גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החברה שביטלה 120 טיסות ביום, והתחזיות הקודרות: ענף התעופה במשבר

איזי ג'ט מצמצמת את מספר המושבים בחלק ממטוסיה, בריטיש אירווייז ביטלה ביום אחד 120 טיסות פנים, ומנכ"ל יונייטד איירליינס מעריך כי מדובר במשבר שלא ייפתר בחמש השנים הבאות ● מצוקת כוח-האדם שהחלה בעקבות הקורונה מורגשת בכל העולם, וגם בישראל

צפיפות בשדה התעופה בדיסלדורף בחודש שעבר. המחסור בעובדים בענף מורגש בכל הסקטורים / צילום: Reuters, Ying Tang
צפיפות בשדה התעופה בדיסלדורף בחודש שעבר. המחסור בעובדים בענף מורגש בכל הסקטורים / צילום: Reuters, Ying Tang

כשחברת לואו קוסט מודיעה כי היא נאלצת לוותר על מושבים במטוסיה, אין סימן חזק מכך שמצוקת כוח-האדם בענפי התיירות והתעופה שוברת שיאים. מאחורי ההודעה החריגה הזו עומדת חברת איזי ג’ט הבריטית, שמתכננת לצמצם את מספר המושבים במטוסי ה-A319 שלה, בכדי שתוכל להפעיל את טיסות הקיץ עם צוות של שלושה דיילים במקום ארבעה. המהלך נעשה לא כדי לחסוך בהוצאות, אלא לנוכח הקושי לגייס עובדים.

כידוע, מספר המועסקים בחברות תעופה, במלונות, בנמלי תעופה ובתעשיות התיירות האחרות ירד בתקופת הקורונה, יחד עם התיירים שנעלמו. אלא שהתיירים כבר חוזרים, ואילו העובדים לא. בחלק מהמדינות, כמו בריטניה וישראל, המחסור בכוח-האדם בולט יותר. חברות התעופה הבריטיות נאלצו לבטל מאות טיסות בחודש שעבר, והמגמה לא נעצרת.

בריטיש איירווייז, למשל נערכת לצמצום 10% מלו"ז טיסות הקיץ שלה, לנוכח המחסור בעובדים. החברה נפרדה מכ-10,000 עובדים בתקופת הקורונה, וכעת, בדומה לחברות רבות בעולם, מנסה לגייס חזרה - אך לא בהצלחה מרובה. השבוע ביטלה החברה ביום אחד 120 טיסות פנים שהיו אמורות להמריא מהיתרו, בדיוק מהסיבה הזו.

המשבר לא נעצר באירופה. גם בארה"ב מודיעות החברות על ביטולים מאולצים של טיסות, לנוכח מחסור בעובדים. כך, חברת ג’ט בלו הודיעה כי תבטל 8%-10% מטיסותיה החודש לנוכח המחסור בכוח-האדם, וזאת על אף שגייסה לאחרונה 2,500 עובדים.

אייר קנדה העריכה כי המחסור בעובדיה יגביל אותה לביצוע של 90% מלו"ז הקיץ המתוכנן. מנכ"ל יונייטד איירליינס, סקוט קירבי, אמר כי המחסור החמור בטייסים בארה"ב יוביל לפער בין התפוסה הפוטנציאלית ובין היכולת להפעיל טיסות, וחזה כי המשבר לא ייפתר בחמש השנים הבאות. המחסור בצוותי האוויר אף מוביל את החברות להפנות נוסעים לשירותי התחבורה היבשתית, כתחליף לטיסות פנים או לטיסות קצרות בתוך ארה"ב ואירופה. אמנם מדובר גם בנימוק סביבתי, אך מאחוריו ניצבת היכולת המוגבלת של החברות להפעיל לוח טיסות.

המחסור בנתב"ג

כפועל יוצא מהמחסור בכוח-האדם, העיכובים הפכו לחלק בלתי נפרד מעולם התעופה. לעתים מדובר בסיטואציות חריגות ממש, דוגמת זו שחוו נוסעי וויז אייר בטיסה שהמריאה מתל אביב ללונדון בשלוש שעות עיכוב. אותה טיסה לא יכלה לנחות בלונדון, מהנימוק שאין כוח-אדם שיטפל במטוס, והנוסעים מצאו את עצמם במרחק 300 ק"מ מהיעד - לאחר שהמטוס נחת בשדה תעופה קטן ביורקשייר.

מצוקת כוח-האדם באה לידי ביטוי גם בעולמות הכבודה. מזוודות לא תמיד מספיקות לעלות על המסועים בטיסות עם בעליהן, בהלוך ובחזור. מנכ"ל נתב"ג, שמואל זכאי, מעריך כי בשדה חסרים כ-600 עובדים בסקטורים השונים, מתוך כ-2,000 עובדים קבועים ועוד 2,000 עובדים זמניים. למגויסים לעבודה ניתן מענק של 2,500 שקל, סוכריה שככל הנראה אינה מפתה מספיק.

"המחסור בעובדים בתעופה חוצה יבשות, מדינות וסקטורים", אומר מומחה התיירות והתעופה יוסי פישר. "עובדים בשדות התעופה, צוותי קרקע של חברות תעופה, צוותי אוויר, מחסור אדיר בטייסים, ובשוק הישראלי גם מחסור במאבטחים - כל אלו גורמים לביטול אלפי טיסות. נחשפנו לבעיה בפסח, אבל בקיץ אני צופה שהמשבר יחריף. נצטרך להגיע 3-4 שעות לפני טיסות, ומי שמזמין טיסות קונקשן יצטרך לחשב לפחות שעה וחצי-שעתיים בין טיסה לטיסה".

הירידה הכפויה בהיצע הטיסות תגולגל בסופו של דבר לכיס הנוסעים - ככל שההיצע קטן אל מול הביקוש, המחירים יעלו - וזאת עוד לפני שישקפו את הזינוק במחירי הדלק.

הכוח ה"חלוד" בענף

המחסור בכוח-האדם לא נעצר בגזרת התעופה: גם בתעשיית התיירות, שנפגעה ראשונה בקורונה והיא האחרונה להתאושש ממנה, משוועים לעובדים. בתחום התיירות הנכנסת בישראל (מדריכים, נהגים וכו’) הועסקו לפני פרוץ המגפה 2,500 עובדים, וכיום נותרו כאלף.

"התיירות הפכה לתחום שהעובדים לא מרגישים שבטוח לחזור אליו", אומר יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת. "תנועת התיירות תחזור, אבל לא יהיה מי שיקלוט אותם. הכוח באתרי התיירות ‘חלוד’ כבר עכשיו".

גם ברשתות בתי המלון משוועים לכוח-אדם, והמצוקה שהייתה קיימת טרום המגפה הלכה והחריפה. בארה"ב לבדה נמחקו ב-2020 יותר מ-670 אלף משרות בתחום התפעול במלונאות, ועוד 4 מיליון משרות בתעשיות הסובבות. המחסור בעובדים מוביל לירידה ברמת השירות בבתי מלון, ולפתרונות יצירתיים כמו ניקוי החדר והחלפת מצעים רק לפי דרישה מפורשת של האורח.

"רשתות בתי המלון הגדולות פרסמו לאחרונה דוחות רבעוניים המשדרים אופטימיות, לנוכח חזרה לתפוסות של עידן טרום הקורונה, אך באותה נשימה כולן מצביעות על מחסור שגורם להן להגביל הזמנות ותפוסה", אומר פישר. "המצב הזה מוביל לירידה בשירות, אלא שמנגד רמת המחירים גבוהה מזו שהייתה לפני הקורונה".

נשיא התאחדות המלונות, אבי ניסנקורן, סבור שמצוקת העובדים בענף המלונאות הגיעה "לשלב קריטי". במכתב שהפנה לרכזת תעסוקה באגף תקציבים במשרד האוצר, דורש ניסנקורן להגדיל מיידית את מכסת העובדים הזרים מהפיליפינים שמוקצים לעבודה במלונות בעוד 1,700 עובדים. המכסה הקיימת כיום, שלא מוצתה מטעמי קורונה ובירוקרטיה, עומדת על 2,000 עובדים. במשרד האוצר אומרים כי הבקשה להגדלת המכסה נבחנת.

נזכיר כי ב-2019 הועסקו בענף המלונאות בישראל 42 אלף עובדים, ועם פרוץ המגפה הוצאו 37.5 אלף מתוכם לחל"ת. כ-10,000 עובדים לא שבו לעבוד, כאשר עיקר המחסור מורגש בעובדי חדרנות וניקיון. אלא שלפי המכתב של ניסנקורן, במקצועות אלה "ישראלים לא מעוניינים לעבוד. כך היה בעבר, וכיום החמיר המצב". 

עוד כתבות

אילוסטרציה / צילום: שלומי יוסף

הסבתא שנלחמה בנכדים שרימו אותה וזכתה

סבתא יהודיה בת 95 מאוהיו נדהמה לגלות שנכדיה ביצעו מאות העברות כספיות בסך של 80 מיליון דולר מהונה, כאשר מרביתן הניבו לה הפסדים בסכום של מיליונים, ותבעה את נכדיה במוסד בוררות ● הבורר פסק כי נכדיה וכן בית ההשקעות בו הועסקו ביצעו עבירות של מרמה, מצג שווא, הפרה של חובת הנאמנות, וכן "הונאת קשישים"

האחים זלקינד וצחי נחמיאס / צילום: ישראל הדרי, ורד פיצ'רסקי

צחי נחמיאס והאחים זלקינד מוציאים לדרך את האסטרטגיה של דסק”ש

בעלי השליטה החדשים בדסק"ש, שנכון להיום מופסדים על השקעתם בה, מקווים להשיג פרמיית שליטה מהותית במכירת מניות סלקום ● המתעניינים ברכישה, ובהם קרנות הפרייבט אקוויטי סקיי ואייפקס, יידרשו להתמודד עם חוב פיננסי של 2.8 מיליארד שקל ועם סימני שאלה על עתיד החברה בתוך ענף התקשורת

חגית ציטיאט- לוין / צילום: מיה כרמי דרור

מנכ"לית חדשה לבית ההשקעות של הראל: חגית ציטיאט לוין

ציטיאט-לוין, שמכהנת כיום כמנכ"לית בססח - החברה הישראלית לביטוח אשראי, מונתה לנהל את הראל פיננסים ותחליף את טל קדם שפרש לאחר 5.5 שנים

משפט נתניהו, 10.5 / צילום: אורן בן חקון

ג'וקר או משקולת? סיכום עדות פילבר בתיק 4000

לאחר 28 ימי עדות סיים שלמה פילבר להעיד ● פילבר הציב קשיים רבים לפרקליטות ונראה כי הוא ייזכר כעד שנתפס כלא אמין על ידי שני הצדדים ● במהלך עדותו התהלך על קו דק מאוד, מצד אחד קיים לכאורה את חלקו בהסכם עד המדינה, אך מצד שני שינה את עדותו לעומת הגרסה שמסר במשטרה

עונת הסקרים / איור: גיל ג'יבלי

זהירות, סקר לפניך: הצצה אל מאחורי הקלעים של האובססיה הלאומית

עם פתיחת מערכת הבחירות חוזרת האובססיה הלאומית לסקרי המנדטים ● מיעוט נדגמים, לחץ של ערוצי טלוויזיה לפרסם סקר מהיום למחר, קושי באיתור מגמות הצבעה חדשות, והתבססות על נתונים שנשענים על שיעור מתלבטים גדול ● הצצה אל מאחורי הקלעים של תעשיית הסקרים לקראת הבחירות לכנסת ב-1 בנובמבר

אפליקציית וואטסאפ / צילום: Shutterstock, Wachiwit

"אמנון המתמלל": המיזם של הישראלי שמאס בהודעות קוליות בוואטסאפ

לשילה מגן נמאס מההודעות הקוליות בוואטסאפ, והוא ניסה למצוא פתרון שיהפוך אותן לטקסט ● הפתרון שלו הוא בוט שמופיע כאיש קשר באפליקציה וממיר את ההקלטה להודעה כתובה ● לרוב השירות מספק את הסחורה, אך מומחי פרטיות מזהירים: שימו לב לאותיות הקטנות

פאינה קירשנבאום בדיון בערעור על גזר דינה / צילום: רפי קוץ

השופטים הציעו לפאינה קירשנבאום לחזור מהערעור על הרשעתה ורמזו: נקל בעונשה

ראש ההרכב השופט בעליון יצחק עמית רמז כי אם פאינה קירשנבאום תקבל אחריות על מעשיה בדרך של חזרה מהערעור, בית המשפט יפחית מעונש המאסר בן ה-10 שנים שהוטל עליה

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הירידות בבורסה החריפו בסיום: מדד ת"א 90 צנח ב-2.7% בנעילה

המסחר בבורסה הושפע מהירידות החדות בוול סטריט ומדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.9%, מדד הנפט והגז נפל ב-3.8% ומדד מניות הביטוח ירד ב-3.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל

טיפול בטכנולוגיה של אלפא תאו / צילום: יח''צ

חברת הביומד הישראלית אלפא תאו מפתחת טיפול חדשני לסרטן. האם היא תצליח?

עוזי סופר, מנכ"ל אלפא תאו שפיתחה טיפול לסרטן, מספר על המיזוג ל-SPAC ועל הצלחת המוצר ("אפשרנו למטופלים להגיע לטיפול חוזר, בינתיים אף אחד מהם לא הגיע") ● האם היא תוכיח יעילות יוצאת דופן ותשמור על שווי גבוה?

נשים מהחברה החרדית בחברת הייטק. בשנים האחרונות חלה עלייה בביקוש להשתתפות בתוכנית / צילום: Reuters, Darren Whiteside

ללא צורך בתעודת בגרות: התוכנית שמשלבת נשים חרדיות בעולם ההייטק צוברת תאוצה

בחברה החרדית הביקוש למקצועות ההוראה מצוי בעודף ובשנים האחרונות יותר נשים עוברות להייטק ● בשל כך, הוקמה תוכנית הסבה לנשים חרדיות המשלבת לימודי הנדסה בסמינרים להוראה, ונשענת על מודל מעניין: במקום זכאות לבגרות מלאה, הן עושות בגרות רק במתמטיקה, באנגלית ובעברית

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

מתוך הפרסומת של מודיבודי / צילום: צילום מסך

הרעש התקשורתי הביא תועלת לקמפיין תחתוני המחזור

פרסומות מקטגוריית ההיגיינה הנשית לרוב אינן משיגות זכירות או אהדה גבוהה, מה שהופך את קמפיין הדם של מודיבודי ליוצא דופן - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● למרות השקעה של כמיליון שקל, הזכירות של יטבתה נמוכה ביחס לאהדה

בחירות / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הכנסת אישרה חקיקה שתשים סוף לפרסום אנונימי בזמן בחירות

הבוקר אושר חוק המחייב שקיפות בקמפיינים פוליטיים בתקופת בחירות ● על פי החוק החדש, תחול חובת השקיפות על כל פרסום של מפלגה או פרסום המופץ בתשלום, כולל טוקבקים ● "חובת זיהוי מפרסמי תעמולה בדיגיטל בבחירות הקרובות היא לא פחות מרעידת אדמה"

אלון קסטיאל / צילום: שלומי יוסף

זהירות משיח פופוליסטי: כמה נתונים שכדאי להכיר כשמתווכחים על שחרור קסטיאל ודומיו

החלטת שחרורו המוקדם של עבריין המין אלון קסטיאל עוררה השבוע סערה ● אך מבעד לשיח הצר, התמונה מורכבת: הצפיפות בבתי הכלא מובילה בכל חודש לשחרורם של מאות אסירים, ללא ועדות וללא שיקום ● האם לא עדיף לשחרר את אלו שהשתקמו ושיפרו את התנהגותם? ● טור סופ"ש

הדליפה במניפת צאלים / צילום: רשות הטבע והגנים

כבר חודש שכיל מזהמת את הטבע, ואף רשות לא עוצרת אותה

בזמן שהיא מתגאה מעל כל במה בקיימות, השקעות בסביבה ובאחריות תאגידית, כיל חזרה להפעיל ללא תיאום עם הרגולטור תעלה המזרימה מי תמלחת לקרקע, וזורעת הרס תוך הרג של ערכי טבע מוגנים ● לפי מידע שהגיע לגלובס, אושר לחברה חלחול של 2% מההזרמה, וכעת כלל לא ברור אם ניתן לעצור את פעילותה ● כך ביקשו כיל הקלות מהמשרד להגנת הסביבה לאחר הפרת הוראות סביבתיות, וקיבלו את מבוקשם

נושא הניתוק הרגשי הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך המקדים / צילום: Shutterstock

הכתובת על הקיר: מה גורם באמת לעובדים להתפטר

מחקר חדש בחן 751 עובדים בתקופה שקדמה להתפטרותם כדי להבין מה המכנה המשותף לכולם ● לפי מסקנות המחקר הכתובת הייתה על הקיר: העובדים הרגישו חסרי משמעות ● איך אפשר להתמודד עם התופעה?

בניין ברחוב בר כוכבא בתל אביב / צילום: איל יצהר

פסיקה דרמטית של העליון: העברת נכס מקרקעין לנאמנות חייבת במס שבח ורכישה

הפסיקה הדרמטית של בית המשפט העליון סוגרת את הפתח לתכנוני מס והעברות נכסים באמצעות מנגנון הנאמנות ● מומחי מס: "מדובר בביטול של מכשיר הנאמנות הישראלי, כאשר המפסידים העיקריים יהיו תושבי חוץ אשר בבעלותם נכסי נדל"ן בישראל"

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לא רק קנאביס: אהוד ברק ימונה ליו"ר משותף בשחל טלרפואה

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצטרף ליו"ר יריב אלראי והשניים ינסו להוביל יחד את הצמיחה הגלובלית של שחל, שעוסקת בפתרונות רפואה מרחוק ● ברק עומד גם בראש חברת הקנאביס הרפואי אינטרקיור

משרדי חברת ארנסט ויאנג / צילום: Shutterstock

ארנסט אנד יאנג נקנסה ב-100 מיליון דולר בעקבות חקירה על זיופים בבחינות אתיקה

החברה, אחת מארבע פירמות ראיית החשבון הגדולות בעולם, הואשמה בהטעיית סוכנויות רגולציה לגבי דוח מיוני 2019 על התנהגות פסולה במבחנים

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

ווישור הפכה לבעלת השליטה באיילון: רכשה 67% תמורת 448 מיליון שקל

חברת הביטוח הדיגיטלית רכשה 67% מאיילון • המימון התאפשר בעקבות הפיכת צבי ברק לבעל שליטה בווישור, השקעה של 20 מיליון שקל מצד משפחת בן ישי בתמורה לכ-3.7% מהמניות והלוואה מתאגיד בנקאי בסך 90 מיליון שקל