גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יום בחבל מודיעין: טבע מתעורר, 40 מיני גבינות כבשים, סבונים ממרווה ופיצות משוגעות

חבל ארץ קרוב למרכז, שאוצרותיו רק ממתינים לגילוי: משקים, חצרות ובתים האוצרים חיים שלמים של אנשים מעוררי השראה ועסקים קטנים ומעוררי תיאבון: דבש, גבינות ופיצה

סבונים ונרות אורגניים אצל חווה תפוחי / צילום: אלדד מאסטרו
סבונים ונרות אורגניים אצל חווה תפוחי / צילום: אלדד מאסטרו

"יום החולין הזה הוא יום שיש בו חסד, ובחסדו שורות אליך נכתבות" (רחל שפירא)

טיול ביום חולין. דווקא עכשיו, כשמוטב להתרחק מצפיפות וכשהכבישים נינוחים יותר והטבע בחוץ מתפרץ ברוב חסדו, ראוי לו לאדם לשוטט בחבל ארץ קרוב למרכז, שאוצרותיו רק ממתינים לגילוי. זוהי הזמנה ליום ביישובי חבל מודיעין. סטייה משאון הכביש תנווט אתכם למשקים, לחצרות ולבתים האוצרים חיים שלמים של אנשים מעוררי השראה.

11:00 | על גבינות, כבשים וחסדים

תהפוכות וגלגולים רבים עבר אהרון מרקוביץ', גבן ואיש צדיק, עד שהגיע אל ההשלמה המקצועית שייחל לה. המחלבה הוותיקה שבמושב הדתי נחלים, שהקים עם רעייתו תמי לפני שנים רבות, מייצרת גבינות על טהרת חלב הכבשים. עד לפני כמה שנים שימשה החצר המטופחת בית קפה מצליח ששמו יצא למרחוק הודות לארוחות הבראנץ' הנדיבות של ימי שישי, אולם בשל ענייני מינהל כאלה ואחרים המקום נסגר.

אהרון מרקוביץ' / צילום: אורנה בן חיים
 
אך לא אדם מלא אמונה וחדור מטרה כאהרון מרקוביץ' יוותר על שליחותו. מדי יום הוא ניגש בעיניים בורקות ובחפץ כפיים למלאכת חביצת הגבינות, מתרוצץ הנה והנה בין המכלים האוגרים גבן טרי שיהפכו עוד מעט קט לריקוטה חמימה (רק ביום שלישי, כמו קוסקוס) לבין חדר הקירור. שם הוא מצפין כיכרות וחריצים מצופים פרחי מאכל, אחרים זרועים בזרעי חרדל, נוספים המנוקדים בדבלים ויש כאלה העטופים בעלי גפן.

40 מיני גבינות כבשים מייצר מרקוביץ', והוא מלטף את הכיכרות בעיניים אוהבות כמו היו נכדיו. הוא מפליג בשבחי חלב הכבשים ומספר בצניעות אודות מפעל התרומה של יוגורט הכבשים שלו, שאותו הרים לטובת חולים שסגולותיו עשויות לעזור להם. ביום חול ניתן לרכוש פלטת גבינות מתוצרת החנות, להצטייד בבקבוק יין ובעוד מעדנים הולמים לרביצה עצלה, ולתפוס שלווה באחת מפינות החצר היפה.

מחלבת מרקוביץ' - רחוב שניר 29, מושב נחלים. 03-9332797. כשר.

13:00 | תפוחי גן העדן

מגבינות צאן לרועת צאן, לפחות על פי חזותה. חווה תפוחי היא אומנית סבונים ונרות אורגניים, המתפיחה מחמצות שאור. כדי ליהנות מקשת כישוריה של תפוחי, יש להתחמש בסבלנות ובסקרנות. השער הנפתח אל חצר גן העדן הנסתר שלה במושב בית נחמיה, אף הוא מיישובי חבל מודיעין, מוביל לגינה פרועה אם כי מלבבת, המרמזת על סגידתה של תפוחי לעונות השנה ולכל מה שהקרקע מנביטה.

הביקור אצל תפוחי אינו מובנה, וזהו חינו. יש לה שכבות של ידע ותזזיתיות חיננית ומהפנטת העוזרים לה לדלג בקלות בין הסברים על יפעת הגינה או הצעה לייצר קומפוסט בצוותא, בין אפיית לחם שאור מופלא או הצעה להתכבד בריבה או במיץ גת ירקרק תוצרת הגינה.

אפשר גם רק לקפוץ לשיעור מזורז בפרמקולוגיה בסטודיו שבו היא מייצרת סבונים טבעיים ממרווה, לבנדר ושמנים בניחוחות משכרים, ונרות דונג צהובים, שפרחים וצמחים שזורים בשעוותם.

חווה תפוחי, בית נחמיה. סדנאות אקולוגיה, אפיית לחמים ועוד. בתיאום: 054-4711855.

15:00 | טיול תצפית מתל חדיד

חורף יפה מזמין התרעננות בחיק הטבע, תצפית נינוחה ושאיפת אוויר צח. זהו מוצר צריכה בסיסי, ויקר שבעתיים בימים שכאלה. חבל מודיעין טובל במרחב הכפרי של יער בן שמן, שבחלקים נאים ממנו מבצבצים כבר פרחים.

חמש דקות נסיעה מבית נחמיה ותגיעו לאחת מהתצפיות היפות שהחבל מזמן. ממרומו של תל חדיד נראים גושי הנדל"ן של גוש דן, ואילו בשיפוליו כרמי זיתים ומרבדי פריחה המתעוררים לאטם. מי שחפץ בהשלמת אתגר 10,000 הצעדים, מוזמן למסלול בצורת הספרה 8 החופף למקטע 20 משביל ישראל.

תל חדיד / צילום: וקיפדיה

תל חדיד - פתוח בכל ימות השנה ופרחוני בחודשי החורף והאביב.

17:00 | להטוטי פיצה לעת ערב

צינת סוף היום מבשרת על חשקים לפחמימה חמימה לצד כוס יין אדום. ביקור בעוד חצר נסתרת, הפעם במושב גינתון, תניב הפתעה קולינרית מרנינה. פיצות משוגעות, עשויות בידיה של הפיצהיולה חנית אסא, שלמדה את אומנות ההתפחה והצביטה בבצק בבית ספר לבישול בקלבריה שבאיטליה. בגלגולה הקודם עסקה אסא בהייטק. את התכנות החליפה ברידוד בקונדיטוריות ידועות בישראל, עד שהמריאה לקלבריה כדי ללמוד את אמנות הקונדיטוריה ותורת הבצקים.

חנית אסא אשת הפיצות / צילום: ניר ואן דר פילד

את תנור הפיצות כמו גם את חייה היא קבעה בבית ילדותה בגינתון, שם היא מסובבת ומלהטטת בצקים העשויים בקפדנות לפי המסורת האיטלקית, שבניגוד לישראל אינה מחבבת יצירתיות.

את הדרור ליצירתה מביעה חנית בתוספות ובשילובים שעל הבצק, שם היא יוצרת פיצות משוגעות במיוחד, כמו זו המשוחה בקרם חצילים, מעוטרת בעיגולי קרם פלפל, טחינה וצ'ימיצ'ורי. פיצת שוק ישראלית שהייתה עשויה לגרום למוריה האיטלקים לשלול ממנה את הדיפלומה. לצד המיוחדות, יש גם מרגריטה קלאסית מעולה, בירות מקומיות, גלידה תוצרת בית ויופי של אווירה.

CALABRESE - מושב גינתון. פתוח בימי ג', ד', ה', בין השעות 17-21. 054-4711855.

מקומות שפועלים רק בשישי-שבת 

העסקים בחבל מודיעין הם לרוב מיזמים קטנים, מרביתם משפחתיים. הביקור במרביתם דורשים תיאום מראש, ולא כל המקומות פתוחים בכל יום. על-מנת לאפשר לקהל רב ככל שניתן להגיע גם בימות חול וגם בסופי שבוע, נציע גם ביקור בעוד שני מקומות, הפועלים אך ורק בסופי שבוע.

שישי בבוקר במכוורת ספקטור - שי ספקטור הוא דבוראי ותיק, המייצר למעלה מ-40 סוגי דבש זני מכוורות נודדות שאותן הוא מפזר בכל הארץ, החל מדבש מעץ אשל עז טעם, דרך דבש מפרחי עצי המנגו והליצ'י שעל שפת הכנרת ועד לדבש פרחי הבצל שצפון רמת הגולן. את מיני הדבש, כמו גם את חלות הדבש מפרחי זעתר ואפילו מפרחי כותנה, ניתן לרכוש אך ורק בחנות היפה שבכפר רות.

מכוורת ספקטור - ימי שישי, כפר רות.

שבת בבוקר ביקב נטוף - מאיר עקל וזאב צינמון נפגשו כששרו בחבורת זמר אי שם בשנות ה-90. בין החזרות, נהגו הזמרים העליזים לשבת בצוותא על כוסית משקה קטנה שצחצחה את מיתרי קולם. כוסית גררה שיר, ושיר גרר כוסית, וכך בסוף שנות ה-90 הפכו השניים אורווה ישנה ליקב. כרם ענבי מאכל הפך לכרם ענבי יין וחברותא אמיצה הפכה לשותפות עליזה. ואיך אפשר שלא, שוחקים השניים, כשכל היום שלנו מוקדש ללגימות.

מאז ועד היום מייצרים השניים סדרה קטנה של יינות זניים אדומים וכמה בלנדים, שאותם אפשר ללגום בשבתות במתחם אירוח נדיב וחביב לצד גבינות ופת לחם טעימה. בשבתות יפות יושבים בחוץ וצופים אל כרם הזיתים או יושבים בחצר האחורית המוצלת, ואילו בימי סגריר מתכנסים בחלל המזמין והחמים עם חברים טובים שהם משפחה, ולא צריך עוד מאום.

יקב נטוף - כפר טרומן. פתוח רק בשבת. יש להזמין מקום מראש. 054-6701061.

עוד כתבות

בן ברננקי, יו''ר הפד לשעבר / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

השריף של משבר 2008 מפרסם ספר חדש ומזהיר מתרחיש האימה של השווקים

לפני 45 שנה ניתנה לפדרל ריזרב משימה כפולה: להשיג יציבות מחירים – ותעסוקה מלאה. כיום ברור שהוא לא עמד בה ● הנגיד לשעבר, בן ברננקי, מבקר במשתמע את יורשיו, שהקלו ראש בחצי הראשון של המשימה ומזהיר מפני "סטגפלאציה" ● הוא מצטט את אחד מקודמיו, ב־1970, שאינפלציה של 6% הביאה אותו להכריז בסוף כהונתו: "נכשלתי"

רכבים משומשים / צילום: Shutterstock, Fedorovekb

המשקיעים והיזמים הישראלים חגגו, אך אתר הרכב המשומש איבד כבר 98% מהשיא

כמו סטארט-אפים רבים בשנים האחרונות, גם ורום - שנולד על ציר ישראל-ארה"ב - התמקד על צמיחה בהכנסות וזנח את ההשקעה בלוגיסטיקה ושירות ● התוצאה: אחרי שזינקה לשווי של מעל 7 מיליארד דולר, מניית ורום איבדה 98% מערכה

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

עלי אקספרס רושם ירידה בהזמנות זה החודש השלישי, הישראלים חזרו לבוקינג

חופשת הפסח וההיערכות לקיץ הובילו לעלייה בהזמנת בתי מלון באפריל, אך במקביל נרשמה ירידה בהזמנות ברשתות השיווק והפארם ובמשלוחי המזון ● טרמינל X, שרשם הפסד ברבעון הראשון של השנה, רושם ירידה בהזמנות ● הדירוג החודשי של אתרי האונליין

האנגר של התעשייה האווירית / צילום: יח''צ

מנכ"ל התעשייה האווירית: "אנחנו רוצים לקדם את ההנפקה. מאוד"

החברה דיווחה היום על קפיצה של 86% ברווח הנקי ברבעון הראשון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל-78 מיליון דולר ● היו"ר עמיר פרץ: "בחודשים האחרונים חלה תמורה של ממש בעסקאות הביטחוניות עם מדינות הסכמי אברהם, ומרוקו בראשן"

רחובות אום אל פחם / צילום: איל יצהר

כחלק מהמאבק בפשע: יופקעו מכרזים בהיקף של 7 מיליארד שקלים מהרשויות הערביות

בדוח שגיבש צוות בין משרדי ליישום תוכנית החומש בחברה הערבית, הומלץ להעביר את ניהול המכרזים הפנימיים לידי גופים ממשלתיים ● המטרה: לצמצם לחצים מצד ארגוני פשע על הרשויות המקומיות ● אלא שהמהלך הוביל לטענות שמדובר באפליה ופגיעה בעצמאותן של הרשויות הערביות

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

אופטימיות זהירה בשווקים: הונג קונג מזנקת ביותר מ-3%, המסכים באירופה ירוקים

מניות הטק בהונג קונג עולות: שיאומי עולה ב-5.6%, Alibaba ב-5.5%, וטנסנט ב-3.6% ● אמש וול סטריט נסגרה בירידות שערים, אך כעת החוזים העתידיים מצביעים על עליות של כ-1% ויותר ● הביטקוין עולה קלות ונסחר סביב 30 אלף דולר

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התפרצות חשודה של אבעבועות הקוף בבריטניה ובפורטוגל

מדובר במחלה דומה לאבעבועות שחורות אך פחות קטלנית ● שמונה מקרים אותרו בבריטניה מתחילת מאי ● הדיווחים מבריטניה מעוררים עניין ומטרידים מעט, שכן החקירה האפידמיולוגית מעלה כי המחלה הופיעה גם אצל אנשים שאינם קשורים אלה לאלה ושלא ביקרו בניגריה, בה המחלה מפושטת

תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ”ל בחברה קטנה? / צילום: Shutterstock

מה עדיף, תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ"ל בחברה קטנה?

שורה של משתנים עיקריים מגדירים את פוטנציאל הקידום לתפקידי ניהול בכירים – גודל החברות, רמת המורכבות שלהם, מסלול הקריירה והמקצוע בו צמח המנהל

 

משה ברקת, הממונה על שוק ההון / צילום: רפי קוץ

הרפורמה בחיסכון יוצאת לדרך: אפשרות לביטול "דמי הניהול הכפולים"

רשות שוק ההון תשנה בנוסף את החלוקה לשלושה מסלולי תלויי גיל והם יוחלפו במסלולים לפי שנת הפרישה, מתוך מטרה למזער פגיעת מפולת בשוק ההון עבור מי שעומד לפני יציאה לגמלאות ● וגם: מי הגופים הקרובים ביותר לתקרת ההוצאות הישירות

מירב כהן, יש עתיד / צילום: יח''צ

האם הממשלה הגדילה את הסיוע לחלק מניצולי השואה ב-13 אלף ש'?

איך השתנה מצבם של ניצולי השואה מאז השנה שעברה? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

נפתלי בנט ויאיר לפיד / צילום: יונתן זינדל/פלאש90

בדרך לבחירות? כל התרחישים אחרי פרישת רינאוי-זועבי מהקואליציה

ח"כ גידא רינאוי-זועבי ממרצ הפתיעה את הקולאיציה כשהודיעה על פרישתה ● מה קורה עכשיו, האם בחירות הן האפשרות היחידה ומי יעמוד בראש ממשלת המעבר? ● גלובס עושה סדר

אילון מאסק ואפלקצית טוויטר / צילום: Shutterstock, Sergei Elagin

האם אלון מאסק יכול פשוט לסגת מעסקת טוויטר?

הנה האפשרויות העומדות בפני האיש העשיר ביותר בעולם, במידה וינסה לצאת מהעסקה בשווי 44 מיליארד דולר

ביל קלינטון / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

זה היה מחזה יוצא דופן של ניתוק והגזמה. שבועיים אחר כך הגיעה הקריסה

בסוף החודש שעבר ישבו על במה אחת נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ולידם המיליארדר סם בנקמן פריד, מייסד בורסת הקריפטו FTX ונותן החסות לכנס ● לא חלפו שבועיים, ועולם הקריפטו זועזע על ידי קריסתו המהדהדת של טרה ● אחר כך ראינו את הנפילות מגיעות גם לשתי ענקיות קמעונאות: וול מארט וטרגט

נאוה זיסאפל, דירקטורית ובעלים / צילום: איל יצהר

עכשיו מנפיקים? מדוע משפחת זיסאפל מביאה את בינת לבורסה דווקא עכשיו

פעילים בשוק החיתום בת"א מעריכים כי למרות הסערה בשווקים, במחיר הנכון ניתן עדיין להנפיק חברות יציבות הנהנות מחוזקה יחסית בשוקי הפעילות שלהן

כיכר אתרים בתל אביב / צילום: JTLV

בעלי מלון מרינה לשעבר תבעו את עיריית ת"א על עיכוב בקשה להיתר - והפסידו

שתי חברות בבעלות דובי שיף טענו לסחבת מצד העירייה במשך שנים – שבמהלכן הגישו שבעה עררים שונים • בית המשפט פסק: "העיכוב המשמעותי בקבלת ההיתר – בשל התנהלות התובעות"

אוטובוס של דן / צילום: כדיה לוי

דן לנהגים: אוטובוס עם נשים במודעת פרסום לא יוכל להיכנס לבני ברק

חברת דן הודיעה הבוקר לנהגים כי אוטובוס שיש עליו פרסומות "לא צנועות" לא יוכל להיכנס לבני ברק ● החברה כתבה לנהגים כי "באחריותכם לבדוק את הפרסום לפני היציאה מהחניון" ● חברת דן: "משתדלים להימנע מפגיעה ברגשות הציבור, מכל סוג" ● בעקבות הפרסום בגלובס ההנחיה בוטלה

פניות חשודות במייל / צילום: Shutterstock

הותר לפרסום: שב"כ חשף פעילות של גורמי מודיעין איראניים נגד אנשי אקדמיה ישראלים

גורמי המודיעין האיראניים פנו לאותם ישראלים תוך התחזות לאנשי אקדמיה, עיתונאים אנשי עסקים ופילנתרופים, בניסיון למשוך אותם לנסיעות בחו"ל למטרות חטיפה ורצח ● האזרחים הישראלים שקיבלו את הפניות, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי הביטחון, וכך נחשף הניסיון

שיא במחירים, וגם במכירות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

האם יש בישראל משבר דיור? כן, אבל…

המדד המזנק? היחס בין החזרי המשכנתה לשכר? או דווקא מחירי השכירות, שעולים הרבה יותר לאט? ● החוקרים חלוקים לגבי השאלה מהו בכלל משבר הדיור ואיך מודדים אותו, אבל מסכימים שהממשלות לדורותיהן לקחו מעט מדי אחריות בצינון הענף

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

מתמקמים בצד הנכון: עליית הריבית הופכת את הבנקים ליעד מעניין להשקעה

המגמה העולמית של העלאות ריבית, שהגיעה גם לישראל, קשורה קשר הדוק לביצועים הפיננסיים של הבנקים, ועשויה לתרום משמעותית לרווחים ולתשואה על ההון שהם מציגים ● כתוצאה מכך נוצר פרופיל סיכון-סיכוי איכותי, שעשוי להזמין השקעה רוחבי במדד ת"א בנקים