גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכאוס בחברה הערבית ממשיך באין מפריע. והשלטון? עוצם עין בכל תחום והיבט

אובדן הריבונות במגזר הערבי מכה שורשים - החל מסכסוכי חמולות במערכת החינוך, דרך תקיפת שוטרים ועד פולגימיה ממוסדת ● כל זה לא מניע את הרשויות לטפל בשורש הבעיה ● מה עוד צריך לקרות כדי להבין שחבית הנפץ לא תתפרק מעצמה? "תחשוב טוב יהיה טוב" היא לא תוכנית עבודה

עימותים במזרח ירושלים / צילום: Associated Press, Mahmoud Illea
עימותים במזרח ירושלים / צילום: Associated Press, Mahmoud Illea

הסיפור הבא הוא לא יאומן כי יסופר, אך אין ברירה אלא לספר אותו. פסק דין שניתן לפני מספר ימים חשף תיבת פנדורה לאירועים ומעשים שקשה להאמין שמתרחשים במדינת ישראל. המדובר בהליך בבית הדין לעבודה שעסק בטענת איש חינוך מן המגזר הבדואי, לפיה מנהל בית ספר בעיר רהט מונה על ידי משרד החינוך בניגוד למינהל התקין.

במסגרת ההליך, התברר שהבעיה הרבה יותר עמוקה ומדאיגה מאשר מינוי ספציפי של מנהל בית ספר. "מכלול הראיות שהובאו לפנינו עולה תמונה עגומה ומדאיגה ביותר", כתבה השופטת רחל גרוס מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. "בעת הליך בחירת מנהלים וסגני מנהלים במגזר הבדואי ולענייננו בעיר רהט, נאלץ משרד החינוך להתמודד עם מקרים של איומים על חייהם של המתמודדים והמנהלים שנבחרים או שכבר מכהנים בתפקיד. כל זאת לצד אלימות פיזית ובכלל זה שריפת כיתות, כאשר המנהל שנבחר אינו תואם את ה’נוף הפוליטי/שבטי’ בבית הספר".

המקרה הנוכחי הוא רק קצה הקרחון. הכשל הוא לכל האורך והרוחב: החל מאיחוד משפחות עם נשים פלסטיניות, דרך פוליגמיה ממוסדת, דיני תכנון ובנייה כהמלצה בלבד, הונאה נרחבת באחוזים מבהילים של הביטוח הלאומי וכמובן נשק לא חוקי שמסתובב בערים הערביות ללא כל מפריע.

מלחמת החמולות במערכת החינוך

במסגרת האירוע ברהט, נחשף מכתב של מנהל אגף החינוך בעיר, שכתב לבכירים במשרד החינוך: "הודעתי לראש העיר שהמצב בשכונה 3 בין משפחת אבו גאנם לבין משפחת נסאסרה מתוח ונפיץ מאוד, במיוחד אחרי השריפה האחרונה. בישיבה שלי עם משפחת אבו גאנם גיליתי כעס רב על כך שהולכים למנות את אמיר אלנסאסרה כמנהל בית הספר, בו בזמן שהובטח להם שהמנהל יהיה ממשפחת אבו גאנם. לכן, הם לא יסכימו בשום פנים ואופן למינוי אמיר, יהיה המחיר אשר יהיה. ברצוני להבהיר שכל מינוי ממשפחת נסאסרה או אבו גאנם הוא פוטנציאל לסכסוך אלים ושפיכת דמים בשכונה.

אציין שנשרפו הלילה כליל שש כיתות בבית ספר אבו עוביידה כפי שהזהיר מנהל בית הספר". אנו מדברים על האנשים שאחראיים על חינוך ילדים וילדות, כן?
מנהלת "תחום רווחה ומינוי מנהלים" במשרד החינוך העידה בחשש אודות הליך מינוי מנהלי בתי ספר במגזר הערבי. "אלו דברים שקיימים בכל מקרה גם אם הוא היה נבחר או לא", סיפרה על דוכן העדים. "דברים אלו תמיד מועלים גם בכל מכרז במגזר הערבי הדתי. במגזרים מסוימים, הטענות האלה מועלות כל הזמן, הנושא של חמולות ונקמות ואנחנו משתדלים לא להתייחס לזה, זה לא שיקולים שלנו. השיקולים שלנו מקצועיים".

בחקירתה בבית הדין לעבודה, נשאלה אותה בכירה האם היא מודעת למה שמתרחש ברהט, תוך התייחסות למקרים נקודתיים: "את יודעת שנבחרה מנהלת בית ספר ואיימו לשרוף את בית הספר אם היא תקבל את הניהול, ואז היא נאלצה לפרוש וגם בית הספר לא נפתח?". הבכירה השיבה: "אני זוכרת משהו".

המפקח מטעם משרד החינוך על בית הספר נאלץ להעיד גם הוא במסגרת ההליך. השופטת גרוס ציינה עד כמה עדותו הייתה מהוססת, ועד כמה הוא פחד לפצות את פיו ולספר את האמת אודות המלחמות האלימות סביב מינוי מנהלים בכל המגזר הבדואי. כך למשל, צוין בפסק הדין כי "ניכר היה שהמפקח מתקשה לומר לבית הדין את האמת הידועה לו על סוגיית האלימות והשבטיות העולה לעיתים בעת מינוי מנהלים בעיר רהט". אולם, יש לציין שלבסוף הוא הודה שהתופעה קיימת בכל המגזר הבדואי.

בינתיים, עצימת העין השלטונית ממשיכה

"אנו ערים לקושי העצום עמו מתמודד משרד החינוך", כתבה השופטת גרוס בפסק הדין אודות המקרה ברהט. "המשרד נדרש להתמודד עם מקרים של איומים על חייהם של מתמודדים ומנהלים שנבחרים, או שכבר מכהנים בתפקיד וכן עם אלימות פיזית ובכלל זה שריפת כיתות, ואין צורך להכביר מילים על כך. ואולם, אין לקבל מצב בו האיומים, האלימות וסוגיית השבטיות הפוליטית תהווה חלק משיקולי ועדת היועצים, תוך מסווה כי מדובר בוועדה ששיקוליה הינם מקצועיים בלבד".

אם כך מתמנים אנשי החינוך - אותם האנשים שאמורים לחנך את הדור הצעיר לשמירה על החוק ולחיים נורמטיביים וערכיים - מה הפלא שמדינת ישראל מאבדת את שליטתה על שטחים הולכים ונרחבים לטובת הכאוס? עצימת העין השלטונית ממשיכה בכל תחום ובכל היבט.

לאחרונה פורסם שכרבע מכלל אזרחי ישראל הערבים הלומדים באקדמיה בוחרים לעשות זאת במוסדות להשכלה גבוהה ברשות הפלסטינית. כבר ב-2012 מכון המחקר והמידע של הכנסת מצא כי "כיום לומדים באוניברסיטת חברון מאות סטודנטים ישראלים לתואר ראשון בתחומי החינוך וההוראה. מספרם הכולל של הסטודנטים הישראלים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה ברשות הפלסטינית בכל תחומי הלימוד - רובם הגדול בשתי האוניברסיטאות שבג’נין ובחברון - נתון בעלייה מתמדת, והוא מוערך כיום ב-1,300 סטודנטים". ב-2019 המספר כבר עמד כ-7,500 סטודנטים. לטענת אבי שליו ב־Ynet, כעת המספר נע בין 9,000 ל-15,000.

קשה לעכל עד כמה המצב מופרע. המחנכים של ילדי ישראל לומדים כיצד לחנך באוניברסיטאות בג’נין ובחברון. אותן אוניברסיטאות שמהן יוצאים פעילי גי’האד בקצב מסחרר ומדמם.

זו דוגמה בלבד לכאוס ששולט במגזר הערבי ובמגזר הבדואי תחת עינו המנמנמת של השלטון הישראלי. הציפייה שהמשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט יצליחו להתמודד עם התופעה - היא "קו בר לב המודרני". גם אם המערכת תצליח להגביר (והיא לא) את האכיפה פי 2-3, וגם אם הענישה תוחמר דרמטית (והיא לא), עדיין מדובר בקצף על פני המים ובטיפול בתסמינים ולא בבעיית השורש. מבצע "שומר החומות" הייתה קריאת השכמה למערכת, אך נראה שבכירי המערכת כיבו את ההתראה וחזרו לישון.

לא אחת אנו מצפים שמערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט יעשו "הוקוס פוקוס" ויפתרו את בעיות העומק של מדינת ישראל באמצעות כתב אישום או בחריצת גזר דין. אולם המציאות היא אחרת. עם כל הביקורת, וצריכה להיות לא מעט ביקורת, על המערכת - האתגר גדול עליה בעשרות מונים.

מערכת אכיפת החוק יכולה לטפל, בהצלחה מוגבלת, בעבריינות כאשר היא מהווה חריגה מובהקת מן הנורמה, וכשיש לה לגיטימציה ציבורית רחבה. המדינה יכולה לטפל בעבריין סורר כאשר סביבתו מתנערת ממנו, במיוחד כשמדובר באירוע חריג מאוד. ככל שיש יותר עבריינים וככל שיש לגיטימציה רחבה יותר לפעולות העברייניות, היכולת של המדינה להפסיק את מכת המדינה הולכת ומידלדלת עד כדי אובדן מוחלט של המשילות והריבונות.

מציאות הזויה בדרך לאובדן הריבונות

רוב צורכי האקטואליה כנראה לא שמעו על כך, אך השבוע התרחש אירוע מזרה אימה נוסף ברחובות עיר הבירה של ישראל, זאת על רקע מותו של חשוד ביידוי אבנים על כוחות הביטחון בהר הבית לפני כחודש. מסע הלווייתו כלל התפרעויות קיצוניות וחריגות של המוני ערבים ממזרח ירושלים. ההתפרעויות כללו זריקת בלוקים מגגות, זיקוקים בכינון ישיר, שימוש בסלעים, פלטות וברזלים כיד הדמיון והמתפרעים. המשטרה הצליחה לעצור 11 חשודים מתוך המוני המתפרעים, אולם השופט ציון סהראי מבית המשפט השלום בירושלים שיחרר את כל החשודים - חרף בקשת המשטרה להאריך את מעצרם בשבעה ימים.

השופט סהראי קבע שמדובר בחשדות לביצוע עבירות חמורות ביותר, שאין להקל ראש בהן. עם זאת, הוא קבע: "החומר שצורף לעיוני לא מגבש חשד סביר בעוצמה הנדרשת וזאת לנוכח העובדה שהחשד הסביר מבוסס אך ורק על הימצאותם במקום, הא ותו לא".

סהראי נקלע למציאות הזויה. המשטרה תפסה 11 חשודים מתוך התפרעות מוחלטת ברחובות ירושלים שבנס הסתיימו בפציעות קלות בלבד של השוטרים. אולם למשטרה לא הייתה כל ראיה נגד החשודים מלבד עצם הימצאותם במוקד ההתרחשות. המשטרה חשפה בכך את אוזלת-ידה ואת הכשל הממסדי באובדן הריבונות במזרח ירושלים. לא נראה שאוזלת-היד מרגשת מישהו בצמרת.

בשורה התחתונה, מקרים אלו ממחישים שהאסטרטגיה הישראלית היא לעצום עיניים. זה נכון ברהט וזה נכון במזרח ירושלים וזה נכון גם בגליל. מה שאנחנו לא יודעים - לא יכאב לנו.

עוד כתבות

הפגנות בקליפורניה לקראת פרסום ההחלטה המבטלת את פסיקת רו נגד ווייד / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הפסיקה שאפשרה לבצע הפלות

בית המשפט העליון בארה"ב ביטל את פסיקת "רו נגד ווייד" שהעניקה מעמד חוקי להפלות מלאכותיות ● המשמעות: מדינות ארה"ב השונות יהיו חופשיות לאסור על ביצוע הפלות או להגביל אותן לפי ראות עיניהן

מטבעות דיגיטליים. כללים לדיווח נכון של רווחים והפסדים / אילוסטרציה: Shutterstock

איך מחשבים את המס על הביטקוין, איך משלמים אותו, ומה עושים כשיש הפסדים - מדריך מיסוי קריפטו

האם ניתן לקזז הפסדים מהשנה עם הרווחים מ-2021? כיצד מוודאים העברה מסודרת של כספים לחשבון בנק ישראלי ואיך פועל מיסוי הקריפטו ● גלובס יחד עם רו"ח  גיא רשטיק עושים סדר

מזרח ירושלים / צילום: Shutterstock

במקום "נוהל מוכתר": המהפך בתנאים להוכחת בעלות על קרקע במזרח ירושלים

משרד המשפטים מבטל את הנוהל שקבע כי תצהיר של שני מוכתרים מספיק כדי להוכיח בעלות על קרקע באזור ● השינוי מגיע ברקע ויכוח פוליטי על הנוהל הישן: בימין טענו כי הוא פותח פתח לשחיתות ובשמאל גרסו שזו הדרך היחידה של פלסטינים להוכיח בעלות על קרקע

לחם. למרות הפיקוח, בהשוואה עולמית מחיר הלחם בישראל גבוה / צילום: תמר מצפי

האם עליית מחירי החיטה תביא למחסור בלחם בישראל?

מחיר הלחם בארץ מפוקח והמאפיות מוגבלות מאוד ביכולת שלהן להעלות מחיר ● הזינוק במחירי החיטה בעולם בעקבות המשבר בשרשרת האספקה והמלחמה באוקראינה, מוביל "לפתרונות יצירתיים" לבעיה ● אלא שלא בטוח שהפתרונות האלו יחזיקו לאורך זמן ובסופו של דבר חוסר הרצון של פוליטיקאים להתמודד עם הנושא יכול להביא למחסור במדפים - כפי שהיה עם החמאה

כל לקוח קובע דדליין ובוחר את היקף ההשגחה. טופס הרשמה יומי בבית הקפה / צילום: Reuters, Kim Kyung-Hoon

בטוקיו נפתח בית קפה שמטיל קנסות על הלקוחות. למה הם ממשיכים לבוא?

אל בית הקפה הטרנדי בטוקיו זורמים יוצרי תוכן, סופרים וסטודנטים - אבל לא רק בשביל לשתות תה מול הלפטופ ● בזמן מוגבל, תחת השגחתו הצמודה של בעל המקום, חותרים הלקוחות לעבר היעד הנשגב שהציבו לעצמם, ומי שלא עומד בו - נאלץ לשלם קנס של עשרות דולרים ● "אולי זו האווירה, אולי בגלל שאני משלם, אבל אני מתיישב ומיד מתחיל להקליד"

ביטקוין / צילום: Shutterstock

ניתוח טכני: עידן התמימות, גרסת מטבעות הקריפטו

אחרי עשרות שנים בשוק ההון אני עדיין נדהם מתכונה המשותפת לרבים מהמשקיעים - הרצון הבלתי נשלט להתעשר במהירות ● כיום הביטקוין מסמל את כל מה שעקום בתפיסת המשקיעים החדשים

בשבת התקיימו הפגנות רבות נגד הפסיקה הצפויה ברחבי ארה''ב, בתמונה מדובר בהפגנה בלוס אנג'לס / צילום: Associated Press, Noah Berger

השלכות של מניעת הפלות בארה"ב: חיי עוני, צניחה בתמ"ג וירידה בהשתתפות נשים בכוח העבודה

כחודש וחצי לאחר הסערה שגרמה הדלפת הטיוטה לתקשורת, בית המשפט העליון בארה"ב פירסם את החלטתו שמבטלת את פסק דין "רו נגד וויד" ההיסטורי, שהתיר לבצע הפלות לפני כ־50 שנה • איך ההחלטה צפויה להשפיע כלכלית על המשק האמריקאי בכלל ועל הנשים בפרט, ומה חושב על כך הציבור - מחקרים מהתקופה האחרונה משרטטים את תמונת העתיד של אמריקה

משכן הכנסת / צילום: Shutterstock

יוקר המחיה? אינפלציה? בכנסת מנסים להגדיל את מימון קמפיין הבחירות

האקלים הכלכלי הנוכחי ועליות המחירים לא מונעים מהפוליטיקאים לנסות לקבל תוספת מימון לקמפיינים לקראת הבחירות ● בגלל ריבוי מערכות הבחירות נוצרו גרעונות למפלגלות משני צידי המפה הפוליטית, שחייבות למדינה 200 מיליון שקלים שטרם הוחזרו

חולוד אבו חרפה / צילום: ענת קאזולה לחברת Q Elite Beauty

גידלו אותה להיות מורה, אבל היא הפכה לספקית האינטרנט של המגזר הערבי

חולוד אבו חרפה גדלה במשפחה בת 9 נפשות במעלות תרשיחא, וכבר בתיכון חלמה להקים חברה משלה. את העסק הראשון פתחה לבדה בחדר של 3X4 מטרים, עד שצמחה להיות ספקית האינטרנט המרכזית של המגזר הערבי. עכשיו היא פועלת להעניק כלים עסקיים לנשים נוספות ● "יש חסמים רבים לאישה ערבייה", היא אומרת, "אבל מי שיבוא אליי לחברה יראה ישיבות הנהלה שבהן כולן נשים"

זיו פופלבסקי ואבי רומנו, חברת ray tlv / צילום: איל יצהר

זכויות בנייה ל־250 אלף מ"ר: היזמים שמייצרים קרקעות לבנייה בתל אביב

אבי רומנו וזיו פופלבסקי, בעלי RAY TLV, מוצאים קרקעות בתל אביב עם פוטנציאל השבחה גבוה, ומכינים אותן לייזום פרויקטים, לאחר שהם רוכשים את חלקם של בעלי הנכסים • קשיים בהייטק? הם בטוחים שהביקוש למשרדים בתל אביב לא ייעלם

איימן עודה וחברי הרשימה המשותפת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

בבחירות הקודמות זו הייתה רע"ם, כעת המפלגה הזו תהיה לשון המאזניים

חרף ההצהרות, לפי הסקרים אין לאף גוש את הרוב הנכסף של 61 מנדטים ● בינתיים, נתניהו ולפיד ימשיכו להוביל לבחירות עד שיפול לאחד מהם האסימון: ההכרעה היא בידי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ● וגם: מאחורי הקלעים סביב ההחלטה לפזר את הכנסת, ומעורבות ח"כ רינאוי זועבי בה

עומס של נוסעים בשדה התעופה הית'רו בלונדון / צילום: Associated Press, Frank Augstein

לונדון, אמסטרדם, פרנקפורט ופריז: מזוודות נטושות, בידוק ביטחוני של ארבע שעות והתפרצויות זעם

התאוששות ענף התעופה תפסה את רוב שרשרת התיירות באירופה לא ערוכה • בבריטניה, בצל שביתת הרכבות, העומסים מתחילים כבר בכבישים בדרך לטרמינלים • מנכ"ל לופטהנזה קרסטן שפור לגלובס: "נידרש להתנצלויות בקיץ, בשל ביטולי טיסות" ● הכאוס בתעופה, פרויקט מיוחד

ההייטק נכנס בסערה לתחום בריאות הנפש / צילום: Shutterstock

האם טיפול פסיכולוגי יהפוך להיות מוצר לעשירים בלבד?

אנחנו מתקרבים בצעדי הענק לעבר עתיד שבו טיפול רגשי אחד על אחד, עם פסיכולוג בשר ודם, יהפוך להיות מוצר לעשירים בלבד ● כבר היום העומס על המערכת עצום, וכדי לקבל תור צריך לחכות כמעט שנה ● כעת יוזמות שונות מנסות לתת מענה בדמות פיתוחים טכנולוגיים שיסייעו למטפלים, גישה לטיפול דרך מקום העבודה וגם שיטות מימון יצירתיות שמגיעות משוק ההון

פרשת השבוע: קרח / איור: תחריט גוסטב דורה / wikimedia

מאחדים את האינטרסים של האזרחים והפקידים: שכר הלויים הוצמד להצלחות הכלכליות של המדינה

הכוהנים והלוויים מקבלים מעשרות מהעם כך ששכרם הוא פונקציה ישירה של ההצלחות בענפי המשק השונים ● כך מונעת התורה מצב שמקורבים לשלטון נהנים ממשכורות מובטחות ● פרשת השבוע במבט כלכלי, מדור חדש

נתיבי אופנים בבוגוטה / צילום: Shutterstock

נתיבי אופניים, לא מה שחשבתם: מה אפשר ללמוד מהעולם

הולנד, נורווגיה ואפילו קולומביה מקדימות את ישראל בהרבה בקידום תשתיות בטוחות ומזמינות לרוכבי אופניים • בארץ נרשם אומנם שיפור בשנים האחרונות, אך עדיין ההתקדמות איטית • למה זה עדיין לא עובד בישראל ומה ניתן לעשות?

הפקולטה לניהול / צילום: Shutterstock

חברה יצאה בקמפיין פרסומי אגרסיבי - מה זה עשה לשווי שלה?

סיפור ההנפקה לציבור של חברת פיתוח התרופות מקנאביס EPM, שהושעתה ובוטלה, מעוררת שאלות ומחשבות על השימוש שעושות חברות ציבוריות במדיה כדי למשוך את תשומת לבם של המשקיעים ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב 

נתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

הלחץ בעולם התעופה: אל על תבטל 3 קווים החל מסוף אוקטובר

מ-30 באוקטובר אל על תפסיק לטוס לטורונטו, ורשה ובריסל, הסיבה: התאמה לביקושי הלקוחות

מארי אואנס־תומסן / צילום: יאט''א

"החברות לא נערכו": יותר מ-5,000 טיסות בוטלו ביומיים

משבר הטיסות העולמי הולך ומחריף, ונמלי תעופה בכל העולם קורסים תחת העומס ● בכנס של ארגון התעופה העולמי יאטא הציגו שיפור בתוצאות הכספיות של חברות התעופה מאז הקורונה, אבל ברקע מחירי הדלק מזנקים, ולמחסור האדיר בכוח אדם לא נמצא פתרון ● הכאוס בתעופה, פרויקט מיוחד 

מימין לשמאל: לו פל, ד''ר ארז און , לין פל, ד''ר אורי גייגר וקרן גייגר / צילום: ילנית סולומונוביץ חבוט

הגיוס המשולש של ד"ר אורי גייגר, מייסד אקסלמד

וגם: מוצ'ילרו בהווה, סטודנט לעתיד? ● מיליון דולר בהפתעה ● מצנח הזהב ● וחדשות טובות ● אירועים ומינויים 

משלוחים החיים. מעודדים צריכת בשר למרות הפגיעה בסביבה / צילום: עמותת אנימלס

שר האוצר מבטל מכס על משלוחי בקר חי, למרות הסבל הנגרם לבעלי החיים והפגיעה הסביבתית

הממשלה מעודדת ייבוא בקר חי לישראל: שר האוצר מבטל את המכס על הייבוא, למרות הסבל הרב הכרוך בתהליך עבור בעלי החיים ● במשרד החקלאות טוענים שתעשיית הבקר "שומרת על הטבע והשטחים הפתוחים", בניגוד לדעתם של מדענים המומחים בתחום, ולמרות ששטחי יערות נכרתים בעולם בקצב מסחרר כדי לפנות מקום לגידול בקר