גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תקציב הביטחון של ארה"ב מתעכב בגלל ויכוחים על האויגורים ונורד סטרים 2

הצעת החוק להרשאות הביטחון הלאומי כוללת העלאות שכר לחיילים וכסף לבנייה צבאית, ולרכישת ספינות ומטוסים

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite
יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

הצעת תקציב הביטחון, שלרוב עוברת בקונגרס בתמיכה דו-מפלגתית גדולה, מתעכבת בסנאט בגלל כמה מדיניות נתונות במחלוקת לגבי רוסיה וסין, וכן בגלל הלחצים של לוח הזמנים של הסנאט בסוף השנה.

חוק הרשאות הביטחון הלאומי (NDAA) כולל העלאות שכר לחיילים וכסף לבנייה צבאית, ספינות ומטוסים. השנה החבילה של 777.9 מיליון דולר תגדיל את ההוצאה הצבאית בכ-5% לעומת התקציב של שנה שעברה.

בעת שהדמוקרטים דנים ב-NDAA, הם עובדים גם להעלאת תקרת החוב עד אמצע החודש, ולסיים את חבילת החינוך, הבריאות והאקלים שלהם בעלות 2 טריליון דולר, הנקראת "לבנות מחדש טוב יותר", עד סוף השנה. חלוקת הסנאט 50-50 והרוב הקטן של הדמוקרטים בבית הנבחרים מותירים למפלגה מקום מועט לתמרון.

ה-NDAA התעכב לאחר שמספר סנאטורים רפובליקאים התנגדו לקדם אותו אלא אם יצליחו לקבל מספיק קולות לתיקונים בהם תמכו, בייחוד תיקון שיזם הסנאטור ג'ים ריש (רפובליקאי מאיידהו) שיצריך סנקציות נגד בעלי הצינור נורד סטרים 2, צינור שנועד להעביר גז טבעי רוסי לגרמניה. במאי מחלקת המדינה ויתרה על סנקציות על החברה בעלת הצינור, בגלל שהממשל מנסה לחזק את קשרי ארה"ב עם גרמניה.

בניית הצינור בים הבלטי הושלמה בעיקרה, אבל הפרויקט עדיין מצריך רישוי טכני להפעלתו. סנקציות נגד החברה שהיא בעלת הצינור ימנעו מגרמניה ומהאיחוד האירופי מלהרשות לגז לזרום בצינור ועשויה לסבך את קשרי הבית הלבן עם גרמניה ועם רוסיה. הפרויקט יאפשר לרוסיה לעקוף מערכת הובלה העוברת דרך אוקראינה, וקייב ניסתה למנוע את התקדמותו.

הסנאטור בוב מננדז (דמוקרט מניו ג'רזי) גם הוא הגיש תיקון על סנקציות נגד רוסיה ל-NDAA. על פי התיקון שלו, נשיא ארה"ב יוכל להטיל סנקציות על נורד סטרים 2 רק במקרה שרוסיה תיזום פלישה או הפיכה שלטונית באוקראינה. בכירי הממשל אמרו ביום שישי שרוסיה צוברת כוח גדול סמוך לגבול שלה עם אוקראינה, מה שנותן לה אפשרות לפלוש לאוקראינה אם תרצה בתחילת 2022.

דמוקרטים בסנאט הסכימו להרשות הצבעה על שני התיקונים.

המכשול העיקרי: ניסוח חוק בנוגע לאויגורים

המכשול העיקרי הפך אחר כך לדרישה של הסנאטור מרקו רוביו (רפובליקאי מפלורידה) שהניסוח של חוק מניעת ההעסקה בכוח של אויגורים יועתק ל-NDAA. אותו חוק נועד להבטיח שמוצרים המיוצרים על ידי כח העבודה של מוסלמים אויגורים ואחרים במחוז הסיני שינג'יאנג לא נכנסים לשוק האמריקאי. החוק עבר בסנאט בקול אחד ביולי, אבל לא עבר בבית הנבחרים.

מנהיגי הדמוקרטים בסנאט אמרו שהם לא יתנגדו למהות התיקון של רוביו, אבל כלילת הניסוח של החוק כלשונו ב-NDAA תפר את הדרישה החוקתית שצעדי ההכנסה של טקסטים להצעת החוק יגיעו מבית הנבחרים ולא מהסנאט. הם ציינו שהדמוקרטים נתנו את קולותיהם לעשרות תיקונים אחרים שהציעו הרפובליקאים.

"זה מצער שהדרישה המוטעית הזו של סנאטור רפובליקאי יחיד מונעת מעבר של החוק החשוב הזה שמטרתו לשמור על ביטחוננו הלאומי", אמר ביום חמישי מנהיג הרוב בסנאט צ'אק שומר (דמוקרט מניו יורק).

"אין עם זה בעיה פרוצדורלית", הגיב רוביו בפוקס ניוז, וטען שהממשל פועל נגד הצעת החוק. "הבעיה היא שהם לא רוצים להעביר את זה. הבית הלבן מתנגד לזה, ג'ון קרי מתנגד לזה, ורוב התאגידים בארה"ב מתנגדים לזה בגלל שהם מרוויחים הרבה כסף מהעבודה בחינם שיוצאת ממחוז שינג'יאנג".

במסיבת עיתונאים של הדמוקרטים בבית הנבחרים ביום שישי, שאל עיתונאי אם קרי, שליח ארה"ב לנושאי אקלים, דיבר עם ננסי פלוסי (דמוקרטית מקליפורניה) ועם אחרים בבקשה לא לפעול לגבי הצעת החוק כרגע כדי שלא תסבך את דיוני שינוי האקלים שלו עם סין.

פלוסי אמרה שלא. "אני לא נמצאת במקום שני אחרי אף אחד בקונגרס מבחינת הביקורת שלי לגבי רקורד זכויות האדם של סין", אמרה.

היא אמרה שגרסת בית הנבחרים של הצעת החוק על עבודה בכפייה, שהוגשה על ידי חבר בית הנבחרים ג'ים מקגוברן (דמוקרט ממסצ'וסטס) חזקה יותר מההצעה של הסנאט, אך היא לא אמרה מתי תובא ההצעה להצבעה.

כשנשאלה ביום שישי לגבי עמדת הבית הלבן על התיקון, אמרה דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי שממשל ביידן והקונגרס שניהם מודאגים מנושא העבודה בכפייה בשינג'יאנג. "אנחנו בשום פנים ואופן לא עושים לובי נגד העברת הצעת החוק", אמרה. היא אמרה שהממשל מציע לקונגרס עצות טכניות על מנת שהחקיקה תהיה יעילה וניתנת ליישום.

"אני לא חושב שמישהו יצביע בעד גימיק"

כשהשיחות תקועות במקום וסוף השנה מתקרב, אחת האפשרויות הפתוחות בפני שומר היא לוותר על הניסיון להעביר בסנאט גרסה של ה-NDAA ולמצוא גישה חלופית, כך אומרים עוזרים בקונגרס המכירים את הנושא.

בזמן שהסנאט נאבק בשאלה, אנשי הצוות בוועדות הכוחות המזוינים של הסנאט ושל בית הנבחרים כבר מנסחים פשרה על פיה יוכל ה-NDAA לעבור בשני הבתים של הקונגרס, וביום שישי הפשרה הזו הייתה כמעט מוכנה, אמרו עוזרי חקיקה. בית הנבחרים יכול להצביע על נוסח הפשרה בתחילת השבוע ולשלוח אותה לסנאט לסיים להעבירה מיד, כך אמרו.

התהליך עשוי להיות מסובך על ידי תקרת החוב המאיימת. המחוקקים דנים באפשרות להתחיל לדון על תקרת החוב כחלק מה-NDAA, כך אמרו אנשים המכירים את השיחות. שומר ומוביל המיעוט בסנאט מיטץ' מקונל (רפובליקאי מקנטאקי) החלו לדון דנו באופן פרטי בתקרת החוב כבר לפני כמה שבועות, ומקווים להימנע מלהגיע למריבות המפלגתיות שאפיינו שיחות על הנושא הזה מוקדם יותר השנה.

הרפובליקאים קראו לדמוקרטים להעלות את תקרת החוב דרך תהליך המכונה הליך השלמה ומאפשר להעביר חקיקה מראש בסנאט ברוב פשוט, והמשמעות של זה היא שלא יהיה צורך בקולות הרפובליקאים. הדמוקרטים סירבו, ובמקום זה דחקו ברפובליקאים לשתף פעולה על הנושא דרך הצבעה רגילה. הדמוקרטים העבירו חוק קצר מועד להעלאת תקרת החוב על פי קווים מפלגתיים באוקטובר אחרי ש-11 רפובליקאים תמכו בהליך פרוצדורלי שמקדם את ההצעה.

אבל מובל המיעוט בבית הנבחרים קווין מקראתי (רפובליקאי מקליפורניה) הזהיר במסיבת עיתונאים ביום שישי שהרפובליקאים יתנגדו לשימוש בהצעת החוק על מדיניות הביטחון הלאומי כמסלול להעלאת תקרת החוב. "עכשיו הם רוצים לעשות איזה גימיק", אמר. "אני לא חושב שמישהו יצביע בעד גימיק".

ברט פורסט השתתף בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

השופט בדימוס חנן מלצר / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

בעקבות מינוי חנן מלצר ליו"ר מגדל: הצעת חוק לחובת צינון על שופטים

ח"כ שמחה רוטמן הגיש הצעת חוק המטילה לראשונה חובת צינון על שופטים ● ההצעה הוגשה לאחר הפרסום בגלובס אודות התנהלות השופט בדימוס חנן מלצר, אשר דן בעניינה של חברת מגדל לפני חצי שנה, וכעת ממונה לתפקיד יו"ר החברה

צמח המנקאי / צילום: Shutterstock, ONGUSHI

הינומן, המגדלת את צמח המנקאי, קורסת עם חובות של 170 מיליון שקל

החברה פנתה לבית המשפט בבקשה לצו פתיחת הליכים נגדה ולמינוי נאמן זמני ● לעמדתה, יש סיכוי לאתר משקיע או רוכש ולשקם את החברה ואת פעילותה

דונלד טראמפ / צילום: Shutterstock

ניו יורק: ראיות שארגון טראמפ זייף הערכות שווי של נכסים כדי לקבל הטבות מס והלוואות

כך עפ"י משרד התובעת הכללית בניו יורק ● איוונקה טראמפ ודונלד טראמפ ג'וניור ביקשו משופט לבטל זימונים או להשהות אותם עד שחקירה פלילית מקבילה תסתיים

מרלו''ג תנובה מודיעין / צילום: באדיבות דוברות תנובה

תנובה משקיעה 400 מיליון שקל במרכז לוגיסטי חדש

המרלו"ג יתפרס על פני 30 אלף מ"ר, יעסיק כ-180 עובדים ויכיל את כל תוצרת המזון הקפואה והמצוננת של החברה, למעט חלב ● וגם: ענקית הטכנולוגיה שתרמה כ-120 אלף דולר לתנועה למאבק באנטישמיות ברשת ● אירועים ומינויים

חברות הביטוח עדיין חוגגים על ביטוחי המנהלים הוותיקים / אילוסטרציה: Shutterstock

ותודה להייטקיסטים: בחברות הביטוח עדיין נהנים מרווחי ביטוח המנהלים הישן

חברות הביטוח גובות מהמבוטחים 15% מהרווחים בפוליסות החיסכון ששווקו עד 2004, אשר הניבו אשתקד תשואה ממוצעת של 15.3% • בסך הכול, הן הרוויחו מהמוצר בשנה שעברה כ-3 מיליארד שקל ● וגם: מדוע עובדי הייטק בוחרים דווקא בביטוחי המנהלים

השקעה פסיבית / אילוסטרציה: Shutterstock

5 דברים שצריך לדעת על השקעה פסיבית

דמי ניהול נמוכים ואפשרויות מגוונות: ישנו ויכוח ארוך שנים האם יש יתרון בהשקעה אקטיבית על ידי זיהוי חברות מוצלחות והשקעה בהן, או שכדאי להשקיע באופן פסיבי ● עובדתית, מעט מאוד מנהלי השקעות הצליחו להשיג תשואה יותר גבוהה מהמדדים לאורך זמן ● אז מה כדאי לדעת על השקעה פסיבית? גלובס עושה סדר

שר הביטחון בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

הממשלה צפויה לאשר הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות

ההחלטה נדחתה בשבוע במטרה לאפשר את חתימת העסקה לרכש הצוללות בין ישראל לגרמניה באופן סופי ● ראש הממשלה נפתלי בנט הסיר את הווטו שהטיל על כך ביום ראשון השבוע

סמנכלית שיווק אייס, יפעת טולדו / צילום: תמר מצפי

יפעת טולדו מספרת איך הופכים "רשת של גברים" למשפחתית

אחת המשימות של יפעת טולדו, סמנכ"לית השיווק של קבוצת מולטי ריטייל גרופ, הייתה להפוך את המותג אייס לרשת משפחתית לשדרוג הבית - ולא רק מקום לגברים ● איך היא עשתה את זה, וכיצד מחברים בין בני ה-65 לדור ה-Z ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק

סוחר בבורסת ניו יורק. מניות הטכנולוגיה אינן חביבות כבעבר על המשקיעים / צילום: Associated Press, Richard Drew

בית ההשקעות אופנהיימר: "מחצית מהחברות הישראליות בוול סטריט ירדו במעל 50% מהשיא"

לדברי סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט אופנהיימר, המעבר ממניות צמיחה למניות ערך פוגע מאוד בחברות הטכנולוגיה מישראל ● "ריבית אפסית תומכת בתמחורים גבוהים יותר לחברות צמיחה, ולכן האמירות על הכוונה להעלות ריבית הן הגורם המרכזי לירידות בהן"

השוק במנצ'סטר, בריטניה. האינפלציה מזנקת לגבהים חדשים / צילום: Associated Press, Jon Super

האינפלציה שוברת שיאים בעולם: עד מתי השקל החזק יגן על ישראל?

מדד המחירים לצרכן של בריטניה לחודש דצמבר שבר שיא של 30 שנה, ולונדון לא לבד ● מברלין ועד וושינגטון, האינפלציה במדינות המערב מזנקת לגבהים חדשים ודוחקת את הבנקים המרכזיים להכרעה בשאלת הריבית: בלימת ההתייקרויות עבור משקי הבית עלולה לעלות בהאטת הצמיחה

נפתלי בנט, ימינה / צילום: רפי קוץ

האם אוכלוסיית בית שמש גדלה בקצב הגבוה ביותר בישראל?

ראש הממשלה בנט טען כי בית שמש היא העיר שמציגה את קצב הגידול הגבוה בישראל ● האם זה נכון? רק כמעט ● המשרוקית של גלובס

קבוצת NSO / צילום: Shutterstock

NSO מנסה לעשות לעצמה קמפיין יחסי ציבור בלינקדאין. בדקנו את הטענות

התחקיר האחרון שחשף כי משטרת ישראל עושה שימוש בתוכנית הריגול של NSO, הוא רק חוליה בשרשרת הסתבכויות של החברה בשנים האחרונות ● כעת פצחה החברה בקמפיין ברשת החברתית שבו היא מנסה להלבין את פעילותה ולהציג את הביקורת עליה כ"מיתוסים" בלבד

מנכ''ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אמיר אשל, ומנכ''ל טיסנקרופ, ד''ר רולף וירץ, בטקס החתימה על עסקת הצוללות / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

מיליארד אירו לצוללת: ישראל חתמה על חוזה עתק עם טיסנקרופ

מדינת ישראל חתמה היום על חוזה עתק עם תאגיד טיסנקרופ הגרמני לאספקת שלוש צוללות בעלות מוערכת של 3 מיליארד אירו ● ממשלת גרמניה צפויה לממן כ-600 מיליון אירו בלבד מעלות הצוללות (20%) ● ההסכם כולל גם רכש גומלין בהיקף של למעלה מ-850 מיליון אירו

ניצן צעיר הרים, מנכ''ל ווישור / צילום: ערן ירדני

על רקע קשיים בענף: ווישור חתמה על הסכמי ביטוח משנה עם מיוניק רי

חברת הביטוח הדיגיטלית המתמחה בביטוחי רכב ודירה חתמה על הסכמים לשנתיים ולשלוש עם מבטחת המשנה הגרמנית ● סירוב של מבטחי משנה לבטח פעילות בארץ כבר הביא לסיום שיווק פוליסות סיעוד פרטיות

תור לבדיקות קורונה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מי יודע מה קורה עם הקורונה? כך איבדה המדינה שליטה על נתוני התחלואה

מערכת הנתונים של משרד הבריאות סובלת משיבושים קשים, אך הבעיה מייצגת פער גדול יותר ● החל מבדיקות ביתיות שלא מדווחות למשרד הבריאות, דרך נתונים שנאספים ע"י מספר גורמים ● יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "משרד הבריאות לא יכול להגיע לכל הנתונים"

''האניגמה''.  ניתן לתארך את היהלום לטווח שבין 3.8 מיליון ל-2.6 מיליון שנה והוא מכיל עקבות של חנקן, מימן וכן אוסבורניט - מינרל שנמצא על גבי מטאוריטים / צילום: Associated Press, Kamran Jebreili

לא מהעולם הזה: יהלום שחור במשקל 555.55 קרט שהגיע מהחלל החיצון עומד למכירה

6.8 מיליון דולר: זה המחיר ההתחלתי של "האניגמה" - יהלום שחור שהגיע מהחלל החיצון ושוקל 555.55 קרט, שצפוי לעמוד למכירה פומבית החל מחודש פברואר בסותבי'ס לונדון; אפשר גם לשלם בקריפטו ● לפי סותבי'ס דובאי, יהלום שחור כזה, מלוטש באופן טבעי ובמשקל כזה, הוא מאורע נדיר באופן קיצוני

רוני צארום / צילום: איל יצהר

אספן מעדכנת: המו"מ עם איש העסקים טדי שגיא הופסק

בדיווח לבורסה מסרה אספן כי "המשא ומתן שהתקיים בין החברה לבין קבוצת שגיא, כמשמעותה בדוחות הקודמים, לא הבשיל לכדי הסכם מחייב מפאת פערים מסחריים"

ספינת סחורות. כיצד משפיעה התנודתיות בענף על תיק ההשקעות? / צילום: Reuters, WILLY KURNIAWAN

זמנן של קרנות הגידור: מה יתרונן במצב השווקים הנוכחי ואיך בוחרים עם מי לגדר

קרנות הגידור זכו באחרונה לפופולריות רבה בארה"ב הודות לתנודתיות החדה באינפלציה, כמו גם בענפים כמו ספנות, מלונאות ואנרגיה ● רקע, גודל ונזילות הם רק חלק מהשיקולים שיש להביא בחשבון בבחירת קרן

בוב סטרנפלס / צילום: MCKINSEY & CO

מנהל חברת הייעוץ מקינזי רוצה לשנות את האופן שבו החברה פועלת

בוב סטרנפלס, השותף המנהל החדש של חברת הייעוץ, מדבר על קבלת החלטות מהירה יותר, חשיבה מחדש על הערכות עובדים ומניעת שערוריות עתידיות

מנכ''ל חברת המשכנתאות Better.com, וישאל גארג / צילום: צילום מסך

המנכ"ל שפיטר 900 אנשים בזום חזר לעבודה

וישאל גארג, מנכ"ל Better.com, יצא לחופשה בדצמבר לאחר שסרטון שהראה אותו מפטר מאות עובדים בשיחת ועידה - הועלה לרשת