גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר
בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:27

יום הפכפך בבורסה ננעל בירידות. מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ומדד ת"א 35 ירד ב-0.3%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רשמו מניות נייס , פתאל החזקות , אלוט, קונטיניואל, אספן גרופ, טקטונה ורובוגרופ.

מנגד, בריל  צנחה בעוד 5.7% והשלימה ירידה של 35% בחודש האחרון. עוד רשמו ירידות חדות מניות פרטנר והמשביר.

מניית הפועלים ירדה ב-3% במחזור גבוה על רקע המכירה של שרי אריסון.

15:30

המסחר בתל אביב הפכפך ותנודתי ושוב המדדים עברו לירידות. ת"א 90 מחק עלייה של 1% ונסחר בירידה של 0.3%, ת"א 35 יורד ב-0.1%. מדד הבנקים נחלש ב-1.5% כשאת הירידות מוביל הפועלים שמאבד 2.5%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

בשוק המט"ח האירו והדולר מתחזקים בשיעור מזערי לאחר קביעת השערים היציגים. הדולר נסחר סביב 3.112 שקלים, האירו תמורת 3.516 שקלים.

14:30

המסחר במדדי תל אביב הגדולים שוב מתקיים בעליות שערים, כשת"א 35 עולה ב-0.1% ות"א 125 בשיעור נמוך מאוד. ת"א 90 נסחר ביציבות, לעתים בתנודה קלה מטה. מחזור המסחר מסתכם עד כה בכ-1 מיליארד שקל, כשבנק הפועלים לבדו מרכז מסחר של 136.5 מיליון שקל.

פוקס  הודיעה שזרוע החדשנות שלה, Fox Labs, תשקיע 2 מיליון דולר בחברת ByondXR, המפתחת סביבות וירטואליות תלת מימדיות למסחר מקוון.

13:30

שותפות הנפט נאוויטס  מדווחת על קבלת אופציה לרכישת 65% בתגלית הענק המוכחת Sea Lion, שמכילה 513 מיליון חביות נפט . מאז התגלית הראשונית לפני כ-11 שנה נקדחו בנכס 10 קידוחי אימות והערכה נוספים, בהשקעה כוללת של כ-1.1 מיליארד דולר.

טונדו סמארט  מתחזקת לאחר שדיווחה כי קיבלה מענק ממשרד הכלכלה של כרבע מיליון שקל לפעולות שיווק בהודו . החברה עוסקת בפיתוח וייצור בקרים לניהול ושליטה ביישומי עיר חכמה ומשלבת אותם על בסיס תשתית התאורה והחשמל הקיימת במרחב הציבורי.

קבוצת חג'ג'  גם עולה לאחר שהודיעה על השלמת מכירת מניות החברה בהיקף של כ-43 מיליון שקל לשורה של מוסדיים מובילים בישראל, בהם נוקד קפיטל שהפכה להיות בעלת עניין בחברה.

12:00

היפוך מגמה בתל אביב: מדדי הבורסה עברו לירידות שערים, כאשר מדד ת"א 35 משיל קרוב ל-0.3% ומדד ת"א 90 מחק ירידה של 1% ונסחר ביציבות, עם תנודות קלות מטה. מחזור המסחר מסתכם עד כה ב-460 מיליון שקל.

בתחתית הטבלאות שמן תעשיות  שמוחקת קרוב ל-9%, ביומיקס  יורדת ב-5% ופוטומיין , שזינקה אתמול ב-27%, מתקנת ויורדת ב-5.9%.

בנק הפועלים  ממשיך לאבד גובה במחזור המסחר הכי גבוה בתל אביב (80 מיליון שקל, גבוה משמעותית מהשני בתור, לאומי , עם מחזור של 17 מיליון שקל), ומדד הבנקים נגרר לירידה של 1.1%. 

שוק הנפט עבר לעליות, ושני סוגי הנפט הגולמי עולים בכ-0.6%: נפט WTI נסחר סביב 72.4 דולר לחבית, הברנט תמורת 75.9 דולר לחבית.

10:45

המגמה בתל אביב השתנתה לטובה וכעת גם מדד ת"א 35 מתחזק קלות ועולה ב-0.1%, כאשר בפסגת המדד אלקטרה שמטפסת ב-2% (ובתחתית הפועלים שמשיל 2%). מדד ת"א 90 ממריא ביותר מ-1% בהובלת וואן טכנולוגיות, אפריקה מגורים, נכסים ובניין ודמרי. בתחתית המדד מנורה מבטחים שיורדת ב-1.5%.

קונטיניואל ממשיכה לבלוט ביומה הראשון בבורסה המקומית והיא מוסיפה כבר יותר מ-50% לערכה. אספן גרופ קופצת ב-19%, ג'י.פי גלובל  ב-12% (לאחר שדיווחה על 
הסכם למכירת כל מניות גלובל ביו (שמוחזקת 60%) תמורת 40 מיליון שקל) וטקטונה עולה ב-10%.

בשוק המט"ח נמשכת התחזקות השקל. הדולר מאבד כבר 1.2% ויורד לשער של 3.115 שקלים, האירו נחלש ב-1% ונסחר סביב 3.514 שקלים.

10:03

יום המסחר בתל אביב נפתח במגמה מעורבת אך יציבה יחסית. מדד ת"א 35 נחלש קלות, ת"א 125 יציב ות"א 90 נסחר בעלייה קלה של 0.1%.

לאחר שדווח אתמול כי שרי אריסון מכרה מניות בנק הפועלים  ב-450 מיליון דולר, מניית הבנק מאבדת הבוקר 2.2% במחזור מסחר גבוה במיוחד - 18 מיליון שקל בתוך דקות.

קונטיניואל (Continual), הפועלת בתחום הטכנולוגיות המתקדמות לרכב, זוכה לקבלת פנים חמה ביום המסחר הראשון שלה בתל אביב. החברה הונפקה לפי שווי של כ-60 מיליון שקל ונסחרת בעלייה בשיעור דו ספרתי.

אספן גרופ  מזנקת לאחר שדיווחה כי קבוצת טדי שגיא תשקיע 610 מיליון שקל בחברה ובחברה הבת אספן BV, שמרכזת את הפעילות באירופה. במסגרת שיתוף הפעולה, הצדדים יפעלו להצפת ערך באספן BV ויקדמו את הנפקת מניותיה באחת מבורסות אירופה בשנה וחצי הקרובות. במסגרת ההסכם, סוכם כי קבוצת שגיא תרכוש במסגרת הקצאה פרטית כ-5% מהון מניות אספן גרופ, לפי מחיר של 12.1 שקל למניה, ובסכום כולל של כ-40.5 מיליון שקל. נכון לשער הנעילה אתמול, אספן נסחרת תמורת 8.7 שקלים למניה כך שמדובר בפרמיה של קרוב ל-40% על מחיר השוק.

9:05

השקל מתחזק מול המטבעות המובילים בעולם על רקע העליות החדות שנרשמו אמש בשווקים הפיננסיים. הדולר מאבד קרוב ל-1% ויורד לרמה של 3.123 שקלים; האירו יורד ב-0.7% לרמה של 3.527 שקלים.

8:35

חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מדווחת הבוקר כי איש העסקים ירון יעקובי רכש אתמול במהלך המסחר כ-1.1 מיליון ממניותיה בהיקף כספי של כ-2.7 מיליון שקל. לפני ביצוע העסקה יעקובי החזיק ב-5.42% מהון החברה (6.01% בדילול מלא), ולאחר רכישת המניות יעקובי עלה לאחזקה של 6.78% (7.11% בדילול מלא) של החברה. אתמול החברה הודיעה על השלמת פיתוח פלטפורמת בינה מלאכותית ליצירת פריטי NFT.

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לקראת המסחר

1. צפי לפתיחה ירוקה

יום המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בעליות שערים במקביל למגמה החיובית בשוקי אסיה ולעליות הקלות בחוזים העתידיים בוול סטריט.

אתמול ננעלו המדדים בעליות חדות: מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9%. מבין המדדים הענפיים, את העליות הוביל מדד טכנולוגיה שקפץ 3.3%, מדד נפט וגז עלה 2.5%.

2. נעילה חזקה בוול סטריט

החוזים בניו יורק נסחרים הבוקר בעליות של 0.3%-0.4%, לאחר שיום המסחר ננעל אתמול בעליות חזקות בהובלת מניות הטכנולוגיה. נאסד"ק  קפץ 3% (היום החזק ביותר מאז מרץ), מדד דאו ג'ונס  התחזק 1.4% ומדד S&P 500  עלה ב-2.1%. 

אפל  קפצה יותר מ-3% לאחר העלאת מחיר יעד מצד ג'פריס, אינטל  התקדמה 2.7% לאחר הדיווח על הכוונה להנפיק את מובילאיי ב-50 מיליארד דולר ויצרנית השבבים אנבידיה  זינקה 7.5%.

3. פערי ארביטראז' מעורבים

המניות הדואליות המרכזיות שבו מוול סטריט עם פערי ארביטראז' מעורבים בשיעורים מתונים. נייס  צפויה להתחזק היום לאור פער חיובי של 1.8%, וגם אופקו  וטבע  יספקו רוח גבית קלה למדד ת"א 35.

מחוץ למדד הדגל בולטת אנלייבקס  עם ארביטראז' חיובי של 4.9%. החברה דיווחה אתמול שבעקבות סקירת הנתונים הפרה-קליניים והקליניים, תכנון הניסוי והליך הייצור, אישרה רשות התרופות הלאומית של יוון את הרחבת הניסוי שלב II ב-Allocetra לטיפול בחולים עם ספסיס מבוסס דלקת ריאות ביוון. יחד עם זאת, בתל אביב המניה דווקא איבדה 2.5%.

בצד השלילי, פרטנר  עם פער שלילי של 3.9%, קנון  עם 2.3%, טאואר  עם 1.6% ולייבפרסון  עם 1.1%, והן צפויות לאבד גובה היום.

4. מגמה חיובית באסיה, חולשה בנפט

באסה נרשמת מגמה חיובית, כאשר הבורסות ביפן וסין עולות ומדד האנג סנג בהונג-קונג נסחר ביציבות לאחר שמוקדם יותר נחלש קלות.

בשוק הנפט הגולמי נרשמת חולשה קלה כאשר שני סוגי הנפט יורדים בכ-0.3%, זאת לאחר זינוק של 3.7% אמש בנפט מסוג WTI ושל 3.2% בברנט. הבוקר הם נסחרים סביב 71.7 דולר ו-75.2 דולר לחבית, בהתאמה.

5. השקל מתחזק מול הדולר והאירו

השקל מתחזק אל מול הדולר והאירו הבוקר, ונסחר ברמה של 3.127 שקלים לדולר ו-3.530 שקלים לכל אירו.

אתמול נודע כי בנק ישראל רכש 4 מיליארד דולר בחודש נובמבר. על אף שבאוקטובר הסתיימה התוכנית שבנק ישראל הכריז בתחילת השנה ובמסגרתה נרכשו 30 מיליארד דולר. "עם סיום התוכנית, העריכו בשוק כי רכישות הדולרים תצטמצמנה, וזו הייתה אחת הסיבות לתיסוף השקל בתחילת החודש. עם זאת, בנק ישראל מיהר להבהיר, בהזדמנויות שונות, כי התכנית לא תהווה חסם מבחינתו", אומר הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, רונן מנחם.

"היקפן הגבוה של הרכישות בחודש נובמבר מצביע על נחישות בנק ישראל בעניין. אני מעריך שהדבר היה בין הגורמים לבלימת תיסוף השקל בהמשך החודש. במבט קדימה, אני צופה כי בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח, גם בהיקפים גדולים ובמועדים אקראיים. הנתון מאתמול יבהיר לשווקים כי בניגוד לחודשים הקודמים, השקל לא ינוע בכיוון אחד".

עוד כתבות

איתן סטיבה ב-space x / צילום: אורי בורג

האם כוח הכבידה משפיע על ריפוי אלצהיימר? נקבעו 35 הניסויים המדעיים שיצאו עם איתן סטיבה לחלל

משימת "רקיע" - המשימה שבה איתן סטיבה יוצא לחלל - מתקדמת, וסטיבה בקרוב יהפוך ל"ישראלי השני שישוגר לחלל" ● הוועדה המדעית טכנולוגית של המשימה הכריזה על הניסויים שישוגרו עימו לחלל ויבוצעו בתחנת החלל הבינלאומית בשבוע אחד עמוס

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

אחרי עשור של שינויי תכנון: ראשל"צ מהמרת על כלי תחבורה ניסיוני לקו החום

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת מרים נאור / צילום: ענבל מרמרי

זכויות אדם, דת ומדינה והגנה על שלטון החוק: המורשת של השופטת מרים נאור

נשיאת העליון בדימוס עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון ונפטרה במפתיע ● נאור הותירה אחריה שלל פסיקות: מהרשעת דרעי, דרך פתיחת עסקים בת"א בשבת ועד גיוס תלמידי ישיבות ● הנשיא ספד: "תיזכר כאחת מענקיות המשפט הישראלי"

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של הארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בת"א: המדדים המובילים איבדו כ-4%

ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4% ● ת"א ביומד התרסק ב-5.6% ומדד הבנקים איבד 4.1% ● ירידות חדות בבורסות אירופה וארה"ב ● הדולר והאירו התחזקו מול השקל

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021 לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"