גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock
הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

בשנה האחרונה משקיעים רבים נהרו לשוק הקריפטו, כשהמסחר העיקרי התרכז בשני המטבעות העיקריים: הביטקוין והאית’ריום. אחת הסיבות לנהירה לביטקוין היא שורת המיליונרים שהולידו העליות במטבע בשנתיים האחרונות, והפחד מ"להישאר מחוץ למועדון".

הסיבה השנייה הייתה תחזיות האינפלציה, והמעבר למטבעות דיגיטליים כנכס אנטי אינפלציוני - הזהב החדש.

 

על אף העליות החדות, עצת ההשקעה במטבעות דיגיטליים הייתה: זהו נכס בסיכון גבוה, שמתאפיין בתנודתיות רבה, וחלקו בתיק ההשקעות צריך להיות בהתאם. אל תשקיעו בתחום הזה כסף שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם להפסיד.

עוד בסוף 2021, וביתר שאת מתחילת 2022, המטבעות הדיגיטליים נראים מאוד דומה להשקעה בנכס בסיכון גבוה: רק במהלך היום שחלף, עד לכתיבת שורות אלו, איבד הביטקוין מערכו 7.6%, והאיתריום 13%. בשבוע האחרון איבד הביטקוין 21.6% מערכו. בסך הכל, מאז השיא שרשם הביטקוין בחודש נובמבר, הוא איבד 52.1%. לירידות יש מספר סיבות:

סיבות גיאופוליטיות

לאחר שסין אסרה על כריית ביטקוין משטחה לפני כשנה, הכרייה נתקלה בקשיים גם בקזחסטן, אחת מהמדינות המובילות בכריית המטבע, שהמהומות בשטחה הובילו להפלה של רשת האינטרנט. בנוסף, בסוף השבוע האחרון, הציע הבנק המרכזי ברוסיה לאסור את כריית הביטקוין במדינה ולהגביל את המסחר בו, זאת משיקולי איומים על היציבות הפיננסית והמוניטרית של המדינה. הצעה זו הובילה לירידות חזקות בשוק הקריפטו במהלך סוף השבוע. זאת, לצד הביקורת רבה והמתמשכת על הבזבוז האנרגטי בכריית הביטקוין.

קורלציה לשוקי ההון

הקריפטו אולי אמור להיות נכס אנטי אינפלציוני, אך בתנודתיות שלו הוא מתנהג יותר ויותר כמו שוק המניות. מתחילת השנה ירדו גם מדדי המניות המובילים, כאשר ה- S&P 500 איבד מתחילת השנה 8.2%. הביטקוין אגב, בתקופה זו איבד 30.6%.

הקורלציה המתהדקת בין שוקי המניות לבין שער המטבעות הקריפטוגרפיים עמדה בלב מחקר חדש שפרסמה בתחילת החודש קרן המטבע העולמית.

המחקר בחן את המתאם שהולך ומתהדק בין הביטקוין למדדים S&P 500 ול- MSCI של השווקים המתעוררים, כשבחינת המתאם התמקדה לא בשאלה האם כאשר יש ירידות בשוקי המניות נראה ירידות גם בקריפטו, אלא בכיוון ההפוך: האם ירידות בקריפטו יכולות להוביל גם לירידות בשוקי המניות.

המתאם, כך לפי המחקר חדש של קרן המטבע העולמית שיצא לאחרונה, הוא דו כיווני. הוא גם הולך ומתחזק ככל ששוקי הקריפטו הולכים וגדלים, גם בשל המינוף הגדול בהשקעות בעולמות מטבעות הקריפטו, שמגביר את התנודתיות, וגם בגלל החשיפה של המוסדות הפיננסיים המסורתיים לעולם הקריפטו. "כל הפרעה משמעותית במערכת הפיננסית שמונעת על ידי התנודתיות במחירי הקריפטו, עשויה להיות במידה רבה מחוץ לשליטתם של הבנקים המרכזיים והרשויות הרגולטוריות המפקחות", מציינים בקרן המטבע.

אחת הסיבות לקשר זה היא חברות שנסחרות בשוקי ההון ומשקיעות חלק מהנוסטרו שלהן בקריפטו. מגמה שהלכה ותפסה תאוצה בשנה האחרונה בארצות הברית. ואכן, קשר כזה ניתן היה לראות רק בשבוע האחרון: מדינת אל סלבדור הגדילה את השקעותיה בביטקוין כחלק מהמדיניות שמוביל נשיא המדינה נאיב בוקלה. בשל הירידות בשווקים חברת הדירוג הבינלאומית מודיס, הורידה את דירוג החוב של אל סלבדור.

מכשירים פיננסיים

על רקע הירידות בשוק, מעניין לראות את התשואה של שתי קרנות הביטקוין הגדולות. הראשונה, קרן ETF שמחזיקה בחוזים על הביטקוין, BITO של חברת ProShares, ולעומתה הקרן של גרייסקל - GBTC, שמחזיקה בנכס עצמו: הביטקוין. BITO הציגה תשואה שלילית של 16% עד לסיום המסחר בארה"ב בסוף השבוע.

לעומתה, BITO הציגה תשואה שלילית של 25% מתחילת השנה עד לסיום המסחר בארה"ב בסוף השבוע האחרון (יותר מירידת הביטקוין באותו טווח זמן - 23.6%). דווקא BITO, שמחזיקה בנכס הבסיס, מציגה את תשואת החסר הגבוהה יותר באותו טווח זמן. דבר זה יכול לנבוע משתי סיבות: פדיונות שמאלצים את הקרן למכור את הביטקוין בתנאים לא טובים, או משקיעים שעוזבים את הקרן על רקע הערכות כי היא ישנם קשיים במהלך האישור שלה כקרן סל על ידי רשות ניירות הערך האמריקאית.

שינוי בתיאבון הסיכון

מעניין במיוחד לראות שבשבוע האחרון יש שינוי ב"תיאבון" הסיכון של המשקיעים, שמעדיפים לעבור כעת מנכסים בסיכון גבוה, לנכסים בסיכון נמוך יותר.

כך, יש ירידה במטבעות שמייצגים פרויקטים טכנולוגיים שלמעשה לא חל בהם כל שינוי. בנוסף, מניות של חברות שעוסקות בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, גם כן יורדות בחוזקה.

התנודתיות בשוק ההון גבוהה. המגמות של השבועות האחרונים לא מבשרות טובות גם לשוק הקריפטו: לא למטבעות השונים שנמצאים בשוק, ולא למניות של החברות העוסקות בתחום. והמשקיעים? מי שבוחר בהשקעות בסיכון גבוה, במיוחד בשוק מטבעות הקריפטו התנודתי יכול לעשות שני דברים: או לגלות שהעולם הזה לא לגמרי בשבילו, או שיהיה עליו לנשום עמוק ולהמתין.  

עוד כתבות

נדב וגדעון קייסון, מייסדי ריברסייד / צילום: מארקו אוקוייזן

מה מחפש ביל גייטס אצל ריברסייד הישראלית

הסטארט-אפ ריברסייד פיתח פלטפורמה שמאפשרת להקליט פודקאסטים באיכות שזהה לזו שבאולפן הקלטות מקצועי ● בין הלקוחות שלו נמצאים: מישל אובמה, הילרי קלינטון וביל גייטס ● וגם: היזם והמשקיע אראל מרגלית ומכון המחקר מיגל הובילו תחרות סטארט-אפים הפועלים בעולם האגרו-וולטאי ● אירועים ומינויים

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

מנכ"ל ישראכרט: "לא מעריך שנראה הפסקה במתן האשראי כמו בקורונה, אך צריך להיות זהירים יותר"

ישראכרט פרסמה דוחות המצביעים על המשך הגידול באשראי הצרכני והעסקי, והמנכ"ל רן עוז מעריך כי הצמיחה תימשך גם בעת האטה בפעילות הצרכנית • קיטון ברווחי החברה עקב עלייה בהפסדי אשראי הוביל לירידה במניה • עוז: "אם הריבית של בנק ישראל תמשיך לעלות, תהיה לכך השפעה על הריבית שלנו"

שלמה פילבר / צילום: יוסי זמיר

למרות ההישגים להגנה, פילבר לא חוזר בו מפגישת ההנחיה

עד המדינה שלמה פילבר ממשיך לנסות לרצות את שני הצדדים ● בחקירה הנגדית הוא טוען שהשיקול העיקרי שלו היה מקצועי, ושיותר סביר שהדפדפת הצהובה עם סיכום הדברים הייתה לקראת הפגישה ולא אחריה ● בחקירה החוזרת, התביעה תנסה ליישב את הדברים עם עדותו המקורית

האסלה שאוליב דיאגנוסטיקס פיתחה / צילום: Olive Diagnostics

"המצאנו מתמטיקה חדשה": האסלה שתעקוב אחרי הבריאות שלנו

חברת אוליב דיאגנוסטיקס פיתחה מכשיר לניטור מצב השתן, שיתריע על מחלות עוד לפני שהתפתחו ● החברה מייעדת את המוצר לניטור הבריאות של הגיל השלישי

יאיר זילברשטיין, יו''ר עמידר,. מועמד לתפקיד יו''ר רשות החשמל / צילום: ענבל מרמרי

המועמדים הצפויים לתפקיד יו"ר רשות החשמל: מנכ"ל תחנות כוח פרטיות ויו"ר עמידר

אחרי כמעט שנתיים בלי יו"ר, מסתמן כי ועדת האיתור תמליץ על יאיר זילברשטיין ואמיר שביט ● שניהם נחשבים אנשי מקצוע ראויים, אבל דווקא ניסיונו הרב של שביט בעסקי האנרגיה יגביל אותו בהסכם ניגוד עניינים נרחב ● משרד האנרגיה: "לכל מינוי ממשלתי נערך הסדר למניעת ניגוד עניינים, וכך ייעשה, אם יהיה בכך צורך, גם במקרה זה"

הנפקת חברת פיוניר / צילום: Nasdaq, Inc

פיוניר משיקה מוצר חדש לחנויות עצמאיות ונכנסת לשוק של סטרייפ וראפיד

אחרי שהתמחתה במשך שנים בהעברת תשלומים לסוחרים בפלטפורמות מסחר מקוון, פיוניר משיקה פתרון סליקה לבעלי חנויות מקוונות עצמאיות באסיה ● האם יש לה סיכוי בתחום שנשלט ע"י אחד הסטארט-אפים בעלי השווי הגבוה בעולם?

עובדים מבוגרים טובים למקום העבודה / צילום: Shutterstock

המחקר שמנפץ את המיתוסים: עובדים מבוגרים טובים למקום העבודה

עולים יותר למעסיק? מתקשים בטכנולוגיה? מחקרים מגלים שהמיתוסים שמניעים את הגילנות במקום העבודה רחוקים מהמציאות ● בעידן שבו פלח האוכלוסייה המבוגר הוא הצומח ביותר, לארגונים כדאי לעודד העסקת עובדים מבוגרים

מחירי המזון והאנרגיה באנגליה מזנקים / צילום: Shutterstock, Elena Rostunova

שיא של 40 שנה באינפלציה בבריטניה: אחד מארבעה ויתר על ארוחה

מדד המחירים לצרכן בממלכה הבריטית זינק ל-9%, והבנק המרכזי האנגלי אומר כי הוא "חסר יכולת" להשפיע על הדינמיקה ● מזהיר: האינפלציה עשויה לטפס ל-10% בחודשים הקרובים ● שני שלישים מהבריטים הפסיקו לחמם את הבית, 27% הפחיתו את מספר הארוחות ביום

יזמי חברת המשלוחים AVO / צילום: סטפן קלפקו

בקרנות הגדולות התעלמו מסימני האזהרה. עכשיו החברה הזו בדרך להפוך לסמל הבועה שהתפוצצה

סטארט-אפ המשלוחים הישראלי אבו פיטר השבוע עוד עשרות מעובדיו והודיע על סגירת פעילותו בישראל ● עד לפני כמה חודשים המשקיעים בשוק פחות התרגשו מהיעילות הנמוכה של החברות, אך כעת כשהמשבר הכלכלי מעמיק, המשקיעים הולכים על בטוח, והחגיגה של אבו נגמרה

העיר מודיעין. כלים ליצירת תכנון גמיש יותר / צילום: Shutterstock

תסתכלו על פריז ותחשבו על ת"א: איך להגדיל את הצפיפות גם בלי לבנות מגדלים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה בשבוע שעבר את תיקון 4 לתמ"א 35, המאפשר לצופף עוד יותר את המרחב האורבני בישראל ● כיצד זה יקרה בפועל, וכיצד ייראו הערים שלנו בעתיד

ג'רום פאוול, נגיד הפד האמריקאי / צילום: Reuters

פאוול: הפדרל ריזרב נחרץ במאבק להורדת האינפלציה בארה"ב

ג'רום פאוול, נגיד הבנק המרכזי האמריקאי, מביע ביטחון ביכולת לרסן את עליית המחירים בלי לגרום למיתון - אבל מצביע גם על האתגרים

אלי גליקמן, נשיא ומנכ''ל צים / צילום: איתי רפפורט - חברת החדשות הפרטית

"הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו": צים מפרסמת דוחות חזקים ומתייחסת לסערת המס שנחשפה בגלובס

חברת התובלה הימית מציגה רווח נקי של 1.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון - פי 3 מברבעון המקביל ומעלת את התחזית השנתית ● המנכ"ל אלי גליקמן על המגעים לשינוי חישוב המס שבו מחויבת צים: "לא מתעסקים עם זה, הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו בעקבות הפרסום"

תחנת הכוח בחדרה. העלות הכוללת של העיכוב מוערכת בכ-1.5 מיליארד שקל בשנה / צילום: Associated Press, Dan Balilty

ישראל מתעכבת בסגירת היחידות הפחמיות. נחשו מי משלם את המחיר

הסבת יחידות הייצור בתחנת הכוח בחדרה מפחם לגז תידחה בשנה נוספת ותחל רק ב-2023, לאחר שהיעד המקורי, חודש יוני הקרוב, הוחמץ ● הנזק שנובע מהעיכוב מוערך ב-2.7 מיליארד שקלים לשנה ● הממשלה כבר פספסה את יעדי האנרגיה המתחדשת, ואין לה תוכנית ממשית לשינוי הנדרש למשק האנרגיה בעידן משבר האקלים

תומר וינגרטן. מנכ''ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: סנטינל וואן

שיאן תגמולים חדש בסקטור הטכנולוגיה בישראל: מנכ"ל סנטינל וואן

התגמול השנתי של תומר וינגרטן בחברת הסייבר עמד על 95 מיליון דולר, רובו ככולו הוני, וחלקו מבוסס ביצועים

מייסדי דארו: גילה חייט, אלעד שפיגלמן ואביתר בן ארצי / צילום: ארן גילאור

"הטכנולוגיה היא כלי לעשות צדק": הסטארט־אפ המשפטי של מתמחי העליון

דארו, סטארט-אפ ישראלי שנוסד לפני כשנתיים, פיתח מערכת בינה מלאכותית המנטרת מהאינטרנט עבירות בעלות משמעות ציבורית ● מטרת המיזם: לקדם אכיפה של ההפרות דרך תביעות ייצוגיות

צוות מאסטרסקול

היא פתחה בית ספר מקוון להסבת עובדים להייטק. עכשיו היא מגייסת 100 מיליון דולר

ברקע ההאטה כלכלית והצינון בביקוש לעובדי הייטק, סטארט-אפ ההכשרות מאסטרסקול הודיע על גיוס ראשון של 100 מיליון דולר, שהחל בפועל בשנה שעברה אך לא דווח לציבור ● עתני לוי, אחד המייסדים ומנכ"ל משותף בחברה: "אנחנו במסע לבניית בית הספר הגדול בעולם שיכשיר אנשים ללא קשר לרקע שלהם ולנסיבות החיים שלהם"

השרים עודד פורר ואביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

שרי האוצר והחקלאות כבר חתמו על הצווים, אז למה רפורמת החקלאות תקועה?

משרד החקלאות מתמודד עם שני אתגרים עיקריים בניסיון לקדם את רפורמת הייבוא של הפירות והירקות ● הראשון הוא הובלת שינוי מהותי בתקנות הגנת הצומח, שמגבילות את התחרות בענף ● השני הוא להגיע להסמכות עם יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

נחשף בגלובס: אבי גבאי בדרכו לפרטנר אחרי שדירקטוריון סלקום קיצר לו את תקופת הצינון

דירקטוריון סלקום קיצר את תקופת הצינון של אבי גבאי, מנכ"ל סלקום לשעבר, לחצי שנה, והחל מהחודש הוא יוכל להצטרף לפרטנר ● כפי שנחשף בגלובס, גבאי וסלקום ניהלו מגעים במהלך החודש על קיצור תקופת הצינון שלו

דניאל ספיר / צילום: איל יצהר

סלקום במגמת שיפור עם רווח נקי של 28 מיליון שקל ברבעון הראשון

הטיסות לחו"ל שיפרו את ההכנסות של סלקום משירותי נדידה, וגם פעילות הסיבים והאינטרנט מניבה פירות ● ההכנסות מציוד קצה בירידה

מטה רשות המיסים האמריקאית בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Jorge Salcedo

ה-IRS לא עומד בקצב, ועשירי ארה"ב נהנים מחוסר פיקוח על המסים שלהם

בעשור האחרון בארה"ב, קצב בדיקות המסים למשלמי מסים שמרוויחים בין 5 ל-10 מיליון דולר נפל מ-13.5% ל-1.4%, ועבור אלה שמרוויחים יותר מ-10% הוא נפל ל-3.9% מ-21.2% ● במרץ הודיעו ב-IRS כי הם מתכוננים לגייס עוד עשרת אלפים עובדים כדי לטפל ב-20 מיליון החזרי מס שלא עובדו