גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פינוי הבמה או מהלך טקטי: מה עומד מאחורי פרישת אליהו מתפקיד יו"ר מגדל

בעל השליטה במגדל, שיחגוג השבוע 86, החליט לפנות את תפקיד יו"ר דירקטוריון החברה האם, מגדל אחזקות, וצפוי להיות מוחלף על ידי שופט העליון בדימוס חנן מלצר • השאלה: האם הוויתור על התפקיד יסלול את דרכו חזרה למעורבות ישירה בחברת הביטוח

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל / צילום: תמר מצפי
שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל / צילום: תמר מצפי

שלמה אליהו, בעל השליטה בקבוצת הביטוח מגדל , מפנה את כיסא יו"ר מגדל אחזקות הציבורית (שמחזיקה בחברת מגדל ביטוח), והוא יוחלף על ידי שופט בית המשפט העליון בדימוס, חנן מלצר. דירקטוריון מגדל צפוי להתכנס ביום שלישי לאישור המהלך.

אליהו, שחוגג השבוע יום הולדת 86, מחזיק נכון להיום ב-64.3% ממגדל, באמצעות חברת אליהו הנפקות שאותה הקים ב-2017 כדי לממן את רכישה השליטה בחברה. הוא צפוי להמשיך לכהן כדירקטור במגדל אחזקות, ולכן עולה השאלה מדוע החליט דווקא עכשיו לוותר על כס היו"ר. מקורבים לאליהו סיפרו לגלובס, כי הוא ממשיך להיות פעיל גם היום, אך לא מן הנמנע כי הסיבה לשינוי בצמרת חברת ההחזקות אכן נובעת מהגיל או מסיבות הקשורות לו.

עם זאת, ייתכן כי הסיבה להחלטתו לפנות את מקומו לשופט בדימוס מלצר נעשית בעקבות שיקולים טקטיים ובשל רצונו לחזור ולהשפיע על חברת הביטוח באופן ישיר, לאחר שנותק ממנה לפני כשנה וחצי בהנחיה מצד הממונה על רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת.

ברקת הורה לאליהו להכריע בין תפקידיו

ביולי 2020 הורה ברקת לאליהו להכריע בין תפקידיו בקבוצה באותה עת: יו"ר החברה האם מגדל אחזקות או דירקטור בחברה הבת הפרטית מגדל ביטוח. במכתב שנשלח לחברי דירקטוריון מגדל כתב ברקת, כי "אליהו אינו רשאי להמשיך ולכהן במקביל כדירקטור בחברת ההחזקות וכדירקטור בחברת הביטוח", תוך שהמשיך והבהיר כי מבחינתו "ככל שיבחר להמשיך ולכהן כדירקטור בחברת הביטוח, יהא על אליהו לקבוע את משרדיו מחוץ למשרדי חברת הביטוח".

לדברי ברקת אז, הוראתו לאליהו נעשתה משום ש"מזה תקופה מאופיינת חברת הביטוח בחוסר יציבות משמעותי בשדרה הניהולית הבכירה שלה (בהקשר זה, נציין שבתקופה שמתחילת שנת 2013 ועד למועד מכתבנו זה, בחברת הביטוח הוחלפו, בין היתר, 5 מנכ"לים, 4 יו"רים ונושאי משרה נוספים)", כתב ברקת, כשלמספרים אלו יש להוסיף מנכ"ל נוסף שעזב (רן עוז) ויו"ר חדש שמונה (יפתח רון-טל) מאז אותו מכתב.

בהקשר זה כתב הממונה על שוק ההון, כי "כחלק מהגשמת תפקידי הרשות, במהלך תקופה העולה על שנה וחצי עקבה מקרוב הרשות אחר התנהלותה ואופן ניהולה של חברת הביטוח, ובכלל זה מידת המעורבות של אליהו, המכהן בתקופה האמורה כיו"ר דירקטוריון חברת ההחזקות וכדירקטור בחברת הביטוח, ומעורבות דירקטוריון חברת ההחזקות בענייניה של חברת הביטוח. בחינה זו הצביעה על מספר אירועים המעידים על תפקוד לקוי של אליהו, בניגוד לחובות המוטלות עליו מכוח הוראות הדין".

השאלה הגדולה שנותרה פתוחה היא האם יוכל אליהו עתה לשוב לכהן גם כדירקטור במגדל ביטוח או בכל תפקיד אחר בחברת הביטוח, או שייאלץ לעזוב לשם כך גם את משרת הדירקטור במגדל אחזקות. לגלובס נודע, כי פנייה רשמית בנושא טרם הוגשה לרשות שוק ההון, אך בעבר לא חששו ברשות להזהיר את מגדל מפני צעדים דומים עוד לפני שהם יצאו לפועל.

זה קרה באפריל האחרון כאשר אליהו ביקש להתמנות כדירקטור בחברת הביטוח. ברשות שוק ההון חששו כי המינוי עשוי להוביל את אליהו להשתלט גם על כס יו"ר חברת הביטוח, והזהירו את הדירקטורים בחברת הביטוח שלא לאשר את הצטרפותו של אליהו לדירקטוריון, עוד לפני שבכלל התקבלה החלטה כזו בתוך מגדל.

ברקת עצמו התייחס בחודש שעבר במהלך ועידת ישראל לעסקים של גלובס לכהונת בעלי שליטה כדירקטורים בחברות שבשליטתם. לדבריו, בבנקים קיימים מנגנונים חזקים להגנה על התנהלות תקינה, ובהם מנגנון שלפיו חל איסור על בעל השליטה לכהן בתפקיד יו"ר הדירקטוריון.

"אנחנו מתכוונים לקחת את זה צעד אחד רחוק יותר, ובמקרים מתאימים לאסור בהוראותינו על בעלי שליטה מסוימים לכהן אפילו כדירקטורים בחברת ביטוח, והכול על פי קריטריונים ברורים ועל פי החוק". בכך התייחס ברקת לכוונה שהעלה איש העסקים אלפרד אקירוב, שביקש היתר שליטה בכלל ביטוח, שלפיה הוא שוקל למנות את בנו ג'ורג'י לדירקטור בכלל (ומאוחר יותר ציין בריאיון לגלובס כי אין בכוונתו לבצע מינוי כזה).

בין מפלגת דש לתביעת מיליונים: כך הכירו אליהו ומלצר

ההיכרות ארוכת השנים בין בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו, ובין שופט בית המשפט העליון בדימוס, חנן מלצר, מתפרסת על פני יותר מארבעה עשורים. השניים הכירו לראשונה במפלגת ד"ש, שמטעמה שימש אליהו כחבר כנסת, בחלק השני של שנות ה-70 של המאה הקודמת.

כעבור כ-20 שנה, לאחר שנים ארוכות של נתק, ביקש אליהו ממלצר, אז עו"ד פרטי, לייצג אותו בערעור שהגיש לביהמ"ש העליון במסגרת תביעה שהגיש תאגיד הביטוח אבנר נגד חברת הביטוח אליהו.

בפסק דין קודם של בית המשפט המחוזי בת"א נקבע כי אליהו תשלם לאבנר 120 מיליון שקל, בעיקר על חשבון חלקה בפרמיות לשנים 1995-1994, שבהן ביטחה אליהו רבבות כלי רכב בביטוח חובה לבדה, ללא שיתוף אבנר, וגבתה פרמיות מוגדלות.

לאחר הערעור שהוגש לעליון באמצעות עו"ד מלצר הוחלט, במסגרת הסכם פשרה, כי אבנר תחזיר לאליהו את הפרמיות, בתוספת 25 מיליון שקל, ומאוחר יותר שילמה סכומים נוספים.

במהלך הסכסוך מול אבנר אף פרשה אליהו מאיגוד חברות הביטוח. שלמה אליהו טען בזמנו כי אבנר נקלעה להפסדים כבדים, ועל רקע זה הייתה לו מחלוקת עם חברות הביטוח האחרות. רק לאחר הפשרה בין הצדדים, 6 שנים לאחר שפרשה מהאיגוד, חזרה אליו אליהו.

מלצר עזב את בית המשפט העליון בחודש אפריל האחרון לאחר 14 שנות כהונה, אז כיהן כסגן הנשיאה. הוא היה השופט הראשון שמונה לבית המשפט העליון מהמגזר הפרטי בשנת 2007.

השופט בדימוס חנן מלצר / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מלצר בן ה-70 נולד בתל אביב, בן יחיד לניצולי שואה. אביו עו"ד יוסף מלצר ז"ל מקרקוב, היה מניצולי "רשימת שינדלר". אימו, יוכבד מלצר ז"ל, הייתה מניצולי אושוויץ. הוריו עלו ארצה מפולין אחרי מלחמת העולם השנייה. הוא למד בגימנסיה העברית הרצליה ולאחר מכן פנה ללימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב. בשנת 1977 הקים משרד עורכי דין פרטי, ובשנת 2007 מונה לשופט בית המשפט העליון.

בחודש אוקטובר האחרון מונה מלצר לנשיא מועצת העיתונות. עם זאת, הוא נושא בתפקיד זה בהתנדבות מלאה ובמשרה חלקית, וככל הנראה גם בתפקיד יו"ר מגדל יכהן במשרה חלקית. עוד לפני מינויו לנשיא מועצת העיתונות הובהר כי יוכל לבצע פעילות עסקית במקביל.

עוד כתבות

עסקאות נדל''ן / צילום: Shutterstock

האם הריביות העולות יחזקו דווקא את כוחם של רוכשי הדירות בישראל?

מצד אחד, האינפלציה והריבית העולות בישראל עלולות לגרור התייקרות במחירי הדירות ובעיקר במשכנתאות. מצד שני, גם יזמי הנדל"ן הממונפים עלולים להיקלע בתקופה הקרובה לקשיי תזרים, וירצו להיפטר ממלאי הדירות ● האם מצוקת היזמים תגדיל סוף סוף את כוח המיקוח של הרוכשים? ● האזינו 

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

קפיצה בהפסדי וויקס ברבעון הראשון; האם החברה בדרך לפיטורי עובדים?

החברה הציגה ברבעון הראשון הכנסות של כ-342 מיליון דולר, גבוה מעט מתחזיות האנליסטים ● המנכ"ל אבישי אברהמי: "על רקע חוסר היציבות והתנודתיות בשוק בחודשים האחרונים, אנחנו שמים את הפוקוס על מה שבשליטתנו"

בחברות ההייטק מתרגלים למציאות חדשה / איור: גיל ג'יבלי

הגיוסים נעצרים, השווי נחתך בעשרות אחוזים: בחברות ההייטק מתרגלים למציאות חדשה

מניות טכנולוגיה מישראל כקורנית, איירון סורס, פייבר ואאוטבריין איבדו עשרות אחוזים משוויין לאחר פרסום הדוחות הכספיים ● סרגיי וסצ'ונוק, אופנהיימר: "משקיעים יצאו מנקודת הנחה שתהיה צמיחה מטורפת, ואם הצמיחה מאיטה הם לא שואלים פעמיים, לא בודקים לעומק. דברים כאלה יוצרים הזדמנות השקעה"

נוטלי המשכנתאות בחלוקה לפי מספר הצעות מחיר מאושרות

רוב נוטלי המשכנתה לא משווים מחירים, ומפסידים אלפי שקלים

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: כמה מנוטלי המשכנתאות מנסים לקבל הצעת מחיר נמוכה יותר?

אלי שכטר ולייבי אמזל, בעלי ''אבסולוט הפקות'' / צילום: תמונה פרטית

ממתחם החיסונים הגדול בארץ ועד לחלוקת ערכות לימוד: המפיקים שמצאו הזדמנות עסקית במגפה

אלי שכטר ולייבי אמזל, בני ברק, בני 24 ● הבעלים של "אבסולוט הפקות" ● "החיסון שהגיע לארץ היה עבורנו דלת חזרה לשגרה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

רשות המסים. שיתוף פעולה בינלאומי להעלמות מס / צילום: איל יצהר

חשד: 20 ישראלים החזיקו 85 מיליון שקל בחשבונות לא מדווחים בחו"ל

הכספים נחשפו בעקבות מידע שהגיע לרשות המסים במסגרת הסכמי חילופי המידע בין מדינות בהתאם לנוהל ה-CRS ● חלק מפעולות החקירה שבוצעו הובילו למעצרם של מספר חשודים ולשחרורם בתנאים מגבילים

אבירם נאה, סמנכ''ל השקעות במיטב ניהול תיקי השקעות / צילום: יח''צ

נדל"ן, תשתיות או אנרגיה: מומחים מייעצים במה להשקיע כשהשווקים נופלים

מנהלי ההשקעות בשוק הישראלי מאמינים כי אסור לנסות לתזמן את סוף הירידות, אך המניות ירדו להערכתם מספיק כדי לייצר הזדמנויות השקעה • אבירם נאה, מיטב: "זה אומנם הפוך מהאינסטינקט שלנו, אבל כל מי שעוסק בשוק ההון יגיד שאת המציאות הכי טובות מוצאים בזמנים כאלו"

חייל אוקראיני בשדה חקלאי סמוך לקייב / צילום: Shutterstock

מדד מחירי המזון בשיא כל הזמנים: במקינזי מזהירים ממשבר עולמי

דניאל עמינצח, שותף בכיר בענקית הייעוץ וראש תחום החקלאות והמזון בחברה, מסביר לגלובס כי ענף המזון העולמי נמתח לקצה יכולתו בקורונה, והמלחמה באוקראינה והאינפלציה יוצרות מחסור בעל "השלכות דרמטיות שלא ראינו הרבה מאוד שנים" ● עיקר הפגיעה צפויה במדינות חלשות אבל את ההשלכות נרגיש גם בישראל

ירידה בהיקף המשכנתאות בחודש אפריל / צילום: Shutterstock, jaturonoofer

היקף המשכנתאות באפריל צנח ב-22% לעומת השיא במרץ

באפריל נלקחו משכנתאות בהיקף של 10.5 מיליארד שקל ● על פי הערכות, הירידה בהיקף היא כתוצאה מחג הפסח ומכך שרוכשי הדירות העדיפו לסגור משכנתאות במרץ כדי להקדים את העלאת הריבית

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

ירידות קלות בבורסה; טרמינל איקס צונחת ב-4.4%, דנאל ב-3.4%

מדד ת"א 35 נסוג ב-0.4% ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.5% ● מליסרון דיווחה על רווח נקי של 225 מיליון שקל ברבעון הראשון ● ומה חושבים בפסגות על מדיניות בנק ישראל לאחר נתוני האינפלציה שפורסמו אתמול?

חברות הסלולר מרוויחות משירותי הנדידה עשרות מיליונים בשנה / צילום: Shutterstock, almaje

הטיסות חזרו ובגדול, ועמן חבילות הגלישה היקרות של חברות הסלולר

חברות התקשורת יפרסמו בקרוב את הדוחות הכספיים שלהן לרבעון הראשון של השנה ● הצפי הוא למגמת שיפור של החודשים האחרונים בעקבות הכנסות מחבילות גלישה יקרות והעלאת מחירים זוחלת של חבילות ה"הכול כלול"

הנפילות במניות נדל”ן

הנפילות האחרונות במניות נדל"ן: תגובת יתר של השוק או תיקון מוצדק?

את הירידות בבורסה בשבועות האחרונים הובילו מניות הנדל"ן, גם של חברות הנדל"ן המניב וגם של חברות הייזום ● אבל אם מסתכלים שלוש שנים אחורה הן עדיין רשמו תשואות מרשימות, ויש בסיס חזק של ביקושים, גם במגורים וגם במשרדים

ראשת ממשלת שבדיה, מגדלנה אנדשון / צילום: Shutterstock

אחרי פינלנד: גם שבדיה הודיעה על כוונתה להצטרף לנאט"ו

ראשת הממשלה מגדלנה אנדשון אמרה הערב כי אם שבדיה תהיה המדינה היחידה באזור הנורדי והסקנדינבי שאינה חברה בנאט"ו, הדבר יציב אותה בעמדה מסוכנת ● מחר ידונו הפרלמנטים של שתי המדינות בהצטרפות לברית הצבאית, נושא שהיה שנוי במחלוקת במשך עשורים רבים בהן

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

מגמה שלילית באירופה; הביטקוין מאבד גובה ויורד מתחת ל-30 אלף דולר

בסין פורסם היום שהמכירות הקמעונאיות צנחו ב-11.1% באפריל, לעומת צפי כלכלנים לירידה של כ-6% ● במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של 0.5%-0.9% ● החוזים על הנפט יורדים ביותר מ-1%

מוסי רז, מרצ / צילום: שלומי יוסף

האם הגידול בהתנחלויות מגיע מתושבים שעזבו את הקו הירוק?

מספר התושבים בהתנחלויות גדל? בשנים האחרונות זה בעיקר בזכות ריבוי טבעי ● המשרוקית של גלובס

אם אוקראינית מאירפין לאחר הלווית בנה, שבת / צילום: Reuters, Hiroto Sekiguchi

בימין האמריקאי מתחילה התנגדות לתמיכה באוקראינה

ביידן הבטיח להגן על כל "אינץ' של אדמת נאט"ו", הצטרפותן הצפויה של פינלנד ושל שוודיה מבטיחה הרבה יותר אינצ׳ים רבועים ● האגף הפרו־טראמפי במפלגה הרפובליקאית מתחיל לדבר על הקשר בין אוקראינה למשבר הכלכלי מבית

פועל בייצור חיטה בהודו / צילום: Associated Press, Channi Anand

כשמשבר האקלים הופך למשבר אספקה יש לזה מחיר כלכלי

גם אם הימים האחרונים נחווים כמשבר נקודתי, מדעני האקלים חוזים אופק רותח וגרוע בהרבה עבור דרום אסיה ואזורים רבים בעולם ובהם המזרח התיכון, ככל ששינויי האקלים ידהרו קדימה, בהלימה לקצב פליטות גזי החממה של החברה האנושית

המכונית החשמלית GENESIS Electrified G80 / צילום: יח''צ כלמולביל

פלח היוקרה ממשיך להתחשמל: מכונית הסאלון החשמלית G80 מגיעה לישראל

מותג הפרמיום הקוריאני ג'נסיס משיק בישראל את מכונית הסאלון החשמלית G80 עם טווח של 520 ק"מ ומחיר שמתחיל ב-449 אלף שקל

שיתוף פעולה גבוה יותר של הלמ''ס עם משרדי הממשלה / צילום: Shutterstock, Dina Morozova

החלטת ממשלה: הלמ"ס תאגם מידע ותשפר את קצב העדכון

לאחר ביקורת ציבורית על עיכובים באופן מסירת המידע ועל העברת מידע בצורה מיושנת ולא דיגיטלית, הממשלה החליטה על שינוי הנוהל לפיו עובדת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● בלמ"ס כבר מתכוננים לשינוי, וחתמו עם חברת מטריקס על חוזה בנושא

מדד המחירים

האינפלציה בישראל בשיא של 11 שנה; מחירי הדירות משלימים זינוק של 16.3%

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8% בחודש אפריל, בהתאם לציפיות ● מדובר בקצב שנתי של 4% ● מחירי הדיור לא עוצרים, ומשלימים עלייה שנתית של מעל 16%