גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מגיעים אליי לקוחות שלא היו באים בשום מצב אחר": איך דווקא טיקטוק הפכה לזירת יועצי המס?

יותר ויותר יועצי מס ורואי חשבון שוטפים את טיקטוק עם סרטונים קלילים וכיפיים על קופות גמל, ריביות והצהרות הון - וזוכים למיליוני צפיות ועשרות אלפי עוקבים: "זה כלי עם ערך, עסק שלא מבין את זה מפסיד קהל וכסף" ● אז איך הפכה ממלכת הליפסינק והריקודים המנצנצת לזירה החדשה של אחד התחומים הכי אפורים שיש?

תיאום מס בטוורקינג / צילום: Shutterstock
תיאום מס בטוורקינג / צילום: Shutterstock

שחר שאבי (39) הוא דור שלישי לשושלת יועצי מס. סבא שלו היה יועץ מס, אבא שלו יועץ מס, וגם הוא יועץ מס (וגם עורך דין). הוא גר בדירת גן בשכונת אם המושבות הוותיקה בפתח תקווה, עם אשתו, שלושת ילדיהם והכלב מילקי. בכל בוקר הוא לוקח את הילדים לגנים ולבית הספר, ואז יוצא לעבודה במשרד שסבו הקים ב-1978 בנתניה. הוא הצטרף אליו כשהיה בן 26, והיום הוא מנהל את 22 העובדים בו. כל יום, כל היום, הוא והצוות מסייעים לעצמאים ובעלי עסקים למלא טפסים לרשויות מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי, לשלם מקדמות מס, להפריש כספים לפנסיות. משימות אפורות של יועצי מס, אם תרצו.

אלא שעבור שאבי זה לא מסתכם בזה. את המשמרת השנייה שלו, אפשר להגיד, הוא עושה כל ערב, ובכן, בטיקטוק. כשהוא חוזר מהמשרד והילדים הולכים לישון, שאבי הופך ל"מלך המסים", ומקליט סרטונים ל-15.6 אלף העוקבים בעמוד שפתח לפני חודשיים. שם הוא מסביר, למשל, איך למלא טופס 101, סרטון שגרף 1.2 מיליון צפיות; מציע "שיטה קלה לקבל עד 6,500 שקל מהמדינה" - כמעט 850 אלף צפיות; ומגלה "דברים שלא ידעתם על הזכויות שלכם בעבודה" (220 אלף) ואת "השיטה הסודית לבדיקת החזרי מס" (300 אלף צפיות). יש לו גם סרטון על "איך להרוויח כסף מנייר טואלט?". שאבי, כך נראה, הוא כוכב טיקטוק בלתי מעורער.

 

@shahar.shabi איך למלא טופס 101 חלק א' תעקבו לחלק ב' ו-ג'. #לומדים_עם_טיקטוק #הסיפור_שלי #כסף #משכורת #מלךהמיסים #מצחיק #חופשה #זכויות #נודר ♬ צליל מקורי - שחר שאבי #מלך המיסים

"כשפתחתי את העמוד חשבתי עצמי שאין סיכוי שזה יצליח, כי יש שם ילדים בני 10 ו-15 שמעניין אותם לראות אנשים רוקדים", הוא מספר. "אבל התברר שיש שם קהל שצמא לידע, זה נראה כאילו אנשים חיכו לזה".

הרומן של שחר עם הרשתות החברתיות התחיל עם פרוץ הקורונה בישראל, כשהמדינה פרסמה את תוכנית המענקים לעסקים ולעצמאים, ואף אחד לא באמת הבין מה וכמה מגיע לו. גם הסגרים וההנחיות טרללו את כל בעלי העסקים. "הבנתי שיש בלבול מאוד גדול בציבור בקשר להנחיות התו ירוק ובתנאים של המענקים - כמה אחוז ירידה במחזור צריך להציג כדי לקבל מענק וכדומה. הרגשתי צורך לעשות קצת סדר בדברים והתחלתי להעלות לייבים בפייסבוק בסוף כל יום עבודה". שחר החל לקבל פניות ושאלות מגולשים והסרטונים צברו תאוצה. כשחבר סוכן ביטוח אמר לו שהצעירים שיצאו לחל"ת לא נמצאים בפייסבוק, שחר התקדם לאינסטגרם. "פתחתי שם עמוד וזה נהיה טירוף".

לפני כחודשיים, כששחר גילה את הטיקטוק כאמור, הטירוף רק התגבר. "את הסרטון הראשון - 'השיטה הסודית של בדיקת החזרי מס שהחברות לא רוצות שתכירו' - העליתי בלילה. כשקמתי בבוקר היו בו כמעט 150 אלף צפיות. היום הוא עומד על 300 אלף. סרטון אחר שהעליתי מלמד לבדוק זכאות להחזר מס לשכירים. זה הסרטון שגרם לפיצוץ, בתוך יום היו לי 5,000 עוקבים".

ומה לגבי השם, מלך המסים?
"רציתי שיהיה זיהוי קליל וכיפי, ולא 'שחר שאבי - עורך דין ויועץ מס'. זה לא מתאים לטיקטוק. חשבתי שזה ייראה כבד ומשעמם והם לא ירצו להסתכל על העמוד".
הרצון של שאבי להיות נגיש כל כך הביא אליו קהל שלא ממש ציפה לו. "יש לי פניות בטיקטוק מילדים בני 17-16 שמשקיעים בביטקוין ובמניות, ומאוד מעניין אותם התחום של המס ואיך לממש את הכסף, לצד חיילים משוחררים או בני 40. יש צמא לידע פיננסי בטיקטוק".

כל זה טוב ויפה, אבל אתה בעל עסק. הפניות האלה הופכות ללקוחות משלמים?
"אני מקבל יותר טלפונים מאנשים שרוצים להתייעץ איתי. מגיעים לקוחות כל הזמן. ב-2021 הצטרפו אליי יותר מ-40 לקוחות; בשנה ממוצעת יש לי 15-10 לקוחות חדשים. הנוכחות ברשתות החברתיות מביאה טראפיק. אבל אני לא חנות מכולת, אני לא מודד כמה לקוחות הגיעו אליי בטווח המיידי, אלא לאורך זמן. אני רוצה למצב את עצמי כאיש הפיננסים של הצעירים, שכשהם יהפכו להיות עצמאים הם יבואו אליי להכוונה פיננסית ומיסויית. עכשיו אולי יש להם פחות כסף, אבל בעתיד יהיה להם יותר. אני מסתכל קדימה".

בינתיים גם בלשכת יועצי המס, שבה שאבי משמש כאחראי פיתוח משאבים, החליטו לצבוע את התוכן האפור בוורוד מנצנץ, ולפני כשלושה שבועות פתחו את עמוד הטיקטוק TAX TALK. בסרטונים בעמוד מככב לא אחר מאשר נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי (56). "אנחנו היחידים מבין הלשכות המקצועיות שיש להם עמוד טיקטוק", הוא אומר. "אני רוצה למתג את המקצוע שלי בקרב הדור הצעיר. אני רוצה שהם יכירו אותו וילכו ללמוד אותו. דבר שני: הדור הצעיר הוא הלקוחות שלנו בעתיד. מגיעים אליי ילדים שרוצים לפתוח תיק במס הכנסה כי יש להם עסק, ואני רוצה שהם ידעו שיש להם כתובת לזה".

@tax__talk ידעתם את זה?? תייגו חבר שישמח לדעת!! #לשכתיועציהמס #taxtalk #כסף #taxtalkil #מיסים #לומדיםעםטיקטוק #פיטורים ♬ BARELY BREATHING - Grant Averillאיך התגובות מהקולגות?
"חלק העירו לי הערות. יש כאלה ששואלים אותי: זה לא נראה לך בעייתי? אתה לא חושש מזה? מה אתה שם כובע מצחייה? מה אתה מדבר בצורה כזאת? אתה לא פוחד שזה יפגע בדמות הציבורית שלך? אבל בעיניי ממש לא. אני חושב שאפשר להנגיש חומר מקצועי בצורה קצת אחרת, עכשווית, וזה לא מפחית מכבוד המקצוע. להפך, זה מראה שאנחנו קשובים לדרישות של קהלים רחבים ולא מתנשאים".

הסרטון הראשון בעמוד לשכת יועצי המס, שבו מסביר גינדי על יחסי עובד־מעביד, הגיע כמעט בן לילה ל-300 אלף צפיות; סרטון על הזכויות המגיעות לעובד שמתפטר חצה את 500 אלף הצפיות בתוך כמה ימים; ובסרטון על פריסת החזר המענקים לעסקים לרשות המסים נרשמו 400 אלף צפיות. סרטון שבו גינדי מסביר איך ממסים רווחי קריפטו גרף 250 אלף צפיות כמעט בן לילה. "הוא עשה את הרעש הכי גדול", אומר גינדי. "יום למחרת הפרסום קיבלתי גל של טלפונים מעורכי הדין ורואי החשבון הכי גדולים בישראל שמתעסקים בקריפטו. חלק מהם בכלל לא בטיקטוק, אבל נוצר שיח על זה בכל הזירות הרלוונטיות. עסקים שמדברים איתי מבינים שזה כלי עם ערך. עסק שלא נמצא ברשתות החברתיות מפסיד כסף, מפסיד קהלים רחבים. מי שלא גמיש לשינוי אין לו סיכוי להצליח".

אמרו לי 'אל תתקרבי'

עד לא מזמן הייתה טיקטוק ממלכה בלעדית לילדים ובני נוער שמעלים סרטוני ליפסינק וריקודים, ומאתגרים זה את זה לטעום מאכלים דוחים ולקפוץ לאמבטיות קרח. אלא שהתדמית של תוכן קליל ושטחי בלבד החלה להיסדק כשנכנסו אליו בזה אחר זה פוליטיקאים, מורים שמנגישים סיפורי תנ"ך וניסויים בפיזיקה וגם עורכי דין. ועדיין, מי שנותרו מחוץ למשחק היו יועצי המס, רואי החשבון, יועצי המשכנתאות - בעלי המקצועות הפיננסיים, שנתפסים לעתים כאפורים. זאת בין היתר בגלל התפיסה שמדובר בזירה לא מכובדת, אבל גם בשל הקושי להנגיש נושאים מקצועיים כבדים בסרטונים של 30 שניות.

עכשיו, כך נראה, המגמה משתנה. "הטכנולוגיה הולכת יותר ויותר לכיוון תקשורת טבעית", אומרת ד"ר יפעת מור, חוקרת במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית. "בווידאו אני יכולה להעביר גם אינטונציה, מימיקה, הרבה יותר מידע. מי שישכילו להתאים את התכנים שהם מייצרים לפורמט הזה יצליחו לרכוב על הגל".

ד''ר יפעת מור / צילום: זוהר סוסנקו

מלבד זאת, היא אומרת, "הדור הצעיר מאוד יזמי. יש לא מעט חבר'ה שמחפשים להקים את העסק שלהם וצריכים את התכנים המשעממים של רואי חשבון, יועצי מס ועוד. גם אם הם לא צורכים את התוכן הזה, הוא מעניין אותם".

ענת אשד גלזר (51), רואת חשבון ויועצת עסקית, בעלת משרד עצמאי, ניסתה לתת מענה בדיוק לזה. "רציתי ללמד אנשים איך לנהל את העסק שלהם, כי הבנתי שאנשים שונאים מספרים, וחלקם נרתעים מזה כבר מכיתה ג'. המטרה והחזון שלי תמיד היו להנגיש את המידע בצורה טובה ופשוטה, אבל הייתי הכי הארד קור שיש בתחום הכספים. חיפשתי דרך לתת עצות מהירות, קולחות ומושכות את העין, והקורונה הוציאה אותי מארון הווידיאו".

@anat_eshed יש כמה הוצאות שלא מוכרות במס הכנסה, כדאי שתכירו אותן😉 #מסהכנסה #לומדיםעםטיקטוק #הוצאות #ייעוץעסקי #ירד_האסימון #עסקים ♬ original sound - anat_eshed


ככה היא מצאה את דרכה לטיקטוק, ובכל חודש היא מעלה שם נושא כלכלי אחר. "בנובמבר־דצמבר למשל דיברתי על קופות גמל, קרנות השתלמות, קופות פנסיה וכל מה שצריך לסוף שנה".

מה התגובות מהקולגות?
"לפני שעליתי לטיקטוק חשבתי לעצמי, מה לי ולזה? לילדים שלי יש טיקטוק. זה לא יכול לפגוע בתדמית הרצינית, המוסדית, החוקית? אז שאלתי בפורום של בעלי עסקים שהשתתפתי בו. כולם אמרו לי 'אל תתקרבי, זה יפגע בתדמית שלך, ידביק לך תדמית ילדותית. אמרתי שאנסה חודשיים. עכשיו אני כבר על 2,750 עוקבים. התגובות שלהם היו טובות מאוד. אנשים אמרו שחידשתי להם, כתבו 'טוב לדעת', יש אנשים ששאלו 'למה רואה החשבון שלי לא אמר לי את זה?'. הסרטון הכי מצליח שלי - על הוצאות לא מוכרות במס הכנסה - הגיע ל-62 אלף צפיות. יש לי סרטונים עם 57 אלף צופים, 23 אלף ועוד. יש מגמת עלייה כל הזמן, ואני צוברת סביב 100 עוקבים ביום.

"זה גם מביא לקוחות שלא היו רואים אותי בשום מצב אחר אם לא הייתי בטיקטוק. הגיעו אליי שחקן כדורגל ומאמנת כושר צעירה. עוד לא עשרות, אבל אני רואה את זה יותר ככלי למיתוג ווהנגשת מידע. אין שם מודל רווח כרגע. זה סוג של שלט חוצות לעצמאים וליועצים, זה יחסי ציבור".

"בדרך להיות אינסטגרם"

תום אייזן (37), משקיע בנדל"ן ושוק ההון ויועץ משכנתאות, הוא בין הראשונים שפתחו עמודים עם תכנים כלכליים בטיקטוק (לפני שנתיים), וזה לא היה קל בהתחלה. "הייתי בין הראשונים שהתחילו לדבר פיננסים בטיקטוק. בהתחלה היו רק צופים צעירים וקיבלתי תגובות כמו 'אני בן 12, מה אתה רוצה ממני?' או 'שמע, אחי, יש פה ילדים בני 7, מה להם ולמשכנתה?'. לכולם עניתי שאם בגיל שלהם היו מלמדים אותי את הדברים האלה, אז החיים שלי היו נראים אחרת, והם מוזמנים להקשיב. לאט לאט התחלתי לצבור עוקבים, גם צעירים מאוד שהתחילו להתעניין".

@hituvcalcali Reply to @user136409281 לכל מי שלא ידע מה זה ריבית הפריים? #כסף #בנקים #פיננסים #ישראל #חנוכה ♬ original sound - תום אייזן - חיטוב כלכלי

ובאמת, הנגישות לתחום הייתה משנת חיים עבור אייזן. הוא החל את דרכו בכלל בעולם ההייטק והתכנות, אבל בגיל 30 החליט לעשות שינוי. באחד הקורסים שעשה בנושא כלכלת משפחה, נפל לו האסימון: אם הוא היה יודע בגיל 20 את מה שהוא למד בגיל 30, החיים שלו היו נראים אחרת. זה מה שהוביל אותו לטיקטוק. "כיוונתי לתת לבני נוער כלים וידע. זה מקום שאני יכול קצת יותר להשתטות בו עם סרטונים קלילים ומצחיקים אבל גם להעביר את המסר המקצועי. בשנה האחרונה מורגש שינוי בטיקטוק. נהיו לי עוקבים יותר מבוגרים והתחילו להגיע אליי לקוחות. יש כמה שעושים אצלי הליך משכנתה. הם ממש אומרים לי 'ראיתי אותך בטיקטוק, אשמח להתייעצות'".

לאייזן יש יותר מ-20 אלף עוקבים. הסרטון הכי נצפה (189 אלף צפיות) שהעלה עוסק בשאלה מהי ריבית פריים; סרטון אחר על "איזה סוגי כרטיסי אשראי יש בישראל" גרף 160 אלף צפיות; ויש גם סרטון שבו הוא מסביר למה לא לשמור כסף בצנצנת. "טיקטוק עשה סוויץ' גדול בישראל בשנה האחרונה. זה עדיין בחיתולים, אבל זה מרגיש שזה בדרך להיות אינסטגרם, ושמותגים מבינים שהם חייבים להיות שם. כולם מבינים שזה מביא חשיפה".

גם לטענת ד"ר מור, "המהפכה עוד לא כאן - אבל אנחנו נגיע לשם. זה לא שמי שלא יודע לעשות את האדפטציה בשנת המס הקרובה, הלך עליו. בשלב זה לפעילות בטיקטוק יש ערך יותר תדמיתי, אבל עם השנים יקרה התהליך שקרה לרשתות אחרות, לאט לאט האוכלוסייה התבגרה, ואנחנו נראה את זה גם בטיקטוק. יכול מאוד להיות שבעוד שלוש שנים מי שלא ידע להעביר את הפעילות שלו לשם יצטרך לחשוב מה לעשות".

כמה צפיות גורפים הסרטונים הפיננסיים בטיקטוק?

■ איך למלא טופס 101 (מלך המסים) - 1.2 מיליון
■ שיטה קלה לקבל עד 6,500 שקל מענק הכנסה מהמדינה (מלך המסים) - 850 אלף
■ הזכויות המגיעות לעובד שמתפטר (לשכת יועצי המס) - 500 אלף
■ איך ממסים רווחי קריפטו (לשכת יועצי המס) - 250 אלף
■ מהי ריבית פריים (תום אייזן) - 190 אלף
■ הוצאות לא מוכרות במס הכנסה (ענת אשד גלזר) - 62 אלף

עוד כתבות

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

עלי אקספרס רושם ירידה בהזמנות זה החודש השלישי, הישראלים חזרו לבוקינג

חופשת הפסח וההיערכות לקיץ הובילו לעלייה בהזמנת בתי מלון באפריל, אך במקביל נרשמה ירידה בהזמנות ברשתות השיווק והפארם ובמשלוחי המזון ● טרמינל X, שרשם הפסד ברבעון הראשון של השנה, רושם ירידה בהזמנות ● הדירוג החודשי של אתרי האונליין

שיעור ההייטק מהייצוא הישראלי בשנת 2021

עד כמה גדולה ההשפעה של ענף ההייטק על המשק הישראלי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: ענף ההייטק לבדו תופס 56% מהיצוא מהמדינה

אילוסטרציה: shutterstock

הקורונה עשתה את שלה, הקורונה יכולה ללכת: גרסת אנלייבקס

חברת התרופות ניצלה את התלהבות המשקיעים מטיפול שפיתחה כדי לגייס עשרות מיליוני דולרים  ● לאחר שהפעילות לא התרוממה והמניה התרסקה מדווחת החברה על הקפאת פעילות הקורונה, והיא איננה היחידה שעושה זאת

פניות חשודות במייל / צילום: Shutterstock

הותר לפרסום: שב"כ חשף פעילות של גורמי מודיעין איראניים נגד אנשי אקדמיה ישראלים

גורמי המודיעין האיראניים פנו לאותם ישראלים תוך התחזות לאנשי אקדמיה, עיתונאים אנשי עסקים ופילנתרופים, בניסיון למשוך אותם לנסיעות בחו"ל למטרות חטיפה ורצח ● האזרחים הישראלים שקיבלו את הפניות, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי הביטחון, וכך נחשף הניסיון

שלמה פילבר / צילום: יוסי זמיר

למרות ההישגים להגנה, פילבר לא חוזר בו מפגישת ההנחיה

עד המדינה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, ממשיך לנסות לרצות את שני הצדדים ● בחקירה הנגדית הוא טוען כי השיקול העיקרי שלו היה מקצועי, וכי יותר סביר שהדפדפת הצהובה עם סיכום הדברים הייתה לקראת הפגישה ולא אחריה ● בחקירה החוזרת, התביעה תנסה ליישב את הדברים עם עדותו המקורית

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה אדומה בבורסה; ירידות חדות בבונוס ביוגרופ ובסלקום

ירידות בסיום המסחר בתל אביב: מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6% ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4% ● בונוס ביוגרופ, סלקום, נובה ואיי.סי.אל רשמו ירידות חדות ● הדולר מזנק ב-1.5% ונסחר סביב 3.40 שקלים ● דוחות: אנרג'יקס דיווחה על עלייה חדה ברווח

שדה חיטה בהודו / צילום: Associated Press, Channi Anand

הודו היא לא היחידה שאוסרת על יצוא מזון. אלו המדינות שהצטרפו אליה

בשל מלחמת רוסיה-אוקראינה, האינפלציה ונגיף הקורונה, מחירי החיטה עלו, ומדינות רבות אסרו על יצוא חיטה ומוצרי מזון אחרים

נאוה זיסאפל, דירקטורית ובעלים / צילום: איל יצהר

עכשיו מנפיקים? מדוע משפחת זיסאפל מביאה את בינת לבורסה דווקא עכשיו

פעילים בשוק החיתום בת"א מעריכים כי למרות הסערה בשווקים, במחיר הנכון ניתן עדיין להנפיק חברות יציבות הנהנות מחוזקה יחסית בשוקי הפעילות שלהן

מימין:  מנסור עבאס, ג’ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט / צילום: AP, Abir Sultan , נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, מארק ישראל סלם, הארץ

המינוי שנתקע והמשחק של בני גנץ: מאחורי הקלעים של הטלטלה בקואליציה

הפרישה של חברת מרצ מדגימה את מצבה הקשה של הקואליציה, וההבנה של חבריה שכל אחד מהם יכול לדרוש את כל שעולה בדעתו ● בינתיים, שר הביטחון גנץ מוודא שחבריו בממשלה יבינו שהישארותו בקואליציה לא מובנת מאליה ● וגם: ההישג של עבאס שעצבן את שקד ואלקין

זאב שומכר, מנכ''ל ובעלים של קבוצת שומכר נדל''ן / צילום: משה כהן

מתווך הנדל"ן שמשוכנע שעליות המחירים יתפסו בקרוב גם את הדירות להשכרה: "נמצא את עצמנו בשוק של משקיעים"

זאב שומכר, תושב מודיעין בן 43, נשוי ואב לארבעה ● מנכ"ל ובעלים של קבוצת שומכר נדל"ן ● "בנק ישראל הטיל בשנה האחרונה מגבלות שמקשות על הלקוחות שלי, בגמישות ובמהירות בהן הם יכולים לקבל החלטות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

משה ברקת, הממונה על שוק ההון / צילום: רפי קוץ

הרפורמה בחיסכון יוצאת לדרך: אפשרות לביטול "דמי הניהול הכפולים"

רשות שוק ההון תשנה בנוסף את החלוקה לשלושה מסלולי תלויי גיל והם יוחלפו במסלולים לפי שנת הפרישה, מתוך מטרה למזער פגיעת מפולת בשוק ההון עבור מי שעומד לפני יציאה לגמלאות ● וגם: מי הגופים הקרובים ביותר לתקרת ההוצאות הישירות

פערי שכר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בקרוב מעסיקים ייאלצו לחשוף את פערי השכר בחברה, וזו לא תהיה משימה פשוטה

ב-1 ביוני יידרשו לראשונה חברות פרטיות עם יותר מ-518 עובדים וחברות ציבוריות להגיש דוח על פערי השכר המגדריים הקיימים בהן ● איך מעסיקים יכולים להתגבר על סוגיית הפרטיות, מה משמעות הדרישה לפרסום פומבי, ומה צפוי לארגון שלא יפרסם את הדוח? ● מומחים עונים על השאלות הפתוחות, ומאמינים שבשנה הבאה נראה דוחות אחרים

הבורסה לניירות ערך בניו יורק, אתמול / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

בתום יום מסחר תנודתי: וול סטריט ננעלה בירידה של עד 0.8%

הבורסה בניו יורק נסגרה בירידות שערים של עד 0.8% לאחר יום מסחר הפכפך ● גם בורסות אירופה ננעלו באדום ● הנפט עלה בקרוב ל-3%

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התפרצות חשודה של אבעבועות הקוף בבריטניה ובפורטוגל

מדובר במחלה דומה לאבעבועות שחורות אך פחות קטלנית ● שמונה מקרים אותרו בבריטניה מתחילת מאי ● הדיווחים מבריטניה מעוררים עניין ומטרידים מעט, שכן החקירה האפידמיולוגית מעלה כי המחלה הופיעה גם אצל אנשים שאינם קשורים אלה לאלה ושלא ביקרו בניגריה, בה המחלה מפושטת

בניין רשות המסים / צילום: איל יצהר

עושים סדר בהטבת המס החדשה להורים: מי ירוויח כמה - ומתי?

הכנסת אישרה תוספת נקודות זיכוי מס להורים לילדים בני 6-12. ההטבה נוגעת ל-610 אלף הורים עובדים, והיקפה נאמד ב-2.1 מיליארד שקל ● "תוספת נקודות הזיכוי מיטיבה רק מרמת הכנסה מסויימת, כך שבעלי הכנסות נמוכות לא יהנו כלל מההטבה גם אם יש להם ילדים בגילאים הרלוונטים", מסבירה סגנית נשיא לשכת יועצי המס, דנה זטלאוי-כהן

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

עודד שריקי / צילום: איל יצהר

עודד שריקי הוא הקבלן מדרום הארץ שנחקר בחשד לסחיטה והלבנת הון

שריקי, יזם נדל"ן מנתיבות, הוא הקבלן המוכר מאזור הדרום שנחקר בחשד לעבירות של סחיטה באיומים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה וחשבוניות פיקטיביות

אילון מאסק ואפלקצית טוויטר / צילום: Shutterstock, Sergei Elagin

האם אלון מאסק יכול פשוט לסגת מעסקת טוויטר?

הנה האפשרויות העומדות בפני האיש העשיר ביותר בעולם, במידה וינסה לצאת מהעסקה בשווי 44 מיליארד דולר

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

המשנה ליועמ"ש מבהירה: עבירות בנייה בפזורה עדיין יאכפו

המשנה ליועמ"ש כרמית יוליס שופכת מים צוננים על ההישגים שהציגה רע"ם בנוגע לבנייה בפזורה הבדואית, וכותבת למשרד הרווחה כי "גם סדר עדיפות נמוך לאכיפה אין משמעותו כי הבנייה אינה מהווה עבירה, ואין משמעותו כי לא ניתן לבצע אכיפה מסוג זה"