גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press
ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

ממשלו של ג'ו ביידן שוקל הצעה טורקית לרכוש טייסת של מטוסי F-16 - הצעה שאמורה לנרמל בחזרה את השותפות הביטחונית שהתנתקה בין ארה"ב וטורקיה, כך אומרים בכירים באנקרה. אולם, בשלב זה המכירה נתקלת בהתנגדות מצד חברי קונגרס המבקרים את קשריה הגוברים והולכים של טורקיה עם רוסיה.

פקידים בכירים בטורקיה אומרים שההסכם עשוי להוות חבל הצלה ליחסי טורקיה וארה"ב, שנפגעו לאחר שנים שבהן טורקיה רכשה נשק רוסי - מהלך שגם מנוגד לאינטרסים האמריקאים במלחמה בסוריה וכן לביקורת האמריקאית לגבי רקורד זכויות האדם של אנקרה. בשתי המדינות, אומרים אנליסטים שביטול המכירה עלול לדחוף את אנקרה אפילו קרוב יותר למוסקבה.

האפשרות למכירת מטוסי ה־F-16 לטורקיה, חברה בברית נאט"ו, עולה כעת בעוד רוסיה בוחנת עד כמה הברית הצפון־אטלנטית נחרצת לגבי גבול אוקראינה, אליו היא שלחה עשרות אלפי חיילים וגרמה לחששות מכך שתפלוש למדינה.

שורשי העסקה נזרעו אי־שם בסוף שנות התשעים, כשטורקיה הצטרפה לקונסורציום בהובלה אמריקאית לבניית מטוס הקרב המתקדם, F-35.

טורקיה רוכשת מערכת טילים רוסית

ב־2017, החליטה אנקרה לרכוש את מערכת הגנת הטילים הרוסית S-400 על אף התנגדותה של ארה"ב, שחששה שרוסיה תפרוץ למערכות ה־F-35. בתגובה, סילקה ארה"ב את טורקיה מהתוכנית לפיתוח המטוס שנתיים לאחר מכן.

כשה־F-35 הפך לבלתי נגיש, מטוסי ה־F-16 החדשים היו התחליף למטוסי ה־F-16 המזדקנים ומטוסי ה־F-4 של חיל האוויר הטורקי.

אך המכירה הנוכחית נתקלה בחומה מצד חלק מהמחוקקים האמריקאים שמסתכלים בעין רעה על רכישת מערכת S-400; וכן על מערכת היחסים הקרובה של הנשיא הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן, עם מקבילו הרוסי, ולדימיר פוטין; וגם על המדיניות הטורקית הכללית באזור המזרח התיכון - כך אמרו פקידים בכירים אמריקאים ועוזרי מחוקקים בקונגרס.

מערכת יחסים טובה עם רוסיה

ממשל ביידן לא ציין עדיין אם יתמוך בהסכם למכירת F-16 לטורקיה. חוקי הגבלת מכירת כלי נשק מחייבים את הממשל להודיע לקונגרס על מכירות נשק למדינות זרות. דבר זה נותן למחוקקים הזדמנות לבחון את ההסכמים ולהתנגד או לנסות לחסום אותם.
מכירה כזו "תיתקל במהמורות בדרך", אמר עוזר בקונגרס. "השאלה היא אם המהמורות יפרקו את העסקה, או שהיא תצליח לשרוד אותן", הוא הוסיף.

העסקה העומדת על הפרק מדגימה את סוגיות הביטחון הלאומי המורכבות ביחסים בין ארה"ב לטורקיה, החברה בנאט"ו ונחשבת למעצמה אזורית, שבה גם ממוקמים אלפי חיילים אמריקאים.

מערכת היחסים הביטחונית ארוכת השנים בין וושינגטון לבין אנקרה נעשתה מתוחה בשנים האחרונות לאחר שארדואן החל להתקרב יותר ויותר לרוסיה. טורקיה גם תקפה מיליציות כורדיות בסוריה שנתמכו על ידי ארה"ב. הוכחה למערכת היחסים החמימה עם רוסיה אפשר לראות בהצעתו של ארדואן מנובמבר לתווך בסכסוך בין אוקראינה לרוסיה.

שיתוף פעולה כלכלי עם רוסיה

ארה"ב דנה עם בכירים באנקרה במכירה, כך על פי גורמים בטורקיה. לדברי מקור שמעורה בשיחות בין המדינות, היועץ ראשי של ארדואן, איברהים קאלין, ניסה לברר מה קורה עם העסקה לפני כשבועיים בשיחה עם היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, ג'ייק סאליבן ב־10 בינואר. דובר של המועצה לביטחון לאומי סירב להגיב.

"בין ארה"ב לטורקיה קיימים קשרי ביטחון הדדיים עמוקים וארוכי שנים. היכולת של טורקיה לפעול במסגרת נאט"ו נותרת בעדיפות גבוהה", אמר דובר של מחלקת המדינה האמריקאית. יצוין, כי כמה מדינות החברות בנאט"ו מטיסות מטוסי קרב מדגם F-16, כולל טורקיה.

הציר הרוסי־טורקי אינו כולל רק את עסקת המכירה של ה־S-400. ארדואן אמר בסתיו האחרון שהוא דן עם רוסיה בהגדלת שיתוף הפעולה הכלכלי, כולל על מטוסי קרב ומנועים של מטוסי קרב.

בכירים טורקיים כיום ובעבר אמרו שעסקת ה־F-16, אם תאושר, יכולה לעצור את גלישת טורקיה לכיוון רוסיה. "טורקיה היא שחקנית חשובה במשחק וצריך לשמור אותה לצד המערב", אמר אילנור צ'ביק, יועץ מדיניות חוץ בכיר לארדואן.

רכישת מערכת הטילים S-400 גרמה לקרע בין שתי המדינות שעדיין לא תוקן. צ'ביק אמר שטורקיה עדיין לא פרסה את סוללות הטילים, אם כי ארדואן אמר שהוא רוצה לרכוש מערכות נוספות.

"מכירת ה־F-16 היא דרך טובה לצאת מזה", אמר ג'יימס ג'פרי, בעברו שגריר ארה"ב בטורקיה וכיום חבר ב"מרכז ווילסון", מכון מחקר בוושינגטון. "הבעיה היא שיש גישה כל כך שלילית לגבי טורקיה, בייחוד בקונגרס האמריקאי, שאני חושש שאנשים הולכים לסרב לכך".

העסקה נתקלת בספקנות משמעותית אצל סנאטורים מרכזיים המתנגדים לרכישה הטורקית של מערכת הגנת הטילים הרוסית, כך אמרו עוזרי מחוקקים בקונגרס. מנהיגי ועדת יחסי החוץ של הסנאט רוברט מננדז (דמוקרט מניו ג'רזי) וג'יימס ריש (רפובליקאי מאיידהו) עדיין לא הודיעו באופן ציבורי על עמדתם לגבי העסקה.

קבוצה של חברי קונגרס משתי המפלגות, כולל חברים ב"שדולה ההלנית" הפרו־יוונית, הביעה התנגדות לעסקה בכמה מכתבים שנשלחו בשנה שעברה למזכיר מחלקת המדינה, אנטוני בלינקן. אלה ציינו את הרכישה הטורקית של כלי נשק רוסיים ואת הסכסוך הטורקי עם יוון לגבי גבולות ימיים בים התיכון.

"אנחנו חוששים ממכירת ציוד צבאי אם טורקיה תמשיך לנהוג באופן תוקפני כלפי קפריסין והאיים היווניים", אמרה חברת בית הנבחרים ניקול מליוטאקיס (רפובליקאית מניו יורק). "אנו חוששים לכך שהקניין הרוחני שלנו ישותף עם רוסיה". כמו כן, הוסיפה מליוטאקיס, כי מבחינות רבות "טורקיה פועלת כמו מדינה יריבה".

עונש למוסד הביטחוני לא הפוליטי

בכירים טורקים כיום ובעבר אומרים, שביטול עסקת ה־F-16 יהיה עונש לממסד הביטחוני הטורקי, שנותר ברובו מתואם עם ארה"ב ומתנגד לרוסיה על אף יחסיו של ארדואן עם פוטין.

"הם צריכים את כלי הטיס האלה", אמר צ'רלס פורסטר, אנליסט מוביל בג'יינס, מגזין ביטחון מוביל. "האתגר מבחינתם, עם זאת, הוא שהסיפור של ה־S-400 לא באמת נפתר מבחינה ציבורית".

אם טורקיה לא תוכל לרכוש מטוסי קרב אמריקאיים היא תוכל ללכת לעשות קניות במוסקבה, שמציעה לה את מטוסי הקרב Su-35 ו־Su-57 החמקן, וכן את מטוס הקרב החמקן מדור חמישי של רוסיה, כך אמרו אנליסטים.

"הם עלולים לפנות לרוסים לעזרה?

סנקציות בריטיות על פלישה טורקית לסוריה יפגעו ברכישה הטורקית של מטוס הקרב האירופאי "טייפון", וצרפת לא צפויה לאשר מכירה של מטוסי "רפאל" שלה מתוצרת "דאסו", בין היתר בגלל שמכרה מטוסי קרב ליריבתה של טורקיה, יוון, רק בשנה שעברה, מסביר פורסטר.

פקידים טורקיים בכירים אמרו שאנקרה לא תצטרף למחנה הרוסי, אבל אנליסטים אומרים שקריסה של עסקת ה־F-16 עלולה לדחוף את ארדואן קרוב יותר למוסקבה.
"הם עלולים לפנות לרוסים לעזרה", אמר השגריר לשעבר ג'פרי. "ואז תהיה לך הסתחררות כלפי מטה של האשמות ורגשות רעים, וזה רק יחזק הליכה בכיוון הלא־נכון, זו הסיבה שה־F-16 כל כך חשוב".

עוד כתבות

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

מה גרם לאבישי אברהמי להתחפש בערב שלאחר פרסום דוחות הרבעון?

אבישי אברהמי, המנכ"ל הוותיק של וויקס, עטה על עצמו ביום שני האחרון תחפושת של ספק מדביר ספק גנן, כשהוא מחזיק צינור השקייה בידו האחת ושלט בידו השנייה, עם הכיתוב: "קיצוצים! אין וויסקי, יש רק טקילה" ● מה פשר התמונה ואיך זה קשור לביקורת הציבורית על חברות הטכנולוגיה

עודד שריקי / צילום: איל יצהר

עודד שריקי הוא הקבלן מדרום הארץ שנחקר בחשד לסחיטה והלבנת הון

שריקי, יזם נדל"ן מנתיבות, הוא הקבלן המוכר מאזור הדרום שנחקר בחשד לעבירות של סחיטה באיומים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה וחשבוניות פיקטיביות

שביל הפסגה במירון. עתיר נקודות תצפית ונוף חלומי / צילום: Shutterstock

טיול קליל עם נוף מרהיב בהר מירון ועוד מסלולים מיוחדים לל"ג בעומר

הליכה נעימה בשביל הפסגה בהר מירון, זחילה מאתגרת במערות המסתור של בר כוכבא והצצה למערת רבי שמעון בר יוחאי בפקיעין

בניין רשות המסים / צילום: איל יצהר

עושים סדר בהטבת המס החדשה להורים: מי ירוויח כמה - ומתי?

הכנסת אישרה תוספת נקודות זיכוי מס להורים לילדים בני 6-12. ההטבה נוגעת ל-610 אלף הורים עובדים, והיקפה נאמד ב-2.1 מיליארד שקל ● "תוספת נקודות הזיכוי מיטיבה רק מרמת הכנסה מסויימת, כך שבעלי הכנסות נמוכות לא יהנו כלל מההטבה גם אם יש להם ילדים בגילאים הרלוונטים", מסבירה סגנית נשיא לשכת יועצי המס, דנה זטלאוי-כהן

ביל קלינטון / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

זה היה מחזה יוצא דופן של ניתוק והגזמה. שבועיים אחר כך הגיעה הקריסה

בסוף החודש שעבר ישבו על במה אחת נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ולידם המיליארדר סם בנקמן פריד, מייסד בורסת הקריפטו FTX ונותן החסות לכנס ● לא חלפו שבועיים, ועולם הקריפטו זועזע על ידי קריסתו המהדהדת של טרה ● אחר כך ראינו את הנפילות מגיעות גם לשתי ענקיות קמעונאות: וול מארט וטרגט

קתרינה טיכונובה / צילום: Reuters, Evgenia Novozhenina

דיווחים בגרמניה: בתו של פוטין טסה "לפחות 50 פעם" למינכן

לפי הדיווחים, קתרינה טיכונובה, בת 35 כיום ורקדנית לשעבר, נמצאת במערכת יחסים עם איגור מנהל הבלט של מדינת המחוז בוואריה ● לשניים ככל הנראה יש בת משותפת, שעד כה לא היה ידוע עליה ● לפי הדיווחים טיכונובה טסה באמצעות מטוסים שלפחות בכמה פעמים נחכרו על ידי הממשלה הרוסית

חצי שעה של השראה עם ינון קרייז / צילום: כדיה לוי, מנחם רייס

ֿהוא הציל את ברבי והפך למנכ״ל ענקית הצעצועים שכולם מכירים

כשינון קרייז נחת בכיסא המנכ"ל של ענקית הצעצועים האמריקאית מאטל - החברה שמאחורי ברבי והוט ווילס - היא סבלה מהפסדים, מתזרים שלילי ומאובדן נתח שוק ● ארבע שנים אחרי היא רושמת צמיחה של 19% ורווח תפעולי של יותר ממיליארד דולר ● כך הוא עשה את זה

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

בחינה מחודשת בתקופת אינפלציה / אילוסטרציה: Shutterstock

צריכים לקחת הלוואה? כך תעשו את זה נכון

קצב האינפלציה השנתי מייקר את כל ההלוואות צמודות המדד, והמציאות החדשה עלולה לפגוע בכיס של כל אחד מאיתנו • כיצד הטלטלה בכלכלה העולמית משפיעה על החובות, ולמה כדאי להיות ערים במיוחד בעת הזו? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 14 בסדרה

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

המשנה ליועמ"ש מבהירה: עבירות בנייה בפזורה עדיין יאכפו

המשנה ליועמ"ש כרמית יוליס שופכת מים צוננים על ההישגים שהציגה רע"ם בנוגע לבנייה בפזורה הבדואית, וכותבת למשרד הרווחה כי "גם סדר עדיפות נמוך לאכיפה אין משמעותו כי הבנייה אינה מהווה עבירה, ואין משמעותו כי לא ניתן לבצע אכיפה מסוג זה"

נאוה זיסאפל, דירקטורית ובעלים / צילום: איל יצהר

עכשיו מנפיקים? מדוע משפחת זיסאפל מביאה את בינת לבורסה דווקא עכשיו

פעילים בשוק החיתום בת"א מעריכים כי למרות הסערה בשווקים, במחיר הנכון ניתן עדיין להנפיק חברות יציבות הנהנות מחוזקה יחסית בשוקי הפעילות שלהן

קובה בורגול צמחוני במסעדת תבל / צילום: גל שון

איך מארגנים יום כיף בגליל לחבורה של צמחונים-טבעונים?

מחפשים הפתעה ליום הולדת? טיול מיוחד לחובבי טבע צמחונים? ספא שווה? מקום מיוחד להצעת נישואים? יש את מי לשאול!

פורד ברונקו / צילום: יח''צ

פורד מציגה חיית שטח חדשה, רק אל תצפו לחיסכון בדלק

במבט ראשון, הפורד ברונקו החדש מזכיר צעצוע שתפח לממדי ענק ● מאחורי החזות הקשוחה מסתתר רכב מתוחכם שמתאים גם למי שאין ניסיון בנהיגה בשטח

קמפיין הגיוס החדש של התעשייה האווירית ברמת החייל / צילום: יוסי כהן

מותר בהחלט לבקר את התעשייה האווירית, אבל מותר גם להעריך את הניסיונות לגייס אליה עובדים מוכשרים

בעולם שעדיין סובל מעודף ביקוש, אין שום פסול מכך שחברה ממשלתית מנפנפת גם באידיאלים ובציונות. הציניקנים יגחכו, אבל ימשיכו לישון בלילה רגועים בזכות המערכות שתפתח להם עלמה מהתעשייה האווירית ● כוכבי השבוע

שיא במחירים, וגם במכירות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שיא במחירים וגם במכירות: ישראל סובלת ממשבר דיור, אבל יש כוכבית

המדד המזנק? היחס בין החזרי המשכנתה לשכר? או דווקא מחירי השכירות, שעולים הרבה יותר לאט? ● החוקרים חלוקים לגבי השאלה מהו בכלל משבר הדיור ואיך מודדים אותו, אבל מסכימים שהממשלות לדורותיהן לקחו מעט מדי אחריות בצינון הענף ● כתבה ראשונה בסדרה

עימותים במזרח ירושלים / צילום: Associated Press, Mahmoud Illea

הכאוס בחברה הערבית ממשיך באין מפריע. והשלטון? עוצם עין בכל תחום והיבט

אובדן הריבונות במגזר הערבי מכה שורשים החל מסכסוכי חמולות במערכת החינוך, דרך תקיפת שוטרים ועד פולגימיה ממוסדת ● כל זה לא מניע את הרשויות לטפל בשורש הבעיה ● מה עוד צריך לקרות כדי להבין שחבית הנפץ לא תתפרק מעצמה? "תחשוב טוב יהיה טוב" היא לא תכנית עבודה

מימין: שי מור יוסף וגיא בסר / צילום: איל יצהר

היזמים שהביאו את מארון 5: "זיהינו כשל בשוק ההופעות הבינלאומיות"

אחרי שכבשו את פארק הירקון בשבוע שעבר, צמד היזמים גיא בסר ושי מור-יוסף כבר מסתכלים קדימה ● עכשיו הם מתכננים סיבובי הופעות משותפים עם סעודיה והאמירויות, יצוא של אמנים ישראלים לחו"ל ואפילו הנפקה בתל אביב ● עם הגב של ענקית הבידור האמריקאית לייב ניישן, שום דבר לא נראה להם כמו פנטזיה ● רק אל תזכירו להם את הפלופ ההוא בהופעה של ריהאנה

ריטייל–טק / אילוסטרציה: Shutterstock

האתגר הקמעונאי: לייצר חוויה דיגיטלית בחנויות הפיזיות

בישראל פועלים יותר מ-150 סטארט-אפים של ריטייל-טק, שמנסים לתת מענה לבעיות שמטרידות קמעונאים בעידן הפוסט-קורונה ● מהדוח השנתי של דלויט ו-UST עולה כי היקף ההשקעה במיזמים הללו עמד ב-2021 על כ-2.4 מיליארד דולר, זינוק של 180% לעומת 2020, והתחזית היא שהמגמה תימשך למרות הסערות בשווקים ● הבעיה: חלק מהיזמים מעדיפים לפעול קודם כל בחו”ל

השוק בטהרן בשבוע האחרון / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

המחירים באיראן מזנקים ובלבנון כמעט שאין חשמל: המצוקה הכלכלית של מדינות האזור, וההשפעה עלינו

בזמן שהעולם המערבי מוטרד מהאינפלציה הגואה, מדינות המזרח התיכון נמצאות כבר שנים עמוק בתוכה ● באיראן מחירי התרופות עולים בעשרות אחוזים, בסוריה המתפרקת מחפשים מקורות הכנסה ופונים ליצוא סמים, והאזרחים בלבנון מסתפקים בשעתיים חשמל ביום ● בראיון נרחב לגלובס, רב סרן א', ראש התחום הכלכלי בחטיבת המחקר של אמ"ן, מתאר את המציאות הקשה במדינות האזור

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

ברקת אישר: עסקת רכישת השליטה באיילון יוצאת לדרך

הממונה על שוק ההון אישר את קיפול השכבה בין איילון אחזקות לאיילון ביטוח ונתן לווישור ולצבי ברק היתר שליטה בחברה הממוזגת ● קיסריה של בני הזוג ברק העבירה לווישור תשלום ראשון בסך 100 מיליון שקל ותצטרך לגרעין השליטה בווישור ● כפי שפורסם בגלובס, למרות הירידה בערך המניות החברות דבקו במחיר עליו סיכמו