גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם בשורת ההייטק תגיע מבוגרי תגלית ומומחי אקלים?

בעיית כוח האדם בהייטק הובילה את רשות החדשנות לשני מהלכים מעניינים שייצאו לדרך בקרוב ● וגם: סודקסו משקיעה ברכבים חשמליים ● מצנח הזהב ● חדשות טובות ● אירועים ומינויים

תגלית / צילום: באדיבות תגלית
תגלית / צילום: באדיבות תגלית

בעיית כוח האדם בהייטק הובילה את רשות החדשנות לשני מהלכים מעניינים שייצאו לדרך בקרוב. הראשון, בשיתוף Experis Academy, ישלב את בוגרי תוכנית תגלית בתפקידי פיתוח בחברות הייטק ישראליות. הכשרת הבוגרים, שתחל בחודש מאי ותימשך חמישה חודשים, תוקצבה על ידי הרשות ב-2 מיליון שקל. הצפי הוא שעשרות בוגרים ישתלבו בענף במהלך השנתיים הקרובות.

Experis Academy היא חברה גלובלית לפתרונות טכנולוגיים, המובילה תוכניות להכשרת אנשי פיתוח תוכנה ואנליטיקה שמיועדות לסטודנטים מצטיינים. תגלית היא פרויקט של ממשלת ישראל ותורמים יהודים לחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות. ה"מאגר" של תגלית עומד על כחצי מיליון צעירים יהודים (בגילאי 20-40), ש-75% מהם מצפון אמריקה. "כארגון התיירות החינוכית הגדול בעולם, אנחנו מבינים שיש לנו כוח לא רק בחיזוק הקשר של ישראל ליהדות התפוצות, אלא גם בחיזוק תעשיית ההייטק", מסביר גידי מרק, מנכ"ל תגלית.

התוכנית השנייה מיועדת למהנדסים, מדענים, מנהלי מוצר ואנשי שיווק בתעשיית ההייטק, ליזמים ולג'וניורים שמחפשים את עתידם - ונועדה להקנות יכולות וידע בתחומי שמירת אקלים. התוכנית, שתחל בעוד כחודשיים ותכלול שלושה מחזורי הכשרה, תועבר על ידי מכללת אפקה להנדסה, בהובלת אבי בלאו, ראש מכון אפקה להנדסה וכלכלה מעגלית ויועץ בכיר לקיימות למספר משרדי ממשלה. בתוכנית יושקעו כ-500 אלף שקלים, כאשר 70% תממן הרשות לחדשנות, ו-30%  יגיעו מהחברות המשתתפות בפורום הקיימות והכלכלה המעגלית של לשכת מסחר ישראל אמריקה.

לפי דוח שפרסמו באחרונה רשות החדשנות וקהילת PLANETech, רק 9% מכלל הסטארט־אפים החדשים שהוקמו ב-2021 פועלים בתחום האקלים. "החיכוך הנמוך של עולם ההייטק ועולם הסביבה הביא לכך שכל שדרות הארגון - מהפיתוח ועד השיווק - לא מודעים לתחום", אומר בלאו. אחת ממטרות התוכנית היא למשוך לענף בוגרי מקצועות טכנולוגיים שמחפשים משמעות בעבודתם, וכן בעלי מקצועות הנוגעים לנושאי אקלים ויכולים להשתלב בהייטק.

נזכיר כי לפי דוח ההון האנושי של ארגון Start-Up Nation Central ורשות החדשנות, בתעשיית ההייטק הישראלית קיימות כיום כ-13 אלף משרות פתוחות. המהלכים אמנם ראויים להערכה, אך נראה כי מדובר ב"טיפה בים".

גלית חתן

סודקסו משקיעה ברכבים חשמליים

מחשמלים את העתיד: חברת Sodexo On Site נכנסת לתחום פתרונות הטעינה לרכבים חשמליים ופלאג אין, ומקימה מחלקה ייעודית כחלק מחטיבת האחזקה שלה. החברה תספק ייעוץ וביצוע ללקוחות פרטיים, חברות וארגונים, ובמהלך 2022 צפויה להקים כ-3,000 עמדות הטענה לרכבים חשמליים. בסודקסו מעריכים כי פוטנציאל ההכנסות מהמהלך עומד על 15 מיליון שקל לשלוש שנים.

טעינת רכבים חשמלים / צילום: יח''צ

במחלקה החדשה יעבדו כ-150 טכנאים ייעודיים, שעברו הכשרה לחשמל והנדסה. בשלב ראשון, חטיבת האחזקה של סודקסו תפעל מששה סניפים בפריסה ארצית. "אנו רואים בכניסה לעולם מערכות הטעינה לרכבים חשמליים מנוע צמיחה חשוב של החברה לשנים הקרובות", אומר מנכ"ל החברה, אודי בן שימול.

סודקסו פועלת בארץ באמצעות שתי חטיבות: חטיבת האחזקה, שמתמחה באחזקת מבנים, מערכות ואספקת שירותי מיזוג אוויר - ושמבוססת על חברת תדל, שנרכשה בשנת 2016; וחטיבת הסעדה, המתמחה בשירותי הסעדה לארגונים, מוסדות ציבור ולחברות מובילות במשק. החברה היא חלק מתאגיד Sodexo העולמי, הפועל בכ-70 מדינות ברחבי העולם ומשרת מדי יום 100 מיליון לקוחות.

מצנח הזהב

אמיר כהנא, 46, מונה למנכ"ל אבן קיסר בישראל ולחבר בהנהלה הגלובלית של החברה. בשלוש השנים האחרונות כיהן כסמנכ"ל המכירות של החברה.

אמיר כהנא / צילום: יוסי מסה

עופר פוליבודה ינהל את הפעילות של חברת הטכנולוגיה Mixpanel בישראל.

עופר פוליבודה / צילום: Mixpanel

ארז נבון מונה ליו"ר חברת הביומד די.אן.איי ביומדיקל סולושינס, ואורי אלטשולר מונה למנכ"ל. קודם לכן כיהן אלטשולר כסמנכ"ל פיתוח עסקי בישראל קנדה.

רו"ח גיורא רם, 53, מונה לסמנכ"ל בכיר ומנהל אגף הפיננסים בחברת הביטוח איילון.

רו''ח גיורא רם מונה, מנהל אגף הפיננסים באיילון / צילום: רוני ישראל

זהר לנדאו, 48, מונה למנהל מרכז הפיתוח של חברת הסייבר אקרוניס בישראל.

שירה שריד-האוסירר מונתה לסמנכ"לית שיווק באפסטרים, העוסקת באבטחת סייבר וניתוח נתונים לכלי רכב מקושרים ותחבורה חכמה.

לי דגן מונתה לסמנכ"לית ביטוח ואנליטיקס בחברת האינשורטק Sproutt. החברה הישראלית מציעה ביטוחי חיים דיגיטליים לצרכנים אמריקאים אשר שומרים על אורח חיים בריא.

לי דגן / צילום: סיון פרג'

ד"ר סמיר מאחמיד ואודליה פיטוסי מונו לוועד המנהל של בית איזי שפירא.

משה בר צבי מונה ליו"ר חברת NEWSRAEL, המפעילה לייב פיד פרו ישראלי 24/7, בשפה האנגלית ובמגוון פלטפורמות.

משה בר צבי / צילום: תמונה פרטית

דיאגו אופן, 48, מונה למנכ"ל צמח תוצרת חקלאית, מבית צמח מפעלים. בתפקידו האחרון שימש כמנהל עסקים ויו"ר כלכלי בקיבוץ דגניה א'.

שוקי חורי מונה כסמנכ"ל שירות וחלפים של קבוצת סמלת.

עו"ד דנה טירנגל-ליפקה מצטרפת למשרד יוסי לוי ושות' ותכהן כראש מחלקת תחרות והגבלים עסקיים.

רוברט כרמלי מונה למנהל השקעות ראשי בארבע עונות ניהול עושר מקבוצת IBI.

 

חדשות טובות

חברת "פסטה ריקו" תרמה כ-100 אלף שקלים לאגודה הישראלית לכפרי ילדים SOS, לטובת הקמת מרכז חירום חדש לילדים ובני נוער בסיכון.

לדברי מנכ"לית העמותה, נלי גבע, "הקורונה לא היטיבה את מצב הילדים בסיכון. היעדר בתי ספר ומורים מנעו את האפשרות לזהות מקרי פגיעה, ולדווח עליהם. כעת נחשפים המקרים הקשים שחוו הילדים, ובחלק מהמקרים קיים צורך להוציאם מהבית באופן מיידי. כדי לתת להם מענה, אנחנו מקימים מרכז חירום".

עמותת כפרי ילדים SOS מטפלת זה 40 שנה בילדים בסיכון באמצעות מגוון תוכניות, ובהן כפרי ילדים, דירות צעירים ועוד. העמותה יצאה בקמפיין מימון המונים לטובת גיוס כספים להקמת מרכז החירום והפעלתו.

עוד כתבות

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

רחובות אום אל פחם / צילום: איל יצהר

כחלק מהמאבק בפשע: יופקעו מכרזים בהיקף של 7 מיליארד שקלים מהרשויות הערביות

בדוח שגיבש צוות בין משרדי ליישום תוכנית החומש בחברה הערבית, הומלץ להעביר את ניהול המכרזים הפנימיים לידי גופים ממשלתיים ● המטרה: לצמצם לחצים מצד ארגוני פשע על הרשויות המקומיות ● אלא שהמהלך הוביל לטענות שמדובר באפליה ופגיעה בעצמאותן של הרשויות הערביות

ח”כ ג’ידא רינאוי-זועבי / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מכה נוספת לקואליציה: ח"כ גידא רינאוי-זועבי ממרצ הודיעה על פרישה

חברת הכנסת גידא רינאווי זועבי ממרצ הודיעה על עזיבת הקואליציה, שמספר חבריה מתכווץ כעת ל-59 ● במכתב לבנט ולפיד כתבה כי "ראשי הקואליציה העדיפו לחזק ולשמר את הצד הימני", ולכן היא אינה יכולה להמשיך בחברותה ● בכך היא מצטרפת לעידית סילמן מימינה, שהודיעה לפני מספר שבועות על פרישה

בחינה מחודשת של 2,000 מועמדים שלא התקבלו לנבחרת הדירקטורים / צילום: Shutterstock

נבחרת הדירקטורים שוב תקועה, והפעם בגלל מבול ערעורים

רשות החברות מגויסת כולה בשבועות האחרונים למטרה אחת: בחינה מחודשת של 2,000 מועמדים שלא התקבלו לנבחרת הדירקטורים ● פרסום הנבחרת הרביעית תחכה לפחות עד החודש הבא

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

רצפת המסחר בבורסות וול סטריט בניו יורק / צילום: Associated Press, Ted Shaffrey

אנליסט בכיר ב-JP מורגן: "המניות יכולות לטפס מחוץ לתחתית הזו"

מרקו קולנוביץ', שמכהן כמנהל משותף של מחלקת המחקר הגלובלי בבנק, מאמין כי "לא יהיה מיתון השנה"

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

מה גרם לאבישי אברהמי להתחפש בערב שלאחר פרסום דוחות הרבעון?

אבישי אברהמי, המנכ"ל הוותיק של וויקס, עטה על עצמו ביום שני האחרון תחפושת של ספק מדביר ספק גנן, כשהוא מחזיק צינור השקייה בידו האחת ושלט בידו השנייה, עם הכיתוב: "קיצוצים! אין וויסקי, יש רק טקילה" ● מה פשר התמונה ואיך זה קשור לביקורת הציבורית על חברות הטכנולוגיה

המרוץ של המשקיעים הקפיץ את מחירי הדירות / צילום: Shutterstock

הסימן שמבשר על סוף עידן הכסף הזול של חברות הנדל"ן

מדי שנה מגייסות החברות הנסחרות בת"א עשרות מיליארדי שקלים בשוק החוב, שהתאפיין בשנים האחרונות בריביות נמוכות וברמת ביטחון גבוהה ● כעת השוק משנה כיוון: "עליית התשואות תייקר את עלויות המימון של החברות" ● האם אנחנו על המסלול למשבר שיוביל לקשיי פירעון?

אוטובוס של דן / צילום: כדיה לוי

דן לנהגים: אוטובוס עם נשים במודעת פרסום לא יוכל להיכנס לבני ברק

חברת דן הודיעה הבוקר לנהגים כי אוטובוס שיש עליו פרסומות "לא צנועות" לא יוכל להיכנס לבני ברק ● החברה כתבה לנהגים כי "באחריותכם לבדוק את הפרסום לפני היציאה מהחניון" ● חברת דן: "משתדלים להימנע מפגיעה ברגשות הציבור, מכל סוג" ● בעקבות הפרסום בגלובס ההנחיה בוטלה

נחשפו עשרות רופאים שביצעו עבירות זהות / צילום: Shutterstock, Tikhonova Yana

כיצד הפכה "הונאת הפריות" למכה עולמית

"הונאת הפריות", במסגרתה רופאים משתמשים בזרע שלהם במקום להפרות את הנשים בהן טיפלו בזרע מתורם אנונימי או מהבעלים שלהן, נתפסה בעבר כאפיזודה חד-פעמית ● בשנים האחרונות מתברר כי מדובר בתופעה נרחבת, לאחר שנחשפו עשרות רופאים שביצעו עבירות זהות ● האם גם בישראל קיימים מקרים כאלה? כנראה לא נוכל לדעת לעולם

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

המשנה ליועמ"ש מבהירה: עבירות בנייה בפזורה עדיין יאכפו

המשנה ליועמ"ש כרמית יוליס שופכת מים צוננים על ההישגים שהציגה רע"ם בנוגע לבנייה בפזורה הבדואית, וכותבת למשרד הרווחה כי "גם סדר עדיפות נמוך לאכיפה אין משמעותו כי הבנייה אינה מהווה עבירה, ואין משמעותו כי לא ניתן לבצע אכיפה מסוג זה"

האנגר של התעשייה האווירית / צילום: יח''צ

מנכ"ל התעשייה האווירית: "אנחנו רוצים לקדם את ההנפקה. מאוד"

החברה דיווחה היום על קפיצה של 86% ברווח הנקי ברבעון הראשון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל-78 מיליון דולר ● היו"ר עמיר פרץ: "בחודשים האחרונים חלה תמורה של ממש בעסקאות הביטחוניות עם מדינות הסכמי אברהם, ומרוקו בראשן"

מימין:  מנסור עבאס, ג’ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט / צילום: AP, Abir Sultan , נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, מארק ישראל סלם, הארץ

המינוי שנתקע והמשחק של בני גנץ: מאחורי הקלעים של הטלטלה בקואליציה

הפרישה של חברת מרצ מדגימה את מצבה הקשה של הקואליציה, וההבנה של חבריה שכל אחד מהם יכול לדרוש את כל שעולה בדעתו ● בינתיים, שר הביטחון גנץ מוודא שחבריו בממשלה יבינו שהישארותו בקואליציה לא מובנת מאליה ● וגם: ההישג של עבאס שעצבן את שקד ואלקין

טורבינות רוח בים הצפוני בדנמרק / צילום: Associated Press, Heribert Proepper

פסגה בדנמרק: במקום גז רוסי, מדינות אירופה בונות על הרוחות בים הצפוני

מנהיגי גרמניה, בלגיה והולנד הגיעו היום ל"ועידת אנרגיית רוח" שמתקיימת בדנמרק, במטרה לדון בצעדים נוספים לקידום התחום באזור ● הרוחות העזות בים הצפוני עשויות לעזור למדינות אירופה לצמצם את התלות בגז והנפט הרוסי

כיכר אתרים בתל אביב / צילום: JTLV

בעלי מלון מרינה לשעבר תבעו את עיריית ת"א על עיכוב בקשה להיתר - והפסידו

שתי חברות בבעלות דובי שיף טענו לסחבת מצד העירייה במשך שנים – שבמהלכן הגישו שבעה עררים שונים • בית המשפט פסק: "העיכוב המשמעותי בקבלת ההיתר – בשל התנהלות התובעות"

אילון מאסק ואפלקצית טוויטר / צילום: Shutterstock, Sergei Elagin

האם אלון מאסק יכול פשוט לסגת מעסקת טוויטר?

הנה האפשרויות העומדות בפני האיש העשיר ביותר בעולם, במידה וינסה לצאת מהעסקה בשווי 44 מיליארד דולר

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

מתמקמים בצד הנכון: עליית הריבית הופכת את הבנקים ליעד מעניין להשקעה

המגמה העולמית של העלאות ריבית, שהגיעה גם לישראל, קשורה קשר הדוק לביצועים הפיננסיים של הבנקים, ועשויה לתרום משמעותית לרווחים ולתשואה על ההון שהם מציגים ● כתוצאה מכך נוצר פרופיל סיכון-סיכוי איכותי, שעשוי להזמין השקעה רוחבי במדד ת"א בנקים

נאוה זיסאפל, דירקטורית ובעלים / צילום: איל יצהר

עכשיו מנפיקים? מדוע משפחת זיסאפל מביאה את בינת לבורסה דווקא עכשיו

פעילים בשוק החיתום בת"א מעריכים כי למרות הסערה בשווקים, במחיר הנכון ניתן עדיין להנפיק חברות יציבות הנהנות מחוזקה יחסית בשוקי הפעילות שלהן

בן ברננקי, יו''ר הפד לשעבר / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

השריף של משבר 2008 מפרסם ספר חדש ומזהיר מתרחיש האימה של השווקים

לפני 45 שנה ניתנה לפדרל ריזרב משימה כפולה: להשיג יציבות מחירים – ותעסוקה מלאה. כיום ברור שהוא לא עמד בה ● הנגיד לשעבר, בן ברננקי, מבקר במשתמע את יורשיו, שהקלו ראש בחצי הראשון של המשימה ומזהיר מפני "סטגפלאציה" ● הוא מצטט את אחד מקודמיו, ב־1970, שאינפלציה של 6% הביאה אותו להכריז בסוף כהונתו: "נכשלתי"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם

הפד מבקש לצנן את פעילותה של הכלכלה האמריקאית על מנת למתן את האינפלציה, כך שבואה של ההאטה אמור על פניו לעודד את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי ● היו"ר ג'רום פאוול חושש, ובצדק, מהמשך עלייתה של האינפלציה בארה"ב, ופועל להידוק התנאים הפיננסים שאפשרו למחירי הנכסים להרקיע שחקים. אלא שזה קורה מאוחר מדי