גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רופא או נציג של קוקה קולה? מאחורי המופע המוזר בדיון על מיסוי משקאות ממותקים

חברי הכנסת שהגיעו לדיון, תקפו את אנשי המקצוע של משרד הבריאות, והביעו התנגדות למס ● יו"ר הוועדה דרש מכל המשתתפים להציג גילוי נאות באשר לקשר העסקי שלהם, אך התקשה לחלץ זאת מנציג החברה המרכזית למשקאות שטען ש"לא שמע את השאלה" ● חלק ניכר מהדיון הוקדש למשקאות הדיאט, אותן מנסות חברות המשקאות להחריג מהחוק

ח''כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
ח''כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מקרה מוזר במיוחד התרחש בדיון שהתקיים היום בוועדת הכספים של בכנסת, על העלאת המס על משקאות ממותקים. רופא שנשכר על ידי קוקה קולה כדי לייצגה בדיון, התקשה להודות בכך. יו"ר הוועדה, אלכס קושניר, דרש מכל משתתף להציג גילוי נאות באשר לקשר העסקי שלו למס. ואמנם, פרופ' ארדון רובינשטיין, שנשכר על ידי חברת המשקאות כדי להילחם נגד המס על משקאות הדיאט ולהציג תגובת נגד למחקרים נטולי פניות שהוצגו בדיון, "שכח" להציג בפתח דבריו את האינטרס העסקי לשמו הגיע אל הוועדה.

רובינשטיין הציג עצמו כנשיא לשעבר של האגודה הישראלית לסוכרת, וכמתנדב במרפאת פליטים. כאשר שאלו אותו האם יש לו קשר עסקי למס, טען שלא. נציגת ארגון "לובי 99", רחל גור, התפרצה לדבריו ודרשה ממנו לספר כמה כסף קיבל מהתעשייה. אז, החלו חברי הכנסת לדרוש שיתבצע גילוי נאות של עיסוקו. יו"ר הוועדה, קושניר, הצביע על כך שרובינשטיין רשום לדיון כנציג החברה המרכזית למשקאות, ורק לאחר דין ודברים, הוא אישר זאת, ואמר שכתב חוות דעת עבור התעשייה, ושהוא למעשה מייצג את "החברה המרכזית למשקאות".

למרות שאותו שיח נמשך שתי דקות וחצי, מסר רובינשטיין לגלובס כי לא שמע את שאלת יו"ר הוועדה, שכן הוא נכה צה"ל, כבד שמיעה, הנעזר בשני מכשירי שמיעה. לדבריו, שמע שאלה הנוגעת "למרכזית", וחשב שיו"ר הוועדה מתייחס לכך שרובינשטיין עובד במרפאת פליטים בתחנה המרכזית. רק לבסוף, כך לדבריו, הבין שמדובר בחברה המרכזית למשקאות.

בדיון, שבו ייצג כאמור רובינשטיין את עמדת חברות המשקאות, ואמר: "ניתן להשתמש בממתיקים מלאכותיים בלי סוף. מחקרים מראים שהטיפול בהשמנה באמצעות ממתיקים מלאכותיים עובד. למשקאות דיאט ומים יש אפקט דומה בהורדת השפעה על מחלות לב וכלי דם. במחקרים, אלו שצרכו דיאט, ירדו במשקל לעומת אלו שצרכו משקאות ממותקים, באותה הרמה כמו מים". רובינשטיין אמר שמשקאות הדיאט הם 'תחליף טוב', מפני שילדים לא רוצים לשתות מים. "מיסוי דיאט יפגע בבריאות הציבור כי לסוכרתיים לא יהיה מה לשתות", לדברי".

הדיון הסתיים, שוב, ללא הצבעה

הדיונים הסתיימו ללא הצבעות. לאחר שיח ארוך, נקבע כי הוועדה תתכנס בשלישית כדי לדון בנושא, ולגבש באופן סופי את הצו שיובא לאישור. חברי הכנסת שהגיעו לדיון, תקפו את אנשי המקצוע של משרד הבריאות, והביעו התנגדות למס. לפי משרד הבריאות, התועלות הבריאותיות כתוצאה מהמס, יחסכו למערכת הבריאות כ-1.3 מיליארד שקלים בעשור הקרוב.

לפי יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, "מרבית המומחים שדיברו כאן, לא מטעם אף אחד, דיברו בעד המס. אנחנו צריכים לקבל את ההחלטה האמיצה וללכת על זה. הועלו כאן שתי נקודות עליהן צריך לחשוב: עניין התרכיזים. צריך לראות שאנחנו משקפים נכון את המס על המשקאות הממותקים, ואנחנו צריכים לוודא שאין כפל מס. ממשרד הבריאות ארצה בדיון הבא לשמוע הסברים בנוגע למיסוי מיצים הטבעיים. בדיון הבא, יוצג על ידי משרד הבריאות לבקשת היו"ר מתווה משלים לעידוד צריכת מים, ויסוכם מתווה המס. למרות ההתעקשות הרבה של חלק מחברי הכנסת והמאבק של חברות המשקאות, לא מסתמן כעת כי יוחרגו משקאות הדיאט.

"גם אם תחליפי סוכר מסבים פחות נזק מסוכר, יש נזק. אנחנו רוצים שישתו מים מהברז"

חלק ניכר מהדיון הוקדש למשקאות הדיאט, אותן מנסות חברות המשקאות להחריג מהחוק. צריכתם של משקאות הדיאט הופכת פופולרית מאוד בשנים האחרונות, וגדלה משמעותית על חשבון נתח השוק של המשקאות הממותקים: בעשור האחרון חלה ירידה בצריכה של משקאות ממותקים בסוכר, לעומת עלייה בצריכת משקאות הממותקים בתחליפי סוכר. במשרד הבריאות, הצביעו על הנזקים הבריאותיים של אותם משקאות דיאט, הממותקים בתחליפים שונים.

לפי פרופ' רונית אנדוולט, מנהלת אגף התזונה במשרד הבריאות, למרות שתחליפי סוכר מאושרים לשימוש, גופים בינ"ל ממליצים להפחית את השימוש בהם, על אחת כמה וכמה בקרב ילדים. לדבריה, "ככל שמשתמשים בהם יותר, הנזק הולך וגובר כתוצאה מכך, וכי במדינות ששמו מס על משקאות עם סוכר, היה מעבר גדול למשקאות עם תחליפי סוכר, וכי אלה נמצאו כלא יעילים בהפחתת השמנה, ונמצאו לגביהם ממצאים מדאיגים על נזק בריאותי וסביבתי, כאשר זו גם עמדת ה-OECD. ככל שמסתכלים על מחקרים מהשנה הנוכחית, הקשר הולך וגדל. גם אם תחליפי סוכר מסבים פחות נזק מסוכר, יש נזק. אנחנו רוצים שישתו מים מהברז. המס הוא על מוצרים לא חיוניים, ולכן הוא לא מעלה את יוקר המחיה".

שתיה מתוקה וממותקת נמצאו קשורות לעלייה בתמותה כוללת וממחלות לב וכלי דם בפרט. ככל שצורכים יותר, כך הנזק עולה. מחקר שהציגה אנדוולט, הצביע על עלייה דרמטית ברמת האינסולין לאחר תוספת של שתיה מתוקה ושל מיצי פירות טבעיים. לדבריה, באחד המחקרים עלה כי שתייה ממותקת בכמות גבוה באופן קבוע מעלה את הסיכוי לתמותה ממחלות נלוות ב-30%.

לעניין מיץ טבעי הציגה הפרופ' כי בכל בכוס כזו יש בין 3 ל-4 תפוזים, לכן כמות הסוכר שיש בכוס מיץ היא גבוהה, והיא דומה להשפעה של סוכר רגיל. לשאלות חברי הכנסת, ציינה אנדוולט כי לגבי תחליפי הסוכר, המחקר עדיין בהתהוות אך "העדויות מצטברות והולכות, ככל שאנחנו מסתכלים על מחקרים משנה האחרונה, כך הקשר בין שתייה עם תחליפי סוכר לנזק בריאותי הולך וגדל. יכול להיות שהנזק שלהם פחות חמור ממשקאות עם סוכר, אבל אני לא רוצה להחליף נזק בנזק מופחת, אני רוצה שיעברו לצרוך מים".

פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן, מעבדת מחקר שחוקרת חיידקי מעיים ונושאים של תזונה וגנטיקה, סיפר על מחקר שביצע, והצביע על הקשר שבין משקאות הדיאט לסוכרת או פגיעה בריאותית. לדבריו, "ביצענו ניסויים מקיפים בתחום הממתיקים המלאכותיים. לקחנו קבוצת עכברים שמעולם לא ראתה ממתיקים כאלו, ונתנו להם לתקופה מים עם ממתיקים מלאכותיים. זה גרם להם בתוך מספר שבועות לפתח תסמינים של סוכרת. ביצענו גם ניסוי מצומצם בבני אדם, שלא צרכו ממתיקים באופן רגיל. נתנו להם בכמות המירבית שה-FDA מאשר. ראינו שלאחר שבוע של צריכת הממתיקים, מבחן העמסת הסוכר הורע אצלם. העברנו את אוכלוסיית החיידקים שלהם לעכברים, וגם הם פיתחו תסמינים של סוכרת. צריכה של החומרים האלו גורמת לשינוי לרעה באוכלוסיית החיידקים בגוף. תוספים מלאכותיים של סוכר, מזיקים. התחלואה נמצאת יותר בשכבות החלשות, וצעדים כאלו יעזרו באופן דיפרנציאלי יותר לאוכלוסייה שצורכת לפי הנתונים יותר את המוצרים האלו".

"יש כאן עיוות במיסוי. זה לא המיסוי שעליו המליצו אנשי המקצוע. המס נמוך מדי"

חברי כנסת תקפו ללא הרף את אנשי המקצוע של משרד הבריאות בדיון. כך למשל, חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד, דרשה לדעת האם עדיף שילד לא יאכל פירות כלל, או יצרוך מיץ פירות. ח"כ אורי מקלב וח"כ גפני דרשו מדרג מיסוי, כך שככל שרמת הסוכר נמוכה יותר, כך יהיה גם המס. לדברי מקלב, "איזו מוטיבציה יש למפעלים שרוצים לתת מתוק כי זה מגביר את הצריכה, אם אתם לא ממסים באופן דיפרנציאלי?". חבר הכנסת ינון אזולאי, אף ביקשו מנציגי התעשייה בדיון לומר שהמס יגרום לפיטורי עובדים.

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הודה לחברי הכנסת על כך שהם מקדמים את בריאות הציבור באמצעות הטלת המס, אך הדגיש שחברי הכנסת כבר נכנעו לדרישות החברות - והפחיתו את שיעור המס שנקבע במקור, למרות המלצות אנשי המקצוע. לדבריו, "יש כאן עיוות במיסוי. זה לא המיסוי שעליו המליצו אנשי המקצוע. המס היה צריך להיות 1.3 ₪ לליטר, והופחת. אכן יש כאן בעיה, המס נמוך יותר. מי שקרא להוזיל את המס, טועה. צריך להחזיר את המס שירד משום מה מ-1.3 ל-1. המס הזה יציל חיים בישראל, ימנע קטיעות רגליים. צריך לשדר לציבור שהמשקאות האלו שייכים לעבר". 

בחברות מזהירים: המחירים יזנקו

בדיון הסוער לקחו חלק נציגי תעשייה שטענו כי הטלת המס תביא לעלייה משמעותית מאוד במחירי השתייה הקלה. רוני גד, מנכ"ל יפאורה תבורי, אמר כי המס יעלה את מחירי השתייה, כך שבקבוק קריסטל הנמכר היום ב-3 לרשתות השיווק לפני מע"מ, יעלה לצרכן כ-7.5 שקלים. לדבריו, "אם זה נראה לכם הגיוני, אל תדונו איתנו על יוקר המחיה. בסוף הכל מתבטא בהוצאות גם אצלכם".

דודי מנביץ, נציג התאחדות התעשיינים, הציג מחקרים שונים מאלו שהוצגו על ידי משרד הבריאות, ואף טען שלפי מסמך מרכז המידע והמחקר של הכנסת, אף מדינה לא ממסה את משקאות הדיאט. נציגת מרכז המידע והמחקר בדיון, טענה כי "אופן הצגת הנתונים מהמסמך הוא לא מדויק, ולכן המסקנות שנגזרו ממנו לא מדויקות ולא נכונות. במסמך כתוב בפירוש ש-3 מדינות לא מיסו דיאט, ויש אחרות כמו צרפת ופורטוגל שכן. במדינות שבדקנו היו את אותם טיעונים כפי שנשמעו בדיון לגבי יוקר המחיה ועוד, אך הטיעונים הללו לא התממשו עם החלת המס".

עוד כתבות

לופטהנזה / צילום: עינת לברון

חברות תעופה מבטלות טיסות לארה"ב עקב החשש מטכנולוגיית G5

מספר חברות תעופה בינלאומיות מבטלות טיסות לארה"ב עקב החשש מההפרעות שהדור החדש של הטכנולוגיה הסלולרית עלול ליצור במד הגובה של המטוס ● בינתיים, פרישת האנטנות החדשות נדחתה ואף צפויה להידחות עוד על רקע פנייה של חברות התעופה אל הנשיא ביידן

קבוצת NSO / צילום: Shutterstock

NSO מנסה לעשות לעצמה קמפיין יחסי ציבור בלינקדאין. בדקנו את הטענות

התחקיר האחרון שחשף כי משטרת ישראל עושה שימוש בתוכנית הריגול של NSO, הוא רק חוליה בשרשרת הסתבכויות של החברה בשנים האחרונות ● כעת פצחה החברה בקמפיין ברשת החברתית שבו היא מנסה להלבין את פעילותה ולהציג את הביקורת עליה כ"מיתוסים" בלבד

ספינת סחורות. כיצד משפיעה התנודתיות בענף על תיק ההשקעות? / צילום: Reuters, WILLY KURNIAWAN

זמנן של קרנות הגידור: מה יתרונן במצב השווקים הנוכחי ואיך בוחרים עם מי לגדר

קרנות הגידור זכו באחרונה לפופולריות רבה בארה"ב הודות לתנודתיות החדה באינפלציה, כמו גם בענפים כמו ספנות, מלונאות ואנרגיה ● רקע, גודל ונזילות הם רק חלק מהשיקולים שיש להביא בחשבון בבחירת קרן

השקעה פסיבית / אילוסטרציה: Shutterstock

5 דברים שצריך לדעת על השקעה פסיבית

דמי ניהול נמוכים ואפשרויות מגוונות: ישנו ויכוח ארוך שנים האם יש יתרון בהשקעה אקטיבית על ידי זיהוי חברות מוצלחות והשקעה בהן, או שכדאי להשקיע באופן פסיבי ● עובדתית, מעט מאוד מנהלי השקעות הצליחו להשיג תשואה יותר גבוהה מהמדדים לאורך זמן ● אז מה כדאי לדעת על השקעה פסיבית? גלובס עושה סדר

ניצן צעיר הרים, מנכ''ל ווישור / צילום: ערן ירדני

על רקע קשיים בענף: ווישור חתמה על הסכמי ביטוח משנה עם מיוניק רי

חברת הביטוח הדיגיטלית המתמחה בביטוחי רכב ודירה חתמה על הסכמים לשנתיים ולשלוש עם מבטחת המשנה הגרמנית ● סירוב של מבטחי משנה לבטח פעילות בארץ כבר הביא לסיום שיווק פוליסות סיעוד פרטיות

בוב סטרנפלס / צילום: MCKINSEY & CO

מנהל חברת הייעוץ מקינזי רוצה לשנות את האופן שבו החברה פועלת

בוב סטרנפלס, השותף המנהל החדש של חברת הייעוץ, מדבר על קבלת החלטות מהירה יותר, חשיבה מחדש על הערכות עובדים ומניעת שערוריות עתידיות

מתקן להפקת מים מהאוויר של חברת ווטרג'ן / צילום: ווטרג'ן

מרכז התערוכות באבו דאבי רכש טכנולוגיה ישראלית להפקת מי שתייה מהאוויר

מכשירי חברת ווטרג'ן הישראלית יסייעו להפוך את המרכז לנקי מבקבוקי פלסטיק

השוק במנצ'סטר, בריטניה. האינפלציה מזנקת לגבהים חדשים / צילום: Associated Press, Jon Super

האינפלציה שוברת שיאים בעולם: עד מתי השקל החזק יגן על ישראל?

מדד המחירים לצרכן של בריטניה לחודש דצמבר שבר שיא של 30 שנה, ולונדון לא לבד ● מברלין ועד וושינגטון, האינפלציה במדינות המערב מזנקת לגבהים חדשים ודוחקת את הבנקים המרכזיים להכרעה בשאלת הריבית: בלימת ההתייקרויות עבור משקי הבית עלולה לעלות בהאטת הצמיחה

שריפת פסולת בג'לג'וליה, אוקטובר 2021 / צילום: אזרחים למען אוויר נקי

בישראל יש 14 אלף אירועי שריפות פסולת בשנה, אבל רק 14 פקחים בכל המדינה

שריפת פסולת בלתי חוקית היא מכת מדינה שעולה לתושבים בבריאות ● עם המצב האקוטי בשטח, שמחמיר משנה לשנה, מתמודד כוח עבודה דל במיוחד של פקחים בכל הארץ ● בינתיים, בחלק מהיישובים אין תשתית לפינוי פסולת, האכיפה דלה, העונשים מגוחכים, ואת רוב הפורעים בכלל אי אפשר לאתר ● תוכנית עבודה מסודרת לפתרון הבעיה אין בנמצא, כשבשטח העבריינים חוגגים

תור לבדיקות קורונה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מי יודע מה קורה עם הקורונה? כך איבדה המדינה שליטה על נתוני התחלואה

מערכת הנתונים של משרד הבריאות סובלת משיבושים קשים, אך הבעיה מייצגת פער גדול יותר ● החל מבדיקות ביתיות שלא מדווחות למשרד הבריאות, דרך נתונים שנאספים ע"י מספר גורמים ● יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "משרד הבריאות לא יכול להגיע לכל הנתונים"

מטרת החוק היא למנוע פגיעה בבעלי חיים / צילום: Shutterstock

הצעת חוק מבקשת להעניק לראשונה מעמד משפטי לבעלי חיים

לשכת עורכי הדין מקדמת הצעת חוק שתעניק מעמד משפטי לבעלי חיים כיצור בעל תחושות ורגשות ● התיקון נועד להבטיח כי היחס לבעלי החיים יהיה הולם את מעמדם הביולוגי, ברוח מגמת החקיקה העולמית, גם ללא הגעה לסף ההתאכזרות הפיזית הקבוע היום בחוק צער בעלי חיים

אדר שפרן, יו''ר איגוד המפיקים / צילום: תמונה פרטית

משבר בתעשיית הטלוויזיה: איגוד המפיקים משבית צילומי הפקות חדשות

באיגוד המפיקים מסבירים את ההחלטה בהתנהגות אלימה של ארגון אקט, שכללה לדבריו פיצוץ יום צילום בשבוע שעבר, איומים וסחיטה על מפיקים ואנשי צוות בעניין שעות הצילומים ועוד -הכול כחלק מהמאבק להגיע להסדר חדש ובניסיון חד-צדדי לבטל הסכמים קיימים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

עליות בוול סטריט: ביונד מיט מזנקת לאור הרחבת השת"פ עם מקדונלד'ס

מגמה מעורבת באירופה ● מספר תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב זינק ב-55 אלף ● הבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% ועל הפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס ● יציבות בשוק הקריפטו, מחיר הנפט בנסיגה

סוחר בבורסת ניו יורק. מניות הטכנולוגיה אינן חביבות כבעבר על המשקיעים / צילום: Associated Press, Richard Drew

בית ההשקעות אופנהיימר: "מחצית מהחברות הישראליות בוול סטריט ירדו במעל 50% מהשיא"

לדברי סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט אופנהיימר, המעבר ממניות צמיחה למניות ערך פוגע מאוד בחברות הטכנולוגיה מישראל ● "ריבית אפסית תומכת בתמחורים גבוהים יותר לחברות צמיחה, ולכן האמירות על הכוונה להעלות ריבית הן הגורם המרכזי לירידות בהן"

טוטו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

בעלי תחנות להימורים בספורט יידרשו לבדיקת רקע פלילי

משרד התרבות והספורט פרסם תזכיר חוק שלפיו למועצה להסדר ההימורים בספורט תהיה סמכות למנוע התקשרות מול זכיינים שהורשעו בעבירות חמורות

הרצל מתיתיהו, בעלי ''סלסה'' חנות צעצועים ומכשירי כתיבה / צילום: תמונה פרטית

"אנחנו אולי לא חיוניים למשק אבל בהחלט חיוניים לשכונה וצריכים לקבל גיבוי ממשלתי וציבורי לזה"

הרצל מתיתיהו, בן 57 מרמת גן ● נשוי + 3 ● בעלי "סלסה", חנות צעצועים ומכשירי כתיבה ● "התחלתי כ'טמבוריה', והצרכים של תושבי השכונה הובילו אותי לשנות את האופי של החנות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

יציבות בת"א; בית בכפר מזנקת ב-15% ביומה הראשון בבורסה

מדדי ת"א 35 ות"א 90 שומרים על יציבות, הבנקים נחלשים קלות ● רשת הדיור המוגן בית בכפר זוכה לקבלת פנים חמה לאחר שגייסה 255 מיליון ש' לפי שווי של 1.1 מיליארד שקל ● מחזור המסחר מסתכם בכ-2 מיליארד שקל

ארז חיימוביץ', שותף בקרן אורבימד ומנהל הפעילות של אורבימד ישראל. כיהן עד עתה כיו''ר החברה / צילום: יח''צ

חברת אימפקט ביו, בוגרת חממת FutuRx, הודיעה על גיוס של 111 מיליון דולר

החברה מפתחת סוג חדש של תאי CAR-T לטיפול בסרטן, שהם בעצם מעין "מחשבים קטנים" בתרופה ● בגיוס הנוכחי השתתפו אורבימד וקרן RMPG, שהוקמה במיוחד כדי להשקיע בחברות בוגרות חממת FutuRX, הייעודית לתחום פיתוח התרופות

''האניגמה''.  ניתן לתארך את היהלום לטווח שבין 3.8 מיליון ל-2.6 מיליון שנה והוא מכיל עקבות של חנקן, מימן וכן אוסבורניט - מינרל שנמצא על גבי מטאוריטים / צילום: Associated Press, Kamran Jebreili

לא מהעולם הזה: יהלום שחור במשקל 555.55 קרט שהגיע מהחלל החיצון עומד למכירה

6.8 מיליון דולר: זה המחיר ההתחלתי של "האניגמה" - יהלום שחור שהגיע מהחלל החיצון ושוקל 555.55 קרט, שצפוי לעמוד למכירה פומבית החל מחודש פברואר בסותבי'ס לונדון; אפשר גם לשלם בקריפטו ● לפי סותבי'ס דובאי, יהלום שחור כזה, מלוטש באופן טבעי ובמשקל כזה, הוא מאורע נדיר באופן קיצוני

נשיר טורקיה,  רג'פ טייפ ארדואן / צילום: Reuters, SPUTNIK

לא רק האינפלציה: למה ארדואן רוצה לחמם יחסים עם ישראל?

הגירעון בטורקיה, יחד עם הצורך במקורות אנרגיה, הובילו את אנקרה לחימום היחסים עם ירושלים ● במקביל, האינפלציה ששוברת שיאים של כמעט 20 שנה ומגיעה לשיעור של 36%, גורמת לנשיא הטורקי "לחשב מסלול מחדש" ולהושיט יד למי שבעבר ראה בה כאויבת