גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בוול סטריט; אפל עלתה בעוד 2.3% לשיא חדש

צים ריכזה מחזור גבוה וסיימה בירידה של 3.2% ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות ● סנטינל וואן רשמה ירידה של 4.7% ואילו וויקס קפצה בכ-5%

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי
הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:00

נעילה חיובית בניו יורק. מדד הנאסד"ק רשם עלייה של כ-0.6% והדאו ג'ונס, שנסחר בירידה קלה במשך מרבית היום, סגר בעלייה של כ-0.1%.

מניית אפל  רשמה עלייה של 2.3% וטיפסה גם היום לשיא חדש. 

צים  ריכזה מחזור גבוה וסיימה בירידה של 3.2% לאחר שעלתה כ-6% במהלך המסחר. סנטינל וואן רשמה ירידה של 4.7%.

מנגד, עליות חדות רשמו וויקס, מאנדיי, ריסקיפייד , רדהיל , רי אוטומוטיב, פרוטליקס ופורסייט.

20:35

מגמה מעורבת בוול סטריט, כשמדד הנאסד"ק רושם עלייה קלה ומנגד הדאו ג'ונס נסחר בירידה קלה.

מניות וויקס, מאנדיי , מטא פלטפורמס (פייסבוק)  ודלתא איירליינס  בולטות בעליות. 

התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה ב-3 נקודות בסיס ל-1.51%.

בזירת הסחורות, החוזים על הנפט נסחרים בעלייה קלה. הזהב נסחר ביציבות.

18:47

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות. בניו יורק המגמה מעורבת, כשמדד הנאסד"ק רושם עלייה קלה ומנגד הדאו ג'ונס נסחר בירידה קלה.

עליות בולטות רושמות וויקס , אפל, טוויטר , פורסייט, אורקל ומניות הקרוזים והתעופה. מנגד, ירידות חדות רושמות רשתות הקמעונאות טרגט  וקרוגר.

17:00

מניות אורקל, קרניבל , יונייטד איירליינס הולדינגס  ואמריקן איירליינס בולטות בעליות חדות. אפל  לא עוצרת ומטפסת גם היום לשיא חדש. 

בקרב המניות הישראליות רושמות עליות חדות מניות צים , אלוט , איי.סי.אל ונובה.

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח במגמה מעורבת עם נטייה לעליות. מניית סנטינל וואן  צונחת ב-12% ומנגד פייזר בולטת בעלייה חדה. 

14:40

בעוד שהמסחר באירופה ממשיך להתקיים בעיקר בירידות שערים, החזוים העתידיים שוב נסחרים במגמה חיובית (בעליות של כ-0.3%) לאחר שיצרניות החיסונים ביונטק ופייזר  הודיעו שנמצא כי שלוש מנות מהחיסון המשותף שלהן מספקות הגנה גם מווריאנט אומיקרון של הקורונה.

בזירת המסחר המקדים, פייזר שנסחרה קודם לכן בירידה עברה לעליות והירידה של מודרנה התמתנה משמעותית. גם חברות התעופה והתיירות נהנות מהבשורה של יצרניות החיסונים, וקרניבל, אמריקן איירליינס ועוד חברות בענף מתחזקות.

13:05

המסחר באירופה מתקיים בעיקר במגמה שלילית בשעה זאת, כאשר רק המדד בציריך נסחר בירוק. דאקס מאבד 0.7%, קאק יורד ב-0.5% ופוטסי נסחר ביציבות. מדד יורוסטוקס 50 יורד ב-0.7% ויורוסטוקס 600 נחלש ב-0.2%.

החוזים על המדדים בוול סטריט נסחרים במגמה מעורבת, כאשר נראה כי דאו ג'ונס ייפתח בירידות קלות בעוד שנאסד"ק יטפס. בזירת המסחר המוקדם עדיין בולטות חברות החיסונים שמאבדות גובה, ובראשן מודרנה, וגם יצרניות הרכב החשמלי לוסיד וריביאן  נחלשות קלות.

סנטינל וואן  הישראלית נחלשת בקרוב ל-10% על אף שעקפה את התחזיות, לאחר שדיווחה כי תקופת החסימה (lock-up) על מכירת מניות על-ידי בעלי מניות קיימים, תקופה שבה אסור להם למכור מניות לאחר ההנפקה, צפויה להסתיים השבוע (ב-9 בדצמבר).

12:10

שוק הנפט עבר לעליות, ושני סוגי הנפט הגולמי עולים בכ-0.6%: נפט WTI נסחר סביב 72.4 דולר לחבית, הברנט תמורת 75.9 דולר לחבית.

11:20

סנטינל וואן  צונחת בטרום לאחר פרסום הדוחות על אף שעקפה את התחזיות. חברת הסייבר זינקה אמש ב-13.4% לקראת הפרסום (לאחר המסחר), וצנחה ב-8.5% במסחר המאוחר לאחר פרסומם. החברה דיווחה על הפסד מתואם של 15 סנט למניה על הכנסות של 56 מיליון דולר., בעוד שאנליסטים ציפו להכנסות של 49.6 מיליון דולר והפסד של 18 סנט למניה. 

יצרניות החיסונים בולטות לשלילה במסחר המוקדם. נובהווקס  נחתכת ב-6.8%, מודרנה  ב-4.7% ופייזר  ב-3.3%.

10:15

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה מעורבת. בעוד שמדדי פוטסי וקאק מתקדמים בקרוב ל-0.3%, מדד דאקס יורד ב-0.1% וגם במדריד, מילאנו ובריסל נרשמות ירידות קלות.

בשוק המט"ח סוער הבוקר והדולר נחלש בקרוב ל-1.2% אל מול השקל ויורד לרמה של 3.117 שקלים בלבד. האירו מאבד 0.9% ונסחר סביב 3.519 שקלים.

באסיה מנגד ננעלו המדדים בירוק: מדד ניקיי הוסיף 1.4%, שנגחאי עלה ב-1.1%, שנזן הוסיף 1.8%, קוספי התקדם 0.3%. מדד האנג סנג ננעל לאחר יום תנודתי בירידה מזערית, כאשר עליבאבא בלטה עם ירידה של יותר מ-5%.

8:05

באסה נרשמת מגמה חיובית, כאשר מדד ניקיי עולה ב-1.4%, שנגחאי ב-0.9% ושנזן ב-1.3%. מדד האנג סנג בהונג קונג נסחר בתנודתיות ונע בין עלייה לירידה בשיעור נמוך. קוספי עולה ב-0.4%.

בהונג קונג בולטת מניית עליבאבא שנחתכת ב-5.3%, לאחר שאת יום המסחר בוול סטריט סיימה אמש בעלייה קלה. החברה הודיעה על החלפת סמנכ"ל הכספים, ו-Citi שינתה את מחיר היעד של המניה ל-234 דולר. 

מדד ניקיי מתחזק על אף נתוני תוצר מאכזבים, שלפיהם התמ"ג הרבעוני ירד ב-0.9% (לעומת תחזית של 0.8%-) והתמ"ג הרבעוני (בקצב שנתי) ירד ב-3.6%, לעומת תחזית של 3.1%-.

החוזים בניו יורק נסחרים בעליות של 0.3%-0.4%, לאחר שיום המסחר ננעל אתמול בעליות חזקות בהובלת מניות הטכנולוגיה. נאסד"ק  קפץ 3% (היום החזק ביותר מאז מרץ), מדד דאו ג'ונס  התחזק 1.4% ומדד S&P 500  עלה ב-2.1%. נכון לשעה זו תשואות האג"ח של הממשל האמריקאי נסוגות, והתשואה על האיגרת ל-10 שנים יורדת ב-2 נקודות בסיס ל-1.46%.

בשוק הנפט הגולמי נרשמת חולשה קלה כאשר שני סוגי הנפט יורדים בכ-0.3%, זאת לאחר זינוק של 3.7% אמש בנפט מסוג WTI ושל 3.2% בברנט. הבוקר הם נסחרים סביב 71.7 דולר ו-75.2 דולר לחבית, בהתאמה.

בשוק הקריפטו נרשמות ירידות בשיעורים קלים, והביטקוין נסחר סביב 50.4 אלף דולר. האת'ר יציב סביב 4,324 דולר.

עוד כתבות

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

מבקר צופה באמנות מטאוורס בהונג קונג. מותגים יוכלו להשתלב בתוך חוויות משחקיות / צילום: Reuters, Tyrone Siu

בריף לעתיד: איך ייראה שוק הפרסום בעידן הווירטואלי החדש

לא רק במטאוורס עצמו אלא גם בפרסום שיתקיים בתוכו, פייסבוק מנסה להקדים את כולם ורשמה פטנט על מכרזי חסות למוצרים בעולם הווירטואלי - כך עולה מתחקיר שפורסם לאחרונה ● היא כנראה לא לבד: לא מעט מותגים וחברות עובדים על הגרסה שלהם, ובכל הכוח

 

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא

ראובן אדלר / צילום: אביב חופי

הפרסומאי והיועץ האסטרטגי ראובן אדלר הלך לעולמו בגיל 78

אדלר, ממייסדי משרד הפרסום אדלר-חומסקי, נחשב לפרסומאי מחונן, ושמו גם הפך עם השנים לשם נרדף לפרסומאי-אסטרטג מהסוג המושך בחוטים בזירה הפוליטית ● לדימוי זה הוא זכה בעיקר הודות לקשר האישי האמיץ שהיה לו עם אריאל שרון ולייעוץ שנתן לו

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הדיון: הממשלה הסירה חסם משמעותי בדרך לכניסת גופים חוץ בנקאיים לעולם המשכנתאות

בעקבות הפרסום בגלובס, על כך שגופים חוץ בנקאיים לא יוכלו לגייס אג"ח אם אינם מחזיקים בנכסים בשווי של 5 מיליארד שקל, החליט משרד האוצר להסיר את המגבלה • הצעת החוק הממשלתית שתעלה לדיון בוועדת הכספים נועדה לאפשר הוזלת ריבית וכן לסייע לגופים קטנים להיכנס לעולם האשראי לעסקים קטנים ובינוניים

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת מרים נאור / צילום: ענבל מרמרי

זכויות אדם, דת ומדינה והגנה על שלטון החוק: המורשת של השופטת מרים נאור

נשיאת העליון בדימוס עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון ונפטרה במפתיע ● נאור הותירה אחריה שלל פסיקות: מהרשעת דרעי, דרך פתיחת עסקים בת"א בשבת ועד גיוס תלמידי ישיבות ● הנשיא ספד: "תיזכר כאחת מענקיות המשפט הישראלי"

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח-האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021, לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3000? ● האזינו

פינוי כפר שלם / צילום: נת''ע

נת"ע הודיעה על השלמת פינוי כפר שלם: "מטלה לא משמחת אך הכרחית"

נת"ע הודיעה כי בסיוע משטרת ישראל הושלם הבוקר פינוי ששת המבנים האחרונים שנותרו על שטח התוואי הסגול של הרכבת הקלה בכפר שלם ● "הסדר נשמר במהלך הפינוי, ולא נרשמו אירועים חריגים" ● האם כעת מעטפות המכרז לשלב השני בפרויקט ייפתחו?