גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת / צילום: יוסי זמיר
הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

החלטת רשות שוק ההון בקשר לבקשת היתר השליטה בכלל ביטוח שהגישה חברת אלרוב נדל"ן של אלפרד אקירוב עדיין לא התקבלה, אך חברי הכנסת אינם ממתינים, והם קיימו ישיבה סוערת בוועדת הכספים, במטרה למנוע את היתר השליטה מאלרוב. בדיון הטילו חלק מחברי ועדת הכספים האשמות כבדות כלפי רשות שוק ההון והעומד בראשה, ד"ר משה ברקת.

"לתת לאדם שליטה על כל כך הרבה כסף זו קטסטרופה", אמרה ח"כ נעמה לזימי (מפלגת העבודה). "ראינו את המהלך של אלפרד אקירוב כחלק מ'סגירת חשבונות' עסקית, והעובדה שרשות שוק ההון שוקלת לאפשר את זה היא לא הגיונית", אמרה לזימי. היא התייחסה לטענות כי אקירוב רוצה לרכוש את השליטה בכלל לאחר שחברת הביטוח, כבעלת מניות מיעוט באלרוב, התנגדה בעבר לעסקת בעלי עניין, שאמורה הייתה להיטיב עם בנו של אקירוב, ג'ורג'י, המוביל את לוקה, זרוע מלונות היוקרה שהקימה אלרוב באירופה.

"אני מצפה ממשרד האוצר להתערב עכשיו כדי לעצור את הדבר הזה. זו הפרת אמון של המערכת הפיננסית כלפינו. נדמה לי ששומרי הסף ישנים בעמידה וזה מצב לא סביר. המצב הוא הפוך? אנחנו שומרי הסף, ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם", הוסיפה לזימי, ולאור בקשת יושב ראש ועדת הכספים, אלכס קושניר (ישראל ביתנו), כי תמתין עם הביקורת לסוף הבדיקה, אמרה לזימי כי "אני מאחלת לעצמי להתנצל על הדברים האלה, אבל אנחנו יודעים טוב מאוד מה עומד לקרות". 

אלפרד אקירוב / צילום: יוסי כהן

"אקירוב לא עוסק רק בפיננסים, ולכן החשש גובר"

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שהגיש את הבקשה לדון בנושא, אמר כי "אם אקירוב היה מתעסק בפיננסים בלבד לא הייתה בעיה, אבל הוא לא עוסק רק בפיננסים, ולכן החשש שלנו גובר".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) העלה את נושא הקשרים המשפחתיים של אקירוב והשפעתם על עסקיו. "יש שאלה של נפוטיזם כשמדובר באקירוב. כולנו מכירים את הניסיון להכניס את אחד מבניו לחברת הביטוח כשאין לו ניסיון (אקירוב אמר בתקשורת כי בכוונתו למנות את בנו ג'ורג'י כדירקטור בכלל, אך מאוחר יותר חזר בו מכך - ר' ו').

"כאשר הוא ניסה להכניס את ג'ורג'י לעסקה עם לוקה, מי שהתנגדו היו יורם נוה (מנכ"ל כלל) ויוסי דורי (מנהל ההשקעות של כלל, ר' ו') וכתוצאה מזה אקירוב ניסה לפטר אותם. אז אני שואל: אם אנחנו יודעים על הרקע הספציפי הזה שבו הוא כבר בחש כדי להעיף את בעלי התפקידים, וזה עובדה ולא תיאוריה, האם נכון לתת לאדם כזה עוד יותר כוח?", תהה כסיף.

"אנחנו בוחנים גם את האדם עצמו"

ברקת עצמו השתתף בתחילת הדיון באמצעות שיחת וידיאו, ואמר כי הוא, כרגולטור מקצועי, בוחן את טובת המשק וטובת הצרכנים בראש ובראשונה. "אני בא עם אחריות מאוד גדולה קודם כל כלפי הציבור. יש תהליכים מקצועיים שצריכים להיעשות ואני לא עובד לפי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר.

"יש לנו כללים מאוד ברורים שלא נקבעו מאתמול. אנחנו בוחנים הכול ומקבלים אינפורמציה מכל הגופים וכל הרגולטורים, מסתכלים על הכול - גם על חוק הריכוזיות, על המינוף של אקירוב, בוחנים גם את האדם עצמו", הסביר ברקת.

על הטענות שהופנו כלפיו אמר ברקת: "באתי להתנדב ולעשות לטובת הציבור. יש לי מצפון חברתי, ואני לא מתכוון להיות פוליטיקאי. חלק מהדברים כבר הופנו אלינו, ואני שמח שהכנסת מכירה בערך של המפקח על שוק ההון".

היועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ברוך לוברט, התבקש לעדכן על מצב הבדיקה שעורכת הרשות, וציין כי הרשות לא יכולה למסור פרטים. "בפני הממונה עומדת בקשת היתר שליטה, ואנחנו מנועים מלהתייחס לגורמים ספציפיים. הבקשה נבחנת בהתאם להוראות החוק", הוא אמר, וציין כי אם חברי הכנסת רוצים לשנות את החוק, זו הסמכות שלהם.

במהלך הדיון שאלה ח"כ לזימי מה כן יכולים חברי הכנסת לעשות כדי למנוע מרשות שוק ההון להעניק את היתר השליטה לאלרוב (בעלת המניות הגדולה בכלל, המחזיקה 15% ממניות החברה ומבקשת להכפיל את החזקותיה ל-30%).

"לבקש צו מניעה ובמקביל לשנות את החוק"

על כך השיב לה ח"כ מרגי כי הם יכולים להגיש עתירה לביהמ"ש, לבקש צו מניעה ובמקביל לפעול לשינוי החוק, תוך שהתייחס בעיקר לחוק הריכוזיות, המתיר שליטה בתאגיד ריאלי משמעותי במקביל לתאגיד פיננסי משמעותי.

נציין כי נכון להיום אלרוב אינה מוגדרת תאגיד ריאלי משמעותי, ולכן, על פניו היא יכולה לשלוט בכלל, שהיא תאגיד פיננסי משמעותי. זאת מכיוון שלפי שעה היקף החוב של אלרוב קטן מ-6 מיליארד שקל. ברשות שוק ההון שוקלים לחייב את אלרוב לרשום לצורך הבדיקה גם את החוב שלה בחו"ל, על מנת לוודא שגם עם חוב זה, שבמסגרתו נטלה אלרוב הלוואות בסך של יותר מ-5.5 מיליון שקל מבנקים בחו"ל, היא עדיין עומדת במגבלות חוק הריכוזיות.

יו"ר הוועדה קושניר סיכם את הדיון ואמר, כי הסוגייה מציבה הרבה דגלים אדומים. "אני חייב לומר שאני לא מקבל את האמירות על כך שהרגולטורים מועלים בתפקידם ודווקא סומך על רשות שוק ההון שתעשה את העבודה. עם זאת, אני דורש מהרשות להתייחס באופן רציני גם להיסטוריה של אקירוב וגם לנושאים שהועלו כאן, כי מדובר ב-260 מיליארד שקל של כספי חוסכים", אמר קושניר.

מאלרוב נמסר בתגובה: "קבוצת אלרוב היא חברה שמרבית פעילותה היא בשווקים זרים, ולכן היא מייעדת חלק ניכר מההון העצמי שלה להשקעות במגזר הפיננסי הישראלי.

"לקבוצה שיעור חוב נמוך, יש לה ניסיון רב בהשקעה במגזר הפיננסי - כולל השקעה מוצלחת לאורך שנים בבנקים פועלים ולאומי - והיא סבורה שהעובדה שהיא שואפת לקבל היתר שליטה בחברת הביטוח כלל, מהווה תעודת כבוד למשק הישראלי.

"קבוצת אלרוב מכירה היטב את הרגולציה על מגזר הביטוח ותקפיד לפעול בהתאם להנחיות בכל הקשור לניהול חברת הביטוח לאחר קבלת היתר השליטה, וזאת באמצעות דירקטורים מנוסים ואיכותיים והנהלה מקצועית ומנוסה. החשיבה והראייה של אלרוב תמיד התבססו על אסטרטגיה ארוכת-טווח וכך בכוונתה לפעול גם עם כלל. כל זאת, במטרה להשביח את החברה בראש ובראשונה לטובת הלקוחות, העמיתים, עובדיה ובעלי המניות שלה".

כלל דיווחה: אלרוב חזרה להחזקה של 15%

במקביל לדיון דיווחה כלל ביטוח לבורסה כי אלרוב חזרה להחזיק ב-15% ממניותיה, לאחר שהחזקותיה דוללו קמעה עקב הנפקת מניות שביצעה כלל לפני כשבועיים. בהנפקה גייסה כלל יותר מחצי מיליארד שקל, לאחר שדחתה את הצעתה של אלרוב לרכוש את המניות העומדות למכירה מחוץ למכרז, ובמחיר גבוה יותר. 

אלרוב השתתפה במכרז ורכשה מניות בשיעור של כ-60 מיליון שקל, וכעת רכשה במהלך המסחר מניות נוספות בסכום של 10.5 מיליון שקל, בשתי עסקאות שונות ובמחיר הנמוך מעט ממחיר ההנפקה.

עוד כתבות

שרת הפנים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר

חלופת שקד לתמ”א 38 תיגנז? שרת הפנים לא מצליחה לגייס רוב בכנסת

ביום שני הכניסה שרת הפנים את החוק לסדר היום של המליאה, אך נאלצה למשוך אותו ברגע האחרון לאחר שלא הצליחה לגייס רוב שיעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית ● מאחר שחלופת שקד נדרשת לרוב רגיל במליאה, שרת הפנים צריכה לגייס רק עוד אדם אחד משורות האופוזיציה, אולם הניסיונות לגייס את אותו תומך בודד לא צלחו השבוע

הכנסות תעשיית הקלטות המוזיקה בארה''ב והתפלגות באחוזים לפי פורמט

הסטרימינג הכפיל את הכנסות תעשיית ההקלטות בארה"ב בתוך 7 שנים

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: כך אפליקציות הסטרימינג השתלטו על הכנסות תעשיית הקלטות המוזיקה האמריקאית

המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock

מטבעות שקורסים ותנודות חדות בשערים: בשוק הקריפטו מסכמים שבוע סוער

עולם המטבעות הדיגיטליים חווה ימים דרמטיים, עם קריסה של הבלוק טרה והמטבעות הצמודים שלו, וגם של טרה לונה ● אחת השאלות שעולות בעקבות האירועים האלו היא האם הקוד באמת יכול להחליף את קבלת ההחלטות האנושית

דניאל ספיר / צילום: איל יצהר

סלקום במגמת שיפור עם רווח נקי של 28 מיליון שקל ברבעון הראשון

הטיסות לחו"ל שיפרו את ההכנסות של סלקום משירותי נדידה, וגם פעילות הסיבים והאינטרנט מניבה פירות ● ההכנסות מציוד קצה בירידה

האסלה שאוליב דיאגנוסטיקס פיתחה / צילום: Olive Diagnostics

"המצאנו מתמטיקה חדשה": האסלה שתעקוב אחרי הבריאות שלנו

חברת אוליב דיאגנוסטיקס פיתחה מכשיר לניטור מצב השתן, שיתריע על מחלות עוד לפני שהתפתחו ● החברה מייעדת את המוצר לניטור הבריאות של הגיל השלישי

מחירי המזון והאנרגיה באנגליה מזנקים / צילום: Shutterstock, Elena Rostunova

שיא של 40 שנה באינפלציה בבריטניה: אחד מארבעה ויתר על ארוחה

מדד המחירים לצרכן בממלכה הבריטית זינק ל-9%, והבנק המרכזי האנגלי אומר כי הוא "חסר יכולת" להשפיע על הדינמיקה ● מזהיר: האינפלציה עשויה לטפס ל-10% בחודשים הקרובים ● שני שלישים מהבריטים הפסיקו לחמם את הבית, 27% הפחיתו את מספר הארוחות ביום

אלי גליקמן, נשיא ומנכ''ל צים / צילום: איתי רפפורט - חברת החדשות הפרטית

"הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו": צים מפרסמת דוחות חזקים ומתייחסת לסערת המס שנחשפה בגלובס

חברת התובלה הימית מציגה רווח נקי של 1.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון - פי 3 מברבעון המקביל ומעלת את התחזית השנתית ● המנכ"ל אלי גליקמן על המגעים לשינוי חישוב המס שבו מחויבת צים: "לא מתעסקים עם זה, הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו בעקבות הפרסום"

אדי ברונשטיין, הבעלים של סנטר קאר / צילום: תמונה פרטית

בעל סוכנות רכבי יד שנייה שמנסה להתחרות בשחקנים הגדולים בתחום: "המדינה לא מבינה שבסופו של דבר המחיר הסופי משורשר לצרכן"

אדי ברונשטיין, בן 52 מאזור, נשוי+3 ● הבעלים של סנטר קאר ● "המדינה מצד אחד נותנת ומצד שני לוקחת. מצד אחד משרדי התחבורה והכלכלה מעודדים את הענף, ומצד שני רשות המסים מערימה קשיים ונוקטת קו ניצי בקשר לתחום" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

יזמי חברת המשלוחים AVO / צילום: סטפן קלפקו

בקרנות הגדולות התעלמו מסימני האזהרה. עכשיו החברה הזו בדרך להפוך לסמל הבועה שהתפוצצה

סטארט-אפ המשלוחים הישראלי אבו פיטר השבוע עוד עשרות מעובדיו והודיע על סגירת פעילותו בישראל ● עד לפני כמה חודשים המשקיעים בשוק פחות התרגשו מהיעילות הנמוכה של החברות, אך כעת כשהמשבר הכלכלי מעמיק, המשקיעים הולכים על בטוח, והחגיגה של אבו נגמרה

השרים עודד פורר ואביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

שרי האוצר והחקלאות כבר חתמו על הצווים, אז למה רפורמת החקלאות תקועה?

משרד החקלאות מתמודד עם שני אתגרים עיקריים בניסיון לקדם את רפורמת הייבוא של הפירות והירקות ● הראשון הוא הובלת שינוי מהותי בתקנות הגנת הצומח, שמגבילות את התחרות בענף ● השני הוא להגיע להסמכות עם יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון

מיכל וולדיגר, הציונות הדתית / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

האם עיתונאים ונציגי ציבור מודרים מדיוני ועדת סל התרופות?

ועדת סל התרופות חשופה לתקשורת, ומבקר המדינה דווקא שיבח זאת. ועדיין אפשר לשפר ● המשרוקית של גלובס 

העיר מודיעין. כלים ליצירת תכנון גמיש יותר / צילום: Shutterstock

תסתכלו על פריז ותחשבו על ת"א: איך להגדיל את הצפיפות גם בלי לבנות מגדלים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה בשבוע שעבר את תיקון 4 לתמ"א 35, המאפשר לצופף עוד יותר את המרחב האורבני בישראל ● כיצד זה יקרה בפועל, וכיצד ייראו הערים שלנו בעתיד

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

מנכ"ל ישראכרט: "לא מעריך שנראה הפסקה במתן האשראי כמו בקורונה, אך צריך להיות זהירים יותר"

ישראכרט פרסמה דוחות המצביעים על המשך הגידול באשראי הצרכני והעסקי, והמנכ"ל רן עוז מעריך כי הצמיחה תימשך גם בעת האטה בפעילות הצרכנית • קיטון ברווחי החברה עקב עלייה בהפסדי אשראי הוביל לירידה במניה • עוז: "אם הריבית של בנק ישראל תמשיך לעלות, תהיה לכך השפעה על הריבית שלנו"

מייסד ומנכ''ל אימג'נדיירי ד''ר אייל אפרגן, ופרופ' תמיר טולר / צילום: איל יצהר

החברה שרוצה לשנות את שוק הגבינות גייסה 15 מיליון דולר

הגיוס של אימד'נדריי, שבו השתתפה גם קבוצת שטראוס, מביא את סך ההשקעות בסבב הסיד ל-28 מיליון דולר ● למרות שגיוסי חברות הפודטק בישראל שוברים שיאים בשנתיים האחרונות, אין בנמצא מתקנים מתאימים שיאפשרו את גדילתן, והן נאלצות להעתיק את פעילותן למדינות אחרות

טורבינות רוח בים הצפוני בדנמרק / צילום: Associated Press, Heribert Proepper

פסגה בדנמרק: במקום גז רוסי, מדינות אירופה בונות על הרוחות בים הצפוני

מנהיגי גרמניה, בלגיה והולנד הגיעו היום ל"ועידת אנרגיית רוח" שמתקיימת בדנמרק, במטרה לדון בצעדים נוספים לקידום התחום באזור ● הרחות העזות בים הצפוני עשויות לעזור למדינות אירופה לצמצם את התלות בגז והנפט הרוסי

צוות מאסטרסקול

היא פתחה בית ספר מקוון להסבת עובדים להייטק. עכשיו היא מגייסת 100 מיליון דולר

ברקע ההאטה כלכלית והצינון בביקוש לעובדי הייטק, סטארט-אפ ההכשרות מאסטרסקול הודיע על גיוס ראשון של 100 מיליון דולר, שהחל בפועל בשנה שעברה אך לא דווח לציבור ● עתני לוי, אחד המייסדים ומנכ"ל משותף בחברה: "אנחנו במסע לבניית בית הספר הגדול בעולם שיכשיר אנשים ללא קשר לרקע שלהם ולנסיבות החיים שלהם"

מייסדי דארו: גילה חייט, אלעד שפיגלמן ואביתר בן ארצי / צילום: ארן גילאור

"הטכנולוגיה היא כלי לעשות צדק": הסטארט־אפ המשפטי של מתמחי העליון

דארו, סטארט-אפ ישראלי שנוסד לפני כשנתיים, פיתח מערכת בינה מלאכותית המנטרת מהאינטרנט עבירות בעלות משמעות ציבורית ● מטרת המיזם: לקדם אכיפה של ההפרות דרך תביעות ייצוגיות

ג'יימי דיימון, מנכ''ל ג'יי.פי מורגן / צילום: Associated Press, Michel Euler

בעלי המניות של JP מורגן דוחים מענק של 50 מיליון דולר למנכ"ל ג'יימי דיימון

רק 31% מבעלי המניות הצביעו בעד תוכנית השכר שהבנק נתן למנכ"ל ● ההצבעה לא מחייבת את דיימון להחזיר את המענק

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

ההתאוששות בענף התיירות הזניקה את הכנסות אל על, אך הפסדיה עדיין כבדים

סיימה את הרבעון הראשון בהפסד של 66 מיליון דולר, אך שואבת עידוד מהתנופה בפעילות בחודשים האחרונים - שחזרה לקצבים שהיו לפני פרוץ הקורונה

תומר וינגרטן. מנכ''ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: סנטינל וואן

שיאן תגמולים חדש בסקטור הטכנולוגיה בישראל: מנכ"ל סנטינל וואן

התגמול השנתי של תומר וינגרטן בחברת הסייבר עמד על 95 מיליון דולר, רובו ככולו הוני, וחלקו מבוסס ביצועים