גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הממשלה איבדה את הרוב המוחלט בכנסת? מה היא יכולה, ומה לא

פיזור הכנסת ירד מסדר היום, אבל הקואליציה והאופוזיציה עדיין בתיקו ● בממשלה טוענים כי אפשר לתפקד גם בלי רוב פרלמנטרי, למרות האתגרים ● בדקנו מה היא תוכל לעשות עם רוב רגיל, מה דורש רוב מוחלט, ומתי גם 61 ח"כים לא יספיקו ● המשרוקית של גלובס 

מירב כהן, יש עתיד. מירב כהן, יש עתיד משדר חדשות, גלי צה''ל, 9.5.22 / צילום: יח''צ
מירב כהן, יש עתיד. מירב כהן, יש עתיד משדר חדשות, גלי צה''ל, 9.5.22 / צילום: יח''צ

לאחר משיכת ההצעה לפיזור הכנסת שהניחה האופוזיציה, לאחר שרע"ם הודיעה שהיא תיתן לקואליציה הזדמנות נוספת, הממשלה קיבלה עוד קצת זמן להחזיק. אבל בגלל שעידית סילמן עדיין לא שבה לקואליציה, אנחנו עדיין בתיקו 60-60. מה כבר הממשלה יכולה לעשות במצב כזה? את השאלה הזו העלו ירון וילנסקי וירין קוזין בפני השרה לשוויון חברתי מירב כהן, כשהמצב של רע"ם היה פחות ברור.

"איך אפשר ככה לתפקד?" הם שאלו. "קודם כל אפשר להעביר חוקים, רק ברוב רגיל ולא ברוב של 61, זאת אומרת חוקים רגילים ולא שינוי של חוקי יסוד. ובהחלט אפשר לעשות את זה, כמו תקציב מדינה שאפשר להעביר ברוב רגיל והחלטות ממשלה שאפשר להעביר. ובהחלט זו מגבלה, אבל זו מגבלה אפשרית, ואני מזכירה שכבר היו ממשלות בישראל עם פחות מ-60 חברים בקואליציה".

על השאלה האם הממשלה הזו תשרוד או לא, או האם היא תתפקד או לא, אנחנו לא יכולים לענות. על השאלה מה קואליציה של 60 בלבד יכולה לעשות, לפחות תאורטית, דווקא כן. אז בדקנו.

לא צריך 61

נתחיל בדוגמה שהביאה כהן: האם אפשר להעביר תקציב, החקיקה הקריטית ביותר של כל ממשלה באשר היא, ברוב רגיל? התשובה היא שבהחלט כן. חוק יסוד: משק המדינה רק קובע שתקציב יהיה לשנה אחת ואת מועדי ההנחה וההעברה הנדרשים. הוא לא קובע רוב מסוים שנדרש להעברת התקציב. וזה לא רק עניין תאורטי: התקציבים של 2021 ו-2022 עברו בקריאה השלישית עם 59 אצבעות תומכות. כך גם היה עם התקציב הדו-שנתי של 2017-2018. הרבה פחות מזה נדרש כדי להעביר את התקציב של 1993, שבעדו הצביעו רק 44 חברי כנסת. אם הממשלה תחזיק מעמד, תעמוד לרשותה, טכנית, האפשרות להעביר תקציב.

לגבי חוקים רגילים, כהן כמובן צודקת. למעשה, לא רק חוקים רגילים: הרי ידוע שחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו עבר עם 32 תומכים בלבד, קצת יותר מחצי מרוב מוחלט. אמנם שר המשפטים גדעון סער פרסם תזכיר לחוק יסוד: החקיקה שיחייב לפחות 61 אצבעות בעד חוקי יסוד חדשים בכל שלוש הקריאות, אבל הצעת החוק הממשלתית טרם הונחה. אם מדובר בחוקי יסוד או סעיפים שלא עברו שריון, הממשלה תוכל גם לשנות גם אותם.

צריך עוד אצבע

אבל יש דברים שאכן הממשלה לא תוכל לעשות בלי האצבע החסרה של סילמן. לפני הכל, לשנות חוקים משוריינים. ברוב המקרים מדובר בחוקי יסוד. ישנם ארבעה חוקי יסוד שמשוריינים לחלוטין: הממשלה, חופש העיסוק, הלאום ומשאל עם. בכל חוקי היסוד האלו יש סעיף שקובע "אין לשנות חוק־יסוד זה אלא בחוק־יסוד שהתקבל ברוב של חברי הכנסת" (למעט בחוק יסוד: הממשלה, בו הנוסח טיפה שונה). הכוונה ב"רוב של חברי הכנסת", היא לרוב מתוך כל החברים, כלומר 61 לפחות.

בנוסף, ישנם חוקי יסוד משוריינים חלקית, כלומר יש בהם סעיפים שלא ניתן לשנות בלי 61. לדוגמה, בחוק יסוד: משק המדינה, סעיף 3ב (המנחה מה לעשות במקרה של כניסה לתקציב המשכי) משוריין כך שלא ניתן לשנותו בלי 61.

אבל חוקי יסוד משוריינים הם לא כל מה שהממשלה לא תוכל לשנות בלי 61. למשל, סעיף 4 לחוק יסוד: חופש העיסוק. הוא אומר: "אין פוגעים בחופש העיסוק אלא בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל, שנועד לתכלית ראויה, ובמידה שאינה עולה על הנדרש, או לפי חוק כאמור מכוח הסמכה מפורשת בו". מה זו ההסמכה המפורשת הזו? התשובה לכך נמצאת בסעיף 8(א) לאותו חוק יסוד, שקובע שניתן לעקוף את סעיף 4 בחוק רגיל שזכה לתמיכת רוב חברי הכנסת ושכתוב במפורש שהוא מנוגד לחוק היסוד, ואז הוא בתוקף למשך ארבע שנים, למרות הסתירה של חוק יסוד. אמנם נעשה בסעיף הזה שימוש רק פעם אחת, בענייני ייבוא בשר, אבל אם בממשלה יחליטו שיש להם צורך לעקוף את חוק היסוד שוב, הם יזדקקו לאצבע נוספת.

וגם, יש חוק רגיל אחד שמשוריין: סעיף 3 לחוק להגנה על השקעות הציבור בישראל בנכסים פיננסיים מ-1984 לא מאפשר לשנות את החוק בלי רוב מיוחס.

בנוסף, חוק הכנסת מאפשר להדיח יו"ר כנסת או מי מסגניו מכהונתו במקרה של כתב אישום או הליכים פליליים נגדם, ובתנאי שיש לכך 61. ואולם, חוק הכנסת אינו חוק יסוד ואינו משוריין, כך שהדבר ניתן לשינוי ברוב רגיל.

גם עוד אצבע לא תעזור

יש דברים שהממשלה לא תוכל לעשות גם אם סילמן תחזור לקואליציה, כי צריך בשבילם הרבה יותר מ-61 אצבעות, ולרוב מחייבים שיתופי פעולה עם האופוזיציה. למשל, מספר סעיפים בחוקי יסוד. סעיף 44 לחוק יסוד: הכנסת לא מאפשר לתקנות שעת חירום לשנות אותו, וסעיף 45 דורש שסעיף 44 לא ישונה בלי הסכמת רוב של 80 חברי כנסת. גם סעיף 45 עצמו לא ניתן לשינוי בלי 80 אצבעות.

ב-1992 נוסף לחוק היסוד סעיף 45א, שמכיל את הוראות סעיף 45 גם על סעיף חדש, סעיף 9א(א), שמביא עוד דוגמה למה שלא ניתן לעשות רק עם 61. הסעיף דורש שאם יש צורך בהארכת כהונת הכנסת מעבר למה שנקבע בחוק, הדבר ידרוש הסכמה של 80 ח"כים. מאז הוספת הסעיף לא הייתה הזדמנות להעמידו למבחן, וכשדחו את בחירות 1973 בגלל מלחמת יום הכיפורים הספיקו לכך 67 תומכים.

חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל מציע מקרה מיוחד. סעיף 6 קובע ש"לא תועבר לגורם זר, מדיני או שלטוני, או לגורם זר אחר בדומה לכך, בין דרך קבע ובין לתקופה קצובה, כל סמכות המתייחסת לתחום עיריית ירושלים", וסעיף 7 דורש ששינוי של סעיף 6 ייעשה ברוב של 80 חברים. אלא שסעיף 7 משריין את עצמו רק ב-61, מה שמאפשר לעקוף את הצורך ב-80 חברים.

 

אם יהיה צורך בהדחות, הממשלה גם עשויה למצוא את עצמה בקשיים. למשל, הדחת ח"כ בגלל שהוא שולל את קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, מסית לגזענות או תומך בטרור דורשת 90 ח"כים, וזה אחרי ש-70 ח"כים חתמו על עצומה שדורשת את ההדחה, מתוכם 10 מהאופוזיציה. גם הדחת יו"ר הכנסת או מי מסגניו שלא מחמת עבירה או הדחת הנשיא דורשת לפחות 90 ח"כים. ואולם, הסעיפים עצמם לא משוריינים, כך שניתן לשנותם.

ובאופוזיציה?

במצב הזה של תיקו, יש גם דברים שהאופוזיציה תצטרך בשבילם מספרים מיוחדים. המובן מאליו הראשון הוא הפלת הממשלה באי-אמון. סעיף 28 לחוק יסוד: הממשלה דורש לא סתם 61 ח"כים, אלא כאלו שיסכימו על ממשלה חלופית (אי-אמון קונסטרוקטיבי). בהינתן הימצאה של הרשימה המשותפת באופוזיציה, הדבר נראה מסובך לביצוע, גם אם לא בלתי אפשרי.

61 שיותר קל להשיג הם 61 הח"כים הנדרשים לפיזור הכנסת. הם לא צריכים לאהוב אלה את אלה, ובעד פיזור הכנסת ה-21 הצביעו בנימין נתניהו, היבא יזבק ואביגדור ליברמן.

אבל כל עוד הכנסת ה-24 איתנו, יש גם את עבודת הכנסת. סעיף 3ג לחוק יסוד: משק המדינה מאפשר להעביר הצעות חוק תקציביות, כלומר כאלו שעלותן לפחות 5 מיליון ש"ח בשנת תקציב ושלא קיבלו את הסכמת הממשלה. התנאי היחידי הוא שההצעה תזכה לתמיכת 50 ח"כים לפחות.

לקריאה נוספת

חוקי היסוד של מדינת ישראל באתר הכנסת

עוד כתבות

בורסת הנאסד''ק בניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; אלביט מערכות קפצה בכ-5%

הירידה היום הביאה את מדד S&P 500 לסגור את החצי הראשון הגרוע ביותר מאז 1970, עם ירידה של כמעט 21% ● בורסות אירופה נעלו את יום המסחר בירידות של עד 1.8% במדדי המניות המרכזיים ● תשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים ירדה ל-3.02%

נסיעה בתחבורה ציבורית / צילום: Shutterstock

שקט עד מאי 2023? משרדי הממשלה והנהגים קרובים לסיכום בתנאי השכר

משרד התחבורה ומפעילי התחבורה הציבורית יעבירו לנהגי האוטובוסים סכום של כ-150 מיליון שקלים בתמורה לשקט עד לחודש מאי 2023 ● לפי ארגון הנהגים של ההסתדרות הלאומית, מדובר על "העלאת שכר הנהגים ל-50 שקלים לשעה" ועל כן הם מסיימים את מחאתם בכפוף להסכמות סופיות שיושגו בתחילת השבוע הבא

טיפול בטכנולוגיה של אלפא תאו / צילום: יח''צ

חברת הביומד הישראלית אלפא תאו מפתחת טיפול חדשני לסרטן. האם היא תצליח?

עוזי סופר, מנכ"ל אלפא תאו שפיתחה טיפול לסרטן, מספר על המיזוג ל-SPAC ועל הצלחת המוצר ("אפשרנו למטופלים להגיע לטיפול חוזר, בינתיים אף אחד מהם לא הגיע") ● האם היא תוכיח יעילות יוצאת דופן ותשמור על שווי גבוה?

דרור פאר, מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים / צילום: ערן קליגר

איש הנדל"ן שחולם לחנך דור חדש של מתווכים: "הפוליטיקאים מרתיחים את השוק ומייצרים אי ודאות"

דרור פאר, תל אביב, בן 53 ● גרוש פלוס 1 ● מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים ● "אני שואף להקים אקדמיה לתיווך נדל״ן, כדי להקים ולחנך דור חדש של מתווכי נדל״ן - מקצוענים עם מתודת עבודה מדויקת ומוכחת"● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

מפרץ חיפה / צילום: Shutterstock, Max Zalevsky

מתכות כבדות נמצאו בגופן של נשים הרות במפרץ חיפה

כיצד משפיעה חשיפה למזהמים סביבתיים על היריון ולידה? מחקר חדש מטעם המשרד להגנת הסביבה מצא חשיפה גבוהה משמעותית למתכות כבדות ומזהמים באימהות במפרץ חיפה, בהשוואה לאימהות ממרכז הארץ ● לפי החוקרים, נדרשת בדיקה נוספת, בין היתר של חשיפה לשילוב של מתכות כבדות ומזהמים, גם אם בחשיפה העומדת בסף ארגון הבריאות העולמי עבור כל מזהם בודד

מתוך הפרסומת של מודיבודי / צילום: צילום מסך

הרעש התקשורתי הביא תועלת לקמפיין תחתוני המחזור

פרסומות מקטגוריית ההיגיינה הנשית לרוב אינן משיגות זכירות או אהדה גבוהה, מה שהופך את קמפיין הדם של מודיבודי ליוצא דופן - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● למרות השקעה של כמיליון שקל, הזכירות של יטבתה נמוכה ביחס לאהדה

מימין: אלקין, ליברמן ושקד / צילום: דוברות האוצר

חלופת שקד וחוק המכר אושרו: מה יקרה לשאר תוכניות הדיור אחרי פיזור הכנסת?

הממשלה קידמה בשנה האחרונה שלל צעדים לטיפול במשבר הדיור ● חלק מהמהלכים אושרו ברגע האחרון, ואחרים עוד ממתינים ● מה עוד אפשר לקדם למרות פיזור הכנסת, ומה ייאלץ להמתין לממשלה הבאה?

פרופ' נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Yuri Gripas

נוריאל רוביני: המניות עלולות לצנוח ב-50%, המצב יהיה יותר גרוע לפני שנראה שיפור

לדברי פרופ' נוריאל רוביני, הכלכלה העולמית תתדרדר למצב חמור יותר משנות ה-70 או מהשפל הגדול ● "רוב האנליסטים מעריכים שהבנקים המרכזיים ישארו ניציים, אבל אני לא בטוח בכך" הוא אומר

יאיר לפיד במליאת הכנסת / צילום: רפי קוץ

פיזור הכנסת אושר במליאה: הבחירות יתקיימו ב-1 בנובמבר

חוק מימון מפלגות אושר בהתאם להמלצות הוועדה הציבורית ● בוועדת חוקה אושר חוק הבחירות לכנסת ה-25 שכולל חובת שקיפות לכל פרסום של מפלגה או פרסום המופץ בתשלום, כולל טוקבקים

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

ווישור הפכה לבעלת השליטה באיילון: רכשה 67% תמורת 448 מיליון שקל

חברת הביטוח הדיגיטלית רכשה 67% מאיילון • המימון התאפשר בעקבות הפיכת צבי ברק לבעל שליטה בווישור, השקעה של 20 מיליון שקל מצד משפחת בן ישי בתמורה לכ-3.7% מהמניות והלוואה מתאגיד בנקאי בסך 90 מיליון שקל

יונתן כהן, בעל השליטה בגיבוי / צילום: אתר החברה

אפקט יונט? חשש לליקויים בפעילות המימון של גיבוי אחזקות שבשליטת יהונתן כהן

גיבוי דיווחה על מינוי בודק חיצוני עקב האטה בקצב פירעון הצ'קים בסניף הצפוני שלה וגידול בבקשות לפריסות תשלומים בסניף זה ● "החברה פועלת לניטור תיק האשראי והחלה לנקוט פעולות גבייה משמעותיות בתיק, הידוק ביטחונות ובקרה על עסקאות חדשות"

חן ליכטנשטיין / צילום: שלומי יוסף

הבכיר הישראלי שמחפש פתרון למחסור העולמי בחיטה

חן ליכטנשטיין, סמנכ"ל הכספים והחדשנות של תאגיד החקלאות השוויצרי סינג'נטה, סבור שאיום משבר התזונה רלוונטי מתמיד אבל הוא משוכנע שהפתרון כבר אצלו: "לקחנו 500 חוות בסין שהן בפיגור של 40 שנה, הפכנו אותן להיי אנד והבאנו לעלייה דרמטית בתפוקה"

ראש הממשלה היוצא בנט וראש ממשלת המעבר לפיד / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

החיבורים שבדרך והמוקש שמחכה ללפיד בלשכת רה"מ: היום שאחרי פיזור הכנסת

למרות ואולי דווקא בגלל שנכנס לתפקיד בתקופת בחירות, יאיר לפיד צפוי לקבל יד חופשית יותר מזו שהייתה לבנט, בעיקר במישור המדיני ● עם זאת, בכל הנוגע לעליות המחירים, הוא לא יוכל ללכת לצעדים מרחיקי לכת ● בינתיים עם פתיחת הקמפיינים, בשמאל - מרב מיכאלי כבר החלה לירות בנגמ"ש, ובימין הקואליציוני - שוקלים חיבורים חדשים בזמן שאיילת שקד מתלבטת על עתיד ימינה במפת הגושים

יאיר לפיד, ראש הממשלה החלופית / צילום: יוסי זמיר

הדלק מתייקר, גם החשמל בדרך: האתגר הכלכלי הראשון שצפוי לממשלת המעבר

מחיר ליטר דלק חצה את רף ה-8 שקלים לראשונה מאז 2012 וגם ברשות החשמל נערכים לקראת התייקרות התעריפים של כ-10% ● אלא שברקע פיזור הכנסת, ספק אם האוצר יוכל למתן את עליות המחירים

ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא

בשיבא מקדמים את הרפואה הדיגיטלית

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון ולאחר הלידה ● וגם: ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל, הנסחרת בבורסה של שווייץ ● אירועים ומינויים

סניף וולמארט בפילדלפיה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

וולמארט רוכשת חברת מציאות רבודה אופטית שנוסדה ע"י ישראלים

ענקית הקמעונאות האמריקאית רוכשת סטארט-אפ אמריקאי נוסד ע"י ישראלים לאחר שלוש שנים של עבודה משותפת ● הטכנולוגיה של סבן מאפשרת לרכוש מוצרי אופטיקה באמצעות מראה דיגיטלית

זהות המעסיק ותדמיתו נושאים על גבם את עיקר ערך המותג של עובדים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

תגידו מי המעסיק שלכם, ונדע מה הערך שלכם בשוק העבודה

הארגון ומיצובו בשוק חשובים להצלחה בקריירה יותר מהעובד, מכישוריו, התפקיד שהוא ממלא, ומהמגזר שבו הוא מועסק

אפליקציית וואטסאפ / צילום: Shutterstock, Wachiwit

"אמנון המתמלל": המיזם של הישראלי שמאס בהודעות קוליות בוואטסאפ

לשילה מגן נמאס מההודעות הקוליות בוואטסאפ, והוא ניסה למצוא פתרון שיהפוך אותן לטקסט ● הפתרון שלו הוא בוט שמופיע כאיש קשר באפליקציה וממיר את ההקלטה להודעה כתובה ● לרוב השירות מספק את הסחורה, אך מומחי פרטיות מזהירים: שימו לב לאותיות הקטנות

בית המשפט העליון, ארה''ב / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

החלטת ביהמ״ש העליון שפוגעת ביכולתה של ארה"ב להיאבק במשבר האקלים

הרוב השמרני בבית המשפט העליון בארה״ב ביטל את יכולתה של הסוכנות להגנת הסביבה להגביל את פליטות גזי החממה ● ההחלטה תקשה על יכולתו של ממשל בידן להשיג את יעדיו בתחום האקלים ועלולה לפגוע במאמץ העולמי להפחתת פליטות

ירידות שערים בבורסות אירופה / צילום: Shutterstock, Blue Planet Studio

ירידות באסיה: הניקיי נופל ב-1.8%; הקריפטו לא מתאושש

אמש וול סטריט נסגרה בירידות: מדד הנאסד"ק רשם ירידה של 1.3%, הדאו ג'ונס ירד ב-0.8% ומדד S&P 500 נסוג בכ-0.9% ● בשוק הסחורות, חבית נפט ברנט נסחרת סביב 108 דולר, בעוד חבית נפט גולמי נסחרת סביב 105 דולר