ומעונות לנערות בסיכון בפתח תקווה, העיר שבה נמצא מטה החברה.

עוד כתבות

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח-האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021, לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”

המסעדה הבאה. האם היא תחזיר את ההשקעה? / צילום: אוהד קאב

ההימור הבא של רשת, בעלות מוערכת של חצי מיליון שקל לפרק: "המסעדה הבאה"

לאחר ש"הישרדות", "האח הגדול" ו"אקס פקטור" הניבו נתוני רייטינג נמוכים, הפורמט המקורי הראשון בעידן אבי בן טל מושק השבוע ● בצעד לא שגרתי, תוכנית הבכורה תשודר ללא פרסומות ● בכיר בתעשיית המדיה: "זה מבטיח, אבל רשת רחוקים לאחרונה מלהצטיין בעריכה והפקת תוכן"

סיגל קליינשטרן, משנה למנכ''ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

"כשמתחלף מנכ"ל, ההשפעה הראשונה היא על חברי ההנהלה"

סיגל קליינשטרן, המשנה למנכ"ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח, מדברת על השפעת הטלטלות בצמרת ועל בניית מרכז פיתוח קריירה לעובדים • מדור חדש

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

צוות מדיוונד עם המנכ''ל שרון מלכה / צילום: Mediwound

תוצאות טובות למדיוונד בתרופה לטיפול בפצעים כרוניים

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה המחזיקה 35% בחברה: "מספר חברות פנו אלינו בטרם פרסום התוצאות. להערכתנו כעת ההתעניינות בחברה תגבר עוד יותר"

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

מבקר צופה באמנות מטאוורס בהונג קונג. מותגים יוכלו להשתלב בתוך חוויות משחקיות / צילום: Reuters, Tyrone Siu

בריף לעתיד: איך ייראה שוק הפרסום בעידן הווירטואלי החדש

לא רק במטאוורס עצמו אלא גם בפרסום שיתקיים בתוכו, פייסבוק מנסה להקדים את כולם ורשמה פטנט על מכרזי חסות למוצרים בעולם הווירטואלי - כך עולה מתחקיר שפורסם לאחרונה ● היא כנראה לא לבד: לא מעט מותגים וחברות עובדים על הגרסה שלהם, ובכל הכוח

 

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%