גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי שנים במדבר: המשקיעים מרעיפים מיליונים על הבנקאי הדיגיטלי של פרסונטיקס

פרסונטיקס מסכמת שנה של צמיחה בהכנסות בסדר גודל של 50% ובסך גיוסי הון של 160 מיליון דולר, האחרון שבהם מהקרן שמיזגה את איירון סורס לחברת הספאק, בראבו תומא ● איך הפכה החברה הישראלית שבנקים סירבו לדבר איתה לנכס שגייס השנה יותר ממה שגייס במשך עשור

דוד סוסנה ודוד גוברין (מימין) / צילום: איל יצהר
דוד סוסנה ודוד גוברין (מימין) / צילום: איל יצהר

השנה האחרונה הייתה פנטסטית במיוחד לחברת הפינטק פרסונטיקס. הכנסות החברה, שמספקת לבנקים ישראליים ובינלאומיים מנוע לבנקאות דיגיטלית מותאמת אישית, צמחו בכ-50%, היקף הצמיחה הגבוה אי פעם, מה שהזרים עשרות מיליוני דולרים חדשים לקופת החברה.

ולא בכדי: נראה כי כל הכוכבים הסתדרו עבור המייסדים דוד סוסנה ודוד גוברין: מהפיכת הבנקאות הפתוחה - המאפשרת ללקוחות לדלג מבנק לבנק, עלייתן של חברות הפינטק, ההתאמה האישית של מוצרים ללקוחות, ומהפיכת הבנקאות הדיגיטלית - כל אלה הביאו לביקוש גבוה למוצריה, כמו גם לאלה של המתחרים.

המערכת של פרסונטיקס מותקנת בעשרות בנקים ברחבי העולם, בהם דיסקונט, פועלים ולאומי, וולס פארגו האמריקאי, בנק RBC הקנדי, סנטנדר בבריטניה ו-DBS האסייתי. היא מאפיינת את הלקוחות על פי התנהגותם הפיננסית, מנתחת את דפוסי ההוצאות וההכנסות שלהם ומספקת עצות השקעה מותאמות אישית במטרה למנוע מהם להיכנס למינוס ולאפשר להם לבצע חיסכון חכם ואוטומטי בדרגות סיכון שונות.

אחת התוכניות הפופולריות שלה הוא חסכון אישי במסגרתו התוכנה יודעת כמה כסף להקצות כל חודש לחסכון ובאיזה עיתוי - בהתבסס על דפוסי ההתנהגות של המשתמש.

היום (ד') מודיעה החברה על גיוס הון של 85 מיליון דולר, במה שחותם שנה במסגרתה גייסה סך הכל 160 מיליון דולר. את הגיוס הנוכחי הוביל שם מוכר בזירת ההשקעות הישראלית: חברת ההשקעות תומא בראבו שזכורה כמי שמיזגה אליה את איירון סורס בשנה שעברה, ושספגה בינתיים ירידה של 40% במחיר המנייה.

לשתי החברות - איירון סורס ופרסונטיקס - משקיעה משותפת והיא קרן ויולה, ומשם החיבור. מלבד ספאקים, תומא בראבו גם מבצעת השקעות פרייבט אקוויטי נרחבות ועסקת פרסונטיקס כלולה בקטגוריה הזו.

סך הגיוסים בשנה האחרונה, 160 מיליון דולר, נחשב לחריג עבור החברה שבמשך העשור האחרון גייסה כ-30 מיליון דולר בלבד.

בדרך להנפקה?

האם יש בהשקעה זו רמז לכוונת החברה לצאת להנפקה בקרוב? לאו דווקא. בפרסנוטיקס רואים את המירוץ להנפקה של החברות הישראליות בשווקים ובינתיים לא ממהרים להיפטר מסטטוס החברה הפרטית.

הגיוס האחרון ישמש את החברה בעיקר כדי להרחיב את סניפי המכירות והשירות שלה בעולם - לאחר שנתיים שבה ביצעו עסקאות ותמיכה כמעט אך ורק מרחוק - וכדי לרכוש חברות בתחום ניהול העושר (wealth management) שיאפשרו לחברה להתמקד בתחומים נוספים על לקוחות קמעונאים.

לא הכל הלך חלק לפרסונטיקס (Personetics), חברה שהוקמה לפני יותר מעשור. ״לקח לנו משהו כמו ארבע או חמש שנים לשכנע את הבנקים שהנושא הזה של מעורבות של לקוחות בנעשה בחשבון שלהם הוא עניין חשוב," אמר סוסנה בראיון שנתן לגלובס בשנה שעברה.

"אולי לי ולך זה נשמע היום אבסורד, אבל בנקאי אמריקאי אחד בשנת 2015 שאל אותי: 'מדוע שאתריע בפני לקוח שהוא עומד להיכנס למינוס, אם הוא משלם לי עמלה על המינוס הזה? הלקוח יסגור את המינוס ואני לא אוכל לחייב אותו בעמלה'. אז אני שואל אותו: ומה עם שירות ללקוח? הרי ברגע מסוים הלקוח גם ירצה ליטול הלוואה, לקחת משכנתה או להוציא כרטיס אשראי, אתה הרי רוצה שהלקוח יהיה מרוצה מהשירות שהוא מקבל ויחזור אליך שוב ושוב. והבנקאי אומר לי: 'אין ללקוח אלטרנטיבה, אני היחיד שיכול להנפיק לו אשראי, ולכן זה לא מעניין אותי'.

"זו המציאות של פני שש או שבע שנים, שבה הבנקאים ראו עצמם כאדונים ללא תחרות, כאלה ששולטים בלקוח, אלה שלא התחשבו במחיר. אלה השנים שבהן דיברנו על דברים שאיש לא הבין, שלנו היה ברור שישנה את העולם הבנקאי, ובמובן זה אני יכול לומר שהקדמנו את השוק. ברגע שהעידן הדיגיטלי החל לרוץ, באותו היום קיבלנו בוסט מטורף".

מערכת פרואקטיבית לחסכון

הבנק הקנדי אר.בי.סי היה הראשון בעולם שהסכים ללכת צעד אחד קדימה ולעבוד על מערכת פרואקטיבית לחסכון עם החברה הישראלית, והדבר קרה רק לפני ארבע שנים. התוכנית שהופעלה מאחורי הקלעים על ידי המערכת של פרסונטיקס פעילה עד היום תחת המותג Find & Save, והיא מציע ללקוח בזמן המתאים לו לבצע הפרשה מהחשבון לחיסכון בהתאם לאלגוריתמיקה מיוחדת המזהה את הרגלי ההוצאות והחיסכון של הלקוח ומידת הקרבה למשיכת יתר.

התוכנית, שהחלה עם הפרשה של עד 50 דולר ליום, הפכה להצלחה מסחררת עם מאות אלפי משתמשים. לימים הושק מוצר דומה בבנק דיסקונט בשם חסכון חכם, וכיום מעל למיליון לקוחות בנקים בעולם חוסכים באופן אוטומטי באמצעות פרסונטיקס.

על פי תוכנית החומש של החברה, חיסכון פשוט הוא הצעד הראשון. שם נדרש האלגוריתם החכם לדעת האם הלקוח צריך את הכסף או לאו, ובעתיד היא כבר שוקדת על הגדרת יעדי ומטרות חסכון, כמו טיסה לחו״ל, לימודים, או תשלום שכר דירה, ועל חלוקה פרופורציונלית של החיסכון בין היעדים, כך שהמערכת תדע מתי להפריש את הסכום על מנת שישמר בחסכון ולא ילך להוצאה מיידית.

לאחר מכן, תאפשר התוכנית של פרסונטיקס להפריש עד 10% מהמשכורת לצרכים שונים בהתאם ליעדים המוגדרים ולשיקולי האלגוריתם. ״החזון הוא להיות הטסלה של הבנקאות״, אומר סוסנה. ״שהכל יהיה אוטומטי. הלקוח יגדיר יעדים בצורה כללית, ואנחנו ננהל את כל חלוקות הכסף בין החשבונות שלו והשימוש בבנקאות פתוחה מאפשרת לעשות את זה גם בין בנקים. בנק אליי בנק האמריקאי מאפשר לנו להעביר בין בנקים, אם יש לך פעילויות בבנקים אחרים. יש אנשים שחשבון הצ'קים שלהם נמצאים בבנק אחר. שחשבון יהיה במזרחי אבל את השקעות אתה יכול לעשות במקום אחר״.

לפי הודעת החברה, היא מאפשרת ל-120 מיליון לקוחות בנקאיים להתנהל פיננסית בעזרת ה"טייס האוטומטי" שלה, שצברו עד כה בחסכונותיהם 500 מיליון דולר. ההיכרות האינטימית (אך שאינה אישית- לחברה אסור לאסוף את פרטי המשתמש) עם דפוסי ההתנהגות של הלקוחות, לצד חיבור למוצרי אשראי וחסכון יאפשר לה להציע מוצרים משלימים לבנקים מסורתיים ודיגיטליים ובכך להגדיל את אחיזתה בשוק.

עוד כתבות

רחובות אום אל פחם / צילום: איל יצהר

כחלק מהמאבק בפשע: יופקעו מכרזים בהיקף של 7 מיליארד שקלים מהרשויות הערביות

בדוח שגיבש צוות בין משרדי ליישום תוכנית החומש בחברה הערבית, הומלץ להעביר את ניהול המכרזים הפנימיים לידי גופים ממשלתיים ● המטרה: לצמצם לחצים מצד ארגוני פשע על הרשויות המקומיות ● אלא שהמהלך הוביל לטענות שמדובר באפליה ופגיעה בעצמאותן של הרשויות הערביות

זאב שומכר, מנכ''ל ובעלים של קבוצת שומכר נדל''ן / צילום: משה כהן

מתווך הנדל"ן שמשוכנע שעליות המחירים יתפסו בקרוב גם את הדירות להשכרה: "נמצא את עצמנו בשוק של משקיעים"

זאב שומכר, תושב מודיעין בן 43, נשוי ואב לארבעה ● מנכ"ל ובעלים של קבוצת שומכר נדל"ן ● "בנק ישראל הטיל בשנה האחרונה מגבלות שמקשות על הלקוחות שלי, בגמישות ובמהירות בהן הם יכולים לקבל החלטות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

שלמה זוהר / צילום: יונתן בלום

שלמה זוהר מונה כממלא מקום יו"ר חברת פרטנר

זוהר יחליף את אסנת רונן, שפרשה היום מהחברה לאחר שהודיעה על עזיבתה באפריל בעקבות כניסת בעלי השליטה החדשים ● אתמול קוצרה תקופת הצינון של אבי גבאי מסלקום, וכעת הוא יוכל להצטרף לפרטנר

פערי שכר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בקרוב מעסיקים ייאלצו לחשוף את פערי השכר בחברה, וזו לא תהיה משימה פשוטה

ב-1 ביוני יידרשו לראשונה חברות פרטיות עם יותר מ-518 עובדים וחברות ציבוריות להגיש דוח על פערי השכר המגדריים הקיימים בהן ● איך מעסיקים יכולים להתגבר על סוגיית הפרטיות, מה משמעות הדרישה לפרסום פומבי, ומה צפוי לארגון שלא יפרסם את הדוח? ● מומחים עונים על השאלות הפתוחות, ומאמינים שבשנה הבאה נראה דוחות אחרים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

מתמקמים בצד הנכון: עליית הריבית הופכת את הבנקים ליעד מעניין להשקעה

המגמה העולמית של העלאות ריבית, שהגיעה גם לישראל, קשורה קשר הדוק לביצועים הפיננסיים של הבנקים, ועשויה לתרום משמעותית לרווחים ולתשואה על ההון שהם מציגים ● כתוצאה מכך נוצר פרופיל סיכון-סיכוי איכותי, שעשוי להזמין השקעה רוחבי במדד ת"א בנקים

שדה חיטה בהודו / צילום: Associated Press, Channi Anand

הודו היא לא היחידה שאוסרת על יצוא מזון. אלו המדינות שהצטרפו אליה

בשל מלחמת רוסיה-אוקראינה, האינפלציה ונגיף הקורונה, מחירי החיטה עלו, ומדינות רבות אסרו על יצוא חיטה ומוצרי מזון אחרים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה אדומה בבורסה; ירידות חדות בבונוס ביוגרופ ובסלקום

ירידות בסיום המסחר בתל אביב: מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6% ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4% ● בונוס ביוגרופ, סלקום, נובה ואיי.סי.אל רשמו ירידות חדות ● הדולר מזנק ב-1.5% ונסחר סביב 3.40 שקלים ● דוחות: אנרג'יקס דיווחה על עלייה חדה ברווח

בן ברננקי, יו''ר הפד לשעבר / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

השריף של משבר 2008 מפרסם ספר חדש ומזהיר מתרחיש האימה של השווקים

לפני 45 שנה ניתנה לפדרל ריזרב משימה כפולה: להשיג יציבות מחירים – ותעסוקה מלאה. כיום ברור שהוא לא עמד בה ● הנגיד לשעבר, בן ברננקי, מבקר במשתמע את יורשיו, שהקלו ראש בחצי הראשון של המשימה ומזהיר מפני "סטגפלאציה" ● הוא מצטט את אחד מקודמיו, ב־1970, שאינפלציה של 6% הביאה אותו להכריז בסוף כהונתו: "נכשלתי"

בניין רשות המסים / צילום: איל יצהר

עושים סדר בהטבת המס החדשה להורים: מי ירוויח כמה - ומתי?

הכנסת אישרה תוספת נקודות זיכוי מס להורים לילדים בני 6-12. ההטבה נוגעת ל-610 אלף הורים עובדים, והיקפה נאמד ב-2.1 מיליארד שקל ● "תוספת נקודות הזיכוי מיטיבה רק מרמת הכנסה מסויימת, כך שבעלי הכנסות נמוכות לא יהנו כלל מההטבה גם אם יש להם ילדים בגילאים הרלוונטים", מסבירה סגנית נשיא לשכת יועצי המס, דנה זטלאוי-כהן

שביל הפסגה במירון. עתיר נקודות תצפית ונוף חלומי / צילום: Shutterstock

טיול קליל עם נוף מרהיב בהר מירון ועוד מסלולים מיוחדים לל"ג בעומר

הליכה נעימה בשביל הפסגה בהר מירון, זחילה מאתגרת במערות המסתור של בר כוכבא והצצה למערת רבי שמעון בר יוחאי בפקיעין

משה ברקת, הממונה על שוק ההון / צילום: רפי קוץ

הרפורמה בחיסכון יוצאת לדרך: אפשרות לביטול "דמי הניהול הכפולים"

רשות שוק ההון תשנה בנוסף את החלוקה לשלושה מסלולי תלויי גיל והם יוחלפו במסלולים לפי שנת הפרישה, מתוך מטרה למזער פגיעת מפולת בשוק ההון עבור מי שעומד לפני יציאה לגמלאות ● וגם: מי הגופים הקרובים ביותר לתקרת ההוצאות הישירות

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

ברקת אישר: עסקת רכישת השליטה באיילון יוצאת לדרך

הממונה על שוק ההון אישר את קיפול השכבה בין איילון אחזקות לאיילון ביטוח ונתן לווישור ולצבי ברק היתר שליטה בחברה הממוזגת ● קיסריה של בני הזוג ברק העבירה לווישור תשלום ראשון בסך 100 מיליון שקל ותצטרך לגרעין השליטה בווישור ● כפי שפורסם בגלובס, למרות הירידה בערך המניות החברות דבקו במחיר עליו סיכמו

רכבים משומשים / צילום: Shutterstock, Fedorovekb

המשקיעים והיזמים הישראלים חגגו, אך אתר הרכב המשומש איבד כבר 98% מהשיא

כמו סטארט-אפים רבים בשנים האחרונות, גם ורום - שנולד על ציר ישראל-ארה"ב - התמקד על צמיחה בהכנסות וזנח את ההשקעה בלוגיסטיקה ושירות ● התוצאה: אחרי שזינקה לשווי של מעל 7 מיליארד דולר, מניית ורום איבדה 98% מערכה

עימותים במזרח ירושלים / צילום: Associated Press, Mahmoud Illea

הכאוס בחברה הערבית ממשיך באין מפריע. והשלטון? עוצם עין בכל תחום והיבט

אובדן הריבונות במגזר הערבי מכה שורשים החל מסכסוכי חמולות במערכת החינוך, דרך תקיפת שוטרים ועד פולגימיה ממוסדת ● כל זה לא מניע את הרשויות לטפל בשורש הבעיה ● מה עוד צריך לקרות כדי להבין שחבית הנפץ לא תתפרק מעצמה? "תחשוב טוב יהיה טוב" היא לא תכנית עבודה

נפתלי בנט ויאיר לפיד / צילום: יונתן זינדל/פלאש90

בדרך לבחירות? כל התרחישים אחרי פרישת רינאוי-זועבי מהקואליציה

ח"כ גידא רינאוי-זועבי ממרצ הפתיעה את הקולאיציה כשהודיעה על פרישתה ● מה קורה עכשיו, האם בחירות הן האפשרות היחידה ומי יעמוד בראש ממשלת המעבר? ● גלובס עושה סדר

פניות חשודות במייל / צילום: Shutterstock

הותר לפרסום: שב"כ חשף פעילות של גורמי מודיעין איראניים נגד אנשי אקדמיה ישראלים

גורמי המודיעין האיראניים פנו לאותם ישראלים תוך התחזות לאנשי אקדמיה, עיתונאים אנשי עסקים ופילנתרופים, בניסיון למשוך אותם לנסיעות בחו"ל למטרות חטיפה ורצח ● האזרחים הישראלים שקיבלו את הפניות, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי הביטחון, וכך נחשף הניסיון

סניף של TJ Max בארה''ב. מניית חברת האב TJX בביצועי שיא / צילום: Shutterstock, Eric Glenn

זו המניה היחידה שניצלה מהמפולת בוול סטריט אמש, וכך היא עשתה זאת

מניית TJX, תאגיד הקמעונאות המוזל, טיפסה אמש בוול סטריט במעל 7% לאחר שפרסמה דוחות חזקים לרבעון הראשון ● המתחרות העיקריות בתחום, וולמארט וטארגט, עדיין מנסות להתאושש מתוצאותיהן

תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ”ל בחברה קטנה? / צילום: Shutterstock

מה עדיף, תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ"ל בחברה קטנה?

שורה של משתנים עיקריים מגדירים את פוטנציאל הקידום לתפקידי ניהול בכירים – גודל החברות, רמת המורכבות שלהם, מסלול הקריירה והמקצוע בו צמח המנהל

 

כיכר אתרים בתל אביב / צילום: JTLV

בעלי מלון מרינה לשעבר תבעו את עיריית ת"א על עיכוב בקשה להיתר - והפסידו

שתי חברות בבעלות דובי שיף טענו לסחבת מצד העירייה במשך שנים – שבמהלכן הגישו שבעה עררים שונים • בית המשפט פסק: "העיכוב המשמעותי בקבלת ההיתר – בשל התנהלות הנתבעות"